„HELDER" NAAR „TIJBB". HET VOETBALPROGRAMMA. Wat brengt hei Heldersche „seizoen O.a. Boyd Backman, 't Miller Kwartet, Kilima-Hawaiians en Helders Revue-Gezelschap. Verheugend initiatief van Casino-directie. t Was feest m Wolvega 't Gebeurde in Julianadorp. Het concert van hedenmiddag. Wie schaft raad DE WEEK in feiten en fantasieën. Wat een tijd. Nutsspaarbank Den Helder. Boeken voor een zieke. HELDER-NIEUWS. Inlevering van radio-ontvangtoestellen. PREDIKBEURTEN. W ieringen. Belangrijke 1ste klasse wed strijden op het programma. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Vier jaar geleden was hei gewoonte, dat het wlnter-aeiioen In Den Helder, loopende van eind September tot half April, gekenmerkt werd door een groot aantal uitvoeringen, die de bevolking in de gelegenheid stelde regelmatig ken nis te nemen van de beste instrumentale, vocale en tooneel-ultingen in den lande. Er was soms selfs zooveel te doen in onse stad, dat het den schQn had dat men teveel van het goede kreeg. Dit alles is na den oorlog veranderd. Van buiten kwamen er niet veel gezel schappen meer, hetgeen begrijpelijk is als men het risiko in aanmerking neemt. De plaatselijke vereenigingen waren leden-loos geworden en het gevolg van dit alles was, dat de nog in Den Helder wonende burgers volslagen van ieder soort amusement verstoken bleven. Het mag vastgesteld worden, dat de Casino-directie toen op waarlijk lof felijke wijze het initiatief genomen heeft om ondanks risiko's en andere moeilijkheden' tóch gezelschappen naar het Noorden te brengen. Zij bleek oog te hebben voor datgene, wat toen noodzakelijk was en het was verheu gend dat er zooveel belangstelling be stond, dat genoemde directie door kon gaan met haar initiatief. Wat staat er nu dezen winter op het programma? Zullen de Zondagen, die aanstaande zijn, iets brengen, dat de moeite waard is? En hoe staat het met o'e plaatselijke vereenigingen? Ter. beantwoording van deze vragen, die de geheele Heldersche gemeenschap ten zeerste zullen interesseeren, hebben wij ons tot den directeur van het Ca sino gewend en van hem vernamen wij de hieronder volgende bijzonderheden. Bijzonderheden, waaruit blijkt, dat er zonder overdrijving van een levendig seizoen" gesproken mag worden en dat zij, die in Den Helder zijn blijven wonen, niet van ieder amusement verstoken blijven. Integendeel! Boyd Bachman komt! Morgen, Zondag, vindt de uitvoering van „De Duivel in de Vrouw" plaats, een stuk, dat nog niet zoo heel lang geleden triomfen vierde in de eerste schouw burgen des lands. Wie van écht, beleefd tooneel houdt, zal hier het neusje van de zalm vinden. Volgende weck Zondag, 17 Oetober, komt niemand minder dan Boyd Bach man met zijn vermaarde instrumenta listen en men kan er van verzekerd zfln, dat het Casino belangrijk te klein zal zijn om alle gegadigden te bevatten. Deze uitvoeringen zijn een gebeurtenis, die eerst na veel moeilijkheden kon worden vastgesteld. Op 24 Oetober komt het gezelschap „Peter Pech" en op den 31sten dat van Herman Bouber (bekend van „De Jantjes") met het stuk „Zeemans vrouwen". Het Miller Kwartet. Den 7den November wordt iets zeer bijzonders geboden. Men is er namelijk in geslaagd het beroemde Miller Kwar tet te engageeren, welke voorstelling voorts een aantal beroemde variété- artisten zal laten zien. Dit wordt een voorstelling, zooals er in lang niet een in Den Helder geweest is, en die aan de dagen van Faveur terug zal doen den ken. Op 21 Nov. zal Helders Meisjeskoor, on der leiding van Henk Hoogervorst en Corrie MoreeDol weer voor het voet licht treden. Ons kwam'reeds het een en ander ter oore over dit concert, dat weer iets spectaculairs zal bevatten. Vernamen wij niet iets van een minia tuur-operaDe maand wordt be sloten met op 28 November een uitvoe ring door de werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid". December veelbelovend. De December-maand is al niet minder veelbelovend. Nadat op 5 December onze populaire vereeniging „Hermes" voor den volke verschijnt, kan jong-Nieuwe- diep 12 December d.a.v. het hart weer eens ophalen aan de Kilima Hawaiïans. De klap op dc vuurpeil zal waarschijn lijk het Heldersehe Revue-gezelschap o.l.v. van Tom Borgcrding geven, dat zoowel op 19 als op 23 December uitvoe ringen geeft. Is het noodig hierover meer te vertellen? Het succes van het vorige jaar ligt nog frisch bij menigeen in de herinnering. Op 26 December wordt het jaar „be sloten" door een uitvoering van de Heldersche Optimisten, wier groot suc ces men zich eveneens nog wel zal her inneren. In Januari '44 komen dan uitvoeringen van de Lyceist, van H.R.C. en diverse andere plaatselijke vereenigingen. Bij zonderheden hieromtrent volgen nog. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat er achter de schermen gewerkt werd enwordt. En hard! Ook de directie van het Casino zat niet stil en het re sultaat zal zijn dat de in Den Helder blijvende gemeenschap een seizoen te gemoet gaat, dat haar heel wat genoeg lijke Zondagen belooft. Dat de belangstelling voor het meeren-' deel dezer uitvoeringen groot zal zijn behoeft niet betwijfeld te worden. HOE DE FAMILIE BURGERS HAAR GOUDEN HUWELIJKSFEEST VIERDE. Het 50-jarig huwelijksfeest van het echtpaar Burgers, geëvacueerd naar Wolvega, waarover wij reeds het een en ander schreven, is, naar de heer W. Leen aldaar ons meldt, een groot suc ces geworden, waarvan wij de bijzon derheden onzen lezers niet onthouden willen. Er blijkt uit dat het niet alles tranen is in evacuatie-land Vanwege de Evacuatie-Commissie Has- kerland werd een bezoek gebracht met de evacué's te Wolvega. Door de contact commissie te Wolvega was hiervoor een groote zaal gehuurd, die alle evacué's kon bevatten. Dat waren er circa250! Het symphonieorkest, onder leiding van den heer Anema, zorgde voor de muzikale omlijsting van het feest. Het was de heer Janzen, die de bijeen komst opende. Inmiddels arriveerde de burgemeester van Weststellingwerf. Door den heer de Boer werd de fami lie Burgers per auto gehaald en toen beiden de zaal binnentraden, zette de muziek in het „Lang zullen ze leven", welk lied door allen meegezongen werd. Vervolgens nam de burgemeester het woord. Op hartelijke wijze sprak hij het echtpsiar toe, waarna hij hun beiden een prachtig bloemstuk, benevens een schil derij aanbood. Een bjjzonder sympathieke geste was wel het overhandigen door den burge meester van een bloemhulde, die geko men was van het Heldersche gemeente bestuur. Hieruit blijkt weer eens, dat ook Nieuwediep z'n Jutters niet vergeten heeftHet groote gejuich, dat onder de 250 aanwezigen opging, bewees hoe zeer men deze geste waardeerde. Voorts waren er bloemen van mej. v. d. Meer, administratrice van de evacué's, en van mej. Siccenga, ëpn 93-jarige dame. Door den heer Hablous werd namens de Heldersche evacué's een bloembak met vaste planten geoffreerd, benevens een schemerlampje. Hij feliciteerde het bruidspaar en dankte allen die het fepst hadden helpen slagen. Vervolgens kwam de heer Van Dijk van Joure aan het woord. Ook deze overhandigde een prachtig bloemstuk en liet tevens een zak tabak rondga&n, opdat de mannen een pijpje konden stoppen. Zoowel de burgemeester als de heer Janzen voerden nog het woord, en er werd uitstekende koffie rondgediend. Tegen zes uur sloot de burgemeester het feest, opdat de evacué's uit Noord- Wolde en Joure nog op tijd thuis konden zijn. Ons wordt verzocht een woord van grooten dank te willen doen hooren aan het adres van den burgemeester van Weststellingwerf, aan de Ontspannings commissie en voorts aan allen die er het hunne toe bijdroegen om dit feest zoo te doen slagen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. PrangerMelkert (d.) H. G. v. SteijnSpierings (z.) A. Buitenhuisv. d. Burg (z.) M. Suthev- landLankester (z.) M. Vaderv. Wol- feren (z.) Ondertrouwd: A. Vlaming en M Koster. P. D. de Graa.f en M. T. Lan- ser. J. Marsman en C. Gieze. J. Gre- ven en D. Bontes. Overleden: T. P. v.d. Laaken (m.), 61 J. J. M. Schut (v.), 22 maanden. J. Bijvoet (m.), 13 jaar. Brutale rjwietToof Dezer dagen ging de heer J. v. d. Akker, wiens bezit bij de brand bij K. Minnes verwoest was, een wo ning huren. Hij kreeg van een knecht van Minnes permissie, diens fiets te gebruiken. Daar v. d. Akker wist, dat deze een mooi karretje met nikkelen velgen had, pakte hij dit en peddelde de Lange Vliet af. Bij D. de Graaf zette hij zijn ros neder en ging naar binnen. Wie schetst echter 's mans verbazing en woede, toen hij, weder buiten ko mende, gewaar werd, dat de flets was gestolen en een oud lor ervoor in de plaats gezet was! Hevig ver ontwaardigd reed de reeds zwaar gedupeerde man naar Den Helder en deed aangifte van de vermissing van zijn geleend rijwiel. Op den terugweg ging hij nog even bij de Graaf aan en vroeg de vrouw des huizes of zij niemand gezien had bij de fietsen. En wat bleek? Bij Minnes kwam de verzekeringsagent Fellinga tot de ontdekking, dat zijn flets, met nikkelen velgen, was gestolen. Dit hoorde de knecht van Minnes, die om de hoek van 't huls gluurde, en ....jawel hoor! Daar stond de flets, die hij aan van der Akker geleend had. Dus ging Fellinga op een oud beestje v. d. Akker achterna en verruilde deze tegen zijn eigen fiets. Zoo deed zich hier het wonderlijke feit voor, dat de dief aangifte deed van een „gejaagd zwijntje" en de eigenaar zelf als dief aangeklaagd zou worden, ,,'t Kan verkeeren," zei Breeroo. Hedenmiddag vindt in het Casino het concert plaats van Willem Noske en Elisabeth Everts. Aangezien het hier een uitvoering van zeer bijzon der gehalte betreft, een concert, zoo als dit slechts sporadisch in Den Hel der gegeven kan worden, mag wor den verwacht dat de belangstelling daarvoor van dien aard is, dat het initiatief van de organisatoren be loond wordt. De meester-violist Noske zal een vertolking geven van nummers, die zoowel voor geschoolde als niet- geschoolde luisteraars zeer aantrek kelijk geacht mogen worden. Zij, die hedenmiddag in de concertzaal aan wezig zijn, mogen zich verzekerd we ten van eenige uren van bijzonder muzikaal genot, waarbij men tevens kennis maakt met een tweetal kun stenaars, die een internationale repu tatie bezitten. Oud moedertje beroofd. Eenige maanden geleden is een bejaarde Inwoonster van Den Helder, verplicht geëvacueerd, op ergerlijke wijze van haar bezit beroofd. Het betreft hier de diefstal bij de weduwe Van Ingen, 2e Vroonstraat 112, ge pleegd in juli van dit jaar. De ele menten, die zich aan de weinige have van deze bejaarde weduwe heb ben vergrepen, vernielden een deel der inboedel en namen voorts vrij wel alles mede. Niets bleef over van de bezittingen van het moedertje. De diefstal werd later ontdekt en een deel van het gestolene kon men terugkrijgen. Evenwel, een zeer klein deel. De rest was reeds ln Den Helder, vla den zwarten handel, verdwenen. Wij komen thans met een dringend verzoek tot de Heldersche bevolking. Deze bejaarde vrouw is beroofd op zoo'n schandelijke wijze, dat het noo dig is, dat er raad geschaft wordt. Hieronder geven wij een opsomming van de voorwerpen, die niet 'terugge kregen zijn. Naar alle waarschijnlijk heid bevinden deze zich echter in handen van Helderschen, die deze op kochten. Met den meesten klem .ver zoeken- wij hun het gekochte alsnog terug te geven aan de politie. Dit is de eenige mogelijkheid het vrouwtje datgene terug te bezorgen, wat zij an- derj zeker niet meer krijgen zal. Hier volgen de nog ontbrekende artikelen: 2 stel overgordijnen, 1 groene kof fiekan, kleine kopjes met randjes, groote kopjes met zwarte randen, thee blad met nikkelen rand, gehaakte sprei, groote blauwe borden, Iepelvaasje met lepeltjes, zilveren lepeltjes, luidspre ker, ronde wasohtell, 2 waterglazen en diverse/ kleine glaasjes, schoffel, hark en bezem, kleed van de keukentafel en een schoenendoos gevuld met zeep. Heusch, ik weet het wel, beste lezer, alle oudere lieden plegen te zeggen, dat ze in hun jonge jaren braver, be ter en fatsoenlijker waren dan hun eigen kinderen. Het paradoxale in een dergelijke redeneering is echter, dat, als men deze stelling aanneemt, de menschheid nog precies honderdvoudig zoo verdorven zou moeten zijn ais ze vandaag de dag is. Dat het er met ons zoo nu en dan donkerbruin uitziet, waag ik niet te ontkennen. Anderzijds meen ik te mogen aannemen, dat er al tijd nog enkele, sporadische, sympto men zijn, die hoop geven voor de toe komst. Hoe dan ookIk kan me nog her inneren, dat het vinden van een verlo ren voorwerp in vroeger jaren, en dan heb ik het over een jaar of 25 geleden, een gebeurtenis was, waarbij men zich doorgaans uitsloofde om het verlorene zoo snel mogelijk bij den eigenaar terug te brengen.' Normaal was, dat men niet aan houden dacht! Dat was er niet bij. Een enkeling maakte op dien regel natuurlijk een uitzondering, maar hij was dan ook de bevestiging van dien regel. Welnu, dat teruggeven van gevonden voorwerpen schijnt thans een verwer pelijk bedrijf geworden te zijn. Men doet het eenvoudig niet meer. Wat men vindt is voor den vinder en de over weging. dat de eigenaar zwaar gedu peerd wordt is van nul en geener waar de.'Hebben is hebben. En houden! Ja, die eerlijkheid van ons.... En in dit opzicht geven de ouderen al een heel weinig meer hoopvol beeld dan de jongeren. Hoeveel menschen wij in de afgeloopen jaren niet spraken, die hun nood kwamen klagen over verlo ren en niet teruggegeven voorwerpen., ze zijn ontélbaar. Praktisch niets wordt er meer teruggegeven en de ge schiedenis van den man, die de vorige week een tasch met bonnen uit den trein verloor, en deze prompt terugbe zorgd kreeg, is feitelijk een mirakel Zooiets gebeurt alleen nog maar in tpr kies. Een p? r dagen later verloor de v nkelier Kaan uit de Vlamingstr. eer collectie bonnen in den trein. Ik weet het niet, maar als ik de man was zou ik alle hoop opgeven en zien op an dere wijze aan de bonnen te komen. Hoewel dat een probleem is dat men niet in een handomdraai oplost. De keeren, dat een gevonden voor werp terstond aan den eigenaar' wordt teruggegeven, zijn zoo zeldzaam, dat men ze waarlijk wel publiekelijk mag vermelden. Ook dat geval, enkele maan den geleden, waarbij een bekend stad genoot, een zang- en muziekleeraar, een tasch met rond 1000 gulden in den trein liet liggen, die des avonds laat door een conducteu# gevonden werd en zon der plichtplegingen aan den eigenaar teruggezonden. Ze bestaan nog, deze liedendeze puderwetsche menschen. die blijkbaar nog het historische standpunt huldigen, dat er mijn en dijn in de wereld be staat. Mogen wij hen in eere houden, dezulken, want ze worden zeldzaam. Als dus een eenvoudig man een tasch met bonnen vindt en deze teruggeeft, is dat een bewijs van groote recht schapenheid. Niet velen zouden het hem nadoen. En daaronder ressorteeren dan de eerlijkste, braafste en onkreuk baarste lieden. Menschen, die vóóraan in dc kerk zitten, die vooraanstaande posities hebben en aan het einde van hun leven een 1ste klasse begrafenis zullen hebben. Maar die bonnen, ziet U.... laat ons zwijgen. Afstappend van dit eenigszins pijn lijk onderwerp, lijkt ons het volgende aardig te vermelden. Het werpt weer eens een helder licht op de nooden en verdrietelijkheden, waaraan onze rei zende evacué's onderworpen zijn. In Schagen woont een man, die lederen morgen omtrent de zesde ure Nieuwe- diepwaarts tijgt. Hij doet zulks reeds drie jaren en het vroege opstaan is hem gewoonte geworden. Deze week nu ge viel het, dat onze vriend des avonds zijn wekker op half zes zette, doch er niet op lette dat het apparaat bij het neer zetten op het nachtkastje een kwart slag draaide. Welnu, onze vriend ont waakte den anderen morgen, wierp een blik op den wekker, zag dat het half zes was en kleedde zich aan. Een kwar tier later liep hij naar het Schager station, waar hem een opmerkelijke stil te opviel. Was de trein reeds weg....? Was er een plotselooze dienstwijziging ontstaan....? Maar ook de stationsbeambten waren er niet en het gebouw was gesloten. Teen keek de man op z'n horloge Het bleek half 3 in den morgen te zijn. Wat deze evacué zei, of dacht, is niet bekend geworden. Hetgeen wellicht ook maar beter is. U gelooft het niet Welnu, hier zijn naam: Jaap Kalf, tij delijk in Schagen. Winkelier in Nieuwe diep. De zwarte handel zal wel, zoolang als de oorlog blijft woeden, onuitroeibaar blijk te zijn. Er kunnen straffen gegeven wor den, zóó zwaar, dat men zou mee- nen dat de schrik ieder zwarten han delaar om het hart zou slaan, het kwaad is zoo ver doorgedrongen, dat het vrij wel illusoir is dat men het zal kunnen uitroeien. Een bewijs dat zelfs de een voudigste voorwerpen niet aan dezen, „zwart" genoemden, handel ontkomen volgt hier. Kortgeleden bevond ik mij te Amster dam. Des avonds tegen zeven uur te ruggaande, kocht Ik, ter korting van den tijd, een krant aan een der hoofd stedelijke kiosken. Althans.... wilde dit doen. De juffrouw wierp pro forma een blik onder den toonbank en zei: „Nee, meneer, alles uitverkocht." Ik merkte op dat dit jammer was en keek nog eens het rijtje boeken en tijd schriften langs, om te zien of er wel licht nog iets anders van mijn gading was. En ineens zei de juffrouw: „Me neer, als Uwes er nou met alle geweld toch eentje gehad zou wiilen hebben, dan kan ik U nog wel helpen. Ik heb er nog één." Prettig verrast over zooveel men- schelljkheid haalde Ik m'n 9 centen uit den zak, teneinde hiervoor het blad aan te schaffen. Maar tfa! was bulten den waard, In casu buiten de kiosk- juffrouw, gerekend. Het was haar laat ste krant en die moest.... een kwartje opbrengen. Ik heb m'n negen centen weer op geborgen en géén krant gekocht. En wat ik dacht doet hier niets ter zake. Dat tabak, suiker, tarwe, melk, bo ter en vleesch in den „zwarten" han- del'zijn gekomen, is in zeker opzicht te begrijpen, zij het niet te tolereeren. Maar dat een krant, die om 5 uur wit van de pers komt, om 7 uur al, zwart isdat gaat er bij mij niet in. 't Zijn me tijden. OVERZICHT OVER SEPT. 1943. In den loop der maand September werd op spaarbankboekjes ingelegd f 194.834,22 (v. j. f 145.637,20) en terug betaald f 157.009,81 (v. j. f 125.411,49): alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 57.824, 41 (V. j. f20.225,71). Het aan Inleggers verschndigde ka pitaal bij den aanvang van het jaar f '2.688 729,76 bedraagt nu f 3.549.424,59 (v.j. f 2.673.640,94). Het aantal in September nieuw uit gegeven boekjes bedraagt 98 (v.j. 61); ingetrokken werden 36 (v.j. 35) boek jes. Het aantal ln omloop zijnde boek jes bij den aanvang van het jaar 12.936 bedraagt thans 13.809 (v.J. 12.660), Onder de in September nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 14 (v.j. 3) spaarbankboekjes voor Jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1. In den loop van September leverde de lediging van 203 (v.J. 98) Spaarbus- Jes een bedrag op van f 2.212,43 (v.J. f 1.234,25) aan kleine besparingen. In omloop zijn thans omstreeks 2400 spaarbusjes. Wij ontvingen van den heer Joh. P. Buck, patiënt in het sanatorium „Kalorama" te Beek bij Nijmegen 'n verzoek, hetwelk wij graag overbren gen via de krant. De heer Buck zou het op hoogen prijs stellen wat lec tuur te ontvangen, bij voorkeur ont- wikkelings-lectuur voor hemzelf en de overige patiënten. Het sanatorium beschikt slechts over een zeer be perkte hoeveelheid boegen, zoodat eenige aanvulling alleszins gewenscht is. Wellicht bezitten onze Jutters-met het-goede-hart nog eenige boeken, die zij voor dit doel willen missen. Het adres is: Joh. P. Buck, Sanatorium „Kalorama", Beek bij Nijmegen. UIT HET POLITIERAPPORT. Schaap gestolen. - Een landbouwer uit Julianadorp deed bij de politie aan gifte. dat des nachts uit zijn land een schaap was ontvreemd. Kleedingstukken gestolen. - Een ar beider, die tijdelijk in onze stad werk zaam is, deed aangifte, dat van hem een blauwe regenjas is gestolen, ter wijl ten nadeele van een anderen arbei der een paar zwarte schoenen werd ontvreemd. Geen persoonsbewijs. - De politie heeft iemand bekeurd terzake van het niet bij zich dragen van het persoons bewijs. De verduistering. - Terzake van het overtreden van de verduisteringsvoor schriften ontving een bewoonster van de Cronjéstraat een procesverbaal. Een bewoner van de Van der Hamstraat en een bewoner van de Koningstraat ont vingen ieder twee waarschuwingen Verkeersovertreding. - De politie heeft een tweetal waarschuwingen uit gereikt wegens het plegen van 'n lichte verkeersovertredln g. GESLAAGD. Op het te Amsterdam gehouden exa men onder auspiciën der Stichting „De Nederlandsche Fotovakschool" slaagde onze plaatsgenoot, de heer Jac. de Boer, voor het officieele diploma Foto- Handelaar. TYBB I—HELDER I. Wederom gaan de Helder-elftallen morgen op reis, al behoeft het derde ook niet te reizen. De elftallen luiden als volgt: TYBB I—Helder I: Kousbroek: Booy en Teekelenburg; Vonk, Beekhoven en Krab: Horik, Kiesewetter, Rottier, Schouwenaar en De Leur. Vertrek 9.40 uur; Alcmaria Victrix II—Helder II: C. Boogaard: J. Nierhoff en J. Burger; A. Veen, W. J. Pol en Bakker: Dorlijn, Staleman, Pater, Kemna en Snijder. Vertrek 11.36 uur. HRC IIIHelder III: Kenter; J. Vis ser en H. Bodenstaf f; J. Tompot, Kwinkelenberg en G. Bouman; J. Rom- bout, IJ. Schrier, J. A. Zegel, J. W. Amels en P. Hendriks. Aanvang 10 uur. Terrein Bios—Boys. Veel succes, witjakken! KANTONGERECHT ALKMAAR. Uitspraken van de zitting van 8 Oct. '43. Oevertreding motor- en rijwielwet: J. A. C. te Zijpe ƒ3 of 2 dg. De wnd. Burgemeester, politiegezags- drager der gemeente Den Helder, brengt ter algemeene kennis, dat bij beschik king van den höheren SS- und Polizei- führer van 2 Oetober 1943 is bepaald, dat onder den inleveringsplicht vallende, echter nog niet ingeleverde radio-ont vangtoestellen, onverwijld schriftelijk bij het Hoofdbestuur der P.T.T., Arn hem, Roggestraat 13, moeten worden aangegeven. Bij deze aanmelding moe ten de naam, woonplaats en straat van den eigenaar en het merk en het num mer van het toestel worden opgegeven. Wanneer een aanmelding wordt ge daan, vindt geen enkele strafvervolging plaats, mits het toestel zal worden inge leverd. Voor de daarvoor in aanmerking komende, in deze gemeente wonende of verblijvende, houders van radio-ont vangtoestellen bestaat op Maandag 18 Oetober a.s., tusschen 9 en. 12 uur en tusschen 14 en 17 uur gelegenheid deze toestellen in te leveren ten Raadhuize, alhier. De inlevering moet geschieden onder overlegging van een formulier, dat te gen betaling van vijf cent verkrijgbaar is aan de loketten der postkantoren. Het formulier bestaat uit drie strooken. Op elke strook van het formulier moeten het fabrikaat, type en nummer der voor werpen, alsmede de naam, het beroep en het adres van dengene, op wien de inleveringsplicht rust, wordt vermeld; deze gegevens moeten met de schrijf machine of in blokl etters worden inge vuld. Hij, op wien de inleveringsplicht rust, dient de in te leveren voorwerpen van een stevig cartonnen kaartje, groot 10 X 15 c.m. te voorzien. Ten aanzien van de inlevering van radio-ontvangtoestellen, enz., door ge- ëvacueerden, wier toestel, enz., in een ontrutmde woning in een andere ge meente is achtergebleven, is het volgen de bepaald: Het inleveringsformulier kan door den geëvacueerde ten postkantore in deze gemeente worden betrokken en wordt na invulling (in drievoud) toegezonden aan den Burgemeester, Politiegezags- drager, alhier. Tevens is hij verplicht om een door hem aan te wijzen persoon woonachtig in zijn vorige woonplaats, of den Poli- tiegezagsdrager, aldaar te machtigen tot 'het weghalen van zijn radio-ontvang toestel (len) en/of reserv'e-onderdeelen en toebehooren uit de ontruimde wo ning. Deze schriftelijke machtiging wordt eveneens bij den politiegezagsdra- ger dezer gemeente Ingeleverd en door ZONDAG 10 OCTOBER. DEN HELDER. Chr. Geref. Kerk, v. m. 10 uur en n.m. 5 uur ds. N. Brandsma van Harderwijk Ned. Herv. Gem. 10.30 uur dt. H. Cramer. Evangelisatie Palmstraat. 10 u. ZangdicnSt; 10.30 uur cand. Borghardt. Gcref. Kerk (Bethel). 10 uur en 4 uur ds. G P. v. Arkel van Noord-Scharwoude. Evangelisatie Vijzelstraat. Zondag v.m. 10.30 en n.m. 5 uur, Evangelist J. Sevens- ma; n.m. 12.15 en 2.30 uur Zondagsschool. Woensdag n.m. 7.30 uur Bijbelkring. Don derdag n.m. 2.30 u. Vrouwenkrani. Vrijdag n.m. 0 uur Zangdienst. HersL Evangel. Luth. Gem., 10.40 uur, ds. W. Splletftoff van Haarlem. TEXBL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 uur, ds. Visser, G«- zlnsdlenst met medewerking van den hr. V. Bouwsma (bügel). Oosterend v.m. 10 uur ds. Xok. Den Hoorn, v.m. 10 uur da. J. J. C. Karres van Apeldoorn. De Cocksdorp v.m. 10 uur ds. Salm, bediening H. Doop; n.m. 8 uur ds. Salm, Jeugddienst. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, n.m. 7.30 uur ds. v. d. Veer. Waal, v.m. 10.30 uur ds. v. d. Veer. Den Hoorn, v.m. 10.30 uur ds. Knot. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. 10 uur ds. v. d. Leer; n.m. 3 uur cand. Pos. Oosterend, v.m. 10 uur cand. Pos; n.m. 3 uur ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oosterend, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 uur ds. v. d. Plas. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 10 uur, ds. P. H. Kapteijn. Barsingerhorn, 10.30 uur, ds. A. van Blemen; 9.30 en 10.30 uur, Zondagsschool. Kolhorn, 11.30 uur, Zondagsschool. Heer-Hugowaard, 10.30 uur. ds. W. de Mooy. Nieuwe-Nledorp, 3 uur, ds. W. de Mooy. Hlppolytushoef, 10.30 uur, ds. Van Beek. Den Oever, 2 uur, ds. Van Beek. Koedijk, 10 uur, ds. Klein Wasslnk. Wierlngerwaard, geen dienst, op 9 en 10 Oct. 7.30 uur, gemeenteavond. Anna-Paulowna, 10.15 uur, ds. Vorstman. Slootdorp, 10 uur, cand. v. Wezep. Middenmeer, 2.30 uur, ds. Meijer Drees. Wieringerwerf, 2.20 uur, cand. v. Wezep. Burgerbrug, 10 uur, mej. J. v. d. Veen. Eenigenburg, 10 uur, mej. Ellnk Schuur man. Oudesluis, 2 uur, mej— J. v. d. Veen. Broek op Langendijk, 10 uur, ds. Koole; 4 uur, ds. Peters, van Beverwijk. Doopsgez. Gem. Barsingerhorn, 10.30 uur, ds. Oosterbaan O.- en N.-Niedorp, 10.30 uur, Da. Roth- fusz. Burgervlotbrug, 2.30 uur, dienst. Broek op Langendijk, geen dienst. Hlppolytushoef, 10.30 uur, ds. Lugt; 14 Oct. Jongerenkring. Geref. Kerk. Schagen, 10 uur, ds. J. v. d. Mije; 2.30 uur, ds. J. v. d. Mije, voorber. H. A Broek op Langendijk, 10 en 3 uur, ds. Donner. Kolhorn, 10 uur ds. Visch (H.A.); 9 uur ds. Visch (H.A. en naaetrachting). Aartswoud, 10.30 uur, cand. v. d. Voort. Langereis, 3 uur cand. v. d. Voort. Evangelisatie. Schagen. 10.15 uur. ds. Benedej (van Baarland). (Doop.) Schagerbrug. 2 uur, de heer E. L. de Witt (Ned. Herv. Kerk). Wieringerwaard, 9.30 uur, de heer E. L. de Witt (zaal Breed). Breezand, 10 uur en 3.30 uur, de heer Boon Bergen (Evang. Maranatha), geen dienst. Hlppolytushoef, 10 uur, de heer C. N. Graaff. Den Oever (Kapel), 10 uur, de heer O. Deen. Westerland (N.H. Kerk), 4.30 uur, de heer O. Deen. Chr. Geref, Gem. Broek op Langendijk, 10 en 3 uur ds. Polman van Leeuwarden. Overgeplaatst. Wegens ziekte van den heer J. Kuiper ls de heer L. Broekhul zen, als waarnemende leerkracht werkzaam aan de O.L. School te Hlppolytushoef, thans tijdelijk gedetacheerd als onderwij zer aan de O.L. School te Den Oever. Onderwijs. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O.L. School te Oos- terland in deze gemeente (vacature mej. C. Schipper) hebben zich slechts drie ean- dtdaten aangemeld. Benoemd ls mej. G. J. Tuijten te Haarlem, die haar benoe ming echter niet heeft aanvaard. Thans ls benoemd mej. J. H. de Groot te Klaas waal, t&e Inmiddels haar benoeming heeft aangenomen. Nieuwe brandspuit. Ter vervanging van de autobrandspuit te Hlppolytushoef, welke ln 1923 is aangeschaft, ls door de gemeente een nieuwe 3-wieUge motor spuit aangekocht, die thans spoedig wordt geleverd. De m'otorspuit Is uitgerust met een -85 PK Ford-motor. De eapaclteit van de spuit is pl.m. 2500 1. water per mi nuut. Als trekker voor deze spuit cal worden bijgeleverd een z.g. manschappen- materiaal-wagen, waartoe een Dodge-per- sonenauto wordt omgebouwd. Onderwijs. In de tijdelijke vacature C. Klein van de O.L. School te Westerland ls thans voorzien door aanstelling ln tij- delijken dienst van mej. F. C. Smtlh, on derwijzeres, wonende alhier. Politie. Verloren een gebreid rood wollen damesjasje, een portemonnale, lnh. f 13, een dop van een autoradiateur. Ge vonden een bruin ceintuurtje. Inl. b. d. gemeentebode. WIERINGERMEER. Mond- en klauwzeer. BIJ de land bouwers Veenkamp, de Vries en de wed. D. Mulder brak mond- en klauwzeer uit onder den veestapel. Waarn. hoofdrad., kunst en wetenschap pen: H. P. v. d. Aardweg, Alkmaar; poli tiek redacteur: H. J. J. Marinus, Den Haag; chef van dienst: TJ. N. Adema, Alkmaar; buitenland: Jac. Broersen, Hoorn; binnen land en rayon Alkmaar: D. A. Klomp; sport en rechtb.: J. Werkman, Alkmaar; Rayonredacteuren: Den Helder A. C. van Kampen te ^llcmaar; Schagen: A. Eriks, Alkmaar; Kennemerland: J. Belterman te Beverwijk; Zaanstreek: W. J. Harwijne te Zaandam; West-Friesland: Jac. Groot te Enkhuizen. Verantw. voor de adv-rubriek W. Ra- getlie, Koog aan de Zaan; voor de plaat selijke adv. mej. F. Muller, Den Helder. Verschillende hoogst belangrijke wedstrijden in de eerste klasse sieren morgen het programma. Daarnaast gaat onze gedachte uit naar den wed strijd TIJBBHelder, terwijl Atlas het alleenrecht heeft in onze stad met haar wedstrijd tegen Oudesluis. De eerste klassers. District I. De Vo- lewijckers—HDVS is een strijd tusschen de twee leiders, waarbij dus niet an ders dan de voorloopige bezetting van de eerste plaats op het spel staat. De resultaten van (Ie Volewijckers zijn iets sprekender, maar Hermes kan soms goed voor den dag komen. We houden het op een gelijk spel. Sparta moet de punten laten aan ADO; Stormvogels is tegen Xerxes niet kansloos, terwijl DFC kans heeft op één punt tegen DWS. District II. VUC is hier de leider en daarom is haar wedstrijd tegen VSV, diens zorg tezamen met het inleverings formulier aan den politiegezagsdrager der vorige woongemeente toegezonden. Door de zorg van laatstgenoemden poli tiegezagsdrager wordt de machtiging na behoorlijke legitimatie aan den ge machtigde uitgereikt, tenzij de politiege zagsdrager zelf gemachtigde is. Machtigingsformulieren zijn verkrijg baar ten postkantore, alhier. LEVERANTIES AAN DUITSCHE WEERMACHT. De wnd.-Burgemeester der gemeente Den Helder maakt, in opdracht van den Ortskommandant alhier, bekend, dat brood- en banketbakkers dezer gemeen te of hunne bedrijfsleiders zich op Maandag 11 Oetober a.s. te 11 uur, op de Ortskommandantur, Gravenstraat 7, alhier, dienen te vervoegen voor het verkrijgen van nadere toelichtingen be treffende leveranties ten behoeve van de Duitsche Weermacht. VITAMINE D-TABLETTEN VOOR VROUWEN EN KINDEREN. De wn'd.-Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat met in gang van Donderdag 14 Oetober 1943. tot nadere aankondiging, iederen Don derdag tusschen 13 en 14 uur. in het gebouw van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst aan den Middenweg, aldaar, gelegenheid zal bestaan tot het in ontvangst nemen van ..Vitamine D"-tabletten. De verstrek king van deze tabletten zal alleen plaats vinden gedurende de winter maanden ten behoeve van alle kinderen van 3 maanden tot 3 jaar, benevens voor vrouwen, die in de laatste drie maanden der zwangerschap verkeeren. De toewijzing bedraagt één tablet per week. Voor het verkrijgen der tabletten moet een trouwboekje of de distributie stamkaart der belanghebbenden worden medegenomen, alsmede een doosje, waarin deze tablettep moeten worden opgeborgen. dat op den voet volgt, van groot belang. We houden het op de wisselvallige Ha genaars. Feijenoord ontvangt haar oude rivaal Ajax. Dat zal weer geducht spannen, temeer daar beide clubs nog volop candidaat zijn. Een gelijk spel lijkt ons het meest waarschijnlijk. BI. Wit wint wel van Haarlem, terwijl DHC het Rotterdamsche RFC wel punt loos naar de Maasstad retourneert, 't Gooi kan misschien één puntje op Emma veroveren. District III. Go ahead is hier nog steeds ongeslagen leider, hoewel een bezoek aan Heracles nu niet bepaald geschikt is om een dergelijke positie te handhaven. Ensch. Boys heeft een goede kans tegen Tubantia. Wagenin- genEnschedé is voor de bezoekers, terwijl NEC in de derby wel aan Hfct langste eind zal trekken. District IV. Zooals altijd is er in dit district wederom spanning. Willem II ontvangt Eindhoven waarbij de Tilbur- genaren de kans krijgen met de bezoe kers af te rekenen. NAC daarentegen krijgt het tegen de Spechten ook niet makkelijk, terwijl Longa het in Den Bosch tegen BW niet minder moeilijk heeft. Het resteerende programma luidt hier: MVVPSV, NOADMaurits, Spekh.heide—Roermond. District V. Heerenveen conserveert Leeuwarden; de Groningsche derby GVAVBe Quick is voor de bezoekers, terwijl Veendam en Velocitas verliezen van resp. HSC en LSC. Ons district. 2e klasse A. ZFC kan het bezoekende OSV nog bijzonder veel last veroorzaken. evenals de Kennemers tegenover KFC. RCH wint wel van West-Frisia; Alkm. Boys heeft tegen HBC weinig kans, terwijl ook Alcmaria in Haarlem tegen Santpoort [naar hoog stens een gelijk spel kan forceeren. 3e klasse A. Zaandijk zou zich wel graag willen herstellen, maar nu het enthousiaste S.chagen op bezoek komt is de gelegenheid niet zoo erg gunstig. Succes redt het ook niet tegen KW. 4e klasse A. Atlas kan in de running blijven door het zwakke Oudesluis te slaan, psw wint automatisch van N.- Niedorp; Watervogels zal tegen Vrone' uit weinig kunnen uitrichten, terwijl W.Waard het bezoekende BKC er wel onder houdt. 3e klasse B. De witjakken hebben andermaal een zwaar karwei op te knappen. Zij gaan n.1. op bezoek bij de geel-zwarte jongens, genaamd TIJBB, dat altijd een pittig elftal heeft. Vooral de voorhoede lijkt dit jaar weer prima in orde, zoodat alle zeilen bijgezet moeten worden. We rekenen desondanks op een Helder- zege. DTS moet op bezoek bij Halfweg en nu lijkt juist deze tegenstander ons niet bepaald geschikt voor DTS. De Langendijkers kunnen een dergelijke ploeg niet met enthousiasme overspelen, waardoor één hunner sterkste wapens vervalt. Toch houden we het op DTS. De Zandvoortmeeuwen winnen wel van de Terrasvogels, terwijl HFC de punten bij Kinheim vandaan haalt. Bloemen- daal—Schoten kon wel eens een pun- tenverdeeling worden. DISTRICT I. Volewijckers—HDVS Sparta—ADO Stormvogels—Xerxes EDOH^S (uitesteld) DFC—DWS DISTRICT II Blauw-Wlt—Haarlem 't GooiEmma VUC—VSV DHC—RFC Feijenoord—Ajax DISTRICT III Ensch. Boys—Tubantia Quick—NEC W ageningen—Enschede Heracles—Go ahead "DISTRICT IV MVV—PSV BWLonga De Spechten—NAC NOADMaurits Willem IIEindhoven Spekh.heide—Roermond DISTRICT V GVAVBe Quick SneekAchilles HSC—Velocitas Heerenveen—Leeuwarden Veendam—LSC Tweede klasse A. De Kennemers—KFC RCH—West-Frisia ZFC—OSV Alkm. Boys—HBC Santpoort—Alcm.. Victrix Tweede klasse B. Zeeburgia—Hercules De SpartaanVolendam V r.schaar—Hilversum WatergraafsmeerDWV HVCAFC Derde klasse A. ZaandijkSchagen Succes—KW - Derde klasse B Bloemendaal—Schoten TIJBB—Helder Zandvoortmeeuwen Terrasvogels KinheimHFC Halfweg—DTS Vierde klasse A LSVVN.-Niedorp AtlasOudesluis Wieringerwaard—BKC VroneWatervogels Vierde klasse B Sporters—Sijbekarspel MFCAndijk VVW—Alw. Forward Res. 2e klasse A Stormvogels 2EDO 2 HFC 2—WFC 2 De Kennemers 2VSV 2 AFC 3RCH 2 Alcm. Victrix 2—Helder 2 Rcs. 3c klasse A Alcm. Victrix 3—ZFC 3 KW 2—HRC 2 OSV 2—Zaandijk 2 Assendelft 2—WFC 8

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2