DAGBLAD VOOR -«rrsarur™; 861 MilHonnairs Zware gevechten bij en K Krementsjoeg, Gomel ritsjef. n tegenaanvallen terrein heroverd. O DISTRIBUTIENIEUWS. Uitreiking van nieuwe bonkaarten. De situatie aan hei Oostelijke front. Rantsoenhouten vaste brandstoffen. Nieuws in 't kort. DE TERREURAANVALLEN OP BERLIJN. De dag c'er vergelding nadert. Verduister van 16.458 uur. De rechten van verzekerden. Voor den Economischen rechter. i Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen) Postrekening 44904X. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 276, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. (Van onzen politieken redacteur.) „rpintie sociaal gevoel in A LWIEhndv heeft, om nog niet eens iil?stlsche opvattingen of over- van socialistische f met van verba- tuiging te sPrek<LnV t bericht in de zing schele °oge" hebben, dat Neder- dagbladen gelez<0ffiCiecle opgave van land, volgens statistiek, in het Centraal Bure miilionnairs 1941 niet minder dan 861 tezamen bezat en dat dit«an^ 14% van het totale dgr vermo. s'echts 17% van in vergelijking mentSbhetajaarg daarvoor'met 18'/. gestegen 1 Indien er °°itee" aNeder" a n d* n iet geleverd T"[deI^ordt zooals de stom- ieeggeplunde kerende broertjes aan me anti s nundan is het wel dft bericht Toch zullen er ongetwijfeld lu vele te hopen zelfs zeer velen zijn, H?e gaarne een ander bewijs daarvoor ^nfiden gezien hebben dan deze toena me met 18% van het aantal million- -rs" Alsof er nog niet genoeg million nairs' waren in dit land van Colijns, 7wanenbergs, Van den Berghs en hoe al deze kapitaalkoningen met of zonder kromme neuzen mogen heeten. Een verblijdend verschijnsel is deze toename geenszins. Als nationaal-soci- aUst acht men zich een gezond mensch en als zoodanig weet men, dat bezit- ,mrming een noodzakelijke prikkel voor het floreeren van een menschelijke ge meenschap is. Bodemloos kankeren te- een het liberalisme, dat deze bezitvor- ming aanmoedigde en daardoor de mo- eeliikheden tot menschelijke welvaart vergrootte, is even onbillijk als het bruut afwijzen van de socialistische gedachte, die er naar Streeft de wel vaartsmogelijkheden systematisch te verbreeden, zoodat een zoo ruim mo «lijk deel der menschelijke gemeen schap daarvan profiteert en dat op zijn minst armoede en ellende voorkomen worden O HÈT gaat erom, voor de toekomsti ge maatschappij een gezond sys teem te vinden, dat voorkomt, dat de eene mensch ten koste van den we stand van den anderen mensch in wel vaart rijkdom en weelde baadt. Daar toe i's noodzakelijk dat ieder mensch die werken kan, ook werkelijk arbeid heeft en niet op goedertierenheid, de aalmoezen, giften hoe ook geformu- j leerd, van beter bedeelden is aangewe- zen. Daartoe is ook een gezonde basis noodzakelijk, zoodat een maatschappe- lijk minimum bereikt wordt, dat ieder mensch in staat stelt, naarmate zijn prestaties aan het genot van maat schappelijke goederen deelachtig te worden. Eveneens is het noodig, dat ieder mensch door de gemeenschap in staat gesteld wordt, nuttig en doelma tig opvoeding en onderwijs te krijgen, opdat zijn natuurlijke vermogens kans tot ontwikkeling en ontplooiing gebo den wordt. Die opvoeding en dat on derwijs moeten het opgroeiend ge slacht de plichten en rechten van een moderne maatschappij bijbrengen. Het geheele maatschappelijk leven moet voorts ter bepaling van rang en posi tie als maatstaf de prestatie hebben en niet verouderde begrippen zooals de voorrechten van klassen of bezit, die juist tot de ontwrichting en ver splintering van de moderne maatschap pij hebben geleid. Afstamming en a komst zijn door het nationaal-socialis- me niet meer een voorrecht van klas sen of enkelingen meer, doch een voor recht van een geheel volk, dat zich bloedsverbonden weet en dat zich v zijn plichten ten overstaan van den bo dem en het vaderland, den geboorte grond waartoe het behoort, bewust is. Dat is een idieëele aanwinst Yoor menschelijke samenleving. die nog geen enkele democratische staat ver kregen heeft, zelfs niet ondanks alle verbeteringen in de Scandinaafsche landen, die men zoo vaak gaarne voorbeeld wil aandienen. -O- T EGEN bezit en bezitters op zich 1 zelf heeft het nationaal-socialisme geen bezwaar, indien niet de bezitters hun bezit dank zij uitbuiting en °"der" drukking van bezitloozen, die mets^da ellende om zich heen zien. verkregen hebben Een gezonde gemeenschap en daarnaar streeft het nationaal-socia lisme - ziet echter in het feit. dat zich millioenen vermogens konden v0™e een bewijs, dat het maatsch®HFu5a systeem dat daartoe de mogelijkheid verschafte, fout is, zoolang tegenover deze millionnairs als schrijnende tegen stelling nog werkloosheid en armoed staan. Dat iemand die bovenmatige prestaties levert, ook bovenmatige De- looning voor die prestaties ontvangt, is niet onbillijk, doch volkomen rede lijk. Het is echter wel onbillijk, indien deze vermogens verworven worden ten koste van de nood en de ellende der arbeiders, die veelal door lage mens deze vermogens met hun arbeid h Ongetwiffefd" za° het gros de^r0eggj; streerde millionnaIr reeds vóór den ze worven hebben matig sociale voordien bij het s d? rhthebbers niet beleid der vroegere en heb_ al hun bezittingen aaageg d een na. ben zij ingezien dat he onder tionaal-socialistisch bestuur is be ver daar thans reeds sP.raka wellicht ter is. niets te varzw']gdat het hebben zij int'lss^en zac'htoogige. nationaal-socialisme gea idealen zoetsappige maagd is uie q_ enkel leuzen heef Wat bij naal-socialisme leuze g'evai steekt werkelijkheid e",n '^streefde een fanatieke wil. het nagestr ideaal te verwezenlijken. H doet „veel beloven en wein'g g de leven", kinderen en clwazen in vereid de zooals in de democratische wer P"Cti'1k tér»3 overstaan vanzijn jonge systeem ten stig en daarvoor historische taak te verantwoorde- lijkheld voor volk. toekomst en nage slacht bewust. _Q_ ^C<?,S «Ï5 vaL vóór den tienden Mei den tud van het n;euw aan- stammen. Voor zo mcn ze gevoege- fük°tTde ooriogswoekoraars rekenen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Nov. (DNB). - Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Aan het bruggenhoofd Nikopol, in de groote bocht van den Dnjepr en bij Tsjerkassy werden nieuwe sterke aanvallen der bolsjewisten in he vige gevechten afgeslagen en bin nengedrongen vijandelijke strijd krachten in een tegenaanval vernie tigd of teruggeworpen. In den sector ten zuiden van Kre mentsjoeg duren de hevige gevech ten voort. In het achterwaartsche gebied ten zuidwesten van Tsjerkassy werden ver scheidene versterkte bandietenkampen vernietigd. In het gevechtsgebied ten westen van Kief leidde een eigen aan val, op aanzienlijken schaal onderno men, tot de omsingeling van sterke vijandelijke strijdkrachten. Door een Duitsche pantserdivisie werden gisteren 30 pantserwagens, 6 batterijen en 40 andere stukken geschut van elk kaliher vernietigd of buitgemaakt. Er werden gevangenen gemaakt. De zware gevechten in het pene- tratiegebied ten westen van Gomel duurden ook gisteren voort. Onze troepen boden den aanvallenden vijandelijken formaties verbitterden tegenstand. Ten noorden van Gomel werden hevige Sovjet-aanvallen af geslagen. Bij het penetratiegebied ten zuid westen van Kritsjef zijn hevige ge vechten aan den gang. Ten noord westen van Newel werd bij een eigen tegenaanval terrein heroverd. Het Italiaansrhe front. Aan het zuid-Italiaansche front kwam het gisteren tot levendige plaatselijke gevechten. In den westelijken sector mislukte een vijandelijke aanval op een hoogtestelling ten westen van Venafro. In den oostelijken sector werden onze gevechtsvoorposten door nurfieriek veel sterkere Britsche strijdkrachten aange vallen. Na een gevecht van verschei dene uren, waarin de vijand gevoelige verliezen leed, trokken zij zich op ach terwaartsche stellingen terug. „Observer". „Nationale zelfbestem ming en separate sou- vereiniteit zijn over het geheel gezien geen voordeel der kleine naties gebleken. Dit be ginsel heeft aanleiding gegeven tot de geboorte van zoovele kleine en slecht te verdedigen staten". FELLE CR1TIEK IN ENGELSCHE PERS. GENèVE, 24 Nov. (DNB). - De neder lagen in den Dodecanesos ziin voor de Engelsche pers aanleiding tot felle cri- tiek. Over den betreurenswaardigen loop der dingen zal het parlement beslist een regeeringsverklaring eischen. schrijft de News Chronicle. De ontlastingspogingen van generaal Wilson bevredigen in het geheel niet. Gebleken is, dat de opera ties zeer dom geleid en kostbaar zijn Ontwijkende regeeringsverklaringen of pogingen tot verontschuldiging van het falen van het opperbevel zouden de openbare meening maar ergeren De val van Leros is een even groote ramp als Dieppe, zoo verklaart de Daily Express. Dit blad wijst erop. dat de ar beidersstakingen niet passen bij den ernst van den huidigen oorlog. VIJFVOUDIGE GIFMOORDENARES. BERLIJN. 23 Nov. (C.D.) - Wegens vijf gepleegde giftmoorden en vijf po gingen tot giftmoord op haar echtge- nooten, haar kinderen, haar zuster en haar neef is te Gustrow (Mecklenburgt een 37-jarige vrouw gearresteerd. Ge dreven door de slechte behandeling, die zij zich moest laten welgevallen, had de daderes sinds 1937 drie van haar vijf echtgenooten door middel van gift om het leven gebracht. wellicht antimannetjes die het hardst op degenen schelden, waaraan ze hun geld verdiend hebben Die zullen wel hun bekomst krijgen. Daaraan behoeft niemand te twijfelen en daaraan twij felt ook niemand die ziin oogen en ooren goed den kost geeft' Met dit soort verdieners zal straks grondig af gerekend worden. Daar is in de eerste plaats de belas^- tingschroef, die dit ongezonde maat schappelijke euvel op de meest weten schappelijke wijze kan verhelpen, zoo dat de geheele gemeenschap daarvan profiteert. Voorts is het met alle rede lijkheid te verwachten, dat straks de inkomens der arbeiders, ambtenaren en al wat werknemer is. aan een bete ren maatschappelijken welstand zullen aangepast worden waarop zij ten vol le recht hebben. Het spreekt verder vanzelf, dat de gemeenschap alle recht heeft te weten na afloop van den oor log, waarvandaan het inkomen van hooge meneers de kuren heeft gehaald zoo plotseling sprongsgewijs omhoog te klimmen. Wanneer in de toekomst uit welgefundeerde sociale overwegingen kinderen van arbeiders, kleine boeren, middenstanders en ambtenaren bijzon dere voorrechten bij opvoeding en on derwijs lot in de hoogste regionen toe ten deel vallen, dan is het volkomen natuurlijk, dat deze voorrechten niet openstaan voor de spruiten van de 861 millionnairs. Hoezeer is wijders de ge meenschap niet gediend met het op .schappelijke" wijze verwerven van parken en landgoederen, waarvan te lang enkelingen en te weinig volk heeft geprofiteerd. Waartoe alle vooruitzichten opsom men? Het is voldoende te weten, dat er een fanatieke, misschien hardvoch tige, maar niettemin gezonde v'1 is, de zen ongezonden socialen verhoudingen paal en perk te stellen. En waar een wil is, zoo zegt een oud spreckwoor, is ook een weg. Die zal beslist wel gevonden worden. De 861 millionnairs van 1941 en zij die zich nadien nog bij dit illus tere gezelchap zullen voegen, zullen er van kunnen meepraten! Nieuwe aanval op Berlijn. De Rijkshoofdstad werd in de avond-1 uren van den 23en November opnieuw door sterke formaties Britsche bom menwerpers aangevallen. Door dezen terreuraanval werd in verscheidene wij ken nieuwe zware brandschade aange-l rich. Behalve uitgestrekte woongebie den werden talrijke openbare gebou-j wen, waaronder kerken, sociale instel-j lingen en kunstmonumenten verwoest. Formaties jagers en afweergeschut der luchtmacht schoten in weerwil van de! voor den afweer moeilijke omstandig heden 19 vijandelijke vliegtuigen neer".; Duitsche wegencontrole in Dalmatië. Aile burgers, die zich naar Zara willen begeven, worden aan den rand der stad gecontroleerd. Meestal zijn het vrouwen uit de omliggende dorpen, die de dagelijksche markt in de stad met de producten van het land voor zien en ,haar waren op de aldaar gebruikelijke wijze op het hoofd dragen PK Kirsche/Sch/CNF/P m Nieuwe tabakskaart tegen overlegging van textielkaart. De plaatselijke distributiediensten reiken van 28 November tot en met 24 December a.s. tegen overlegging var. de stamkaart en tegen in ontvangstne ming van een bon van het inlegvel bonkaarten voor voedingsmiddelen uii Uitgereikt worden: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K A 401; aan houders van een inleg vel K 2 of L 2 een bonkaart K B 401; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K C ,401; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bon kaart K D 401 of K E 401, naar gelang zij geboren zijn tusschen 26 December 1939 en 27 December 1941, dan wel na 26 December 1941. Zij, die geboren zijn tusschen 28 No vember en 27 December van de jaren 1922, 1929 en 1939 dienen hun inlegvel te ruilen vóór zij hun bonkaart in ont vangst nemen. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributie- dienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven. Een uitzondering wordt gemaakt voor schip pers, woonwagenbewoners (voor zoover zij in het centraal bevolkingsregister zijn opgenomen) gedetacheerde mare- chaussee's, de vaste bevolking van kostscholen en voor hen, die tengevol ge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt de bon K of L 1—24, 224, 324 of 424 van het in legvel verwijderd. Voorts reiken de diensten aan houders van L-inlegvel- len toeslagkaarten uit, welke geldig zijn van 26 December 1943 tot en met 16 April 1944 Men moet, ten einde de ze kaart te ontvangen, bon „toeslag .52" van de thans geldige toeslagkaart in leveren NIEUWE TABAKSKAART. Verder reiken de diensten aan mannelijke personen, die geboren zHn vóór 27 December 1925 nieuwe BERLIJN. 24 Nov. - De ANP-corres- pondent meldt: Nadat talrijke Sovjet-Russische divi sies wekenlang getracht hebben de Duitsche stellingen, die ten W. van Smolensk den grooten autoweg naar Minsk afgrendelen, te doorbreken, is de strijd hier merkbaar geluwd, waar schijnlijk door de verliezen van den tegenstander. Te Berlijn meent men te kunnen aannemen, dat het Sovjet-Rus sische offensief in dezen sector voor- loopig tot staan is gebracht. Van een verflauwen van den strijd ln den centralen en Z. sector is daarente gen, niettegenstaande den invloed van het weer, dat het terrein in een mod derpoel heeft herschapen, nog niet veel te merken, hoewel men voor de opera ties thans grootendeels afhankelijk is van gebaande wegen. Met name geldt dit voor het penetratiegebied ten-W van Kief. waar de in hevigheid niet verminderde strijd gekenmerkt wordt eenerzijds door Duitsche tegenaanval len met het doel den gevaarlijk ver naar het W. opgerukten tegenstander terug te dringen, respectievelijk door aanval len op den Z flank van zijn verbindin gen af te snijden, anderzijds door po gingen van het roode leger, de basis van het penetratiegebied door aanval len aan weerszijde van Kief te verbree den. De Duitsche tegenaanvallen van het gebied van Sjitomir uit hebben ondanks den hardnekkigen Sovjet-Russischen tegenstand tot herovering van eenige belangrijke sectoren geleid en de bols jewisten zijn in N. richting terugge drongen. Men herinnert er te Berlijn aan, dat yon Manstein in het voorjaar bij Charkof in een soortgelijke situatie de kansen ten gunste van de Duit- schers heeft doen keeren. Aan den an deren kant wordt echter gewezen op de groote moeilijkheden, die de operaties ondervinden als gevolg van de slechte terreingesteldheid. In het gebied van Korosten is geen verandering in de situatie. Het is echter duidelijk, dat voor den in de richting van deze stad opgerukten noordelijken arm der Sovjet- Russische voorhoede in het penetratie gebied van Kief een gevaarlijke situatie kan ontstaan, naarmate de Duitsche troepen van het Z. verder oprukken Zich van dit gevaar bewust, verdedigen 's-GRAVENHAGE. 24 Nov. - Het blijkt, dat de indruk is gevestigd, dat ook de oude modellen van de rantsoen- bonnen voor een eenheid brandstoffen na 27 November a.s. niet meer geldig zijn. Dit is onjuist, aangezien deze bon nen geldig blijven. Voor het koopen van brandstoffen zijn ook na 27 Nov a.s derhalve geldig: 1. De nieuwe bonnen met het opschrift „73-1-e brandstoffen" uitgevoerd in de kleuren groen en bruin. 2. de oude bonnen met het opschrift ..Brandstoffen een eenheid" uitgevoerd hetzij in groen-griize kleur, hetzij in groene kleur met horizontalen witten balk. VOOR HET VOLK. DOOR HET VOLK. s-GRAVENHAGE. 24 Nov. - In de periode van 8 t/m 13 Nov. bracht ons volk een bedrag van f 67.607.81 bijeen voor onze minder bedeelde volksgenoo- ten De opbrengst van de in dit tijdvak gehouden collecte is hierbij niet inbe grepen. Winterhulp, die dit bedrag ont ving. zal ook ditmaal weer zorgdragen voor een goede bestemming dezer gelden de bolsjewisten zich met de grootste hardnekkigheid. De Sovjet-Russische aanvallen ten Z.W. van Gomel hebben kennelijk ten doel, de verbinding tot stand te bren gen met de ten W. van Kief staande troepen. De strijd, die zich hier voor een deel afspeelt in het gebied van Restjitsja, welke stad zelf in handen der bolsjewisten is, wordt uitermate bemoeilijkt, doordat hier de Pripetmoe- rassen beginnen, welke een wegens zijn onoverzichtelijkheid voor grootere ope raties onmogelijk terrein vormen, waar bovendien talrijke partisanen hun handwerk uitoefenen. Hoewel als ge volg hiervan de bolsjewisten hier en daar eenig terrein konden veroveren, hebben hun aanvallen nergens tot eenig succes van beslissende beteekenis ge leid. De wisselvallige strijd is hier nog in vollen gang. In de groote bocht van den Dnjepr zijn nog hevige gevechten gaande. De laatste dagen ondernemen de bolsjewis ten felle aanvallen in het gebied van Tsjerkassy, doch alle aanvallen op de stad zelf zijn door de Duitschers afge slagen. Tegelijk herhalen de bolsje wisten hun pogingen om met sterke strijdkrachten in het gebied van Kri- woirog en ten Z. van Dnjepropetrowsk door de Duitsche afweerlinies te bre ken terwijl ook 't bruggehoofd Nikopol aan hevige Sovjet-Russische aanvallen bloot staat. De Duitschers, die van hun kant te genaanvallen ondernemen, hebben alle doorbraakpogingen van den tegenstan der kunnen verijdelen. Waar deze suc ces hadden bleef dit tot plaatselijke pe netraties beperkt. tabakskaarten uit, welke geldig zijn van 26 December 1943 tot en met 16 April 1944. In verband hiermede moeten alle personen van 15 jaar en ouder hun textielkaart V 115 medebrengen. Ook mannelijke per sonen tusschen 15 en 18 jaar moeten dus, hoewel zjj geen tabakskaart ontvangen, toch hun textielkaart overleggen. Zeep,- toiletzeep en kindervoed- selkaarten worden ditmaal niet uit gereikt. In den vervolge zullen voor deze artikelen andere bonnen wor den aangewezen. Ook versnaperingenkaartcn wor den niet meer uitgereikt, aangezien versnaperingenbonnen op de bon kaarten voor voedingsmiddelen voor personen van 0 t.m. 13 jaar voor komen. Bij de uitreiking van een bonkaart voor voedingsmiddelen, en een toeslag- kaart voor houders van L-inlegvellen, wordt een kruis geplaatst rechts naast het vakje S 1 van de stamkaart Bij de uitreiking van een tabakskaart wordt een kruis geplaatst naast het vakje S 14 van de stamkaart Bij de uitreiking van bonkaarten voor bijzonderen arbeid, welke even eens gedurende dit tijdvak plaats heeft, wordt rechts naast het vakje S 1 een aanteekening geplaatst. Men ga terstond bij ontvangst der kaarten na of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in behandeling genomen. In Spanje is een nieuwe koudegolf uitgebroken. De passen, die Midden- en Noord-Spanje verbinden, zijn onderge sneeuwd. De temperatuur in de Pyre neeën is tot 14° onder nul gedaald; het verkeer op de landwegen is onderbroken. Op 70-jarigen leeftijd is te Gouda, waar hij op doorreis vertoefde, overleden de kunstschilder L. P. H. Stutterheim, wonende te 's-Gravenland, Stutterheim werd in Rotterdam geboren, waar hij na de Muloschool de academie voor beelden de kunsten bezocht. ,OP DEN KANSEL - EN DAARONDER" In de serie brandende kwesties heden over Hilversum 1 om 18 45 uur spreekt Max Blokzijl over: „Op den kansel - en daaronder". 26 Nov.: Zon op 8.19, onder 16.35 uur. Maan op 6.22, onder 16-30 uur. In de praktijk is gebleken, dat nog altijd velen het juiste onderscheid niet kennen tusschen de verstrekkingen, die de verplichte verzekering bij een alge meen ziekenfonds geeft en de rechten waarop men vanwege de ziektewet aan spraak kan doen gelden. Daarom zij er op gewezen, dat het ziekenfonds zorg draagt voor de geneeskundige behande ling en wat daarbij behoort, alsook voor de uitkeering bij overlijden, ter wijl het ziekengeld en het kraamgeld van 55.— kraentens de ziektewet worden uitgekeerd. Wie voor ziekengeld of voor het kraamgeld van 55.in aanmerking wil komen, moet dus niet bij zijn zie kenfonds zijn. Het aangewezen adres is in dit geval de Raad van Arbeid of de Bedrijfsvereeniging. waarbij de werk gever is aangesloten. Snelle aanmelding is steeds dringend gewenscht. Voorts heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, den wensch uitgesproken, dat de zie1- kenfondsen, indien hun een overlijdens- geval bekend wordt, dat aanspraak geeft op het ontvangen van een over- lijdensuitkeering, terwijl de betrokke nen nochtans in gebreke blijven, hier toe een aanvrage in te dienen, steels uit eigen beweging gtappen doen om dit in het reine te brengen Dit om te voor komen, dat lieden de dupe worden van 'n uit misverstand of onwetendheid be gaan verzuim. Uiteraard mogen de be trokkenen hierin geen aansporing zien om het indienen van een aanvrage nu maar op zijn beloop te laten. Zij zijn de eerst belanghebbenden en op hen rust derhalve de verplchting tot het in dienen van een aanvrage. MAN STAK VROEGERE VERLOOFDE. AMSTERDAM, 24 November. Een 25-jarige vrouw, wonende in de Wouwermanstraat, kreeg gisteravond half zeven bezoek van haar vroegere verloofde. Er ontstond een woorden wisseling en plotseling haalde de man een mes te voorschijn en bracht het meisje vier steken in hoofd en handen toe, waarna hij de vlucht nam en aar Den Haag vertrok. Daar is hij vanochtend in een hotel door de recherche aangehouden en op transport gesteld naar Amsterdam. De G.G. en G D. bracht het slacht offer, dat gelukkig niet 'levensgevaar lijk gewond werd, naar het Westergast huis. Dinsdag in de avonduren hebben Brit sche bommenwerpers opnieuw een terreuraanval op Berlijn ondernomen. In talrijke wijken werden nieuwe vernielingen aangericht. Daar deze tweede aanval echter verwacht werd, aldus verneemt het D.N.B., waren bij wijze van voorzorg bijzondere lucht beschermingsmaatregelen genomen, zoodat met de toewijding der ge heele bevolking onmiddellijk een aanvang kon worden gemaakt met de bestrijding der uitbrekende bran den en ook met het bergingswerk. Het weer was voor den afweer wat gunstiger dan den vorigen dag. Reeds vóór zij de kust bereikt hadden, wer den de formaties vijandelijke bom menwerpers door de Duitsche lucht verdedigingsstrijdkrachten aangeval len. Volgens de tot dusverre binnen gekomen partieele rapporten is een aanzienlijk aantal vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. De houding der bevolking. De correspondent van de Tat schrijft het volgende over de houding der be volking tijdens den eersten luchtaanval op de Duitsche hoofdstad: „Zonder het geringste grondgir.ht lie ten de formaties Engelsch—Amerikaan- sche bommenwerpers haar „tapijt bi n- delings op onzichtbare doelen vallen. Nog tijdens het alarm verliet de bevol king de kelders en maakte zij een aan vang met het blusschingswerk. Mannen en vrouwen, kinderen en ouden van dagen vormden lange rijen en sleepten emmers water naar de brandende ge vels en daken. Bewonderenswaardig was de discipline van al deze menschen Er werd geen hard woord gehoord, geen traan gezien. Verbeten deed men zijn plicht. In dezen nacht, dien Berlijn niet zoo spoedig zal vergeten, vierde de kameraadschap triomfen. De men schen trachtten niet alleen den brand in hun eigen huizen te blus- schen, maar ook dien bij hun en bij volslagen vreemden. Er waren waarschijnlijk weinig Berlijners, die vóór het aanbreken van den dag hun legerstede konden opzoeken Den geheelen nacht werd er gewerkt. De gezichten van de menschen op straat waren zwart van roet, hun handen smerig en bebloed door het zware werk. Maar wie des ochtends vroeg uit het venster zag, kon zeggen, dat dit werk niet vergeefsch is geweest. Met de pri mitieve middelen aarde en witer heb ben de Berlijners het klaar gespeeld, nog grootere schade te voorkomen. Du'" zenden en nog eens duizenden brand bommen zijn in dezen nacht door moe dige menschen gebluscht." De meening van Berlijnsche poli tieke kringen. Tav de jongste berichten van vij andelijke zijde, volgens welke de Ang- lo-Amerikaansche terreuraanvallen op Duitsche gebieden, in het bijzonder op de Rijkshoofdstad, een soort tweede front zouden vormen is men in Ber lijnsche politieke kringen van meening. dat dit mogelijk een poging is een nieuw thema te scheppen met het oog op de groote moeilijkheden, die zien voordoen bij de Anglo-Amerikaansche oorlogvoering en de vorming van een werkelijk tweede front. Daarbij ao"da" in het bijzonder ook de groote échecs, die de Amerikanen en Engelschen in den oorlog in den Stillen Oceaan lijden een zekere rol spelen. In dit verband herinnert men te Berlijn aan de uitla tingen van Dingle Foots. die onlang^ pleitte voor een sterker bommenterreur met het oog op het feit. dat een blo - kade haar doel, n.1. veniieling van het Duitsche gevechtsmoreel aan hetfron en in het vaderland, niet kon bfrelk®"_ Overigens, zoo verklaart men te lijn zullen ook door deze laffe over vallen oo woningen en cultuurmonu menten van de Rijkshoofdstad de ge beurtenissen en het verloop van den oorlog in geen enkel opzicht benadeeld worden. De Duitsche bevolking weet evenals het front wat zij verdragen moet en kan. Zij neemt derhalve met taaie vastbeslotenheid de offers van den terreuroorlog op zich in de trotsehe ze kerheid. dat de eindoverwinning aan Duitschland en zijn bondgenooten zal Z ]n De Duitsche pers over de aan- vallen. De .Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de bevolking van de Rijks hoofdstad den tweeden terreuraanval verwacht had. die wederom bestond in lukraak werpen van bommen op woon wijken en cultuurmonumenten, zonder dat er ook maar van militaire of voor t den oorlog belangrijke doelen sprake kon zijn. Dit blijkt ook uit een uitlating van Reuter volgens welke deze aanval len in de eerste plaats gericht waren tegen het moreel van de bevolking. Dit heeft echter de bevolking dér Rijkshoofdstad evenzeer begrepen als de menschen in Hamburg, Hannover, Essen, Keulen en andere steden van het Rijk, en zij heeft ook ditmaal tegenover den terreuraanval een dappere houding aan den dag gelegd en bereidheid tot hulp getoond. Te „Berliner Nachtausgabe" schrijft: Wederom heeft de vijand, omdat hij geen andere mogelijkheden tot succes ziet, gepoogd het moreel der bevolking aan te tasteft in de onjuiste verwach ting dit te kunnen breken. Wederom zijn kerken, historische gebouwen, kunstschatten en ziekenhuizen aan de luchtterreur ten offer gevallen. Hoe smartelijk en onvervangbaar deze ver liezen ook zijn, zij bewijzen slechts ten duidelijkste dat de vijand geen ander middel ziel om Duitschland op de knie- en te krijgen en dat hij de hoop om Duitschland in eerlijken strijd te kun nen overwinnen zelf heeft opgegeven. Juist dior de, wetenschap, dat in wer kelijkheid de militaire onmacht van den vijand om Duitrchland te verslaan ach ter deze luchtterreur staat, zet de be volking de tanden opeen en komt zij ook deze gemeene wonden te boven. D<- gesprekken der menschen óp straat, voor de brandende huizen en in de schuilkelders bevestigen slechts, dat de vijand met zijn terreur geenszins heeft bereikt, wat hij hoopte, doch slechts haat en afschuw heeft gewekt. De Duitsche vergelding. De ANP-correspondent meldt: Op de dagelijksche persconferentie is van bevoegde zijde medegedeeld, dat de omvang van de Britsche terreuraanvallen op de Berlijnsche bevolking Duitschland tot zijn leed wezen noodzaakt naar zijn vergel dingswapen te grijpen. Een oproep van Dr. Göbbels Rijksminister Dr. Göbbels heeft tot de bevolking van Berlijn een oproep gericht, waarin hij spreekt over de laatste Britsche terreuraanvallen waar in hij o.a. zegt, dat de vijand doorzijn infame en cynische strijdwijze datge ne wil bereiken, wat hem op het mili taire slagveld ontzegd zal blijven: de ineenstorting van de Duitsche weer standskracht van den Duitschen-verde- digingswil Dr. Göbbels brengt de Berlijnsche bevolking dank voor haar houding tij dens de vijandelijke terreuraanvallen. De vijand vergist zich, zegt hij, wan neer hij aanneemt, dat het oorlogsmo- reel der Rijkshoofdstad slechter zou zijn dan van welke andere Duitsche stad ook. Deelen onzer stad hehben weliswaar zware schade geleden, ver wondingen en dood van een heele reeks medeburgers wekken leed, maar de zware tijd, dien wij thrns beleven, zal eenmaal eindigen. Ten slotte verklaart Dr. Göbbels, dat alle burgers hun plicht zullen doen. ook al overvallen nood en ongeluk velen. Op de Rijkshoofdstad wordt de vaan gepant van de onwrikbaarheid en uit de puinen der vernielde huizen en stra ten zal na den oorlog een nieuw Berlijn onstaan, schooner dan ooit. ZIJ MAAKTEN MISBRUIK VAN DE ARMOEDE VAN EEN ANDER Daar leeft in Alkmaar een gezin, be staande uit man vrouw en zeven kin deren. Dat gezin moet op het oogen- blik rond zien te komen met 12 guldens in de week Men begrijpt, dat hier armoede troef is. En het is eveneens begrijpelijk, dat zelfs de meest noodige levensmiddelen niet alle gekocht kunnen worden, om dat het geld er voor ontbreekt. Dat de moeder van zeven kinderen dan op een gegeven oogenblik een aantal distribu- tiestamxaarten aan den man brengt, moge nie' goed te praten zijn. het is al even begrijpelijk, als men bovenge noemde omstandigheden kent. Maar dat er bovendien nog medemen- schen zijn die zich menschen noemen en desondanks schromelijk misbruik maken van de treurige omstandigheden waarin zco'n gezin verkeert. dat is misschien voor den gewonen sterveling niet begrijpelijk. Zoo iemand is de menschenlievende Nicolaas de Vries, grondwerker van be roep e- stadgenoot van het arme vrouwtje Zoo iemand is ook de Lan- gedijker Pieter Strijbis, in gewone doen timmerman, nu signeur die als een roof ridder onze omgeving onveilig maakt. Eerstgenoemde heeft op zekeren dag

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1