DAGBLAD VOOR Zeer zware gevechten ten zuiden van Krementsjoeg. Hitier spreekt tot jonge officieren. Ruim 100 vechtwagens vernietigd. Oorlogsverklaring van Columbia aan Duitschland. De terreuraanvallen op Berlijn. De strijd om Korosten. Premies ingevolge de Kinderbijslagwet. Dienstleiter Ritterbusch over het nationaal-socialisme. Vastbeslotenheid van het Duitsche volk. De aardbeving in Turkije. Nieuws in 't kort. Verduister v. 16.45-8.15 uur. Vergeet-mij-niet. STADSNIEUWS. 5 December nadert H.A.V.-successen. r Waard- en Groetpolder. Wieringen. Uitgave: Dagblad voor Noord-ITolIand N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lynen). Postrekening 449041. DINSDAG 30 NOVEMBEft 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht Aeelt mede: „Op de landengte van Perekop mis lukten verscheidene met krachtigen steun van artillerie ondernomen vijan delijke aanvallen. Op het bruggehoofd van Nikopol en In de groote bocht van den Dnjepr bleef de vijand op de bestaande zwaar tepunten met sterke strijdkrachten aan vallen: hij kon echter slechts eenige plaatselijke penetraties bewerkstelli gen, die werden afgegrendeld. 107 Sov jetpantserwagens werden stukgescho ten. Buitengewoon heftig waren de gevechten in het penetratiegebied ten zuiden van Krementsjoeg. Hier sloegen onze troepen de aanvallen van verscheidene vijandelijke in fanteriedivisies af en gingen op eenige plaatsen tot den tegenaanval over. Ook uit de sectoren Tsjerkassy, Kief en Korosten worden verbitter de gevechten gemeld. Daarbij had een eigen aanvalsopera- tie ten westen van Kief succes. Op 27 en 28 November werden in den zuide lijken sector van het Oostelijk front 72 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. In het geheele gevechtsgebied van Gomel laaiden wederom zware ge vechten op. Het modderige terrein en de zware druk van den aanvallen den vijand vergen van onze troepen, die hardnekkig weerstand bieden en steeds weer tot tegenaanvallen over gaan, superieure gevechtsprestaties. Terwijl ten zuidwesten van Smolensk plaatselijke vijandelijke aanvallen, voor een deel in gevechten van kor ten afstand, werden afgeweerd, le verden eigen aanvallen ten zuidwes ten van Newel in weerwil van moei lijke weers- en terreinomstandighe den en van den hardnekkigen vijan delijken tegenstand, nieuwe plaatse lijke successen op. Aan het zuid-Italiaansche front na dert de vijand in den oostelijken sector met sterke strijdkrachten langzaam on ze stellingen aan den noordwestelijken rand van het Sangro-dal. Britsche ge vechtsgroepen, die den vorigen dag waren binnengedrongen, werden in een tegenaanval met zware verliezen voor den vijand teruggeworpen. Gevangenen vielen in onze handen. Vijandelijke storingsvliegtuigen vlo gen in den afgeloopen nacht boven west-Duitschland. Eenige DuPsche vliegtuigen ondernamen in den afge loopen nacht storingsaanvallen op doe len in zuidoost-Engeland. De regeering van Columbia heeft na een enkele zitting van den Se naat, naar uit Bogota gemeld wordt, medegedeeld, dat het land zich in staat van oorlog met Duitschland bevindt. Als motief wordt aangege ven, dat de schoener „Ruby" van 70 ton onlangs door een Duitsche duikboot op de Caraibische Zee tot zinken is gebracht. Het vermoeden ligt voor de hand, dat met de plotselinge oorlogsverklaring een spel van intriges op het gebied van de binnenlandsche politiek verbon den is. Tijdens de debatten in den Senaat over de afkondiging van den oorlogstoestand met Duitschland twijfelde senator Va- lenzia naar uit Bogota gemeld wordt eraan, dat de schoener „Ruby" werke lijk door een Duitsche duikboot tot zin ken gebracht zou zijn, omdat Duitsch land zijn duikbooten beter ergens an ders in den strijd kan werpen. De minister van Buitenlandsche Zaken. Lozano, antwoordde opgewonden, dat naar zijn inlichtingen het Amerikaan- sche schip „Pompon" drie dagen gele den op dezelfde plaats was getorpe deerd. Valenzia verklaarde daarop, dat tengevolge van een verwisseling ook een Amerikaansche duikboot den schoe ner tot zinken gebracht zou kunnen hebben. Op zijn minst genomen ishet merkwaardig, dat het Amerikaansche schip, dat de schipbreukelingen aan boord heeft genomen, niet eveneens is aangevallen. De ontstelde Lozano wees de mogelijkheid van de hand, dat een bevriende mogendheid dit Columbiaan- sche schip zou hebben aangeval len en verklaarde, dat thans Colum- biaansche torpedojagers zonder tijd verlies het vuur zouden openen, wan neer zij Duitsche duikbooten waar nemen. De bevolking blijft onder de oorlogs verklaring onverschillig en de berich ten worden bijna zonder commentaar gelezen. Een doorgestoken kaart. De diplomatieke correspondent van het DNB, dr. Siegfried Horn, noemt de oorlogsverklaring van Columbia aan Duitschland een farce, die gebaseerd is op een voorwendsel dat er met de ha ren bijgesleept is. Hij schrijft o.a.: De oorlogsverklaring van dezen Zuid- Amerikaanschen Staat is niets anders dan het resultaat van een door Wash ington uitgeoefenden druk, waarbij binnenlandsch-politieke motieven een rol hebben gespeeld. Het is in het kort gezegd een doorgestoken kaart, waar bij de Zuid-Amerikaansche landen naar de pijpen van Washington moeten dan- sen. De houding van Columbia op be vel der Ver. Staten zal niets aan den afloop van den oorlog veranderen. Deze houding is echter symptomatisch voor de methoden waarmede Washington zijn politieke en economische plannen ten opzichte van de Amerikaansche landen weet te bevorderen. OSLO, 29 Nov. fD.N.B.) De An- glo-Amerikaansche bommenterreur te- Sen Duitsche steden heeft in de ver schillende hoofdsteden zooiets als een gemeenschapsgevoel der Europeesche steden doen ontstaan, dat zich vol af schuw wendt tegen de verwoestingen van cultuurhistorische gedenkteekenen en unieke bouwwerken. Met deze woorden bracht de eerste burgemees ter van Oslo, Jensen, tegen een D.N. B.-vertegenwoordiger zijn verbolgen heid tot uiting, die hier over de En- gelsche en Amerikaansche luchtpiraten heerscht. Het Duitsche volk, zoo verklaarde hij, wordt door dergelijke middelen van openlijke terreur tegen civiele in stellingen niet overwonnen. Misschien zijn het excessen van afgunst geweest die den vijandelijken kant de vernieti ging van voorbeeldige gemeentelijke en sociale instellingen doen prefereeren. In dit verband wijst Jensen op de on dubbelzinnige verantwoordelijkheid, die Engeland en Amerika voor deze wijze van oorlogvoeren, waarmede zij zijn begonnen, op hun schouders hebben geladen. Het is allang bewezen, dat Duitschland hierdoor niet overwonnen kan worden. Tijdens hun aanval op Korosten waren de bolsjewisten erin geslaagd in de stad door te dringen en zich daar in straten en huizen te verschansen. Tijdens den onmiddellijk ondernomen Duitschen tegenaanval kwam het tot verbitterde gevechten op korten afstand, waarin de bolsjewisten zich wanhopig in hun steunpunten verdedigden, aangezien zij op ontzet hoopten. Zij leden bij hun vergeefsche uitbraak- en ontzetpogin gen zeer zware verliezen. Alleen in de tot dusver gevoerde gevechten hebben de Duitsche grenadiers het gros van de 226ste bolsjewistische infanteriedivisie en belangrijke deelen van de 143ste in fanteriedivisie vernietigd. De rest der bolsjewistische formaties heeft zich op drie steunpunten binnen de stad terug getrokken en gaat daar haar vernieti ging tegemoet. De poldermolens in den Wieringer- waard zijn van groot belang, daar zij voor den goeden waterstand moeten zorgdragen Thans is een nieuw model molen in gebruik genomen, die zichzelf regelt door middel van een vlotter- systeem. Als het water op peil is, schakelt deze molen zichzelf uit, door van den wind af te draaien. Niet zoodra echter is het water te hoog of de molen begint weer te malen. Een der nieuwe molens De premie ingevolge de Kinderbijslag wet. bestaande uit een bijdrage tot dekking van de kinderbijslagen en een opslag, bestemd tot dekking van de administratiekosten, wordt telken jare opnieuw vastgesteld. De secr.-gen. van het dept. van Fo- ciale Zaken heeft thans voor 1944 de evenbedoelde bijdrage bepaald op 0.92 (voor 1943: 0.94 van het 1 ~>n, dat voor premiebetaling in aanmerking komt. Voor instellingen van weldadig heid, voorkomende op de lijst, bedoeld in Art. 3 van de Armenwet, is de bij drage lager gesteld, namelijk op 0.142 (voor 1943 0.44 o) van het loon. Voor de werkgevers, die bij 't Rijks kinderbijslagfonds zijn aangesloten, heeft de secr.-gen. den opslag op 0.08 (voor 1943: 0.06 #/o) van het loon be paald, zoodat de totale premie, zijnde bijdrage plus opslag, voor deze werk gevers ook in het jaar 1944 1 van het loon zal beloopen, behoudens, wanneer zij behooren tot de evengenoemde in stellingen van weldadigheid, in welk geval de premie wederom 'U zal be dragen. De totale premie blijft in deze gevallen dus onveranderd, doch in de verdeeling van het premie-bedrag is een lichte verschuiving gebracht ten gunste van de dekking der administra tiekosten. HENGELO, 29 Nov. In een rede, welke Dienstleiter Ritterbusch Zondag avond ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der plaatselijke afdeeling der N.S.D.A.P. hield, legde hij de funda- menteele waarden van het Nationaal- Socialisme bloot. Van geweldige betee- kenis is, aldus spr.,* dat Hitier niet slechts naar de macht greep, doch veel verder zag. Zijn door het Joodsch ver raad van 1919 vergiftigde en gebroken volk gaf hij een nieuwe idee en een nieuw geloof; hij schiep zijn beweging niet om de macht in den staat te ver overen doch om een grootsch doel na te streven, een doel, dat nog niet be reikt is, doch waarvoor nog vele gene raties zullen moeten strijden. Zooals het karakter van een mensch blijkt uit zijn daden, zoo is het ook met een volk. Liberalisme en Marxisme Daarom kan een volk, ingesteld op HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Nov. (DNB). De Führer heeft dezer dagen het woord gevoerd voor ongeveer 20.000 pas benoemde jeugdige offi cieren van het leger, de marine, de luchtmacht en de Waffen-SS. Hij gaf een uiteenzetting van de oorzaken van den Duitschland opgedrongen strjjd om te zijn of niet te zijn en wees erop, dat het doel van de ach ter de Britsche politiek staande Joodsche krachten geweest is door het ontketenen van dezen oorlog in bondgenootschap met de Sovjet-Unie in de eerste plaats Duitschland uit te roeien, teneinde daardoor geheel Europa aan het bolsjewisme te kun nen overleveren. Wanneer Duitschland dezen strijd voor zichzelf en voor Europa niet zou win nen, zoo verklaarde de Führer, dan zou de barbaarschheid van de steppe over ons continent komen, en het als drager en bron van menschelijke cultuur ver woesten. Dat dit uiteindelijk de wil is van degenen, die den oorlog begonnen zijn en er schuld aan hebben, daarover laten zij thans zelf geen twijfel meer bestaan. Door dezen oorlog meende En geland zijn oude theorie van het even wicht der krachten in Europa weer als zoo vaak met bloed te kunnen door drijven. Groot-Brittannië is echter dit maal in werkelijkheid zelf slechts een instrument in handen van de vreemde verschijning, die sedert meer dan 150 jaren in Europa, vecht om de macht over dit gebied: het internationale jo dendom. Dit bedient zich in geslepen camouflage van vermeende Britsche staatsbelangen, teneinde daardoor des te gemakkelijker de pest van de joodsch—bolsjewistische revolutie ten slotte in Engeland evenals in het overige Europa te kunnen verspreiden. Gigantische strijd tusschen volken en rassen. Tegenover de door den joodschen haat gedicteerde vernietigingsplannen van onze vijanden stelde de Führer de on wankelbare vastbeslotenheid van het Duitsche volk om deze wereldhistorische worsteling door uiterste volharding en het tot het laatste toe inspannen van alle krachten te doorstaan. Hij wees den pas benoemden jongen officieren erop, dat bij den moed en de hardheid van den soldaat thans de geloofsbelijdenis hoort .van den politiek geschoolden man, die weet waarom de strijd gaat. Want juist in deze verschrikkelijke wor steling moet ieder afzonderlijk doordron gen zijn van het inzicht, dat het niet maar een militair conflict tusschen de afzonderlijke staten is, doch een gigan tische worsteling tusschen volken en rassen, waarin de eene wereldbeschou wing overwint en de andere onbarm hartig wordt vernietigd. Dat wil zeg gen: het volk dat verliest houdt op te bestaan. Want iets anders te verwachten van dezen strijd dan overwinning of ondergang is waanzin. Ook de laatste Duitsche soldaat moet derhalve door drongen zijn van de overtuiging, dat deze wreede strijd, dien onze vijanden gewild en ons opgedrongen hebben, en waaraan zij schuld hebben, niet anders kan eindigen, dan met de Duitsche overwinning. Wij zijn wat menschen en materiaal aangaat onder alle omstan digheden in staat ins te handhaven tegenover onze tegenstanders, en het is derhalve ook begrijpelijk, dat wij uit eindelijk dezen oorlog zullen winnen. Geloof aan de overwinning. Aan de hand van de groote en sterke tijden der Duitsche historie zette de Führer voor de jeugdige officieren uit een, dat de overwinning nog steeds de Duitsche vanen heeft bekroond, wan neer de Duitschers bezield waren door een eensgezind en onwankelbaar geloof in hun eeuwige Duitschland. Het Duit sche volk wordt, evenals zoo vaak in het verleden, ook thans in zijn strijd om zijn vrijheid en dus de toekomst niets door de Voorzienigheid geschonken. Alles moet bevochten worden door de hardheid van zijn zonen aan het front en ook door in het vaderland de zwaar ste belastingsproeven te doorstaan. Juist in de bitterste uren der beproe ving komt ..et er echter op aan, dat de tot de leiding geroepen mannen hun ge loof aan de overwinning uit hun we reldopvatting putten en het door hun voorbeeld en hun houding weten over te brengen op de onder hen staande mannen. De officier moet derhalve te vens drager zijn van den politieken wil in de weermacht. Ieder officier moet er zich steeds van bewust zijn, dat waar hij staat en strijdt, het lot van het Duit sche volk en Rijk in zijn handen is ge legd. Generaal-veldmaarschalk Keite' besloot hei appèl met een belijdenis van 'rouw aan den Führer, die geestdriftig weer klank vond uit duizenden jonge mon den. REEDS 1800 SLACHTOFFERS. De belichten, welke over de aard beving jn Turkije ons bereiken, maken melding van een voortdurend stijgen van het aantal slachtoffers, terwijl bovendien blijkt, dat de verwoestin gen grooter zijn dan aanvankelijk verwacht werd. Gisteravond was het aantal slachtof fers reeds tot 1800 gestegen, terwijl het plaatsje Vezirkoeirue geheel was ver meld. In Ladik staan nog slechts en kele huizen overeind. In het district Desje Bogan zijn 537 dooden geborgen, in Tokat 151, terwijl in laatstgenoemde plaats o.m. 12 mos keeën volkomen verwoest zijn. In Oesmandsjik en omgeving zijn alleen in den nacht van 28 op 29 Nov. 450 dooden geborgen. Negentig procent van alle hu'zen is vernield. Er is veel vee verloren gegaan alsmede levens middelen. In Tessia en omgeving wer den 250 gewonden, onder wie 119 'a- vensgevaarlijk gewonde personen uit de puinhoopen gehaald. Ook in Kargi is aanzienlijke materieele schade aan gericht. Ook de verliezen aan men- schenlevens zijn hoog. De weg tus schen Kargi en Tessia is volkomen ver sperd, zoodat voor de eerste hulpver leening bespannen 'voertuigen moesten worden gebruikt. In Tessia zijn de electrische centrale en de installaties van de rijstfabriek, alsmede alle openbare gebouwen in gestort. 350 Dooden zijn tot dusver op gegeven. De regeering heeft voorloo- pig reeds een bedrag van 80.000 pond voor het lenigen van den nood ter be schikking gesteld. Na het gebruik van geconserveerde levensmiddelen uit blik, welke al eenige Jaren oud waren, hebben zich gisteren vergiftigingsverschijnselen voorgedaan bij een zevental paters en broeders van het St. Josephmisslehuis te Hees bij Nijmegen. De patiënten werden, na medisch con- slt, onmiddellijk overgebracht naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen. In den loop van den dag zijn daar twee pa ters en een broeder aan de gevolgen overleden, terwijl nog twee paters en twee broeders, wier toestand gisteravond nog ernstig was, in het ziekenhuis moe ten blijven. Met betrekking tot den terreuraanval op Sofia heeft de directeur van het blad Ultro" te Sofia verklaard, dat thans ook de laatste Bulgaar er van over tuigd is, dat het Amerikaansche volk een volk van gangsters is. Het agentschap Ofl meldt uit Greve- lingen, dat verscheidene Britsche vlieg tuigen een Fransche visschersboot hebben aangevallen en in den grond geboord. De uit acht koppen bestaande beman ning kwam om het leven. liberalisme of marxisme, nimmer het socialisme opbouwen. Vroeger gold ais waardemeter het bezit; wie veel had, wés veel, en wie weinig bezat drukt: zich dikwijls zelf het stempel der min derwaardigheid op, De mensch was slaaf van omgeving en milieu. Voor het liberalisme was het volk slechts d. so.n der enkelingen, het individu was het hoogste begrip en had het recht zich geheel uit te leven. Met zulk een prin cipe is er geen plaats voor gemeen schap. Het individu stelt zich tegenover die gemeenschap, wenscht geen plich ten, alleen rechten. Welke Duitsche man of vrouw is echter buiten het ver band van het volk te denken? Allen zijn onderworpen aan de gemeen schap van het bloed. Het is onzedelijk en tegen de goddelijke wet zich daar van los te maken en wie zich één weet met zijn volk, wil dat volk ook dienen, is bereid er zijn leven voor te geven en dan ook is hij vrij, omdat hij beslist uit eigen vrijen wil. Een legitieme zoon van het libera lisme was het marxisme. Bij den arbei der verwekte het verlangen naar iets hoogers, doch de samenbundeling der werkers leidde niet tot de vorming van een groote gemeenschap, doch slechts tot den klassestrijd. Zonder zich daar van bewust te zijn, werd de Duitsche arbeider een strijder tegen de eenheid van zijn volk, dat gebroken, verraden en door elkaar geschud aan den rand van den afgrond werd gebracht. Is het dan vreemd, dat wij den jood haten? Hitier kwam Toen kwam Hitier met zijn grootsche taak en zending. Alleen hij, die behoor de tot het levend organisme der Duit sche bloedgemeenschap, was Duitscher. De oproep tot gemeenschapszin en ge meenschapsplichten werd voor een uto pie gehouden. We werden uitgelachen en gehoond en steeds weer werden de belangen van den enkeling op den voor grond geschoven, doch één voor één zijn de velen gekomen die inzagen,, dat wij op den goeden weg waren en dat niet door beloften, doch door te wijzen op strijd en offer. Zoo zijn wij ge groeid tot een eenheid rondom den Führer. In die eenheid willen wij alle kracht van lichaam en geest aan het volk geven, zoodat dit volkslichaam weer gezond wordt en bloeit, want dan zullen zijn krachten vanzelf weer te rugvloeien naar den enkeling. Om deze idee door te geven werd de N.S.D.A.P. gesticht, welke er nog is, en in de toe komst zal blijven, als wachteres over den geest van het volk. En wat de N.S.D.A.P. voor het Duitsche volk is moet de N.S.B. voor Nederland zijn. Het moet haar onverschillig zijn of ze macht bezit in den Staat, het gaat om den geest van het volk. Ik wensch U die macht, aldus spr. heelemaal niet toe, voordat ge Uw volk van dien nationaal-socialistischen geest door drongen hebt. We willen U het Duitsche nationaal-socialisme niet opdringen, ge moet zelf voor het ideaal vechten, met als inzet het wezen en karakter van Uw volk. Wie handelt uit liefde voor zijn volk, handelt goed en vergist zich nooit. Het meest zuiver in deze idee vastgelegd in het woord van den Führer: „Du bist nichts, dein Volk ist alles". „The Nineteenth Century", Engelsch tijdschrift, hoofdartikel: „Opbouw of verval", September 1943. „Zeer in het algemeen gezegd, eischt Rusland het ver val van Europa en vooral van het deel tusschen de Oostzee en de Egeïsche Zee. Het heeft de toe komstige annexatie van Oostpolen geproclameerd en een geheime bezet ting van dit deel door geheime afge zanten ten uitvoer gelegd. Het op treden der partij van Poolsche ar beiders in Westpolen er. de poging een vervroegden opstand voor te be reiden, bewijzen, dat Rusland van plan is Polen te beheerschen. Het is ook vastbesloten de industrieën in Centraal en Zuidoost-Europa, vooral in Bohemen, onder zijn heerschappij te brengen. DaarrWbr zal het zijn fa brieken in den Oeral kunnen ver planten en geschoolde Tsjechische arbeiders naar het binnenland van Rusland kunnen brengen. Bovendien eischt Rusland het verval van Roe menië met den wensch de Donau en de olievelden te controleeren. Het streeft naar een toegang naar de Mtddellandsche Zee en zoo mogelijk naar de Adriatische Zee. Rusland ge looft thans na den tweeden wereld oorlog meer te kunnen bereiken dan in zijn geheele geschiedenis". „Het streven van Rus land zou, wanneer het succes had, het even wicht van Europa in gevaar brenge n". 1 Dec.: Zon op 8.26, onder 16.31 uur. Maan op 11.58, onder 20.39 uur. Het vergeet-mij-nietje zal het sym bool vormen voor de eerstvolgende groote Winterhulp-straatcollecte, welke op de data 4-6 December is vastgesteld. Hoewel het doel, dat Winterhulp Ne derland nastreeft, langzamerhand be kend verondersteld mag worden, wil len wij er ten overvloede nog eens op wijzen, dat men er naar streeft voor die gezinnen, die een minimum-inkomen hebben, de extra-zorgen, welke de win termaanden nu eenmaal met zich mee brengen, te ^verlichten. Over den aard van deze extra-uit gaven behoeven wij de huismoeders nauwelijks in te "lichten, omdat ieder voor zich wel weet wat er in den win ter voor kleeding. voeding dekking en kolen noodig is. Om de aanschaf fing hiervan mogelijk te maken, geeft Winterhulp waardebonnen uit, doch daarvoor moet er geld zijn, veel geld zelfs en om dit bijeen te brengen, wordt een beroep gedaan op het Nederlaad- sche volk. Winterhulp zelf is een organisatie, die niet boven of naast ons volk staat; zij wordt gedragen en gevormd door al onze volksgenooten. Het is dus plicht van ieder medewerking te verleenen. Op grond hiervan is het duidelijk, dat Winterhulp niet vraagt naar po litieke of godsdienstige overtuiging, maar er is voor al onze volksgenooten. De vorige collecten zijn een groot succes geworden; er zijn zelfs vela ge meenten, waar de opbrengst met lOO'/o gestegen is. Deze stijgende lijn dient te worden gehandhaafd, want vooral in de Sint Nicolaas-periode behoort het „ver geet-mij-niet" ten aanzien van de min der bedeelde volksgenooten in lichtende letters te worden geschreven. Men stelle dus hart en beurs open en wil men op bijzondere wijze mede werken dan kan dit geschieden door opgave als collectant(trice) bij de buurt- schapshoofden en bij de kantoren van den Nederlandschen Volksdienst—Win terhulp Nederland. DE MOORD OP DEN CAFéHOUDER TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 29 Nov. Het onder zoek in het drama in de Slaghekstraat, dat met kracht wordt voortgezet, heeft nieuwe ontstellende bijzonderheden aan het licht gebracht, waaruit blijkt, dat de aanslag op koelbloedige wijze is voorbereid. De echtgenoote van Van Duffelen, de 34-jarige M. D. R. van D., geboren B„ heeft thans bekend, samen met den in arrest gestelden Van I. een afspraak te hebben gemaakt om haar man uit den weg te ruimen. Het had reeds op 18 Mei in de bedoeling gelegen den kas telein te vermoorden. Ook toen werd geprobeerd met een hard voorwerp zijn schedel te. verbrijzelen, maar de aan slag mislukte en de dader bleef onbe kend. Van I. heeft thans toegegeven ook aan dezen aanslag schuldig te zijn. Wat de rol van de echtgenoote betreft, zij heeft verleden week op den bewus- ten avond Van I. de trap op hooren ko men en het schijnsel van zijn zaklan taarn gezien. Wetende wat er ging gebeuren, is zij uit angst onder de de kens gekropen, aan Van I. gelegenheid latend, zijn plan uit te voeren, dat maar al te goed is gelukt. Denkt U aan de Leeszaal? 5 December nadert. De datum nadert snel en voor wij het weten staan we voor den Sinterklaas-avond. Sinterklaas 1943.... ongetwijfeld zal het „heerlijk avondje" in belangrijk be scheidener vormen gevierd dienen te worden dan in normale omstandighe den. Maar hoe bescheiden die vormen dan ook zullen zijn, het neemt niet weg, dat men de Heldersche Leeszaal, in de Sinterklaasweek niet mag vergeten. Want zooals men weet werd besloten deze instelling ter gelegenheid van het feest een cadeau te verschaffen in den vorm van een boek. Eén en vijftig weken van het jaar geeft de Leeszaal boeken aan anderen Is het te veel gevraagd als wij er voor éénmaal op aandringen, dat wij in die eene, overblijvende week een boek schenken aan Je Leeszaal? Wellicht zijn er nog lezers, en voor namelijk onder hen, die tot nu toe ver zuimden hun kisten en kasten eens door te kijken, die zich afvragen: wat moet ik dan voor 'n boek geven? Wel- n„, alle soort lectuur is welkom. Uiter aard vooral boeken, die een opvoedende waarde hebben, romans, jongens- en meisjesboeken en studiewerken. Het spreekt vanzelf dat stuiversromans, Lord Listers, en allerlei prullige premieuit gaven beter niet aangeboden kunnen werden. Het moeten behoorlijke boe ken zijn. die men iedereen in handen kan geven. Het spreekt vanzelf dat praktisch iedereen in het bezit is van boeken, die hij voor dit doel kan missen. Het is slechts een kwestie van het even na zien der kasten en kisten. Het is ver bazingwekkend te ervaren hoeveel boe ken jaar-in, jaar-uit liggen te vergaan op plaatsen, die zelfs den eige naar niet bekend zijn. En ziehet zijn juist deze boeken, waaraan de Leeszaal zoo'n dringende behoefte heeft Wij spraken af: een Sinterklaas cadeau voor de Leeszaal. Welnu, dat men deze verrassing dan ook deze week nog brengt enwat nog beter is, vandaag. Zoek het boek vandaag nog op en breng het aan de dames van de Leeszaal; U weet het adres: hoek BreewaterstraatCaliforniestraat. Maar vooral: doe het vanaag! AHTLETIEK-STATISTIEK. Uit de in het officieele mededeelin- genblad der Nederlandsche Athletiek Unie pjaats gehad hebbende publicaties blijkt, dat naast de meisjes Gaemers en De Beurs ook de heeren Rottier en Huurman zich, ieder op hun nummer, een plaats onder de begte 10 Nederland sche athleten hebben verworven. A. M. Rottier bezet op de 100 m. de 8e plaats met een tijd van 11 sec., terwijl P. Huurman op de 5 km. nog juist de 10e plaats inneemt met den tijd van 16 min. 29.4 sec. Ook bij de beste 5 presta- Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentl e-t a r i e f. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. ONZE „PAARDENSPORT. Voor liefhebbers van paardensport laten wij hier eenige cijfers volgen, welke bewijzen, hoe zeer de pu blieke belangstelling voor de courses het laatste jaar is toegenomen. In 1943 werd voor draverijen in to taal 1.227.745 aan prijzen uitge loofd en voor de rennen was dit 367.410. Wann er men bedenkt, dat het vorig jaar deze cijfers resp. 439.855 en 131.343 was, dan blijkt, dat de be dragen driemaal zoo groot zijn ge worden. ..In 1943 waren de omzetten van den Jotalisator ruim tienmaal zoo groot als in 1941 en ongeveer 2maal zoo groot als verleden jaar. Het is zelfs voorgekomen, dat Duin- digt op één dag een record-omzet van 440.000 behaalde. Bij de winnende dravers staat Barones Spencer aan het hoofd met een bedrag van niet minder dan 53.800. Dit p; ard, dat een klasse op zichzelf vertegenwoordigt, zal het volgend jaar uitsluitend voor de fokkerij wor den gebruikt, zoodat het niet meer aan de courses zal deelnemen. Vast staat, dat het ons in de toe komst niet aan paarden van deze kwaliteit zal ontbreken. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. De termijn voor het indienen van aan vragen om petroleum voor verlichting is in het algemeen op 1 December 1943 ge sloten, terwijl voor schippers de slui tingstermijn voor het indienen van boven genoemde aanvragen op 15 December a.s. is gesteld. Het betreft hier aan vragen van personen, die in het seizoen 1942—1943 een petroleumkaart „S 108" of ,,s 108" en „S 208" voor ver lichting ontvingen. Ten aanzien van aanvragen om petro leum voor verlichting in bijzondere ge vallen, t.w. zware ziekten, bevallingen e.d. en niéuwe vestigingen, gelden bo venstaande sluitingsdata niet. In voorko mende gevallen kan men zich tot den plaatselijken distributiedienst wenden. BEREIDEN VAN KATTE-, KONIJNE EN HAZEVELLEN. Het kan nuttig zijn in dezen tijd er nog eens de aandacht op te vestigen, dat het, ingevolge art. 7 van de Hui- denbeschikking-1939 no. 1 verboden i3 katte-, konijne- en hazevellen te koo- pen, te verkoopen, te bewerken, te ver werken, te doen bewerken, te doen verwerken of af te leveren zonder daar toe van den directeur van het Rijks bureau voor Huiden en Leder te Am sterdam (Keizersgracht 277) verkregen schriftelijke vergunning. Overtreding van dit verbod is een strafbaar feit in gevolge de Distributiewet 1939. 100 jaar geleden. Vandaag, 30 November 1943, is het honderd jaar geleden, dat figuurlijk gesproken de eerste steen werd gelegd van den polder Waard en Groet. Een belangrijke datum dus in de geschiedenis van dezen zoo vrucht baren polder. Reeds in Juli 1842 had Koning Willem II aan de heeren Portman (kunstschilder) en Koomen (candi- daat-notaris) concessie verleend tot het indijken en droogmaken van dezen polder. Het werd echter 30 November 1843 voordat de eerste officieele vergadering in het Lees museum te Amsterdam kon wor den gehouden. Op dien dag werd de acte gepas seerd tot instelling van een zedelijk lichaam onder den naam: „Maat schappij tot Inpoldering en Bebou wing der Waard- en Groetgronden in Noord-Holland". Het bestuur, bij dezelfde acte be noemd, bestond uit de heeren C. J. L. Portman, H. Koomen, E. T. Scheltinga-Winterberg, jhr. mr. H. Hoeufft van Velzen en mr. A. J. C. Maas Geesteranus. Voorzitter werd de heer E. T. Scheltinga-Winter berg, destijds burgemeester van Nieuwe-Niedorp, secretaris de heer Koomen en algemeen secretaris notaris Bruno Tidemann uit Am sterdam. De maatschappij bestond verder uit 30 leden. Aan deze pioniers, die een har den strijd hebben moeten voeren tegen het water en de zee, komt op dezen dag een woord van hulde toe voor wat zij hebben gedaan. Met groote moeite, dikwijls met zware financieele offers, hebben zij een kostbaar bezit voor het nageslacht verworven. Hun doorzettingsver mogen en hun wil tot overwinnen mogen hier nog even aan de ver getelheid ontrukt worden! ties van Noord-Holland zijn een zestal HAV-namen vertegenwoordigd, die merkwaardigerwijze allen een 4e plaats bezetten. Op de 100 m. is het weer A. M. Rottier met den hierbovengenoem- den tijd (na Berger, Zwaan en Van Beveren) terwijl P. Huurman op de 5000 m. ook deze plaats Inneemt. Bij de juniores is het J. G. Vermeer, die met 1.58 m. bij hel hoogspringen de 4e plaats houdt. Opk de HAV-meisjes zijn er weer bij; M. Gaemers op de 80 m. met 10.8 sec. en bij het vèrspringen met 4.69 m. en T. de Beurs bij het kogelstooten met 9.59. Met de Alkmaar- sche mej. De Moor vermen zij het eenige provinciale element in deze ranglijst, die bijna geheel uit leden van de Amsterdamsche vereenigingen Sagitta, ADA en Zeeburg bestaat. Verder neemt dan nog de dames estafette-ploeg op de 4 x 100 m. estafette de 5e plaats in met 54.8 sec. Dit jaar zijn het er alweer meer dan vorig jaar, laat ons hopen, dat het er volgend jaar nog meer zijn. Een succesvolle inzender. - Onze plaatsgenoot de heer R. v. Houten be haalde op de tentoonstelling van „Nut en Genoegen" met 8 inzendingen drie maal Z.G. en drie maal G. Tevens be haalde hij 4 Hoofdeereprijzen en het hoogste aantal punten. Al deze prij zen werden verworven met Vlaamsehe Reuzen, voedsters.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1