Terreur, dreigement, noch misleiding. DAGBLAD VOOR Handhaving van den arbeidsvrede. Dr. Göbbels over de onwrik baarheid van het Duitsche volk. Toespraak van den Paus. Streven naar sociale rechtvaardigheid wordt geïntensiveerd. Verduister v. 16.308.30. Vijandelijke landingshoofd ten zuiden van Kerisj opgeruimd. Zware gevechten ten zuidwesten van Krementsjoeg. Dat is geen oorlog meer! E' H.J« Jo. kampen door hun pracht.!, ligging in een een groote en onvergetelijke belevenis in sneeuw Radiorede van Togo. Verlenging ambtsperiode van ambtenaren. Tentoonstelling N.A.D. Meisjes beneden vijftien: géén permanent. De conferentie van Teheran. Nieuws in 't kort. STADSNIEUWS. Een boek voor de Leeszaal! Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche édltle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lonen) Postrekening 449041. DONDEftltXo 9 D&IËMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 288, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dageljjk» Advertentie-tarief. Pr(js der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. BU contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. BERLIJN, 7 Dec. (DNB). Rijks minister dr. Göbbels heeft op den „Dag van den Duitschen Spoorwegman" een rede uitgesproken, waarin hij namens den Führer en het geheele Duitsche volk zijn dank en erkentelijkheid uitte voor den arbeid van de spoorweg- rnannen^^6^ karakteriseercje (je Dmt_ gche' spoorwegen als de grootste en capabelste verkeersonderneming van de wereld, die in dienst van de natie staat en thans geen ander doel na streeft, dan de Duitsche overwinning. Die 'overwinning kan niet in twijfel getrokken worden of gevaar loopen, want de druk waaraan hij thans wordt blootgesteld is een bewijs van onze standvastigheid en onze karaktervast heid. Van mijzelf kan ik in ieder geval zeggen, dat ik nog nooit zoo vast en onwrikbaar aan die overwinning heb geloofd als juist op dit oogenblik, en wel juist daarom, omdat ons volk haar thans onder smarten en enorme offers moet verkrijgen en verdedigen. Ik heb onze mannen, vrouwen en kinderen, de laatste weken in de Rijks hoofdstad en voordien in vele andere steden van het Rijk, die door de terreur van den vijandelijken luchtoorlog <e- teisterd waren, gadegeslagen, heb mid den onder hen vertoefd, heb deelgeno men aan hun zorgen en gevaren en kan slechts zeggen, dat hij, die "Ok maar één minuut eraan zou twijfelen, dat dit dappere, vlijtige energieke en zoo fatsoenlijke volk tenslotte ondanks alles de overwinning zal behalen, in geheel niet waard is tot het volk te behooren. Geen aanleiding tot capitulatie. Onze vijanden kunnen bekokstoven wat zij willen, met dit volk zullen zij niets bereiken. Het zal niet onvoor waardelijk, zooals zij hopen en wen- schen, en het zal heelemaal niet capi- tuleeren, neen, het zal den vijand de ge- weerloopen laten zien. Welke aanlei ding zou het ook hebben om te capitu- leeren? In tegenstelling tot 1918 houden wij onze wapens stevig omklemd en verdedigen wij ons bedreigde nationa le leven. Een weliswaar duur betaalde maar daarom des te grootere overwin ning zal eens de prijs zijn van onze harde inspanningen. De vijandelijke luchtterreur heeft ons niet op de knieën gebracht doch uit sluitend nog harder gemaakt zoo ver klaarde de minister. Wat wij zelf nog niet va.i ons hebben kunnen maken, dat heeft nu de vijand van ons ge maakt: een strijdend volk van 90 mil- Uoen zielen, eendrachtig in het geloof, maar ook eendrachtig in den haat. Ook niet door propaganda. Wanneer de vijand gelooft, door een nieuwe propaganda-coup een overwin ning op onze harten te kunnen behalen, die hem op onze wapens tot dusver onthouden is gebleven en altijd int- houden zal blijven, dan huldigt hij daarmede de noodlottigste drogreden in zijn totale misrekening van dezen oorlog. Het goedkoope succes van 1918 zal zich nooit herhalen. Geen terreur en geen geweld, maar ook geen dreige ment en geen misleiding kan ons van den rechten weg afbrengen. Wij hebben reeds zooveel voor de verdediging van onze vrijheid en ons nationale leven geofferd, dat wij ook de nog overblijvende rest met blijmoe dig hart zullen geven om tot de eind overwinning te geraken. Voor de leu genachtige beloften van den vijande lijken kant hebben wij slechts doove ooren. Hun dreigementen schrikken ons niet af. Wanneer onze vijanden willen overwinnen, dan moeten zij maar ko men en vechten, de Duitsche wapens zullen hun dan het antwoord niet schuldig blijven. Wij staan zoo zeide dr. Göbbels tot besluit van zijn toespraak, hecht en onwrikbaar als volk en natie in een ijzeren en onverbrekelijken ring om den Führer geschaard, hij zal de tallooze overwinningen van dezen oorlog door de fiere eindoverwinning bekronen, dat gelooven wij, ja, dat weten wij. ROME, 8 Dec. (DNB) Naar uit Va ticaanstad wordt gemeld, heeft de Paus na een retraite van een week, waaraan kardinalen en prelaten van de Romein- sche Curie hebben deelgenomen, een toespraak gehouden, waarin hij o.a. verklaarde: Terwijl tronen en keizerrijken en openbare instellingen ineengestort zijn en alleen de puinhoopen als sporen van hun voormalige grootheid hebben achtergelaten, blijft de kerk sedert 20 eeuwen onwrikbaar voortbestaan en voert zij de haar overgedragen functie onafhankelijk van alle stormen der wereldgeschiedenis uit. De onverganke lijkheid van de kerk, haar instellingen, haar eeredienst, haar werken en daden voor de redding en vervolmaking van het menschelijk geslacht zijn onbe twistbare verschijnselen. Naar de Paus verder verklaarde, ziet de Christelijke menscheid thans met bijzonder vertrouwen op naar Vati caanstad en de Romeinsche Curie, om dat van hier uit niet alleen de leiding en de katholieke leer uitgaat, doch om dat van hier uit het voorbeeld van den geest, van offervaardigheid en van de liefde gegeven moet worden aan een menschheid, die thans gebukt gaat on der het zwaarste lijden en de grootste beproevingen. Kersttoespraak verwacht. Waarschijnlijk zal de Paus ook dit jaar na ontvangst van het college van kar dinalen op den dag vóór Kerstmis een toespraak houden. De kardinalen ple gen dien dag hun gelukwenschen ter gelegenheid van het Kerstfeest te ko men aanbieden. Taak van Gemachtigde voor den Arbeid. 9 Dec.: Zon op 8.37, onder 16.27 uur Maan onder 5.36, op 15.43 uur. Dr. Göbbels verklaarde, dat de vijan den het Duitsche volk met hun „even domme als leugenachtige propaganda" niet van de wijs kunnen brengen. Het is tenslotte geen kunst om bij nacht en mist vreedzame steden te overvallen en brand en dood op haar burgerbevol king uit te werpen. Deze vrouwen- en kindermoord vormt, naar de minister zeide, de schreeuwendste aanklacht van de moderne krijgsgeschiedenis en kan alleen vergeleken worden met de beestachtigste wandaden van het barbaarsche tijdperk, maar oorlog is dat toch niet. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDSTORM NEDERLAND. Het ss-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op den leef- tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Neder land. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde; redenen In Nederland wenschen te blftVen, kun nen dienst nemen bij den Landstorm Ne derland of bij het ss-Wachtbataillon te Amersfoort. f. Ook vrijwilligers voor de Knegsmarme kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden. Personen tusschen 1930 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor arbeidsinzet, worden gedurende hun verbintenis hier van vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder Worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de offi ciersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn karakter, ge drag en prestatie. De oproeping na deze keuring geschiedt eerst in het begin van Januari 1944. 10 12 43 11—15 uur Den Bosch, Hotel N. Brabant, Markt 45; 11.12.43 11—15 uur, Arnhem, Café Royai; 12.12,43 11—15 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 13.12.43 11—15 uur, Groningen, Heerestraat 46; 14.12.43 10 14 uur, Amsterdam, Dam 4; 15.12.43 9— 14 uur, Den Haag, Café Den Hout, Be- zuidenbout. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 8 Dec. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op de Krim hebben formaties van de zesde Roemeensche cavale riedivisie onder bevel van den reeds met het ridderkruis onder scheiden luitenant-generaal Teodo- rini, gesteund door Duitsche artil lerie en stormgeschut, alsmede door Duitsche, Roemeensche en Kroati sche luchtstrijdkrachten, het vijan delijke landingshoofd ten zuiden van Kertsj opgeruimd. In drie- daagsche zware gevechten werden de bolsjewistische landingsforma ties vernietigd en ongeveer 2000 ge vangenen gemaakt. Lichte Duit sche viootstrijdkrachten droegen tot dit succes bij. Onder zeer moeilijke omstandigheden verijdelden zij een geregelde ravitail leering der Sovjet-landingstroepen. Alle bolsjewistische pogingen om bet aan gevallen landingshoofd in den nacht van 6 op 7 December te ontruimen, werden verhinderd; 7 vijandelijke vaar tuigen zijn daarbij tot zinken gebracht Daarmede hebben onze. in de Straat van Kertsj opereerende viootstrijd krachten, gedurende de zeeblokkade, die 35 dagen duurde, 8 motorkanon - neerbooten, 2 motortorpedobooten, 2 sleepbooten, 2 lichters en 23 landings- vaai tuigen vernietigd en talrijke an dere beschadigd. Vijandelijke ontlas- tingsaanvallen, gisteren ondernomen van het bruggehoofd ten noordoosten van Kertsj uit, mislukten. In de groote bocht' van den Dnjepr verminderde de vijandelij ke aanvalsactiviteit aanzienlijk. Daarentegen bleven de bolsjewis ten ten zuidwesten van Krements joeg met geconcentreerde krachten zware aanvallen ondernemen om hun penetratie uit te breiden. He vige gevechten zijn nog gaande. Bij een eigen tegenaanval werd in weerwil van een hardnekkig vijan delijk verzet terrein, dat tijdelijk verloren was gegaan, heroverd. In het gebied ten noordoosten van Sjitomir en ten zuiden van Korosten maakt de eigen tegenaanval goede vorderingen tegen hardnekkig verzet der bolsjewisten. Talrijke plaatsen werden stormenderhand genomen en vijandelijke strijdkrachten uiteengesla gen. Aan de rest van het oostelijke front vonden levendige plaatselijke gevech ten plaats tusschen Pripet en Berezi- na, ten westen van Kritsjef en ten westen van Newel. Van 4 tot 7 De cember werden boven het oostelijke front in luchtgevechten en door af weergeschut 115 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Tien Duitsche vlieg tuigen worden vermist. De strijd in Italië. In den westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front verflauwde de gevechtsactiviteit gisteren weer. Slechts op twee penetratieplaatsen, ontstaan bij de gevechten van den vorigen dag, duurden de gevechten nog voort. Op den linkervleugel van het front wierp de vijand sterke strijdkrachten in den aanval tegen onze stellingen aan de oostelijke hellingen van het Majetla- gebergte. Zij werden in zware gevech ten bloedig afgeslagen. Duikbooten hebben uit convooien en bij de achtervolging van afzonderlijk varende schepen in den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee 7 schepen met een gezamen!ijken Inhoud van 48.000 ton tot zinken gebracht. Weer wordt aan gezonde jongens de mogelijkheid geboden zich te melden or".«'er.por.!.™.» «STSSl. «ft melden voor het Germaansche weersportkamp? Aan de en zon. Waar kan ik mij navolgende adressen: Utrecht, Koningslaan 9. Maastricht, Vrijthof 25. Goes. Violenstraat 44. Groningen, Groote Markt Assen, Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam, Eendrachtsweg 35. Eindhoven, Keizersgracht 9. Hengelo, Drienerstraat 6. Leeuwarden, Emmakade 48. Amsterdam, Willemsparkweg 186. TOKIO 8 Dec. (DNB) De plechtig heden ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van het uitbreken van den Groot-Oostaziatischen oorlog culmi neerden in een radiotoespraak van mi nister-president Tojo tot de volken van Oost-Azië Tojo verklaarde woordelijk: „De vol ken van Groot Oostazfë staan als één man tezamen om het derde oorlogsjaar te maken tot het jaar van de defini tieve beslissing". De minister-president verklaarde in zijn rede verder, dat de opbouw van Groot Oostazië alleen door een succesvol einde van den oorlog mogelijk is. De vraag of milliarden menschen in dit gebied in vrede en veiligheid kunnen leven en zich ge meenschappelijk kunnen verheugen in een welstand, of dat zij weer onder de Amerikaansche en Britsche heerschap pij moeten vallen en het lijden van onderdrukte volken moeten dulden, hangt alleen van dezen grooten oorlog af. Zich wendend tot de honderd mil lioen menschen van het Japansche Rijk zeide Tojo: „Landgenooten, gij hebt al len uwe posten in dezen slag ingeno men. Wij honderd millioen menschen van onze natie zullen op onze posten ons besluit hernieuwen, dat wij even eens in het strijdende front staan, dat wij ons leven in oorlogstijd ingrijpend zullen veranderen, onze gevechtskracht zullen blijven versterken, onze positie voor een langeren oorlog versterken en hierdoor het derde oorlogsjaar tot het jaar van de definitieve beslissing zullen maken". Ten aanzien van den strijd der bond- genooten van Japan in Europa ver klaarde Tojo: „De met ons verbonden naties van Europa hebben den steeds sterkeren wil te strijden en hun held- haftigen strijd voort te zetten, tot alle moeilijkheden overwonnen zijn. Onze samenwerking met deze bondgenooten wordt dagelijks inniger en onze bond genooten in het Oosten en in het Wes ten brengen den duisteren plannen der Ver. Staten en van Groot-Brittannië dagelijks vernietigende slagen toe". Tenslotte gaf de minister-president uitdrukking aan het bsluit van Japan om den vijand te verslaan en zeide hij: „Hoe sterk de vijandelijke tegenoffen sieven ook mogen zijn, wij behoeven niet bezorgd te zijn. Ons antwoord zal hierir bestaan, dat wij hen verplette ren. Wij zullen nog verder gaan en hun steeds zwaarder slagen toebrengen, tot zij zich onderwerpen". De successen van Japan. Ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van den Groot-Oostaziatis chen oorlog is gisteren medegedeeld, dat de strijdkrachten van het Japan sche leger en de vloot in de afgeloo- pen twee jaar den vijand een verlies hebben toegebracht van naar schatting 399.000 man. Hiervan verloren de Ame rikaansche strijdkrachten 277.000 man en de Britsche strijdkrachten 122.000 man. De verliezen, die de Keizerlijke leger- en viootstrijdkrachten in diezelf de periode als gevolg van het optreden der Amerikaansche en Britsche troepen hebben geleden bedragen 159.000 man De nieuwe burgemeester van Midden Beemster, mr. v. d. Kuur. werd Zater dag in zijn functie geïnstalleerd Bij zijn aankomst in de gemeente wordt de nieuwe ambtsdrager verwelkomd door den provincialen boerenleider voor Noord-Holland, den heer C. Koeman (links). Op den achtergrond het borstbeeld van Leeghwater, den drooglegger van den Beemster CNF/Kuioer/Pax m 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. Op grond van artikel 2 der verordening no. 137/ 40 betreffende de regeling van rechts positie (rechtsliche und finanzielle Ver- haltnisse) van ambtenaren en overig personeel, alsmede van bepaalde be- ëedigde personen, heeft de Rijkscom missaris de Secretarissen Generaal van de Departementen van Algemeen Be stuur, alsmede de hoofden der niet on der een departement ressorteerende centrale instanties gemachtigd de ambts periode van ambtenaren, die op grond der bestaande voorschriften wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd uit den overheidsdienst ontsla gen zouden worden, tot het bereiken van den 70-jarigen leeftijd te verlen gen indien dit in een bepaald geval in het belang van den dienst is. Iede re verlenging van de ambtsperiode van een ambtenaar behoeft goedkeuring van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebièd (Commis saris Generaal voor Bestuur en Justi tie). Deze beschikking geldt niet ten aan zien van politie ambtenaren in den zin van artikel 1 der verordening „bezol diging politie 1943". AMSTERDAM, 8 Dec. De Ne derlandsche Arbeidsdienst heeft een geheel nieuw initiatief genomen. Hij heeft namelijk in overleg met het De partement van Volksvoorlichting en Kunsten de Nederlandsche beeldende kunstenaars uitgenood: go eenigen tijd het leven in een kamp van den Ar beidsdienst mee te maken en zoo in drukken op te doen, d'e in schilderijen, teekeniugen, beeldhouwwerken en an derszins konden worden verwerkt. De oedoe'iri? van ü«e uitnoodiging was tweeledig, men wilde den kunstenaar in aanraking brengen met de.i Arbeids dienst en den Arbeidsdienst via den kunstenaar nader tot het volk brengen Zij deelden het leven van de lfl.OCO jonge Nederlanders, die iedere lich'ing in deze kampen hun arbeidsdieristplicht vervullen. En nu het resultaat? De catalogus vermeldt 156 picturale en 3 beeldhouw werken, die een menigce verschillende onderwerpen behandelen, welke uiter aard grootendeels rechtstreeks ver band houden met den Arbeidsdienst. Uit de geëxposeerde werken blijkt duidelijk dat de kunstenaars het ge heele bestaan in het kamp in al zijn uitingen meebeleefd hebben De tentoonstelling, welke in het Ste delijk Museum wordt gehouötrj, is ne- deii norgen in het bijzijn van een groot aantal autoriteiten geopend door com mandant De Bock, die bij deze gele genheid een rede uitsprak. NIEUWE REISE-TÏND GASTSTaTTEN- MARKEN. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat naast de tha.is reeds in omloop zijnde Duit sche Reise-und Gaststattenmarken nog de volgende Reise-und Gaststattenmar- ken in gebruik genomen zijn: Reise- und Gaststattenmarken met steenroo- den achtergrond en witten opdruk voor 500 gram Nahrmittel; Reise-und Gast stattenmarken met groenen achtergrond en witten opdruk voor één ei; Reise- und Gaststattenmarken met blauwen achtergrond en witten opdruk voor 1/4 liter melk Het model dezer bonnen is langwerpig Zij zijn, blijkens het daarop aangebrachte opschrift, geldig tot 6 Februari a.s. Zooals bekend kun nen Duitsche reizigers deze bonnen uit sluitend in hotels e.d. gebruiken ter verkrijging van de op de bonnen ver melde artikelen en hoeveelheden. Op de öagelijksche persconferentie in Den Haag heeft de gemachtigde voor den Arbeid, de heer C. J. van Rijst, een belangwekkende uiteenzetting ge geven over de plaats, die zijn insti tuut in het Nederlandsche staatsbestel inneemt, sedert hij sinds 1 Februari van dit jaar zijn taak als gemachtigde voor den Arbeid heeft aanvaard. Breed voerig vergeleek daarbij de heer v. Rijst den toestand van voor den oorlog met de verhoudingen van thans. Het toezicht op de naleving van de bepalingen zoowel van individueeie als van collectieve arbeidsovereenkomsten was vroeger overgelaten aan de beide contractei-rende partijen. Die partijen waren ook de eenige, die den inhoud van een contract bepaalden. Kon men in de praktijk niet tot overeenstemming geraken, dan waren stakingen of uit sluitingen het gevolg of ontstonden er in minder ernstige gevallen in een be drijf gespannen verhoudingen. Dit was de eenige wijze, waarop belanghebben den hun inzichten omtrent wat billijk en noodzakelijk was, konden doorzetten. De Rijksbemiddelaar was hierbij niet anders dan onderhandelend intermediair. Na Mei 1940 zijn, zooals bekend groote veranderingen ingetreden. Sta king en uitsluiting werden verboden: het college van Rijksbemiddelaars, dat in 1923 was ingesteld, kreeg een be paalde bevoegdheid om beslissingen te nemen, wanneer zich loonconflicten voordeden. De overheid vaardigde zelf regelen uit ten aanzien van loonen en arbeidsvoorwaarden, wanneer partijen niet tot overeenstemming konden ge raken enz. Bovendien werden de vak bonden en de werkgeversorganisaties on der toezicht gesteld en in principe tot één geheel vereenigd. Voor een be langrijk deel nu neemt de gemachtig de voor den Arbeid een sleutelpositie in bij het, toezicht op de naleving van alle overheidsregelen en verordenin gen omdat het in den ruimsten zin zijn taak is, den arbeidsvrede te hand haven, te zorgen dus voor een toestand van rechtvaardigheid en zekerheid in de bedrij -en. Het spreekt vanzelf, dat aan den an deren kant dan ook bevoegdheden staan, die den gemachtigde de uitvoering van deze taak mogelijk maken. Zoo kan hij arbeidsvoorwaarden voorschrijven, wel ke dan als minimum-norm bindend zijn voor een onderneming, en waarvan de loonvorming een integreerend deel uitmaakt Dit is moeilijk, zooals de ge machtigde opmerkte, te meer, omdat voldoende gegevens voor de loonvor ming ontbreken. Deze moeten voor een groot deel uit het bedrijfslev.n zelf komen. Bovendien is het aantal verborgen moeilijkheden in deze mate rie zoo groot dat men, wanneer men met ruwe hand en ondoordacht zou ingrijpen, een groote ontwrichting zou kunnen veroorzaken. Daar men met groote voorzichtigheid te werk gaat. zal het derhalve nog wel eenigen tijd kunnen duren, voordat men de vruch ten van een goede loonpolitiek zal kunnen plukken. Handhaving van den loonstop. Een factor van belang voor het wérk van den gemachtigde voor den Arbeid is de handhaving van den loonstop, hetgeen niet gemakkelijk is omdat thans door het gebrek aan arbeidskrachten de wet van vraag en aanbod zich doet gelden, hetgeen tot uiting komt in een stijgende tendenz van de loonen. Dat dit een gevaar voor inflatie inhoudt in dezen oorlogstijd behoeft geen be toog, hoewel de overheid hier waak zaam is en de teugels in handen houdt. Intusschen geldt de loonstop niet voor de loonen, die beneden het be staansminimum liggen: deze moeten worden „opgetrokken" tot een redelijk peil, terwijl het ook mogelijk is het in komen te vergrooten door de invoering van doelmatige prestatieloonstelsels. Sinds 1 November 1942 is er een groot aafttal loonregelingen voor ver schillende takken van bedrijf tot stand gekomen, waaruit blijkt dat er toch wel veel werk verzet is. Bovendien zijn er zeer vele individueeie aanvragen tot loonsverhooging, of tot het uitkeeren van gratificaties behandeld en goedge keurd. Sedert 1 November 1942—1 No vember 1943 zijn er ongeveer 24.000 brieven binnengekomen en ong. 28 000 uitgegaan Dit is wel een zeer respec tabele hoeveelheid, vooral indien men bedenkt, dat bijna elk binenkomend stuk een loonprobleem betrof. De werkzaamheden van den gemach tigde voor den Arbeid zullen echter binnenkort nog omvangrijker worden, als het bedrijfsreglement wordt inge voerd. Hoewel het bedrijfsreglement door den leider van de onderneming wordt ingevoerd, moet de gemachtigde toch al deze reglementen onderzoeken, om te zien, of deze we] beantwoorden aan de wettelijke voorschriften en of deze wel den juisten toestand in de onderneming weergeven. Er bestaat uiteraard een nauwe sa menwerking tusschen den gemachtig de voor den Arbeid en de afzonderlij ke bedrijfsleiders, welke laatsten wat de onderhavige materie betreft, ook een belangrijke taak te vervullen heb ben. omdat zij niet alleen verantwoor delijk zijn voor de te behalen winst, doch ook voor goede sociale verhou dingen in het bedrijf. Het is in de prak tijk dan ook zoodanig geregeld dat eerst, wanneer men via bedrijfsleider en de hoogere instantie, n.1. N.A.F. of Landstand, geen resultaat kan berei ken, de gemachtigde voor den Arbeid optreedt tot handhaving van den ar beidsvrede. Dit onderzoek wordt volkomen objec tief gedaan, want de gemachtigde voor den Arbeid moet als vertegenwoordiger van den Staat het algemeen belang dienen, waaruit volgt, dat degene, die recht heeft, ook recht krijgt. Of dat nu de leider van het bedrijf is of een lid van de Gefolgschaft, doet niets ter zake, bij den gemachtigde voor den Arbeid geldt slechts één ding en dat is de rechtszekerheid van het Nederland sche volk, voor zoover het betreft ar beidsrechtelijke geschillen. Het is nu niet zoo dat gewacht wordt, tot er zich moeilijkheden voor doen. Er moet ook preventief gehan deld worden en dit geschiedt door het voortdurend contact, dat de gemachtigde onderhoudt met het Ned. Arbeidsfront en den Ned. Landstand alswel door mid del van cie contact-ambtenaren, die belast zijn met de controle op de naleving van de regelingen van loonen en ar beidsvoorwaarden. De gemachtigde voor den Arbeid is in algemeenen zin belast met de hand having van den arbeidsvrede, en dit in samenwerking met de bedrijfslei ders en de „Gefolgschaft" teneinde op deze wijze te komen tot verhoudingen op arbeidsgebied, die allen daarbij be trokken partijen ten volle bevrediging zullen schenken en tot een toestand van sociale rechtvaardigheid zullen lei den, waardoor de arbeiders vreugde hebben in hun werk, met als resultaat een gemeenschappelijke arbeid van den leider van het bedrijf en zijn „Gefolg schaft" in het belang van de volksge meenschap. Aangezien het den Geneeskundigen Dienst te Leiden gebleken is, dat de z.g. permanent-wave een beletsel vormt voor het rein houden van hoofden van jeugdige personen, heeft de burgemeester van Leiden een ver ordening vastgesteld, waarbij het aan ouders, voogden en verzorgers van minderjarigen beneden den leeftijd van 15 jaar verboden is deze min derjarigen bij een kapper een behan deling te doen ondergaan tot ver krijging van een blijvende haargolf of toe te laten dat zij een dergelijke behandeling ondergaan. Ook den kapper is het verboden bedoelde minderjarigen een behandeling tot verkrijging van een blijvende haar golf te doen ondergaan. Deze veror dening treedt 7 Dec. ir> werking. HET PRAATJE VAN MAX BLOKZIJL. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. - In de serie Brandende kwesties zal Max Blokzijl op Donderdag 9 December om 18.45 uur over Hilversum I een praatje houden over Tramreisjes". BERN, 8 Dec. (DNB) Naar United Press uit Cairo meldt, zouden de jong ste onderhandelingen der Anglo-Ame- rikaansche staatsleiders belangrijke veranderingen met zich kunnen bren gen voor de verschillende uitgeweken regeeringen, daar Roosevelt en Chur- chill blijkbaar het „vitale Sovjet-Rus sische belang bij de westelijke grens staten der Sovjet-Unie hebben erkend". Een hooggeplaatste ingelichte persoon lijkheid heeft dienaangaande verklaard: „Stalin heeft acht millioen menschen verloren. Wanneer men hem onder vraagt over Finland, de Baltische Sta ten, Polen enz., geeft hij steeds slechts hetzelfde antwoord: deze acht millioen slachtoffers. Zijn Anglo-Amerikaansche bondgenooten zullen als antwoord wel nauwelijks een even zwaar wegend ar gument naar voren kunnen brengen". Nog een conferentie? STOCKHOLM. 8 Dec. (DNB) Daar op de conferentie te Teheran niet a!ie vraaguukken besproken of opgelost zijn, kan men verwachten, aldus meldt de Britsche berichtendienst uit Moskou dat er een nieuwe driemogendheden- cunferentie zal worden gehouden. WINTERHULP BRENGT VERLICHTING VAN ZORGEN. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. Een be drag van f 44.604.13 is het resultaat van een week offervaardigheid van ons volk, dat ook in de dagen voor St. Ni- colaas niet heeft vergeten, aan zijn minder bedeelde volksgenooten te den ken. Met deze som zal Winterhulp weder om de zorgen van zeer vele huismoe ders weten te verlichten. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. NO. 20451 f 20.000. No. 3088 f 1.500. NOS. 12626 en 13121 f 1.000. NOS. 1044, 20335 en 21032 f 400. NOS. 2361 en 12315 f 200. NOS. 3186. 8307, 12625, 13280, 13436, 14205, 17884 en 18102 f 100. De Turksche minister-president zal op 12 December een belangrijke rede uitspreken, waarin hij vermoedelijk de positie van Turkije ten opzichte van den huidigen wereldtoestand zal belichten. Op den „Dag van den Duitschen Spoorwegman" is aan zes Duitsche spoor wegmannen het „Ridderkruis van het Oorlogskruis van Verdiensten" verleend. Aan de Lauwerszee onder de Friesch Groningsche kust hebben twee dijkver- zorgers een haai gevongen, die in een rijshaag was terecht gekomen; de kolos woog 400 pond. Naar uit Caïro wordt gemeld heeft de president van Turkije, Ineunu, alvo rens de terugreis te aanvaarden, te Caïro een bezoek gebracht aan koning Faroek. Vóór het einde des jaars wordt nog een flinke voor raad verwacht. Het verzoek om de Heldersche Open. bare Leeszaal en Bibliotheek ter gele genheid van het Sinterklaasfeest van een aantal goede boeken te voorzien is niet voor doovemansooren geweest. Opnieuw hebben vele stadgenooten een duik genomen id kisten en kasten en menig behoorlijk boek zal binnen kort een opengekomen plaats in de boekerij van de Leerzaal innemen. Nu de Kerstdagen naderen komen wij andermaal met een verzoek: zonder eenigen twijfel mag men aannemen dat er nog vele honderden boeken in onze stad aanwezig zijn, die in de Leeszaal van belangrijk meer nut zijn, dan op hun vergeten plaats bij den eigenaar. Welnudeze boeken dienen met bekwamen spoed Leeszaalwaarts ge bracht te worden. Heti is bekend, dat tengevolge van evacuatie en andere oorzaken menig boek uit de Leeszaal verdween en het moet in aller belang geacht worden, indien deze opengevallen plaatsen zoo spoedig mogelijk weder aangevuld worden. Dat kan. Het kan, als men zich de geringe moeite getroost er tien minu ten van af te nemen en die boeken op te zoeken op wier bezit men toch geen of weinig prijs meer stelt. In ieder gezin zijn er van die boeken. Dat kun nen studiewerken zijn, romans, kin derboeken en ander werk. Ieder genre is welkom, en men kan zich van te voren verzekerd weten van de dank baarheid van het Leeszaal-bestuur. In dezen tijd, nu zoojrele inwoners van Den Heider voor tijdelijk een an dere plaats van inwoning moeten kie zen, komen tal van boeken te voor schijn, wier aanwezigheid men zich eigenlijk niet meer herinnerde. Het zijn deze boeken die men naar de Leeszaal dient te brengen. En doe dit nog heden. Uitstel is afstel en het is goed, dat men vandaag nog zijn voornemen uitvoert. Men weet het adres: Openbare Lees zaal en Bibliotheek, hoek Breewater- straat—Californiestraat. Men bedenke tenslotte, dat men de Heldersche gemeenschap een uitsteken den dienst bewijst. En zou men. met het oog op het aanstaand Kerstfeest, schooner doel voor oogen kunnen hebben?

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1