Succesvolle tegenaanvallen aan het Oostfront. DAGBLAD VOOR De emigrantenregeeringen en de driemogendhedenconferentie. Men heeft geen vertrouwen in de groote bondgenooten. Verduister van 18.006.45. Het weer belemmert de operaties niet. BritschPortugeesche overeenkomst betreffende de Azoren. De vernielde katholieke kerken in Duitschland. Mussert bezoekt het Ned. Arbeidsfront. Begrafenis van Prof. Dr. P. Zeeman. REEDS 115 DOODEN. Gemeenschapszin bij ramp. Melkventer verkocht taptemelk voor volle. STADSNIEUWS. Een boek voor onze Leeszaal Noorwegen een wegwijzer voor ons land? Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen) Postrekening 449041. WOENSDAG 13 OCTOBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 239, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. B(j contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Betrekkelijke rust in Italië. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 .October (D.n.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tusschen de Zee van Azof en Sapo- rosje is de kracht van de vijandelijke aanvallen als gevolg van den dag te voren geleden zware verliezen ver zwakt. De sovjets werden opnieuw overal teruggedreven. Ook aan de overige sectoren van het Oostelijk front, vooral aan den Mid- den-Dnjepr, aan den mond van den Pri- pet, in het gebied ten zuiden van Go- mel en ten zuidwesten van Welikije Loeki mislukten vijandelijke aanvallen, fn het verloop van de felle ge vechten gingen onze troepen óp verscheidene plaatsen, krachtig ge steund door de luchtmacht, tot succesvolle tegenaanvallen over. In de gevechten der laatste weken heeft zich ten noorden van de Zee van Azof de Mitteldeutsche 13e divisie pantserjagers onder bevel van kolonel Hauser bijzonder onderscheiden. In Italië. Aan het front van Zuid-Italië onder nam de vijand slechts in den centralen sector eenige plaatselijke aanvallerf. Een tijdelijke bres werd in een tegen aanvalgezuiverd. Aan de overige dee- len van het front drongen vijandelijke strijdgroepen bij toenemende activiteit van de artillerie tot onze gevechtsvoor posten door. In de wateren van den Dodecanesus bracht de luchtmacht een vijandelijk oorlogsvaartuig tot zinken en bombar deerde met goede uitwerking eiland steunpunten van den vijand. De Kommodore van een eskader jachtvliegtuigen, luitenant-kolonel Hans Philipp, drager van het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het ijzeren kruis, vond in een luchtgevecht den heldendood. Met hem verliest de luchtmacht een der voor treffelijkste jachtvliegers en groeps commandanten, die 206 overwinningen in de lucht heeft behaald. Kaart van Pelt. Het gebied in de omgeving van Sapa- rosje, waarop de Sovjets hun vergeef, iche aanvallen richten. vAgens berichten uit Caïro ziet men in leidende kringen, der daar thans vertoevende emigrantenregeeringen de binnenkort beginnende conferentie te Moskou der ministers van buitenland- Sche zaken van de geallieerde regee ringen met vrij groote bezorgdheid te gemoet. Men vreest, dat zoowel Eden aL Huil door hun regeeringen voorzien worden van zeer ver gaande volmach ten met betrekking tot concessies in een. aantal afzonderlijke kwesties, ten einde in ieder geval een positief totaal resultaat op de conferentie te bereiken. De recente verklaringen van Eden Ban de vertegenwoordigers van de emi grantenregeeringen, die op zich zelf geruststellend geklonken hebben, heeft men niettemin met groote scepsis opge nomen, daar men uit een reeks van officieele Britsche verklaringen en uit talrijke uitlatingen van Londen weet, dat de Engelsche regeering geneigd is concessies te doen. Evenzeer overtuigd is men dat de Ver. Staten, hoewel zij thans verklaren, dat zij de door Rus land opgeëischte strategische grenzen niet kunnen erkennen, op eenige pun ten bereid zullen zijn, van dit stand punt af te wijken, wanneer het hun gelukt een toezegging van de Sovjets te verkrijgen in den voornaamsten eisch dien Huil naar Moskou mee brengt n.1. den eisch van de pussische toetreding tot den oorlog tegen Japan. Men verwacht, dat de Russen welis waar een officieele deelneming aan den oorlog zullen weigeren, maar dat er met hen valt te praten over het be schikbaar stellen van steunpunten. Naar men te Caïro vreest, zal de tegeneisch van de Sovjets be staan in het verleenen van de vrije hand op den Balkan, in Polen en in het gebied van de Oostzee, waar bij de Russen wellicht de Amerika nen zoover tegemoet zullen komen, dat zij op het huidige tijdstip zullen afzien van een afbakening Jer grenzen en zich zullen tevreden stel len met een garantie voor de ver vulling van hun „rechtvaardige strategische en politieke eischen" bij de definitieve regeling na den oorlog. Een bevestiging van deze vrees zien de emigrantenkringen te Caïro in de uitlatingen van de „New York Times" van Zondag, waarin dit vooraanstaande Amerikaansche blad zich bezig houdt met het verschil in houding tusschen de Russen en de Anglo-Amerikanen te genover de door Duitschland bezette landen en pleit voor een aanpassing van de houding der westelijke geal lieerden bij de politiek van het Krem- lin alsmede voor de bevordering van de revolutionnaire partisanenbeweging. 14 Oct-: Zon op 7.02, onder Ï7.50. Maan onder 7.42, op 18.48. De krijgsverrichtingen aan het Oos telijke front blijven in omvang beperkt Nadat van Sovjet-Russische zijde nog maals een poging was gedaan, aan het front tusschen Saporosje en de noord kust van de Zee van Azof een door braak te forceeren, waartoe sterke strijdkrachten waren opgesteld, is het ook in dezen sector weder aanmerke lijk stiller geworden en van Duitsche zijde meent men dan ook te kunnen zeggen, dat deze aanval mislukt is. Ook aan den Midden-Dnjepr, waar aanvallen en tegenaanvallen elkaar af wisselen, blijft de strijd binnen be perkte afmetingen. Ten westen van Smolensk hebben de bolsjewisten hun' pogingen, door het Duitsche front te breken blijkbaar nog niet'opgegeven en zij blijven hier ver woed aanvallen. ,In dezen sector heb ben de Duitschers thans een verkorte verdedigingslinie betrokken. Ook in 't gebied ten zuidwesten van Welikije Loeki hebben de aanvallen der bolsje wisten, die naar men weet de Duit sche verdedigingsstellingen zijn binnen gedrongen, nog niets aan hevigheid verloren. Al deze aanvallen zijn echter, naar men te Berlijn verklaart, tot dus ver afgeslagen. Na de regens der voorafgaande we ken is het thans overal aan het Ooste lijke front zoo, dat de operaties hier van nog geen hinder ondervinden. KONING VICTOR EMANUEL GEEN KEIZER MEER. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft de onderstaatssecretaris v. h. Britsche Ministerie van buitenland- sche zaken Dinsdag in het Lagerhuis de* vraag, of de Britsche regeering, den Italiaanschen koning nog steeds erkent als Keizer van Ethiopië met „neen" beantwoord. TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het sS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, op den leeftijd van 17—45 jaar, kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te -'orden voor de Waffen-SS of de Landwacht.' Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt niet betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zy, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich -veneens aanmelden. Personen, tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende liun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-SS kan ieder «wor den die na minstens een jaar diensttijd zijn' geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn -,'Choolcplciding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zyn: karakter, gedrag, pres- tatie. 18.10.43 9—14.00 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk; x9.l0.43, ^—12 00 uur, fireda, Restaurant Modern, Markt; 1518.00 uur, Den Bosch, rïotel Noord- Brabant, Markt 45; 20 10 43, 9—12.00 uur, VenJo, Deutsches Haus, Egrnondstn. 16: 15—18.00 uur, Arnhem, Café Royal; 21.10.43, y—12.00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoor straat 18; 15—18.00 aur, Zwolle, Hotel Gij- tenbeek; 22.10.43, 0—12.00 uur, \ssen, Con- certhuis, a. d. Vaart; 15—18 00 uur, Gro ningen, Concerthuis, Poelestraat; 23.10.43, 912.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 24.10.43, 9—14 00 uur. Amster dam, Dam 4; 25.10.43, 9—13.00 uur. Utrecht. N.V.-Huis, Oudegracht 245; 26.10 43, 914.00 uur, Amersfoort, Pol. Durehgangslager, Leusderweg; 27 10 43, 9—14 00 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutsche- weg. o Onze mannen In het Oosten ft PK BuschsoSulta O/H/P STOCKHOLM, 12 Oct. (DNB) - Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill vandaag in het Lagerhuis me degedeeld, dat de Portugeesche regee ring zich op Britsch verzoek bereid verklaard heeft, Engeland bepaalde faciliteiten op de Azoren toe te staan, opdat de Britsche koopvaardij op den Atlantischen Oceaan beter beschermd kan worden. De overeenkomsten zijn van tljdelijken aard, zoodat alle Brit sche strijdkrachten bij het einde der vijandelijkheden van de Azoren terug getrokken zullen worden. Groot-Britan- nië zal den Portugeezen op de Azoren den noodigen militairen en anderen aanvoer doen toekomen. De overeen komst bevat niets, dat op de een of andere wijze invloed zou kunnen uit oefenen op den nog steeds bestaanden wensch der PortugeeJfche regeering, een politiek van neutraliteit op het Europeesche vasteland te handhaven en daardoor een vrédeszóne op het Iberi sche schierieland te vormen. Het standpunt der Portugeesche regeering. De Portugeesche regeering heeft van middag den telcst van de verklaring ge publiceerd. Hoewel zij oprecht wenschte de neutraliteit te handhaven, beschouwt zij deze als aan voorwaarden gebonden, met het oog op een eventueel in wer king treden van de EngelschPortu geesche alliantie, zooals flat het geval zou zijn, wanneer de Britsche regee ring met een beroep op die alliantie faciliteiten zou verlangen. De Portu geesche regeering, die steeds de ver plichtingen, voortvloeiende uit het niet- aanvalsverdrag en de aanvullende pro tocollen met Spanje, is nagekomen heeft kunnen constateeren, dat in dit opzicht haar politiek door de Britsche regeering niet slechts gerespecteerd, maar met sympathie gadegeslagen is. Zij heeft in Spanje reeds een uitvoerige verklaring over de aangelegenheid der Engelschr—* Portugeesche betrekking afgelegd. De opvatting in Duitschland. De diplomatieke correspondent van het DNB, dr. Siegfried Horn, schrijft d.d. 12 October: Deze Anglo-Portugeesche overeen komst heeft in Berlijnsche politieke kringen geenszins verrassing gewekt, aangezien sedert eenigen tijd een toene mende activiteit van Engelsche en Amerikaansche agenten te Lissabon en Oporto kon worden waargen jmen en de laatste dagen de geruchten over aanstaande Anglo-Amerikaansche actie tegen deze Portugeesche eilandengroep talrijker werden. Ook op de heden in de Wilhelmstrasse gehouden conferentie voor de buitenlandsche pers had men zich van bevoegde Duitsche zijde t.a.e. deze kwestie uitgelaten op een wijze, waaruit kon worden afgeleid, dat men op de hoogte was van den politieken en militairen achtergrond van dit thans actueel geworden vraagstuk. Als men hier op dit oogenblik van commentaar afziet, dan is dat, omdat men aanvul lende inlichtingen, vooral uit Lissabon, afwacht. Niettemin hoort men in Ber lijnsche politieke kringen de opvatting, dat Portugal zeer klaarblijkelijk zich onder sterken Anglo-Amerikaanschen druk bereid verklaard heeft tot conces sies, die in Engeland en de Vef. Staten onmiddellijk naar voren worden ge bracht ais een buitengewoon waarde volle creditpost in hun strijd' tegen Duitschland en dan ook propagandis tisch Aitgebuit worden. (De Azoren vormen 'n Port. provincie bestaande uit 9 eilanden en eenige klip pen in den Atlantischen Oceaan. Zij strekken zich in drie groepen over een afstand van 630 m. in Z-NW, richting uit. De eilanden die zich steil uit de 4 K.M. diepe zee verheffen, zijn van vulkanischen oorsprong. Het aantal inwoners .bedraagt ongeveer 260.000. Zij zijn meest allen van Portugeeschen bloede. Red. Dagbl. v. N.-H.) Op een bijeenkomst van het presi dium van het Duitsche Episcopaat is dezer dagen te Berlijn medegedeeld, dat de bevoegde rijks- en gemeente autoriteiten tot nu toe aan de katholie ke kerk in veertien steden vervan gingsgebouwen ter beschikking hebben gesteld voor de tijdens luchtaanvallen vernielde kerken. In zeven andere ste den konden voor het doel geschikte ruimten, zooals zalen, door kleine ver bouwingen ingericht worden voor het houden van godsdienstoefeningen. Ook in die gevallen hebben de in aanmer king komende stedelijke besturen fi- nancieelen steun verleend. Naar verder bekend werd liggen thans reeds ontwerpen van prominente Duit sche architecten gereed vóór den bouw van nieuwe kerken, die na den oorlog zullen worden gezet in plaats van de vernielde. Interessant is daarbij, dat de meeste van deze nieuwe kerken geen klokken meer zullen krijgen, doch zoogenaamde electrische klokkenspel installaties. Deze hebben het voordeel van belangrijk lagere vervaardigings- kosten, en de slechts geringe kosten van aanbrenging in dén klokkentoren, terwijl de klankschoonheid niet bij de orgineele klokkenspelen ten achter blijft. Daar deze installaties ook in vele kerken worden aangebracht, waarvan de klokken tijdens den oor log werden ingeleverd, is te verwach ten, dat binnen twee tot drie jaar zes tig procent vgn alle kerken in Duitsch land voorzien zullen zijn van electri sche klokkenspel-installaties. EEN CONFERENTIE DER DUITSCHE BISSCHOPPEN. BERLIJN^ 12 Oct. (Interinf) Naar vandaag in toonaangevende katholieke kringen te Berlijn bekend is géwor den zijn de Duitsche katholieke bis schoppen voornemens dit jaar nog een conferentie te houden. Het staat nog niet vast of de p'aats van bijeenkomst het traditioneele Fulda zal zijn. Even min kon men iets gewaar worden, om trent de aanleiding van deze twoede conferentie, die waarschijnlijk begin December zal bijeenkomen. De koeien loeien om aardappelschillen. w J VERRADERS Judas Isearlothi .Ik ben de grootste verrader, die er bestaat*. Vlctor Emanuel: .En wat denkt U van mij, collega 7" Zuk/Orbts/Holland/Pax m Mussert bracht Maandag, vergezeld van General-Kommissar Z. B. V. Rit- terbusch en den Obmann van het Deut sche Arbeitsfront, Kretschmar, een be zoek aan het N.A.F. en eenige van zijn instellingen. Te Amsterdam in het groote gebouw van „I^e Arbeiderspers" leidde de di recteur, de heer H. J. Kerkmeester het gezelschap rond. Vervolgens begaf dit zich naar het „Huis van den Arbeid" in de P. C. Hooftstraat, waar de landelijke leiding van het N.A.F. is gevestigd, waar de Arbeidsfrontleider een uiteenzetting gaf van het vele werk, dat ten behoeve van de Nederlandsche werkers in Duitschland wordt verricht. Hier 'werd een korte film over het Arbeidsfront vertoond. Kortelings heeft het Arbeidsfront het nieuwe vormingsoord. „Drakenburg" in gebruik genomen, dat gelegen is in de fraaie omgeving van Hilversum. Dit vormingsoord neemt in het Arbeids front een belangrijke plaats in en het was dan ook begrijpelijk, dat de leider en General-Kommissar Ritterbusch zich vervolgens daarheen begaven. Hier hield de leider een rede, waarin hij in het bijzonder er op wees, dat het nat.J socialisme nog geen vaste afgeronde gestalte heeft aangenomen en zich nog in de beginphase van zijn ontwikkeling bevindt. Het zal nog wel 40 of 50 jaar duren, alvorens het nationaal-socialis- me vasten vorm zal hebben aangeno men. Velen begrijpen den ontwikke lingsgang niet en verwarren de wer kelijkheid van hedefl met het practische nationaal-socialisme. Zij vragen: Is dit nu nationaal-socialisme? Wij antwoor den: Neen, dit is geen nationaal-socia lisme, maar oorlog, aldus de Leider. Onze volkskracht, de arbeidskracht van onze werkers is voor een groot deel gewijd aan de oorlogvoering Voor ons bestaan blijft steeds minder over. Als wij er echter in slagen door alle moeilijkheden heen onze arbeidskracht en ons verstand te bewaren, dan zul len wij boven dit dieptepunt in de ge schiedenis uitkomen. Dan zal ook de Nederlandsche arbeider het hooge le vensniveau hebben bereikt, dat het nationaal-socialisme zich ten doel heeft gesteld. Dan zal het velen gemakke lijker vallen ons te gelooven. Het N. A.F. zal het leeuwendeel van deze groote taak, den Nederlandschen wer ker een betere toekomst te verzekeren, te vervullen hebben. Wij moeten er komen in het vaste geloof, dat alleen als Duitschland de zen oorlog wint, ons volksbestaan ver zekerd is. Zou dit niet het geval zijn, dan zou alles verloren zijn, omdat Eu ropa en daarmede ook ons land in de klauwen van het bolsjewisme zou ko men. Wij zullen den ingeslagen weg ver volgen en door alle moeilijkheden heen zal het nationaal-socialisme zegevieren, aldus besloot' de Leider. Op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem aan de Kleverlaan is gister middag het stoffelijk overschot van den dezer dagen overleden prof. dr. P. Zee man, óud-hoogleeraar in de experimen- teele natuurkunde aan de Amsterdam- sche Universiteit ten grave gedragen. De belangstelling, vooral uit universi taire kringen, was buitengewoon groot. In de aula, waar de met bloemen over dekte kist werd opgebaard, sprak na mens de Amsterdamsche Universiteit, prof. dr. J. P. Wibaut, wegens verhin dering van den president-curator. Spreker achtte het een groot voor recht, dat prof. Zeeman gedurende 40 jaren aan de Amsterdamsche Univer siteit. verbonden is geweest. Zijn werk en vooral zijn ontdekking van de mag netische spectraallijnen is van funda- menteel^ beteekenis geweest voor de oplossing van tal van wetenschappe lijke problemen. In de internationale wetenschappelijke wereict was hij een geziene persoonlijkheid, wiens werk hem overal op den voorgrond plaatste en die het aanzien van ons land. P wetenschappelijk gebied ten zeerste heeft verhoogd. Namens een kring van vrienden sprak prof. dr. J. H. Scholte. Hij haalde eenige .persoonlijke herinneringen open verklaarde er trotsch op te zijn met prof. Zeeman te hebben mogen samen werken. Prof. dr. H. B. Dorgelo sprak namens de Nederlandsche natuurkundige ver- eeniging en dankte voor de gastvrij heid, die deze vereeniging zoo vaak in het Zeeman-laboratorium heeft geno ten. Spr. schetste den ontslapene als een pionier der wetenschap, wiens baan brekend werk voor velen ëen voorbeeld en aansporing is geweest. Voorts spraken nog de oudste zwa ger, de heer J. C. N. Lebret en oud- vice-admiraal Zeeman, broer van den overledene, waarna de baar grafwaarts werd gedragen. Hier dankte vice-admiraal Zeeman voor de getoonde belangstelling. NAJAARSTENTOONSTELLING VAN „ARTI". AMSTERDAM. 12 Oef. De Maatschap pij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam opent Zaterdag Octoher a.s. te 3 uur haar najaarstentoonstelling van kunst werken, vervaardigd door leden der Maatschappij. DOOR TERREURAANVAL IN HET OOSTEN. 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. Het aantal dooden bij den terreuraanval van Anglo-Amerikaansche vliegers op 10 October 1943 op woonwijken van een stad in het Oosten des iands is intusschen tot 115 gestegen. 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. - Reeds korten tijd na het plaatsvinden van de ramp, die Zondag jl. uit de lucht een onzer steden weder zwaar heeft getrof fen, kwamen de verschillende diensten in actie om dé eerste hulp te bieden en de zorg op zich te nemen voor de dooden en gewonden. Ook de N.V.D. was spoedig ter plaatse en nam de noodige voorbereidende maatregelen, om op Maandagmorgen onmiddellijk te kunnen beginnen met de uitreiking van schadekaarten, het verstrekken van warme maaltijden, overbruggingssteun, enzoovoort. Groote tegemoetkoming in het over winnen van de eerste moeilijkheden werd ondervonden door de welwillende houding van de bevolking ten opzichte van de slachtoffers. De burenhulp is nl ook in Twente nog" steeds gebruikelijk en zoo konden nagenoeg alle getroffe nen zonder hulp van officieele instan ties gedurende den eersten nacht wor den ondergebracht. Verscheidene inwo ners stelden voorts den N.V.D. spon taan hun geheele woonruimte ter be schikking om onderdak te verleenen Anderen die geen levensmiddelen ter beschikking konden stellen wilden gaarne voor het verstrekte voedsel be talen. Kortom, de bereidwilligheid der burgerij w(fs in het algemeen boven allen lof verheven. Intusschen kreeg het Schadekaarten- bureau in het centrum der stad den eersten stroom van slachtoffers te ver werken, om in samenwerking metde gem. evacuatiecommissie, den gem distributiedienst eri de schade-enquête' commissie voor onderdak, kleeding en de noodige gelden te ^orgen, terwijl op andere plaatsen warme maaltijden wer den uitgedeeld. Zoodoende kon door doeltreffende hulp reeds spoedig in de voornaamste behoeften worden voorzien en het leven in de geteisterde stad weder een nor maler aanzien verkrijgen. Tot zeer zware straf veroordeeld. De melkventer C. van Houten te Eindhoven, die wegens het vervalschen van volle melk door evenveel tapte melk bij te gieten en deze voor volle melk te verkoopen, door een inspecteur van de prijsbeheersching te 's Herto genbosch tot 1000 boete en betaling van 2000 in de kosten van het geding^ sluiting voor goed van zijn bedrijf met' verbod om gedurende 30 jaren ziju beroep van melkventer uit te oefenen is veroordeeld, is in hooger beroep door het hoofd van de prijsbeheersching op nieuw tot dezelfde straf veroordeeld en daarenboven tot betaling van 2000 voor de kosten van dit laatste geding COMMISSARIATEN VAN POLITIE OPGEHEVEN. •s-GRAVENHAGE, 12 Oct. - Bij be sluit van den secr.-gen. van het Dept. van Justitie zijn, gerekend van 1 Maart 1943, opgeheven de commissariaten van politie in de gemeente Amsterdam Arnhem, Eindhoven, 's Gravenhage, Groningen, Haarlem. Rotterdam en Utrecht. Bij besluit "an dien secr.-gen. is, ge rekend van 1 Maart 1943, in verband met zijn benoeming rot majoor der staatspolitie, eervol onts'agen als com missaris van politie te Arnhem, de heer M. Zoll, vroeger inspecteur van Politie te Alkmaar. GROOTE CLANDESTIENE SLACHTERIJ ONTDEKT. BUSSUM, 12 Oct( Onlangs heeft (le politie te Bussum een groote clandes tiene slachterij ontdekt, welke in een boerderijtje in de buurt van de buiten plaats Bantam was gevestigd. De slach ters gingen zeer omzichtig te werk en toen de politie arriveerde, waren de vogels reeds gevlogen. Doch den buit moesteij zij achterlaten en deze was niet gëring. Een hoeveelheid vleesch en een pas geslacht varken, een levende koe, een stierkalf en twaalf voor de clandestiene slachterij bestemde var kens werden in beslag genomen, en bovendien nog een partij roggemeel en een partij groente. Naar wij vernemen heeft het onder zoek naar de daders belangrijke resul taten opgeleverd. Reeds ziin meer dan 50 verdachten gearresteerd. Men zal zich ongetwijfeld nog her inneren, dat wij eenigen tijd geleden een lans braken voor een instelling, die zich sedert een lange reeks van jaren verheugt in de sympathie en belangstelling van praktisch de ge heele Heldersche gemeenschap: de Openbare Leeszaal. Als wij hier neerschrijven, dat er weinige Leeszalen in den lande zoo populair zijn als de onze in Den Hel der, dan schuilt daarin geen woord overdrijving. Aan de wijze, waar op de dageiijksche leiding van dit lees-centrum haar duizendkoppige cliëntèle van lectuur voorziet, dankt zij haar groote kennis en voortva rendheid. Eenigen tijd geleden berichtten wij, dat de Leeszaal te kampen heeft met een chronisch gebrek aan boeken. Door talrijke oorzaken is de eens onuitputte lijk lijkende voorraad leelijk uitgedund en daar de ieeswoede ook in onze stad een trap bereikt heeft, die vrijiyel on verzadigbaar geacht moet worden, is 't antwoord op aanvragen die iederen dag gedaan worden om boeken, stereotiep geworden: „niet thuis". Welnu, opnieuw richten wij ons tot de bevolking van Den Helder. In de eerste plaats tot hen, die de stad voot korteren of langeren duur veriaten: (Van onzen politieken redacteur.) Tal van factoren wettigen de ver onderstelling, dat de politieke ont wikkeling in Noorwegen en Nederland parallel verloopt. Beide landen wor den tot de leefruimte van den Ger- maanschen volksaard gerekend. In beide landen werd een soortgelijke bestuursstaf, met een rijkscommissa» ris aan het hoofd, met de civiele lei ding belast. In Noorwegen als in Nederland bestond vóór ie bezetting een autochtone vernieuwingsbewe ging, die zich op de grondgedachten van de nieuwe politieke, economische en cultureele beginselen, zooals die in het Duitsche nationaal-socialisme hun culminatiepunt bezitten, tot taak gesteld had, een synthese van natio nalisme en socialisme tot stand te brengen, die door den tot burgeroorlog omslaanden klassenstrijd en de econo mische en politieke crises van de laatste tientallen jaren onafwijsbaar aan de orde werd gesteld. De be stuursmaatregelen der bezettingsmacht ginds en hier waren navenant. In vrij wel dezelfde cadans als in Noorwegen, werden hier de Neurenbergsche ras senwetten, de ontbirfding van ouda politieke partijen en van vereenigin- gen, de verheffing der vernieuwings beweging tot Staatspartij en deszelfs Leider tot Leider van het volk ten uitvoer gebracht. Verschillen traden eerst op, toen Quisling, de Förer van Nasjonal Sam- ling, tot minister-president werd be- noeryd, waardoor het interregnum op het gebied van het binnenlandsche bestuur opgeheven werd. Over de die pere motieven dezer verderstrekkende ontwikkelingen kan men slechts gis sen. Een der argumenten zou kunnen zijn, dat de Noorsche vernieuwings beweging reeds vóór de bezetting, tijdens het parlementaire systeem, ministerabel was. Voorts zou men kun nen aanvoeren, dat de constellatie van Staat en volk in Noorwegen be langrijk minder gecompliceerd dan in ons land is. Noorwegen is in veel ster ker mate een land op en voor zich zelf. Vreemde invloeden ais gevolg van internationale betrekkingen heb ben zich ginds nimmer zoo krachtig laten gelden als ten onzent, waar door ginds de intefne tegenstand ook geringer is. Dat men ten opzichte van ons land tot dusverre nog niet eenzelfden stap heeft ondernomen, zou daarop her leid kunnen worden, dat de daartoe competente instanties de ontwikke ling hier nog niet zoo rijp achten. Het kan echter ook zijn, dat men hier een ontwikkeling van anderen aard, dus een nieuw procédé wil toepassen. Dit andere procédé zou dan, van spe cifiek Nederlandsch -standpunt uit bezien, hetzij gunstiger of ongunstiger kunnen zijn. naar gelang een meer dere of mindere mate van zelfstan digheid wordt verleend. Op grond van tal van overwegingen kunnen we moeilijk aannemen, dat hier een gunstiger procédé dan in Noorwegen zou toegepast worden. Het Neder landsche volk heeft in zijn lange, menigmaal hoogstaande cultuur en geschiedenis bewezen, dat het een zelfstandig en levenskrachtig geheel kon zijn. De kerngedachte der N.S.B. is juist, de kracht van dit geheel, dat vóór 1940 den rand van zelfontbinding bereikt had, door een algeheele poli tieke vernieuwingsactie te doen her leven. De numerieke bijdrage, de bruidschat van Nederland aan econo mische en volksche waarden bij zijn tweede huwelijk met het Nieuwe Europa, is ongetwijfeld belangrijk grooter dan die van Noorwegen. Ne derland heeft bewezen, dat het met een oppervlakte van 35.000 km2 be staansmogelijkheid aan 9 millioen menschen kon geven. Noorwegen biedt met een oppervlakte van 322.600 km2 nauwelijks aan 3 millioen een bestaan. Gezien het prestatieprincipe van volk en- bodem kan Nederland derhalve als belangrijker partner be schouwd worden. Mussert heeft herhaaldelijk te ken? nen gegeven, dat hij voor Nederland een zelfstandigheid nastreeft, welke die van Finland of Hongarije even aart. Gezaghebbende Duitsche per soonlijkheden erkennen de billijkheid van dezen staatkundigen eisch. Zij zien echter in het probleem van Ne derlandsch toekomstige positie in het Nieuwe Europa een tweevoudig ka rakter. De Europeesche ordening be rust op een staatkundig denken. De Germaansche ordening, waarin zich Nederland als Germaansch volk naast of boven de Europeesche ordening te ^rangschikken heeft, berust op het volksche principe. De vorm van de Germaansche ordening moeten we bij gebrek aan concrete denkbeelden laten rusten. Wat de mogelijke vorm van de staatkundige Europeesche ordening betreft levert de jongste ontwikkeling in Noorwegen een nuttige bijdrage,, waarover meer in een tweede artikel. Men zie hiervoor het Januari nummer van Vorming van de N.A.D. H. J. J. M. willen zij hun kasten en kisten eens nazien? Het kan niet anders, of er zijn boeken in hun bezit, die zij zul len kunnen en willen missen voor de Leeszaal. Wie bezit geen boeken aan wier eigendom men niet zoo gehecht is? Boeken, die men eens gelezen heeft en waarschijnlijk toch nooit meer ter hand neemt. Kijk, dat zijn nu juist de boeken, waaraan de Lees zaal gebrek heeft. Dringend gebrek. Sta ze afen ge doet er een voor treffelijk gemeenschapswerk mede. Er ziin anderen, en daarbij denken vij feitelijk aan iederen bewoner van Den Helder, aan ouderen en ioogeren, die zeker fn het bezit ziin van boeken, die zii wel voor dit doe' willen afs'aan. Tuist nu. nu er een zoo dringend gebrek z aan deze boeken, verzoeken wii met '-m. ze af te staan. Temeer, dr«r het eizoen bid ii!fn„mertdheid, de win- -•-roor de d-ur staat Hoe men het mn-i doen? bóeren ■"ir. na 10 nnr 's morgens, is de Leeszaal gconend. r>e deur ho«k nrepwatprqtraatfMifornlPstrp-» iq altild geopend en een der dames is gaarne herpid U van Uw hnrk»n- last te verlichten. Doet U het.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1