Britsche bij machtspositie zal zwakker zijn het einde van den oorlog. Dr. Göbbels spreekt tot Duitsche volk. r DAGBLAD VOOR Duitsche regeering nam harde Italië viel uit door verraders-clique. beslissingen. J Adolf Hitier: Gevaar voor Europa. Oorlog zonder medelijder. Duitschland antwoordt. Het wonder, dat uitbleef... Vertrouwen en strijdvaardigheid bij den aanvang van 1944. .De zenuwen in toom, taai en volhardend Dagorders van Göring en Dönitz. Dagorder van Himmler. ff M" lióllandiai O koppen h'aaït, n stormloop -1 Uitgave: Dagblad "ooc Noord-Holland N.V Aldaar Voordam C Bureau der Heldersche editie: Den flelder: Kon^Wtraat 78. Telefoon 3»J5 (2 lijnen) postrekening '149041 MAAHDAG 3 JANUARI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft Adolf Hitier Vrijdagavond een Nieuwja»rsol'roep tot het Duitsche volk gericht, in welken oproep h(j er allereerst aan herinnerde, hoe Engeland en Frankrijk na een langen tijd van voorbereiding nu ruim 4 jaar geleden aan Duitschland den oorlog verklaarden. Men vergat echter ecnige belangrijke feiten, toen men het op de zen oorlog aanstuurde: niet Engeland kon profijt trekken uit dezen oorlog., maar alleen bet bolsjewisme; niet Groot-Brittannië zal den boisjewistisehen duivel temmen, maar het bolsjewistische gif zal Engeland zelf steeds meer aanvreten en eindelijk naar het verval doen leiden. Nadat Hitier deze twee punten verduidelijkt had en er op gewezen had hoe Engeland in elk geval hoe deze oorlog ook zal afloopen ver zwakt uit den strijd zal komen, richtte hij zich tot het Duitsche volk zelf. Dat hun duivelsche bedoelingen van den aanvang af bestonden, blijkt het duidelijkst uit de consequente afwij zing door de Britsche oorlogshitsers van de destijds door mij gedane voor stellen tot ontwapening, van de voor stellen tot afschaffing van dén bom oorlog en van al mijn voorstellen tot belemmering van den oorlog respec tievelijk van zijn beperking tot de werkelijk strijdende soldaten. Reeds destijds hadden de inspirators van de Britsche politiek,' de van Sit- tards en consorten, het besluit geno men, den komenden oorlog te voeren als een oorlog van uitroeiing juist van de niet-strijdenden enwel met de mid delen, die zij voor geschilder hielden, nu de reeds in den wereldoorlog in strijd met het volkerenrecht tegen vrouwen en kinderen toegepaste me thode door bet algemeen streven naar autarkie niet meer voldoende succ scheen te beloven. Overigens is het in het geheel niet beslissend hoeveel millioencn menschen de plutocratiseh-bols-'ewistische coali tiê voornemens is in Duitschland uit te roeien. Beslissend is wat er van Euro pa zou moeten worden, wanneer deze coalitie zegevierend zou blijven. Honger en ellende Waar de Britsche heerschappij he den ten dage gevestigd is. 2ijn honger en ellende de begeleidende verschijn selen v,an het leven. Terwijl haar leidende persoonlijkhe den op brutale, onbeschaamde leugen achtige wijze zwendelen met maatre gelen tot genezing van den tiid na den oorlog, kuinnen zij niet bestrijden, dat in de geweldige riiken. die zij sedert oovTvcA hcKiperschen. mUiiooc ,a.ivi eens millioenen menschen" jammeriifR ten gronde gaan aan honger en onder voeding. Nauwelijks hebben zij Zuid-Italië bezet, of reeds zijn zij gedwongen hun eigen soldaten het betreden van bepaalde gebieden te verbieden niét omdat daar typhus heerscht maar omdat het langzame ver hongeren van deze menschen tot toestanden leidt, aan welker aan blik men zelfs den meest verhar den geallieerden soldaat op den duur niet kan blootstellen. Bovendien: wanneer het de pluto- cratisch-bolsjewistische wereld tot nu toe niet mogelijk was, in landen als Amerika, waar twaalf menschen per vierkanten kilometer wonen, millioenen arbeid en brood te verzekeren, wan neer het het bolsjewisme niet gelukt is in den loop van zijn dictatuur der tig millioen menschen te behoeden voor verhongering, hoewel er op iede- ren Europeeschen Rus negentien maal zooveel grond is als in Duitschland; wanneer de Engelschen in tndië met sléchts 75 menschen per vierkanten ki lometer niet kunnen verhinderen dat millioenen verhongeren, dan zou het dichtbevolkte Europeesche gebied in geval van een boisjewistiich-plutocra- tische overwinning niet slechts een maatschappelijke ineenstorting beleven, zooals sedert den storm van de volks verhuizing niet hoeft plaats gevonden, doch ook een economische catastropne van niet voor te stellen omvang. Dat Engeland net zoo aan dezen we reldoorlog ten offer zal vallen, willen en kunnen zij, die slechts haat en een waarlijk niet voor te steilen boosaar digheid als eenigen raadgever voor hun handelen hebben, niet inzien. Het gevaar voor Europa is enorm Het zal niet verzacht worden door het Wanneer de toonaangevende Brit sche politici verlangen, dat het grootste deel van het Duitsche volk uitgeroeid zal worden, aldus Hitier; dat men ons volk, evenals het Foolsche, de kinderen ontnemen moet, om ze naar Rusland te zen den om te worden opgevoed, d.w.z. om ze om het leven te brengen; dat men ecnige tientallen millioe nen Duitsche arbeider^ naar Sibe rië moest overbrengen; wam(,| Britsche bisschoppen bid den. dat ||c bestraffing van het Duitsche volk de eerstvolgende tien tallen jaren aan het bolsjewisme toevertrouw moge worden; wanneer men in Engelsche bladen schrijft^ dat men ditmaal, hopelijk door geentrlei humaniteitsbevliegin- gen aangetast, de gerechtigheid vrijen loopeal laten en het door En geland en Frankrijk zelf aangevallen Duitschlanizoo uiteen zal scheuren en tuchtigei, dat het zich in eeuwen niet meer lan verheffen; dan is da, zeker oprecht gemeend, doch op titeelf niet beslissend. Want: ok wanneer-wij niet deze Wmvc-rbloeiidet uitlatingen van een ■waarlijk sataiische Britsche gezind heid zouden vernemen, hebben wij voldoende inijcht om te weten, wat ons lot en dt van Europa zou moeten zijn, wanneet ons deze oorlog onbe wapend had rerrast en wij derhalve niet in stalt 'souden zijn geweest hem te winnen, yl Overigens-is alles wat in de herse nen van dete Engelsche sadisten als theoretisch plm geprovoceerd wordt, door het bolsjwisme reeds lang in de practijk beproiid. Het is ons duidelijk, d it deze oorloj derhalve ook alle vroe gere remminft die voortkwamen uit een zuiver nrnschelijke humaniteit, verwaarloost otiat er, wanneer hij ten einde is, geei overwinnaar en over wonnene, doel'slechts overlevenden en vernietigd» zullen zijn. Wanneer het bovendien in een oorlog mogelijk is, dat men zit eigenlijk in deze bruutheid voorde eerste maal in de geschiedenis -uitdrukkelijk speciali seert op den oilog tegen vrouwen en kinderen en zit zelfs den - eerenaam ..moordenaar" gzeft, dan kan daaraan alleen reeds afmeten worden, wat het lot van diierliezende partij zal zijn, want elfen «jt niet dat dit slechts pl lienduizenden kinderen >vei tienduizenden vrou- ^sjoegedacht is. Neen. 'e, dat in de oogen dige Engelschen en acnter hen sCf/at, liec3en het eenig beklagenswaard .K Zij zouden meer dan gelukkig u anneer zij in plaats daarvan het t*orila«'V honderdvoudige aan menschen! zcgif-n kunnen vernie tigen. Zij verkop ffeu.,iat 00K heel bra" taal en openlh "en W1J "amen er even openlijk kt van- Wij 'zien W* W1U*° dat het hier een °°rlog zonder alye m™016/1 om z9n of met zijn betreft «derhalve door ons helaas ook pvei f 'onder medelijden "'"laai worden. Want jtoc'.king thans ook iet vergeleken orKi-t afgrijselijke "k, dat ons en daarboven nee Sefleel Euro? treffen, wan- zegeVjde2e wisdaPalitie ooit zou zoo en zoove' of zoo en zoi wen en eis, want dit is van de tegen achter hen si beantwoord mof h°e groot de t moge zijn kunnen en" «Hij. De Ouit/eho t-vvi- nrr schepen, die onder bescherming der oorlogsmarine de fn Hoorden ten het Oostelijk front strijdende troepen verzorgen. liin niei tilden het ioel van vijandelijke vliegtuig- en «orpadoaanvallen. Bij den geiemelijkei afweer van alle wapenen der begeleidingsvaer- *uigen dt boordfbk worden de aanvallen afgeslagen en het convooi er«ilct iood ^verliezen de haven van bestemming Tankschepen met *aerrk .ïl/ar^th'-Qud voor de vliegers onder bescherming der .vier- Sen- efe^ PK Weinkauf/PBZ-R/P m feit dat zekere Britsche of Amerikaan- sche instanties reeds thans verklaren, dat na dezen oorlog een derde wereld oorlog niet kan uitblijven, de oorlog' tusschen de plutocratieën onder elkan der en tusschen hen gemeenschappelijk en het bolsjewisme. Het is bovendien voor de mensehheid onverschillig of zij ten onder gaat onder joodsch-kapi talistische of joodseh-bolsjewistische dictatuur, of dus deze slaven der mensehheid dan de sterronbanier, de Union-Jack of de Sovjet-viag opgelegd krijgen. In elk geval: voor hen die het leed dragen is het van weinig belant Ons geheele leven, ons streven en ons bestaan is slechts een taak opgelegd n.1. de duivelsche plannen van de jood sche wereldbrandstichters en hun tra wanten tot mislukking te brengen. Hoe zwaar derhalve deze ons op- gedwongen oorlog op zichzelf is, hjj staat desondanks in geen verhou ding tof het lot, dat allen treffen zou in geval van een nederlaag. Er is dus slechts >één categorisch be vel voor ons volk mogelijk, n.1.: dezen oorlog onder alle omstandig heden en met alle middelen tot een zegevierenden Ie maken. Iedere oorlog op deze wereld heeft eens een einde genomen, derhalve zal ook deze oorlog niet eeuwig duretl Dat het Duitsche volk in het jaar 1918 misleid door de leugenachtige frazen van een Amerikaanschen president meende door vrijwillig de wapens neer te leggen het einde te kunnen bespoe digen, heeft niet slechts Duitschland in het grootste ongeluk gestort, doch is ook mede schuldig aan den huidigen oorlog. Want ook zonder die capitula tle van destijds zcu aan een eersten wereldoorlog een einde zijn gekomen maar dan zeker niet tot ongeluk maar ten gunste van het rijk. Ditmaal is gelukkig het gevaar van ons weggenomen ten offer te vall aan dergelijke sirenenklanken. 1Hebben onze vijanden in hun oud testamentischen haat zelf de oorlogsdoe len op voorbarige wijze brutaal en openlijk uitgeroepen. 2Is het kinderlijk, wanneer thans achteraf Engelsche en Amerikaansehe bladen ontdekken en in hun domheid schrijven, dat het verstandiger zou zijn uit propagandistisch oogpunt andere oorlogsdoelen naar voren te brengen dan de eerst verkondigde. Niet' alleen, dat het een beleediging van het ver stand van ons volk is het aan te kon digen, dat men uit propagandistische overwegingen thans iets anders. :,ou riet bat van net cegiTT daan zou hebben een tweede maal geen woord van de internationale aarts-zwendelaars geloven. Bovendien: men poogt niet door zijn oorlogvoering millioenen vrouwen en kinderen om het leven te brengen om dan misschien een vrede van verzoe ning of van toenadering- of van recht vaardigheid te schenken. De wijze van oorlogvoering zelf heeft onze vijanden ontmaskerd. Het is de duizendjarige haat van het jodendom en van de daar door geleide plutocratisch-bolsjewisti- sche wereld, die zich niet alleen in de oorlogvoering uit, doch die wan neer zij zou kunnen zegevieren ook het wezen van den rede zcu bepalen. Tegenover dezen haat echter staat thans geen zwak, burgerlijk Duitsch land, doch de nationaai-sociaiisti- schc volksstaat. Deze haat wordt derhalve ook niet opgevangen door luie decadente hoogere standen of klassen, doch deze brutale aanval wordt beantwoord door de Duitsche volksgemeenschap en wel, niet be antwoord net frazen van wereld burgerlijke ideologieën, maar met den gezonden en fanatieken haat van een ras, dat weet, dat het om zjjn bestaan vecht en dat zich, tenmin ste in dit geval, uitspreekt voor het oude bgbelsche woord: oog om oog en tand om tand. Dat het joodsche doel der vernieti ging van Europa uiteindelijk de zeke»e uitroeiing van het jodendom in Euro pa zal brengen, staat derhalve buiten eiken twijfel; dat de poging van Engel schen en Amerikanen Europa en Duitschland door het bolsjewisme te vernietigen en het Duitscne volk door de Moskovitische wurgers te tuchtigen, dat wil zeggen te laten uitroeien, .slechts het tegendeel zou bereiken, dat wil zeggen de bolsjewiseering van de An gelsaksische wereld zelf, is even zeker. In elk geval kan deze wereldhistori sche,geweldigste oorlog van alle tij den hiet als een mooi tournooi vcr- loopen. Hitier vervolgde: Desondaks kunnen wij één ding vaststellen: toen de oor log begon had men vooral in Engeland de overtuiging, dat een inwendige op stand in Duitschland onmiddellijk tot ineenstorting zou moeten leiden. Men sprak destijds ovër „generaal winter" over „generaal modder", over „generaal honger" en men hoopte steeds op het wonder van de Duitsche ineenstorting. In feite hebben noch generaal winter, noch generaal modder, noch generaal honger het Duitsche volk en zijn hui digen volksstaat kunnen overwinnen De kapitalisten van die landen meen den, dat onze socialistische economi sche opvatting in den oorlog onmiddel lijk schipbreuk zou leiden. Zij heeft echter juist in dezen tijd der zwaarste belasting bewezen, juist en sterker te zijn dan de economie van onze pluto cratische tegenstanders. Van een bols jewistische economie kan buitendien slechts gesproken worden in den zin van een georganiseerden slavenarbeid voor het joodsche directorium-gene raal te Moskou. Het schoonmaken van de bunker kachel is geen aangenaam en helder karweitje, maar het waarborgt ver warmde bunkers tijdens de koude dagen PK Hahle/Atl-H/P m Het volgende kan thans worden vastgesteld: Na meer dan vier jaren oorlog heeft het Duitsche rijk niet één vierkanten meter van zijn bodem ver loren. Alleen onze vijanden noemen thans groote gedeelten van hun voor malig bezit niet meer het hunne, zelfs wanneer zij deze langs een omweg van leen- en pachtverdragen als „eiland- steunpunten" enz. elkander v. ederkeerig afhazdig gemaakt hebben. 2. Het Duitsche Rijk is in dezen ge weldigen oorlog niet alleen naar alle kanten ter bescherming van dit conti nent ver naar voren gedrongen, doch het heeft daarbij tot nu toe nog eiken afzonderlijken tegenslag steeds weer overwonnen. Italië viel uit' door verraad. De zwaarste tegenslagen in dezen oor log heeft ons het jaar 1943 gebracht. In de eerste plaats is onze oudste bond genoot uitgevallen, uitgevallen doo- een lang aanhoudend en stelselmatig geor ganiseerd verraad van een clique. die zich met het groot-kapitalistische Wes ten even identiek vctelde. als zij gees telijk machteloos staat tegenover het bederf van de Marxistische ideologie. Reeds in den. tijd voor het uitbreken van den oorlog was de onder- grondsche werkzaamheid van de;, rond den koning gésehaarde financieele, ge neraals- en politici-clique waar te ne men geweest. Zoowel de moeilijkheden in Noord-Afrika als die op den Balkan moesten in laatste instantie worden toe geschreven aan de voortdurende sabo tage- en verlammingspoging van deze plutocratische tegenstanders van den fascistischen volksstaat. Hun voortdu rende sabotage slaagde er niet slechts in de aanvoeren naar Afrika en later ook naar Italië door steeds nieuwe me thoden van lijdelijk verzet te belemme ren en aldus onzen en den aan hun zij- o'e staanden Italiaanschen soldaten den toevloed der materieele substantie voor het voeren van fden oorlog af te snijden, doch ook op den Balkan den door het Duitsche ingrijpen opgehelderden toestand stelselmatig te bemoeilijken of te verwarren. Het bendewezen was uit sluitend het product van de onderaard- sche politieke en militaire maatregelen van deze krachten. Evenzeer was de vol ledige ineenstorting en het uitvallen der Iialiaansche formaties in het Oosten toe to schrijven aan de uitwerkingen van deze crisis. Het eindelijk openlijk ge pleegde verraad aan den Duce en de schaamtelooze, lage samenzwering met de vijanden moesten volgens den wil van dezen koning en zijn clique het fascisme in Italië en he* nationaal-so cialistische Duitsche Rijk doen ineen storten. (Zie verder pag. 2) De opperbevelhebber der luchtmacht, Rijksmaarschalk Göring, heeft bij de jaar wisseling een dagorder tot de leden der luchtmacht gericht, waarin hij onder meer zegt: In dit harde oorlogsjaar heeft ons ge heele volk een voorbeeld van bewonde renswaardige dapperheid, trouw en vol harding gegeven. Front en vaderland hebben zichzelf waarlijk overtroffen. In weerwil van bittere offers en vele zor gen en nooden hebben zij, de oogen in vertrouwen op den Führer gericht en met heilige liefde voor het vaderland, met sterk hart standgehouden tegenover alle beproevingen van het lot. Gij. ka meraden, hebt in deze gevechten altijd de trotsche, met roem overdekte vaan der luchtmacht hooggehouden. Ik weet, dat gij mijn vertrouwen in Uw moed en fanatieke plichtsvervulling^ nooit zult te leurstellen. Want ons leven geldt als hei lig erfdeel der gevallen helden slechts één gedachte: Duitschland. Zoo gaan wij het nieuwe jaar in, in het besef van de geweldige kracht van hel Rijk. bezield döor een onwrikbaar vertrouwen en gedragen door de hooge verantwoordelijkheid voor de cultuurwe- eld voor een geheel werelddeel. De weg ligt duidelijk voor ons. Het gaat om overwinning of ondergang. De opperbevelhebber der marine, gioot-admiraal Dönitz, heeft een dagor der tot de marine gericht, waarin hij zegt, dat het afgeloopen jaar het Duit sche volk hard heeft gemaakt als geen enkel vroeger geslacht. Wat het lot in het komende jaar ook van ons moge verlangen, wij zullen schouder aan schou der staan, één van wil, onwrikbaar in trouw, fanatiek in ons geloof aan de overwinning. De Reichsführer-S.S., Rijksmi nister van binnenlandsche zaken, Heinrich Himmler, heeft bij de jaar wisseling den volgenden dagorder uitgevaardigd: „Mannen van de Waffen-S.S. en politie! Tijdens den 7-jarigen oorlog schreef Frederik de Groote de vol gende woorden neer: „Wij zullen zoo lang om ons heen siaan totdat, onze vervloekte vijanden zich opma ken voor den vrede". Deze zin is ons parool voor het jaar 1944". Rijksminister dr. Göbbels heeft bij de jaarwisseling op Oudejaarsavond een radiorede gericht tot het Duitsche volk. Het jaar 1943, *00 verklaarde hü, was het totdusver zwaarste jaar van dezen oorlog, want in dat jaar moesten wy onze groote proef van standvastigheid afleggen in materieel en moreel opzicht. Het stelde ons voor de taak de voorwaarden, die wij in de vorige oorlogsjaren hadden veroverd, stevig in handen te krijgen voor onze eindoverwinning en hen tegen den woedenden stormloop van den vijand te verdedigen. Dat is ons voor het grootste deel gelukt. W« hebben daar bij weliswaar verliezen en tegenslagen moeten incasseeren, maar die kunnen in geen enkel opzicht beschouwd wor den als van beslissenden invloed op den oorlog. Door het laffe verraad van de Italiaansche konings- en gene- raals-clique is het kamp van de spil verzwakt met de economische en mi litaire kracht van een bondgenoot en het viel niet te vermijden, dat het algemeene oorlogsbeeld daardoor een verschuiving onderging. Wy moesten onze bakens achteruit zetten, zoowel in het oosten als in het zuiden. De daarmee samenhangende teruggaande bewegingen van onze troepen hebben den vijand de zoo welkome gelegen heid geboden te spreken over een mi-- litaire ineenstorting van het rijk, of zulk een ineenstorting reeds in voor barige overwinningsberichten als spoe dig op komst zijnde aan te kondigen. De vergissing van den vijand. De vijand heeft zich grondig vergist Onze oorlogspositie is door deze gebeur tenissen weliswaar nauwer geworden dan zij was bij het einde van het jaar 1942, maar zij is meer dan toereikend om ons de zekere eindoverwinning te waarbor gen. Men behoeft tegenover de successen van den vijand slechts te plaatsen wat hij daarvan gehoopt had. om in te zien, dat onze kansen op een volledige over winning door de gebeurtenissen van dit jaar op geen enkele wijze nadeelig zijn beïnvloed. De door Churchill aangekondigde amphibische operaties zijn uitgebleven en zullen, wanneer zij, zooals steeds weer gedreigd wordt, plaats vinden, in alle plaatsen van Europa een pa rate Duitsche weermacht aantreffen. In één woord: het wegvallen van een bondgenoot uit ons strijdend front heeft ons weliswaar groote en soms ook gevaarlijke moeilijkheden bereid, maar wij hebben die den kop weten in te drukken, en dat het ten slotte, wat den doorslag geeft. Over den afloop van den oorlog beslis sen niet wenschen en voornemens, maar alleen feiten. De vijand is er ook in het afgeloopen jaar niet in geslaagd zoodani ge feiten te stellen in een omvang, dat zij onze oorlogvoering in een eSsent.ieele functie konden treffen. De vijand heeft zieh op onzen militairen en moreelen te genstand de tanden kapot gebeten. Wat de Duitsche soldaat deed. Wat dat voor het verdere verloop van den oorlog beteekent, valt voorloopig niet te overzien Dat betreft vooral ons ooste lijk front. Onze soldaten hebben daar in de zware gevechten van het afgeloopen jaar een proef afgelegd van hun stand vastigheid, die alles, wat in dit opzicht tot dusver is gepresteerd, ver in de scha duw plaatst. Elke strijdende Duitsche sol daat is derhalve ook ons hart duizend maal dichterbij, dan de bijzonder schran dere dagbladschrijvers van een zekere pers. die ons in het beste geval goede adviezen gegeven, maar overigens nau welijks een woord van erkentelijkheid en dank vinden voor een heldhaftigen en offervaardigen strijd, dien onze weer macht voert, ook voor de handhaving van het leven hunner volkeren. IJdele Sovjet-hoop. Het gevaar van het bolsjewisme, waardoor gansch Europa wordt be dreigd. kon ook in het afgeloopen iaar met succes worden verbannen Wan neer de Soviets geloofd hadden tot onze grens te kunnen opdringen, dan zullen de joneste bevechten ver in het oosten hun inmiddels wel geleerd heb ben. hoe ijdel hun desbetreffende hoop was. Eeuwig zal het als de groote schande van deze eeuw worden bestemneld, dat Engeland en de Vereenigde Staten zich verbonden met het hol«iewisme om hun van haat vervulden striid te gen het eerbiedwaardige continent tot een militair succes te maken. Zij zul len ook daarmede de overwinning niet behalen, integendeel, hoogstens zullen zii de bestaansgrondslagen van hun eigen volken ondermijnen. Niettemin ligt daarin voor ons en voor Girona een cr,orm gevaar en wij moeten alle kracht biieenraoen om aan dat ge vaar het hoofd te bieden.. Volkomen doel loos is het om daarbij te rekenen op de hulp van andere volkeren en staten, die eveneens bedreigd worden Zii zien welis waar vaak het gevaar in, 'maar geen macht ter wereld kan hen er toe brengen, iets daartegen te doen Zij gelijken daar bij op het koniintie. dat gehypnotiseerd naar de slang kiikt tot het verslonden wordt. Aangewezen op eigen kracht Wij zijn dus in hoofdzaak op onszelf aangewezen om dezen striid om ons leven en om het leven van ons continent met succes te voeren. Dat kunnen wii ook De economische en militaire kracht van hot riik is. vergeleken met het begin van den oorlog, toen wil tegenover eert on- vereel'ikelfik veel grooter gevaat* ge- olaatst waren, enorm gegroeid. Europa bevindt 77'ch voor bet grootste deel in onze handen. De viiand zal wel geen middel onbenroefd laten om ons in het komende jaar de essentieele stellingen van onze oorlogvoering uit handen te slaan, maar daartoe moet hij. zooals de omstandigheden oo het oogenblik zijn. den gevaarlijken sprong wagen in het westen, dien hii tot dusver altijd met succac weten te ontgaan. Hij probeert hem voorloopig te ver vangen door een offensief uit de lucht, dat, zooals elkeen weet, en zooals ook de vijand heel ooenltik toegeeft, meer gericht is tegen ons oorlogsmoreel dan tegen ons oorlogspotentieel. Eeuwige schande. Wanneer ik over luchtoffensief spreek, dan is deze uitdrukking een zeer hoffe lijke en gereserveerde omschrijving voor een volkomen onsoldateske strijdme' de. die in de geschiedenis haars gelijke* kent in gemeenheid en ruwheid. D.« de door de eeuwen heen onvergete*" ver.de schande van de Engelschen, Amerikanen zijn, dat zij, zooals- de eersten wereldoorlog met honger kas- tweeden wereldoorlog met fosftoud- vrouwen en kinderen zijn .jC kan- Wat den vijand in den be- ilechts in •koop- en Ser ver- oorlog is gelukt, dat zal hem in den tweeden wereldoorlog niet gelukken. Het is overbodig daarover nog woorden te verliezen. Ons volk heeft in het jaar 1943 de beproeving van de vijandelijke lucht- terreur zóó schitterend doorstaan, dat de vijand zijn daaraan geknoopte verwach tingen definitfef kan begraven. Ons volk is in de nachtelijke vuur- stormen niet uiteengevallen, zooals onze vijanden dat hoopten en wensch- ten, doch is een vaste en onwrikbare gemeenschap geworden. Dat is de kostbaarste leer van het jaar 1943. WJJ zjjn onder den dwang der om standigheden in zekeren omvang ge- wend geraakt aan de verschrikkingen van den modernen oorlog. Het En gelsche volk daarentegen zal daaraan weer gewend moeten maken. De luchtterreur zal veranderen. De luchtoorlog bereidt den vijand slechts, genoegen zoolang hij eenzijdig is. Wordt hij weer tweezijdig, dan zullen de vreugdekreten daarover in de Londen- sche pers spoedig verstommen. De Brit sche en Amerikaansehe piloten zullen echter binnenkort in het geheele Rijks gebied tegenover een verdedigingskracht komen te staan, die hun den lust tot hun gemeene overvallen op Duitsche steden en haar burgerbevolking meer en meer zal ontnemen. Er bestaat geen oorlogs wapen, dat niet op zeker tijdstip een te- genwapen te voorschijn roept. Zoo zal dat ook hier het geval zijn. De vijand treft met den luchtoorlog ons bewape- ningspotentieel slechts in zeer beperkten omvang en daarmede is de succesvolle voortzetting van den oorlog voor ons absoluut gewaarborgd. Het tweede front. Wy vermoeden, dat de Engelschen en Amerikanen in het komende voorjaar door een invasie in het Westen de proel op de som willen nemen, zy moeten dat immers, omdat Stalin, hun opperste heer en gebieder, dat zoo wil. Dan zal biyken wie in deze kwestie gelijk heeft, de vij and of wy. In ieder geval kan het En gelsche en Amerikaansehe publiek de maatstaven voor hetgeen zijn soldaten daarbij te wachten staat aflezen aan de gevechten in Italië, en daarbij niet ver getend dat de Duitsche weermacht vóór Rome altijd nog aan de peripherie van ons belangengebied strijdt, terwijl het in het Westen om ons leven gaat. Vertrouwen in de toekomst. Zeer waarschijnlijk is het, dat de oor- Log daarmede in het komende jaar zijn beslissende stadium zal binnengaan. On ze omstandigheden voor de overwinning zijn daarbij meer dan gunstig. Het is over het algemeen een ondankbare taak wanneer men in een zoo kritieken tijd den profeet wil spelen. Maar nooit heeft de Duitsche leiding komende gebeurtenis sen met een zóó souvereine kalmte tege moet gezien als ditmaal. Het ligt derhal ve voor de hand aan te nemen, dat de Engelsche en Amerikaansehe soldaten in het komende voorjaar nog verbaasd zul len opkijken. Zij kunhen dan hun dank betuigen .aan hun regeeringen, die hen in haar verblinding dit bloedige ongeluk insturen. Een doorslaggevend element van de overwinning is het bewustzijn van eigen recht. Dat bezitten wij in vollen omvang. Wij weten heel nauwkeurie waarom wij Europa verdedigen. Maar noch de Engelschen en nog veel minder de Amerikanen weten, waarom zij het aanvallen. Daarbij zullen zij de grootst" offers aan bloed moeten brengen. Men sterft niet graag voor een staatsbestel, waarin klassenhoogmoed en eigendunk van standen heerscht, waarin de arbei ders slechts koelies van de geldmagna ten zijn en waar de toonaangevende staatslieden slechts sociale frazen ver kondigen, maar sociale daden pijnlijk vermijden. Als zijn leven echter verdedigt de sol daat een staat, die in den waarsten zin des woords zijn eigen staat en een so ciale staat is, waarin ook de kleine man alle mogelijkheden bezit om naar boven te komen, waarin politiek en oorlogvoe ring slechts zijn gericht op de belangen van het geheele volk en niet op die van een kleine plutocratenclique, in één woord, waarin het volk zichzelf via zijn beste zonen voor zijn eigen welzijn en geluk regeert. Ik behoef er geen woord over te verliezen, waar het in dezen striid voor ons om gaat. Onze vijanden hebben ons daarover geen twijfel gela ten. Wij verdedigen ons leven. Het is goed dat wij dat weten. Een nederlaag zou ons allen vernietigen Daartegenover staat de overwinninr die wy door te stryden kunnen e»* zullen behalen, zy opent ons de poor naar de definitieve vryheid en onaf hankeUjkheid van ons volk. Vóór on ligt dan een weg van den vrede e' van den vrijen arbeid, van den wc deropbouw en van een diep socia? geluk, dat gelegen is in de gemeen schap van allen. Zenuwen in toom, taai en volhardend! Vraagt men mij nu hoe de eerste deugd heet, die ons naar deze overwin ning leidt, dan kan ik slechts ten ant woord geven: het is de trouw aan ons zelf, de trouw aan de wereld, die wij in gedachten hebben en aan onze politieke geloofsbelijdens. Het komt er in hoofd zaak opaan, dat leiding en volk de ze nuwen in toom houden, taai en volhar dend de gevaren en moeilijkheden te bo ven komen en zich door niets laten af brengen van de voortzetting van den eenmaal ingeslagen weg, die de juiste gebleken is. Dan breekt op zekeren dag plotseling het wolkendek, dat de zon ver duistert en *de hemel ziet er weer stra lend uit. Zoo zal het ook in dezen oorlog zijn. Front en vaderland hebben in het afgeloopen jaar zichzelf overtroffen. De partij is als de politieke leidster van het volk te voorschijn getreden op het ni veau van haar groote prestaties. Zij le verde voor het optreden van millioenen aan het Duitsche front een offer in bloed dat verre overtreft hetgeen elders van het Duitsche volk verlangd moest wor den. Om den Führer geschaard staan wU, volk der Duitschers. aan het einde van dit harde oorlogsjaar en zetten wt) moedig den stap tn de nog on bekende toekomst. Wü weten: het zal onze toekomst zijn. Het lot schenkt haar ons niet. w(j moeten er voor vechten. Wat willen wü doen. Fier en of mi 2r waclJfen wü den vüand af b«Hünt ™'st nn7<' steden oesiuipt, Oosten met een schen en mate- •ichen en >rm loopt, of hü wal. Over- oo,)) Dir. A. V/. ter Braak# Boskoop Telefoon 62 Zaad mij Uw prospaelwtc Naams "li, staan nnen tc- derland, staan S 0 8.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1