DAGBLAD VOOR Zware gevechten bij Welikije Loeki. Terreuraanval op West-Duitschland. Gerustheid in het Vaticaan. Kroatische regeering treedt af. Hongersnood in Bengalen. Nieuwe terreuraanval op Nederlandsche burgerbevolking. Mond- en klauwzeer in Nederland. Aardappelschillen in de groote steden. Verduister van 18.006.45. De Nederlandsche radio- muziekweek geopend. STADSNIEUWS. „Truxa". Anna Paulowna. Tegen den zwarten handel. Hippolytushoef. <mi ■■■nnBMH Uitgave: V Dagblad voor Noord-Holland N.Y, Alkmaar - Voordam C 9. Bnreau der Heldersche èditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 12 OCTOBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 238, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Anglo-Amerikanen verloren in drierdagen 208 bommen werpers. HOOFDKWARTIER V. D. FÜHRER 11 Oct. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tusschen de Zee van Azof en Zaporozje hebben de Bolsjewisten hun met sterke artillerie-, pantser en slagvliegerstrijdkrachten gesteun de aanvallen, die echter strandden op den taaien Duitschen afweer, opgevoerd. Ook aan den Midden-Dnjepr, in het gebied ten zuiden van Gomel en in het gevechtsgebied ten westen van Smolensk zijn alle aanvallen der Bolsjewisten afgeslagen. De zware gevechten in het pene- tratiegebied ten zuidwesten van Welikije Loeki duren onverminderd voort. Gedurende de beide laatste dagen werden aan het Oostelijke front 28 tanks der Bolsjewisten vernietigd, waarvan het overwegende meerendeel in het strijdgebied van Melitopoi en Zaporozje. Het luchtwapen heeft in den centra- len en zuidelijken sector met sterke strijdkrachten den afweerstrijd van het leger gesteund, het ravitailleeringsver- keer van den vijand aangevallen en bij drie eigen toestellen, die verloren gin gen. gisteren 48 Bolsjewistische vlieg tuigen vernietigd. Bij de zware afweergevechten ten Westen van Smolensk heeft zich de Hessisch-Saarpfalzische 197-ste infan teriedivisie onder aanvoering van den lt. generaal Böge bijzonder onder- «cheiden. De strijd in Italië. In Zuid-Italië heeft de vijand een spoorwegsteunpunt in de vlakte van Campagnia aangevallen. Hij werd bloedig afgeslagen. Van het overige front zijn slechts plaatselijke ge vechten onzer gevechtsvoorposten met vrij zwakke vijandelijke ge vechtsgroepen te melden. Duitsche jagers en afweergeschut van het luchtwapen, boord- en marine- afweergeschut hebben boven het Mid- dellandsche Zeegebied 9, voor het mee rendeel viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Duitsche duikbooten hebben in harde gevechten op de Karische Zee ten oosten van Nova Zembla, in het noor den van den Atlantischen Oceaan en op de Middellandsche Zee schepen met een inhoud van 40.200 brt. tot zinken gebracht en twee andere schepen met torpedotreffers zwaar beschadigd. Van de beveiligingsvaartuigen vernietigden zij drie torpedobootjagers en een be wakingsschip. Terreuraanval op West-Duitsch land. Ameg^aansche formaties bommen werpers hebben in den loop van gister middag West-Duitschland aangevallen. Door brïsarü- en brandbommen ont stond, vooral in Munster, aanzienlijke schade in woonwijken. De Dom en nog drie kerken werden zwaar beschadigd. Door den Duitschen afweer, vooral door formaties jachtvliegers, werd een groot deel van den naderenden vijand vernietigd. Tot dusver is gemeld, dat 51, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers zijn neergeschoten Daarmede heeft de vijand bij zijn ter- reuraanvallen op het Duitsche Rijks gebied in de laatste drie dagen in totaal 208, meerendeels viermotorige bom menwerpers verloren. De „Provinci di Como" meldt uit Rome: Volgens een bericht uit Vati caanstad is men daar weer volkomen gerust. Ondanks den wensch naar vrede heeft de wapenstilstand niet geringe ontsteltenis veroorzaakt, daar de voor waarden daarvan in kringen van den Heiligen Stoel groote ongerustheid ver oorzaakten. De Paus en zijn omgeving verwachtten een vrede der rechtvaar digheid waarop de wapenstilstand geen vooruitzicht gaf. De onvermijde lijke Duitsche reactie is gevolgd. Nie mand in het Vaticaan heeft het ge waagd zich uit te laten over den tekst van den wapenstilstand en met betrek king tot de capitulatie van Badoglio en niemand heeft gevreesd dat de Duit sche reactie op welke wijze dan ook de neutrale houding van den kleinen Vati- caanschen staat en de vrijheid van den Paus zou schenden. De Duitsche weer macht is 2eer voorzichtig en correct overschrijdt nergens de grenzen var, het Vaticaan en stoort op geenerlei wijze het verkeer in Vaticaanstad. AGRAM, 11 Oct. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Van middag is onder voorzitterschap van den Kroatischen minister-president een ministerraad gehouden. Aan deze ver gadering namen alle ministers deel, die bij deze gelegenheid hun portefeuilles ter beschikking stelden, opdat de Poglafnik een nieuwe regeering kan vormen. Na den ministerraad werd minister-president dr. Manditsj door den Poglafnik ontvangen, aan wien dr Manditsj het besluit van den minister raad mededeelde. TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, op den leeftiid van 17—45 jaar, kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te "—orden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt niet betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der ojileiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland mdeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich -veneens aanmelden. Personen, tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel- ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd 7ijn geschiktheid voor de officiersoplei- ding heeft bewezen. Zijn .choolcpleid.ng 1* niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, pres tatie. 18.10.43 94.4.00 uur, Rotterdam, Deut- aches Haus, Westzeedijk; ,9.10.43, iz 00 uur, Breda, Restaurant Modern, Markt; 1518 00 uur, Dgn Bosch, rlotel Noord- Brabant, Markt 45; 20.10 43, 9—12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egrnondstr. 16: 1518 00 uur, Arnhem, Café Royal; 21.10.43, 9—12 00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoor straat 18; 15—18.00 uur, Zwolle, Hotel Gij- tenbeek; 22.10.43, 9—12.00 uur, Assen, Con certhuis, a. d. Vaart; 15-18 00 uur, Gro ningen, Concerthuis, Poelestraat; 23.10.43, o12 00 uur, Leeuwarden, Huize -Schaaf, Breedstraat; 24.19.43, 9-14 00 uur, Amster dam, Dam 4; 25.10.43, 9-13.00 uur, Utrecht. N.V.-Huis, Oudegracht 245; 26 10 43, 9—11.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg; 27.10 43, 9—14.00 uur. Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutsche- weg. 9 Ome mannen I» he* Qptiea WC StenfllKMW» i Het bericht van den correspondent van de „The Irish Press" afkomstig uit New Delhi geeft een ontzettend beeld van den hongersnood in Benga len. ,Ik ben, zoo schrijft hij, juist van Calcutta, een stad van 2 millioen zielen en de hoofdstad van de provincie Ben galen met meer dan 50 millioen men- schen, naar New-Delhi teruggekeerd Duizenden menschen in Calcutta dfi in andere deelen van Bengalen zullen nog voor den volgenden oogst sterven en dan zal er voor de overlevenden nog niet genoeg voedsel zijn. Wanneer men des ochtends een wandeling maakt door het Calcutta van thans vindt men do zijnen dooden op de straat liggen Min stens 150 menschen sterven dagelijks alleen al in deze stad, zij sterven in zoo groote hoeveelheden, dat de stedelijke autoriteiten de lijken niet snel genoeg kunnen verbranden. Ik zag gezin na gezin in vijf tot zes meter diepe rijen staan langs lange hui zenblokken om een bord dunne meel- soep te krijgen, die in de enkele aan wezige volksgaarkeukens wordt ver strekt. Ik zag kinderen vuiinishoopen doorzoeken naar iets eetbaars. Ik zag oude vrouwen, met wanhoop in de oogen, die te zwak waren om te bede len. In een van de groote hotels te Cal cutta werd juist het diner geserveerd en op het menu 'stonden 17 gangen. Waarom al deze ellende? Het antwoord van de Indische pers is een aanklacht tegen de Britsche re geering omdat zij geen maatregelen heeft genomen, niettegenstaande zij de hongersnood zag aankomen. Zij heeft zonder rekening te houden met de wan hopige voedselpositie der bevolking de Engelsche troepen van de Birmagrens naar Bengalen laten terugstroortlen en deed niets om de verwoestende gevol gen van de cyclonen en overstroomin gen van hét afgeloopen jaar tè verzach ten of het ontoereikende distributie apparaat aan de veranderde omstandig heden aan te passen. De burgemeester van Calcutta heeft een beroep gedaan op Roosevelt om schepen met levensmiddelen te zenden Doch de Amerikaansche consul-gene raal te Calcutta antwoordde dat graan- transporten afhankelijk zijn van vele door den oorlog gecompliceerde vraag stukken. Hoop, dat de dingen beter zullen wor den, bestaat er niet voor den eerstvol- genden rijstoogst einde Januari Doch ook dan zal er niet genoeg zijn voor allen. LUCHTAANVAL OP DUITSCHE VERBANDPLAATS. Naar het D.N.B. verneemt, is den 9den October een hoofdverbandplaats der Duitsche troepen aan het Zuid- Ttaliaansche front door BritschAme rikaansche vliegers met bommen be stookt. Deze in strijd met het volken recht zijnde aanval veroorzaakte onder de gewonde soldaten en het verplegend personeel aanzienlijke verliezen. D° verbandplaats was als zoodanig duide lijk gekenmerkt door witte doeken me' rood kruis. De Italiaansche minister voor Natio nale verdediging heeft bepaald,» dat in het kader der Fascistisch-Repubükein- sche weermacht een zwarthemdencorps gevormd wordt, dat naast de andere onderdeelen de traditie der militie moet voortzetten. VERPLAATSING DEPARTEMENT VAN KOLONIëN. 's-GRAVENHAGE, 11 Oct. - In ver band met de a.s. verhuizing wan het departement van koloniën naar Zut- phen kunnen tot nader bericht ten de- partemente geen bezoeken worden ont vangen. Correspondentie kan voorloo- pig nog worden gezonden aan het tegenwoordige adres te 's-Gravenhage, Ca rel vaa By landt! aan 12. VOORHEEN EN THANS „Nu Mylord, wat schreef U vroeger altijd zoo mooi „Nu, komt er nog wat van T „Sovjetrusland, het land van de massa moorden, van het barbarisme, de verdierlijking, het gruwelijkeI" „Goed, uitstekend, en hoe schrijft men thans ondanks Katyn over zijn bondgenooten 7" „Sovjetrusland, oprechte democratie, vriend der menschheid, gelukbrenger van Europa I" „Goed zoo, U heeft mijn volste achting". E. O. Plauen/Orbis/Holland/Pax m VAREN DES NACHTS IN ZEEUWSCHE WATEREN VRIJ. De Dienststelle van den Wehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden maakt bekend: Met ingang van heden wordt het va ren des nachts in de Zeeuwsche wate ren tot nader order veroorloofd. Op 10 October hebben Anglo- Amerikaansche vliegers een vrij groot aantal brisant- en brandbom men geworpen op een woonwijk van een stad in het Oosten des Iands. Een vrij groot aantal woon huizen werd vernield. De verliezen der Nederlandsche burgerbevolking bedragen volgens de tot dusver ont vangen berichten 87 dooden en ruim 100 gewonden. Verscheidene der aanvallende viermotorige bommen werpers werden neergeschoten. Sedert het begin van de maand Juli van dit jaar is het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in Nederland in niet onbelangrijke mate toegenomen. In het bijzonder in Friesland, Noord en Zuid-Holland en Utrecht kwam een groot aantal gevallen voor, ook in Gro ningen en Drente breidde de ziekte zich in vrij ernstige mate uit. In Zeeiand en Limburg komt de ziekte tot op heden slechts sporadisch voor. Het mond- en klauwzeer, in België La Cocotte" genoemd, is een besmet telijk lijden met een buitengewoon grillig en onberekenbaar karakter. Om trent de oorzaken van het optreden en het al of niet ernstig uitbreiden, tasten we dan ook nog vrijwel ifl het duister. Omtrent de z.g. epidemiologie der ziekte is nog weiftig bekend. Er is geen af doende verklaring van het feit, dat de ziekte thans in Nederland uitgebreid voorkomt, terwijl in Duitschland, België en Denemarken slechts enkele gevallen per maand worden waargenomen. Gelukkig is het lijden ditmaal niet van kwaadaardigen aard en het aantal sterfgevallen gering, zoodat geen vrees behoeft te worden gekoesterd, dat door het heerschen van het mond- en klauw zeer de voorziening van zuivel en zui velproducten ernstig in gevaar êai wor den gebracht. De Veeartsenijkundige dienst beeft van den beginne af zijn uiterste krach ten ingespannen om uitbreiding tegen te gaan: Men moet thans evenwel reke ning houden met groote verkeersmoei lijkheden, gebrek aan personeel, enz Het is overal gebleken, dat een af doende bestrijding van het mond- en klauwzeer uitsluitend met poiitioneele maatregelen echter niet mogelijk is. Daarom is naar andere bestrijdings middelen omgezien, waarbij ,n dt eerste plaats gedacht is aan voorbehoedende enting Deze enting is op zeer kleine schaal, bij wijze van proeï in Neder land reeds met succes toegepast. Bin nenkort zal een instituut worden ge opend, waar bedoelde entstof op groote schaal zal kunnen worden bereid. Na dere bijzonderheden over een en ander zullen over enkele dagen mogen worden verwacht. Het ophalen van aardappelschillen in de grootere steden is zoodanig georga niseerd, dat het slechts van de huis vrouw afhangt, of elk schilletje in de koeienmaag terecht komt. Als de goedgevulde schillenemmer op tijd klaar staat, zorgt de ophaler voor de *rest. In Amsterdam alléén al ko men 330 van gemeentewege aangestel de ophalers driemaal per week aanbel len bij de bewoners van de wijk, waar voor zij een inzamelvergunning hebben. Het totaal van hun opbrengst is 900 ton afval per week. Rotterdam met 185 ophalers brengt het tot 600 ton. In Den Haag wordt door 180 ophalers 400 ton bii elkaar gebracht. Utrecht met 40 op halers bereikt 135 ton per week. Onze vier grootste steden bij elkaar zorgen er op die Wijze voor, dat met ruim 2000 ton afval een 10.000 stuks melkvee per week wordt gevoed Zorgt er voor huismoeders, dat die schillen van uw huisgezin als ge de aardappelen niet in de schil eet er steeds bij zijn. ONTHULLING GEDENKTEEKEN VOOR WEERMAN BANNINK. Op 10 Februari van dit jaar is te Haarlem de WA-man H. Bannink door moordenaarshand gevallen. Zijn kame raden hebben op zijn graf een eenvou dig, doch stijlvol gedenkteeken doen plaatsen, 0at Zondagmiddag aan de fa milie is overgedragen. Tevoren had voor het Gouvernementsgebouw in Den Hout, de algemeene commandant, mr. Zondervan, inspectie gehouden en arm banden met het opschrift „Vendel Ban nink" uitgereikt. Op de begraafplaats sprak, na ^n heerbancommandant op- perhopnian'C. L. Swaalf, heerbanvor- mingsleider van Noord-Holland, die o.a zeide, dat weerman Bannink in den geest verder strijdt in de gelederen van de WA. Tenslotte herinnerde mr. Zon dervan aan de velen, die de laatste maanden als slachtoffer van terreur zijn gevallen. Thans is ons geduld ten einde, zeide spreker. De Beweging wordt bewapend en wij zullen een ein de maken aan de terreur. Ons bezielt de geest van het front en wij zullen uit roeien wat uitgeroeid moet worden Nadat een krans bii het gedenkteeken was gelegd werd langs het graf gedefi leerd. AVONDSPREEKUUR VAN TANDARTSEN. De Commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen acht het ge. wenscht, dat verplicht-verzekerden, die overdag om gegronde redenen, met na me.wegens hun werkzaamheden, regel- tfiatig buiten hun woonplaats, zoo noo- dig 's avonds tandheelkundige hulp kunnen ontvangen. Er dient dus op één of meer avonden per week een tandarts (of tandheelkundige) beschikbaar te zijn, die hulp verleent, tenzij de be handeling eenig uitstel kan lijden en binnen enkele dagen op een gewoon spreekuur mogelijk moet worden ge acht. Bij voorbeeld op een vrijen Zater dagmiddag. Men kan 'n rouleeringssysteem invoe ren, zoodat alle in een bepaalde plaats wonende tandartsen met fondspraktijk beurtelings beschikbaar zijn voor alle verzekerden. T.a.v. indirect-verzekerden en huis personeel kan worden aangenomen, dat zij op de gewone spreekuren k innen komen. Dit geldt ook voor rechtstreeks- verzekerden, die in hun woonplaats werken. MARKER VISSCHERS ZWAAR BEBOET. Tijdens een speciale zitting ten raad- huize te Edam veroordeelde mr. Hat- tink namens de inspectie voor de prijs- beheersching vijftien visschers van her. eiland Marken, die paling ver boven den vastgestelden prijs hadden ver kocht tot zeer hooge boeten. Een hun ner werd zelfs veroordeeld tot beta ling van 6000, vier visschers moesten 4000 betalen, de overigen 3500, 2000 en minder. De koeien loeien om aardappelschillen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. f 1.000: 1831 7199 9002 13372 14197 20918 21503 f 400: 10844 f 200: 4171 5053 11971 12269 13905 18209 29008 f 100: 2905 5680 9278 10392 11922 13482 14895 15601 16554 17874 13 Oct.: Zon op 7.00, onder 17.52. Maan onder 6.23, op 18.24. De derde Nederlandsche Radio- muziekweek is Zondag te Hilversum geopend met een concert in Studio A van den Ned. Omroep aan den 's Gra- velandscheweg te Hilversum. Dit con cert bracht naast oude Nederlandsche muziek ook composities van moderne toonkunstenaars, die in opdracht van den Nederlandschen Omroep werken hebben geschreven. In de pauze van het concert hield de waarnemend secr.-gen. van het dept. v. Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz een toespraak tot de radiö-luisteraars en de Nederlandsche en Duitsche genöodigden in de studio, onder wie zich o.a. bevonden de com missaris van de provincie Noord-Hol land. mr. A .J. Backer en de gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, dr. Schröder Jhr. de Ranitz wees ep op dat er in ons volk de kiemen van een groote mu ziekcultuur aanwezig zijn geweest. Een nieuwe muziekcultuur zal thans moeten opbloeien. De staat kan daartoe bijdra gen. Ons volk moet weer naar de kunst w abracht en oor radio het machtige middel en kan een der t .langrij, 'e mid 'en z :n voc- het Departement om zijn taak met suc ces te'vervullen. In deze radio-muziek- week zal men kunnen hooren hoe het met de Nederlandsche muziek staat. Tentoonstelling „Rondom de Neder landsche volksklanken", In de morgenuren is de tentoonstel ling „Rondom de Nederlandsche Volks klanken" in het „Hof van Holland" officieel geopend. De dir.-gen. van den Nederl. Omroep, dr. ir. W. A. Herweijer, zeide daarbij o.m. dat de Ned. Omroep op zijn gebied heeft gedaan wat mogelijk is om de Nederlandsche muziek meer bekend heid bij ons eigen volk te geven. Wij hebben op muziekgebied veel gepres teerd, maar het ontbrak ons aan schep pende werkzaamheid en alleen wan neer wij ook voldoende scheppen, kan men zeggen dat wij over een afgeronde muziekcultuur beschikken. De omroep wil het zingen van het volkslied en het beoefenen van den volksdans bevorderen en tot nieuw leven brengen. Het resultaat van een jaar werken in deze richting, zoo be sloot de dir.-gen., kan men op deze ten toonstelling vinden. De tentoonstelling blijft tot 18 Oct geopend. Zij geeft een overzicht van de historische bronnen, waaruit de volks klanken geput zijn. Men vindt er oude instrumenten, muziekliteratuur en lied boeken en anderzijds kan men zien hoe de programma's tot stand komen. Tracht anderen en Uzelf vooral niets wijs te maken. Eerlijk duurt het langst óók in distributietaken I UIT HET POLITIERAPPORT. Diefstallen. Ten nadeele van een geëvacueerde uit de Weezenstraat werd een stuk schutting en een aantal ge golfd ijzeren platen ontvreemd. Een bewoner van Julianadorp deed aangifte van de vermissing van om streeks 60 kg tarwe en een karpet Aangifte werd gedaan-; dat uit een woning werd gestolen een kinderzeep- kaart, een vulpen en een gouden ring. Uit de jas van een scholier van een der onderwijsinrichtingen Hier ter stede werd een portefeuille met een klein bedrag aan geld benevens eenige voor den jongen waardevolle papieren (o.a. persoonsbewijs) ontvreemd. Van een stukje bouwland aan den Rijksweg, eigendom een bewoner van de Bassingracht, werd een hoeveel heid van ruim 50 pond bruine- en slaboonfen weggenomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Vernieling. De politie heeft een persoon aangehouden, die verdacht wordt van vernieling van een ruit van een onbewoond perceel aan de Dahlia straat. Daar een nader onderzoek is in gesteld, is de man in bewaring gesteld Op verboden terrein. Een tweetal minderjarige meisjes werd aan het po litiebureau gebracht, omdat zij in het spergebied waren aangetroffen. Spoorwegdief aangehouden. De po litie heeft een man kunnen aanhouden, die onder verdenking stond van het plegen van verschillende diefstallen bij de Nederlandsche Spoorwegen. Bij' ver hoor werden door hem verscheidene diefstallen reeds bekend. Hij is in be waring gehouden, daar het onderzoek nog wordt voortgezet. Inbraak. In een perceel aan de Vischstraat werd ingebroken. Voorzoo ver kon. worden nagegaan, wordt ech ter niets vermist. De verduistering Bewoners van den Singel, van de Weezenstraat, van de Brouwerstraat en van den Midden weg ontvingen ieder twee waarschu wingen terzake van overtredingen der verduisteringsvoorschriften. WITTE BIOSCOOP. Het aantal circus- en variété-films, waarop de wereld de laatste vijf-en- twintig jaar vergast is, is legio. Hat aantal is zelfs zoo groot, dat alleen de allerbeste producten in de herinnering van het publiek zullen blijven hangen. En hieronder mag men dan ongetwij feld de rolprent „Truxa" rekenen, een film, waarin spel en acrobatiek op der mate ideale wijze dooreengemengd zijn, dat men van een waarlijk ideale op lossing mag spreken. Deze film geeft een klaar beeld van het variétéleven, ook achter de schermen. En dat de regisseur Hans Zerlett, een meester in zijn vak is, kan worden vastgesteld uit het feit, dat deze film inderdaad aan hooge eischen voldoet. De rol van Truxa wordt vervuld door Hannes Stelzer, de andere hoofdrol, die van de danseres Yester, door la Jana. Ook zij beiden gaven spel te aanschouwen, dat het groote publiek, hetwelk de Witte vulde, tot enthousias me bracht. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. Baars—Witkamp (z.) E C. M. de Loor.Tansse (z.) A. Burg- hardt.—Sturk (d.) G. Groet—Bas (z.) Ondertrouwd: A. A. Scholman en R.'P. Adamse. Getrouwd: T. Boonstra en F. C. v. d. Berg. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELS REGISTER. Van 5—12 October 1943. Nieuwe inschr ij vingen: Den Helder: Nic. Bellis, Julianadorp, Tuinbouwstraat i, loonploegbedrijf. Bestuur s w ij z i g i .1 g e r.: Anna-Paulowna: Vereenigde Fijnzaad- en Bloembollenteelt, Grasweg 20, handel in zaaizaden. Gedeponeerde stuk k e n: Texel: N.V. Boekhandel- en Drukkerij v/h Langeveld en de Hoo»j in liq., Den Burg, Parkstraat 7 en 10, plan van uitkee- ring ingediend. „Een bonte Zondagmiddag" Op Zondag 17 October a.s. wordt in de zaal van den heer Kossen aan de Spoorbuurt een Bonte middag georganiseerd door de zwemvereeniging ,,'t Oude Veer". Het programma is zeer aantrekkelijk en het is te verwachten, dat velen dezen middag zullen bezoeken. Als medewer kenden noemen we o.a. het „O.V. Jeugdkoor" o.l. van den heer Sinke en het Poldersche Dansorkest „De Paloa's" Verder zullen eenige mooie zwemfilms worden vortoond, o.m. een aardig filmpje genaamd ,,'t Oude Veer" (een korte reportage; opgenomen, gemon teerd en „ten tooneele gebracht" door den heer W. Egmond) en ten slotte zul len door eenige O.V.-leden „schetsjes" e.d. worden opgevoerd. Zoodat het ge heel een middag vol afwisseling zal zijn. t (Van onzen politieken redacteur). Na de jongste rede van den Rijks commissaris in Groningen, waarin een krachtiger bestrijding van den zwarten handel werd aangekondigd, heeft men in de dagbladen reeds kunnen lezen, dat met die bestrijdingsactie reeds een grondig begin is gemaakt. Enkele zwarte handelaren in clandestien ge slacht vleesch en clandestiene slagers werden tot zware straffen veroordeeld. Men is gauw geneigd, over zulk een bericht achteloos heen te lezen. Alleen tuchthuisstraf is Men kleinigheid! Het is de strengste stra", die onze wetge ving kent. Wanneer dat nog niet helpt, is het te verwachten, dat nog scherpere strafmethoden ingevoerd zullen worden, waarbij het wegvoeren in concentratie kampen, wat reeds een enkele maal werd toegepast, als voorbeeld mag gel-» den. Deze uitermate strenge straffen dui den aan, dat de bevoegde instanties het in den laatsten tijd opnieuw sterk opwoekerend euvel den kop willen indrukken. Het publiek laat zich veelal met den zwarten handel in, omdat het daarin nog een soort patriottische hel dendaad ziet. Het meent n.I., dat de in den zwarten handel gebrachte goederen dan tenminste niet naar Duitschland gaan. Deze veronderstelling is volko men onwaar. De Rijkscommissaris ver klaarde in zijn rede te Groningen nog eens nadrukkelijk, dat deze bewering slechts een valsch voorwendsel van oorlogswoekeraars is om hun onvader- landschlievënde duistere praktijken schijnheilig te maskeeren. Wat Duitsch land noodig heeft, krijgt het toch well Daaraan doet alle zwarte handel geen afbreuk. Men had intusschen -kunnen weten, dat de bezettingsmacht over vol doende middelen beschikt om zich de goederen, die zij noodig heeft, te ver schaffen. Duitschland ontvangt niet meer dan het Landoorlogsreglement bepaalt. Al wat in den zwarten handel omgaat, wordt niet aan Duitsche leve ranties onttrokken, doch gaat verloren voor de rechtvaardige verdeeling, zoo ais de distributie ze zeer sociaal regelt. De zwarte handelaren benadee- len niet de Duitsche bezettingsmacht, noch de Duitsche oorlogvoering, docfti alleen en uitsluitend hun eigen landge- nooten, doordat ze eenerzijds' de hoog- noodige distributiegoederen b.v. onder de toonbank houden en anderzijds tegen ontstellende prijzen de goederen aan de toch reeds beter gesitueerden versjacheren. Het is de Overheid vol komen ernst door een krachtige actie dit euvel grondig uit te roeien. Het is een specifiek Nederlandsch belang. De kampioen der eenjarige stieren op de najaarskeuring van geregistreerd rundvee, welke te Midden Beemster werd gehouden CNF/J. Zeijlemaker/Pax m „Amicitia" opent het tooneelseizoen. Op 28 October a.s. zal Amicitia het seizoen openen met het mooie tooneel- stuk van Chr. v. BommelKouw en Henk Bakker „Najaarsstormen". De on dertitel luidt „.Robbedoes getrouwd" en zij, die voorheen „Robbedoes" gezien hebben, kunnen wederom genieten van dezelfde personen, die daarin voorkwa men. Zeer zeker heeft „Amicitia" een goede keuze gedaan met dit mooie, be schaafde stuk en wij twijfelen er dan ook niet aan, of de zaal zal, zooals we dat van deze vereeniging gewend zijn, uitverkocht zijn. Er staat dezen winter nog meer op het programma. Er zijn n.1. al verzoeken binnengekomen om op te treden te Kolhorn, te Lutjewinkel, te 't Zand; verder voor de kleuterschool, vermoedelijk voor O.K.K. en waar schijnlijk in Januari te Den Helder. Op 2 Dec. a.s. bestaat de vereeniging 1 jaar. In het afgeloopen jaar heeft men heel wat voor het voetlicht gebracht, t.w. „Gebr. Kalkoen", „Het Gouden Kalf", „In het gouden Haantje", „Dok ter Bavino" en nu dan „Najaarsstor men", terwijl wordt gerepeteerd „De Houten Ham", welke klucht voor „Suc ces" zal worden opgevoerd. Het einde van een Britsch-Amerlkaanschen terreurbommenwerper. Bij een der laatste terreuraanvalten op Parijs, waarbij wederom een groot aantal menschenlevens te betreuren viel en kerken, scholen en cultuurmonumenten verwoest werden, gelukte het aan de Duitsche afweer een aantal Britsch» Amerikaansche terreurbommenwerpers neer te halen en te vernietigen. De motor van een Britschen bommenwerper, die uit het toestel werd gerukt, kwam midden In een der Parfjsche straten terecht Atfantfc/HoWand/Pax m

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1