r DAGBLAD VOOR „Een gelukkig gesternte behoedde ons... Harde strijd aan het Oostfront duurt voort. Bommen op Berlijn. Aanval duurde precies 29 minuten. Bloedrood was de lucht. Landwacht Nederland. wi.H m A"»"!1 be: X1: wT-rMÏ In November 36 groote schepen tot zinken gebracht. Felle strijd in Italië. Verduister v. 16.45-8.15 uur. De aanval op Berlijn. Nieuws in 't kort. STADSNIEUWS. Helders Mannenkoor zingt. Prijzen Brandweertentoon stelling. Hermes-nieuws. 25-jarig jubileum. Bidstond voor den Nood der Tijden. Dure wandluisjes J Vrijspraak voor Helderschen brandwacht. Lichtbeeldenavond. Wieringen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Hcldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 l\jnen) Postrekening 449041. DONDERDAG 2 DECEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertenti e-t a r i e f. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. BERLIJN, Nov. - De sirenes loeiden. Op zichzelf niets bijzonders, want in heel Europa loeien de sirenes. Maar in Berlijn loeien zij toch anders dan in Nederland, niet alleen omdat haar stem dieper en langzamer is en daar door klaaglijker klinkt, maar ook om dat ln Nederland de „Tommies" er in den regel alleen maar overheen wil len, terwijl zij er in Berlijn nooit alleen maar overheen willen, doch al tijd aan het doel van hun reis zijn. De sirenes loeiden. De nacht leunde als een inktzwarte massa tegen de vensters. De wolken hingen laag en het was nevelig, zoodat zelfs de con touren der huizen aan den overkant niet tegen de lucht afstaken. Regen druppels tikten tegen het glas. Neen, dat kon niet veel zijn. Hoogstens een poging, om morgenochtend weer voor een Londensche microfoon te kunnen verkondigen: „Our Mosquito bombers raided Berlin last night". En het was zoo gezellig warm boven. En het was zoo koud in den vochtigen kelder, sinds ons potkacheltje wegens ge vaar voor rookverstikking in geval wij bedolven zouden raken op non- actief is gesteld. En ik had nog werk. Ik bleef aan mijn schrijfmachine zit ten, terwijl mijn vrouw de tasschen, de koffers, met hetgeen we in elk ge val willen redden, in de gang zette. Buiten remden de trams. Eenzame auto's zochten een plaatsje op de trottoirs om eventueel niet in den weg te staan. Over de wereldstad Berlijn daalde de intense stilte, die altijd op het gehuil der sirenes volgt. Ergens viel een schot Een kwartier ging voorbij. Toen viel er ergens ver een schot. Dozijnen batterijen luchtdoelgeschut bulderden er op los, zoodat het klonk als een donderslag in het gebergte, die door de echo tot in het oneindige wordt herhaald. Met razende snelheid spreid de zich het kanongedaver van den uiteresten rand der stad over het ge heele stadsgebied uit. Spervuur! Dus toch? Maar reeds mengde zich het ge ronk van honderden vliegtuigmotoren in het pandemonium van de Flak. Op straat snerpte een politiefluitje en iemand schreeuwde: „Licht uit!" Automatisch draaide ik mijn bureau lamp uit, ofschoon mijn verduistering in orde is. Het politiefluitje bleef echter snerpen en het geschreeuw hield ook aan. En toen klonk er een nieuw geluid. Ik weet er geen anderen naam aan te geven dan gerommel. Maar dan een gerommel, dat dreunt in je her senen, zoodat je suf wordt en even op je tanden moet bijten. Ik weet niet, of U het gerommel kent, dat tien of twintig seconden van tevoren een aardbeving aan kondigt. Het gerommel echter, waarin honderden, duizenden neer kletterende staafbrandbommen, dof knallende stalen flesschen fos for, met barstend geweld explodee- rende brisantbommen en aanhui- lende luchtmtfnen met dien door alle spleten en gaten gierenden luchtdruk ontploffen, is daarvan een veelvoud, ofschoon je er spoe dig zoo door afstompt, dat je ooren het geluid nauwelijks nog opnemen en de verschillende geluiden met meer onderscheiden. Langs de gordijnen zag ik, dat de lucht nu niet zwart meer was, melkblank, als matglas, waar op schijnt. Dozijnen Uchtkogels moes- ten er in de wolken aan hun parachu tes neerdwarrelen. Op straa' vuren den hier en daar blauw-gele ju.en, als gaspitten in een ouderwetsche pa liAtnaaTenBoTedrk0antm?ekte een klein, bijna onschuldig vlammetje «hter een raam. Plotseling ging de verduistering in vlammen op en in een 0^z n fel licht zag men een ge meubileerde kamer. „Licht uit Jan de vierde verdieping werden er em niprs water naar beneden gemikt, die werkehjk doel troffen. Er werd op d_e deur gebonsd. De t pik Berliinsch huis heeft zijn 8 hoofd van de l»chtbff her3er°m er in die huizen zelden minder een dozijn gezinnen woont mijn hulp inr^pehni;i3 hlbben. Stalen dat als rookmasker onvolprezen sten verricht, handschoenen aan tegen fosfor: daar gingen wq.■Voorop de „Luftschutzwart, een chemicus nog net vóór het uitbreken van den oorlog is teruggekomen int waar hij jaren lang had gewerkt, daar achter zijn plaatsvervanger, een Sak sische advocaat, vervolgens een tand arts die weliswaar de Duitsche nat'°" naliteit bezit, maar wiens grootvader nnit Amerikaan was en tenslotte ik. Od de trap fluisterde de „Luftschutz- wart dat er brandbommen waren de derde verdieping maar de zon dan kwam te blusschen fen waren. Op -- q' de vierde ver- wa« ,a"ea f ord een goed teeken was: altijd tamelijk diep door Naar den zolder. De deur ging open bijtende rook sloeg a]s ontdekking loopt j De correspondent van den N.C.D. te Berlijn vertelt in nevenstaand artikel over zijn eigen belevenis sen gedurende het eerste bombar dement op Berlijn. Met barstend geweld explodeer den de brisantbommen en aanhui- lende luchtmijnen en de lucht, even tevoren git-zwart, werd melk blank, als matglas, waar de zon op schijnt Een boeiend relaas van den ooggetuige! gen. De fundamenten van het huis kreunden. De luchtdruk rukte aan de deuren. Het sneeuwde kalk. Er zat nu niemand in zijn stoel te dommelen. Er zat zelfs heelemaal niemand en allen stonden in een kring bij de deur. Er werd druk gesproken en er viel tel kens een diepe stilte, als na een zeer zwaren slag het licht even uitging. We kuchten met droge lippen. Wij herhaalden steeds vaker onzen rond gang door het huis, omdat de rook verstikkend begon te worden en het steeds onbegrijpelijker leek, dat het bij ons niet brandde. Doch een geluk kig gesternte behoedde ons. Bloed rood was de lucht. De straten waren helderder verlicht dan overdag in deze trieste Novemberdagen. De vlammen laaiden op, slechts enkele huizen van ons vandaan. Te redden leek er niets, maar toen wij tenslotte alles, wat wij er uit hadden kunnen sleepen, in den hoofdingang en op de binnenplaats hadden staan, was het toch nog heel wat. Alleen vraag je je later af, wie zich in die vlammenzee heeft gewaagd, om er een rieten pruilemand uit te,, halen of een emaille pannetje met vele butsen.... Als het signaal „alles veilig" wordt gegeven, drijven er dikke rookge- vaarten om de sirenes. Vele sirenes ook zijn verstomd. Een dichte asch- regen valt, bijtend scherp als felle vorst, nu het laaiende vuur overal zuurstof aanzuigt en zoodoende een waren storm veroorzaakt, die op zijn beurt de vlammen hooger doet gieren. Het lijkt een onvergetelijke nacht merrie van uren. Toch heeft de eigen lijke aanval precies negen-en-twintig minuten geduurd. Door een verordening van den Rijks commissaris voor de bezette Neder- landcsche gebieden van 13 Nov. 1943 is in overeenstemming met den Lei der van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden uit de le den der N.S.B. en haar organisaties een gewapende Landwacht opgesteld, die tot taak heeft ter ondersteuning van de gewone politie en in zeer nau we samenwerking met deze, leven en goed van de ordelievende bevolking en de openbare instellingen van eiken aard te beschermen voor overvallen en sabotage, controle op het verkeer uit te oefenen, alsmede alle aanvallen op de openbare veiligheid en orde af te weren. Deze verordening en de hieru't voortvloeiende opstelling van de „Landwacht Nederland" was een on vermijdelijke noodzaak, die voort sproot eensdeels uit de talrijke ver raderlijke overvallen op leden der NSB en leden van het politiecorps, an derdeels ook uit de overvallen op lijf en goed van de bevolking in Neder land. Uit deze overvallen en sabotage daden is gebleken, dat in Nederland misdadige elementen aan het werk zijn voor welker bestrijding de gewone politie niet sterk genoeg is. Wanneer daarom is overgegaan tot de instel ling van de Landwacht Nederland, is dat geschied met het oog op de toe standen, welke de openbare orde en veiligheid in Nederland in gevaar brachten. De commissaris-generaal voor de veiligheid en höhere SS- und Polizei- führer, SS-Obergruppenführer Rauter, heeft op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris een be schikking uitgevaardigd, waaruit het arbeidsressort van de „Landwacht Ne derland" blijkt en waarin de bevoegd heden zijn omschreven, welke aan de Landwacht Nederland gegeven zijn. Bovendien behelst deze beschikking de medische en sociale verzorging der leden van de Landwacht Nederland. Tot inspecteur-generaal van de Land wacht Nederland heeft de Rijkscom missaris den plaatsvervangenden leider der NSB, Van Geelkerken, benoemd en tot inspecteurs den voorman der Gerr maansche SS, SS-Standartenführer Feldmeyer en den commandant der WA. Zondervan. De Landwacht Nederland ressor teert als een soort hulppolitie ten aan zien van haar optreden onder den höheren SS- und Polizeiführer. De organisatie en het interne bestuur wor den geleid door den inspecteur-gene raal, resp. de beide inspecteurs. moet/ ZoW ontdekking *0^-* een emmer koud water 0Ver- Maar de zenuwen nemen dan hand en je handelt veraei en slechts voor twintig procw gevaar," vertrouwde wq onla"= ar Duitsche collega toe, die Pash d 0ns haald en onder nat *and Ofschoon het tot tweemaal toe weer aan het branden sloeg, heeft het geen schade aangericht. Dreunende ontploffingen Het Inferno buiten hield aan. Vreemd, dat wii daar op zolder nauwelijks op hadden 'gelet. In den helder hoorden wij weer het kanongedaver, het moto rengeronk, de dreunende ontploffin UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 1 Dec. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Van het 'bruggehoofd Cherson uit ondernamen bergjagers een plaatselij ken aanval. Zij drongen in vijandelijke stellingen binnen, rolden die op en wierpen de bolsjewisten naar het oosten terug. Terwijl er op het bruggehoofd Nikopol slechts een beperkte ge vechtsactiviteit heerschte, werden in de groote bocht van den Dnjepr ten noordoosten van Kri- woirog en ten zuidwesten van Kre- mentsjoeg hevige aanvallen der bolsjewisten afgeslagen en door krachtige tegenaanvallen penetra ties van de gevechten der vorige dagen opgeheven of verkleind. Bij Tsjerkassy gingen formaties pant serwagens en pantsergrenadiers, op doeltreffende wijze door de luchtmacht gesteund, tot tegenaan vallen over. In verbitterde gevechten werd een vijandelijke gevechtsgroep vernietigd en een tweede ingesloten. In het gebied van Gomel ver sterkte de vijand zijn druk op on ze stellingen tusschen Pripet en Berezina. Verscheidene sovjetaan- vallen werden door geslaagde te genacties opgevangen of afgeslagen en vrij sterke groepen gereedstaan de sovjetstrijdkrachten uiteen ge slagen. Hevige vijandelijke aanval len ten zuidwesten van Kritsjef mislukten. Bij den autoweg ten westen van Smolensk gingen de bolsjewisten met sterke infanterie- en pantser strijdkrachten opnieuw tot den aan val over. Hun doorbraakpogingen werden verijdeld, plaatselijke pene traties in een tegenoperatie opge heven. In het penetratiegebied van Newel werd de vijand gisteren door eigen aanvallen uit nog meer ter reinsectoren teruggeworpen. Aan het Zuid-Italiaansche front mis lukten verscheidene vijandelijke aan" vallen op onze hoogtestellingen in en centralen sector. In den oostelijken sector zette de vijand over een smal front zijn zware aanvallen tot in den avond voort. De door sterke formaties vliegtuigen en geconcentreerd ar tillerievuur gesteunde Britsche aan- valsformaties werden in bloedige gevechten opgevangen. Een enkele kilometers diepe penetra tie in onze stellingen werd afgegren- deld. In het Middellandsche Zeegebied be schadigden Duitsche torpedomotorboo- ten voor Elba een Britsche torpedo motorboot door haar te rammen en door artillerietreffers. Andere booten brach ten in de Adriatische Zee een Veneti- aansch motorzeilschip op. Bij slecht zicht drongen gisteren over dag vijandelijke luchtstrijdkrachten en gedurende den nacht eenige stoorvlieg- tuigen West-Duitschland binnen, lieten op eenige plaatsen brisant- brandbommen vallen, waardoor ringe schade werd aaJ1ferlc!jï' Luchtverdedigingsstrijdkrachten nletigden 7 vijandelijke vliegtuigen. De oorlog ter zee. In den strijd tegen devB.r'tsch"^!" rikaansche scheepvaart hebben lucht macht en marine in de maand Novem ber 38 troepentransportschepen en koopvaardijschepen met een gezamc" lijken inhoud van 306.900 brt. tot zin ken gebracht; 27 transport- en koop vaardijschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 176.000 brt. werden zoo zwaar beschadigd, dat vele dezer sche pen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 90.000 brt. verloren geacht kunnen worden. Voorts kregen 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 90.000 brt. bom- of tor pedotreffers. Marine en luchtmacht brachten de volgende vijandelijke oor logsschepen tot zinken: 14 torpedoja gers, één fregat, één korvet, drie duik- booten en zes torpedomotorbooten. Voorts werden één lichte kruiser, zes torpedojagers, vier duikbooten, vier torpedomotorbooten en vijf bewakings vaartuigen voor het grootste deel zwaar beschadigd. Mussert sprak op de jaarvergadering van het Technische Gilde, welke te Utrecht werd gehouden CNF/Otto/Pax m S December. Zon op 8.29, O. 16.30. Maan op 12.15, O. 23.14 De leden der Landwacht hebben het recht, in de uitoefening van hun dienst de identiteit van personen, die zich door hun openbaar gedrag op de een of andere wijze verdacht maken, aan de hand van het per soonsbewijs vast te stellen en deze personen, in geval van ernstige verdenking voorloopig te arrestee ren. De leden van de Landwacht kunnen ook in speciale opdracht van den commandant der Neder- landsche Staatspolitie op bepaalde plaatsen personencontrole houden en personen, die zich niet behoorlijk kunnen legitimeeren, arresteeren. Voorts zijn zij bevoegd tot contro leeren van auto's met Nederland- sche nummerborden. Wanneer per sonen onbevoegd of op verdachte wijze de te beschermen of te bewa ken objecten naderen, kunnen zij door de leden der Landwacht voor loopig gearresteerd worden. Het recht tot arrestatie houdt de be voegdheid in, de te arresteeren personen te visiteeren op wapenen, gevaarlijke voorwerpen en illegale geschriften en gevonden voorwer pen in beslag te nemen. Huiszoeking door leden der Land wacht is bij wijze van uitzondering slechts dan toegelaten, als een op hee- terdaad betrapt persoon rechtstreeks achtervolgd wordt en men kan aanne men, dat hij in de woning in kwestie is gevlucht en daar gearresteerd kan worden. In alle andere gevallen blijft het verrichten van huiszoekingen de taak van de gewone politie. De leden van de Landwacht zijn gerechtigd van hun wapen gebruik te maken, als zij hun taak niet op andere wijze kunnen vervullen. In het bijzonder mogen zij van hun wapen gebruik maken bij de afweer van een aanval of van een bedreiging met onmiddellijk gevaar voor lijf en leven, of als een te arre;/eeren persoon of een gearresteerde vlucht of ondanks eerste sommatie zijn vlucht voortzet Indien een te arresteeren persoon ver dedigingswapenen van -welken aard ook na sommatie niet onmiddellijk neer legt of de neergelegde wapenen weer opneemt, kan de Landwachter even eens van zijn wapenen gebruik maken. Hetzelfde recht heeft hij als een te arresteeren persoon of een gearresteer de een actieven tegenstand biedt, welke slechts door gebruik van de wapenen kan worden gebroken. De leden der Landwacht dragen om den linkerbovenarm een rooden band met het zwarte opschrift „Landwacht Nederland". Bovendien zijn zij in het bezit van een speciale legitimatie. Verwacht wordt, dat de ordelie vende bevolking de Landwacht Ne derland bij het vervullen van haar dienst op alle wijzen ondersteunt en er daarmee toe bijdraagt, dat rust en vrede in het land hersteld en gehandhaafd worden. Alle mis dadige elementen kunnen erop re kenen, dat tegen hen onverbiddel ijk wordt opgetreden. Zij en ge ver- (Van onzen correspondent). BERLIJN, 1 Dec. - Foto's zijn dik wijls korter en duidelijker dan nauw keurige beschrijvingen en serieuze be richten. Op de voorpagina van de Völkische Beobachter zien wij Adolf Hitlér te midden van 20.000 enthou siaste jeugdige officieren der weer macht, voor wie hij een rede hield over de politieke situatie. Een ander Berlijnsch blad brengt een foto onder het opschrift „Berlijn trotseert de Britsche terreur" en geeft Dr. Göbbels als gouwleider weer te midden der door de Anglo-Ameri- kaansche luchtaanvallen zwaar geteis terde bevolking. Beide foto's zijn ongezocht, een on loochenbaar bewijs van het contact, hetwelk er tusschen overheid en be volking bestaat. Dat frappeert den neutralen toeschouwer, te meer daar deze foto's genomen zijn na de zware luchtaanvallen, welke Berlijn eenige nachten achtereen heeft moeten door worstelen. Stralend van voldoening neemt een bejaarde vrouw uit de hand van den minister het Kriegsverdlenst- kreuz met de zwaarden in ontvangst Men bedenke: zulke tafreelen spelen zich af terwijl een groot deel der stad in een puinhoop is herschapen. Terwijl dé weinige trams en autobussen, die 't verkeer hervat hebben, bestormd worden, zijn wij te voet door verschil lende wijken der stad gewandeld en al geraakt men dan onder den indruk van de onherstelbare schade, die in alle deelen der stad is teweeggebracht, toch wordt men nog sterker gefrap peerd door de onverwoestbare energie, waarmede door allen wordt gezwoegd om de enorme puinhoopen uit den weg te ruimen, het verkeer te herstel len en de voorziening der bevolking met levensmiddelen, kleeding en schoeisel te normaliseeren. Op planken en schuttingen staat me* zwarte verf aangegeven: „Onze zaak is heropend of „De volgende week wordt onze winkel weer geopend" Overal ziet men Poolsche-, Sovjet- Russische- en Badoglio-soldaten, onder de strenge bewaking van Duitsche on derofficieren, opruimingswerk ver richten. Op kijklustigen is men aller minst gesteld en in de pers wordt met nadruk gewaarschuwd, dat zij. die uit bane'e nieuwsgierigheid komen kijken, niet verbaasd moeten zijn, wanneer zij gedwongen worden aan het opruimingswerk mee te helpen. ADRIENNE SOLSER OVERLEDEN. AMSTERDAM, 1 Dec. Op ruim 70- jarigen leeftijd is in het Algemeen Ziekenhuis te Doetinchem overleden de oud-varieté- en filmartiste Adrienne Solser uit Amsterdam. Zij was enkele maanden geleden naar Doetinchem gereisd. In de drukte werd zij op het station uit den trein geduwd Zij brak daarbij een dijbeen en moest acht weken worden verpleegd in het Algemeen Ziekenhuis. Dezer dagen zou zij weer naar Amsterdam mogen ver trekken. Bij een laatste behandeling werd zij echter onwel en korten tijd later stierf zij onverwacht. Adrienne Solser werd 18 Februari 1873 te Rotterdam geboren. Op 10- jarigen leeftijd debuteerde zij reeds op het tooneel. Tezamen met haar broers, die naam hadden gemaakt als couplet zangers Solser en Hesse en Solser en Chretienni behoorden tot de beste cabaret-duo's werkte zij in alle groote plaatsen. Vanaf het prille begin der Nederland- sche film heeft zij ook hier haar rol ge speeld. Vooral als „Kee, de koningin van den Jordaan" maakte zij grooten op gang en de serie films met „Kee" in de hoofdrol heeft jarenlang in heel het land gedraaid. In Schiedam exploiteerde zij in die dagen tezamen met haar zoon, eigen filmstudio's. In de laatste jaren zag men haar nog in de films „Bleeke Bet", „De Jantjes „De Suikerfreule" en „Ik fluit in de hoop dat gij zult komen". De begrafenis zal Zaterdag 4 Decem ber om 2 uur des middags op de Be^ graafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam geschieden. In Amsterdam werd enkele dagen geleden een dame beroofd van juweelen ter waarde van f 40.000.Reeds enkele uren na de berooving kon de politie een deel van den buit achterhalen en Woens dagavond slaagde zij er in, de beide die ven te arresteeren in den Jordaan .Ook de rest van de juweelen werd hier gevonden, zoodat de dame al haar juwee len terug krijgt. De beide dieven waren goede bekenden van de politie. De aardbeving in Turkije heeft tot dusverre aan 4000 personen het leven ge kost. terwijl het aantal gewonden reeds meer dan 3000 bedraagt. Vermoedelijk zul len beide getallen nog stijgen. 't Opperste Mexicaansehe gerechtshof bevestigde het vonnis tegen den moorde naar van Trotsky, Jacques Monard. tegen wien 20 Jaar gevangenisstraf was gevor derd. In Gem. Ziekenhuis „Parkzicht". Het was een sympathiek gebaar van het bestuur van bovengenoemde ver- eeniging, om in deze moeilijke tijden ook eens de gedachten naar onze ver pleegden en het personeel in het Gem. Ziekenhuis „Parkzicht" te doen gaan. Met het doel dezen een uur van aan gename verpoozing te bezorgen trot seerden de heer Leeuwen en zijn man nen vele moeilijkheden en togen der waarts. In de hall onder het trappenhuis stelde het koor zich op en zong een achttal voor deze gelegenheid met zorg gekozen numuifrs. Er werd èn door patiënten èn door het personeel zeer genoten van den mannenzang, waarbij vooral de werken met soli voor bariton en tenor het hoogtepunt vormden. Nadat het koor in de gezellige kamer van Hoofdverpleegster Trap op koffie en koek was getracteerd, sprak deze enkele woorden van dank namens alle luisteraars en hoopte op een tot weers- ziens. Dit werd door den voorzitter, den heer F. H. Boogert, gaarne binnen afzienbaren tijd toegezegd. Van de op 29 November j.1. gehou den loterijtrekking van de Huisvlijtten- toonstelling der Brandweer en Ambu lance zijn op de volgende nummers prijzen gevallen: 22, 73, 90, 113, 159, 224 351, 364, 370. 405, 469, 502, 504, 525, 570, 599, 684, 686, 695, 700, 701, 728, 731, 754, 807, 827, 857 886, 973, 1093, 1111, 1119, 1142, 1189, 1368, 1374, 1465, 1491, 1501, 1522, 1524 1556, 1582, 1642, 1676, 1679, 1681, 1722, 1741, 1756, 1771, 1833, 1840, 1850, 1851, 1853. 1872, 1945, 1985, 1997, 2004, 2010, 2063, 2079, 2091, 2147, 2186, 2213, 2248 2261, 2279, 2305, 2319, 2404 en 2431. De prijzen kunnen Woensdag 1 Dec en Donderdag 2 Dec. van 2—5 uur 's middags aan Singel 3 afgehaald worden. UIT HET POLITIERAPPORT. Het spoorwegemplacement. - Vier personen werden door de politie be keurd terzake van het loopen over het emplacement der Nederl. Spoorwegen. Zij hadden dit gedaan om zich den omweg via het Koningsplein te be sparen, hetwelk nu eenmaal verboden Aangehouden. - De politie heeft iemand aangehouden, die nog negen maanden gevangenisstraf te goed had. Hij is naar Alkmaar overgebracht. Diefstallen. - Een bewoner van den Ruyghweg, die tijdelijk in Alkmaar is geëvacueerd, deed aangifte, dat uit zijn woning alhier de moter van een electrische waschmachine is ont vreemd. Een schoenmaker van den Brak keveldweg deed aangifte, dat hij uit zijn schoenmakerij een paar zwarte damosl aarzen vermist, die ter repa ratie bij hem waren gebracht. Iemand uit een lager aan den Parallelweg vermiste zijn polshorlog als verdacht van diefstal ervan werd een persoon aangehouden, die bij ver hoor bekende, zich aan het stelen van het polshorloge te hebben schul dig gemaakt. Een inwoner van Hoorn liet dezer clagen een pakje in den trein liggen inhoudende eenige overalls en twee grijze rijwieltasschen. Tot op heden is het pakje niet bij hem teruggekomen, zoodat het vermoe delijk is ontvreemd. Een winkelier uit de Keizerstraat ontving dezer dagen een postpakket waaruit men niet minder dan vijftien plissé rokjes had weggenomen, welke het eigendom waren van diverse da mes. Door een bewoner van Breezand werd aangifte gedaan van de vermis sing van zijn rijwiel. Klein programma in verband met den amusementsmiddag! Voor a.s. Zondag heeft Hermes slechts een beperkt programma af te werken namelijk: Hermes IIIKraaien IV (dames). Deze wedstrijd, die met het oog op den jaarlijkschen amusementsmiddag reeds om 10.15 in Oudesluis gespeeld wordt, kan een spannend verloop heb ben. We achten de Hermes-dames er toe in staat de punten naar Den Hel der te doen verhuizen, mits er ent housiast gespeeld wordt. De tweede wedstrijd, die voor deze week was vastgesteld, wordt op Zater dagmiddag gespeeld en wel eveneens te Oudesluis, waar U.V.O. als gast- vrouwe optreedt. U.V.O. IIHermes II (dames). Hoewel de U.V.O.-reserves buitenge woon goed gestart zijn, n.1. twee ge wonnen wedstrijden met een doelpun- tenserie van 8—0, gelooven wij toch niet, dat zij deze reputatie tegen Her mes II kunnen volhouden. De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur en het vertrek per trein vindt plaats te 1.40 uur. De jaarlijksche Hermes-middag. Evenals de beide vorige jaren orga niseert onze plaatselijke hockey-veree- niging ook ditmaal weer een amuse mentsmiddag voor leden, donateurs en niet-leden. Bracht men vorig jaar een gevarieerd programma in den vorm van een revue, ditmaal is de middag in hoofdzaak gewijd aan het tooneel. Het blijspel „Over twaalf dagen tegen middernacht" van den bekenden too- neelschrijver Gerard Nielen staat er borg voor, dat het publiek zich a.s, Zondag buitengewoon zal amuseeren Daarbij komt nog, dat een en ander opgeluisterd wordt door een „Rhythme Quintet" van de zoo langzamerhand in Den Helder populair geworden „Opti misten". Heden, 2 December, herdenkt de heer M Klokman den dag, dat hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij de N V Druk kerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr te Den Helder. Gereformeerde Kerk, Stationspark, hedenavo'|! 7.30 uur, Bidstond voor den Nood der Tijden. Voorganger ds. Vo.n Meyenfeldt van Alkmaar. t Mevrouw G., een bejaarde dame in den Haag, ontdekte op zekeren dag, dat in de houten bekapping van haar huis de wandluizen een weelderig leven leidden. Ze vond het heelemaal niet leuk en was blij, dat een handige electricien een middel wist, om het houtwerk te ontluizen: met een ge heimzinnige vloeistof bespoot hij de planken en de luizen sneuvelden bij duizenden Dit veldslagje kostte mevr. G. precies honderd gulden. —O— Maanden laten kwam de electri- ciën terug, om de zolder te contro leeren en zijn scherp oog ontdekte nieuwe wandluisregimenten! Een tweede aanval was noodig en werd met succes toegepast. Alleen de re kening was hooger geworden: de oorlog, niet waar? en de kleine voorraad van de geheimzinnige vloei stof, juist nog ergens in Parijs op den kop getikt O— En nieuwe generaties wandluizen groeiden op, althans in de verbeel ding van den electriciën, die nu regelmatig alles controleerde. En nieuwe vloeistof moest ge vonden worden, die duurder en duurder werd. Totdat tenslotte mevr. G. tot de ontdekking kwam, dat haar heele kapitaal van 35.000, indirect door de wandluizen was opgepeuzeld! —O— De electriciën kwam voor de recht bank: h'; had mevr. G. opgelicht, omdat de luisjes na de eerste be handeling voorgoed verdwenen wa ren. En hij hoorde 3 jaar gevange nisstraf tegen zich eischen. Wat niet zoo leuk is! BONAANWIJZING HONDEN EN KATTENBROOD. 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. - Van X tot en met 31 December 1943 worden op bon no. 21 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar gesteld als o p den bon van de afgeloopen periode. Op bon no. 21 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor ver melde periode l'/a K.G. kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 31 December 1943 is bon no. 21 van vermelde kaarten ongeldig. GEEN AUDIëNTIE. De wekelijksche audiëntie van den Commissaris der Provincie Noord-Hol land op Woensdag 8 December a.s. wordt niet gehouden. AANMELDING N. A. D. 's-GRAVENHAGE, 1 Dec. - Ten einde teleurstelling te voorkomen deelt de staf van de N. A. D. mede, dat de aan melding voor vrijwillige dienstneming in de kampen, welke begin Juli 1944 aan vangen, van heden af weder openstaat tot 15 April 1944. Jongelieden tusschen 17 en 24 jaar, moeten zich verbinden voor een jaar, behalve zij, die sollici- teeren naar een aanstelling in open baren dienst of bij het bijzonder onder wijs. Deze laatste verbinden zich voor een half jaar. Tevens wordt er nog maals met nadruk op gewezen, dat zij, die in eenig studiejaar als student wen- schen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool. indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt voor 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar, hun arbeidsdienstplicht ver vuld moeten hebben. Het verdient daar om aanbeveling na gedaan eindexamen H.B.S. of gymnasium eerst vrijwillig den arbeidsdienstplicht var een half jaar te vervullen, alvorens verder te studeeren ook al is men nog geen 18 jaar. Aanmelding van aanstaande stu denten dient eveneens vóór 15 April 1944 te geschieden. Zij, die in 1944 niet voor hun eindexamen slagen, maar zich reeds hadden aangemeld, worden op verzoek van hun verbintenis ontheven. Verdere inlichtingen verstrekken de aanmeldingsbureaux te Groningen, Leeuwarden, Assen, Emmen, Zwolle, Almelo, Apeldoorn, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, 's-Hertogenbosch, Eindhoven en Maas tricht. Tegen den gewezen Helderschen brandwacht H. Kwast, die op 16 No vember j.1. terecht stond voor de recht bank te Alkmaar wegens verduistering van een door zijn kinderen gevonden portefeuille, eigendom van den heer R. Heerkens, werd 6 maanden gevangenis straf geëischt, terwijl de Officier van Justitie voor mevr. Kwast vrijspraak vroeg. Dinsdag wees de Rechtbank vonnis en sprak zoowel den man als de vrouw vrij. Verdediger was mr. J. Mulder te Den Helder. Wij vestigen de aandacht op een evangelische samenkomst in de Gere formeerde Kerk aan het Stationspark alhier, alwaar een lichtbeeldenuitvoe ring gegeven zal worden. De aanvang van dezen lichtbeelden avond is gesteld op 8.00 uur precies. De toegang is vrij. Uitvoering Excelsior. - Zaterdag- en Zondagavond gaf de zangvereeniging „Excelsior" voor donateurs en leden een uitvoering in de concertzaal „Wiron". Na een hartelijk openingswoord van den voorzitter, M. Heyblok, bracht de zangvereeniging vier nummers ten ge- hoore, welke, naar het applaus te oor- deelen, zeer in den smaak vielen. Daarna werd opgevoerd het blijspel in drie bedrijven „Buskruit", door A. v. d Lugt en A. KIoos. waarmee de spelers groot succes oogstten. Vooral mej. L. Raat in de hoofdrol van Emmy vond veel bijval. We nocfrnen verder mej. M Tijsen en den heer J. Hekman, resp. als Sjauke en Lucas. Kortom, alles liep vlot van stapel en we konden merken dat op de repeti ties onder leiding van den heer J. J. Bruul ernstig gestudeerd was. Aan het einde sloot de voorzitter in oassende bewoordingen en een dank baar applaus was de belooning voor alle medewerkenden.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1