°flgblad VOOR Verbitterde strijd in den sector van Korosten. A Gevechten in de Golf van Biskaye. Nieuwe terreuraanval op Berlijn. Bomaanval op randwijken van Rome. Nieuwjaarsoproep van Sauckel. Het loonconflict bij de Amerikaansche Spoorwegen Zoekt dekking bü luchtalarm Verduister v. 16.45-8.45 u. jt as ajuus: Nieuws in 't kort. DISTRIBUTIENIEUWS. Inlevering van Honden- en Kattenbroodkaarten. STADSNIEUWS Nog een uitvoering der „Optimisten" mogelijk? Reprise van „Laat ie sloffen" C. Wijdenes Spaans Jr. f PREDIKBEURTEN. j4nna Paulownc. Texel. Zijpe. Harenkarsoel. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersehe editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 8345 (8 lynen) Postrekening 449041. DONDERDAG 30 DECEMBER 1843. HELDERSCHE EDITIE. noord-houand 87e Jaar,»,,,. No. 305. 8 pagina'. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang' rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER. 29 Dec. (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Ten noorden van Kirowograd hebben onze troepen ondanks taaien tegenstand van den vijand ver scheidene plaatsen stormender hand genomen en concentraties van de bolsjewieken in verrassenden aanval uiteengeslagen. In het gebied van Sjltomir heeft de vijand zijn aanvallen versterkt. In zware gevechten werden zijn aanvalstoppen ten z.o. van Sjitomir opgevangen. Verder naar het noorden misluk ten alle bolsjewistische aanvallen. In totaal werden 41 vijandelijke tanks stukgeschoten. De bolsjewieken zetten gisteren na sterke artillerievoorbereidingen en met talrijke tanks ook In den sector van Korosten den aanval in. Verbitterde gevechten zijn aan den gang. Bij Wltebsk werden ook verder alle doorbraakpogingen van den vijand verijdeld. Terstond ondernomen tegenaanval len wierpen de bolsjewieken op eenige penetratieplekken na harde gevechten terug. In Italië. In Zuid-Italië verliep de dag, met uitzondering van een vergeeïschen vij andelijken aanval ten noorden van Venafro, rustig. Gisteren hebben 26 Amerikaansche bommenwerpers onder bescherming van jagers aanvallen gedaan op het Opper-Italiaansche gebied. Twintig bommenwerpers werden in luchtge vechten, 2 andere door afweergeschut van het luchtwapen neergeschoten. Vier Duitsche jagers gingen verloren Hun vliegtuigcommandanten konden zich echter met hun valscherm in vei ligheid brengen. Aan de westkust van Italië werden 2 Amerikaansche jagers vernietigd. In de ochtenduren van 28 December hebben de Britten getracht een com mandoactie te ondernemen tegen het Kanaaleiland Sercq. Dit mislukte reeds BERLIJN, 29 Dec. (DNB). De Rijkshoofdstad was in de late avonduren van 29 December op nieuw het doel van een terreur aanval van vrij sterke formaties Britsche bommenwerpers. Bij een geheel dicht wolkendek wierpen de Britten, naar het DNB verneemt, brisant- en brandbommen op de dicht bevolkte woonwijken der stad. Naar de Tribuna meldt, hebben vij andelijke vliegtuigen eergisteren tegen den middag zware bommen laten val len op wijken aan den rand van Rome. In de woonwijk Gabatella, die niet ver van de basiliek van San Paolo Fuori le Mura ligt, stortten eenige huizen in, waardoor talrijke personen gedood of gewond werden. Aan de Via Appia, bij de plaats Travertino, werden ver scheidene menschen het slachtoffer van den aanval. Bij Centocelle, ten oosten van Rome. werden verscheidene per sonen door bomscherven getroffen. On geveer 50 menschen werden gewond door machinegeweervuur. In Pietrolato, noordoostelijk van de binnenstad, ver den talrijke personen gedood of ge wond tengevolge van instorting. Het verschijnen van de Engelsch- Amerikaansche vliegtuigen boven Rome werd, aldus meldt de Tribuna verder, in Vaticaanstad onmiddellijk opgemerkt. De Paus ging, zooals ook bij vorige aanvallen, onmiddel lijk naar het venster om de ma noeuvres der vliegtuigen gade te slaan. Toen hij de bommen hoorde inslaan, liet hij zich dadelijk rap port uitbrengen over de aange richte schade. BERLIJN, 28 Dec. (DNB). Gouw leider Sauckel, de Algemeen Gevol machtigde voor de tewerkstelling, heeft tot alle werkers in de Duitsche oor logsindustrie een oproep uitgevaar digd, waarin hij er op wijst, dat naast de onoverwinnelijke dapperheid der Duitsche soldaten het optreden van hen, die in Duitschland werken, ook voor het nieuwe jaar de onaanvecht bare garantie vormt voor de eindover winning van Duitschland Sauckel sluit den oproep met een appèl, ook in het nieuwe oorlogsjaar alle kracht en alle vermogen tot het uiterste te geven om nog meer en nog betere wapens dan het vorig jaar te smeden en wa pens en bestaansgoederen in den grootst mogelijken omvang uit de be drijven te voorschijn te laten komen. in de dichte mijnvelden vóór de kust uf .vNand bij zijn haastigen te rugtocht dooden achterliet. In de wateren van de Golf van Biskaje zfjn van 27—29 December gevechten geleverd tnsschen Duit sche torpedobootjagers en torpedo- booten en Engelsche lichte zee strijdkrachten. De eigen en de vijandelijke lucht- wapens grepen voortdurend in de ope raties in. In den loop der harde ge vechten ontstonden beschadigingen aan beide zijden. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen storingsaanvallen gedaan op West-Duitsch gebied. LISSABON, 29 Dec. (ANP). In ver- band met het loonconflict bij de Ame rikaansche Spoorwegen wordt inzake de verhoudingen bij het spoorwegbedrijf het volgende gemeld: Alle spoorweg arbeiders in de Ver. Staten zijn lid van vakvereenigingen, waarvan het aantal 21 bedraagt. Er bestaan 16 z.g passieve vakvereenigingen met onge- veer 1.1 millioen leden, waarnaast dan nog vijf z.g. actieve vakvereenigingen bestaan met ongeveer 300.000 leden zooals machinisten, stokers enz. Bij de loononderhandelingen treden de actieve vakvereenigingen als een speciale groep op. Deze groep eischte in Januari 1943 een loonsverhooging van 30 pCt. Het loongeschil werd aan arbitrage onderworpen, waarbij echter geen overeenstemming kon worden be reikt. President Roosevelt benoemde in Mei 1943 een speciale commissie, welke een regeling tot stand zou moe ten brengen. De daarna gevoerde on derhandelingen duurden maandenlang. In September 1.1. werd tenslotte een loonsverhooging aanbevolen van 4 dol lercents per uur. Roosevelt gaf deze aanbeveling door aan den leider van het Bureau voor de Economische Sta bilisatie, die echter in het kader van de maatregelen ter bestrijding van de inflatie slechts een loonsverhooging van 15 pCt boven het niveau der loo nen van 1 Januari 1941 toestond. De actieve vakvereenigingen konden zich hiermede niet accoord verklaren en ga ven bevel tot staking. De meerderheid der leden stemde voor een stakings- begin op 30 December 1943. De z.g passieve vakvereenigingen hadden haar eischen voor een loons verhooging van 30 pCt reeds in Sep tember 1942 ingediend. De daarna ge voerde onderhandelingen hebben niet tot overeenstemming geleid. De aan beveling van een daarna benoemde speciale commissie om een toonsver hooging van 410 dollarcents per uur toe te staan werd door den leider van het Bureau voor de Economische Sta bilisatie afgewezen. In een op 23 Dec. j.1. gehouden gemeenschappelijke bij eenkomst van vertegenwoordigers der spoorwegen en der spoorwegvakver- eenigingen kon evenmin overeenstem ming inzake de looneischen worden bereikt. NIEUWE BENOEMINGEN. STOCKHOLM, 29 Dec. (DNB). De Britsche berichtendienst maakt officieel bekend, dat admiraal Sir Bertram Ramsay benoemd is tot opperbevelheb ber der vlootstrijdkrachten der Geal lieerden onder generaal Eisenhower en luchtmaarschalk Sir Trafford Leigh- Mallory tot opperbevelhebber der luchtstrijdkrachten der Geallieerden onder generaal Eisenhower. PAUS ONTVANGT DE NOBELGARDE. ROME, 29 Dec. (DNB) Paus Pius XII heeft Woensdag de Nobelgarde ontvan gen, wier kapiteingeneraal, vorst Francesco Chigi Della Rovere, hem de beste wenschen voor het nieuwe jaar namens het corps overbracht. In zijn antwoord sprak de Paus, naar radio Rome meldt, woorden - tn diepe verontwaardiging over den Anglo- Amerikaanschen terreuraanval op Vati caanstad. Evenals in zijn toespraak bij he' aanbieden der Kerstwenschen van het college van kardinalen geeselde de Paus het werpen van bommen op de heilige plaatsen van de christenheid. „De vrijheid en onafhankelijkheid van ons geestelijk ambt," zoo zeide Paus Pius XII woordelijk, „hebben deze aanslagplegers misdadig geschonden" De Paus dankte de Nobelgarde voor den in die moeilijke oogenblikken be wezen moed. DE TOESTAND VAN CHURCHILL. STOCKHOLM, 29 Dec. (DNB) - Naar d< Britsche berichtendienst meldt is te Londen officieel medeg:deeld, dat Churchill zijn tegenwoordige verblijf plaats „met onbekend doel" verlaat om eenige weken „rust in zonneschijn" door te brengen. DRIE-EN-TWINTIG FIETSEN GESTOLEN. Twee en een half jaar gevangenis straf legde de Arnhemsche rechtbank op aan den 31-jarigen A.A W., een constructiewerker uit Arnhem, over eenkomstig den eisch. Verdachte had 23 fietsen gestolen. Door eigen onvoorzichtigheid tien dooden en v(Jf zwaar gewonden. ROTTERDAM, 29 Dec. - Vorige week Woensdag omstreeks kwart voor twee is op den Groenendaal te Rotterdam een granaat van het afweergeschut ontploft, waardoor tien menschen zijn gedood en vijf zwaar gewond. Toen kort te voren bet signaal „luchtalarm was gegeven, stopten de trams volgens gewoonte ter hoogte van een schuilkelder. Ook op den Groenendaal, bij het Oost plein, was dit het geval. In strijd met de voorschriften begaf zich een deel van het publiek, dat ook uit de naaste omgeving was toege sneld, zich echter niet in de schuil- gelegenheid zelf, maar bleef er om heen staan. Du beteekende niet alleen een overtreding van de be staande bepalingen op dit gebied, maar tevens het spelen met eigen leven. Het luchtdoelgeschut kwam in actie, en op een gegeven oogenblik gebeurde het fatale. Een granaat van het afweergeschut sloeg neer even naast den schuilkelder en boorde een gat in den grond. Een ontzettende explosie volgde, welke de menschen binnen den schuilkel der niet deerde, maar natuurlijk wel degenen die buiten stonden. Het is ondoenlijk het tafereel te beschrijven, dat zich na de ontplof fing aan de oogen vertoonde. Acht menschen waren op slag gedood, terwijl zeven anderen, ernstig ge wond, om hulp riepen. Onmiddel lijk werden auto's van den genees kundigen dienst ontboden, die de slachtoffers naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerden. Later op den dag zijn daar nog twee van de gewonden overleden, zoodat het aantal dooden tot tien is gestegen. Op één na zijn alle slachtoffers afkomstig uit Rotterdam. Het voorgevallene moge een zeer ernstige waarschuwing zijn voor dat deel van het publiek, dat nog steeds verzuimt bij luchtalarm de voorgeschreven dekking te zoeken. 31 Dec.: Zon op 8.51, onder 16.35. Maan op 11.47, onder 22.17. De toren van de oude kerk te Monni kendam. welke in zijn zwaar vervallen toestand een gevaar voor de omgeving opleverde, staat thans voor het ver richten van de noodige restauratie werkzaamheden rondom in de steigers CNF/Kil/Pax m in den leeftijd van 16 tot 18 jaar kan aan een kamp deelnemen. Utrecht, Koningslaan 9 Maastricht, Vrijthof 25. Goes, Violenstraat 44. Groningen, Groote Markt 24 Assen. Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Eindnoven, Keizerstraat 9. Hengelo, Drienerstraat 6. Amsterdam, Willemsparkweg 186. Leeuwarden. Emmakade 4». OL1EFABRIEKEN LEVERDEN TE WEINIG RAAPOLIE. HAARLEM. 29 Dec. Uit een door de Haarlemsche politie ingesteld onder zoek is gebleken dat zeer velen in den lande minder raapolie hebben ontvan gen, dan waarop zij recht hadden. In verband hiermede is procesverbaal op gemaakt tegen de directie van drie groote oliefabrieken, resp. in Amster dam. Delft en in de Zaanstreek. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in deze fabrieken de machines, waarmede de groote flesschen van vier rantsoenen werden gevuld, niet zuiver waren af gesteld, zoodat er in plaats van 720 gram olie 690 a 700 gram in de fles schen vloeide. Hiervan zijn waarschijn lijk duizenden de dupe geworden. Zij ontvingen te weinig olie. maar moes ten wel den vastgestelden prijs voor het volle rantsoen betalen. Daarom is ook de inspectie voor de Prijsbeheer- sching van deze zaak op de hoogte gesteld. AUG. H. PETERMEIJER TEN GRAVE GEDRAGEN. AMSTERDAM, 28 Dec. De oudste der Nederlandsche journalisten te Ber lijn, Aug. H. Petermeijer, die eenige dagen geleden te Amsterdam is over leden, is daar Dinsdag op de Begraaf plaats Zorgvlied ten grave gedragen Aan de groeve werd namens de tal rijke aanwezige collega's het woord gevoegd door den heer E. J. Stoffels, Berlijnsch correspondent van „De Te legraaf', die o.a. eenige gedichten van den overledene voordroeg. Jan v»n Her Linde 80 jaar. Maandag 3 Janu.rl zal de kunstschilder Jan van der Lmde hl zijn woning Egelantiers- gracht ,2 te Amsterdam zijn 80sten ver jaardag vieren. DotuiniUk auto-ongeluk. - Op den Bosch- dijk u Eindhoven is Dinsdagmiddag de 19-janBe A. van den Heuvel, uit Best, bij het paiseeren van een autobus met jnjn auto tesl'P4 en tegen een boom gereden. Hij WR,d op slag gedood De utrfstal op de begraafplaats te Rhe- nen. De 29-jarlge voormalige suppoost G. H. die op de begraafplaats aan den Grebbèberg te Rhenen wegens diefstal van getden uit de collectebussen op het kerkhof voor de Utrechtsche rechtbank terecht heeft gestaan, en tegen wien de officia- van Justitie twee jaar gevange nisstraf had geëischt, is veroordeeld tot 1 Jaar en 4 maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. Voetganger onder tram. Gisteravond om ongeveer half zeven ls op den hoek Stevinstr»at—Nieuwe Parklaan te Den Haag de 40-jarige voetganger S. Groot- veld, wonende tn de Messtraat, door on voorzichtigheid tn aanraking gekomen met e^n wagen van lijn 9. Hij werd met een hej,kenfractuur, een hoofdwonde en j blessureB aan beide beenen naar een zie- i kenhm, overgebracht. Zijn toestand is 's-GRAVENHAGE, 28 Dec Alle tot dasver uitgereikte distributiekaar ten voor honden- en kattenbrood moe ten vóór 15 Januari 1944 worden in gezonden aan het Bedrijfschap voor Veevoeder, „Sectie Bijzondere Dier- groepen", Plein 4 te 's-Gravenhage. Van de in te zenden voederkaatten dienen te worden verwijderd en dus niet te worden ingezonden de bon nen dos. 3 en 22 en 23. welke zullen worden aangewezen voor het betrek ken van honden- en kattenbrood in de maanden Januari, Februari en Maart 1944. Aan de in te zenden Voederkaarten moet nog aanwezig zijn de bon no. 4 Bij ontbreken van dezen bon of bij inzending nè 15 Januari 1944 zal In geen geval een nieuwe Voederkaart worden verstrekt. Op de in te zenden Voederkaarten moeten, indien adreswijziging heeft plaats gehad, de juiste adressen wor den vermeld. Nieuwe Voederkaarten kunnen uit sluitend worden verstrekt aan houders van honden en katten, welke voor bij zondere doeleinden worden gehouden, zooals blindengeleidehonden, trekhon Ion. bedrijfskatten, enz. enz. en mede aan een beperkt aantal houders van fokdieren en enkele houders van zeer groote rassen (in de beide laatste ge vallen in overleg met den raad van beheer op kynoiogisch gebied). Daar entegen worden aan particuliere hou ders van honden en katten geen voe derksarten verstrekt. De voor een voederkaart in aanmerking komende houders van honden en katten ontvan gen na inzending der thans in hun bezit zijnde Voederkaart een invul formulier. Correspondentie over deze aangele genheid kan, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, niet worden ge voerd. RANTSOENBONNEN JAM, VER SNAPERINGEN EN SPIJSOLIE. 's-GRAVENHAGE. 29 Dec. Per sonen. die hun distributiebescheiden voor de periode van 28 Nov. tot en met 25 Dec. 1943 wegens ontslag uit den N.AJ)., Landstorm e.d., hebben terug ontvangen en tot dusver nog geen rant soenhonnen ter verkrijging van het extra-rantsoen raapolie, suikerwerk en stroop hebben ontvangen, kunnen deze alsnog tot 7 Januair 1944 bij den distri butiedienst van hun woonplaats ver krijgen. Zij, die vóór 28 Nov. 1943 de bon kaarten voor de twaalfde periode 1943 waaraan zich de bonnen „Algemeen 706. 707 en 708 bevonden, tot hun be schikking hadden en deze bonnen der halve tijdig bij den winkelier konden inleveren, komen uiteraard niet voor verstrekking van rantsoenbonnen in aanmerking. DENK ER OM: DE INLEGVELLEN BEWAREN. s-GRAVENHAGE, 29 Dec. De thans in gebruik zijnde Inlegvellen van de distributie-stamkaarten moeten zorgvuldig bewaard worden, ook na dat alle bonnen daarvan door den distributiedienst zijn verwijderd. Perso nen, die te zijner tijd het Inlegvel niet kunnen overleggen, brengen zich daar door in ernstige moeilijkheden. HET DEP. VAN VOLKSVOORLICH TING EN KUNSTEN IN 1943. Heden zal jhr. mr. S. M. S. de Ra- nitz, wnd.-secr.-generaal van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, van 17—37.45 uur over den zender Hilver sum I spreken over „Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, van 1943.'' INBREKERS FLUISTERDEN TE HARD. Twee bezoekers van een café op het Rembrandtplein te Amsterdam hoor den Dinsdagavond twee mannen op ge- dempten toon een gesprek voeren, dat handelde over een inbraak, welke zij blijkbaar van plan waren nog dien dag in Zuid te plegen. Zij volgden de mannen, toen deze naar buiten gingen, doch in de Den Texstraat raakten zij plotseling het spoor bijster. Daarop stelden zij de politie van de snoode plannen der inbrekers op de hoogte en toen enkele uren later een bericht binnen kwam, dat er in de Cliostraat was ingebroken, bracht men dit direct met de afgeluisterde inbrekers in ver band. Een rechercheur, die wist dat er in de Den Texstraat enkele bekende jongens" wonen, toog op onderzoek uit en met succes. In de woning trof hij de beide mannen met hun pas ver worven buit twee Oostersche tapij ten en een groote Chineesche vaas. tezamen circa ƒ5000,— waard aan. Onder een divan werd een breekijzer gevonden en dit bleek precies te pas sen in de sporen, bij de inbraak ach tergelaten. Toen nog de beide andere café-bezoekers de inbrekers herkenden, moesten deze laatsten hun misdrijf wel bekennen. Ook een vrouw, verdacht van heling, werd in arrest gesteld. HET REPAREEREN VAN AUTOMOBIELEN. 's-GRAVENHAGE, 28 Dec Voor vrachtauto's, autobussen of speciale auto's (met of zonder aanhangwagen), die wegens gebrek aan herstelmogelijk heden of onderdeden buiten gebruik zijn, kunnen de eienaars thans aan vragen indienen voor het "erkrijgen van faciliteiten bij het aanschaffen van onderdeden of voor herstelmogelijk heden aan den Gemachtigde van den Führer für Kraftfahrzeug-Elnsatz und Erfassung, Gemachtigde in Nederland, dr. Arand. Joh. Vermeerstraat 14 te Amsterdam. In de aanvragen moeten de volgende gegevens worden vermeld: provincie- nummer. naam, woonplaats en straat van den eigenaar van het betreffende voertuig, soort voertuig, fabrikaat (merk), type en motornummer, chas sisnummer, aard der noodzakelijke re paratie. Opgave van de ontbrekende onderdeden (de naam moet eer nauw keurig worden opgegeven, bet beste is behalve den naam ook de nummers op te geven van het betreffende oader- dee' ji den catalogus voor onderdee- len). Voorts eventueele opmerkingen en motiveering. Waardeering voor goede kleinkunst. Het blijkt dat in onze stad, en dan voornamelijk onder diegenen, die j.1. Zondag de uitvoering van De Optimis ten" bijwoonden, een groote mate van waardeering bestaat voor datgene, wat door het ensemble uitgevocid werd. Van diverse zijden bereiken ons thans opmerkingen en verzoeken, om te po gen dat het zelfde gezelschap een re prise geeft van dezelfde uitvoering. Men wijst daarbij voornamelijk op de prestaties van „De Optimisten," zelf, op den zang van mej. Tiny Zeeman, op dien van mevr. MoreeBels, op de muziek van Jan van Loo en op het werk van „De drie in Harmonie". Daarnaast was ook het gebodene der anderen prima verzorgd, zoodat inder daad gesproken kon worden van een uitvoering, die over de geheele linie volkomen geslaagd mocht heeten. Een uitvoering, die mede tot haar recht kwam door de nieuwe en smaakvolle décors, die het tooneel sierden. Het lijkt ons gewenscht op deze plaats een woord van lof te uiten ten aanzien van die jonge menschen, die in Den Helder, onder zulke moeilijke om standigheden, de energie vonden zoo iets goeds tot stand te brengen. Reeds eerder wezen wij er op: er is slechts weinig goed amusement in onze stad. Is het wonder dat men dankbaar mag zijn, indien een groep jonge menschen zich zoo langen tijd dag-in, dag-uit oefent, teneinde de bevolking iets be hoorlijks voor te zetten? Een woord van hulde aan het adres van de heeren Gast en Drijver is hier zeker wel ver diend. Wij willen hier een verzoek doen, en dan een verzoek dat zeker ge acht mag worden gedaan te zijn na mens een groot deel der burgerij, na melijk: om nog eens een uitvoering mo gelijk te maken van dit gezelschap in dezelfde bezetting. Men zou hier zeer velen een bijzonder genoegen mede doen. Wat met zooveel goeden moed, met zooveel discipline en zooveel élan ge boren werd, heeft recht op meer dan één enkele uitvoering! 16 Januari a-s Naar wij van de Casino-directie ver nemen, ligt het in het voornemen op Zondagmiddag 16 Januari a.s. een reprise te geven van de revue „Laat ie sloffen," die de vorige week met zoo veel succes in Den Helder uitgevoerd werd. HET TOONKUNSTKOOR MET MEDE WERKING VAN HELDERS MANNEN KOOR ZINGT A.S. ZONDAG IN DE WESTERKERK. Betreffende deze belangrijke middag- Kerstuitvoering zij nog gemeld, dat de afwerking van het uitgebreid program ma precies 2.30 uur aanvangt. Bereids is reeds medegedeeld, dat een onzer prominente jeugdige alt zangeressen, mej. Lucie Bolman uit Amsterdam, benevens een drietal so listen uit Schagen en Den Helder het Kerkconcert zullen opluisteren, terwijl de begeleiding in goede handen be rust bij mevr. KousbroekAssman, alhier. Het geheel staat onder leiding van den directeur N. J. Leewens. Nu reeds blijkt voor de uitvoe ring der verschillende op het Kerst feest betrekking hebbende composities groote belangstelling te bestaan. Men wordt aangeraden zich tijdig van kaarten, welke bij de leden en aan het Kerkgebouw verkrijgbaar zijn te voorzien. HANDELSREGISTER. Wijzigingen: Wieringerwaard: C. Rezelman, Molen weg F 42, handel in idurage-art. enz., rechtsvorm gewijzigd. Zijpe: T. Smit, 't Zand, K 41, melkslij- ter enz., overgegaan aan L. Hendriks. Gelijk wij reeds in ons nummer van gisteren hebben mededegedeeld, is in zijn tijdelijke woonplaats te Oranjewoud (Fr.) op ruim 74-jarigen leeftijd overle den heer C. Wijdenes Spaans Jr., ou-J- dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, oud dijkgraaf van den Anna-Paulownapolder en oud-burgemeester van de gemeente Anna-Paulowna. Het is in de hierboven opgesomde functies, dat de overledene in de wijde omgeving van West-Friesland zijn grootste bekendheid heeft verworven. Geboren als zoon van het Westfrie- sche land te Avenhorn op 21 Mei 1869. was hij deze streek met hart en ziel toegedaan. Zijn ambtelijke loopbaan be gon hij als secretaris van Beets-Ouden- dijk, waar hij tevens het secretariaat van verschillende polders waarna»- Hier was het dus reed^ dat hij z'c" voor waterschapszaken interesseerde, een terrein, waarop hij later zijn sp0~ ren zou verdienen. DEN HELDER. Chr. Ger. Kerk, Vrijdag n.m. 3.30 uur, de heer J. Rebel; Zaterdag v.m. 10 uur, de heer J. Rebel; Zondag 10 en 3 uur, de heer J. Rebel. Evang. Vijzelstraat, Oudejaarsavond 7 uur, Samenkomst; Nieuwjaarsmorgen 10.30 uur, Samen komst; Zondag v.m. 10 en n.m. 5 uur, Sa menkomst; Woensdag n.m. 7.30 uur. Bij belkring; Donderdag n.m. 2.30 uur, Vrou- wenkrans; Vrijdag n.m. 8 uur, Zangdienst. Ormenio-uitvoering in zaal Slikker. - Na enkele jaren rust voerde de beken de tooneelvereeniging „Ormeno" in zaal Slikker het blijspel in 3 bedrijven „Me vrouw O" van Herman Roelvink op. In een wintersporthotel in Zwitser land voelen de mannelijke gasten, een Amerikaan (K. Kaan Vzn.) en een Noor (D. Bakker) zich ten zeerste aangetrok ken tot de vroolijke, charmante me vrouw O (Nelly Sinke). Zeifs een oude re heer uit Indië (V. Kaan), die daar met zijn schoonzuster (Lien Webeling) vertoeft, geraakt onder haar bekoring, terwijl een Italiaan, graaf Ragusa (D Kaan Dzn.), haar door zijn knappe uiter lijk probeert te winnen, tot groot on genoegen van zijn „zuster," gravin Jo- landa (Atie Teer). Mevrouw O, van wie niemand aanvankelijk iets meer weet dan haar naam mevrouw Olivier haar vriendin EUa (Gudie Geerligs) bewaart het geheim goed amuseert zich kostelijk. Totdat Jan, haar degelij ke verloofde (C. M. J. Sinket), haar na lang zoeken in plaats van In Arnhem, in deze wufte omgeving vindt. Uitge daagd door Elzebee (want zoo heet me vrouw O), zal hij laten zien, dat ook hij kan flirten. Ongelukkigerwijze doet hij dit met „gravin" Jolanda, die later blijkt met „graaf" Ragusa een stel ho- telratten te vormen! In een uitstekend gespeelde slotscène komt alles weer in orde tusscben Jan en Elzebee. W. Egmond als hoteldirecteur en F. de Haan als ober completeeren het elf tal, in hoofdzaak debutanten, dat bet onder regie van C. M. J. Sinke had ge waagd dit lang niet gemakkelijke stuk onder den naam van „Ormenio" op te voeren. De geheel gevulde zaal heeft van het begin tot het einde geen ha pering gemerkt en aan alles was te zien, met hoeveel zorg de uitvoering door re gisseur en spelers was voorbereid. Het publiek was dankbaar gestemd en liet dit bij herhaling blijken. Het hoopt dan ook nu al op een Paasch-ultvoering van het verjongde „Ormenio", (Foto archief.) In 1907 kwam de heer Wijdenes Spaans als burgemeester naar Anna- Paulowna, terwijl hij in 1911 tevens tot secretaris van deze gemeente be noemd werd. Na den watersnood in 1916 volgde de benoeming tot dijkgraaf van den polder Anna-Paulowna. Het waren toen donkere dagen voor het land aan het Oude Veer en voor den burgemeester-dijkgraaf zeer zeker niet de gemakkelijkste in zijn leven, maar met vaste hand stuurde hij aan op de herrijzenis van den mooien polder uit de woelende watermassa. Nog 4 jaar zou de heer Wijdenes Spaans deze dubbele functie vervullen. In 1920 kwam n.1. zijn Denoeming tot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Noordhoilands Noorderkwartier, waar door hij als burgemeester vjp Anna,'—m-, Paulowna moest heengaan. Als dijk graaf van den polder Anna-Paulowna bleef hij echter aan. Eerst in deze functie, als dijkgraaf van het groote Noordhollandsche Water schap, heeft de heer Wijdenes Spaans ziin kennis op het gebied van water schapszaken kunnen ontplooien. De zware last, die hem daarbij op de schouders werd gelegd, is volkomen door hem uitgevoerd, in volle overgave en met den inzet van heel zijn per soon. Vele moeilijkheden moesten overwon nen worden, ook die, welke ontstonden door tegenstand en verkeerde begrip pen. Maar een krachtig beleid en het onwrikbare voornemen het gestelde doel te bereiken wisten deze moeilijk heden uit den weg te ruimen. Een opsomming te geven van datgene, wat onder zijn bewind tot stand kwam, zou eischen stellen aan de In te nemen ruimte, die de opgelegde beperking niet toelaat. Laten wij volstaan met zijn werk van de jaren 1920 tot 1939 te over zien en daarbij op te merken, dat veel, heel veel verbeteringen op waterschaps- gebied en vooral ook later op het ge bied van wegen en bruggen zijn aange bracht. Daarop voort te mogen bouwen, bijgestaan door een staf van bekwame medewerkers, door hem in die jaren gevormd, moet voorwaar een schoone taak zijn; het werk zooveel mogelijk te voltooien, dat voor hem zijn levens werk geworden was. Toen het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier op den 26sten Juni 1939 afscheid nam van zijn Dijk graaf, is wel op ondubbelzinnige wijze gebleken, welk een waardeering men had voor het werk en den persoon van den heer Wijdenes Spaans en welk een- groote plaats, hij in het waterschaps leven van Noord-Holland ir-nam. Dit kwam mede tot uitdrukking in zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. West-Friesland verliest in hem één van zijn beste zonen, doch de herinnering aan hem zal in zijn werk nog lang blij ven voortleven. Op Oudejaarsdag zal de begrafenis plaats vinden op de Alg. Begraafplaats tc Anna-Paulowna. Hij ruste in vrede. Geboren: Ignatia Irene, d.v. Hen drik Veenema en Hendrina L. Voigt. Hendrikus Cornelis, z.v. Martinus Cor- nelis Kooij en Catharina Maria Tim merman. Hendrikus Wilhelmus, z.v Cornelis Hin en Agatha Maria Bakker' Hendrik Cornelis, z.v. Cornelis Witte en Margaretha v. Heerwaarde. Dte- derika Maria, d.v. Johan Bruin en Anna Boot. Overleden: Adriaantje van der Vliet, 85 jaar, wed. v. A. Eelman. Gevonden v o o r w e r p e n: Een ceintuur, een portemonnaie. Geboren: Johannes w., z. v. W. Jon ker en E. Brouwer. Jan G„ z. v K Hopman en S. J. Paarlberg. Johannes z. v. S. H. Lobregt en K. Visser. Pieter R., z. v. M. de Waard en M. Dekker Gehuwd: L. Hendriks en E. J. Smit E. Roozing en G. O. Witlok. Overleden: A. Louwe. oud 71 ir echtgenoote van J. van Woesik. A. Ka lis, oud 83 jr„ weduwe van W. Brusse. Been gebroken. - Maandagmiddag waren eenige jongens aan de Kerk buurt aan het spelen op een hoop afval van haverstroo. Bij het afglijden van dit „speelvermaak" rolden eenige jon gens over elkander met het noodlot tige gevolg, dat de 8-jarige Ben Buter zijn rechterdijbeen brak. De onmiddel lijk ontboden geneesheer achtte over brenging naar het ziekenhuis nood zakelijk.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1