DAGBLAD VOOR Een écht Nieuwediepsche gouden bruiloft. Hevig< je gevechten tusschen Dnjepropetrowsk en Krementsjoeg. Kijkje in clandestiene pamfletten: Slag bij Krementsjoeg slotgedeelte het Sovjet-zomeroffensief van DE DRIEMOGENDHEDEN- CONFERENTIE. Uitverkoop van Europa. CONFERENTIE IN HET HOOFDKWARTIER. Kan deze oorlog plotseling eindigen? Verduisteren van 17.45-7.00 CONTROLEUR VAN DEN C.C.D. VERMOORD. Slachtoffer door zwarte bende neergeschoten? Het echtpaar Geervliet in de bloemen ende post. Er was anderhall mud aardappelen geschild... Misselijk mengsel van gehuichelde oranjeliefde. Wie schaft raad. Sport door „Vreugde en Arbeid". EEN UNICUM. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lynen) Postrekening 449041. WOENSDAG 20 OCTOBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORIKHOUAND TERREURAANVAL OP HANNOVER. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER.M9 Oct. (D.N.B.) - Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: „Ten Noorden van de Zee van Azat zijn de vijandelijke aanvallen, vergeleken met de voorafgaande dagen, in hevigheid afgenomen. Zij werden opnieuw onder zware bloe dige verliezen der Sovjets verijdeld. Aan den middenloop van den Dnjepr doet de vijand tusschen Dnjepro petrowsk en Krementsjoeg sinds eenige dagen groote moeite om onder concentratie van sterke strijdkrach ten door ons afweerfront heen te breken. Met de in een sector binnen gedrongen Sovjetstrijdkrachten zijn hevige gevechten aan den gang. Ten Noorden van Kiew werden sterke vijandelijke aanvallen in felle gevechten die verscheidene dagen duurden, opge> vangen. In een tegenaanval braken pantserwagens en pantsergrenadiers het taaie verzet van de Sovjets en' sneden een vijandelijke gevechtsgroep van haar achterwaartsche verbindingen af. In den centralen frontsector werden de ten Noordwesten van Tsjernikof, ten Zuiden van Gomel en ten Noordwesten van Smolensk aanvallende Sovjets over al bloedig afgeslagen. Ten Zuiden van Welikije Loeki veroverden onze troepen na het afweren van vijandelijke aanval' len het op de vorige dagen verloren ge- gane terrein in een tegenaanval weer terug. In Italië. Aan fyet Zuid-Italiaansche front kwam het alleen in de bergen van de Zuide lijke Apennijnen tot levendige plaatse lijke gevechtsactiviteit. In het gebied van Campobasso wierp een eigen aanval Britsch-Amerikaansche strijdkrachten uit een taai verdedigde plaats. Tegen aanvallen van den vijand bleven vruch teloos. Terreuraanval op Hannover. Britsche luchtstrijdkrachten drongen in den afgeloopen nacht Noord- en West- Duitschland binnen. Terwijl enkele vij andelijke vliegtuigen bommen lieten vallen op eenige plaatsen, viel de kern der Britsche bommenwerpers Hannover aan. Door dezen terreuraanval ontstond er in het stadsgebied opnieuw aanzien lijke schade. De bevolking leed verliezen. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernie tigden volgens onvolledige berichten 15 vijandelijke bommenwerpers. 5 vlieg tuigen werden boven de bezette Weste lijke gebieden neergeschoten. In den nacht van 18 op 19 October vielen Duitsche vliegtuigen doelen in het gebied van Londen aan." De slag bfl Krementsjoeg. De slag bij Krementsjoeg noemt de militaire correspondent van het DNB. het woedende slotgedeelte van het Bols jewistische zomeroffensief. Hij schrijft: Deze slag vormt in het bijzonder wegens de reeds in de eerste phase tot uiting komende geweldige con- oentratie van technische wapens een nieuw hoogtepunt van de Bolsjewis tische krachtsinspanningen. Op het laatste oogenblik moet nu toch nog de eindbeslissing geforceerd worden. Doch alle symptomen wijzen er op, dat de Bolsjewisten ook dezen »keer weer geen doorbraak tot stand zul len brengen. De grondelementen van de Bolsjewis tische strategie, massa en getal, dat wil zeggen de waarborging van de mate- rieele en personeele superioriteit, bie den tegenover den Duitschen vijand geen voldoende garantie voor het eind- succes, zooals de ervaring reeds uiten- treure bewezen heeft. x Van Duitsche zijde zijn de eerste re serves in der:, strijd geworpen. De Duit sche leiding schijnt ook nog extra zwaar en zeer zwaar oorlogsmateriaal gestuurd te hebben naar die punten, van waar uit tegenmanoeuvres het meeste kans op succes hebben. Blijkbaar zweeft de Duitsche legerleiding een manoeuvre In Berlijnsche politieke kringen slaat men met gelatenheid het verloop gade van de Maandag begonnen Driemogend- hedenconferentie te Moskou. Men con stateert, dat deze conferentie in zeker opzicht de voortzetting beteekent van den uitverkoop van Europa, wanneer alles zou gaan volgens den wil van de deelnemers aan deze conferentie. In d verband ziet men met belangstelling, hoe de Engelschen en Amerikanen zich steeds verder distancieeren van de be ginselen der Atlantische Charta en hoe zij de vroegere beloften van garanties en bondgenootschappen verloochenen. Tweede front geëischt- De inleiding tot de conferentie, zoo verklaart men in Berlijn hef" „Roode Ster" geschreven, die, evenals reeds de „Prawda" en de „Iswestija nog eens met alle duidelijkheid den eisch stelt der oprichting van het twee de front. Het orgaan wordt daarbij uit stekend geholpen door dei Britsche communisten, die dezen etseh nadruk kelijk bij de Britsche regeering probee- ren door te zetten, waarbij zij er op wijzen, dat de Britsche regeering in het andere geval het vertrouwen van het volk nog meer zal verliezen. Voorts schenkt men in Berlijn aan dacht aan de omstandigheid, dat de Engelsch-Amerikaansche pers zich vol ledig vereenigt met de stelling van de Sovjets, dat op de Moskousche confe rentie in de eerste plaats militaire vraagstukken behandeld moeten wor den, waarbij in de verschillende uitla tingen der bladen bijzonder kras de wil tot uiting komt om de kleme landen aan de Sovjet-Unie prijs te geven. voor oogen, die de flanken van de bres- Ren als steunpunten medemin de afweer- maatregelen betrekken wil. Natuurlijk kan met zekerheid niets over de Duit sche plannen gezegd worden. Wanneer de slag in zijn tweede phase zal zijn gekomen, hetgeen nog dagen kan duren, zullen dienovereenkomstige aanknoo- pmgspunten bestaan. In militaire kringen van de rijkshoofd stad verwacht men, dat de slag voort durend aan intensiteit en ook wat be treft, de oppervlakte zal toenemen. Echter ook het weer zal hierbij een woordje meespreken. Hoewel de weers omstandigheden nog geenszins de troe pen belemmeren, zijn zij op het oogen blik toch reeds zoo slecht, dat als ge volg hiervan de activiteit in de lucht aan weerskanten aanzienlijk beperkt moet worden. Daily Worker over den strijd in het Oosten. De Daily Worker schrijft inzake de militaire kracht van de Duitschers in het Oosten: „De Duitschers bieden den Bolsjewisten aan alle frontsectoren zeer fel verzet, daar hun strijdkrachten on danks hun terugtochtsoperaties geheel intact gebleven zijn. Duitschland is nog steeds militair sterk en hecht. Men geve zich niet aan ijdele illusies over: „De vijandelijke legioenen staan nog steeds in het Oosten en het is nog steeds zaak hen op beslissendet wijze te verslaan". Van geallieerde zijde heeft men dus r.og steeds het voornaamste probleem van deze onopgeloste vraagstukken voor den boeg. De zuiveringsoperaties op den Balkan. Tijdens de zuiveringsoperaties tegen benden in Noord-Griekenland hebben de Duitsche troepen naar het D.N.B. ver neemt, verscheidene verzamelplaatsen van munitie en voorraden vernietigd. Ook in het Zuiden van Kroatië heeft de bestrijding der verstrooide benden een gunstig verloop. Op een plaats verloren ae bandieten bijna 500 man aan dooden en verscheidene honderden gewonden. Daarmede is wederom een gebied tot rust gebracht en van benden gezuiverd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 19 Oct. (D.N.B.) - Ten besluite van een door den chef van het opperbevel der Weermacht ge organiseerde bijeenkomst, waarop door vooraanstaande personen van sAat en partij referaten over wereld beschouwing en binnenlandsche poli tiek werden gehouden, heeft de Führer de deelnemers ontvangen en tot hen gesproken over den politie- ken en militairen toestand. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door de bevelhebbers der weerdistricten, de opperbevelhebbers van de opper commando's der marine en de com- mandeerende admiraals, alsmede door de commandeprende generaals der Luftgaukommando's met hun chef-artsen en chef-intendanten, voorts door een aantal hooge officie ren en ambtenaren der oppercom mando's. De militaire medewerker van het Londensche avondblad „Evening Stan dard" heeft zich de vraag gestéld, of de huidige oorlog plotseling kan eindigen. Geallieerde deskundigen en staats lieden hebben al meermalen de plank mis geslagen, als zij zich waagden aan optimistische voorspellingen. Hij de militaire medewerker zou er echter in de eerste plaats op willen wijzen, dat het zeer gezond zou zijn, op een langduri- gen oorlog te rekenen. Het Duitsche leger is momenteel numeriek nog even sterk als het afgeloopen jaar, terwijl de Duitsche strijdkrachten over een uit muntende uitrusting beschikken en even- als laweger een groote dapperheid aan den g leggen. Steeds weer zooals ook thans tijdens de terugtrekkende be wegingen in het Oosten leveren zij het bewijs, ook de moeilijkste situaties meester te zijn. (C.D.) 21 Oct.: Zon op 8.14, ondey 17.35. Maan onder 14.47, op 23.40 (2.42 L.K) Twee controleurs van den C.C.D., de heeren H. W. Muller en J. H. Be zaan, beiden 27 Jaar oud en beiden te Soest woonachtig, waren op den Eemweg te Baarn op contróle, toen zfj ter hoogte van de bocht in den weg, nabij café Kuyer, gerucht ach ter zich hoorden en wielrijders uit de richting Eembrugge zagen naderen. Zij stelden zich ter zijde van den weg op en gaven met een roode lan taarn aan de wielrijders het sein tot stoppen, onder vermelding, dat zij ambtenaren van de Rijksoontröle waren. Een der wielrijders bleef achter bij de anderen en op vermoeden, dat deze er tusschen uit wilde trekken, begaf con troleur Bezaan zich naar hem toe en informeerde wat er vervoerd werd, daarbij constateerende, dat 'n zich op dg fiets bevindende zak vleesch inhield. Tegelijkertijd riep ook controleur Mul ler, dat hij zakken vleesch bij de andere wielrijders had aangetroffen. Controleur Bezaan begaf zich weer naar zijn colle ga, doch werd hierbij aangevallen. Hij kreeg een stevigen klap en trappen te gen den onderbuik, waardoor hij het bewustzijn verloor en op het rijwielpad bleef liggen. Toen hij weer bij kennis kwam, zag hij op den overigens bij avond zeer stillen weg, twee wielrijders uit de rich ting Baarn naderen en riep om hulp. Een der wielrijders heeft hem naar café Kuyer gebracht, terwijl de an dere bij de rfwielen achterbleef. Zoo dra de man het slachtoffer naar café Kuyer had gebracht en de politie was gewaarschuwd, kwam deze helper bij zijn tochtgenoot terug met de mede- deeling, dat er nog een slachtoffer moest zijn. Na eenig zoeken in het donker vond men inderdaad op den parti culieren weg van een nabfjwonen- den veehouder nog een gewonden man liggen, die nog teekenen van leven gaf. Toen de politie en de gemeente-arts even later op het ter rein van de misdaad arriveerden, was dit slachtoffer, dat controleur Muller bleek te zfln, reeds overle- Onze mannen in het Oosten hh PK W. Klerfc/O/H/P m TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, op den leeftijd van 1745 Jaar, kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden .voor de Waffen-SS of den Landstorm. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra Ievensmiddefcn, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS In Nederland toetreden willen, lfunnen zich eveneens aanmelden. Personen, tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, pres tatie. 81.10.43 9—12.00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18 j 1518.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 22.10.43, 9—12.00 uur, Assen, Concerthuis, a. d. Vaart; 15—18.00 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 23.10.43, 912.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- straat; 24.10.43, 9—14.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 25.10.43, 9—13.00 uur, Utrecht N.V.- huis, Oudegracht 245; 26.10.43, 9—14.00 u., Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg; 27.10.43, 9—14.00 uur, Den Haag. Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Geeft de koe de schillen dan geeft de koe melk. den. Hfj had een groote wond aan het achterhoofd en naast zfln lichaam lag een bfji, zoodat ver moed werd, dat het slachtoffer met die bijl was gedood. Bij het sectie-onderzoek is evenwel gebleken, dat zich in het achterhoofd 2 kogels bevonden, die den dood moe ten hebben veroorzaakt, de ledige hul zen van deze kogels werden den vol genden morgen gevonden. Onmiddellijk na de /Ontdekking van de misdaad werd een uitvoerig onder zoek ingesteld. Het vermoeden rees, dat men hier te'doen had met eenige Amsterdamsche clandestiene slachters, gezien de hoeveelheid vleesch en het gereedschap, dat werd aangetroffen. Eenige arrestaties werden verricht; het onderzoek is echter nog in vollen gang, doch vordert goed. De overledene was gehuwd en vader van 1 kind. De toestand van controleur Bezaan is bevredigend. EERE-DOCTORAAT PROFESSOR VAN DAM. 's-GRAVENHAGE 19 Oct. Ter ge legenheid van haar 125-jarig bestaan heeft de universiteit Bonn aan een aan tal bekende geleerden het eere-doc- raat verleend. Onder hen bevindt zich ook de hoogleeraar der universiteit van Amsterdam, dr. J. van Dam, aan wien dit eerbetoon ten deel viel als waardeering van zijn wetenschappe lijke verdiensten- op het gebied van de Germanistiek. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. DE ZIEKTEVERZEKERINGSPREMIE. AMSTERDAM 19 Oct. De centra le persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront schrijft ons: In de dagbladen is een dezer dagen het nieuwe premietarief voor de Ra den van Arbeid gepubliceerd. Door den leider van de onderneming zou de gevolgtrekking kunnen worden gemaakt, dat met de betaling van het voorgeschreven premiepercentage aan al de verplichtingen ten aanzien van de wettelijke ziekteverzekering is voldaan. Ter voorlichting zij teneinde mis verstand te voorkomen er op gewe zen, dat bij ongunstige uitkomsten door de Raden van Arbeid op de reeds vast gestelde premie nog een navordering kan «worden geheven. Evenzoo is reeds eenige malen door de Rijksverzekeringsbank een nahef- fing op de premie voor de ongevallen verzekering gedaan. BRANDSTOFFFENBIJSLAG VOOR ONDERSTEUNDEN. 's-GRAVENHAGE, 18 Oct - De secre taris-generaal van het departement, van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat in het tijdvak van 17 October 1943 t/m. 15 April 1944 aan ondersteunde werklooze arbeiders, alsook aan ondersteunde kleine grondgebruikers (boeren en tuin bouwers) wederom wekelijks een brand- stoffenbijslag zal worden verstrekt. Van 17 October t/m. 20 November 1943 en van 5 Maart t/m 15 April 1944 wordt een uitkeering gegeven van ƒ1.— per week. Gedurende de overige weken zal de bijslag 1.30 per week bedragen. Geraffineerd bolsjewistisch propagandagedoe. In het jongste radiopraatje van Max Blokzijl heeft deze ons als 't ware een kijkje doen nemen in de clandestiene pamfletten en daarbij duidelijk laten uitkomen, hoe de verkapte communisten in de „Oran jekrant" achter een monarchistisch masker tegen de „regeering" in Londen van leer trekken en tegelij kertijd van „de Oranje-zwijmelaars" in eigen land spreken. Ik heb zoo zei Blokzijl een ille gaal ding, „De Oranjekrant" geheeten, voor mij liggen dat zich met een rede van koningin Wilhelmina bezig houdt. Het pamflet verklaart, die rede „met groote belangstelling te hebben beluisterd, bekent, doet althans alsof, dat die rede „in vele opzichten een hart onder den riem heeft gestoken om dan echter den communistischen aap uit de mouw te laten komen door op te merken: „In de redevoering van onze koningin waren echter twee punten, waarop wij meenen te moeten terugkomen en waar tegen wij niet mogen nalaten onze be denkingen aan te voeren". En nu moet men het volgende misse lijke mengsel van gehuichelde oranje liefde en het meest geraffineerde bol sjewistische propagandagedoe ter ken nis nemen: „Koningin Wilhelmina meldde ons", zoo zegt het pamflet verder, „dat onmiddellijk na de bevrijding van ons geliefd vaderland een mili tair bewind zich met het bestuur van 's lands zaken zou belasten. We erkennen de noodzakelijkheid van een uiterst kortstondig militair be wind, maar we hebben kennis ge maakt met een min of meer uitvoe rige brochure, welke uit Engeland ons overwaaide en waarin beang stigende suggesties worden gepo neerd." Welaan voor alle luisteraars, die lie ver rond Nederlandsch dan dit wonder lijke taaltje voorgezet krijgen, merk ik op, dat de schrijver zeggen wil: „plan nen waar we niks van tooeten hebben". Hij neemt aan, dat deze brochure van „hoogerhand" komt en nu begint hij al dadelijk van leer te trekken: „Het Nederlandsche volk wenscht, na drie en een half jaar van knecht schap, niet een nieuwen vorm van dictatuur te zien ontstaan", zegt- het pamflet, en gaat verder: „Wij willen hierop nog in het geheel niet aan voeren, dat ons vertrouwen in het militaire apparaat volkomen nihil is. De oorlogsdagen van 1940 hebben ons onomwonden de onbeduidend heid der hoogere militairen getoond. De éénige herinnering, die wtj aan hen hebben bewaard is, dat onze officieren naast fuiven, champagne zwelgen en eigenbelang wisten te demonstreerenDoor de kennis van de geschiedenis weten we maar al te wel, wat militair bewind in wezen beduidt. Militarisme en groot kapitaal zjjn twee handen op één buik". Aldus de „Oranjeklant" als antwoord aan Radio-Oranje. Wie is Mr. Burger? Het tweede bezwaar van dezen zich noemenden „Oranjeklant" tegen de ko ninklijke radiorede is dan, dat de ko ningin in eigen persoon de benoeming van den volkomen onbekenden mr. Burger tót minister aankondigde. „Mr. Burger", zegt het pamflet, „is een advocaat uit Dordrecht en zoowel In het politieke leven als in de illegale wereld een volslagen on bekende. Dat de heer Borger eerst in Mei j.1. uit Nederland naar Enge land wist te ontkomen, zegt ons niets. Wèl verwondert het ons, dat aan iemand als mr. Burger, van wiens kwaliteiten er in Nederland dnlzenden rondloopen, het zoo ui terst subtiele en belangrijke werk als de organisatie van het naoor- logsche bewind is toevertrouwd." Ik moet zeggen, aldus Max Blokzijl, deze illegale schrijverij begint mij veel sympathieker te worden, vooral als ik dan verder lees, dat dit geschrift, na in het voorbijgaan aan een anderen pamfletschrijver een veeg uit de pan te hebben gegeven, omdat die blijkbaar iets tegen de politieke sluipmoorde naars had gezegd, op de laatste pagina een verslag geeft van Koninginnedag- 1943 in Nederland en begint met de woorden: „De vierde verjaardag van onze Koningin is in Nederland slecht ge vierd. Het Nederlandsche volk als zoodanig heeft dezen dag weinig demonstratief herdacht. Wij vragen ons af of, nu de bevrijding van den nazi-tyran zoo ongekend nabij schijnt, of wjj juist dezen verjaar dag niet hadden moeten aangrijpen, om onze onderlinge verbondenheid duidelijk en onmiskenbaar te de monstreeren. Waar bleven al die brave, knikkende, geniepige, fluis terende Oranje-zwijmelaars toch? Zij gluurden tusschen de spleten van hun raamgordijnen door, om te zien of indelen de kat de bel durfden aanbinden. In plaats van hun eigen vindingrijkheid aan te wenden, om dezen dag tot een dag van glorlenze nationale eenheid te maken en hun liefde voor onze Ko ningin naar buiten te demonstree ren en zoodoende anderen een riem onder het hart te steken, vertoonde vrijwel niemand van deze categorie de noodige dnrf en strijdlust." Nou, nou zou ik willen opmerken is dèt niet een beetje erg onvriende lijk gezegd door den (verkapt bolsjewis- tischen) „Oranjekrant"? Ik heb wel de gelijk een dame met een oranje bloe metje op dien dag gezien, maar overi gens: de schrijver heeft géén ongelijk; het was alles samen genomen toch een dooie boel, met vorige oorlogsjaren vergeleken. Ach ja men begint er hier langzaam maar zeker achter te komen, dat het heil toch niet uit En geland is te verwachten. Méérnóg minder uit Moskou! Want wij weten wel, dat al dat senti- menteele gedoe rondom een gevluchte dynastie in de „Oranjekrant" maar camouflage is en uit den koffer van de bolsjewistische propagnda afkomstig is! „Sowjet-Nederland langs een korten omweg", zoo behoorde de titel van dit pamflet te luiden. Wat er op staat, n.1. „Om Neêrlands toekomst", is mislei dend: „Om Neêrlands ondergang" ware juister! Dit is een tijd van ernstige gezichten. De een heeft z'n kop met zorg hierover en de ander loopt krom van misère daarover. Jan is z'n huis kwijt en Piet moet Nieuwediep uit. En weer anderen Ioopen met gebogen hoofden over weer andere ellende. En vandaar, dat het een menschen- hart deugd doet, een Heldersch huis binnen te wandelen, waar van een oor logssfeer, of hoe men zooiets moet ncie- men, niets te bespeuren is. Een huis, waar gefeest wordt op een wijze, zoo- ais de Nieuwediepers vóór Mei '40 feest pleegden te vieren. Met véél koffie, véél koek, met rookwaar en véél plei- zier. Als iemand nog niet mocht bevroeden waarover we het hebben, dan mag hem gezegd zijn, dat het hier het echtpaar Geervliet betreft, dat gisteren den gou den dag op gulden wijze vierde. En dat woord „vieren" is dan eigen lijk nog maar een zeer zwakke weer gave van al datgene, wat zich gisteren in dat Jan in 't Veltstraatsche huis af speelde. Toen we er in den loop van den morgen aankwamen, bleek het noo- dig zich niet alleen een weg te banen door saamgepakte drommen feestvie rende familieleden, doch ook over de boschages, die ontstaan waren door de zoo ongeveer 60 bloemstukken, die door de Jutterij aangevoerd waren. Wat de overige versiering van de wo ning betreft, deze was navenant. De zonen en dochters hadden kwistig ge werkt met guirlandes en andere feest artikelen, zoodat het huis suggesties op wekte aan een soort prieel in een ba- rokken tuin, anno Biedermayertijd. Ergens ontdekten we vader en moeder Geervliet. Niet zenuwachtig, niet aangedaan en niet overstelpt door al dit huldebetoon. Nuchtere lieden, die dit alles grootelijks waardeerden en uitermate verheugd waren met al deze blijken van sympathie en warme vriendschap, doch die zichzelf bleven. Ze is en ze blijft een wonder, deze moeder Geervliet. Keurig in het zwart zat ze daar: met een vitaliteit, een levenslust en een voortvarendheid, die men alleen bij de krachtigste grootmoe ders en overgrootmoeders aantreft. Ze zat er.en ze vormde het middelpunt En ze gaf haar opdrachten en adviezen en d u s liepen de zaken gesmeerd. Moeder Geervliet heeft 12 kinderen gehad. Zij zelf stamt uit een gezin van 12 broers en zusters en aangezien er geen ruzie bestaat in de gemeenschap Geervliet, mag het niet verwonderen, dat er gistermorgen alleen reeds.... 65 familieleden vergaard waren. Daar onder dan ressorteerend alle kinderen, kleinkinderen en Greetje, het eerste achterkleinkind. Twee zonen ontbraken. Eén zit in Indië en één in Duitschland. Maar reken er op, dat ze dien dag in gedachten meegevierd hebben. De jongste generatie werd gescheiden gehouden van de oudere. De jeugd in een der zijkamers zat aan groote gla zen limonade-met-een-rietje te zuigen, en ze zong het volschoone lied van den „Ouwe Taaie", van „Lang zullen ze leven" en „We gaan nog niet naar huis". En zoo zaten we bijeen, naast moeder Geervliet en we dronken groote kom men koffie en savoueerden croquante koekjes. Vele ijzeren, zilveren, bronzen en gouden huwelijksfeesten kenmerken zich tegenwoordig door een „kale boel". Niemand kan dit echter kwalijk dui den. Bij de familie Geervliet vjas het éndets. Dat kwam, omdat de halve Nleuwedieper middenstand met iets aan kwam sjouwen. De een bracht dit en d? ander dat. Koek en biscuit, kaas en broodhet werd in eindelooze voor raden binnengesleept. En dat was voor die ontzaglijke eetlust, die zoovele monden vormen, ook wel noodig ook. Een klein voorbeeld: den dag tevoren werd door moeder Geervliet en haar gezellinnen de aardappel voorraad voor den feestdag geschild. Weet u hoe veelAnderhalf mud....! Dit ter il lustratie van het Geervlietsche voedsel probleem. En gezwegen van de tien tallen kilo's bot en paling, die ergens in de keuken stonden te sudderen.... Het werd een prachtige dag. De deur werd platgeloopen door de postbestellers en honderdvoudig kwamen de brieven briefkaarten en telegrammen binnen. Natuurlijk vergat niet één évacué, die eens op reis ging met de club van moe der Geervliet, de bejaarde begeleidster en organisatrice Er stond ook, laat ons dat niet vergeten, een schitterende bloemen mand van het gemeentebestuur. Een geste, die natuurlijk op zeer bijzon dere wijze gewaardeerd werd. Een sympathiek streven van het college, om in deze moeilijke tijden een der gelijk gebaar niet te verzuimen. Later op den ochtend kwamen de burgemeester, de heer Wessel, en de heer Daalder, persoonlijk felicttee- ren. En zoo eerde de stad ook of ficieel dit echtpaar, dat zijnerzijds zooveel voor de gemeenschap deed. Wij zouden nog veel kunnen schrijven over deze écht Nieuwediepsche gouden bruiloft, maar laat ons 't hierbij laten. Laat ons volstaan met er op te wijzen, dat in de besloten ruimte van deze Jan in 't Veltstraatsche woning de oorlog be graven en vergeten was en dat men, volmaakt onder ons. den dag vierde op grootsche wijze. Op een wijzenu ja, waarvan moeder Geervliet en haar man, zonen en dochters het geheim schijnen te bezitten. Maar hoè dan ook: een onvergetelijke dag! ERNSTIG STADGENOOTE GEDUPEERD. In de Spechtstraat no. 5 woont mevr. Feyer. In de boet, grenzende aan de woning, bergt deze iederen dag zorg vuldig haar fiets op, zorgvuldig, omdat zij binnenkort moet evacueeren met haar beide kinderen en dus niet buiten het rijwiel kan. Als men nu weet, dat de echtgenoot van deze vrouw zich in krijgsgevangenschap bevindt, is het be grijpelijk welk een verlies de diefstal van deze fiets voor haar beteekent. En kele dagen geleden namelijk heeft iemand des nachts de schuur openge broken en het rijwiel meegenomen. Twee binnenbanden en een leeren jas liet de roover hangen. De vrouw kan zich niet over dit ver lies heenzetten en looft een ruime belooning uit voor diegenen, die inlich tingen kunnen verstrekken, welke tot teruggave van de fiets leiden. Met na druk ondersteunen wij dit verzoek, de hoop uitsprekend, dat men er in moge slagen deze gedupeerde stadgenoote te helpen. ZWEMMEN EN WANDELEN. Het Nederlandsche Arbeidsfront maakt het volgende bekend: de Ne derlandsche snelzwemsport heeft tot dusverre bijna uitsluitend plaatsge vonden voor diegenen, die lid waren van een zwismvereeniging. De zwembonden hebben in den loop der jaren weliswaar volkswedstrijden georganiseerd, doch dan was de animo zoo groot en het aantal beschikbare inschrijvingen zoo klein, dat practisch genomen het woord volkswedstrijden niet op zijn plaats was. Nu echter heeft „Vreugde en Arbeid" besloten een of meer volkswedstrijden te organiseeren, waarbij is bepaald, dat alleen zij- mogen deelnemen, die géén lid zijn van den Nederlandschen zwem en reddingbond. Deze wedstrijden, die o.a. ook inhou den wedstrijden tusschen bedrijven on derling (5 maal 50 m. vrijen slag) in groepen van 5 dames en 5 heeren. zul len plaats vinden op 14 November a.s. in het Sportfondsenbad „Oost". Frone- manstraat 1, Amsterdam, om 14 uqr. Verdere inlichtingen hierover bij het Plaatselijk Kantoor N.A.F., Spoorstraat 112, Den Helder. Verder deelt het Nederlandsche Ar beidsfront nog mede, dat er voor lief hebbers van wandelmarschen marschen gehouden worden en wel: 7 November te Amsterdam, 13 November te Alk maar, 21 November te Amsterdam en 28 November te Haarlem. Dat de natuur in haar grillen meer malen zeldzame gewrochten schept, wonderlijke voortbrengselen, is bekend. Kalveren met 5 en meer pooten, biggen met 2 koppen en Siameesche Tweelin gen zijn enkele specimen daarvan. Een wonder echter was ook de vondst, die dezer dagen de landbouwer J. Entjes deed, wonende Langevliet 18 te Koegras. Bij het rooien van zijn aardappelen ontdekte hij een plant, dragende aan een stam niet minder dan.... 78 aard appelen, in totaal wegende 7 kilo en 1 ons. Inderdaad, ook deze gril van Moeder Natuur behoort tot de hooge zeldzaam heden en moge aan de vergetelheid ontrukt worden! BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: D. vü d. Broek en H. Hartsuiker. Getrouwd: A. M. v. d. Ree en M. nier^ 6 G V'nl< en J' H' Valke"

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1