CSS23 Brandweer en Luchtbeschermingsdienst v helpen St. Nicolaas. HET VOETBALPROGRAMMA. Helder-D.T.S. in den polder. H.R. C. naar Beverwijk. H.R.C.-nieuws. j Helder-nieuws. Hermes-nieuws. fK.V.H.-nieuws. Colijn kampioen van Bremen! Tenioonsielling van handenarbeid. GAAT HET ZIENI Baldadige Heldersche jeugd. Zangklasse van A. Krijgsman Wierinzerwert. gaat zingen. DE WEEK in feiten en fantasieën. Critische curiosa. Mevr. De Dood-Koenen onderscheiden. damrubriek. PUZZLE. - PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND. Na den afgeloopen Technischen Dag( welke voor de meeste clubs een welko me afleiding was, wordt er a.s. Zondag weer op alle voetbalfronten heftig ge streden. De eerste klassers. District I. De lei der Volewijckecs ontvangt het matige D1C en wij meenen dan ook niet, dat e» moeilijkheden inzitten voor de groen- witten. Hermes kan zich trouwens te gen Stormvogels ook volledig herstel len. SpartaEDO is waarschijnlijk voor oe Kasteelbewoners,' terwijl ADO tegen DWS een kans heeft. Xerxes tenslotte kan HBS hebben. District II. Haarlem is juist lastig ge- tioeg om VUC even één of zelfs twee puntjes te ontnemen, 't Gooi moet na de overwinning op Ajax ook in staat zijn van DHC te winnen. Blauw-Wit verliest van Feijenoord; {mma is niet kansloos tegen Ajax, terwijl VSV van RFC wint. District III. Quick kan waarschijnlijk hoogstens maar één punt thuishouden tegen Enschedésche Boys. Enschedé AGOVV is voor de bezoekers; Go-Ahead wint van Tubantia, terwijl Wageningen en NEC den buit wel eens konden dee- len. District IV. De leiders hebben hier een lastige opgave. MVV gaat naar NAC in Breda, waar het altijd heel moeilijk is om punten vandaan te ha len. En Eindhoven heeft de derby te gen PSV, die haar de eerstè maal ook een nederlaag opleverde. NOAD kan tegen Willem II wel één puntie thuis houden, terwijl Longa van Mau- rits kan winnen. BW wint van de Spechten. District V. Be-Quick—HSC wordt een gelijk spel; Veloeitas—Achilles kon wel eens een zelfde reSfcltaat op leveren, terwijl LSC van Veenda'm wint, alsmede Heerenveen van GVAV LeeuwardenSneek is voor de bezoe kers. Ons district. 2e klasse A. De Alk- maarsche derby staat op het program ma. Dat zal weer wat worden. Wij houden het op Alcmaria. West-Frisia houdt misschien één punt thuis tegen KFC. IICHSantpoort is voor de thuisclub. i 3e klasse A. HRC gaat naar Bever wijk om den roodbroeken partij te ge ven. Juist tegen deze vereeniging werd de eenige overwinning behaald. Zouden wij een herhaling krijgen? We zijn bang van niet. Schagen wist de eerste maal van KW te winnen, waarom dus nu ook niet? Wel missen de geel-zwarten eenigen van hun beste spelers, o. a. Stam, maar dat mag geen beletsel Vormen. Succes gaat twee punten naar Wormerveer bren gen tegen QSC. Of denken jullie er anders over, Wieringers? 3e klasse B. Helder ontvangt in Ann^- Faulowna DTS en wij zijn er absoluut van overtuigd dat Helder zich door de Deetjes geen tweemaal laat foppen. De positie is daar trouwens te mooi voor, te- n:eer daar de kans groot is dat de con current Zandvoortmeeuwen in Schoten tegen de Schotenaren één punt achter laat. Tijbb—Kinheim is voor de thuis club, terwijl Rloemendaal een kans heeft tegen Halfweg. Tenslotte wint HFC van de Terrasvogels. 4e klasse A. Atlas—Wieringerwaard wordt waarschijnlijk te Wieringer waard gespeeld, waarbij een gelijk spel' viel voor de hand ligt. LSW wint van Vrone, terwyl N.- Niedorp—Texel voor de bezoekers is. Tenslotte heeft Oudesluis een serieuse kans op revanche tegen Watervogels. Res. 2e klasse A. Reeds direct is Helder II in de gelegenheid om tegen Stormvogels II revanche te ne men van de Zondag j.1. geleden 4—1 nederlaag. Res. 3e klasse A. HRC II moet nu toch eindelijk weer eens winnen, waar tegen Alcmaria III de mogelijkheid zeer zeker aanwezig is. Zondag a.s. is het voor HRC de dag der uitwedstrijden. Het le elftal gaat n.1. naar Beverwijk 1, het tweede naar Al cm. Victrix 3 en het derde speelt tegen Oudorp. Succes HRC-ersl De samenstelling der elftallen is» le elftal: J. Dijkshoorn: J. Stins, D. Bot; L. de Jong, G. Stolk, W. Roo- meyer; P. Bromlewe, J. de Schepper, R. Koster, G C. Bakker, C. Heeris. 2e elftal: A. Boogaart; J. Bijl, J Bais; J. v. d. Poll, T. y. Dok. H. Hart man; P. Nieuwstad, J. Gortzak. M. Lig- tenberg, C. v. d. Berg, L. Rijkers. 3e elftal: G. L. Does; N. Striet, J. Holtrop; H. Swart, D. Dijkshoorn. L. Conijn; D. v. Reek, W. Ligtenberg, A. Veen, S. Selderbeek, D. A. C. de Vries. Zondag is het weer ene belangrijke dag voor de pitjakken. Drie wedstrij den prijken n.1. op het programma, zoodot er weer drukte genoeg zal zijn op het gezellige B.K.C.-terrein. Denk om de punten Helder! Helder I—D.T.S. I. Aanv. 2.45 uur. R. J. Kousbroek; T. Booy, A. van TeekelenburghC. Vonk, G. van Beek hoven, N.N.; P. van Horik, F. Kiese- wetter, A. M. Rottier, A. Schouwe naars, F. de Leur. Vertrek 2.30 uur. Helder II—Stormvogels II. Aanvang 12.30 uur. C." Bogaard; J. Neerhoff, J. Burger; N.N., Jaap Kwinkelenberg, W. Bakker; A. Dorlijn, N. Hokke, J. Pater, N.N., J. Snijder. Vertrek 11.30 uur. Helder III—Alcmaria Victrix IV. Aanvang 10.30 uur. A. van Eeten; Jan Visser, H. Boden- Staff; Bouwman, v. d. Pol, Hendriks; N.N., M. v. d. Berg, Th. Minnebo, J. E. C. Kemna, S. Wieren. Vertrek 9.30 u. Alle wedstrijden worden gespeeld op het terrein van B K.C. te Anna-Pau- lowna. Heldersche competitie. Helder A—Helder B. Helder 4—Hel der "5. 10 uur A-terrein. ATLAS 1—WIERINGERWAARD 1. (terein Oudesluis, aanvang half drie.) Onze eerste „thuiswedstrijd" in Ou desluis vindt morgen piaats tegen Wie ringerwaard. waartegen hard aange pakt zgl moeten worden om tot succes te kunnen komen.. De opstellingen is iets gewijzigd en ziet er als vólgt uit: Looy; Slotemaker, Post: Buis, Lokkers, 't Hart; Grooff, J. Wijker, de Visser. G. Wijker, Mons. Vertrek per trein van 13.36 uur. Twee elftallen naar Alkmaar! Voor a.s. Zondag is er voor Hermej^ slechts een klein programma vastge-' steld. Alleen Hermes I (heeren) en Her mes II (dames) Zullen in het veld treden en wel beide te Alkmaar in het Ge meentelijke Sportpark. Alkmaar IIIHermes I (heeren). Alkmaar III schijnt er dit seizoen be ter in te zijn dan Alkmaar II, getuige de 43 zege op Hermes' eeuwige con currente Castricum. Het zou derhalve verkeerd 'zijn in dit verband al te veel waarde te hechten aan de 51 overwin ning, die Hermes thuis op Alkmaar II behaald heeft. Te meer daar, naar wij vernemen, deze nederlaag de Alkmaar- ders nogal hoog zit en zij vastbesloten zijn haar te re 'ancheeren, zal er een felle, en gezien de technische kwali teiten vooral ook een mooie weds^fijd te verwachtèn zijn. Daar de Alkmaar-' sche elftallen evenals Hermes door gaans over een groot enthousiasme be schikken zal het een strijd worden tus- schen twee volkomen gelijke spelsyste men, waarbij de uitslag moeilijk te voorspellen valt. Hermes IIAlkmaar III (dames). Gespeeld te Alkmaar, aanvang 1 uur. Het zal ons benieuwen hoe de dames reserves zich in dezen eersten wedstrijd zullen houden. J.1. Zondag won U.V.O. met 30 van de Alkmaarders, zoodat wanneer wij dit als maatstaf zouden ne men, ook de Hermesdames kunnen zege vieren. De Alkmaarsche midvoor schijnt nog al gevaarlijk te zijn, doch wij verwach ten, dat de Heldersche meisjes er wel raad mee zullen weten. Tenslotte s.taat er in Den Helder voor de derde maal de damesjeugdwedstrijd Hermes AHermes B op het program ma. Zondag a.s, gaat K. V H. 4 zijn eer sten competitiewedstrijd spelen in Koog Zaandijk tegen K.Z. 6. Wij zijn zeer nieuwsgierig naar de verrichtingen van dit twaalftal. Vertrek per trein Zondag morgen 9.30 uur. Boksen Groot succes voor Heldersche jongen. Jan Colijn, de. Held. middengewicht- bokser van „De Ring", heeft zijn over winningenreeks voortgezet, door in wedstrijden voor buitenlanders te Bre men in de finale den bekenden Am- sterdamschen bokser Piet van Es in de 2e ronde k.o. te slaan. De eerste ronde werd in snel tempo ingezet, waarin het Colijn gelukte ee nige harde stopstooten te plaatsen, die zijn tegenstander eenige moeite be zorgden. In de 2e ronde trof Colijn nog maals met een harden stopstoot op de kaak, gevolgd door een rechtsche. hoek. Deze bleek den Amsterdammer te hard, waardoor hij k.o. ging. Door de ze zege werd Colijn kampioen der bui- tenlandsche boksers te Bremen. Een andere Jutter, D. Heiligers, bok ste onbeslist tegen een Belg, na een hard gevecht, doch werd na een on gelukkige loting uitgeschakeld. Den 21sten dezer vinden te Maas tricht in den Stadsschouwburg boks wedstrijden plaats, waaraan eveneens eep bokser van „De Ring" zal uitko men. n.i. de heer Mak. -Deze bokst reeds eenige maanden hier ter plaatse. Zijn tegenstander is Witvoet, de Zuide lijke kampioen in het zwaargewicht 1943. Beide boksers stonden reeds meermalen met afwisselend succes te genover elkaar, zoodat een spannende strijd' tegemoet wordt gezien. Een lekkere kop thee dat smaakt! Geen wonder, meneer, da's^mm ...NET ECHT! Wat Hilling met „Nettie" heeft •iereikt, houdt de beste belofte in voor wat Hilling straks weer in echte thee zal brengen. IEDEREEN^) ZEGT: wrr-riE.. NET ECHT I e.J. M. HILLING - H»«r«nqr 4M 4imt«r4«mC. Nog slechts enkele dagen en het groo- te feest is weer daar. Het feest van oe jeugd. St. Nicolaas! Dan zal de grijze nr.enschenvriend, vergezeld van zijn onafscheidelijken zwarten knecht, de kinderen komen be zoeken en dezelven vergasten op voor zoover nog mogelijk speel- en snoep goederen. W^t hebben wij ons vroeger op dit feest verheugd! Als kleuter mocht je minstens veertien dagen van te'voren, vóór het naar bed gaan, je schoen bij den schoorsteen zetten. Deze gewijde handeling ging dan gepaard met het zingen van traditioneele Sinterklaas liederen en dit alles reed op een leef tijd, dat je de „ellen" en de „erren" am per over je ongeoefende tong kon krij gen. Wat waren wij dan uitgelaten van vreugde, als 's morgens het stukje biood uit je schoen verdwenen waj om daarvoor in de plaats een heerlijk nou- gatblok te vinden, hetwelk je, oh heer- liike onschuld, accepteerde met een „Dank u wél, Sinterklaasje"! Toen wij grooter werden, zongen wij dezelfde liedjes, voor dezelfde schoor stenen, doch het klonk niet meer zoo spontaan, niet meer zoo natuurlijk! Schijnheilig deden wij, uitsluitend en alleen om 's morgens het nougatblok te vinden, want tegenover onze vriendjes pochten wij dat wij den tijd dat wij aan Pinterklaas geloofden, reeds vér achter ons hadden 'iggen Wij werden nóg grooter en behielden den vijfden December als gezelligen avond. Avond waarop wij, door ver schillende goede familierelaties in op dracht van Sint Nicolaas in het bezit werden gesteld van de meest fantasti sche gebruiksvoorwerpen, zooals: thee mutsen, koffiemolens en dassen. De laatsten pleegden wij immers twee da gen later te ruilen tegen meer toonbare exemplaren, aangezien de Sint, speciaal wat betreft heerenmodes, er een Spaan- schen smaak op na bleek te houden. Het was een gezellige tijd! Nog slechts enkele dagen en het feest is weer daar. Zoo St. Nicolaas zichi tij dig in het bezit heeft gesteld van een goed en deugdelijk „Ausweis", kunnen wij, in Den Helder, zijn komst vol on geduld verbeiden. Hij zal het hier, wat zijn inkoopen be treft, niet makkelijk hebben, St. Ni colaas. Vele zaken zal hij gesloten vin den en zijn kooplust zal vele malen ge- elemineerd worden door schutting en plankier.. De moeilijkheden zouden voor ons aller vriend dan ook onoverkomelijk geacht moeten worden, ware het niet dat diverse luyden zich met een prjjzenswaardigen Ijver op het vervaardigen van die voorwerpen hadden geworpen welke zich, als St. Nicolaasgeschenk, Immer in een buitengewone belangstelling heb ben mogen verheugen. Met deze luyden bedoelen wg de leden van de beroepsbrandweer en de vaste kern van den luchtbeschermings dienst. Wij hebben het voorrecht gehad de ar tikelen, welke door deze geüniformeer den zijn gefabriceerd, persoonlijk té aanschouwen. Onder de prettige leiding van den heer Jongman, ondercommandant van de brandweer, alhier, hebben wij onze excursie langs de verschillende posten gemaakt en het dient gezegd; wat hier in een betrekkelijke korte spanne tijds gepresteerd is, kan met een gerust ge weten prachtig worden genoemd Deze posten waren welhaast alle gemeta- morphoseerd tot werkplaatsen waar hamer, vijl en cirkelzaag den scepter zwaaiden. Een complete opsomming te geven van alle heerlijkheden zou we gens de papierschaarschte onverant woordelijk moeten worden geacht, doch wij zagen onder meer: motor- en zeil- booten, brandweerwagens honden, gi raffen, vliegtuigen, poppen, enz. enz. voor de kleintjes en schemerlampjes, naaidoozen, boekensteunen enz. enz. voor de grooteren. Sinterklaas is inmiddels van een en ander op de hoogte gesteld en heeft, uit erkentelijkheid dat zijn toch al zware taak door deze werkzaamheden aan merkelijk was verlicht, de toezegging gedaan deze artikelen persoonlijk te ko men uitreiken. Bén restrictie heeft hij moeten maken, namelijk dat deze uit reiking beperkt zal blijven tot de kin deren van het genoemde brandweer personeel. De andere kinderen zullen via schoor steen en open dakvensters van zijn goe de gaven worden voorzien. Tot slot kunnen wjj u verklap pen dat Sint Nicolaas zijn gewaar deerde goedkeuring heeft gehecht aan het denkbeeld deze artikelen, alvorens zij door hem worden ge kocht en weggegeven, door de Hel dersche burgerij te laten bezichti gen. Naar de heer Jongman ons kon mededeelen, vindt deze expositie plaats van 22 tot en met 29 Novem ber 1943 in een der bovenzalen van café „De Roskam", Koningstraat, alhier, dagelijks van 10 tot 17 uur. Gaat het zien, gaat het "zien! Ouders zijn aansprakelijk. Het is niet voor de eerste maal, dat wij op deze plaats een woord van vermaan richten tot de Hel dersche jeugd, wier bandeloosheid keer op keer vormen aanneemt, die een ernstige waarschuwing moti- veeren. Als wij dit thans wederom moeten doen, is d't aat-r aanleiding van het teit. dat de baldadigheid van de jongens in onze stad vor men dreigt aan te nemen, die uiterst gevaarlijk geacht dienen te worden, vooral waar het 't spelen met lucifers betreft, waarvan de funeste gevolgen men zal zich de voorbeelden van recenter) datum herinneren niet zijn uitgebleven. Niemand zal het met ons oneens zijn, dat aan deze activiteit van on ze jeugd paal en perk gesteld dient te worden en wel zoo snel mogelijk. In Den Helder staan tè veel verla ten huizen, te veel onbewaakte be zittingen, dan dat men lijdzaam zou moeten blijven aanzien, hoe een deel der jeugd hierop haar hartstochten botviert. Hier ligt een belangrijke taak voor ouders en ondéfwijzend perso neel. Zij in de eerste plaats moe ten preventieve maatregelen ne men en de jeugd haar minderwaar dig gedrag onder het oog brengen. Wij weten, dat dit mede de wensch is van de plaatselijke over heid, die anders gedwongen zal zijn op harde wijze op te treden. Dat de gemeentelijke politie uiteraard op dracht heeft zoo streng mogelijk tegen deze jongens op te treden, spreekt vanzelf. Ouders en onder wijzers evenwel zijn moreel ver plicht hier vóór te gaan. Tenslotte nóg dit: Het moge be kend verondersteld worden, dat het mede de ouders zijn, die volle dig aansprakelijk gesteld worden voor de misdragingen van hun kin deren. Deze waarschuwing laat aan duidelijkheid niets te wenschen over en als ouders in groote moei- lijkhed n komen door het wange drag van hun kinderen, zullen zij zich in de toekomst niet kunnen beroepen op onwetendheid met de gevolgen. Men neme .z'n kinderen onder handen en zorge, dat dit jeugdig bandietisme voorgoed wordt uitge bannen! Avondgebea^uthersche Kerk Plaats: Luthersche Kerk Weezenstraat. TUd: Zondag Jl Nov., half vijf. Onderwerp: Boete (slot v. h. kerk. jaar). ZONDAG 21 NOVEMBER. Evangelisatie Vijzelstraat, Zo. v.m. 10 en n m. 5 uur samenkomst; n.m. 12.;s en 2 30 uur Zondagsschool; Wo. n.m. 7.30 uur Bijbelking; Do, n.m. 2.30 uur, Vrouwen- krans; Vr. n.m. 8 uur Zangdienst. Ned. Herv. Kerk (Westerkerk) 10.30 uur ds. H. Cramer. Oud-Kath. Kerk, 2.30 uur H Dienst (pastoor H. J. Verhey). Chr. Geref. Kerk, 10 en 2 uur dhr. J Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem., 11 uur ds C. C. G. Visser van Rotterdam. Evang. Palmstraat, v.m. 10.30* uur, cand. J. Borg- hardt. Geen zangdenst. Een goede slag. Zaterdagavond werd door de dienstdoende marechaus sees Haarsma en Hoorns, alhier, een groote vrachtwagen gesommeerd halt te houden. Aan dit bevel werd geen ge volg gegeven, zoodat gebruik moest worden gemaakt van de wapenen. Bij het tot staan brengen wist de vervoer der van de clandestiene lading ln de duisternis ,4e ontsnappen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de wagen 30 mud tarwe vervoerde. Wagen en lading werden in beslag genomen, terwijl de beide andere inzittenden voor een nader verhoor in arrest werden ge steld. Op Zondag 28 Nov. a.s. in Anna Paulowna. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling dat de zangklasse van den heer A Krijgsman op Zondag 28 November a s. in de zaal van den heer Kossen te Anna Paulowna een uitvoering geeft. Het kan wel niet anders, of deze mede- deeling zal door velen met instemming ontvangen worden. De klasse geniet een goeden naam en verwacht mag worden dat onder leiding van Krijgsman weder gunstige resultaten op het gebied van kinderkoorzang bereikt zijn. Speciaal de geëëvacueerde Helder- schen zullen van deze gelegenheid ge bruik willen maken. Zij voornamelijk weten op welke wijze de koorklassen van Krijgsman optreden en men kan er van verzekerd zijn dat zij graag het werk van hui) stadgenoot zullen gaan beluisteren. Zij nog vermeld, dat het bekende amateur-dansorkest „De Paloa's" aan dit concert medewerken. OVERPLAATSING. Bij beschikking van den wnd.-secre- taris-generaal van het departement van financiën is verplaatst m.i.v. 1 Dec. 1943 de entvanger der directe baastin- gén M. C. Schakel van Texel naar de inspectie te Den Helder. Met aandacht heb Ik vorige week dat vers gelezen, dat een Oostst^lingwer- ver wijdde aan de geëvacueerde Nieu- wediepers, die ver van het Marsdiep verwijderd, den dag beiden, dat ze op nieuw naar de Jutterstrandeh terug kunnen komen. Dat was een merk waardig vers Niet zoozeer vanwege originaliteit, rijm, rhythme en poëti sche geladenheid, als wel vanwege het feif, dat daar nu eens kort en goed af gerekend werd met de mare, dat die Jutters toch eigenlijk, om met Nurks te spreken, „niet-veel-zaaks" zijn en dat men hun emigratie naar het hooge Nederlandsche Noorden als een bitter lot en een hard offer beschouwt. De dichter slaat den spijker precies mid den op den kop als hij zegt dat het. achteraf beschouwd, toch blijkbaar niet allemaal „zware jongens en lichte vrouwen" waren, doch integendeel, zeer fatsoenlijke lieden, van wier ver trek men straks nog het nWodige hart zeer zal hebben.' Bravo, Weststelling werver! Eindelijk hef rechte woord op de rechte plaats. Mocht het tot in de verste uithoeken van alle elf provin ciën doorklinken! Zondag j.1. vierde Racing feest in Casino. Of er reden tot feest vieren bestond? Natuurlijk. Nu de machtige successen van weleer tijdelijk op non- actief gesteld zijn, is het te begrijpen dat men, orl den goeden geest vaardig te houden onder de Imposante schare supporters van deze echt-Nieuwediep- sche vereeniging, van «het groene veld naaf de grijze planken toog, teneinde daar enkele successen te vieren. En het succes was daverend! Dat is trou wens te verwachten met ieman^ als v. d. Sande als gangmaker. Deze man heeft heel wat in z'n mars, meer nog dan het scheppen van radio-technische phenomenen, en waar hij bij vroegere volksfeesten in de Koningstraat zijn sporen opdeed met den onvergetelijken „stem-van-den-reus", ijagr mocht thans verwacht worden dat V' het er als conférencier-regisseür-exploitant-ofga- nisator minstens even goed zou af brengen. En dat dééd hij! Van dat HRC-festijn gesproken. Toen wij op een gegeven moment in de omgeving van de tapkast kwamen, stond daar ter plaatse van het presi dium van juffrouw De Wijn niemand anders ,dan Bram Lense aan de kranen te werken. De Casino-directie zat met een ontstellend tekort aan kellnerend I ersoneel en men behoefde Bram maar éénmaal le verzoeken zich aan de pomp te willen wijden. Hij werkte, dat onder ons, tegen drie handige kellners óp, en naar verlvild wordt, schonk hij in lut tele kwartieren zooveel goudig ger stenat uit, dat in dit opzicht alle Ca sino-records met tallooze neuslengten geslagen werden. Overigens weer eens een bewijs van hulpvaardigheid in moeilijke tijden en van praktisch gemeenschapsbesef. En dat tenslotte het bier kruipt, waar het niet gaan kan Dat er anderzijds luyden zijn, die de eerste eischen van menschelijkheid en waardigheid met voeten treden, bewijst de volgende, volkomen historische, ge beurtenis, die zich enkele dagen gele den in Nieuwediep aftpeelde. Een be woner van de Middenstraat vond een blikken tabaksdoos. Hij maakte deze open en trof er in aen een aantal le vensmiddelenbonnen, benevens aan geld een bedrag van honderd en acht tien gulden. De man bedacht zich geen oogenblik, doch spoedde zich naar het adres van de eigenaresse, hetwelk hij in de doos vond. Het bleek een be woonster van den Ruyghweg te zijn. Hij gaf den zoon des huizes doos, bonnen en geld af zonder dat er iets mankeer de en vertrok weder, na eerst hartelijk bedankt te zijn door genoemden zoon. En daar blèèf het dan bij Nu zult ge zeggen, is men dan VERPLICHT iemand te beloonen. die tenslotte niets anders doet dan z'n plicht? Zóó is het nu maar: juist in deze tijden moet men eerlijke lieden met twee lampen zoe ken en als men er dan één vindt, dient men dezen in eere te houden. En zeker als ze bonnen en geld terugbrengen, zonder er met een vinger aan geweest te zijn. Tenminste, dit is MIJN gevoel. En als men zoo iemand dan een klei nigheid in de hand drukt, temeer als zco iemand het NOODIG heeft, dan schuilt daarin heelemaal geen ver dienste, doch niets anders dan een plicht van den eenen burger ten op zichte van den ander. Men zegt wel eens: zóó maak je die ven. Inderdaad, zóó worden ze ge maakt. Want is het te verwonderen, dat zoo iemand een volgenden keer minder vast in z'n tot nu toe strikt eerlijke,schoenen Öegint te staan...? De recherche, met name Beukers, Van Tol en Heringa, heeft dus weer goed werk geleverd door het voorloo- pig opruimen van een aantal elemen ten. die Den Helder als operatie-ter rein voor hun langvingerige hartstoch ten gebruikten. Wat moet het een pret tige sensatie zijn, als men, na lang speuren, eindelijk zoo'n heerschap in de kladden krijgt. Dit moet wel het 'hoogtepunt zijn in het speurdersbe- staan. En dat geldt uiteraard voor die onverlaten, die nog altijd geen bezwaar zien in het binnendringen van wonin gen van evacué's. Er bestaat haast niets, wat zóó antipathiek aandoet als deze misdrijven: het plunderen van de luttele bezittingen van hen, die toch al in zulke moeilijke omstandigheden verlieeren. Als iemand een brood steelt of een zakje bruine boonen of iets dergelijks, draait hij de kast In en dat is te begrijpen. Men moet z'n handen nu eenmaal thuis houden Maar wie waagt het te ontkennen, dat er een verschil van duizend, meter ligt tusschen deze overtredingen en die waaraan eerstgenoemden zich schuldig maken? Ze beroofden hun stadgenoo- ten, in de moeilijkste tijden, van hun schamel bezit. Bahl EERETEEKEN VAN DEN N.J.S. Vrijdagmiddag werd de bekende zwemtrainster mevr. M. de Dood- Koenen ontvangen op het kabinet van den Leider te Den Haag. Geruimen tijd onderhield de Lei der zich met groepsleidster de Dood-Koenen, die de beoefening van de zwemsport in den Jeugd storm leidt. Uit waardeering voor het baanbrekende werk, dat zij in deze jeugdbeweging heeft verricht en dat o.a. verleden jaar tot de op merkelijke prestaties van de stor- mers en stormsters op de Europee- sche jeugdwedstrijden te Milaan heeft geleid, overhandigde de Lei der haar bij deze gelegenheid het eeredraagteeken van den Jeugd storm. De Leider liet zich uitvoe rig inlichten over den stand van de beoefening van de zwemsport in den Jeugdstorm en sprak als zijn meening uit, dat het een eerste ver- eischte is, dat de Nederlandsche ieugd in ons waterrijke land kan zwemmen Hij verwacht 'dat de le den van den Jeugdstorm in dezen een voorbeeld zullen zijn voor de geheele Nederlandsche jeugd. Oplossing probleem 1823, vorige week. Stand. Zw. 12 sch. op: 1, 7, 10, 13, 14 10 13. 20, 21, 26, 35, 41. Wit' 11 sch. °P: T7. 27, 28, 3-, 33, 31 37 38, 39, 46, ODl 1. 17—11 <zw. 7x18), 2. 11-7 (zw *1x12), 3. 3430 (zw. 85 x 24), 3731 (zw. 26 x 37), 5. 33'29 (zw. 21 x 31) 6 38—33 (zw. 37 x 28), 7. 46 x8 (zw. 13x2), 8. 33x4 Combinaties. I Zw 9 sch. op: 10, 14, J17, 18, 19 20 24 40 Wit 8 sch. op: 26, 27, 28, 99 "n 37 43, 60. Wit speelt: 2621, „V 3i' 27—21 5044, 33 x 13 en 13 x 4 II Zw 3 sch. op: 16, 24, 36 en twee dammen op 2 en 48. Wit 9 sch. op: 14, dammen v Wlt speelt: 38-32, "47-41, 8)2-28, 27-22, 28-22, 22 xl3' en 25*84 1 Men verzulme niet deze standen na te spelen! Ter oplossing voor dezo week: Probleem 1824 van A. P. de Zwart te Haarlem. Zw. 11 sch. I»: 3, 4, 8, 11, 13, 14, 17, W 11 sch op:' 15, 24, 25, 28, 29, 30, 33, 34, 38, 43,' 44. Wit speelt eh wint. Opl, volgende rubriek. Onze tweede Novcmbcr-opgave. Van letters tot cijfers. De beide sommen zagen er geheel ln. cijfers als volgt Uit: 5793846502 5793846502 1379482096 1379482096 7173328593 4414364406 Ook deze opgave bleek ^roor velen niet te moeilijk. Onze nieuwe opgave. (No. 3 der November-serie.) Verschikken en vereenlgen. Hieronder vindt men telkens naast elkaar twee woorden of tweo letter groepen. Door deze twee woorden of groepen bij elkaar te voegen en de let ters te verschikken kan van elk kop pel eon zelfstandig naamwoord wordon gevormd. Voorbeeld: Stomme - Kans. Hiervan kan gevormd worden samenkomst. 1. PEERD ROSBACH. 2. STROPO NATKO. 3. REGELEN GOBEK. 4 VEEREN DATTI. 5! HUURPEL DOVEN. 6. RAWBNSEK LIGIN. 7. GLOTIER HEKTONG. 8. REUBATIO PLUIE. Welke 8 zelfst. nw. zijn bedoeld? Oplossing (2 p.) liefst zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk Vrijdag 26 Nov. 12 uur onder motto: Puzzle-Rubriek aan het kantoor van dit blad te Den Helder. le klasse District I H-DVS-Stormvogels Sparta-EDO De Volewiickers-DFC ADO-DWS Xerxes-HBS District II Haarlem-VUC 't Gooi-DHC Bi ,-Wit-Feijenoord Emma-Ajax VSV-RFC Distriet III Quick-Enschedesche Boys Enschede-AGOVV Go Ahead-Tubantia Wageningen-NEC District IV NAC-MVV Eindhoven-PSV NOAD-Willem II Longa-Maurits BVV-De Spechten District V Be Qulck-HSC Velocitas-Achilles LSC-Veendam Leeuwarden-Sneek Heerenveen-GVAV 2e klasse A West-Frlsia-KFC Alkm. Boys-Alcmaria RCH-Santpoort 2e klasse B HVC-De Spartaan W atergraaf smeer- Vriendenschaar Hercul es-DOS 3e klasse A Beverwijk-HRC Schagen-KVV QSC-Succes 3e klasse B Schoten-Zandvoortm TYBB-Kinheim Bloemendaal-Halfweg Helder-DTS Terrasvogels-HFC 4e klasse A •Vlas-Wieringerwaard LSVV-Vrone N.Niedorp-Texel 4e klasse C Uitgeest-Zeevogels Res. 2e klasse A EDO 2-De Kennemers 2 HFC 2-AFC 3 WFC 2-Alcmaria 2 VSV 2-RCH 2 Helder 2-Stormvogels 2 Res. 3e klasse A ZFC 3-0 SV 2 KW 2-Assendelft 2 Zaandijk 2-WFC 3 Alcmaria 3-HRC 2 AFD. NOORD-HOLtAND 1 E. Helder 3—Alcm. V. 4 I Oudorp 1Alkm. B. 3 Schagen 2HRC 3 1 F. Petten 1Meerv. A 1 HSV 1Zeevogels 2 Koedijk 1Limmen 1 1 G. Valken 1—Wit Rood 1 HEO 1Zouaven 1 S A. SVW 1—Grassh. 1 N.-Niedorp 2—St. Vlet. 1 S B Twisk 1Andijk 2 S E. Limmen 2Schoorl 2 Kolp. B. 1—VIOS 2 S F DTS 2—VZV 1 Winkel 2—Holl. T 1 Dirkshorn "1Grassh". 2 Con Zelo 1—LSW 2 S G. Call.oog 1W.waard 2 Geel Zwart 1BKC 2 Succes 2SRC 1 1 S H. Berkhout 1 Alw. Forward 2 St. George 1— Schellinkhout 1 S I. Sijbek. 2—Andijk 3 Strandv. 2—WW 2 MFC 3Zwaagdijk 1 S J. SEW 2—KGB 2 Zwaagd. 2—W.-Friezen 3 S M. HSV 3—SVW 2 Alcm. V. 6—HSV 2 S N. DTS 4—Dirksh. 2 Vrone 2Koedijk 2 LSW 3—Con Zelo 2 VZV 2—DTS 3 S O. Schagen 3BHC 3 S R. Helder 4Helder 5 HRC 4—HRC 5 Tex. Afd. Tex.'B. 1—Texel 2 Cocksdorp 2Oosterend 1 Texel 3Cocksdorp 1 Jun. Zaandijk aAlkm. B. a ADO a—MFC b AFC aSchagen a Alkmaar aHoll. a 5 Alcm. V. b—St. Victor a Holl. b—DTS a Alcm. V. a—Zaand. a VOOR ZONDAG 21 NOVEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 10 uur, mej. van Vliet. Heerhugowaard, 2.30 u., ds. Nell (H.D Nieuwe Niedorp, 10 uYir, ds. Mooy. Warmenhuizen, 2.30 uur, ds. Bloemhof (van Heiloo). Koedijk, 3 uur, ds. Roobol. Julianadorp, 10.30 uur, ds. van Wichen. Wieringerwaard, 10 uur, mej. J. v. d. Veen: 11 uur, Zondagsschool. Anna-Paulowna, 10.30 uur, de heer Joh. Menslnk. Noord-Scharwoude, 10 uur, ds. Nell. Winkel, 2.30 ur, ds. Kqole. Barstngerhorn, 10.30 uur, de heer K. J. Bosma (theol. cand); 9.30 en 11.30 uur Zondagsschool. Kolhorn, 11,30 uur, Zondagsschool. Eenigenburg, 10 uur, ds. Vorstman. Burgerbrug, 2.30 uur, mej. J. v. d. Veen. Oudesluis, 10 uur, ds. Witkop. Slootdorp, 10 uur, ds. Meijer Drees (ex tra collecte). Middenmeer, 2.30 uur, cand. van Wezep (extra collecte). Wieringerwerf, 2.30 uur, ds. Meijer Drees (extra collecte). Broek op Langendijk, 10 uur, ds. Koole; 3 uur, ds, Peters (van Beverwijk). Hlppolytushoef, 10.30 uur, ds. van Beek Den Oever, 2 uur, ds. van Beek. Hoogwoud, 10 uur, ds. Kreb. Opmeer, 10 uur, ds, Baudet. Dirkshorn, geen dienst. Schoorl, 10 uur ds. Klein Wasslnk. Doopsgez. Gem. Barsingerhorn, 10 uurT" ds. Oosterbaan. Oudesluis, 2.30 uur, ds. Oosterbaan. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Hlppolytushoef, 10.30 uur, ds. Lugt. 25 Nov., Jongerenkring. Broek op Langendijk, 10 uur, da. Roth- fusz. Geref. Kerk. Schagen, 9.30 en 2.30 uur, dr. D. S. At- tema (van Hilversum). Dirkshorn, 9.30 en 2.15 uur, ds. Greving. Aartswoud, 10 uur, de heer P. Hom burg (van Heiloo). Langerels, 3 uur, de heer P. Homburg. Broek op Langendijk, 10 en 1 uur, ds Donner. Noord-Scharwoude, 10 en 4 uur, ds. van Arkcl. Kolhorn, 10 uur, ds. Vlsch (bidstond voor den nood der tijden); 3 uur, ds, Vlsch. Evangelisatie. Schagen, 10.15. dienst. Breezand, 10 en 3.30 uur, de heer Boon Wieringerwaard (zaal Boersen), 9.30 u., de heer v. d. Kraats (van Waddinxveen). Callantsoog, 10 uur, de heer de Witt. Schagèrbrug (Evangelisatiegebouw), 2 uur, de heer v. d. Kraats. Hlppolytushoef, 10 uur, de heer S. Lod der. Dep Oever (Kapel), 10 uur, de heer O. Deen. Westerland (Ned. Herv. Kerk), *3 uur, de heer O. Deen. DEN HELDER. Bevallen: J. H. Neerhóff-v. d. Pas A. v. Reek-v. d. Linde (d.) Gehuwd: N. P. R. c. Krul en T. Grande. H. Beets en P. Kramer. Wj Gerssen en S. Lugtenborg. Overleden:- J. Hofland (m.), 40 jr.: N. de Langen-v. d. Werf, 38 jr. TEXEL. Geboren: Anna M., d. v. F. T. van der Gracht en C. Bakker. Hendrica J„ d. v. H. J. Dijt en J. T. Elfering. Tlny C., d. v. P. Koorn en N. Kramer. Alida H., d. v. D. Koorn en M. H. Ven- nlus. Tlne H., d. v. H. Wuis en T. Bakker. Jan, z. v. J. Schaatsenberg en M. Barhorst. Getrouwd: Cornells de Ridder en Pietje Dulnker. Fulps Krijnen en Ca- tharlna M. Verbrugge. Gevonden voorwerpen. - Twee sleutels, twee portemonnaies, een handschoen, een pak materiaal. WIERINGERWERF. Geboren: Wilhelmus M. G„ z. V. J. W. Cremers en M. A. H Rltzen. Jo- hanna H., d. v. E. Slijm en A. Groenou- we. Leo, z. v. W. v. Llere en A. C. van den Berg. G e h t) w d: Johannes van de Water eh Anna J. C. Peerdeman. Henrlcus M. Dekker en Maria A. Burger. Overleden: Pletertje Hakof, 72 wed. v. A. Bakker Waarn hoofdredkunst en wetenschap pen: H P v d Aardweg, Alkmaar; poli tiek redacteur: H. J J Marlnus, Den Haag; chef van dienst: Tj N Adema. Alkmaar; buitenland: Jac Broersen, Hoorn; binnen land en rayon Alkmaar: D A Klomp! aport en rechtb J Werkman, Alkmaar; Rayonredacteuren: Den Helder A C van Kampen te Alkmaar; Schwfen A Eriks, Mkmaar, Kennemerland: J Belterman te Beverwijk. Zaanstreek: W J Harwijoe te Zaandam; West-Friesland: Jac. Groot te Enkhuizen. Verantw voor de adv-rubrtek W. Ra* getlle, Koog aan de Zaan; voor de plaat selijke adv. mej. F. Muller, Den Helder.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2