Engeland zal dezen oorlog verli liezen. „Bolsjewiseering van Centraal-Europa M Jaar der beslissing Dr. Göbbe/s Het zaaide wind, het zal storm oogsten. Mevrouw Gandhi ziek. Noodlanding van Roosevelt op de Azoren. Sovjet-gezant bij koning Faroek. Duiische successen bij Kirowograd. Mislukte Sovjet-actie bij de Pripet. Communstische gruwelen in Italië. INBREKER HAD PECH. Hef pad van Benesj. Nieuws in 't kort. Luchtaanval op den Piraeus. Geslaagde aanval op Bari. Het verdrag van Benesj met Moskou. DE HERBOUW DER DUITSCHE STEDEN. i^OITW virinv vi ïpcund FORT" VERTRAAGD. Vervalsching van bonnen. Een moderne vraagbaak. Verduister v. 16.308.30. Jt Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.v. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lynen) Postrekening 449041. (Van onzen politieken redacteur.) 5T meer spanning dan menigeen wellicht heelt willen bekennen, is de jongste verjaardag van de NSB en speciaal de verklaring over Musserts bezoek aan Hitiers hoofdkwartier te gemoet gezien. De tijd is voorbij, dat de verjaar dag van de NSB enkel een aan gelegenheid van de Beweging was. Hoe afwijkend velen nog mogen denken (of voorwenden te denken), toch is in den laatsten tijd het algemeen gevoelen versterkt, in de NSB werkelijk de draagster van den politieken wil van 't Nederlandsche volk gevonden te heb ben. Meer dan ooit zijn de oogen op haar gevestigd. De erkenning van haar positie is groeiende. De huidige spanning kenmerkte zich nog door een bijzondere noot. Er waren tal van geruchten in omloop over conscriptie, over het opvorderen van meubels en tal van andere te ver wachten maatregelen meer. Meubels worden niet gevorderd. Een conscriptie niet ingevoerd. In alle dui delijkheid heeft de plaatsvervangende Leider, Van Geelkerken, deze geruch ten tegengesproken. Daarbij heeft hij uiteengezet, dat vrijwilligheid heteenige standpunt ten opzichte van de hier genoemde handelingen zal zijn, een vrijwilligheid, die daar verwacht wordt, waar het plichtsbesef levendig is, dat elkeen zijn offer te brengen heeft'voor de redding van Europa en voor de in standhouding van het sociale even wicht, dat niet alleen in de enkele gemeenschap, doch ook tusschen de verschillende op elkaar aangewezen staten van Europa en zeker van de Groot-Germaansche levensruimte heer- schen moet. VRIJDAG DECEMBER DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Dese Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeeie oplage op aanvrage. OOK van Duitsche zijde verlangt men enkel vrijwilligheid. De Britten en Amerikanen hebben de Nederlanders, die aldaar verblijf hielden, tot den mi litairen dienstplicht gedwongen en ver zet met zware straffen beboet en on derdrukt. Van Duitsche zijde eischt men alleen, dat het Nederlandsche volk in dit historische uur zijn werkelijk Nederlandsch belang, dat dwingend orde en rust voorschrijft, nakomt en dat de tot werken geschikte Neder landers hetzij in het land zelf, hetzij in Duitschland arbeid verrichten. Ge ringer minimale eischen zijn, voor wie zich van de verhoudingen en omstan digheden rekenschap geeft nauwelijks denkbaar. De Geallieerden hebben op Sicilië, Sardinië en in het door hen bezette deel van Italië heel wat hoo- gere eischen gesteld en dwingen de Italianen de mijnen op te ruimen, om van de afgedwongen recruteeringen bij de hulp volkeren nog te zwijgen Indien het Nederlandsche volk de voorgeschreven naleving van minimale eischen uit baloorigheid of op aanhit sing van veilig ver verwijderde aansto kers saboteert, vergokt het de hoogste kansen, die 't komende jaar 1944 te bie den heeft. In het licht van een derge lijke tusschenbalans moet de nuchtere opmerking van het hart, dat Nederland zwaarder oorlogsoffers in zijn geschie denis gekend heeft en ook thans zwaar dere offers had kunnen ondergaan, in dien het werkelijk oorlogsslagveld zou geworden zijn. Niemand zal er erg op gebrand zijn, dat ons dichtbevolkte land hst tournooiv.ld voor het tweede front zal worden. In vergelijking met de verschrikkingen daarvan is de ont ruiming van de kuststrook, om zulk een weinig verkwikkelijk perspectief door een effectieve verdediging te ont gaan, een heel wat geringer kwaad hoe onaangenaam en z.lfs n®deel g voor velen de persoonlijke ongemak ken ook mogen zijn. DE Rijkscommissaris heeft als zijn meening te kennen gegeven dat het komende jaar de beslissing za brenge ^.t zal niet alleen een beslis sing van den oorlog zijn, ^nrnst^van een beslissing over de toek°™ het Nederlandsche volk. Aan den drempel van deze beslissing heeft Hit_ Ier Mussert ontvangen en hem zekering gegeven, dat het Neder a sche volk niet gedenaiionahseerd zal worden. Het zal «et de overige Ger maansche volkeren degene tot een oplossing hebben te brengen, wat ge meenschappelijk kan w°r/?e*V. n is Wat dit gemeenschappelijk zal z 3 in deze kolommen reeds d® v°mfg gelegenheid aangestipt. Volstaan m g worden met te verwijzen naardedoor strategie techniek en denalgemeenen loop der gebeurlijkheden gebleken nood zaak 'n militaire en economischere langengemeenschap te y0"11® n00d- geen discussiepunten, doch dew nood zaak dringt zich onve-mijdelijk uit ontwikkeling der gebeurtenissen op Ondubbelzinnig is daarentegen de tegorische uitspraak n Hitier, na de gebeurtenissen in Ho'leiling Mussert betoogde, onbetwist gen a 'STden vobkefen niet zooveel vnjheid on £®memoeten ^/vrijheid laten" D IJ vorige gelegenheden b^efi DMussert reeds anderf, 'f^de toe- van Hitier ontvangen, dievo komstige positie van het Neder^. sche volk alle 194o zeide naai eigen leven aten Irhet Hitier, dat hij J?1™™ eischen, wat in Nederlandsche vo1^ z°u de waardig- strijd zou zijn met de e- heid of de beiangen van dit n wilde ons volk de tie niet om niet als ovewonnen - doch als kolonie, niet als pr nieuwe als vrij volk zijn »n Europa in te nemen en u e aan te hebben aan het gest den het nieuwe Europa. In IW. toen llen verjaardag van e. ^ederland- Mussert tot Leider ontvouwde sche volk werd Yer*l® -j-htltinen, die de Rijkscommissaris derichtUj van de Führer hem voor de toekomst het Nederlandsche volk nad als ven: hij wilde de Nederlanders overwonnenen behand dheid deel in volstrekte gelukgere die het hebben aan alle dan nieuwe Europa bood, {en op zich Mussert toestond, verk t_pujtschs. zekerheid, dat politiek doch een Groot-Germaansch c^uk^min'.ster dr- Göbbels voor spelt Engeland, dat het dezen oor log zoowel militair als politiek verliezen zal. Hy schryft in het hoofdartikel in het weekblad „Das n onder het pschrift „De vallende kolos" o.a.: j-jn^e'and za' binnen afzienbaren JUd een invasie in het westen moe ten probeeren. Het heeft deze be loofd en zal er op den duur niet meer aan kunnen ontkomen. Roo sevelt zal er zich voor wachten daarvoor nieuwe trocpencontin- genten beschikbaar te stellej, want ny staat voor een verkiezingscam pagne, waarin iedere doode Ame rikaansche soldaat mee zal kiezen doordat hy minstens honderd of zelfs duizend stemmen tegen Roo sevelt uitbrengt. Dus zal Engeland door den zuren appel moeten by- ten en zelf den bloedigen last van dezen offergang toeten dragen. De Invasie zal mislukken, maar naar wy mr. Churchill kennen, eerst wanneer Engeland's troepenreser ves uitgeput en uitgebloed zyn. Dat is de Britsche nederlaag op het slagveld, die op den voet ge volgd zal worden doqr de Britsche nederlaag in de wereldpolitiek Deze vooruitzichten zijn voor Enge land, zoo vervolgt dr. Göbbels, alles behalve verlokkend. Doch niemand zal willen beweren, dat het ze niet heeft verdiend. De Britsche plutocra tie draagt in groote mate schuld aan de ontketening van dezen oorlog. Dit maal moet in tegenstelling met vele andere oorlogen, die deze verloopen bovenste laag over Europa heeft ge bracht, het Engelsche volk het geiag betalen. Dat schijnt men aan de over zijde ook vaag te vermoeden. De een voudige mensch heeft met recht het gevoel, dat Engeland door dezen oor log in een impasse is geraakt en dat :"n tegenwoordige leiding in het geheel geen aanstalten maakt om het daaruit te brengen, doch het er nog dieper en reddeloozer in brengt. Zwarte dagen voor Engeland. Zwarte dagen breken daarmede voor het Britsche wereldrijk aan. Men heeft wind gezaaid in de hoop, dat deze slechts over den vijand zal waaien. Nu zal men storm oogsten, die over En geland zelf zal losbarsten. Eindeloos leed zal het komende jaar over on telbare Britsche gezinnen komen. Dat zou nog te dragen zijn, wanneer het land er door gediend werd en er zich een nieuwe toekomst voor zou openen. Doch het tegendeel zal het geval zijn. Het Engelsche volk, toch al numeriek het kleinste der oorlogvoerende lan den, zal daarbij zijn manlijke krach ten door bloedverlies inboeten en vriend en vijand zullen zijn lot voor kennisgeving aannemen. Deze oorlog zal méér dan een be slissing brengen. Hij vormt een totale ommekeer in onze tot nu toe gehul digde opvattingen en voorstellingen der verdeeling van de wereld. Hij is in den waarsten zin een revolutionnaire oorlog, en het wereldbeeld zal nadat hij zal zijn afgeloopen, nog nauwelijks iets geliiken op dat, toen de volken den oorlog begonnen. Wij staan aan In het Britsche Lagerhuis is de ge zondheidstoestand van mevr. Gandhi Donderdag ter sprake gekomen, zoo meldt de Britsche berichtendienst. De Labourafgevaardigde Sorensen heeft den minister voor Indië, Amery, de vraag gesteld of hij over inlichtingen over den gezondheidstoestand van mevr. Gandhi beschikte en of de mo gelijkheid bestond, dat zij op grond van haar slechten gezondheidstoestand uit de gevangenschap ontslagen zou wor den. Amery antwoordde, dat mevrouw Gandhi sinds geruimen tijd aan hart aanvallen lijdt en eind November twee ernstige aanvallen heeft gehad. Sedert dien heeft zij nog een lichten aanval gehad De regeering van Indië heeft reeds eenigen tijd geleden overwogen haar op grond van haar gezondheids toestand vrij te laten, doch is toen tot het inzicht gekomen, dat zij ook thans nog heeft, dat het in mevrouw Gan- dhi's „eigen belang" is te blijven waar zij thans is. Toen de afgevaardigde Sorensen vroeg of het mevr. Gandhi mogelijk was en vrijstond uit te gaan, gaf Ame ry ten antwoord de beslissing daarom trent aan de regeering van Indie te moeten overlaten. het begin, Engeland aan het einde. Wij zullen omhoog komen, Engeland zal vallen. Om deze bewering te staven haal de dr. Göbbels de rede van den Zuid-Afrikaanschen minister-president Smuts en het communiqué van Tehe ran aan. De Zuid-Afrikaansche pre mier, zoo zegt hij o.a., heeft onlangs de Britsche openbare meening niets meer of minder medegedeeld, dan dat Engeland zijn imneriale wereldpositie aan de Ver. Staten zal afstaan en dat Europa onder heerschappij van den Sovjet-Russischen kolos zal komen. Het was kenmerkend, dat het com muniqué van Teheran, dat door de drie, die zich zelf den sierenden bij naam „de Gröoten" hebben gegeven, was onderteekend, als laatste de on- derteekening van Churchill droeg. Deze plaats neemt Groot-Brittannte ook in de natuurlijke rangorde in. Smuts was slechts zoo voorbarig, dit openlijk uit te spreken. Kort en goed, Engeland staat thans voor het alarmeerende feit, dat het inplaats van voor Danzig voor zijn eigen leven vecht, dat nog meer door zijn vrienden en bondgenooten dan door zijn vijanden bedreigd wordt. Wij beleven in dezen oorlog een van de geweldigste verschijnselen der moderne geschiedenis: de langza me verbrokkeling van het Britsche wereldrijk en het aanvaarden van de nalatenschap door vreemde machten die in ons continent in het beste geval een voorwerp van de plutocratische, respectievelijk bolsjewistische uitbui ting zijn. Groot-Brittanië heeft geen mannen, geen schepen er. ook geen geld meer. Het is afhankelijk van de genade van ziin bondgenooten; het heeft zich met huid en haar verkocht. Het zit mid den in den uitverkoop en zal door zijn vrienden of vijanden den een of an deren dag verorberd worden. Men weet alleen nog niet, wie daarbij het leeuwendeel zal wegdragen. Ook in Londen vallen stemmen te vernemen, die de vrees uiten, dat En geland, ook als het den oorlog mili tair zou winnen, hem politiek zal ver liezen. Wij gelooven te kunnen voor spellen, dat het den oorlog zoowel mi litair als politiek zal verliezen. Een harde noodzaak der tijden Op initiatief ren het Neder landiche Roode Kruis kunnen kinderen beneden de 1 5 jaar voorzien worden van identiteits- kaartjes Moeders zorgt ervoor, dat Uw kinderen ten allen tijde deze kaartjes dragen Stapf/Reynhoudt/Pax m Naar te Lissabon bekend geworden is, heeft president Roosevelt op zijn vlucht van Cairo en Teheran ook en kele dagen vertoefd op de door En geland bezette eilanden der Azoren. Naar verluidt, stond dit bezoek niet op het program van Roosevelt, doch het vliegtuig van Roosevelt moest we gens motorpech op het eiland Terceira landen om de schade te herstellen. Radio-Beiroet deelt mede, dat ko ning Faroek binnenkort den nieuwen Sovjet-gezant te Cairo zal ontvangen voor het overhandigen van zijn ge loofsbrieven. De zender voegt hieraan toe, dat het personeel van het onlangs opg.richte Sovjet-gezantschap 'n Egypte reeds sterk is toegenomen. Er zijn reeds meer dan 20 personen in dienst gesteld. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Dec. (D. N. B.) - B"' opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Verscheidene aanvallen der bols jewisten op het bruggehoofd van Cherson stortten in het geconcen treerde afweervuur ineen. In het gebied van Kirowograd zet ten onze troepen na het afweren van vyandeiyke aanvallen hun tegen aanval voort en veroverden stor menderhand in weerwil van het taaie vijandeiyke verzet vyandeiyke plaatsen en belangry'ke terrein- sectoren. Aan de Pripet vielen de bolsjewis ten met steun van pantserwagens aan Zij werden met zware, bloedige ver liezen afgeslagen. In het gevechtsge- bied van Shlobin mislukten ook g* steren ra heen- en weergolvende gevechten a'le doorbraakpogingen van den vijand Ten Zuiden van Ne wel zijn zware af- weergevechten tegen de met superieure strijdkrachten aanvallende bolsjewisten gaande Aan het Oostelijke front wer den gisteren 76 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front ging de vijand gisteren aan weerszijden van Mignano met vrij sterke strijdkrachten tot den aanval over De aanvallen werden afge slagen, waarbij talrijke pantserwagens werden stukgeschoten Om een verloren gegane hoogte ten Noordwesten van Mignano wordt nog gevochten. Bij de voortzetting van hun in den Oostelijken sector met steun van pantserwagens ondernomen aanval leden de Britten ook gisteren zware verliezen aan men- s hen en materiaal. Terreuraanval op Innsbrück. Een formatie Amerikaansche bom menwerpers viel gistermiddag de stad Innsbrück aan. Docr brisantbommen ontstond vooral schade in woonwijken en aan cultureele gebouwen. In den afgeloopen nacht vlogen en kele vijandelijke storingsvliegtuigen boven het Rijnlandsch-Westfaalsche in dustriegebied". In een spelonk in de rotsen bij An- tignama in de buurt van Pisino (Italië) zijn le lijken van 26 Italianen gebor gen, die in den nacht van 4 October uit Parenzo zijn weggevoerd naar Antignama en vervolgens door de communisten zijn vermoord. Onder de slachtoffers bevinden zich 3 vrouwen, grondbezitters, kooplieden, onderwij zers, militiesoldaten, werklieden, boe ren, allen afkomstig uit Parenzo en omgeving en die wegens hun nationa le gezindheid van achteren werden neergeschoten. Dezer dagen zagen eenige controleurs 's morgens vijf uur op den Laarderweg te Bussum een wielrijder, die een groot pak vervoerde. Meenende met een smokkelaar te doen te hebben hielden zij den man aan en onderzochten den zak. Hierin be vond zich een complete keukenuitzet. De man werd naar het politiebureau overge bracht, doch vlak bij het bureau wierp hij de fiets voor de voeten van de con troleurs en nam de vlucht Hoewel de controleurs hem drie schoten nazonden, wist de man te ontkomen. De recherche te Bussum nam het onderzoek in han den en nu bleek, dat de keukenuitzet dien morgen vroeg was gestolen uit het pakhuis van een galanteriewinkel al daar. Donderdag wist de recherche den man aan te houden. Hij beweerde nu den keukenuitzet te hebben gekocht van een onbekende. Toen de recherche den man, een 33-Jarigen bewoner van Hil versum, het huis liet aanwijzen, wees deze het perceel aan, waar de uitzet was ontvreemd. Het Sovjet-Tsjechische pact b'ljkt meer en meer een „omlijstend dra ff voor de bolsjewiseering Pf^raal-Europa" te zyn, zoo Horn. met betrekking tot de nieu we verklaring van den zoogenaam den Tsjechischen minister van tenlandsche zaken, Ripka. verdrag gunstige:re Europeesche t0t nU e0rkingendaar het den wePg voor betereWbetrekkingen tu|sche^uid!Európa rann^"^ v^verkUard, aUdTdfdtnTdeen "^te'n-svSefd hee'Uydn DHem^^een^te cóns£ ^-'^ikeUng "ten" bi" baande ^èiijker beeld dan de den een aanloKKe van generaal sombere uitn°°dh^alve een veilige en Smuts, die f 2ven ®e bedreigi„- weivarende toekom^NH^ dje slechts gen uit de burgeroorlog en tal fan^an'ere11 verschrikkingen voorspel len. dat Polen reeds officieel Is verzocht tot dit pact toe te treden en dat de wensch bestaat ook Oostenrijk hierbij te betrekken, dan wordt hiermede de Sovjet-Russische drang naar Europa openlijk toegegeven. Zelfs In Amerikaansche kringen laat men geen twijfel meer bestaan over de gevolgen van dit verdrae, waarover o.a. de New York Times opmerkt: „Stalin staat er op Sov jet-geallieerden te hebben in Cen traal- en Oost-Europa. Het feit, dat deze politiek onmiddellijk na de driemogendhedenconferentie bijzonder naar voren geschoven wordt, doet vermoeden, dat Enge land en de Ver. Staten zich hier mede accoord verklaard hebben. Het verdrag is een indrukwekkend bewijs voor het succes der Sovjet- diplomatie. Hetgeen Eden Dinsdag in het Lagerhuis min of meer aarzelend moest toegeven, wordt hier met een brutale openhartigheid uitge sproken. Een nieuw bewijs voor de beweeg lijkheid, waarmede Moskou zijn Euro pa-politiek voortstuwt, ligt in het be richt, dat in Londen een „Al-Slavisch Comité" zal worden opgericht, waarin onderdanen van de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije den toon zullen aan geven De eerste daad van dit comité z..l, naar verluidt, zijn het sturen van boodschappen aan Benesj, Molotof en Tito. Tot ons leedwezen U het ons dit jaar, in verband met de beschikbare ruimte, niet mogeiyk advertenties, welke Nienwjaarswenschen of groe ten bevatten, op te nemen. DE DIRECTIE. Bondspresident gekozen. In Zwitser land is de bondsraad Stampfli tot bonds president gekozen en Pitet-Golaz tot vice- president. Republiek Italië. Volgens den om roep der republikeinsche fascistische re geering, zoo meldt Belgapress, bepaalt een besluit van den voorzitter van den ministerraad, dat het woord „koninklijk moet worden geschrapt In alle officieele stukken en openbare teksten. Verder moeten de wapens van het huis van Sa- voie overal, waar zij zijn aangebracht, worden weggenomen. In de officieele stukken zal het jaar van het fascistische tijdvak zooals vroeger worden aangeduid na het Jaartal. Tilo en koning Peter. De „Daily Sketch- meldt, dat Tilo den Geallieerden heeft medegedeeld niet te zullen onder handelen met het Joegoslavtsch Comité te Cairo Zelfs wanneer koning Peter een stap zou doen, zoo meent het blad, zou het waarschijnlijk reeds te laat zijn en zou Tilo dezen negeeren. Noorsch minister naar het Oostfront. De Noorsche minister „ijf nees, zal naar het Oostelijk frorjt J" trekken om dienst te nemen by de Noorsche vrijwilligersformaties. Te dien einde heeft minister-president Quisling hTrreVS1aüés ifltaMS. - Naar de zender van de Italiaansche republikeinsch-fascis- tische regeering meldt zijn Bennini, de vroegere minister voor openbare werken en generaal Alessandro Padovlnl ge- aritaSliaansche soldaten ontvlucht. vbf- honderd Italiaansche soldaten, die in Nrd -Afrika waren gevangen genomen en onlangs naar Napels zijn overgebracht, zijn uit het concentratiekamp van waar- uit zij op bevel van Badogllo aan de jüj- de der Anelo- Amerikanen aan het front in den stritd zouden worden gewornen gevlucht Zij wisten des nach s de En gelsche wachtposten te overweldigen De patrouilles, die onmiddellijk werden uit gezonden. slaagden er slechts in 45 man terus te brengen Roemeensch veldheer door Führer on derschelden. - De Führer heeft t eiken loof bij het ridderkruis van het «teren kruis verleend aan den Roemeenschen generaal-matoor Cornellu Teodorinl. Bflna 400 slachtoffers te Hanoi. Het aantal eedoode personen als gevolg van den Amerlkaanschen luchtaanval Zondag 11 bedraagt 372 Ruim 700 oersonen wer den zwaar en 225 licht gewond. Rllksontvanger verrordeeld. wegens verduistering van ongeveer f17 000 ten na- deele van het Rijk heeft het Gerechts hof te 's-Gravenhage In hooger beroep een 42-1arigen ontvanger der dlr bel. uit Schoonhoven veroordeeld tot een laar en drie maanden gevangenisstraf, met af trek van zes maanden preventief. Bij een aanval van Engelsch—Ame rikaansche vliegtuigen op den Piraeus, de havenstad van Athene, zijn 20 per sonen gedood en me:r dan 100 ge wond. De bommen kwamen terecht op een dicht Devolkte arbeiderswijk en vernietigden meer dan honderd hui zen. Honderden Grieksche arbeiders gezinnen zijn dientengevolge dakloos geworden. Van de bevolking heeft zich een heftige verontwaardiging meester gemaakt, die ook tot uiting komt in de Atheensche pers. Zoo schrijft „Elefkeron Vima": „De ze nieuwe misdaad van de Engelsch Amerikaansche luchtmacht is des te minder te verontschuldigen, daar de bommen bij klaarlichten dag en bij het helderste uitzicht werden uitgeworpen. Militaire doelen zijn in de omgeving van deze arbeiderswijk niet te vin den". Het blad „Kathemerini" schrijft: „Uiteraard zal ons protest niets hel pen, maar wij hopen, dat er op de we reld nog menschen zijn, die dergelijke misdaden noch als rechtvaardig, noch als christelijk noch als verstandig zullen kenmerken". In de verklaring, die de Amerikaan sche ministor van oorlog, Stlmson, heeft afgelegd betreffende den Duit- schen aanval op Bari op 2 December, he ft hij volgens Reuter o.m. nog ge zegd, dat de aanval de geallieerde scheepvaart in de haven van Bari zwaar benadeeld heeft. Onder de ver nielde geallieerde handelsschepen be vinden zich 5 Amerikaansche. Volgens een bericht van geloofwaar dige zijde zijn in totaal 1" geallieerde schepen tot zinken gebracht. Boven dien zouden 1000 man zijn gedood, o.m. 37 Amerikaansche matrozen. De aanval heeft slechts enkele minu ten geduurd en werd uitgevoerd door 30 bommenwerpers, die zeer laag en snel vlogen. Naar het schijnt hebben zij de verdediging verrast. In officiee le kringen bestaat geen neiging te ontkennen, dat het een ernstige slag is geweest. President dr. Hacha en de Tsjechische ministers der autonome regéfering van het protectoraat Bohemen en Moravië hebben betreffende het sluiten van het verdrag tusschen Benesj en de regeering der Sovjet-Unie een gemeenschappelijke verklaring afgelegd, die als volgt luidt: Uit naam van het Tsjechische volk spreken wij als zijn legale en bevoegde regeering plechtig een protest uit tegen de poging van onverantwoordelijke emi granten om ons vaderland uit te leveren aan het bolsjewistische imperalisme. Het Tsjechische volk en zijn regeering zullen, indachtig aan hun Europeesche verplich ting, nooit een pact met het bolsjewisme erkennen, maar zich met alle krachten tegen het verraad der Boheemsche lan den aan het bolsjewisme keeren. Wij zijn trouw, aan Duitschland, welks weermacht thans alleen borg staat voor de redding van de Europeesche volken en hun cul tuur. i In het weekblad „Das Reich" be spreekt Hans Schwarz van Berk uit voerig steden- en woningbouwkundige kwesties. Uitgaande van het feit, dat in alle oorlogen de particuliere woning bouw voor andere werkzaamheden heeft moeten wijken, zegt hij, dat er in het vijfde oorlogsjaar in Duitschland nog steeds ongeveer een millioen menschen in het bouwbedrijf werkzaam zijn, het geen volgens hem bewijst hoe intensief in Duitschland verdedigingsbouwwerken uit den grond gestampt worden. Onlangs heeft de Führer Rijksminister Speer opgedragen de plannen voor den wederopbouw der vernielde steden ter hand te nemen en deze heeft in naam van den Führer den woningbouw voor rang gegeven boven al het andere, Eerst worden woningen gebouwd en dan ko men andere bouwwerken aan de beurt. Al met al zal omstreeks 1945 een huis belangrijk sneller en goedkooper verrij zen dan in 1939. Omtrent de vraag in hoevere men de Duitsche steden, waar ze sterk getroffen werden, weer zal herbouwen, heeft Rijks minister Speer gezegd, da^ bij alle on heil de vernietiging der binnensteden het voordeel heeft opgeleverd, dat het pro bleem van verstikking der steden, van de blokkeering van het verkeer door de al te nauwe straten, thans uit den weg ls geruimd. Men zal dus de centra der steden meer open maken, de binnenho ven en achterhuizen opruimen, de stra ten en pleinen verbreeden. Daarbij zal men rekening houden met het net van in den grond liggende leidingen, riolee- ringen en kabels en daarvan gebruik maken. Aldus zal dan ook een groot deel der woningen weder in de oude stads kern verrijzen Tallooze slechts ten dee- le vernielde gebouwen moeten weder worden hersteld. Door deze herstelwerk zaamheden zal men volgens Speer's schatting reeds in het eerste jaar drie tot viermaal zooveel woningen verkrij gen dan er tegelijkertijd door den bouw van nederzettingen tot stand komen. In de eerste overgangsjaren moeten er ook nog noodwoningen worden gebouwd, die iater als weekend- of zomerhuisles voor de stad gebruikt kunnen worden. Oo deze drie manieren zullen er in het eer ste jaar waarschijnlijk 11/2 tot 2 millioen nieuwe woningen tot stand komen. Den bouwbureaux der steden wordt opgedra gen reeds thans de toekomstige straten- indeeling in hoofdzaak vast te leggen. De Duitsche steden zullen luchtiger ziin do^b geen gigantische afmetingen aannemen. Tn geen geval mogen mammoethsteden ont staan. Geen der Duitsche steden zal ten ondergaan, hoeveel bommen er ook oo terecht gekomen zijn. Misschien zal de eene wat meer, de andere wat minder inwoners tellen, doch de Duitsche stede- Hike bevolking heeft in deze tilden zulk een aanhankelükheid voor haar stad ge toond. dat men zich wel moet bedenken alvorens in de toekomst het woord ont worteling in den mond te nemen. Uit Londen wordt vernomen: Het bou wen van een nieuw type „vliegend fort- in de Ver. Staten wordt op het oogen- blilc vertraagd door een vrij groote sta king In vijf der Wrigbt-vllegtulgmotoren- fabrieken. Ongeveer 6000 van de 40.000 ar beiders zijn in staking gegaan en maken door hun staking, dat nog vele andere duizenden tijdelijk niet kunnen werken. Voor vlakglas, cement enm. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijver heid heeft den laatsten tijd een niet onbelangrijk aantal vervalschingen ge constateerd in den geschreven tekst der bonnen voor vlakglas, alsmede z.g. burgermeesterbonnen voor cement, metselsteen, dakpannen, teerproduc- ten, dakriet enz. Aan de hand van het door den dienst van den algemeen gemachtigde toege paste administratiesysteem komen der gelijke vervalschingen altijd na eeni gen tijd aan het licht. Tegen de verval- schers zal streng worden opgetreden. Verscheidene processen-verbaal zijn reeds tegen delinquenten opgema-kt op grond van artikel 8 a van de distri- butieregilingsbeschikking 1941 en het economisch sanctiebesluit 1941. Vanzelfsprekend kunnen daarnaast ook door de desbetreffende bureaus nog ingrijpende maatregelen worden getroffen tegen handelaren en andere tusschenpersonen. die door het aan nemen van kennelijk vervalschte bon nen de distributiebepalingen overtre den. NIEUWE REGELING VOOR DE CENTRALE KEUKENS. 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. Het cu ratorium van de Centrale Keukens heeft besloten om wijziging te brengen in dc voorwaarden, waaraan voldaan moet worden, om deel te kunnen ne men aan de centrale keukenvocding. Tevens ^omt met ingang van 1 Jan. 1944 de deelname f 0.30 per portie te vervallen, zoodat alleen de prijs van f 0.10 per portie gehandhaafd blijft. Om in aanmerking voor deelneming aan de centrale keukenvoeding te - ko men, moet het inkomen van den aan vrager beneden een oepaalden norm liggen. Deze norm is niet in alle plaat sen gelijk, doch is afhankelijk gesteld van de grootte, alsmede het z.g. stads- of plattelandskarakter der gemeente. Bovendien is de gcttelde norm afhan kelijk van de capaciteit van de cen trale keuken ter plaatse. De Nederlandsche Volksdienst is aangewezen om te bepalen of een aan vrager voor deelneming in aanmerking komt. Bovenvermelde norm is niet van toe- p sing op: le. De gezinsleden van die vrouwen, die werkzaam zijn in de industrie e.d. en hierdoor niet in staat zijn warme maaltijden te bereiden; 2e. Alleenwonende personen, even eens niet in staat zelf warme maaltij den te bereiden. Aanvraagformulieren voor deelne ming aan de centrale keuken zijn te verkrijgen bij de buurtschapshoofden van den Nederlandschen Volksdienst, alsmede N.V.D.-kantoren en aan de uitdeelposten van de cen trale keukens. De bovenstaande wijzigingen zijn nog niet van toepassing op de centrale keukens te Amsterdam, waarvoor te zijner tijd nadere mededeelingen zul len volgen. Voor nieuwe deelnemers aan de centrale keukenvoeding wordt medege- deeldat per week ingeleverd moet worden aan distributiebonnen: 1/5 bo ter resp. margarinebon en 1 A-aard appelbon per persoon. Ten aanzien van de inlevering van den 1/5 boter- resp. margarinebon wordt bekendgemaakt, dat hiervoor afgegeven kunnen worden 10 1/50 joterrantsoenbonnetjes (hotel bonnetjes). Indien men een halven bo ter- resp. margarinebon afgeeft, ont vangt men CK-wisselbonnen terug welke alleen voor de centrale keuken gebruikt kunnen worden. De deelne mer kar verzoeken om het tegoed in 1/50 boterbonnetjes terug te ontvan gen, hetgeen geschiedt indien deze voorradig zijn. Aan de Heerengracht 476 te Amster dam is Donderdag geopend de Infor- mationsbibliothek, een centrum voor inlichtingen betreffende het Duitsche Rijk op alle gebied. Deze bibliotheek omvat boekwerken, couranten, tijd schriften en alle mogelijke publicaties, zoowel als gramofoonplaten. welke de beste Duitsche dichtwerken en muziek vasthouden; ook een foto- en filmar chief zijn er binnenkort te raadplegen. Het betreft hier geen wetenschappe lijk instituut in dezen zin. dat het en kel voor geleerden en studenten open staat; neen, de thans 6000 banden en 9000 gramofoonplaten kunnen door een ieder vrijelijk worden geraadpleegd en zelfs kosteloos ter leen bekomen, waar bij men alleen de verzendkosten moet betalen. De leerling kan hier even ge makkelijk terecht als de onderwijzer; de bioscoopexploitant die bepaalde mu ziek wenscht te leenen. is even wel kom als de student in de musicologie; de handelsman en de ambtenaar, ie dereen wordt in dit informatiecentrum geholpen. Binnen korten tijd hoopt men bibli otheek en discotheek nog aanmerke lijk uit te breiden, terwijl aanvragen, waaraan niet terstond kan worden vol daan, in behandeling worden genomen en zoo noodig met de hulp van de centrale inrichting te Berlijn worden afgehandeld. ADMINISTRATIE VOORSCHRIFTEN. DEVENTER. 15 Dec. Op 15 Dec. is een voorschrift in werking getreden waardoor aan kleinhandelaren en her stellers van huishoudelijke artikelen, metaalwaren enz. de administratie- plicht wordt opgelegd. Zij moeten ge specificeerd aanteekenlng houden van de door hen In rekening gebrachte prij zen en bewerkings- en hersteikosten. Het voorschrift is gepubliceerd in de Staatscourant van 10 December 1943. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. Bij besluit van den commissaris- generaal voor Bestuur en Justitie van 2 December 1943 ls onmiddellijk In gaand ontslagen- a. mr. J. Dljckmeester, als burge meester van Zutphen; b. Ir. M. J. IJzerman, als burge meester van Wageningen. 18 Dec.: Zon op 8.46, onder 16.27. Maan onder 12.46, op 23.23. 19 Dec.: Zon op 8.46, onder 16.27. Maan op *3.23 onder 13.05 (21.03 Ml). Ien le idt lil- te il°" ten an at- ior •t Pi on rd le en ie, >r- lle

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1