DAGBLAD V O OR Nog steeds zware gevechten aan Oostfront. Feijenoord overtuigend door V.U.C. geslagen! Landdag Nat.-Soc. Studentenfront. Aanzienlijke vijandelijke scheepsverliezen. Britsch-Amerikaansche aanvallen bij den Volturno afgeslagen. Groote convooien bij Gibraltar. De mijnwerkersstaking in de Ver. Staten. Spoedige samenkomst RooseveltStalin Dansorkestenbesluit. Rede van Musseri. Verduisteren van 17.30-7.15 DISTRIBUTIENIEUWS. Regeling voor zeifverzorgers. Eersie nederlaag voor Hermes-D.V.S. W.f.C. liet zich verrassen. H.R.C. stelt opnieuw teleur. VOETBALUITSLAGEN. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9, Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen) Postrekening 449041. MAANDAG HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 255, 2 pagina's. Deae Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 31 Oct. (DNB). Het opperbevel •der weermacht deelt mede: In het zuiden van het Oostelijk front leverden onze troepen gisteren weer zware gevechten. Tusschen de Zee van Azof en den Dnjepr werden krachtige vijandelijke aanvallen afgeslagen. In de Dnjeprbocht mislukten ten westen van Saporosje en in het gebied ten zuid westen van Dnjepropetrowsk verschel dene Sovjetaanvallen. Onze tegenaan, vallen ten noorden van Kriwoirog maken in weerwil van den verbitter den vijandelijken tegenstand goede vor deringen. In het centrum van het Oostelijk front is de aanvalsactivitelt van den vijand bij Gomel en ten westen van Smoiensk tijdelijk verminderd. Plaat selijke aanvallen werden afgeslagen. In de genoemde gebieden, vooral echter ten westen van Kritsjef, wer den door eigen tegenaanvallen eenige belangrijke terreinsectoren, die bij de gevechten der voor gaande dagen verloren waren ge gaan, heroverd. Ten zuidwesten van Welikije Loeki leefde de gevechts activiteit gisteren eenlgszins op. In den loop der laatste drie dagen hebben de bolsjewisten aan het Ooste lijke front meer dan 400 pantserwa gens verloren. Bewakingsvaartuigen der marine vielen in de Finsche Golf een formatie lichte Sovjet-vlootstrijd- krachten aan. Zij brachten een ka nonneerboot en Awee torpedomotor- booten tot zinken en beschadigden eenige andere vaartuigen zwaar. In Zuid-Italië ondernamen Britsch- Amerikaansche strijdkrachten krach tige door pantserwagens ondersteunde aanvallen in het gebied tusschen de kust der Tyrrheensche Zee en den Vol turno. De gevechten zijn nog in vollen gang. Een plaatselijke penetratie ten noordwesten van Capua werd afge grendeld. In het oosten der Middellandsche Zee vielen Duitsche gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers een vijan delijk convooi aan. Door bomtreffers brachten zij aanzienlijke schade toe aan een kruiser en twee torpedojagers. Bovendien werd een transportschip van 1500 ton tot zinken gebracht. Twee kleine kustvaartuigen der marine scho ten in de Egelsche Zee binnen 24 uur 4 vijandelijke bommenwerpers neer. Duitsche uuikbooten hebben in den strijd tegen de vijandelijke zeeverbin dingen 6 schepen met een gezamen- lijken inhoud van 28.500 ton en een torpedojager tot zinken gebracht, Drie andere schepen werden door torpedo treffers zwaar beschadigd. Bovendien schoten onze duikbooten 6 vijandelijke vliegtuigen, die convooien bescherm den, neer. Het Wehrmachtbericht van 30 Oct. luidt als volgt: HOOFDKWARTIER VAN DEN FfiH- RER, 30 OCt. (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Tusschen de Zee van Azof en den Dnjepr duurt de afweerslag met onver minderde felheid voort. In de bocht van den Dnjepr waren de gevechten bij Kriwoirog bijzonder hard. Doorbraakpogingen van superieure infanterie- en tankstrijdkrachten werden den opgevangen, de eigen stellingen in zware gevechten gehandhaafd en 43 bolsjewistische tanks vernietigd. Ten noorden van Kriwoirog boden de bolsjewisten onzen energieken tegen aanvallen verbitterden weerstand. Ver scheidene vijandelijke* formaties infan terie en tanks leden bij deze gevechten uiterst zware verliezen. Ter weerszijden van Gomel bleven de ook gisteren voortgezette aanvallen der bolsjewisten vergeefs. Eigen tegenaanval len herwonnen tijdelijk verloren gegaan terrein. Daarbij werden in den strijd om een plaats, die verschillende malen van bezetter verwisselde, 36 zware bolsjewistische tanks vernield. Ten westen van Smoiensk ontbrandden nieuwe, zware afweergevechten. Na felle artillerievoorbereiding dreef de vijand den geheelen dag door steeds weer zijn door talrijke tanks en slagvliegers ge steunde aanvalsgolven naar voren. In verbitterde gevechten handhaafde onze schitterend strijdende infanterie, die door eigen artillerie- en granaatwer- persvuur doeltreffend gesteund werd, haar stellingen. Van de rest van het Oostelijk front worden slechts levendige plaatselijke gevechten, vooral in het gebied ten westen van Kritsjef, gemeld. Aan het Zuid-Italiaansohe front zijn eenige plaatselijke aanvallen van Britsch-Amerikaansche strijdkrachten op onze stellingen ter weerszijden van den Volturno afgeslagen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben daar met succes ravitaillee- rmgscolonnes van den vijand op de naar het front leidende wegen aan gevallen. 9 Correspondenten melden uit Algeci- Gibralm Donderdag in de Straat van 350 drie convooien met in totaal het-eroo?*? aangekomen, waarvan aan lm n u4 den Atlantischen Oce- inn Y en het tweede, dat ongeveer 100 schepen omvatte, uit de Middel landsche Zee arriveerde, terwijl het derde uit Gibraltar vertrok. Vrijdag is een convooi met 19 troe. pentransportschepen van middelbare uitgevaren?31- Mid«"he «2 INSPECTIEREIS VAN RIJKSMAARSCHALK GARING. BERLIJN, 30 Oct. (DNB). - Op een inspectiereis van drie weken ,door Zuid- en Wgst-Duitschland en dëelen uT,eSteliike gebieden heeft Rijksmaarschalk Göring de daar ge- stationneerde eenheden van het lucht- wapen bezichtigd. Hij overtuigde zich persoonlijk van den stand der lucht verdediging, de strijdvaardigheid van ae formaties dag- en nachtjagers, de trefkracht der afweerbatterijen en den stand der opleiding van de vervan gingsformaties. Tevens inspecteerde de Rijksmaarschalk talrijke bewape- ningsbedrijven, waarbij hij zich op de hoogte stelde van het productiever mogen der bedrijven en de scheppings. kracht der Duitsche bewapeningsar beiders en arbeidsters. Vrij lang bleef de Rijksmaarschalk in door bombarde menten beschadigde steden, vooral in het Ruhrgebied, waar hij na bespre kingen met de bevoegde Gouwleiders en Rijksverdédigingscommissarissen instructies gaf voor verdere nood- werkzaamheden en hulpmaatregelen. STOCKHOLM, 31 October (DNB). Naar gemeld wordt is het aan tal stakende mijnwerkers in de Ver. Staten op 163.000 geschat. De kans dat de geheele kolenindustrie Maan dag wordt stopgezet, is daardoor nog grooter geworden. Het lijkt, aldus het Radiostation, onmogelijk, dat de twistvragen, die de openbare meening en het economische leven sedert de eerste staking in het voorjaar bezig houden, op de een of andere wijze worden opgelost. Roosevelt stelt mijnwerkers ultimatum. .Stockholms 'Tidningen" meldt uit New York, dat Roosevelt den staken- den mijnwerkers Zaterdagavond een ultimatum heeft gesteld. Hij eischt daarin, dat de mijnwerkers het loon- voorstel van het Bureau voor Oorlogs- arbeid aannemen. Voor het geval, dat zij dat niet doen, kondigt hij strenge maatregelen aan. Men vermoedt, dat hij daarmede doelt op inbeslagneming der kelenmijnen. DE HONGERSNOOD IN INDIë. BANGKOK, 30 Oct. (DNB). In ver band met den hongersnood is het in Indië tot nieuwe onlusten gekomen, zoo meldt de zender van de Indische Onafhankelijkheidsliga in Bangkok. In verschillende plaatsen heeft de uit gehongerde bevolking militaire depóts overvallen. Een duizendkoppige me nigte heeft een voor het Britsche gar nizoen in Calcutta bestemden met le vensmiddelen geladen militairen trein aangevallen. De Britsche posten scho ten .op de aanvallende menigte, waar bij talrijke Indiërs gedood waren. De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat mep daar met zekerheid rekent op een spoedige samenkomst tus schen Roosevelt en Stalin. Het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede, dat op 1 Nov. 1943 begonnen wordt met de uitrei king van de vergunningen, welke de leiders van alle dans- en amusements orkesten, ingevolge het besluit van den secr.-generaal van genoemd de partement, steeds in hun bezit die nen te hebben. Deze uitreiking geschiedt tot 1 Dec. 1943 a.s. Na dien datum zal worden opgetreden tegen hen die geen ver gunning hebben. Per 1 December 1943 kan voor reeds vroeger uitgereikte vergunningen, voor amateur-orkesten, die op 31 Dec. a.s. afloopen, verlenging worden aan gevraagd bij het Dep. van Volkvoor lichting en Kunsten, Afd. Muziek, Dr. Kuyperstraat 3, Den Haag. „ONS NATIONALE EENHEIDSFRONT". 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. - De titel van het politieke weekpraatje op Maandag 1 November over Hilversum I om 18.45 uur, is „Ons Nationale Een heidsfront". Nederlandsche Vrijwilligers bij da Duitsche oorlogsmarine. Een onderdeel van den binnendienst Met belangstelling volgen de Nederlanders de uiteenzettingen van hun taalleeraar. Reeds na eenige weken zijn zij zooveel Duitsch machtig, dat zij de uiteenzettingen van hun Duitsche meerderen zonder moeite kunnen volgen Andres/Recla/Pax m Aan het einde van den derden land dag van het Nat. Soe. Studentenfront is te Utrecht een bijeenkomst gehou den in het groot-auditorium van de Rijks-Universiteit aan het Domplein. Onder de genoodigden waren, behalve de Leider Mussert, o.a. de commissa ris van de provincie Utrecht en de burgemeesters van Den Haag en Utrecht. De vergadering herdacht staande de gevallen studenten van het Oostfront. Vervolgens sprak de leider van de afdeeling buitenlandsche betrekkingen van het front, ir. J. P. Noordijk, over de beteekenis van den Oostinzet. Spre ker ging nader in op het doel en de beteekenis van de reis van een hon derdtal studenten naar het district Lu- blin in het generaal-gouvernement en vertelde uitvoerig onder welke omstan digheden daar is gewerkt. Nadat achtereenvolgens deelnemers aan deze reis van hun werkzaamheden een overzicht hadden gegeven, conclu deerde ir. Noordijk, dat de studenten in het algemeen goed werk hebben ver richt. Met ergernis hebben zij bij hun terugkeer geconstateerd hoe nog vele hoogleeraren saboteeren ondanks het feit, dat zij geen studenten, geen col leges, geen examens en tentamens l temanw.te Landarbeiders, die meik of aard- meer hebben, doch wel hun salanssefP 'P,B„ h„n h(,t„kkpn opstrijken en ook nog vrijelijk gebruik maken van de bibliotheken en labora toria. De frontleider, dr. B. F. Saris, ge waagde ervan dat het front een uiterst moeilijk jaar achter zich heeft. De studentenwereld is uit elkaar gesla gen. Vele politiek onmondigen zijn door in het geheim werkende communis ten tot sl^jpmoord aangedreven. An deren werken in Duitschland. Zij zijn meer slachtoffers dan schuldigen van hun tijd. Weinigen strijden aan de fronten. Uitvoerig weidde spreker uit over de stille en openlijke sabotage van de hoogleeraren. Toen zij dezen zomer op dracht kregen hun werk voort te zet ten, had geen van hen den moed te weigeren en uit te treden. Zij passen nu de geestelijke tactiek van de verbrande aarde toe, doch de studenten, die inschreven hebben recht hun begonnen of voortgezette studie normaal te voltooien (applaus). Onze universiteiten en hoogescholen, zeide spreker, moeten worden openge houden, het koste wat het 'kost (ap plaus). Rede van Mussert. De Leider ving zijn rede aan met de opmerking dat hij niet wilde ingaan op het hier besprokene. Het is meer een klacht dan een drama. Waar het wel thans om gaat is de vraag hoe de oorlog zal afloopen. Want het gaat om het behoud van de Europeesche beschaving. Wij leven in stormgetij en wat we vóór alles noodig hebben is be grip van de grootte van dezen tijd. Wanneer men bedenkt, aldus de Lei der, dat nog in 1932 in Duitschland zes millioen stemmen op de communis ten werden uitgebracht, dan is het won der, dat Hitier de wals van het bols jewisme heeft kunnen tegenhouden. Vervolgens zette de Leider uiteen hoe men dezen tijd historisch moet zien. Thans wordt in een gewéldige smidse het nieuwe Europa gesmeed. Aan het einde bracht Mussert dank aan allen, die in het studentenfront hun plicht hebben gedaan. Het pionier zijn beteekent lid zijn van een min derheid. En dat is een eer. Aan het einde van den Landdag vond in het N.V.-huis een gemeenschappe lijke maaltijd plaats, waarna een ka meraadschappelijke avond werd ge geven. bewaren, daar deze aan het einde van het seizoen wederom ingeleverd moe ten worden. Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen teekent de distribu tiedienst telkens op de zegelkaart aan, hoeveel bonnen zijn ingehouden. Ont vangstbewijzen worden derhalve niet meer uitgereikt. Zeifverzorgers voor boter ontvangen evenwel een z.g. „aankoopvergunning", welke zij moe* ten inleveren bij de fabriek, waar zij blijkens aanteekening op den- omslag der zegelkaarten hun boter betrekken. Regeling voor landarbeiders. Vaste landarbeiders in dienst van melkveehouders en landarbeiders in dienst van aardappelentelers zijn ver plicht om voor zich en hun gezin hun melk of aardappelen te betrekken van hun werkgever. De hoeveelheid melk en aardappelen, welke zij ontvangen, is gelijk aan die, welke de zelfverzorger ontvangt, n.1. 1h liter melk per dag en 7'/ï kg. aardappelen per week. Bijzondere arbeid, Volgens de nieuwe regeling kunnen zeifverzorgers voor één product, als mede landarbeiders, die melk of aard appelen van hun werkgever betrekken, wanneer zij bijzonderen arbeid verrich ten in aanmerking komen voor toeslag- kaarten voor bijzonderen arbeid, op dezelfde wijze, als wanneer zij geen zeifverzorgers waren. "Geen toeslagkaarten voor bijzonderen ren arbeid ontvangen: 1. Zeifverzorgers voor meer dan één product. 2. Landarbeiders, die melk en aard appelen van hun werkgever betrek ken. Op sommige boerderijen in Overljsei maakt men voor het snijden van hei knolgroen gebruik van de ouderwet- sohe „snijzomp", bestaande uit een houten bak op drie pooten met aan de voorzijde een beweegbaar mes CNF/Hartaerink/Pax m 2 Nov-: Zon op 7.36, onder 17.11 uur. Maan op 12.13, onder 20.37 uur. 3 Nov.: Zon op 7.37, onder 17.09 uur. Maan op 13.10, onder 21.41 uur. Helpt de koe met schillen en de koe helpt U. Nieuw seizoen begint op 31 October. '-GRAVENHAGE, 30 Oct. Op 31 October a.s. begint het nieuwe zelf- verzorgingsseizoen. De nieuwe regeling voor zeifverzorgers ls, voor zoover het betreft de rantsoenen en de vereiscn- ten, waaraan men moet voldoen om zelfverzorger te worden, gelijk aan die, welke gedurende het vorige seizoen gold. Ten aanzien van de administratie zijn echter eenige wijzigingen aangebracht. De plaatselijke bureauhouders van de Provincialen Voedselcommissaris reiken dit seizoen zegelkaarten uit, en wel één zegelkaart per gezin voor ieder artikel, waarvoor het gezin zelfverzorger is De plaatselijke bureauhouders reiken deze zegelkaarten uit in een omslag, de gegevens op den omslag worden ge deeltelijk door de plaatselijke bureau- houders en gedeeltelijk door den dis- tributiedienst ingevuld. Men moet de kaarten in den omslag zorgvuldig appelen van hun werkgever betrekken en tevens zelfverzorger zijn. Een uitzondering hierop geldt voor mijnwerkers. Deze behouden steeds hun recht op toeslagkaarten voor bij- zonderen arbeid, ongeacht of zij zelf verzorger zijn voor één of meer pro ducten. Voorts wordt geen onderscheid meer gemaakt tusschen zeifverzorgers met meer dan één ha. en zeifverzorgers met minder dan 1 ha. cultuurgrond. Voorts kunnen ook landarbeiders, die een te lerspremie ontvangen, evenals telers, in aanmerking komen voor toeslag kaarten. Zelfverzorging van melk. Ieder, die één of meer melkkoeien dan wel tenminste twee geiten houdt, is verplicht aan de zelfverzorging voor melk deel te nemen. A.s. en jonge moeders. Tot zelfverzorgingsgezinnen behoo- rende a.s. en jonge moeders ontvan gen geen rantsoenbonnen voor melk meer. In plaats daarvan reikt de dis- tributiedienst hun een verklaring uit, welke het aantal rantsoenen melk ver meldt, hetwelk zij boven de hoeveel heid, welke zij krachtens de zelfver- zorgingsregeling ontvangen, uit de pro ductie van hun eigen vee of van het vee van hun werkgever mogen betrek ken. Instellingen. Bewoners van gestichten, kloosters enz., die volledig in het landbouw- of veeteeltbedrijf werkzaam zijn, ontvan gen dezelfde rantsoenen als particulie re zeifverzorgers. Veranderingen. Alle blijvende veranderingen in het gezin van een zelfverzorger, b.v. ge boorte, overlijden, vertrek naar het buitenland, verhuizing, moeten aan den plaatselijken bureauhouder wor den opgegeven onder overlegging van de zegelkaarten in omslag. De plaatse lijke bureauhouder teekent de wijzigin gen aan op den omslag, en de zegel kaarten. De plaatselijke bureauhouder teekent eveneens op de zegelkaarten aan, of de zelfverzorger tengevolge van droogstaan e.d. van het vee, of tenge volge van de omstandigheid, dat hij tijdelijk niet over aardappelen be schikt, in aanmerking komt voor rant soenbonnen voor melk of aardappelen. Veranderingen van tijdelijken aard kunnen door den distributiedienst op den omslag en de zegelkaarten worden vermeldt. Dit geldt dus b.v. bij opne ming in een ziekenhuis. BONAANWIJZING ZEEP. •s-GRAVENHAGE, 30 Oct. Gedu rende de maand November 1943 geven bon „Algemeen 697" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „A A Eenheidszeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitge reikte kaarten recht op het koopen van een stukje luchtgevulde eenheids toiletzeep (40 of 57 pCt.) of op het koo pen van een stukje eenheidstoiletzeep (14, 15 of 21 pCt.) of op het doen wasschen van 5 kg. droge vuile wasch. Voorts geven bon „Algemeen 698" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „A A Waschpoeder" van de aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaarten recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder of op het doen wasschen van 9 kg. droge vuile wasch. Bon A A Toiletzeep" van de aan kinderen be neden den leeftijd van 4 jaar uitge reikte kaarten geeft recht op het koo pen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). Voetbal is en blijft een wonderlijk spel, waarin het verrassende element een groote rol speelt. Zoogenaamde sterke ploegen verliezen royaal van zwakkere zusjes, kampioenscandidaten verliezen van hekkesluiters, kortom, de verrassingen zijn niet van de lucht. Neem den dag van gisteren: Feijen oord gaat kansloos ten onder tegen VUC, DWS verliest op eigen terrein van Sparta, het sterke Hermes krijgt zijn eerste nederlaag te slikken tegen EDO, Ajax wordt in eigen huis ge- 41opt door het zwakste zusje der af- eeling, enz., enz. Kijk daarna in de directe omgeving: WFC gaat kansloos ten onder tegen RCH, OSV wint nog op het nippertje van het zoo zwakke Santpoort, en al weer zeggen we: enzoovoort! Wat district I betreft, de Volewijckers hadden een besten dag. Zelf wonnen deze Amsterdammers hun uitwedstrijd van HBS, dat weer eens de kluts kwijt was en met 16 geklopt werd en bo vendien noteerde Hermes haar eerste nederlaag met zeer vreemde cijfers: EDO wist vijf keer, Hermes vier keer het doel te vinden. Vooral de vijf doel punten van EDO zijn merkwaardig, om dat de Haarlemmers heelemaal geen sterke voorhoede hebben. Verrassend was bepaald de nederlaag, die DWS in eigen huis te slikken kreeg tegen Sparta. De Rotterdammers zijn de competitie zwak begonnen, doch gelei delijk aan herstellen zij zich. Maar de grootste verrassing bracht Xerxes, dat kans zag om ADO te kloppen. Met 13 gingen de landskampioenen ten onder en zij kunnen nu wel alle hoop op een nieuw kampioenschap vaarwel zeggen. Stormvogels verloor met 01 van DFC, wat heelemaal zoo'n slecht resultaat niet is van de IJmuidenaren, al blijven ze leelijk in den verdrukten hoek. In district II won VSV zeer normaal van Emma, maar dit is dan ook vrijwel de eenige club in deze afdeeling, die voor een normaal resultaat zorgde. Want wie had gedacht, dat Feijenoord op eigen veld zou verliezen van VUC en nog wel met 30! De Rotterdamsche defensie bleek niet opgewassen tegen het bewegelijke spel van de VUC-voos- hoede en daarmee is wellicht 'alles verklaard. En dan.... wie had verwacht dat Ajax thuis van het zoo zwakke Gooi zou verliezen. En nog wel met 1 4! Het wil met Ajax nog steeds niet boteren en deze club stelt bepaald te leur. Dan zag RFC kans om Blauw Wit met een 02-nederlaag huiswaarts te sturen. En Blauw Wit behoort tot de sterkste ploegen, terwijl RFC een der zwakke zusjes in dit gezelschap is.... Dat Haarlem het in Delft tot een kleine zege wist te brengen, is misschien niet zoo'n groot wonder, wij hadden van de Delftenaren iets meer verwacht. Maar Haarlem is op het oogenblik in goeden vorm. Go ahead maakt een goede kans op het kampioenschap. Niet alleen zorgt deze club voor de noodige overwinnin gen, maar haar tegenstanders zijn zoo onverstandig om punten te verliezen. Dezen keer won Go ahead den uitwed strijd tegen Quick, terwijl terzelfdertijd Wageningen van Tubantia won, doch AGOVV thuis van Heracles verloor. En dat laatste was juist weer een mee vallertje voor Go ahead. De groote wed strijd in Enschedé tusschen de Boys en de. Sportclub eindigde in een 41-zege voor de Boys. Een der weinige succes sen, die deze Enschedésche club tegen haar stadgenoote heeft geboekt. In het Zuiden wist Eindhoven een lastige klip te omzeilen door van NAC te winnen. Ook MVV won van Longa, maar Longa is geen sterke ploeg, zoo dat deze overwinning niet zoo heel veel zegt. Belangrijker voor Eindhoven was de nederlaag van PSV tegen Maurits (verrassing nummer zooveel) en het ge lijke spel tusschen Willem II en BW. Noad klojjje Roermond en de Spechten wisten Spekholzerheide met 50 er on der te houden. In het Noorden won Heerenveen na tuurlijk van Velocitas; deze maal werd het 60. Achilles en LSC speelden een puntloos gelijk spel, Leeuwarden ver loor thuis van Be Quick en HSC klopte Sneek volgens de regelen der kunst met 3—0. Tenslotte speelden GVAV en Veen- dam gelijk. WFC geklopt! De grootste verrassing in de tweede klasse A was wel de nederlaag, die WFC leed op eigen terrein tegen RCH. De Haarlemmers zijn wel een onbere kenbare ploeg, getuige de resultaten vafi deze competitie. Intusschen betee kent deze Wormerveersche nederlaag een meevallertje voor KFC, dat zelf vrijaf had. Ook met OSV gaat het niet zoo vlot meer. De Oostzaners wonnen weliswaard van Santpoort, doch» de cij fers 54 wijzen toch niet op een groot krachtsverschil. HBC zag geen kans, om ZFC te klop pen; integendeel, de Heemsteedsche club verloor met 02 en ZFC wordt weer een der kampioenspretendenten. Resten dan nog de resultaten in het Noordelijk gedeelte van ons gewest. West-Frisia had zeer veel moeite met de Alkm. Boys, doch won tenslotte toch nog met 10. Het schijnt niet heelemaal volgens de regelen der kunst gegaan te zijn daar in Enkhuizen, wat slechts te betreuren is. En Alcmaria won met 20 van de Kennemers; een resultaat, dat zeker verdiend was, als we de veld- meerderheid beschouwen, maar de doel punten kwamen niet langs normalen weg: een strafschop en een vrije schop leverden de winst op. QSC klopt Schagen! In de 3e klasse A was aller aandacht gevestigd op SchagenQSC. In een zeer spannenden wedstrijd gelukte het QSC met 10 te winnen en al was het doelpunt van twijfelachtig gehalte, de overwinning was tenslotte verdiend. Men houde echter het oog op Bever wijk, dat langzaam maar zeker opklimt. Nu weer won het van KW met 20 en vormt het een directe bedreiging voor QSC en Zaandijk, dat HRC in den Hel der een 02-nederlaag tbebracht. DEM wist het op eigen veld niet te bolwerken tegen GVO, dat met 20 won. In de 3e klasse B won Helder zonder moeite van Terrasvogels met 50. Er gaat kracht uit van deze Heldersche ploeg, die een prachtigen gooi doet naar de eereplaats. DTS herstelde zich ge heel en klopte thuis TIJBB met 61. De cijfers waren zelfs niet geflatteerd. Kinheim en Schoten speelden gelijk (11) en HFC liet zich op eigen veld verrassen door Bloemendaal, dat met 21 aan het langste eind trok. Tenslotte verloor Halfweg thuis van de Zandv. meeuwen met 0-r4. In de 3e klasse D speelde Hollandia gelijk tegen SDW (3—3), waaruit de kracht van SDW blijkt. Voor Hollandia een tegenvallertje, temeer, waar TOG met 41 vari WA won. Ook JHK wist te winnen: met 62 werd de Germaan geklopt. Purmersteijn verloor met 23 van de Meer en blijft dus in de gevaar lijke zóne. De 4e klassers. In de 4e klasse A omzeilde LSVV een lastige klip: Watervogels werd in eigen huis met 1—2 geklopt. BKC deed het nog beter en versloeg N.-Niedorp met 50, terwijl Vrone iets teleurstelde, door thuis met 02 van Wieringerwaard te verliezen. In 4B verloor SEW van Sijbekarspel met 15, terwijl Sporters een aardig succesje boekte door het gelijke spel tegen MFC, de kampioen van verleden jaar! In 4C wist ADO '20 met 50 van Uit geest te winnen, terwijl USVU met 23 van IEV verloor. Zaandijk heeft kans gezien om met een verdiende 2O-overwinning HRC wederom puntloos te laten. Die neder laag is nog niet zoo erg, maar dat de voorhoede opnieuw geen kans zag ook maar één doelpunt te fabriceeren is wel de meest onaangename kant van deze nederlaag. Als het de laatste officieele wedstrijd is geweest in Den Helder, dan moeten we helaas melden dat deze wed strijd maar zoo gauw mogelijk vergeten dient te worden, aangezien het spel vooral van den kant van HRC bijzonder slecht was. Het spelpeil, met dat van de Zaan dijkers vergeleken, scheelde zeker wel een klasse en desondanks had Racing niet behoeven te verliezen. Zij waren in het veld zeker niet min der, maar het grootste verschil zat in de wijze van spelen van een bal. Vóór de rust waren de backs in tegenstelling met vroegere wedstrijden ook geheel uit vorm en dat feit kostte al direct twee doelpunten. Bij een W-formatie moet men nu eenmaal een vleugel van de tegenparij houden en als men dat ver waarloost, is het fout. Vooral een uit muntend speler als Burger van Zaan dijk moet men niet laten loopen. Racing deed het wel en vóór dat men goed wakker was had Dijkshoorn, die er weer uitstekend in was dezen middag, al tweemaal den bal uit het net gehaald. In de tweede helft was Racing mo menten werkelijk heel goed in den aan val, maar voor doel was het spelletje te onproductief en was daarnaast het ge luk ook niet met hen. Twee kopballen, een van den goed spelenden Roomeyer en een van van der Poll, gingen rake lings over en hadden dan ook beter lot verdiend. Echter ook Zaandijk faalde een paar maal, zoodat wat dat betreft de balans weer gelijk was. Wel had Racing meer het initiatief na de rust, maar het beste van het spel bleef voor de Zaandijkers. Tenslotte was een ieder blij dat de minder goede fluittist het einde aankondigde. HRC zit momenteel in een benauwd hoekje en het zal ons benieuwen, wanneer de roodjes hun vertrouwen weer terug krijgen, waarna de punten wel weer zul len volgen. EERSTE KLASSE. District I. XerxesADO 31 DWSSparta 12 DFCStormvogels 10 EDO—Hermes DVS 5—4 HBSDe Volewijkers 16 District H. VSVEmma 1—0 RFC—Blauw Wit 2—0 Ajax't Gooi 1—4 Feijenoord—VUC 0—3 DHC—Haarlem 2—3 District UI. TubantiaWagen. 12 AGOVV—Heracles 01 QuickGo ahead 46 Ensched. Boys Enschede 4t-1 District IV. MauritsPSV 3o Eindhoven—NAC 20 MVV—LONGA 3—1 Willem II—BW 2—2 NOADRoermond 31 De Spechten Spekholzerheide 5—0 District V. GVAVVeendam 11 VelocitasHeerenv. 06 Achilles—LSC o0 Leeuw.—Be Quick 0—1 HSCSneek 30 DISTRICT I. Tweede klasse A. W.-Fr.—Alkm. Boys 1—0 Alcm. Victr. De Kennemers 20 WFC—RCH 1—3 HBC—ZFC 0—2 Santpoort—OSV 4—5 Tweede klasse B. Hilvers.Volendam 43 DWVDe Spartaan 02 AFCVriendensch. 23 HVC—DOS 3—2 Hercules Watergraafsmeer 21 DISTRICT I. Derde klasse A. Schagen—QSC 0—1 KWBeverwijk 02 DEM—GVO 0—2 HRC—Zaandijk 0—2 Derde klasse B. Terrasv.—Helder 0—5 HFC—Bloemend. 1—2 DTS—TIJBB 6—1 Halfweg Zandvoortmeeuwen 04 KinheimSchoten 11 Vierde klasse A. BKCN.-Niedorp 50 Waterv.—LSVV 1—2 Texel—Atlas ultgest. VroneW.waard 02 Reserve tweede klasse A. VSV 2—WFC 2 Alcm. Victr. 2-HFC 2 4—3 AFC 3—EDO 2 Reserve derde klasse HRC 2—Zaandijk 2 WFC 3-Alcm. Victr. 3 8—0 Alkm. B. 2—KW 2 4—3 Assendelft 2—ZFC 3 AFD. N.-HOLLAND 1 F. Schoorl 1—HSV 1 S F LSVV 2Holl. -. S. N. DTS 3—Koedijk 2 LSVV 3—DTS 4 S. O. Junioren: DTS a-RSAFQ j_4 3—0 4—3 1—0 A. 0—1 1—5 7—1 1 4—1 3—0 0—6

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1