Corsica op unieke wijze ontruimd. DAGBLAD VOOR Hongersnood in Indië. Ten westen van Smolensk hevige gevechten gaande. HET WERKPLAN VOOR 1944. Duitschers bezetten Cos. DE VRIJHEID VAN DEN PAUS drie ziekenhuizen verwoest. Een Nederlander tegen drie Sovjet-officieren. Commandowisseling in Rotterdam. Metalen huishoudelijke artikelen. Jan van Zutphen 80 jaar. bedrijfsvoorlichting in de wieringermeer Economische zwendel in Brabant. Leenvrouw ontmaskerd. Verkoopweigering is strafbaar- Verduister van 18.156.30. De proefveldresultaten van 1943. EVERT SMIT. f STADSNIEUWS. Willem Noske en Elisabeth Evers naar Den Helder. 25 Jaar binder. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe èditie: Den Helder: Koningstri&t 78. Telefoon 3345 (3 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 6 OCTOBEB 1943. HELDERSCHE EDITIE NOORD-HOLLAND UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 8 Oct. (DNSL Het opperbevel der weermacht deelt mede Op het Koebanbruggenhoofd wer den hevige doorbraakaanvallen der bolsjewisten bloedig afgeslagen. Aan den Midden-Dnjepr, ln het centrum en op eenige plaatsen in het noor den van het Oostelijke front plaat selijke aanvallen van den vijand. Daarbij kwam het vooral in het ge bied der Pripetmonding en ten westen van Smolensk tot heftige gevechten, die op het oogenblik nog voortduren, In Zuid-Italië versterkte de vijand zijn druk tegen den Oostelijken sector van het front en landde tegelijkertijd dicht achter ons front bij Termoli. Sterke Duitsche strijdkrachten zijn tot den tegenaanval overgegaan. Corsica ontruimd. In aansluiting op de overbrenging van alle op Sardinië gestationneerde Duit sche troepen naar Corsica werd thans ook dit eiland volgens de bevelen ont ruimd en alle troepen met inbegrip van hun zware wapenen, stukken ^geschut, pantserwagens, motorvoertuigen, en alle materiaal naar het vasteland over gebracht. Onder bevel van lt.-gen. Von Sen- ger und Etterlin, die als laatste met zijn staf het eiland verliet, is hier in voortdurenden strijd tegln de volgende troepen van Badoglio, Gaul listen en Amerikanen en tegen een groote vijandelijke meerderheid ter zee en in de lucht opnieuw een unieke prestatie geleverd. Zelfs de inscheping van onze laatste vernie- lingsafdeeling kon door den vijand niet verhinderd worden. Evenals de onder bevel van schout- bij-nacht Meendsen-Bohlken en kapt tein ter zee Engelhardt staande forma ties der marine, die, voor het meeren- deel met kleine schepen, de geweldige vervoersprestatie volbrachten, hebben zich transportformaties der luchtmacht bijzonder onderscheiden. De eigen ver liezen bij de totale operatie zijn uiterst gering. Cos -bezet. Op 3 October begon in het Oostelijke deel der Middellandsthe Zee een lan dingsoperatie van alle weermachts- onderdeelen tegen het ten noorden van Rhodos liggende eiland Cos. In ge vechten, die twee dagen duurden, werd h^et verzet van den vijand gebroken en het eiland bezet. 600 Man van de Brit- sche bezetting en 2500 man troepen van Badoglio werden gevangen genomen; 40 stukken geschut, 22 vliegtuigen en één schip buitgemaakt. De zuivering van het eiland van de laatste verstrooide festen van den vijand is nog gaande. Duitsche duikbooten hebben in de Middellandsche Zee voor de Noord- Afrikaanscbe kust uit beschermde vij andelijke convooien 7 schepen met een. gezamenlijken inhoud van 59.000 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Formaties gevechtsvliegtuigen vielen in hetzelfde gebied een convooi aan en be schadigden volgens de tot dusverre.ont vangen rapporten 8 vrij groote schepen zwaar. De Britsche luchtterreur. Formaties vijandelijke vliegtuigen on- dernajnen overdag en des nachts ter- reuraanvallen op plaatsen in het Rijn-, Maih- en Saargebied. Buitengewoon zwaar werden de woonwijken der stad Frankfort am Main getroffen. Andere vernielingen worden gemeld uit Offen- bach, Mannheim, Ludwigshafen, Worms en Saarlautern. Door luchtverdedi gingsstrijdkrachten werden gisteren 41 vijandelijke vliegtuigen, voor het groot ste deel zware bommenwerpers,neer geschoten. De Duitsche weermacht ondernam in den afgeloopen nacht eep reeks afzon derlijke aanvallen op belangrijke ob jecten in' Engeland. Aan de West-Fransche kust kwam het in den nacht van 3 op 4 October tot een gevecht tusschen lichte Duit sche vlootstrijdkrachten en Britsche torpedojagers. Eén vijandelijke torpedo jager werd getorpedeerd. Op eenige an dere werden talrijke artilerietreffers ge plaatst. De Duitsche formatie keerde met geringe schade op haar basis terug. ln de kathedraal van Sevilla heeft Zondag de kardinaal aartsbisschop Seguar het woord gericht tot een duizendkoppige menigte. Hij ver klaarde o.m., dat er geen aanleiding bestaat om gemeenschappelijke ge beden voor de vrijheid van den Paus te doen houden. Als eenige kardi naal van Spanje staat hij in direct contact met den H. Vader en kan hij derhalve met beslistheid vast stellen, dat deze geen gevangene is. Het is onverstandig zich te laten vangen door dergelijke ongegronde geruchten, want de pauselijke waar digheid is te heilig dan dat men daarmede kan speculeeren. Tegen gemeenschappelijke gebeden voor een spoedigen vrede 'is echter niets geen bezwaar. -i a,ansluiting°P het weermachtbe- richt kunnen wij nog het volgende melden; Bij den door Britsche bommenwer pers gisternacht ondernomen terreur- aanvM op Frankfort am Main zijn, naar het DNB verneemt, drie ziekenhuizen volkomen verwoest, waaronder één kinderziekenhuis. Van de 150 bedolven kinderen konden er tot dusverre 30 geborgen worden. Het opruimingswerk wydt met de grootste snelheid voort gezet. Nieuwe gevechten in Italië. De militaire kringen tè Berlijn ver klaarden Dinsdag, dat het Italiaansche front na de evacuatie van Napels be weeglijker geworden is. De Angelsak- sers verhoogen den druk op beide vleu gels van het front. In het Oosten heb ben zij gepoogd, achter de Duitsche linies in de streek van Termoli te lan den. Gevechten zijn aan den gang, maar zij hebben den toestand aan den linker Duitschen vleugel niet ernstig gewij zigd. Naar verder van de Italiaansche grens wordt gemeld, is de grens aan beide zijden nog gesloten. Vernomen wordt, dat in heel Noord-Italië na de dagen van strijd en paniek weer volledige rust is ontstaan en dat de bevolking weer kalm aan het werk is gegaan. Itali aansche douanebeambten op Zwitsersch grondgebied hebben hun posten weer betrokken en men verwacht, dat dezer dagen, als gevolg van de stabilisatie in den toestand, het kleine grensver keer hervat kan worden. Pogingen om naar Zwitserland te ontkomen, hebben bijna volkomen opgehouden. SS.P.K. Tijdens de harde afweer- gevechten van de laatste dagen in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front stieten snelle, gepantserde eenheden in tegenaahvallen in de vijandelijke mas sa's en brachten deze zware verliezen toe. Bij deze naar verhouding kleine Duit sche gevechtsgroepen onderscheidden zich steeds weer afzonderlijke Unter- führer en manschappen door bijzonder koelbloedig optreden en niets ontziende vermetelheid. Een voorbeeld daarvan vormt de daad van den Nederlandschen vrijwilliger SS-Rottenfühfer De Roo van een verkenningsafdeeling. De afdeeling viel tezamen met een afdeeling stormgeschut van het leger een door sterke vijandelijke strijd krachten bezet dorp aan. Met de daar op zittende pantsergrenadiers rolden de stukken geschut door het dorp. Toen deze tijdens het hevige gevecht doelen ontdekten en aanvielen, zag de SS- Rottenführer op tien tot vijftien meter afstand van zijn stormgeschut een goed gecamoufleerd pantserafweerkanon. dat den loop juist op zijn gèschut richtte. Het grootste gevaar dreigde. Met tegen woordigheid van geest sprong De Roo op den grond en overwon de drie Sov jetofficieren, die het stuk bedienden, met een automatisch pistool. Vervol gens kon hij zich opnieuw onderschei den. Een stuk stormgeschut was door verscheidene treffers niet meer in staat te manoeuvreeren, terwijl alle bedie ningsmanschappen gewond waren. De Roo liep door het vijandelijke vuur, haalde allen eraf en sleepte hen stuk voor stuk terug. SS-Kriegsberichter RICHARD OEDER. REDE VAN MUSSERT. UTRECHT, 5 Oct. De persdienst van de N.S.B. deelt mede; Ter gelegenheid van een commando wisseling in het district Rotterdam der N.S.B. heeft Zaterdag een leden-appèl plaats gevonden in de Riviera-hal van de Diergaarde Blijdorp te Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam, ir. F. E. Muller, als districtsleider der N.S.B., heeft afscheid van zijn kamera den genomen in verband met zijn be noeming tot Gemachtigde van den Lei der in algemeenen dienst, belast met speciale opdrachten. In zijn plaats voor Zuid-Holland is de heer M. J. A. van Iersel benoemd. Vele Nederlandsche en Duitsche auto. riteiten woonden de bijeenkomst bij. Ir. F. E. Muller deelde mede, dat de Leider hem een andere taak had gege. ven. Verantwoording afleggende van zijn werk, zeide spreker, dat hem de moed in de schoenen was gezonken toen hij als geboren Utrechtenaar naar Rotterdam moest vertrekken. De taak was hier van de Beweging iets te ma ken en dit doel is bereikt. In October 1941 was de verkoop van „Volk en Vaderland" 4500 exemplaren en dit is gestegen tot 13.000 exempla ren. In het gemeente-apparaat met 20.000 man personeel zaten 30 leden, thans zitten zoowel in hooge als in lage functies 1200 leden. Na geïnstalleerd te zijn door ir. Mus- sert, voerde de nieuwe districtsleider, M. J. A. van Iersel, het woord, waarna Mussert over den toestand van het oogenblik sprak. Wij zijn, aldus Mussert, ruim drie De directeur-generaal van Winterhulp Nederland, de heer F. W. van Vloten, heeft het Winterhulpseizoen 1943 -1944 geopend. Een overzicht tijdens de rede van den'heer Van Vloten CNF/Meijer/Pax m jaar bezet, doch ik spreek namens u als ik zeg, dat de Duitsche soldaat zich in Nederland voorbeeldig heeft gedragen. Een deel van ons volk is anti-Duitsch, doch dit is een oorlogsverschijnsel. Bij een Engelsche bezetting zou men veel erger anti-Engelsch zijn geweest. Het is nu eenmaal een groote ramp bezet gebied te zijn. Had Hitier Nederland niet bezet, dan zou de strijd hier hebben gewoed en niet bij Salerno. De wal in het Oosten is teruggeno men. Er zijn er ook onder onze tegen standers. die dit minder prettig vin den, maar wit hebben vertrouwen in de solidariteit van Europa, die onze eenige redding is, gegrondvest op ons geloof en ons vertrouwen, dat het zegevie rende Duitschland onder Hitier geen meester zal zijn om ons te knechten, doch dat wij weer vrij zullen kunnen leven. Wij snakken naar den opbouw in nat.-soc. geest, doch dan moet eerst de oorlog gewonnen zijn. Eenmaal zal een ommekeer "ten goede komen en daarom rust op u de taak tand te hou den. De Beweging is de toekomst der natie. Zij is politiek de dragende fac tor in Nederland, want z ij moet de natie bewaren. Daarom is de Bewe ging punt een, twee en drie bij al uw handelen. Beseft dit en blijft doorstrij den. Onze taak is een voorbeeld te zijn, zoodat ons volk erkent, dat men zich voor steun of hulp tot onze functiona rissen kan wenden. Afleveringsverbod uitgebreid. Ingevolge bekendmaking in de Staats courant van 4 October 1943 is het be staande verkoop- en afleveringsverbod voor bepaalde metalen huishoudelijke artikelen, voor zoover het betreft ver koop en aflevering door fabrikanten en handelaren, met uitzondering van de detailhandelaren, uitgebreid tot de vol gende, geheel of gedeeltelijk van me taal vervaardigde artikelen: bakvor men, beugels voor weckflesschen, broodmessen, incl. broodzagen, draad treeften, draadzeven, fleschopeners, gieters, kachelpijpen incl. ellebogen, keukenmessen, koffiemolens, kolenkit ten, nachtpotten, pansponzen, paple pels, raspen, scheerapparaten, stofblik- ken, strijkijzers (niet elctrisch). trech ters, tuinharken en tuinschoppen (van kleine maat, bestemd voor gebruik door particulieren) voorraadbussen, vuilnis emmers, waschstampers. Te zijner tijd zullen nadere mededee- lingen worden gedaan omtrent de wij ze, waarop en de voorwaarden waar onder weder tot verkoop en aflevering van bovengenoemde artikelen mag worden overgegaan. De plaatsvervangende perschef van de rijksregeering, Stabsleiter sündermann, heeft in Den Haag gespToken voor een grooten kring van vooraanstaande jour nalisten. Zijn uiteenzettingen betroffen vooral derf psychologischen kant van het oorlogsgebeuren. De „Daily Herald" bevat een ver schrikkelijke schildering van den hon gersnood in Indië. Voortdurend rijden de ziekenauto's door de straten van Calcutta om mannen, vrouwen en kin deren, die van honger op straat zijn ineengestort, naar het ziekenhuis te vervoeren. De ziekenhuizen zijn prop vol en steeds meer slachtoffers van den grooten hongersnood vullen dagelijks de ziekenzalen. Ziekeninrichtingen, die plaats bieden aan 40 patiënten, zijn thans met 80 tot 90 bedden bezet. Er heerscht een schrikbarend gebrek aan verplegend personeel. Er is n.1. één verpleegster beschikbaar per 53.000 in woners van het Indische volk, dat 400 millioen zielen telt. Donderdag 7 October wordt Jan van Zutphen, de alom bekende voorzitter van „Zonnestraal", tachtig jaar. Jan van Zutphen is de man geweest, die overal propaganda maakte voor de t.b.c.-bestrijding en die onvermoeid was, waar het er om ging gelden voor dit doel te Verzamelen en hij heeft zich daarbij, niet het minst door zijn joviale rondborstigheid, een groote populariteit verworven. Vele functi.es heeft hij in zijn leven bekleed, o.a. statenlid, raads lid, lid van de staatscommissie voor voorlichting omtrent wettelijke maat regelen tot bestrijding der t.b.c., be stuurslid der parkherstellingsoorden en vele andere, doch zijn groote vermaard heid verwierf hij toch als voorzitter van „Zonnestraal". De tachtigjarige viert op 7 October dezen heugelijken dag in den familie kring, terwijl op Vrijdag 8 October in „Zonnestraal" een kleine huldiging in den beperkten kring van patiënten en personeel zal geschieden! 4' De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart, tijdens zijn (fade op hei oogstdankfeest te Groningen CNF/Otto/Pax m Onze veevoederpositie is moeilijk, maai aardappelenschillen voeden het vee. De Bossche Economische Dienst heeft dezer dagen een „leenvrouw" ontmaskerd, die er wel zeer erger lijke praktijken op na hield. De vrouw had de gewoonte gel- den uit te leenen aan huismoeders, die op de een of andere wijze in geldverlegenheid waren geraakt. Hierbij berekende zij uiteraard een zeer hooge rente. Het ««beurde echter vaak, dat haar slachtoffers de schuld niet op tijd konden aflossen, in welk geval de vrouw met moei lijkheden dreigde, tenzij haar cliën te de distributiebescheiden van haar gezin afstond. Verschillende huishoudens in de volksbuurten kwamen op deze wijze to taal zonder bonnen te zitten en dei be rooide huismoeders moesten dan weer naar de leenvrouw om bij haar tegen fantastische prijzen leven?middelen zonder bon te koopen. Bij de huiszoe king in de woning van de vrouw wond de politie een kistje met ruim 3000 gul den, terwijl men in een geheime berg plaats een groote partij vet, eieren, bo ter kaas en wfin vond. Op een andere plaats in de woning kwam een enor me hoeveelheid textiel voor den dag. Bii het voortgezet onderzoek bleek dat in deze zaak nog andere personen waren betrokken. De inspecteur voor de Prijsbeheer- sching heeft inmiddels de leenvrouw een boete van 2500 gld. 'opgelegd. Jarenlang haar klanten bedrogen. De economische politie te Vught heeft naar aanleiding van binnengekomen klachten dezer dagen een onderzoek ïn- pesteld bij de winkelierster M. Weyts— Naaykens op het Marktveld aldaar Het onderzoek bracht aan het licht, dat de vrouw reeds jarenlang op gerat- fineerde wijze haar klanten bedroo# Onder de weegschaal had zij een ge wichtje van 50 gram bevestigd waar door de koopers op alle artikelen dit gewicht te weinig ontvingen. Tevens had zij de gewoonte van de boter en de kaas dunne plakjes af te snijden, terwijl zij daarenboven nog haar arti kelen enkele centen te duur verkocht. In den loop van den tijd had zij op de ze wijze uiteraard een aanzienlijke overwinst gemaakt. De inspecteur voor de Prijsbeheer- sching heeft deze zaak reeds berecht en de vrouw een boete van 3000 gulden opgelegd. Clandestiene schoenfabriek. Te Kaatsheuvel (N.-B.) heeft de po litie een clandestiene schoenfabriek ontdekt, welke was gevestigd in een stilgelegd bedrijf. De schoenen, die hier werden ver vaardigd èn die een waarde hadden van ongeveer 6 gulden, werden verkocht voor 82.50 per paar. Een aantal Kaatsheuvelsche schoen makers bleek in deze zaak be trokken te zijn. Zij verkochten het hun ten behoeve van hun klanten toege wezen leer voor grof geld aan de „fa brikanten". Reparaties konden dan ook vrijwel nergens worden uitgevoerd. Ruim 70 paar schoenen zijn door de politie in beslag genomen, terwijl tegen een groot aantal personen procesver baal is opgemaakt. Het onderzoek duurt voort. 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. Herhaal delijk ondervindt men bij een bezoek aan confectie-kleedingmagazijnen, dat de winkelier de uitgestalde heeren- en jongenskleeding niet wil verkoopen. Verschillende voorwendsels worden dan als motief opgegeven. De onwil van den winkelier om te verkoopen vindt somtijds zijn oorzaak in de hoop op een nieuwe prijsregeling, die het uit zicht op hoogere prijzen zou openen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het eigenmachtig stopzetten van den verkoop, onder welke voorwendsels ook, het strafbare feit van verkoopwei gering oplevert, indien blijkt, dat het achterhouden van goederen geschiedt met het voornemen deze later tegen hoogere prijzen te kunnen verkoopen. 6 OCTOBER. Zon op 6.47, o. 18.08. Maan op 14.16, O. 22.44, 7 OCTOBER. Zon op 6.49, o. 18.06. Maan op 16.10; o. 28.46. INTERESSANTE INLEIDINGEN VAN Ir. DIJKEMA EN Dr. Ir, DOEKSEN. Onder voorzitterschap van den heer G. P. Klstemaker had Donderdagmiddag in Hotel Smit te Middenmeer een druk be zochte vergadering plaats van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in de Wierin- germeer. Werkplan 1944. Nadat eerst eenige huishoudelijke zaken waren behandeld, werd aan de orde ge steld het werkplan voor 1944. Dit zeer royaal opgezette plan omvat tal van be- mestings- en cultuurproeven, enquettes en grondonderzoek. Voorts voorlichting en inrichting van een cursus voor aardap pelselecteur. Aan den heer Dijkema was verzocht een „bouwboek" samen te stel len, waarin op de bedrijven allerlei ge gevens kunnen worden genoteerd. Het werkplan werd goedgekeurd onder dankzegging aan de commissie, di^ het had samengesteld. De voorzitter verleende vervolgens het woord aan Ir. Dijkema tot het houden van zijn voorloopige beschouwingen over de proefveldresultaten van 1943. Aan de hand der gehouden enquêttes had spr. de hoeveelheden zaaltarwe en -rogge berekend, die onder normale om standigheden noodig waren. Daarbij was gebleken, dat ca. 5 kg. zaaizaad méér was benoodigd voor elke week, die later werd gezaaid. Voorts, dat een bemesting van 200 kg. kas voldoende was, terwijl de opbrengst bij nauwen rij-afstand ver De gewoonte om begin Maart stikstof te strooien, bleek volkomen gerechtvaar digd. Ook bij iets latere bemesting schijnt de kunstmest zijn werk nog goed te doen. Deze materie dient echter, in het hijzonder voor de Wieringermeer, nog na der te worden onderzocht. Nadat verschillende vragen door in leider naar bevrediging waren beant woord, kreeg Dr. Ir. J. Doeksen het woord, die zóu spreken over: Resultaten van het onderzoek naar het optreden van de erwtenblad roller (wormstekigheid in erwten). Alvorens de eigenlijke ziekte te behan delen, behandelde inleider de levenswijze van het kleine bruine motje, dat het kwaad veroorzaakt. Kannibalisme onder de rupsen. Het rupsje overwintert in den grond in een eigen gespannen 3pinseltje.c#e-diep te, waarop het zich bevindt is vap geen beteekehis. Tegen het voorjaar komt het naar boven, verpopt zich en weldra ver schijnt het vlindertje. Dit zoekt, blijkbaar echter niet doelbewust, de erwtenvelden, die het alleen herkent, wanneer ze in bloei staan. Eenmaal in deze velden, is het motje moeilijk te vinden. De eitjes worden willekeurig op de plant gelegd en zijn daarop practtsch niet te ontdek ken. Uit de eitjes komen rupsjes, die zich onmiddellijk begeven naar een jonge peul. Nu doet zich een eigenaardigheid voor: Ontmoeten twee rupsjes elkaar daar, dan vallen ze elkaar aan en één legt het af. Kannibalisme onder de rupsen! Bij ge ringe aantasting door de ziekte vindt men zeer zelden meer dan één rupsje per peul Het diertje knaagt zich door de schee van de peul en, eenmaal binnen, begint het met het aanvreten van de erwt Het ontwikkelt, zich snel, knaagt een gat door de peul en laat zich vallen op den grond. Wordt een rupsje in zijn ontwikkelings gang onderbroken, dan wacht het rustig reweg het grootst was, in het bijzonder de erwten weer zacht beginnen te bij geringe bemesting. Het beste bleek de 20 cm. rij-afstand bij 175 kg. zaaizaad. Deze proeven werden voortgezet in 1943, waarbij de ervaringen van 1942 werden bevestigd. Aan de hand van een en ander gaf spr. de volgende richtlijnen: Zaaldat. Jullana Carsten's V 25 cm. 20 cm. 25 cm. 20 cm. 1 Oct. 150 kg. 162.5 kg. 120 kg. 125 kg. 15 Oct. 160 kg. 175 kg. 120 kg 137.5 kg. 1 Nov. 170 kgt 187.5 kg. 140 kg. 150 kg. 5 Nov. 180 kg. 200 kg. 150 kg. 162.5 kg. 1 Dec. 190 kg. 212.5 kg. 160 kg. 175 kg. Hierbij is in het bijzonder rekening ge houden met de vermoedelijk geringere hoeveelheden stikstofbemesting, die het volgend Jaar beschikbaar zullen zijn. Uitvoerig behandelde spreker daarop de relatieve korrelopbrengst der verschil lende wintertarwerassen. Juliana had het in dit opzicht goed gedaan, Carsten, die veel last van roest had, moest het geheel afleggen. De Lovink kon meekomen met de Juliana, is echter zeer schotgevocl'g. De Alba bleek een aanbevelenswaardig ras, doch ls niet méér winterhard dan de Juliana. Van de roodzadige rassen was de Aatrq dit jaar het best: De opbrengst was even groot als van de Carsten en 't ras ls min stens even winterhard. Men dient deze nog nieuwe soort de noodige aandacht te schenken. Van de roggesoorten had de Brands 11a- rlën 't het best gedaan. De erwten hebben veelal geleden door de voetziekte. Enkele rassen bleken daar tegen goed bestand, zoo b.v. de Rondo. Het gevolg was, dat deze soort ntet minder dan 76 pet. méér opbracht dan de Unica. Waar de Rondo ook ln normale Jaren goed kan meekomen, ver dient ze opmerkzaamheid. Onder de zomertarwe blijft de Blanca het meest aanbevelenswaardig. De ande re soorten leden zwaar onder roest Overigens bleek, dat de zomertarwe zoo vroeg mogelijk dient te worden gezaaid. worden of het zoekt «en jonge peul. Dit jaar, dat betrekkelijk droog was, was slecht voor de ontwikkeling der rupsjes. Men kon massa's verdroogde exemplaren aantreffen. Iedere rups vreet ca. 2—3 erwten aan. Wat kan men tegen de ziekte doen? Het ls een moeilijke materie en men is er nog lang niet. Toch zijn enkele richt lijnen aan te geven, waardoor de schade kan worden beperkt. Aangezien slechts 23 erwten worden aangevreten, dient men erwtenrassen te kiezen met een groot aantal erwten per peul. Waar, de diertjes zich steeds onmldcel- lijk op een bloeiend erwtenveld neerla ten, moet theoretisch de rand het ergst aangetast zijn. Spr. adviseert daarom de erwtenperceelen zoo groot mogelijk te ma ken en deze steeds vierkant te houden. Aangezien derupsjes overwinteren ln den grond, waarop het vorige jaar erw ten zijn gebouwd, dienen de nieuwe per- ceelen daarvan zoo ver mogelijk verwij derd te zijn. Ook verdienen kort-bloeiende erwtenras sen de voorkeur. Spr. heeft het vorige jaar een groot aan tal monsters genomen, ten einde gegevens te verkrijgen omtrent de gemiddelde aan tasting per soort en omtrent de plaats, waar de ziekte het sterkst optrad. Hoe ingrijpend deze kan zijn, moge blijken uit het feit,, dat hier en daar 95 pet. worm stekigheid werd gevonden. Deze proefne mingen waren nog niet ten einde, terwijl dit Jaar helaas geen personeel kan worden gevonden om wederom monsters te ne men. De gevoeligste rassen schijnen te zijn de Hala en de Gruno, terwijl het N.O. van den Polder vooralsnog het beste gebied schijnt. Deze gebieden zijn echter het laatst uitgegeven, zoodat men zal moeten afwachten hoe alles zich hier verder ont wikkelt. Het best hield zich de Unica. Nadat ook deze spreker verschillende vragen had beantwoord, kon de voorzit ter sluiten na een hartelijk dankwoord aan de beide inleiders. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Bditie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor ie geheele oplage op aanvrage. Maandagavond is plotseling overle den de heer Evert Smit, directeur van de Zaanlandsche Stoomdrukkerij te Koog aan de Zaan en o.m. ook presi dent-commissaris van het „Dagblad voor Noord-Holland". De heer Evert Smit, <jie 58 jaar oud geworden is, voerde op energieke wij ze de directie van het door hem van zijn vader overgenomen bedrijf, waar aan de uitgave van het bekende dag blad „De Zaanlander" was verbonden. Als pres.-comm. was de heer Smit voor het bedrijf van het „Dagblad voor Noord-Holland" van groote beteekenis: zooals begrijpelijk kan worden geacht is hem het niet meer zelfstandig uit komen van zijn blad na aan het hart gegaan, maar de groote interesse weS- ke hij aan den dag legde om ook nog in deze tijden van de krant te maken, wat er van te maken was, deed welda dig aan. Als president-commissaris voerde hij op zeer rechtschapen wijze het algemeen beleid, waardoor dit zeer moeilijke bedrijf zijn functie in de maatschappij nog kon vervullen. Zijn plotselinge ziekte welke di rect reeds het ergste deed vermoeden heeft verslagenheid onder de wer kers aan dit blad gebracht. Naast tal van plaatselijke bestuurs functies vervulde de heer Smit ook mooi landelijk en provinciaal werk; zijn liefde voor natuur en historie was alom bekend, zoodat hij door deze groote belangstelling hiervoor zitting had in de besturen van „Heemschut", „De Hollandsche Molen" en „Het Noord- hollandsche Landschap", terwijl de Zaansche Oudheidkamer en de Vereeni- ging „De Zaansche Molen" meermalen veel aan zijn interesse voor deze stich ting hadden te danken. Vrijdagmorgen zal de heer Smit te Koog aan de Zaan ter aarde worden besteld. A.g. Zaterdagmiddag concert ln het Casino. Ongetwijfeld zullen velen zich nog de concerten herinneren, in Den Helder het vorige jaar gegeven door de toon kunstenaars Marinus Flipse en Carel van Leeuwen Boomkamp. En men zal nog niet vergeten zfln dat deze belde concerten in muzikaal opzicht een groot succes wiren, waarvan vele honderden stadgenooten ten zeerste genoten hebben. Welnu, het is zeker als een prij zenswaardig initiatief van de Casino directie te beschouwen, dat zij beslo ten heeft as. Zaterdagmiddag een on zer bekendste Nederlandsche violisten naar hier te doen komen, teneinde voor de Heldersche bevolking te con certeeren. Niemand minder dan Wil- lem Noske zal men kunnen beluiste ren, den jeugdigen meester, die zoo wel in Nederland als in vrijwel alle Europeesche hoofdsteden triomfen vierde. Willem Noske zal 'zijn groote kunst naar Den Helder brengen en wij zijn ervan overtuigd, dat een groot audito rium zich geroepen zal voelen van deze zeker uniek te noemen gelegenheid te profiteeren. Het is vanzelfsprekend, dat de mu ziekliefhebbers aanwezig zullen zijn. Het is daarbij te hopen, dat allen, die voor het eerst sedert zoo langen tijd weer in de gelegenheid zullen zijn waarachtige kunst te kunnen beluiste ren, eveneens in het Casino tegenwoor dig zullen zijn. Naar wij vernemen, besloot de Casino-directie ook thans de leerlingen van het Lyceum, van de Mulo en van de R.H.B.S. voor de helft van den entrée-prijs toegang tot dit concert te verleenen. Dit is een sympathieke geste, waarvan jong Den Helder zeker gebruik zal maken. Hoewel wjj nog nader op dit concert terugkomen, wijzen wij er reeds thans op, dat het concert te 3 uur n.m. aan vangt. Wat de plaatsbespreking betreft, deze vangt heden te 11 uur aan en zal iederen dag gehouden worden van 111 uur. Voorts van 111 uur aan het adres Krugerstraat 46. Donderdag 7 October a.s. herdenkt de heer H. Kemna, binder bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr., Den Helder, wonende Hert zogstraat 32, alhier, den dag, waarop hij vijf en twintig jaar geleden bij ge noemde firma in dienst trad. UIT HET POLITIERAPPORT. Van wie is de fiets? De bewoner van perceel Jan Blan kenstraat 14 heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat door hem voor do badinrichting Enklaar aan den Kanaal- weg een zwart merkloos heerenrijwiel was aangetroffen. Hij heeft het vehi kel meegenomen naar zijn woning, al waar de rechtmatige eigenaar zich wederom in het bezit ervan kan stellen. Diefstallen. Een arbeider deed bij de politie aangifte van de vermissing van een gabardine regenjas. Ook werd aangifte gedaan van de vermissing van een rijwiel. Een dame deed aangifte van diefstal van een haar toebehoórend wandelwagentje. Een andere arbeider deed aangifte, dat van hem was ont vreemd een paar bruine schoenen. Geen persoonsbewijs. Een tweetal meisjes werd bekeurd, omdat zij hun persoonsbewijs niet bij zich droegen. De verduistering. Terzake van verduisteringsovertredingen zijn door de politie weer eenige waarschuwingen en ditmaal ook een be euring uitge reikt. De waarschuwingen kregen be woners van de Sternstraat (2 ex.), de Soembastraat (1 ex.) en den Ruygh'weg (1 ex.) Tegen een bewoner van de Beu kenkampstraat moest procesverbaal worden opgemaakt.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1