DAGBLAD VOOR De terreuraanval op Berlijn. Hevige gevechten tegen opdringende Sovjet-troepen. Anglo-Amerikaansche aanvallen op Z.-Haliaansche front. Terrcuraanval op Berlijn. I De politiek van Turkije. Verduister van 16.458 uur. De strijd bij Kief. Brand in West-Friesland. Geen schoolgeld voor l.o. over 1942-'43. De vrije middag voor huispersoneel. 50.000 gulden boete. Nieuws in 't kort. STADSNIEUWS. Heldersch Meisjeskoor zingt. Wieringen. LANGS DE VELDEN. Ditgave: Dagblad voor Noord-IIolIand N.V. Alkmaar - VoTrdam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen) Postrekening 449041. WOENSDAG 24 NOVEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. MOORD-HOLLANP 87e Jaargang, No. 275, 2 pagina'i. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prjjs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN Führer, 23 Nov. (DNB). - Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Ten noordoosten van Kertsj mis lukten herhaalde vijandelijke aan vallen. Op het bruggehoofd Niko- pol en in de groote bocht van den Dnjepr versterkte de vijand gisteren zijn aanvallen. Het kwam tot hevi ge den geheelen dag voortdurende gevechten, tijdens welke alle door braakpogingen der bolsjewisten werden afgeslagen. Enkele peifetra- ties door onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen werden opgeheven of afgegrendeld. In een penetratie, waarom nog hevig gestreden wordt, vernietigde een ge pantserde Duitsche gevechtsgroep van ongeveer 100 aanvallende vijandelijke pantserwagens er 82. In totaal werden bij de gisteren gevoerde gevechten in dit gebied 146 bolsjewistische pantser wagens stukgeschoten. Bij Tsjerkassy werden de in onze stellingen binnengedrongen bolsje wisten in een vastberaden tegenaan val weer teruggeworpen. Ten westen van Kief biedt de vijand verbitterd verzet tegen onze tegenaanvallen. Na de afweer van talrijke vijandelijke tegenaanvallen gingen onze divisies opnieuw tot den aanval over, braken door een diep geëcheloneerd vijandelijk ver dedigingsstelsel heen en vernietig den twee vijandelijke regimenten. Ten zuidwesten van Gomel wer den onze troepen in enkele sectoren als gevolg van den superieuren vijandelijken druk op achterwaart- sche stellingen teruggetrokken. Ten noorden van de stad eindigden zware gevechten tegen de herhaal delijk stormloopende bolsjewisten met een volledig Duitsch afweersuc- ces. In het gebied ten zuiden van Kritsjef zijn hevige gevechten met een doorgedrongen vijandelijke ge vechtsgroep aan den gang. Ten westen van Smolensk hebben de onder opperbevel van Generaloberst Heinrici en onder bevel van den gene raal der infanterie Völckers staande Silezische 18e pantsergrenadierdivisie, de Wurtemberg-Badensche 25ste pant sergrenadierdivisie, de Wurtemberg- Badensche 78ste stormdivisie, de eerste SS infanteriebrigade 7 (gemotoriseerd! en de voor den strijd te land gebruikte deelen van de 18e luchtafweerdivisie In den derden slag van zeven dagen aan den autoweg vap Smolensk een schitterend afweersucces behaald. 34 infanteriedivisies en 6 pantserbrigades der bolsjewisten liepen hier tevergeefs storm op de Duitsche afweerstellingen en leden hierbij weergalooze verliezen aan menschen en materiaal. Ten oosten van Witebsk en In het penetratiegebied van Newel mislukten Nowgorod ümttv} meer ^t.Russa Welikye- Lukf Kal inln. .Luk# Rsh«r mo**10 V_®w'i"ks,e /Wjasma IGOUV.v JsEMERAAtTjg^" .Xoroeten 1 Kaart van Relt Bovenstaand kaartje geeft een beeld van het strijdtooneel in de midden en Zuidelijke sector van het Oostelijk front. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1715 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm. Tijdens de keuringenworden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len enz. Vrijwilligers die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-wachtbatalllon te Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden Zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19—30 Jaar, die aanmeldlngsplichtlg zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hnn verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier ln de Waffen-SS kan Ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta tie. 35.11.43 9—14.00 uur. Den Haag café Den 'out. Bezuldenhoutsche weg. enkele plaatselijke aanvallen der bols jewisten. In een eigen aanvalsoperatie ten noordwesten van Newel werd de vijand naar het zuiden teruggeworpen. De Strijd in Italië. In Zuid-Italië viel de vijand op den uitersten linkervleugel met ster ke strijdkrachten onze voorste stel lingen ten noorden van de rivier de Sangro aan. Talrijke hevige aanval len werden afgeslagen een plaatse lijke penetratie werd afgegrendeld. Na de onvoorwaardelijke capitulatie van de vijandelijke zeevesting Leros heeft nu ook de bezetting van het eilarfd Samos de wapens neergelegd. Duit sche troepen zijn op het eiland geland. Een deel van de uit Britsche en aan Badoglio onderhoorige troepen bestaan de bezetting is in de laatste dagen naar het neutrale buitenland gevlucht. De door hun divisiecommandant verlaten troep ter sterkte van ongeveer 6000 man wordt op het oogenblik door onze lan dingsformatie ontwapend. Aanval op Berlijn. Formaties Britsche bommenwerpers hebben in de avonduren van gisteren een zwaren terreuraanval ondernomen op de Rijkshoofdstad. Door 't neerwer pen van talrijke brisant- en brandbom men ontstonden verwoestingen in ver scheidene deelen der stad. Een aantal onvervangbare kunstmonumenten werd vernietigd. De bevolking leed verliezen Andere vijandelijke luchtstrijdkrach ten vielen een plaats in het Rijnland aan. In weerwil van bijzonder moeilijke omstandigheden voor de afweer schoot de luchtverdediging, voor zoover tot dusver is vastgesteld, 29 vijandelijke bommenwerpers neer". Verklaring van Menemendzjogloe. ISTANBOEL, 23 Nov. (DNB). - De minister van buitenlandsche zaken, Menemendzjogloe, is vandaag alhier aangekomen. Hij verklaarde tegenover persvertegenwoordigers voor een paar dagen rust naar Istanboel te zijn geko men. Omtrent de besprekingen te Cairo en de Turksche bifitenlandsche politiek kon worden gezegd, dat aan de onlangs door de beide partijorganen uitgegeven communiqué's op het oogenblik niets viel toe te voegen. Hij drong er bij het Turksche publiek op aan geen geloof te hechten aan door de buitenlandsche propaganda uitgestrooide berichten. 25 Nov.: Zon op 8.17, onder 16.36 uur. Maan op 5.07, onder 16.02 uur. De .tarnneiten" zijn op een steunpunt aan den Atlantischen Oceaan gearri veerd en worden over de betonnen bunkers uitgespreid Thans is de stelling vanuit de lucht nauwelijks meer yaar te nemen PK Feldle/Atl/fifP m BERLIJN, 23 Nov. (DNB). -r De Duit sche luchtverdediging heeft in weerwil van het ongunstige weer met groote vastberadenheid den strijd aangebonden tegen de Britsche terreurvliegers, die gisteravond waren binnengedrongen. De Britsche vliegtuigen werden voortdu rend bestreden en vooral boven het uitgebreide stadsgebied van Berlijn met een regen van granaten bestookt. Een groot aantal der vernietigde vij andelijke vliegtuigen waren viermoto rige bommenwerpers. Alleen al in de omgeving van Berlijn zijn tot dusverre de overblijfselen van 15 vliegtuigen ge vonden. Het aantal neergeschoten toe stellen stijgt voortdurend. Een mededeeling van Dr. Schmidt. Op de conferentie der buitenlandsche persvertegenwoordigers heeft de lei der van de persafdeeling van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, ge zant dr. Schmidt, omtrent den terreur aanval op Berlijn in den afgeloopen nacht verklaard, dat het belangrijkste van dezen aanval de reactie van de Ber- lijnsche bevolking is geweest. Hij kon met trots constateeren, dat Berlijn zijn naam van Rijkshoofdstad eer aangedaan heeft. Op voorbeeldige wijze, vaak met op het spel zetten van eigen leven, heb ben de Berlijners hun woningen verde digd. Dr. Schmidt gaf enkele voorbeel den van de bereidheid der bevolking tot het brengen van offers. Er was de zen nacht veel leed, doch de bewijzen van kameraadschap en van den on- voorwaardelijken wil zich geheel te ger ven zijn ontelbaar. Wanneer de Engel- schen hebben gemeend door vernieti ging van woningen en cultuurmonu menten het moreel van de bevolking te kunnen ondermijnen, dan hebben de ge beurtenissen van dezen nacht het in zicht, versterkt, dat ook de Berlijner ongebogen uit deze beproevingen te voorschijn komt en dat het geloof aan de eindoverwinning onwankelbaar is Berlijn is; er trotsch op, zoo besloot dr Schmidt, evenals vele andere Duitsche steden in het gemeenschappelijke front te staan. In dezen harden noodlotsstrijd hebben allen een gevoel gemeen „den onbedwingbaren haat tegen den vijand, die in bruten vernietigingswil streeft naar uitroeiing van het Duit sche volk". Waf er getroffen is Dóór het bericht, dat uitgestrekte Berlijnsche woonwijken in puin en asch gel.egd zijn, moest, zoo zegt het DNB. o.a, de slag in de Egeïsche Zee worden gepareerd. Naar de aangerichte verwoestingen ondubbelzinnig bewijzen, gold deze aan val bijna uitsluitend de woonwijken en de talrijke kunstmonumenten van de Rijkshoofdstad. De verwoestingen ln de dicht bevolkte woonwijken zijn, zooals niet anders te verwachten viel, vrij aanzienlijk en ook het aantal slacht offers onder de bevolking is helaas hoog. Die slachtoffers zijn bijna uit sluitend vrouwen, ouden van dagen niet meer dienstplichtige mannen en krijgsgevangenen. Voor die personen was dus in de eerste plaats de terreur aanval van de Britten bestemd, waar van buiten talrijke andere bedehuizen BRITSCHE VERKLARING INZAKE LIBANON. STOCKHOLM, 23 Nov. (DNB). - Vol gens een Reuterbericht heeft de minis ter zonder portefeuille Richard Law Dinsdag in het Lagerhuis een regee- ringsverklaring over den toestand In Libanon afgelegd. Daarin werd o.a. me degedeeld, dat de Llbaneesche minister president en de ministers weder in vrij heid zijn gesteld. De president, aldus de verklaring, is in zijn ambt hersteld. Nieuwe betoogingen te Beiroet. Volgens Exchange Express wordt van officieele Britsche zijde te Beiroet gemeld, dat het daar opnieuw tot on geregeldheden en demonstraties is ge komen, nadat de président en de mi- nister-presient waren vrijgelaten en naar Beiroet teruggekeerd. De Liba- neesche politie, aldus wordt verder gemeld, s'oot zich aan bij de betoogers. onder wie ook een aantal afgevaardig den viel op te merken De volksmenig te bezette de kamer van afgevaardig den en de politieprefectuur en Liba- neesche studenten trokken met vlag gen door de straten. Vele arbeiders blijven staken. ook de beroemde „Kaiser Wilhelm Ge- dachtniskirche" het slachtoffer is ge worden. De woonhuizen, schouwburgen, bioscopen, restaurants, kerkelijke en cultuurhistorische bouwwerken, die door de Britsche bommen verwoest of sterk beschadigd zijn, vormen een lange lijst maar de Britten kunnen er zeker van zijn, dat elke gedoode vrouw, elke zie kenhuispatiënt, elk kind en elke man even zorgvuldig geregistreerd wordt, als elk der moedwillig verwoeste gebou wen, dat diende voor civiele of cultuur historische doeleinden. Deze slachtoffers en verwoestingen verlangen een straf die door de terreur- aanvallen op Duitsche steden hoog is opgeloopen. Dezelfde Duitsche weer macht, die den IjfrigelschAmerikaan- schen veldtocht in «Zuid-Italië tot een bespotting voor de wereld liet worden, en die ondanks de hevige gevechten tegen het bolsjewisme, in nauwelijks honderd uur de Egeïsche Zee, dus een der belangrijkste deelen van de Middel- landsche Zee, van de Britten zuiverde, zal die straf voltrekken, zoodra het be vel daartoe gegeven wordt. BERLIJN, 23 Nov. (DNB). - De mili taire correspondent van het DNB, Martin Hallensleben, schrijft vandaag in zijn beschouwingen over den toe stand: Op het hoofdslagveld van Kief winnen de Duitschers, ondanks hard nekkiger tegenstand der bolsjewisten en ondanks voortdurend ongunstige weersomstandigheden verder terrein. De Duitsche tegenaanval in het ge- vechtsgebied ten westen van Kief be wijst, wanneer men de afzonderlijke operaties van de formaties van gene- raal-veldmaarschalk von Manstein te gen elkaar afweegt, hoezeer het de wil van de Duitsche leiding Is hier niet slechts terrein te winnen, doch voor alles de vijandelijke strijdkrachten hier zoo sterk mogelijk te binden. Dit is tot nu toe ook volledig gelukt. Gedeelte lijk zijn de bolsjewisten reeds gedwon gen, met het oog op een dreigende Duit sche doorbraak door het Sovjet-Russi sche offensieve front, van de verder naar het noorden aansluitende front sectoren strijdkrachten weg te halen en deze ln het In gevaar verkeerende pe netratiegebied In den strijd te brengen. Het moét opmerkelijk genoemd wor den, dat de divisies van von Manstein. na het afweren van talrijke vijandelijke tegenaanvallen nog onaangetast in hun gevechtskracht, gisteren opnffuw voor den stormloop aantraden en opnieuw een diepgeëchelonneerd vijandelijk ver dedigingsstelsel doorbraken. Zij rukken nog verder op, en heroverden wederom een vrij groot aantal belangrijke plaats jes Terwijl in de gevechtssectoren die zich verder naar het noorden bij hei slagveld van Kief aansluiten een ver minderend offensieve abtie van de bols- lewlsten valt waar te nemen, als gevolg van het onttrekken van strijdkrachten met uitzondering van het gebied ten zuidwesten van Gomel, 'riemen de bols jewistische 'inspanningen in de gebieden ten zuiden van Klef sterk toe. Hier zoe ken de bolsjewisten een ontlasting voor hun bedreigden sector van Kief Zoo wel in de groote bocht van den Dnjepr als bij Tsjerkassy zijn zij nieuwe groote aanvallen begonnen met een aanzienlijk gebruik van krachten. Het Initiatief kwam hun duur te staan. Weliswaar be haalden zij bij Tsjerkassv aanvankelijk successen, doch de spoedig daarop be gonnen Duitsche tegenaanvallen sloegen hen weer haar hun uitgangsstellingen terug. Op dezelfde wijze verliep een bolsjewistische aanvsl ten noorden van Kriwoirog, waar de bolsjewisten een pantserslag trachtten te forceeren Dit had tot gevolg dat hun pantsergol- ven in het geconcentreerde vuur van alle Duitsche afwrerwapens Ineenstort ten en onmiddellijk volgende Duitsche tegenaanvallen een buitengewoon hoo- gen prijs aan bloed en materiaal van den vijand eischten. 146 boMewistische tanks bleven op het slagveld liggen Al met al kan worden geconstateerd, dat de bolsjewisten er tot nu toe nog niet in zijn geslaagd de nieuwe Duitsche maatregelen te niet te doen. Men ver wacht aan Duitsche zijde dat de vijand zijn inspanningen tot zuivering van den toestand nog zal vergrooten. HOORN, 23 Nov. Zondagnacht omstreeks een uur is, vermoedelijk tengevolge van een defect in den. schoorsteen brand uitgebroken in een perceel aan den Oudijk op de grens van de gemeenten Westwoud en Zwaag, welk perceel werd bewoond door het gezin Besseling, bestaande uit man, vrouw en elf jeugdige kinderen, die met moeite in veiligheid konden worden gebracht. De brandweer van Westwoud verscheen niet op het appel en die van Zwaag kon uiteindelijk niet verhinderen, dat het huis geheel in de asch werd gelegd. Behalve de inboedel ging ook de geheele wintervoorraad in vlammen op, terwijl de schade, die zeer groot is, slechts gedeeltelijk door ver zekering wordt gedekt. Goed nieuws voor ouders, die kin deren hebben op de openbare lagere, voortgezet lagere en ulo-scholen. Zij zullen namelijk over het schooljaar 1942-1943 geen schoolgeld behoeven te betalen. Dit blijkt uit een circulaire van den Secretaris-Generaal van Binnen- landsche Zaken aan de burgemees ters, zooals „Het Volk" meldt. De overwegingen, die tot dit besluit geleid hebben, zijn de volgende: Op 3 Juli 1942 deelde de Secretaris- Generaal van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters per circulaire mee, dat de voorschriften voor een nieuwe regeling der schoolgeldheffing voor lager, middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs in vergevor derd stadium waren en dat derhalve aanbeveling verdiende, deze nieuwe regeling af te wachten, alvorens tot heffing over te gaan. De regeling is echter nog steeds niet afgekomen voor het lager onderwijs. Voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs is de nieuwe heffing reeds in de Staats courant afgekondigd. Een circulaire van 19 Mei 1942 hield 'n, dat in gemeenten, waar het school geldjaar vóór 1 Juli inging, de school geldheffing wel normaal voortgang kon hebben. Nu de nieuwe regeling echter zoolang is uitgebleven, wordt het een onbillijkheid geacht, dat in bepaalde gemeenten wel, in andere geen school geld betaald zou behoeven te worden. In verband daarmee zal over het schooljaar 1942-1943 geen schoolgeld voor het lager onderwijs worden ge heven. De financieele gevolgen hiervan kunnen redelijkerwijze niet ten laste der gemeente komen. Derhalve heeft de Secretaris-Generaal van Financiën goed gevonden, dat de gemeenten uit 's Rijks kas schadeloos zullen worden gesteld. Met nadruk wordt erop gewezen, dat deze regeling niet geldt voor het bui tengewoon lager onderwijs, dus voor scholen voor achterlijke kinderen e.d Wel worden de ouders van leerlingen der bijzondere schalen, waar de be sturen zelf schoolgeld innen, ook voor een jaar van schoolgeldbetaling vrij gesteld. 'S-GRAVENHAGE, 23 Nov. - Van be- vóegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de wekelijksche vrije middag, waarop thans eok het huis personeel recht heeft en welken de werkgever verplicht is te verleenen, op een werkdag moet vallen. LEIDEN, 23 Nov. Als in het kle dingmagazijn De Faam te Leiden na het beëindigen van de dagtaak de kas werd opgemaakt, haalde de cassière uit een apart vakje een niet onbedui dende som geld en een stapeltje prijs kaartjes van de op dien dag verkochte artikelen. Op de prijskaartjes stonden twee bedragen: het eene was de juis te prijs, die voor het kleedingstuk be rekend mocht worden, het andere be drag was de prijs, dien de verkooper of de verkoopster er voor hadden ge maakt. Het spreekt vanzelf, dat het laatste bedrag altijd hooger was. On voorzichtigheid met een prijskaartje had tengevolge, dat een klant den juis- ten prijs zag. De prijsbeheersching. die er in gemengd werd, haalde zonder eenige moeite nog zeventig van deze gevallen van recenten datum te voor schijn. Het bleek, dat deze zeventig klanten ruim zeventienhonderd gulden boven den vastgestelden prijs hadden betaald, hetgeen neerkomt op ongeveer 25 gulden per klant. Het zal dezen men schen plezier doen te vernemen, dat zij het te veel betaalde dezer dagen van de firma terug zulien ontvangen. Dit namelijk gelastte de inspecteur van de prijsbeheersching bij zijn strafbeschik- king van j.1. Zaterdag, bij welke be schikking het kleedingmagazijn voorts veroordeeld werd tot vijftigduizend gulden boete. ZEGER DAVIDZON. t In den ouderdom van 66 jaar is te Hoorn overleden de heer Zeger David- zon. De overledene was vooral in de Noord-Hollanclsche paardensportkringen een zeer geziene figuur, die zich als eigenaar en als pikeur altijd als een eerlijk sportman heeft doen kennen Velen zulien zich nog zijn lievelings paard „Senator" herinneren, dat tal van prijzen in de wacht sleepte. De West- friesche drafsport verliest in hem een vooraanstaande figuur, die moeilijk te vervangen zal zijn. „Observer" (conservatief Zondags blad), Londen, 31 Octolier 1943: „Wanneer de naties van Europa haar nationale leven en haar cul- tureele indemniteit willen behouden, moeten zij de middelen tot haar verdediging en haar souvereiniteit aaneensluiten". Onder groote belangstelling, ook van Duitsche en Nederlandsche autoriteiten, heeft de Hitier Jugend te Groningen Zon dag aldaar haar nieuwe „Heim" geopend. De Daily Telegraoh meldt, dat ex- president Benesj te Moskou is aangeko men, waar hij een twintigjarig bondge- nootsehapsverdrag tusschen „Tsjecho-Slo- wakije" en de Sovjet-Unie zal ondertee kenen. Zeer geslaagde uitvoering. Het zal een voldoening geweest zijn voor mevr. Corrie Morée—Dol en den heer Hoogervorst, dat de Casino-zaal Zondagmiddag zoo uitstekend bezet was. Hier werd het bewijs geleverd, dat de zanguitvoeringen van dit koor, dat betrekkelijk nog zoo kort bestaat, zeer gewaardeerd worden. Het is ove rigens geen wonder dat de zang van deze Heldersche meisjes reeds op een dergelijk peil staat, gezien de artistie ke leiding en het onvermoeide werk van een mevr. MoréeDol en een Henk Hoogervorst. Den Helder kan trotsch zijn op deze beide menschen, die onder zeer moeilijke omstandighe den rustig met hun werk doorgaan en van tijd tot tijd hun koor voor het voetlicht brengen om hun stadgenooten enkele mooie uren te bereiden. Want genoten heeft men van dezen zangmiddag. Het soms stormachtige applaus was hiervan een duidelijk be wijs. De selectie religieuse en wereldsche liederen was met uiterste zorg gekozen. Reeds het optreden van deze meisjes is de moeite waard. In .haar stemmige japonnen staan ze op het tooneel. Geen plankenkoorts, niets van dit alles; een volkomen opgaan in den zang. Ieder gebaar van den dirigent wordt opge merkt. Inderdaad een volkomen harmo nie tusschen koor en leiding. De eerste gezongen liederen waren Wildzang van J. Duin, Avondval van R. Gilson en het bruidskoor uit Lohen- grin van Wagner. Een prachtige vertol king viel dezen liederen ten deel. Dan volgde het mooie „Spinnelied' van Wagner. Men hoort het spinnewiel snorren, een zeer dankbare compositie. Het Ave Maria "gn Hamma werd ge zongen en eveneens het oude Kerstlied je „Nu zijt wellekomme", dat reeds meerdere malen door het koor werd gebracht, is aangrijpend schoon in al zijn eenvoud. Een van onze vaderlandsche lederen „Holland ze zeggenviel eén bij zonder applaus ten deel. Juist in dezen tijd spreekt de schoonheid van ons land meer dan ooit tot ons. Een echt stemmingslied is „Zondag" van J. Hartog. Aardig klinkt het bun- bam der kerkklok als ondergrond van het geheel. Het geestige liedje „De Ja gertjes" besioot het gedeelte voor de pauze. Het komische zangspel van Suppé heeft zeer goed voldaan. De costu- meering, kleurrijke boeren kleeder dracht, deed frisch aan. Geestig was het spel van den kapelmeester. Het na bootsen der diverse instrumenten als bas, viool, fluit, hobo en hoorn was een bijzonder aardig besluit van dezen middag. Tenslotte willen wij nog even stil staan bij het optreden der soliste, me vrouw Gé Zwiers—Vedder. Zij bracht liederen van Cath. van Rennes, LooS- jes, Kor Kuiler en L. Mortelmans. Een keuze van aardige vlotte liederen. Me vrouw ZwiersVedder, die in 9 jaar niet voor een zaal had gezongen, be- beschikt over een heldere sopraan, die iets te licht is voor de groote Casino zaal. Haar zang werd zeer gewaardeerd. Mevrouw MoréeDol zorgde ook hier voor de vleugelbegeleiding en zoowel haar als de soliste werd een bloemen hulde gebracht. Reeds nu, hiervan zijn wij overtuigd, ziét het Heldersche publiek een vol gend concert met belangstelling tege moet. BIDSTOND VOOR DEN NOOD DER TIJDEN. Geref. Kerk, Stationspark. Donder dag 25 Nov. 's avonds half acht. Voor ganger ds. van Twillert van Wieringer- werf. Belangstellenden welkm. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER. Van 1623 November 1943. Bestuurswijzigingen: Den Helder: N.V. Mij. „De Eendracht", Gravenstr. 61, brood- en koekfabriek. Andere wij zigingen: Callantsoog: P. Vos, Dorps plein, timmerbedr., enz., rechtsvorm ge wijzigd. Opheffingen: Den Helder: P. L. Vrieslander, Keizerstraat 110, handel in galanterieën enz. INSPECTIE DER BELASTINGEN TE DEN HELDER. Aanvragen loonbelastingboekjes 1944 losse arbeiders. De Inspecteur bovenvermeld maakt be kend, dat voor het aanvragen van een loonbelastingboekje voor z.g. losse arbei ders voor het jaar 1944 zitting zal worden gehouden te: Anna-Paulowna: ten kantore van den heer Ontvanger, Molenvaart 14, op 1 De cember a.s, nam. 18—20 uur; Breezand: gebouw Ned. Herv. Evange lisatie, Zandvaart 139, op 29 November a.s. nam. 18—20 uur. Wieringerwaard: ten raadhuize op 2 De cember a.s., nam. 1820 uur. De Inspecteur der Belastingen, J. VOLKMAARS. Trouwboekje en loonbelastingboekje meebrengen. Veroordeelingen. Bij strafbeschik- king werden door den burgemeester veroordeeld, wegens verblijf in de open lucht tusschen 0 en 4 uur, mej. J. S. te Den Oever, 5 boete subs 2 dagen hechtenis; W. M. en W. S. te Den Oever 10 subs. 4 d.; mej. E. V. te Hui- zum 5 subs. 2 d. Wegens 't rijden met rijwiel op betonweg; mw. A. K.G. te Amsterdam, 5 subs. 2 dagen, H. B. al hier 3 subs. 1 dag. Wegens het rij den per rijwiel op den openbaren weg met drie personen naast elkander: A. Y. te Hippolytushoef 5 subs. 2 dagen. Tijdelijk onderwijzeres. Tot tijde lijk onderwijzeres aan de o.l. school te Hippolytushoef is, wegens vertrek van den heer C. Langereis, benoemd mej. F. M. van Geer, te Amsterdam. Evacuatievoorbereidingen. Evenals elders in den lande is men ook in deze gemeente aangevangen met het geven van voorlichtingen aan de bevolking voor een eventueele nood-evacuatie, terwijl voorts gegevens worden verza meld voor het geval Wieringen door plotseling opkomende omstandigheden als vluchtoord dienst zou moeten doen. Nogmaals willen wij er nadrukkelijk de aandacht op vestigen, dat het hier uitsluitend maatregelen van voorberei ding betreffen en dat een daadwerke lijke evacuatie thans geheel niet aan1 Zondagavond. Alvorens U iets te vertellen van sport van vandaag wilde ik U even zeg gen, dat ik deze week een fijnen brief ontving van het Helder-lid Himpers, die momenteel in Duitschland vertoeft. Men had daar al heel spoedig gemerkt, dat die Witte Hollander aardig kan voet ballen en als gevolg daarvan speelt Himpers nu in de S.V. Eintracht als rechtsbinnen. Hoewel dus tijdelijk op genomen in een andere vereeniging is hij toch blijkens z'n brief nog met hart en ziel in Nieuwediep. Hij is ontzettend nieuwsgierig naar de opstelling van ons districtselftal voor den technischen dag op 14 November j.1. en naar het resul taat. Himpers weet natuurlijk nog niets van de moeilijkheden met het sperge bied en neemt maar a priori aan dat er in den Helder dien dag ook weer een belangrijke wedstrijd is. Verder schrijft hij, dat het Duitsche spel eenigszins anders is, maar dat hij zich daar heel spoedig bij heeft aange past. Tenslotte geeft hij een aardige beschouwing over den wedstrijd Hol landFrankrijk, welke ontmoeting op 31 Oct. j.1. plaats vond. Holland kwam daarbij met verscheidene goede derde klasse spelers uit. 't Zou aardig zijn," schrijft Himpers, „als daar nu ook eens een Heldersche jongen bij was!" Inder daad zou men hem daarvoor rustig een kans kunnen geven. Himpers zou Nieu wediep op een waardige wijze verte genwoordigen. Ik was vandaag even naar den Pol der om te zien hoe de club van dezen jongen, Helder, het zou maken tegen D.T.S. De accomodatie daar aan de Kleine Sluis is nog dezelfde van twintig jaar terug. Toen moesten we ons ook verkleeden in de tooneelzaal van Slik ker en ik herinner me nog hoe Bregman en Schol, onze beide backs, in de rust een korte een-acter opvoerden op het aardige tooneeltje van Slikker's Schouw burgzaal. 't Was daar, evenals nu, reuze gezellig, maar heelemaal niet geschikt om een elftal, dat een belangrijken wedstrijd moet spelen, vijftien minu ten rust te geven. Misschien was dit wel een van de oorzaken van het groote verschil in speelwijze, van Helder, vóór en na de rust. Dat ging in de eerste helft alles gesmeerd en er was feite lijk maar één elftal dat speelde. DTS maakte een zeer zwakken indruk en trachtte aan het spel van de witjakken zooveel mogelijk afbreuk te doen. Dit gelukte aardig, Helder wist het niet verder te brengen dan een 30 voor sprong. Toen kwam de gevaarlijke ken tering en was het door twee ongelukjes binnen 5 minuten 3—2 Niets meer te zien van het prima spel van voor de rust, weg het sprekende overwicht van den sterkere. Thans een stel ner veuze jongens die zonder eenig systeem trachten een uitslag 3—2 te redden, het geen tenslotte gelukt. Volgende week tegen Zandvoortmeeuwen zal dat an ders moeten gaan. De kansen van Hel der zijn toch al gering, althans volgens den voorzitter van de Meeuwen, die beweert dat zijn club positief kampioen wordt. Maar dat willen we, dan toch wel even zien! Alles is mogelijk dat ziet U aan Racing! Bravo Koster, dat was weer ouderwetsch. de orde is. Dit ter geruststelling van hen, die omtrent de werkelijke bedoe ling dezer voorbereiding door de ont stane onjuiste geruchten in twijfel zijn komen te verkeeren. Een dubbel jubileum bfl „Amicitia". Donderdag 2 December, juist op den feestavond van „Succes", zal het een jaar geleden zijn, dat de tooneel vereen. „Amicitia" werd opgericht. Deze mooit* vereeniging kan wel op een buitenge woon succesvol jaar terug zien. Weke lijks hoort of leest men, dat zij weer in één of andere plaats gevraagd is. Wij herinneren ons nog het openings stuk „Gebr. Kalkoen", dat een eclatant succes werd. Daarna „Het Gouden Kalf", „In 't Gouden Haantje", „Dr. Bavino", enz. Het voortvarende be stuur was echter van meening, dat men naast de z.g. publiekstukken, ook eens een stuk moest geven, dat op een hoo ger plan staat. Niet alleen om het peil van de club zelf omhoog te brengen, doch ook om het publiek te laten zien, dat er voor de echte tooneelliefhebbera nog iets meer te genieten valt. Dit ex periment is volkomen geslaagd. Met „Najaarsstormen" heeft men kunnen zien, waartoe „Amicitia" in staat was. Het spreekt vanzelf, dat over een nieuw genre de meeningen vaak ver deeld loopen, doch de twee volle zalen bewezen wel, hoe men „Amicitia" ap precieerde. „Amicitia" is het voorts ge weest, die een omwenteling bracht in het oude décor. Een keurige tooneelka- mer werd gefabriceerd. De toekomst? Wij vernemen, dat de volgende agenda nog vaststaat: in November „Gebr. Kalkoen" in 't Zand; in December „De Houten Ham" in „Concordia" en in Hoogwoud; „Najaarsstormen" te Den Oever; in 1944 in Januari „Westerman Zn." naar Den Helder en naar Mid- denmeer en Noord-Scharwoude; daar na nog met „Najaarsstormen" en „De Houten Ham" naar Kolhorn; twee avonden voor de Kleuterschool in Cine ma De Haan; terwijl daarna no" eeni ge andere avonden op 't programma staan Een respectabele lijst. Het twee de jubileum: Jannes J. Bosker 25 jaar tooneelist. Beide jubilea zullen op de „Succes-avond" gevierd worden. Zon der twijfel zal het zoowel „Amicitia" als haar voorzitter niet aan belangstel ling ontbreken. i

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1