DAGBLAD VOOR Felle gevechten aan weerszijden van Kertsj. Sovjets willen Duitschers in een tang nemen. Moskou - voor en na. Mislukte Sovjet-doorbraakpogingen* Dnjeprbocht. Zware strijd bij de Volturno. De behandeling van Duitsche krijgsgevangenen. Spoorkaartjes als sigaretten papier. Na de conferentie te Moskou. De stem der S.S. Kriwoirog sleutelstelling van de eerste orde. De verliezen der bolsjewisten. Nieuws in 't kort. Werkbijeenkomst van Hitler- Jugend en Nat. Jeugdstorm. TURKIJE ONDER DRUK. Nebenstelle S.S.-Ersatz kommando. Verduisteren van 17.15-7.30. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (3 Hjnen) Postrekening 449041. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 260, 4 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract ■binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. (Van onzen politieken redacteur.) VKN de beschouwing „Moscou wenscht de vrije hand", verleden Zaterdag op deze plaats aan de toen nog op gang zijnde besprekingen aldaar gewijd, behoeven we niets af te doen of toe te voegen. Wanneer men het communiqué van Moscou aandachtig leest, is het, alsof men een emmer pro- paganda-zoetstof van kwalijke makelij leegdrinkt. Dat scheldt op de Duit schers als „Hitiers Hunnert"- voor en te na, alsof enkel door gebruik te ma ken van zulke krachttermen de wereld verbeterd en een einde aan de oorlogs verschrikking gemaakt kan worden. De heeren Eden en Huil' weten, dat ze in Moscou geweest' zijn! Zij zullen het piet gauw vergeten. Hoe men de zaak ®ok draait en keert, uit alles blijkt, dat dfe Sowjets hun roode haan victo rie hebben laten kraaien. Erger nog dan zich vele neutralen en toeschou wers hebben voorgesteld, hebben de Sowjets en al het behandelde hun stempel gedrukt. ,Made in Moscow" is het parool! De besprekingen hebben dit magere resultaat, dat thans de geheele we reld, die lezen en oordeelen kan, weet hoezeer de Anglo-Amerikanen dragers van de bolsjewistische agitatie ge worden zijn. Wat men voordien reeds uit officieuse persstemmen uit Enge land en de USA kon opmaken, de eenheid van politiek denken ten aan zien van een prijsgave van Europa aan het bolsjewisme, is thans^ officieel on verbloemd tot uitdrukking gekomen Nietszeggende gcmeenplaats^p als „prachtig resultaat" en „verkregen eenheid van inzicht", waarmee thans de Anglo-Amerikaansche propaganda betooverend zwaait om de publieke meening gerust te stellen, doen aan het kernpunt der zaak niets af. dat dq eigenlijke Britsche bedoeling, van de Sowjets garanties voor de souvereini- teit van de klme staten te verkrijgen, niet met succot bekroond is. De be grenzing der territoriale sferen, Edens stokpaardje, is niet vefkregon. Was dat succes behaald, waarachtig het zou wel van alle daken geschreeuwd worden. Er wordt in het communiqué enkel ge sproken over Oostenrijk alsof wegens Oostenrijk de oorlog ''begonnen is en alsof van het heil van Oostenrijk het lot van de wereld afhangt. o T\T uttig is het, de groote reeks Brit sche en Amerikaansche pers stemmen te herlezen, die ten beste gegeven werden, nog voordat de con ferentie begonnen was. Toen heette het, dat de souvereiniteit en de grenzen der kleine staten zouden vastgelegd worden, toen werden voorstellen te berde gebracht, alsof de Sowjet-Unie een uitgang naar de Middellandsche Zee (Egeïsche Zee) zou krijgen en dat haar grenzen niet die van 1941, doch die van 1914 zouden worden. Ongetwijfeld zijn over al deze pun ten besprekingen gevoerd. Het lange, •maar nietszeggende communiqué rept van dit alles niets. Alle punten zijn in slijmige, vage bewoordingen vervat, die we kennen uit de archiefstukken van den Volkenbond of om dichter bij huis te blijven uit de „Handelingen van den Gemeenteraad". Tot drie groepen vèn problemen laten zich de uit het communiqué te putten punten rangschikken. In de eerste plaats betreffen zij besluiten tot voortzetting van de militaire operaties ter verhaasting van de oorlogsbeslis sing. In de tweede plaats maatregelen tegen de zoogenaamde oorlogsmisdadi gers. In de derde plaats besluiten, die het schema voor de naoorlogsche orde ning moeten uitmaken. Uiteraard kunnen mededeelingen over de militaire operaties niet gegeven worden. Hier zullen ook uitsluitend wapenfeiten spreken en geen besluiten zus of zoo. Het kan zijn, dat de Anglo- Amerikanen toezeggingen gedaan heb ben tot het openen van het reeds lang beloofde tweede front in West-Europa. Als het zoover is. zal moeten blijken, of zij voldoende kracht ter been kun nen brengen om de „Duitsche Atlan- tikwall" oorlogbeslissend te doorbre ken. De Sowj.ets van hun kant zullen ongetwijfeld te kennen gegeven heb ben, dat zij hun aanvallen op het Oost front zullen aanhouden, zoo niet uit breiden. Wat Italië betreft zullen ook daar de operaties voortgang vinden. Het tem po van de huidige bewegingen volhou dend. zullen de Geallieerden met een stijging van moeilijkheden aan ravi tailleering te kampen hebben. In hoe verre straks de Povlakte het groote slagveld wordem kan, dient men af te wachten. Voorloopig, vóór den winter, zal de beslissing naar menschelijke be rekening wel niet vallen. De strijd zal in de tusschenliggende periode tot de bestaande fronten beperkt blijven. Dat alles kon men echter ook weteg zonder de conferentie van Moscou. o ER Is één probleem, dat ln het licht van de conferentie van Moscou alle aandacht vraagt. Dat is de wedloop van de thans zoo als een een heid voorgestelde „bondgenooten" op het leven en goed van de van alle zijden hevig besprongen Europeesche vesting en haar bewoners. De Anglo- Amerikanen zullen zooals de berichten van de laatste dagen .duidelijke taal spreken, hun bombardementen op Europa met nog méér kracht dan te voren voortzetten, om te probeeren door hun verhoogde bijdrage tot Euro pa's vernietiging de capitulatieweeg schaal naar hun zijde te doen over hellen. Zij verwachten, dat de Duit- schers en Russen intusschen in het Oosten uitgeput raken in hun onder linge strijd. frontverkorting, die de Duitsche, legerleiding daar bewust heeft toege past, heeft geen ander doel dan door deze berekening een streep te halen. In het vacuum van juines en kapotte wegen, dat tusschen de huidige en verste oude Duitsche frontlijn ligt, kunnen zelfs de Sowjets, die toch niet veel gewend zijn, weinig kracht ont wikkelen, afgezien nog van de stijgende ravitailleeringsmoeilijkheden. waar voor voordien de Duitsche troepen ge plaatst waren. De Sowjets zullen zich van hun kant evenmin onbetuigd' laten. Zij zullen tra-hfèn roo'-i'e renvauen I re in d» Fevr- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 5 Nov. (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan weerszijden van Kertsj du ren de felle gevechten om de vijan delijke landingshoofden voort. De marine bracht daar tot zinken een vijandelijke kanonneerboot alsmede twee landingsvaartuigen en bescha digde een motortorpedoboot en ver scheidene landingsvaartuigen ernstig. Bij vergeefsche vijandelijke aanvallen op de noordelijke toegangen van het schiereiland de Krim werden gisteren weer eenige Sovjetpantserwagens stuk geschoten. Bij een succesvollen tegen aanval heeft zich een Roemeensche pantsercompagnie door bijzondere dap perheid sterk onderscheiden. Aan den benedenloop van den Dnjepr ondernamen de Sovjets vergeefsche aanvallen op onze bruggehpofden. Vrij zwakke strijdkrachten, die de rivier overstaken, werden vernietigd. In de groote bocht van den Dnjepr mislukten ten Zuiden en Zuidwesten van Dojepropetrowsk sterke vijandelijke doorbraakaan- valien dank zjj het taaie verzet van onze troepen. Eigen tegenaanvallen drongen den tijdelijk doorgebroken vijand weer terug. Daarbij werden in een sector van 40 aanvallende Sovjet-pantserwagens 23 stukgeschoten. Bij en ten Noorden van Kief zet ten de Sovjets hun door tanks on dersteunde aanvallen voort en maakten eenige penetraties. BERLIJN, 5 Nov. (DNB) - De onder officier Albert Siekmann uit Rheine in Westfalen heeft, zoo verneemt het DNB, over de methoden, waarmede men in Britsche gevangenkampen getracht heeft van de weerlooze Duitsche ge vangenen inlichtingen te krijgen, het volgende meegedeeld: Vóór het verhoor kreeg de Duitsche soldaat een beslist goede verzorging en andere faciliteiten, zooals wandelingen door de stad, diners in de restaurants, cafébezoek en bezoeken van concerten. Op denzelfden avond volgden verhoo- ren en kruisverhooren. Hierbij werd den soldaat, terwijl hem een vervalscht document van de Geneefsche overeen komst werd voorgelegd, verzocht in lichtingen te verstrekken over troepen- onderdfeel, reserve-troepenonderdeel, wapens, bediening der wapens, over constructies, wapens en munitiefabrie ken, omdat dit zoogenaamd volgens de internationale bepalingen zijn plicht is. Buitgemaakte wapens en toestellen werden getoond, waarvan hij dan de werking moest uitleggen. Wanneer de soldaat geen inlichtingen verstrekte, werden dit is mij zélf overkomen zijn oogledfh met een brandende siga ret geschroeid. Het verhoor vond plaats met on.tbloot bovenlijf. Ook .mijn borst werd verbrand. Mijn cel werd tot knie hoogte onder water gezet. Twee nach ten kon ik niet gaan liggen om te sla pen. Ik kreeg slechts water en brood. Daar ik nog steeds niet bereid was in lichtingen te verstrekken, werd ik door de Poolsche manschappen mishandeld, waarbij mij de gouden vullingen uit mijn rechteronderkaak werden gesla gen. Behalve gewone verhooren werd ik urenlang aan kruisverhooren onder worpen, b.v. van 's ochtends 5 uur tot 's ipiddags 4 uur en van 15 tot 23 uur zonder eten of drinken. Ik werd ver hoord door vier officieren tegelijk, die afwisselend vragen stelden. jet-Unie waard? eveneens de Duit sche weerstand te breken om de capitu latie naar hun kant te bewerkstelligen. o T N die wedloop beschikken de bolsje- wisten over de beste troepen. Daarbij denken* we niet zoozeer aan hun ge ducht militair machtsapparaat, dat wel niemand onderschatten zal, doch veel eer aan de stille bondgenooten, die zij in stijgende mate met behulp van hun politieke agitatie winnen. Daarmee maken zij in USA en thans weer spe ciaal in Engeland van de sociale span ningen misbruik. In beide landen hit sen ze met stijgend succes de arbeiders hun natuurlijke bondgenooten naar ''et groote doel der wereldrevolutie, op tegen hun onnatuurlijke bondgenooten, de regeeringen \flan die landen, tegen de zelfgenoegzame creaturen als Eden en Churchill, die zij misbruiken voor het kleine doel, voor de overwinning, die zij in de huidige worsteling ver wachten. Alle stakingen en blnnenlandsche beroeringen aldaar zijn zonder twijfel het resultaat van hun ondergrondsch gewroet, dat in de lijn van hun politie ke agitatie past. Het is een groote vraag, of de bolsje wisten in werkelijkheid wel zoo hevig op het welslagen van hét tweede front gebrand zijn. In het duivelSche cynis me, dat hun heele politieke agitatie eigen is, hopen zij veeleer, daj de Anglo-Amerikanen bij hun stormloop tegen de/Atlantikwal dermate ferme klappen krijgen, dat hun soldaten het langer vertikken en dat van de daaruit ontstane verwarrring de reeds door stakingen en onlusten opgehitste arbei dersmassa's eindelijk het oogenblik rijp achten de huidige regeerders weg te vagen zooals in 1918 in Rusland ge schiedde. Wat zij in Duitschland. hun vijand, niet bereiken, zouden zij dan bij hun „bondgenooten" klaar spelen. Het komende voorjaar zal moeten blijken wiens berekeningen kloppen, wie over de meeste reserves beschikt aan geestkracht en materiaal. Dit feit staat vast: de Dqitsche weermacht zal weten toe te slaan. In de handen van de Duitsche soldaten en hun bondge nooten - óók de vrijwilligers uit ons land ligt in deze bewogen dagen voor een verre toekomst het lot van Zware gevechten zjjn daar aan den gang. Ook in het onoverzichte lijke terrein ten zuidwesten van WelikKe Loeki duurden de hevige gevechten voort, waarbij 32 Sovjet pantserwagens vernietigd werden. Aanvalspogingen van' vijandelijke vliegers óp een Duitsch ravitaillee- ringsconvooi aan 'het front van de IJszee werden door förmaties jacht vliegtuigen en jachtkruisers verijdeld. In luchtgevechten en door luclrtdoelge- schut van het leger werden 16 Sovjet vliegtuigen neergeschoten, zonder dat eigen verliezen werden geleden. De strijd in Italië. Aan het Zuid-Itailaansche front zjjn hevige gevechten begonnen met verscheidene vijandelijke divisies, die aan weerskanten van den Vol turno tot den aanval zijn overge- gaan. In den Oosteiijken sector leed de vijand bij nieuwe vergeefsche aanval len gevoelige verliezen Ten Zuiden van Istonio zijn Je gevechten nog aan den gang. Op de voorafgaande dagen iverden in dezen sector meer dan 30 vijandelijke pantserwagens stukgescho ten. Onze kustverdediging verhinderde vijandelijke landingspogingen in het gebied van Istonio en Pescara en bracht daarbij een vijandelijke motor torpedoboot tot zinken. Vrij zwakke formaties "Britsche bom menwerpers vipgen in den afgeloopen nacht het Peenscfie kustgebied alsmede West-Duitschland binnen en veroor zaakten door net uitwerpen van bom men eenige schade aan gebouwen. Ne gen bombardementsvliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche -gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 4 op 5 Nov. doelen in het stadsgebied van Londen aan": Vrouwen helpen bij den productieslag CNF/v. Buiten/Fax m LISSABON, 4 NoV. (C. D.) Het Amerikaansche tijdschrift „Colliers Magazin" publiceert een artikel van zijn Moskouschen cor respondent, waarin melding wordt gemaakt van de schrikwekkende levensomstandigheden, waaraan zich aldaar ook de Britsche en Amerikaansche correspondenten moeten onderwerpen. De levens middelen te Moskou zijn zeer schaarsch en de zwarte markt' viert er hoogtij. Vóór een halve li ter melk betaalt men zeven dol lar, een pond rundvleesch kost 100 dollar, een pond boter 80. Textiel- 'goederen zijn al in geen maanden meer te koop. Voor een pair schoe nen. zoo men ze nog kan krijgen, moet 500 dollar worden neergeteld! De biljetten van den ondergrond- schen trein worden thans algemeen als sigarettenpapier gebruikt. GENèVE, 5 November. (D.N.B.) Ten aanzien van de Moskousche con férentie schrijft de New Statesman and Nation o.m.: Er wordt gezegd dat de besprekin gen met' Molotow goed verloopen zijn. Dat beteekent practisch, dat Molotow het zijne heeft gezegd over het tweede front en dat Huil een van zijn gebrul kelijke redevoeringen heeft uitgespro ken, die eindigen met theoretische uit eenzettingen ove." den vrijhandel. Het komt allemaal hierop neer, zoo gaat het blad verder, dat Engelschen en Amerikanen den Bolsjewisten hun aan spraken op de Baltische landen en Fin- sche steunpunten niet hebben bestreden en dat men voorts er over tot overeen stemming is gekomen niet te twisten over zoo netelige probleihen als de Poolsche grenzen en de toekomst van Midden- en Zuidoost-Europa. De Brit' sche en Amerikaansche diplomatie heb ben opgehouden, zqo constateert het blad, een afwijzende houding aan te ne men tegenover de Sovjet-Unie of haar te onderschatten. In ernst kan niet meer getwist worden over den toekomstigen invloed van de Sövjet-Unie in Oost en Midden-Europa. Grof uitgedrukt zien de zajren in machtspolitiek opzicht er aldus uit. Het is begrijpelijk, zoo ver klaart het blad, dat hierbij alle pro blemen J rechten- der kleine volke ren terzijde zijn geschoven. Luistert op Zondag 7 November van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, na.ar de stem der SS. De voorplan der Germaansche SS in Nederland spreekt over het onder werp: „Nu eerst recht" (tweede ge deelte). BERLIJN, 5 Nov. De A.N.P.-ccr- respondent meldt: Terwijl het in* het noorden van het Oostelijk front regent, echter niet zoo; dat de operaties hiervan ernstige hin der ondervinden, heerscht ten zuiden van Gomel tot den uitersten zuidelijken vleugel van het front nog steeds droog zonnig weer en de krijgsverrichtingen hebben dan ook door de weersgesteld heid niets aan hevigheid verloren. Behalve in den sector ten noorden van Kief, waar de strijd opnieuw in al le fWheid is opgelaaid, blijven de ge vechten aan den zuidelijken vleugel van het front de aandacht vragen. De gevechten op dit strijdtooneel van enorme afmetingen vormen een geheel en de strijd in de bocht van den Dnjepr is niet los te denken van die ten zui den van den benedenloop van "den Dnjepr. De opzet der sovjet-russische le gerleiding is duidelijk: met de aan 'weerszijden van den Dnjepr ope- reerende strijdkrachten, de Duit schers in een tang nemen en ver nietigen. Dit plan heeft zij evenwel tot dusver niet kunnen verwezen lijken, daar de eene arm éan den tang in den bocht van den Dnjepr door den hardnekkigen Duitschen tegenstand bjj Kriwojrog niet verder is gekomen. Hoewel hier nog steeds verbitterd gevoch ten wordt, schijnt de sovjet-russi sche opmarsch naar het zuiden voorloopig tot staan te zijn ge bracht en er is tot op zekere hoog te e.ën consolidatie ingetreden, doordat de krachten in evenwicht schijnen te zijn. Daarentegen wordt ,_ten zuiden van den Dnjepr een bewegingsoorlog ge voerd. Deze vorm van oorlogvoering is de eenig ^mogelijke in de uitgestrekte Noaïsche steppe, die geenerlei natuur lijke verdedigingsmogelijkhedén biedt. Juist om deze. reden verklaart men van Duitsche zijde aan het bezit van dit gebied geen waarde te hechten. De door het steppengebied oprukkende bolsjewisten hebben blijkbaar reeds pogingen gedaan om den benedenloop van den Dnjepr over te steken, doch deze zijn^ verijdeld. Zij stuitten op drie Duitsche afweerfronten. namelijk ten zuiden van Nikopol, ten oosten van Cherson en aan de noordelijke toegan gen van de Krim! Dat de bolsjewisten in de bocht van den Dnjepr niet ver der naar het zuiden zijn opgerukt, heeft uiteraard het gevaar, dat de Duitschers in den rug aangevallen kunpen worden en omsingeld kunnen worden, aanzien lijk verminderd Kriwoirog is in dit licht bezien, een sleutelstellinp van de eerste orde en het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat men er van Duitsche zijde alles op zet, deze belangrijke stad te behouden. De situatie op de Krim. De situatie der Duitsche troepen op de Krim blijft gespannen. De op het schiereiland Kertsj gelande sovjet-rus sische strijdkrachten worden hier als vrij sterk gèkenmerkt, doch aan den anderen kant Is ook de Duitsch-Roe- meensche bezetting van de Krim zeer sterk. Sovjet-russische aanvallen op het schiereiland "zijn hoofdzakelijk te verwachte^ bij Kerts' en bij Pers- kop. De landengte van Perekop is voor de verdediging uiterst gunstig. Lan dingen op andere punten van de Krim verwacht rfien van Duitsche zijde nau welijks, daar men de sovjet-russische Zwarte zeevloot nauwelijks sterk ge noeg acht voor het ondersteunen der landingsoperaties. BERLIJN, 5 Nov. (D.N.B.) De ver liezen der bolsjewisten sedert het be gin van he offensief op 5 Juli worden, ngar het DNB verneemt, van Duitsche zijde als volgt geschat: Reeds vier weken «geleden bedroe gen de verliezen der bolsjewisten sedert 5 Juli meer dan 2 millioen man, waarvan ongeveer de helft, dus een millioen soldaten, op het slagveld gesneuveld was. De sedert dien voortdurende zware worsteling heeft de bloedige verliezen der bolsjewis ten in de laatste vier weken tot on geveer drie millioen man doen sttf- - gen. In dit totaalcijfer zyn alleen al bijna 1*/: millioen gesneuvelde en rond 130.000 gevangen genomen Sov jet-soldaten inbegrepen. Alleen sedert 5 Juli schoten de Duit sche troepen, zooals aangetoond kan worden, 16.244 bolsjewistische tanks stuk. Daarbij komen nog veel meer dan 2000 tanks, die door de Duitsche lucht macht vernietigd werden. De werke lijke verliezen aan tanks der bolsje wisten zijn echter nog veel grooter, (laar in het genoemde aantal alleen die tanks zijn inbegrepen, waarvan het stukschieten op ondubbelzinnige wijze is waargenomen. Tallooze tanks verlo ren de bolsjewisten daarenboven bij hun pogingen om rivieren over te trek ken en dn moerassen. Andere werden in de gebieden, waar zij gereed gehou den werden en tijdens den opmarself uiteengeslagen. Duizenden tanks kon den door de bolsjewisten, hoewel ge troffen, nog geborgen worden, doch deze zijn niet meer geschikt voor den strijd. Aan stukken geschut verloren de bolsjewisten in de afgeloopen vier maanden 9529 stukken, waarvan 218 stukkensalvogeschut, alsmede. 14.499 mitrailleurs. Voorts verloren zij in deze periode 10.255 vliegtuigen, waarvan er 534 alleen door eenheden van het leger werden neergeschoten. De steenkoolmijnwerkersstaklng ln de Ver. Staten is nog steeds niet geëindigd. 79.000 arbeiders staken, naar de Londen-: sche zender meldt, alleen nog in Penn- sylvanle. Woensdagmiddag ls de boerderij van de weduwe Bruin te Avereest geheel af gebrand. Een groote hoeveelheid hooi ging mede verloren. Vrijdagochtend is op het Frederik Hendrikplantsoen te Amsterdam een jon gen van een rijdenden motorwagen van lijn 3 gesprongen, onder den wagen ge raakt en gedood. In zijn openingsrede op de Groot- Aziatische conferentie heeft de Japan- sche mlnister-preslOent, Tojo o.a. ver klaard, dat Japan thans uitgebreide ope raties onderneemt van strategisch voor- deelige stellingeip De Duitsche hockeyspeler van het nationale elftal. Hans Luthje van de Berllner SV '92, is aan het oostfront gesneuveld. Luthje vertegenwoordigde ook de Berlijnsche kleuren in talrijke stodenwedstrijden. Rijksmaarschalk Hermann Goering Zuiden en het' Westen van het Rijk. Informeert de Rijksmaarschalk naar -van een Jongen soldaat Inspecteert de luchtafweer In het Na de landing op een Fliegerhorst de tot dusver opgedane ervaringen PK Eitel Lange/H H/St/P m 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. - Dezer dagen is te Den Haag de eerste groote bijeenkomst gehouden van het corps leiders der Hitlerjügend en van den Nat. Jeugdstorm, om alle bestaande problemen van den gemeenschappelij- ken arbeid te béfefereken en dichter tot elkaar te komen. Opperstamheer Reinders sprak over de Nederlandsche cultuur. Hierop volg de een lezing van den Befehlsstellen- archteict Voss die de Nederlandsche kameraden vertelde van de schoonheid en het gehalte der Duitsche bouwkunst. De Stabsleiter van de Befehlsstelle Niederlande, Oberba^nführer Voss, bracht in het verdere verloop van de bijeenkomst de groeten over van den te velde staanden chef der Befehlsstelle, Gebietsführer Blomquist en gaf een overzicht van de arbeidsterreinen, a^ie eén bewijs zijn van de huidige kame raadschappelijke samenwerking. In aansluiting op zijn uiteenzettingen gaf hoofdstormer v. Geelkerken uiting aan de hoop, dat deze bijeenkomst het begin zou mogen zijn van een nog inni ger samenwerking op kameraadschap- peljjken grondslag. De taak van een van zijn verantwoordelijkheid bewusten jeugdleider omschreef hij als volgt: „Als jeugdleiders hebben wij tot taak. 1. Ons persoonlijk volledig en geheel aan ons werk te wijden. 2. Een voorbeeld te zijn. 3. Het vertrouwen van de ouders te winnen. Het volk, zoo vervolgde hij, ver trouwt ons onze jeugd toe. zooals het Duitsche volk zijn jeugd toevertrouwt aan de Hitler-jugend. Is de jeugd be veilig#, dan kan het volk gerust zijn. Experimenteeren zullen wij niet". De rede eindigde in een uiting van trouw aan den Führer van alle Germa nen, Adolf Hitier. Ter gelegenheid van deze bijeen komst is een telegram gezonden aan den Reichsjugendführer. brutale roofoverval. Te Wageningen is Woensdagnacht in gebroken bij ds gebr. Meinders, twee alleenwonende landbouwers van resp. 83 en 75 jaar oud. Zij werden des morgens door de buren Aangetroffen, vastgebonden op stoelen. Het onder zoek wees uit, dat de inbrekers pl.m. 10.000 aan effecten, bankpapier en specie hadden ontvreemd, benevens ruim 100 pond spek, eenige ponden boter en enkele gouden sieraden. Werp geen „scherp" tusschen de aard appelschillen. HET WIL ZIJN- NEUTRA LITEIT HANDHAVEN. BERLIJN, 5 Nov. (DNB). De diplo matieke correspondent van' het DNB, dr. Siegfried Horn, schrijft: De reis van den Turkschen minister van Buiten- landsche Zaken naar Cairo, waar, vol gens de laatste communiqués, niet al leen een ontmoeting met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Eden. maar ook met den Amerikaan- schen staatssecretaris Huil op het pro gram staat, wordt door de Anglo- Amerikaansche openbare meening be schouwd als inleiding tot belangrijke, met de conferentie van Moskou, in ver band staande beslissingen. Typisch voor het Engelsche standpunt noemt men in Berlijn o.m. de verklaring van „De Daily Express", dat het doorvaartrecht door de Dardanellen voor Geallieerde schepen en het gebruik van Turksche vliegvelden liet algeheele verloop van den oorlog zou kunnen wijzigen en met maanden bekorten. Evenals Portugal, zoo verklaart het blad, de vliegvelden op de Azoren en de havens aldaar voor gebruik heeft afgestaan, kan Turkije ons faciliteiten verleenen, welke inten sieve aanvallen op nieuwe en vitale deelen van het door de Duitschers be- heerschte Europa zouden mogelijk ma ken. Daarmede wordt de mogelijkheid aangeduid van een druk op Turkije, die bovendien volgens andere inlichtin gen moet worden versterkt door het dreigement, dat zoo noodig de wapen en munitieleveranties aan Turkije zul len worden stopgezet. Hoe Turkije zal reageeren op der gelijke insinuaties laat men in poli tieke kringen te Berlijn daar. Men herinnert er echter aan dat de Turk sche pers slechts van een Informa tieve re>s spreekt en president Ineu- noe verklaard heeft, 'dat het funda ment der Turksche politiek de neu traliteit' is èn Turkije geen offers te groot zal achten om de voortzetting van deze politiek te waarborgen. - De Turksche minister van buiten landsche zaken, Menemendzpogloe heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Qairo meldt, een bezoek gebracht aan koning Faroek. In zijn woonhuis te Amstelveen is Vrijdagochtend op 62-jartgen leeftijd, na een langdurige ziekte, die de laatste we ken een ernstig karakter had aangeno men, overleden de kunstschilder Lode- wijk Schelfout. De comissaris d«r provincie Zuid- Holland heeft bepaald, dat over 1943 ten behoeve van deze provincie op de hoofd som der personeele belasting 41 opcenten worden geheven. MARECHAUSSEE PLEEGDE DIEF STALLEN TIJDENS HUISZOEKING. De Bossche rechtbank deed gister uitspraak in de zaak tegen -den wacht meester der marechaussée H. G., die zich te Bergeyk, waar hij was gesta- tionneerd, tot tweemaal toe aan dief stal had schuldig geihaakt. Deze feiten waren des te eregerlij- ker, wijl de man de diefstallen pleegde in een woning, waar hij beweerde een huiszoeking te moeten doen. Op deze wijze zag hij tweemaal kort achter el kaar kans zich bedragen ana geld toe te eigenen, die hij eenvoudig uit een kast stal. De officier van Justitie had tegen den verdachte acht maanden gevangenis straf geëscht. De rechtbank heeft hem thans tot deze straf veroordeeld met ontzegging van de bevoegdheid bij de politie te dienen voor den tijd van drie jaar. HET GEZELLIGE FUIFJE. De asfalteur N. P. uit Waalre was op een avond in Augustus aan het fuiven geslagen met een. sigarenfabrikant uit deze plaats. Na een overdadig cafébe zoek trok het tweetal naar het kantoor van den fabrikant, waar nog een borrel zou" wordien gedronken. De sigaren fabrikant viel echter in slaap van welke - omstandigheid de asfalteuz ge bruik maakte om de portefeuille van zijn gastheer, waarin een bedrag van ruim f 4000, te* stelen. Hiermede trol: hij naar Eindhoven en joeg vrijwel het geheele bedrag ln één nacht erdoor. De man, die zeer veel spijt had van zijn daad en de schade had vergoed, stond op 21 Oct. terecht voor de Bos sche rechtbank, waar de Officier van Justitie 8 maanden gevangensstraf tegen hem eischte. De rechtbank' deed gister uitspraak en veroordeelde den verdachte tot 6 maanden, echter met toepassing van de gratieclausule. Gistermiddag werd te Alkmaar in het winkelpand Langestraat 56 een Nebenstelle van het SS-Ersatzkom- mando-Niederlande geopend, welke Ne benstelle staat onder leiding van SS- Schütze v. d. Molen. Deze instelling beoogt in de eerste plaats de zgn. „Betreuung" van vrou wen en gezinsleden van hen, die aan het front als vrijwilliger strijden, het geen beteekent, dat men van hieruit alles zal doen om hun moeilijkheden, van welken aard die ook zijn, te ver helpen. Tevens is de inrichting ge bouwd op oropagandistischen grondslag. Van hieruit wekt men iedere jonge man op, deel te r emen aan den strijd voor een nieuw Europa en wei voor den dienst bij de Waffeft-SS, het SS- Wachbataljon, de SS-Panzergrenadiere en den Landstorm. Ook voor de Kriegs- marine kan men zich bij deze Neben stelle aanmelden en de SS-Schütze v. d. Molen deelde ons dan ook mede, dat men vanuit zijn Dienststelle van plan is „den boer op te gaan", d. w. z. ook de kleine steden en de dorpen in onze provincie behooren tot het rayon, dat vanuit Alkmaar verzorgd zal worden In ruimen mate is propagandamateriaal aanwezig, zooals brochures, foto's en prentbriefkaarten, 't Geheel is grootsc'n opgezet en men kan voor de étalage's reeijs een duidelijken indruk 'krijgen van alles, wat op propagandistisch ge bied ten dezen aanzien verkrijgbaar is. Daar de Nebenstelle in het centrum van de stad Alkmaar gelegen is, zal het haar zeker niet aan de noodige be langstelling ontbreken. Nog steeds ls men druk bezig met de restauratie van de Groote- of St. Lau- renskerk te Alkmaar. De werkzaamhe den aan den Zuidermuur van de ka- Pellen. C.N.FJKuiper/Pax m 7 November. Zon op 7.45, o. 17.01; Maan o. 1.26, op 15.36 8 November. Zon op 7.47, o. 16.59; Maan o. 2.44, op 16.00 9 November. Zon op 7.49, o. 16.58; Maan o. 4.02, op 16.26 „Denkt U aan de speelgoed- Inzameling van den Jeugdstorm".

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1