„De veldtocht in 1944 zal zeer hard zijn". Duitsche partijleiders te München bijeen Afweerstrijd bij Kief buitengewoon zwaar. Op de Krim weinig activiteit. Churchill voorspelt Geestdriftig over de conferentie te Moskou! Het oordeel van Berlijn. Het oordeel van Berliin. Verduister v. 17.7.45 uur. Generaal Jodl over het groote vertrouwen, - dat men in Hitier moet hebben Ook Göring sprak. Felle gevechten in Italië. TANDHEELKUNDIGE VERZORGING. EUROPA AAN MOSKOU OVERGELEVERD. STADSNIEUWS. RIJ DE KOMST VAN LOTSY. Nieuws in 't kort. Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2315 (2 lynen) Postrekening 449041. DONDERDAG 11 NOVEMBER 1943. DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND STOCKHOLM, 10 Nov. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill gisteren voor de eerste maal na zijn benoeming tot eereburger van Londen op het jaar lijksch banket van den Lord Mayor in Mansion-House het woord gevoerd. On der de overige gasten bevonden zic'a ook generaal Smuts en de meeste le den van het kabinet. Churchill zeide o.m., da^jtij geoa reden had om wijziging te brengen in zijn verklaring van November 194Q, volgens welke Engeland den strijd nooit zou opgeven, zoolang de Duit schers nog in de door hon bezette lan den stonden. Bij alle operaties te land, ter zee en In de lucht heeft Groot-Brittannië, zoo verklaarde Churchill verder, het grootste aandeel gehad en den duurstan prijs betaald. Spr. beloofde den bolsje wisten, dat Engeland en de Ver. Staten ook verder alles zullen doen om hun strijdkrachten over den Oceaan aan te voeren, opdat zij in den strijd kunnen worden gebracht tegen den vijand. Hij verklaarde hierbij, dat het zijn opvat ting was, dat de Engelsch-Amerikaan- sche luchtaanvallen op Duitschland een van de voornaamste redenen vor men voor de successen der geallieer den. In verband met de verliezen der Sovjet Unie richtte hij een groet tot 5e Sovjet-legers en Stalin. De Moskousche conferentie. „Wij allen," zoo zeide hij hierbij o.a „zijn geestdriftig over het succes der Moskousche conferentie." De conferen tie heeft den Sovjets doen gevoelen, dat het de oprechte wensch is van En geland en de Ver. Staten om dezen oorlog met de Sovjet Unie tot het ein de toe uit te vechten en later met haar samen te werken, ten behoeve van den wederopbouw". Spreker heeft de hoop niet opgegeven, dat eens de mogelijk heid zal bestaan voor een bijeenkomst der leidende mannen der drie regeerin gen, Dwaas noemde Churchill het, wan neer de geallieerden hun plannen en handelingen zouden opbouwen op de kans op een spoedige ineenstorting van Duitschland. De veldtocht in 1944 zal zeer hard zijn en voor de westelijke geallieerden de aan men- ichenlevens kostbaarste strijd, ilien zjj ooit uitgevochten hebben. In dit verband riep hij de geallieer den op „zich hecht in het zadel te zet ten". Het is thans ééen tijd voor een verslapping of zoete droomen van de vreugde, die overwinning en vrede met FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het ss-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm. Ttfdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra'levensmidde len enz. Vrijwilligers die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop- leiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta- tie. 15.11.43 914.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 16.11.43 9—12.00 uur, Goes, hotel Central. 16.11.43 15—18.00 uur, Breda, restaurant Modern, Markt. .„,.-1 17.11.43 914.00 uur, Den Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43 912.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 18.11.43 15—18.00 uur, Arnhem, café Royal. 19.11.43 9—12.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstr. 18. 19.11.43 15—18.00 uur, Zwolle, hot^J Gij- tenbeek. 20.11.43 9—12.00 uur, Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 20.11.43 15—18.00 uur, Groningen, Heere- Straat 46. 21.11.43 9—12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.ii.43 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 2341.43 9—13.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 24.11.43 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchangslager, Leusderweg. 25.11.43 9—14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutsche weg. zich mede zouden brengen. Hitier be schikt iAv steeds over vele honderden divisies, hierbij sprak hij over de „in aen strijd beproefde bekwaamheid" der Duitsche troepen en van de „wisselval ligheden van groote veldslagen", die de geallieerden nog voor den boeg hebben. Nieuwe aanvallen op Engeland? „Bovendien" zoo zeide h|j, „mogen wy de mogelykheid van een nieuwsn vorm van aanval op ons eiland niet uitsluiten. Wg hebben vele maanden lang met gespannen aandacht ieder teeken van een voorbereiding van een dergelijken aanval waargeno men." Het is, zoo ging hg voort, in ieder geval geen tyd om slapper te worden met de voorzichtigheidsmaat regelen of de civiele hulpdiensten op eenigerlei wyze te ontbinden. Het is ook geen tijd de naties door het opwerpen van welWe politieke par tijkwesties ook in haar eensgezindheid te benadeelen. Engeland moet met nooit vei flappen de en onophoudelijke energie iedere vluchtige minuut, die het nog geschon ken is, optreden, riet behalen van de overwinning brengt verdere geweldige plichten met zich mede, die in ie prac- tische werkelijkheid moeten worden omgezet. Men moet thans reeds plannen opstellen, opdat op een overwinning geen verwarring en chaos rechtstreeks volgen. De Britsche regeerinp moet bovendien reeds thans een geweldig, practisch uitvoerbaar geheel van plan nen ter hand nemen om in de jaren na den oorlog alle menschen eten, werj»i en woning te verzekeren. Van de broederlijke gemeenschap van Groot-Brittannië en de Ver. Staten concludeerde Churchill ten slotte, is het lot van den oorlog afhankelijk. Berlijn, 10 November (DNB). De diplomatieke correspondent van het DNB, Dr. Siegfried Hom, schrijft o.m.: Churchill heeft op het banket van den Lord Mayor van Londen een rede uitgesproken, waarin het Brtische pu bliek gewaarschuwd wordt tegen licht vaardig optimisme en voorbereid op de geweldigste bloedoffers, die het Engel- sche volk in zijn geschiedenis nog heeft moeten brengen. Dezelfde Churchill die in 1940 en '41 den top van den berg reeds geloofde te zien en durfde aankondigen, dat men in 1943 over den berg heen zou zijn, ziet zich thans gedwongen te consta- teeren dat 1944 van Engeland en de Vereenigde Staten de grootste offers zal eischen aan menschenlevens en dat overal diepe rouw zijn intrede zal doen De gisteren gehouden rede van Hit- Ier, waaruit de vastberadenheid tot den strijd en de zekerheid der overwinning van Duitschland straalt, schijnt haar effect op den Britschen premier niet gemist te hebben, evenals ook de aan kondiging van de stellig komende ^ver- gelding door hem geenszins meer lichtvaardig wordt opgenomen, gelijk blijkt uit zijn desbetreffende uiteenzet tingen. In zooverre Churchill actueele poli tieke problemen raakt, blijft hij uiterst vaag. Na de overwinningsfanfares over 't resultaat van Moskou, doet zijn ver wijzing naar de daar genomen beslui ten merkwaardig slap aan en doet het zelfvertrouwen missen, dat Churchill bij andere gelegenheden aan den dag pleegt t,e leggen. Zijn verzekering, dat de strijd wordt voortgezet tot de bevrijding» van ieder land van het vreemde juk, klinkt gro tesk gezien het thans duidelijke feit, dat bijvoorbeeld de Baltische landen in Moskou erkend zijn als .integreerend bestanddeel van de Sovjet Unie en dat het lot van Europa zeer in het alge meen moet worden geregeld „op de basis van het respect voor de bjlsje- wisten". De door Churchill aangekondigde plannen ter voorkoming van chaotische toestanden na den oorlog, vormen soortgelijke propaganda stellingen als de uitlatingen, van Roosevelt over de hulpverleening aan de „bevrijde gebie den". Evenmin als Roosevelt's plan nen den nood in Noord-Afrika op Si cilië of in Zuid-Italië vermochten te verzachten, evenmin zullen maatregelen van Churchiliaansche stempel den chaos kunnen verhinderen, die een bolsjewistische overwinning op Europa tengevolge zou hebben. De New York Times meldt uit Washington, dat men daar meer en meer het vermoeden heeft, dat Roose velt spoedig zal vertrekker voor een conferentie met Stalin en Churchill. 12 Nov.: Zon op 7.55, onder 16.53 uur Maan op 17.42, onder 7.52 uur. D« eerste hulzen van een dorp In het gebied der «ware gevechten fa het Oosten zijn In Duitsche handen. Mennen met een aware granaatwerper Ook dit jaar heeft de jeugd weer heel wat kastanjes en eikels ingezameld. Een groote hoeveelheid kastanjes wordt met een wagen afgeleverd, om naar de plaats van bestemming te worden vervoerd CNF/Hartgerink/Pax m Op een bijeenkomst van den Reichsleiter, Gouwleiders en Ver- bandfiihrer der NSDAP, die gehou den werd ter gelegenheid van den 9en November onder leiding van den leider der Partijkanselarij Reichsleiter Martin Bormann, heeft de Rijksmaarschalk van het Groot- Duitsche Rijk en opperbevelhebber der luchtmacht, Hermaan Goering het woord gevoerd aver kwesties der Rijksverdediging en over het HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 10 Nov. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op de Krim is het gisteren slechts tot plaatselijke gevechten gekomen. Ten zuidoosten van Perekop heroverden Roemeensche formaties in een tegen aanval een tijdelijk verloren gegaan heuvelterrein. Aan het front van den Dnjepr mis lukten vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd van Cherson, ten zuid westen van Dnjepropetrowsk en ten noorden van Kriwoirog. Van ac ït vijandelijke vaartuigen, die trachtten de monding van den Dnjepr binnen te dringen, werden door beveiligingsvaar tuigen der marine 6 in den grond ge boord en 2 buit gemaakt. In het gevechtsgebied van Kief duren de verbitterde gevechten met den op een breed front en met sterke strijdkrachten aanvallenden vijand ondanks slecht weer onafge broken voort. Ten westen en noord westen van Kief zijn onze troepen onder afweren van voortdurende doorbraakpogingen van superieure vijandelijke strijdkrachten op nieu we stellingen teruggetrokken. Ten zuidwesten van de stad heeft een succesvolle eigen tegenaanval ge leid tot zware tankgevechtcn. 45 Sovjettanks werden vernietigd en verscheidene verloren gegane plaat sen werden heroverd. Ook ten noordwesten van fSmolensk hebben dé Bolsjewisten hun aanvallen voortgezet. Terwijl op eenige plaatsen gevechten met plaatselijk binnenge drongen vijandelijke strijdkrachten nog aan den gang zijn, zijn andere pene- tratieplaatsen in tegenaanval weer op geheven. Ten zuiden van Newel is het ook gisteren tot felle gevechten geko men, waarbij de bolsjewisten na aan vankelijke terreinwinsten in tegenaan vallen teruggeworpen werden op hun uitgangsstellingen. De Brandenburgsch-Westfaalsche 8e pantserdivisie onder leiding van kol. Frölich en de Brandenburgsche 68ste divisie infanterie onder leiding van kol. Seheueipflug verdienen voor haar schitterende gevechtsprestaties bij de zware gevechten in den zuidelijken sector van het Oostelijke front bijzon dere waardeering. Aan het Zuid-Italiaansche front gaat de afweerslag ten westen van den Volturno met onverminderde felheid voort. Steeds opnieuw on dernomen doorbraakaanvallen van sterke Br.-Amerikaansche strijd krachten op onze heuvelstellingen, vooral bij Mignano en Venafro, zijn in het afweervuur bloedig ineen gestort. Door energieke eigen tegen aanvallen werden eenige plaatse lijke penetraties afgegrendeld of opgeheven en daarbij zijn gevange nen binnengebracht. Sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht opnieuw het vijandelijke ravitailleeringsstennpunt Napels aangevallen en voltreffers geplaatst op schepen en lossingen in de haven. Bij aanvallen overdag van zwakke vijandelijke luchtstrijdkrachten op de bezette gebjeden en bij nachtelijke sto- ringsaanvallen op West-Duitsch gebied, welke op eenige plaatsen gebouwen- schade tengevolge hadden, werden vier Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschotffn. VERPAKKINGS VOORSCHRIFTEN VOOR PAPIER EN CARTON. Slechts bepaalde artikelen mo gen voortaan nog worden ver pakt. In de Staatscourant van 10 November 1943 is onder den naam verpakkings voorschriften voor papier en carton 1943 no. 1 een beschikking verschenen van den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij het in den ver volge is verboden artikelen in nieuw papier of carton in te pakken of te verpakken bij levering aan verbruikers. Het verbod is van toepassing op ieder, die aan verbruikers levert, dus niet al leen op winkeliers, doch ook op nars- kramers, apotheken of b.v. op een was- scherij. Als verbruiker wordt be schouwd degene, die artikelen gebruikt of verbruikt anders dan in of t-n be hoeve van zijn bedrijf of instellingen. Hotels, ziekenhuizen e.d., die in het groot hun waren voor hun bedrijf of instelling krijgen toegezonden, vallen hier b.v. buiten. Uitzonderingen. Van het bovengenoemde verbod zijn bepaalde artikelen uitgezonderd, n.1. levensmiddelen, voorzoover verpakking noodzakelijk is ter voorkoming van verlies of om hygiënische redenen: babygoed, lichte manufacturen, zijden en kunstzijden dameskousen, nieuw lin nengoed, drogerijen, geneesmiddelen, vergiften, verven, chemicaliën, desin- fecteerende middelen, insectenverde'.- gingsmiddelen, orthopaedische ulp- middelen, en bandages, sanitaire arti kelen e.d., voorzoover verpakking om hygiënische redenen noodzakePk is. Voorts: goederen, die verzonden wor den naar verbruikers, wonende buiten de woonplaats van den leverancier. Verpakking in gebruikt papier en carton is toegestaan met uitzondering van artikelen, die door den leverancier reeds in enkelvoudige (orgineeie) ver pakking betrokken zijn. Deze mngen op een enkele wijze nog eens worden verpakt. Tot de levensmiddelen, waarvan ver pakking in nieuw papier en carton als noodzakelijk moet worden beschouwd behooren suiker, zout, meel en derge lijke fijnkorrelige levensmiddelen, vet ten, kaas, vleesch- en worstsoorten, visch, fijn gebak en los suikergoed, versche steen- en besvruchten. .or t inpakken van brood en broodjes groen ten, eieren, aardappelen, zuidvruchten, noten e.d. mag nieuw papier eq, carton echter niet worden gebruikt. Dubbele verpakking ve-boden Ten aanzien van geneesmiddelen, drogerijen, chemicaliën e.d. is vooral het voorschrift van belang, dat artike len, die reeds door den fabrikant ver pakt zijn, in flesschen, doozen, cartons enz., op geen enkele wijze nog eens mogen worden verpakt. In alle gevallen, waarin verpakking in papier en carton is toegestaan, dient deze verpakking zoo zuinig mo gelijk te zijn. Het is zeker niet oor- loofd, zooals thans nog geschiedt, ver schillende reeds verpakte artikelen bij elkaar te verpakken om het vervoer te vergemakkelijken. „Denkt U aan de speelgoed inzameling van den Jeugdstorm" Op het voormalige eiland Schokland is men thans bezig met het wegruimen der oude houten golfbrekers, waarop eertijds de golven beukten CNF/v. Buiten/Pa* m Halfjaarlijksche controle voor ziekenfondspatiënten. 's Gravenhage, 10 Nov. De com missaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft ter bevordering van een geregelde tandheelkundige controle voor ziekenfor^spatiëntsn eenige maatregelen genomen, mede om te kunnen geraken tot den opbouw eener tandheelkundige statistiek. Het is o.m. de bedoeling, dat de tand artsen, die zich als deelnemer aan een of meer ziekenfondsen hebben verbon den, gebruik zullen maken van een in overleg met de bestaande ziekenfonds instanties ontworpen behandelings- kaart. De hier bedoelde behandelingskaart is zoodanig ingericht, dat de tandarts, door in een der maandvakjes een knip te geven, meteen vastlegt in welke maand de .patiënt voor halfjaarlijksche controle wordt terugverwacht. Voor 'een goed onderhoud der gebitten is dit halfjaarlijksche onderzoek van buiten gewoon belang. Op deze wijze kan gemakkelijk wor den overzien, welke patiënten ver zuimd hebben zich hiervoor op den aangegeven tijd te melden. Deze pa tiënten ontvangen dan van het zieken fonds een herinnering, onder mededee- lig, dat zij alsnog gelegenheid krijgen hun gebitte laten nazien. Indien zij desniettemin wegblijven, komen even- tueele tandheelkundige kosten, die uit verwaarloozing van hun gebit kunnen voortvloeien, voor hun rekening. optreden van de Duitsche lucht macht. In een betoog, dat meer dan twee uren duurde, behandelde de Rijks-, maarschalk voor de partyleiders diepgaand alle vraagstukken van de verdediging en den aanval, zooals die zich voor de Duitsche oorlog voering in de lucht, aan het front en in het vaderland voordoen. Vervolgens sprak de chef van den 'Wehrmachtsführungsstab, gereraal der artillerie Jodl, voor de verzamelde par tijleiders over de strategische positie bij het begin van het vijfde oorlogsjaar, Generaal Jodl gaf een uitgebreid over zicht van den geheelen militairen toe stand, van het oorlogsverloop en van de huidige gevechtssituatie. Aan het slot van zijn uitvoerig betoog vutte hij alle factoren samen, die het stellige Duitsche vertrouwen in' de overwinning motiveeren. Vooraan in dit opzicht, zoo verklaar de generaal Jodl, staat <le ethische en moreele grondslag van den Duitschen strijd, die het kenmerk geeft aan de geheele houding van het Duitsche volk en die de Duitsche weermacht tot een betrouwbaar instruiqent in handen van haar leiding maakt. %>e kracht "an de revolutionnaire Nationaal Socialistische idee heeft niet alleen 'n reeks on 'ergc- lijkelijke successen mogelijk gemaak' doch Iaat dappere Duitsche soldaten prestaties verrichten, zooals geen atv der volk ze heeft laten zien. Deze pres taties, aldus generaal Jodl, verwijzen elke hoop op de overwinning der vijan den van Duitschland naar het gebied der utopie. Mijn diepste vertouwen is even wel gebaseerd op het feit. dat aan het hoofd van Duitschland een man staat, die volgens zijn geheelg ont wikkeling, zijn willen en streven, door het lot er slechts toe kan zijn uitverkoren, ons volk te leiden naar 'n helderder toekomst. Hij is de ziel, niet alleen van de politieke, doch ook van de militaire oorlogvoering, en de kracht van zijn wil, alsook de scheppende rijkdom van zijn ge dachten, doorstroomt de geheele Duitsche weermacht op het gebied van strategie, organisatie en wa- pentechniek. Evenzeer is de be langrijke eenheid van politieke en militaire leiding in hem belichaamd op een wijze, zooals sinds Frederik den Grooten niet meer het geval is. geweest. Wat de rol van de medewerkers van den Führer betreft, zoo vervolgde ge neraal Jodl, zoo wordt thans evenals weleer een weinig bekend woord van Von Clausewitz bewaarheid: „De vol maaktste generale staf met de meest juiste inzichten en beginselen vormt nog niet de voorwaarde tot de voor treffelijke legerleiding, wanneer de ziel van een groot veldheer ontbreekt." Wat er in den loop van dezen oorlog, zoo verklaarde generaal Jodl. nog alle maal zal gebeur Ai, hoeveel verwachtin gen teleurgesteld zullen werden en hoeveel zorgen zich in het tegendeel zullen verkeeren, ligt in het duister van de toekomst verborgen. Zeker Is al leen, dat wij nooit zullen ophouden te strijden, zoolang de overwinning niet Is behaald. Ten slotte verklaarde generaal Jodl o.a. nog: „Ik zou op dit oogenblik niet met den mond, maar diep uit het hart willen bekennen, dat ons vertrou wen en ons geloof in den Führer geen grenzen heeft, dat er voor ons geen hoogere wet en geen heiliger plicht bestaat dan tot' deii laatsten ademtocht te stryden voor de vrij heid van ons volk, dat wy al het weeke en «lappe in onze houding willen afsthoten, dat ons alle drei gementen van onze tegenstanders slechts nog harder en vastberade ner zullen maken, dat wy ons niet overgeven aan eenige laffe hoop alsof anderen ons tegen het 1 olsje- wisme zouden kunnen redden het bolsjewisme, dat alles zou weg vagen, wannéér Duitschland zou vallen en dat wy zuilen overwin nen omdat wp moeten overwinnen, aangezien de wereldgeschiedenis anders haar zin zou verloren heb ben." Ridderkruisdrager kolonel Von Hal- lermann sprak vervolgens over de aan vulling voor het leiderscorps in het le ger. Hij betoogde, dat de infanterie, zooals in eiken vroegeren oorlog, de koningin van de wapenen is. In de ge lederen van de infanterie strijden, bloe den en overwinnen de meeste Duitsche soldaten. Daaruit ontstaat echter ook de groote verplichting van het Duitsche volk jegens zijn dappere en met roem beladen infanterie. „11 NOVEMBER 1918 EN 11 NOVEMBER 1943". 's-GRAVENHAGE, 10 Nov. Max Blokzijl spreekt in de serie brandende kwesties, te zenden op Donderdag 11 November 1943, over Hilversum I, om 18.45 uur, over: ,,11 November 1918 en 11 November 1943". Deze Courant verschynt ^agélijk» Advertentie-tarief. Prys der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. By contract binnen een jaar te gebruiken belang- ryke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. (Van onzen Berlijnschen correspondent) Berlijn, 10 November. In militaire kringen te Moskou wordt weliswaar toegegeven, dat de Sovjets groote Suc cessen hebben behaald, maar in één adem wordt het naïef genoemd, daaruit af te leiden, dat er reeds een defini tieve beslissing is gevallen. Een opvallende nuchterheid, aldus wordt van Zweedsche zijde opgemerkt, typeert deze Sovjet-Russische verkla ring. In tegenstelling tot het Anglo- Amerikaansche optimisme van zijn bondgenooten, kent Stalin de enorme offers welke de Sovjet-Russische strijd- methode tot dusver heeft gevraagd. Daar komt nog bij dat Moskou niet voor de handhaving der Amerikaan- sche landen, maar voor de machtsuit breiding der Sovjet Unie vecht Voor hen, die deze diplomatieke formules nog niet volkomen begrepen hebben, komt thans de Amerikaansche journalist Waiter Lippmann in een Zweedsch blad vertellen, dat de toe komst der kleine staten in Sovjet-Rus sische handen ligt. Hij legt er den nadruk op. dat Ame rika geen direct belang bij het behoud van Europa heeft en dat zijn land daartoe ook niet over ae vereischta middelen beschikt, 't "Is zoowel voor Amerika als voor Engeland onmogelijk met de hen ter beschikking staande middelen de politieke orde in het westelijke grensgebied der Sovjet Unie te garandeeren. Amerika's kracht ligt in de lucht en ter zee, maar niet op het land en wij hebben aldus Lippmann slechts een indirect belang bij de interne aan gelegenheden van het Europeesch con tinent". Van Duitsche zijde brengt men deze uitlating in verband met de militaire plannen welke Roosevelt ten opzichte van Japan koestert. Lippmann geeft toe, dat de relaties tusschen Amerika en de Sovjet Unie op Europeesch ge bied slechts indirect zijn, maar dat deze na een eventueele verovering van Japan op Aziatisch gebied zeer positief kunnen worden. Om dus bij een eventueele verdee ling van den Aziatischen buit met Sovjet-Rusland op goeden voet te staan heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil, naar Wai ter Lippmann toegeeft, Europa aan Moskou overgeleverd en het behoeft niet langer verbazing te wekken, wan neer de Engelsche pers er den nadruk op legt,, dat Stalin's oogen aan de hand der besprekingen met Eden en Huil van voldoening hebben gestraald. Wij zijn in de gelegenheid geweest de correspondentie, die onze scheids- rechtervereeniging Xtt-'i. gehad met den heer Lotsy, even na te loopen. Duidelijk blijkt daaruit, welks moeite men heeft 'gehad om het zoover te krijgen, dat de man van de men taltraining a.s. Zaterdagmiddag aan wezig zou zijn. Alleen omdat het Den Helder is, ey omdat de scheidsrechtersvereeniging er nu al op gerekend heeft, zal hij a.s. Za terdagmorgen om 10 uur in Dordrecht op den trein stappen, om hier om half, drie zijn causerie te houden. De heer Lotsy 'deelde daarbij mede, dat hij meermalen onthaald werd op een cadeau, doch dat hij daar echter geen prijs op stelt. Hij spreekt voor de sport, zijn hobby, en heeft liever een volle zaal als audi torium, dan cadeaux. Een volle zaal vormt voor hem een prikkel om zich tot het uiterste te geven. Laten wij dus van onzen kant zijn komst naar juiste waarde schatten en zonder uitzondering aan den oproep der scheidsrechters gehoor geven. Trouwens wij twijfelen er niet aan, of de Casino-zaal zal te klein blijken. Juist nu, nu onze stad behoefte heeft aan steun op sportgebied moeten wij deze gelegenheid met open armen aangrijpen. Is het voor sportief Den Helder niet bijzonder prettig, dat Lotsyy het komt concentreeren juist voor zoo'n grooten strijd? Het is verleden jaar gebeurd, dat Hermes, dat toen in den eindstrijd was gewikkeld met A. D. O., voor deze gelegenheid heelemaal naar Dor drecht ging, om een Lotsy-avond mee te maken. Is het voor H. R. C. niet een bijzon dere gelegenheid, weer eens een flinke dosis geestdrift op te doen? Zoo kun nen wij doorgaan, de ahleten, onze korf ballers, onze hockeyers, onze zwem mers, tennisspelers(sters), schakers, dammefs, handballers, ja, alle beoefe naars van sport, zelfs de doode bil jartbal. moet gestuurd worden door een geconcentreerden geest. En daarom hebben wij getracht het voor elkaar te krijgen, dat men zich voor den Zaterdagmiddag al reeds van een kaart kan voorzien. Het is gelukt. De kaarten kunnen gehaald worden bij C. G. van den Hoff, Emmastraat 96 en by J. C. Steenkist, Joubertstraat 72. De bekende wielrenner Piet Moes kops, die vijf maal achtereen het wereld kampioenschap verwierf, wordt a.s. Zon dag vijftig Jaar. In de periode van 25 tot en met 30 October heeft ons volk een bedrag van f 238.740,42 voor onze minder bedeelde volksgenooten aan Winterhulp geofferd, waarbij de opbrengst der gehouden col lecte niet ls Inbegrepen. De Belgische uurwerkmaker Camiel Festerhaets heeft na drie jaar onver- moeiden arbeid het kleinste uurwerk ter wereld vervaardigd, dat als een edels'een ln een vingèrrlng kan worden geflrrgen. ALS DE NIEUWE BONNEN BEKEND ZIJN. Vrydags om de veertien dagen komen de nieuwe bonnen los en iederefcn is dien dag nieuwsgierig, welke bonnen voor de volgende periode geldig zyn verklaard! U ook, lezer. Maar tot nog toe las II het Bonnen- nieuws pas des Zaterdags, omdat Uw krant reeds voor 12 uur by U in de bus ligt. Daarin komt thans verandering. Met ingang van morgen, Vrydag 12 Nov., zal de krant met het bonnen- nieuws direct na 12 uur 's middags bezorgd worden, opdat U allen in de gelegenheid zult zijn, van het zoo begeerde nieuws kennis te nemen!

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1