DAGBLAD VOOR Hevige Bolsjewistische aanvallen afgeslagen. Sovjets achten tijd gunstig voor politieke eischen. Vijandelijke landing bij Narv/a mislukt In hef Zuiden is Cassino nog steeds het middelpunt. Betrekkelijke rust in Italië. De luchtaanval op de Monte Cassino. Duitsche reddingsdienst redt 492 vijandelijke piloten. Zeegevecht nabij IJmuiden. Oproep van Italiaansche lichtingen. De scheepsbeweging te Gibraltar. De Engelsche garantie aan Polen. Meedoogenlooze politiek van willekeur. Engelsche raad niet in overeen stemming met Finsche opvatting Nieuws in 't kort. Het vleeschrantsoen. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Cijfers uit den Noord-Oostpolder. STADSNIEUWS. Concert „Vereenigde Heldersche Zangers. Rijkspostspaarbank. Burgerlijke Stand Den Helder. De laatste cursusvergadering. RECHTSZAKEN. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 16 FEBRUARI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 39, 2 pagina's. Dexe Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties tn dexe Editie 11 ct. per nun. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Febr. (DNB) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Aan het Oostelijk front sloegen onxe dappere troepen ook gisteren in het gebied ten zuidoosten van Kriwolrog, ^ten westen van Tsjer- kassy, ten oosten van Sjaskof, bij Witebsk, tusschen het Ilmenmeer en het Peipusmeer, alsmede in het gebied van Narwa sterke aanval len der bolsjewisten in zware ge vechten af. Eigen aanvallen leid den in verscheidene sectoren tot de vernietiging van vrij sterke vij andelijke gevechtsgroepen. Ten westen van Narwa werd een vij andelijke landingsoperatie met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Twee kanonneerbooten, verscheidene kotters en landingsvaartuigen werden daarbij tot zinken gebracht. In het hooge noorden zetten forma ties snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen haar aanvallen op het transport- verkeer op den Moermansk-spoorweg voort en beschadigden drie treinen zwaar. In de afweergevechten aan den be nedenloop van den Dnjepr heeft zich de Pommersch-Mecklenburgsche 258ste infanteriedivisie met de hieraan toe gevoegde troepen onder bevel van ge- neraal-majoor Bleyer schitterend ge houden In de periode van 8 tot 14 Februari werden aan het Oostelijk front 206 vijandelijke vliegtuigen vernietigd 27 eigen toestellen gingen verloren. In Italië kwamen ook gisteren in het landingshoofd van Nettuno, met uitzondering van wederzijdsche acti viteit van verkennings- en stoottroe pen, geen belangrijke gevechtshande lingen voor. Batterijen verdragend ge schut namen schepen in de haven van Nettuno met waargenomen uitwerking onder vuur en dwongen twee torpedo jagers van koers te veranderen Op een vliegveld bii Nettuno ontstonden door het vuur van onze artillerie bran den in munitie- en benzineopslagplaat sen. De luchtmacht viel met formaties slagvliegtuigen de haven van Anzio aan, wierp verscheidene opslagplaatsen in brand en stelde bij Aprilia vijande lijke batterijen buiten gevecht. Bij Cassino viel de vijand tengevolge van zijn zware verliezen der vorige dagen niet meer aan. Op 15 Februari des ochtends vielen vijandelijke formaties gevechtsvliegtuigen de historische ab dij Cassino aan, hoewel er zich in het klooster zelf en in de onmiddeliiike omgeving geen Duitsche soldaat be vindt. In de gebouwen van het wereld beroemde klooster ontstond zware Honderd Amerikaansche vlieg tuigen vielen het klooster aan Reuter meldt: De correspondent van de Nat'onal Broadcasting Corporation New York, Max Hill, die van Algiers uit sprak, heeft verklaard, dat de geal lieerde artillerie na den aanval van ge allieerde vliegtuigen op het klooster van Monte Cassino ook harerzijds hei vuur heeft geopend. De correspondent voegt eraan toe, dat 100 Amerikaanschc- vliegtuigen het klooster hadden aange vallen alvorens het artillerievuur be gon. Volgens een bericht van het front van het 5de Amerikaansche leger van Dins dag, aldus Reuter, hebben vliegende vestingen de eene reeks brisantbom men na de andere Dinsdagochtend op den top van de Monte Cassino gewor pen. Groote rookkolommen stegen bo ven het klooster op De aarde beefde toen de geweldige bommen, waarvan er enkele op de abdij vielen, ontploften De eerste vliegtuigen verschenen om 3 uur 25 Gmt. Tot nu toe is het niel mogelijk te verklaren of de monniken gehoor hebben gegeven aan het drin gende verzoek de plek te ontruimen Reuter voegt hieraan nog toe: De abdn staat op den top van de Monte Cassino, een uitlooper van het Monte Cassino massief, die ver uitsteekt boven de stad Cassino. Sedert het begin van den oorlog zijn naar het D.N.B. verneemt, door Du't- sche reddingsvliegtuigen, reddingsvaar tuigen en andere hulpmiddelen van den Duitschen reddingsdienst voor op zee in nood verkeerenden 492 vijande'ijke piloten gered, waarvan alleen 252 In 1943. Dikwijls moesten de reddings acties ondanks vijandelijke aanvallen die deze reddingsmaatregelen trachtten te verhinderen, worden uitgevoerd KADEROPLEIDING GERMAANSCHE LANDDIENST. Eeuwen geleden trokken Nederlani- sche boeren en handelaars naar hei Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven, steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden den Nederlandschen invloed in hun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in 't blauwe Jeugdstorm-hemd ontmoe- ten. in totaal bevinden zich reeds 50n Nederlandsche jongens en meisjes in den Germaanschen Landdienst, om het boerenwerk weer te leeren Later zul len zij zicheigen hoeven bouwen en mede den grondslag leggen voor een nieuwen Germaanschen boerenstand in deze gebieden De jongens en meisjes zijn ondergebracht in kampen onder Nederlandsche leiding Over enkele weken begint de oplei ding van kamplelders(sters) voor den Germaanschen Landdienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn, kunnen zich voor opleiding aan melden. Leeftijd 18—25 jaar. Aanmelden bij: Germaansche Landdienst, Utrecht. Koningslaan 9. schade. Boven het Italiaansche gebied werden gisteren 17 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Duitsche motortorpedobooten hebben in den afgeloopen nacht, ondanks aan vallen van vijandelijke torpedojagers, onder de Engelsche kust een operatie volgens het plan en zonder verliezen uitgevoerd. Terzelfder tijd dwongen Duitsche patrouillestrijdkrachten voor de Nederlandsche haven IJmuiden Britsche motortorpedobooten tot den strijd, brachten in een hevig gevecht drie van deze vaartuigen tot zinken en dwongen de overige den steven te wenden. De terug- keerende motortorpedobooten vie len deze geteisterde vijandelijke for matie aan, vernietigden nog twee booten en beschadigden verschei dene andere. De vijand leed hier bij zware, bloedige verliezen. Onze booten keerden met geringe schade voltallig op hun steunpunten terug. Op bevel van den minister van oor log, maarschalk Graziani, zijn de lich tingen 1922 en 1923 en het eerste vierde deel van de lichting 1924 onder de wa penen geroepen. De opgeroepenen moe ten zich tusschen 15 en 25 Februari in de verschillende districten melden. Van de oproeping zijn vrijgesteld katho lieke priesters, leden van geestelijke orden, seminaristen van het laatste semester, alsmede leden van de repu- blikeinsche nationale garde, van de republikeinsche politie en de door de Duitsche militaire instanties opgeroepen personen. Verder zij, die vóór 1 Fe bruari bij den ai gemeenen arbeidsdienst waren ingedeeld en ten slotte de leden van de Maltheser Orde, voor zoover zij kunnen aantoonen, dat zij actief in de hospitalen werkzaam zijn. Een door vier torpedojagers begeleid convooi, bestaande uit tien vrachtsche pen, heeft Dinsdagochtend de haven van Gibraltar verlaten in de richting van de Middellandsche Zee. Dienzelf den ochtend liep het Britsche hospi taalschip „Nr 33" Gibraltar binnen waarna onmiddellijk met de ontsche ping van gewenden begonnen werd. In de haven en in de baai van de Britsche vesting lagen Dinsdagochtend een slagschip en vier torpedojagers van Britsche nationaliteit, vier Amerikaan sche torpedojagers en een kruiser en twee torpedojagers der Fransche dissi denten. Verder bevinden zich in de haven van Gibraltar ongeveer 63 koop- vaardijvaartuigen, waarvan er verschei dene ten deele vrij ernstig beschadigd zijn. De „Daily Sketch" acht het onwaar schijnlijk, dat de Engelsche garantie aan Polen, die dit voorjaar afloopt, in haar huidigen vorm hernieuwd zal worden. Reeds toen het Poolsch-Sovjel Russische probleem acuut werd, is in Berlijnsche politieke kringen gewezen op de mogelijkheid, dat Engeland mo gelijk zou trachten de Poolsche emi granten aan het lijntje te houden tot het garantieverdrag afgeloopen zou zijn en Engeland zich vrijer tegenover Po len zou kunnen bewegen. TUINIER VINDT MILLIOENEN. PERIGUEUX. 14 Febr. (Belgapress). Bij het omspitten van grond heeft de tuinier Louis Celerier te Antonne bij Perigueux een koffer aangetroffen waarin zich verscheidene millioenen bevonden. De bekoring was hem te sterk, zoodat hij het geld voor zich be hield. Dit bekwam hem slecht, want hij moest de noodige medeplichtigen zoeken om de artikelen van waarde, waaruit de schat bestond, van de hand te doen, en deze maakten natuurlijk aanspraak op een vergoeding. Naderhand beging de tuinder, die nog in het bezit van een aanzienlijk be drag bleef, de onvoorzichtigheid een millioen aan een kellner te leenen voor het aankoopen van een zaak te Limo- ger Dit feit trok de aandacht van de politie, welke na een geheim onder zoek overging tot in beschuldigingstel ling van den weinig kieschen tuinier en zijn talrijke hand'angers. Alle aangeklaagden zijn voor het boetstraffelijke gerechtshof te Peri gueux verschenen, dat het vellen van een vonnis tot lateren datum heeft uitgeste'd. D« Relchsfahrer Ify Helnrlch Hlmmler. in gesprek met den Rijkscommissaris Rijksminister dr Seyss Inquert. tijdens zijn beroek ean Nederland l)lf Bildber. Fritz/Stapf/Pax m De strijd tegen de benden in de Bosnische bergen stelt bijzonder zware eischen aan de Duitsche bergjagert Met behulp van een noodvlonder wordt een beek overgestoken. Hierbij moet men geen last van duizelig heid hebben Vl PK Kemps/Transo/Europr/P m Omdat de wereld op het oogenblik door de kracht van de Sovjetunie is ge hypnotiseerd, achten de Sovjets hei tijdstip gunstig voor politieke eischen Maar de Sovjets zijn waarschijnlijk voorloopig in het geheel niet bij mach te, een groot militair offensief tegen Finland te ondernemen, zonder op an dere plaatsen hun krachtsinspanningen en doelstellingen prijs te geven, zou schrijft het Finsche blad Uusi Suomi in verband met het politieke offensief van Moskou tegen Finland. Tactische manoeuvre Het blad ziet derhalve in de houding van Moskou vooral een tactische ma noeuvre, en constateert, dat het juist de meedoogenlooze politiek van wille keur der Sovjetunie Is, die in de meest krasse tegenstelling staat tot de mo reele beginselen, waarvoor de Angel saksische mogendheden tot dusver al tijd beweerden te vechten n.I. recht en vrijheid. In een terugblik op de dezer dagen tot Finland gerichte adviezen en drei gementen, schrijft het blad Karjala Het is onnoodig te verzekeren, dat het Finsche volk na een zoo langen oorlog oprecht naar den vrede verlangt. De raad van de Angelsaksische pers aan Finland echter, die een onvoorwaarde lijke capitulatie eischt, is niet in over eenstemming met de Finsche opvatting Bovendien zijn de eischen van de Sov jetunie aan Finland van Russische zijde niet duidelijk geformuleerd. Hun in directe weerklank treedt echter open lijk genoeg aan het licht in de Angel saksische pers, volgens welke de eerste voorwaarden zouden neerkomen op he' volledig strekken der wapenen en op een Russische bezetting van het lanó tot aan den definitieven vrede Terroristen vermoorden twee priesters. - Naar uit Vichy gemeld wordt, zijn twee priesters het slachtoffer geworden van terroristen. Terwijl de beide priesters Cordier en Lalion, op weg waren van de eene gemeente naar de andere om daar de mis te lezen, werden zij door terroris ten overvallen en doodgeschoten Azünextract gedronken. Terwijl de kinderen van P, van Hout te Giessendam even alleen in huis waren zag een 3-jarig meisje kans een fleschje met azijnextract van een plank te nemen. Na dit geopend te hebben gaf zij het aan een acht maan den oud zusje, dat er van dronk. Het kind is aan de gevolgen hiervan over leden. Een onzer lezers schreef ons on langs het volgende: In uw blad is meermalen ver meld, dat een slager per A-vleesch- bon 75 gram moet geven zonder been. Onze slager zegt, dat hij zelf 7 A-bonnen moet geven voor 500 gram vleesch en dus wij ook aan hem 7 bonnen voor 1 pond moeten verstrekken. Wij hebben per 14 dagen 10 A en' 10 B-bonnen en zouden dus m.i. recht hebben op 937 K gram vleesch De slager geeft evenwel 850 gram Mijn vraag is nu of ik abuis ben en zoo niet. hoe krijg ik dan mijn vleesch? Wij hebben ons met deze vragen tot het Centraal Distributiekantoor gewend, dat ons het volgende ant woord heeft gezonden: Tegen inlevering van één A-bon of één rantsoenbon voor vleesch kan men naar keuze koopen 100 gram rund- kalfs-, paarden- of schapen- vleesch, been inbegrepen (d.w z t e n m 1 n s t e 75 gram vleesch en ongeveer 25 gram been) of 75 gram gerookt of gekookt vleesch, gebra den gehakt, corned beaf of 75 gram gerookte worstsoorten of 100 grax gekookte worstsoorten ol 125 gram leverartikelen, tongeworst, nie!i" kaas of 150 gram zure zult of 3UU gram bloedworst. Tegen inlevering van een B*D°n voor vleesch kan men 1/4 gedeelte van een hoeveelheid vleesch of vleeschwaren, welke verkrijgbaar is tegen inlevering van een A-bon koopen. Volgens deze mededeeling komen 10 A- en 10 B-bonnen dus overeen met minstens 12 Vt x 75 gra.™ vleesch, dus met 937.5 gram, terwijl men dan nog recht heeft op onge veer 12 K x 25 gram been, dus 312J4 gram. Wanneer de bewuste slager dus slechts 850 gram vleesch geeft, schiet hij zeker In zijn verpl chtin gen te kort en kan men zich, des- gewenscht, ter sake tot de politie wenden. Het verdient aanbeveling het bo venstaande uit te knippen en te be waren, aangezien het niet mogelijk is deze voorschriften regelmatig te publiceeren. Wat zou er dan evenwel nog te redden zijn, vraagt het blad. Wel licht een groepje communisten, die inderdaad, zooais eens in de Balti- sche staten, hun land verraden aan het bolsjewisme. In ieder geval zal Finland zich voor dezen dood nooit vrijwillig offeren. Zijn bestaans recht zal het integendeel moeten blijven verdedigen in de zekerheid, dat er naar Finsche opvatting al thans niets ergers kan zijn dan de onvoorwaardelijke capitulatie aan het bolsjewisme. CHARLIE CHAPLIN STAAT TERECHT WEGENS ZEDENMISDRIJVEN. Een dezer dagen zal. naar de Engel sche berichrendienst meldt, Charlie Chaplin, zooals bekend een jood. voor het hoogste gerechtshof terechtstaan wegens het ontvoeren en misleiden van minderjarigen. In de aanklacht wordt gezegd, dat hij de minderjarige Jony Barry naar New York heeft gebracht, waar hij haar tot zijn maitresse maakte. Miss Barry beweert, dat Chaplin de vader is van haar onecht kind. 's-GRAVENHAGE, 15 Febr. De plaat selijke distributiediensten reiken van 20 Februari tot en met 18 Maart 1944 tegen overlegging van cte oude distri butiestamkaart en het daarbij behoo- rende oude inlegvel bonkaarten voor voedingsmiddelen uit. Uitgereikt worden aan houders van een inlegvel K 1-V een bonkaart KA 404, aan houders van een inlegvel K 2-V een bokaart KB 404, aan houders van een bonkaart KB 404, aan houders van 404 en aan houders van een inlegvel K 4-V een bonkaart KA 404 of een bonkaart KE 404, naar gelang zij ge boren zijn tusschen 19 Maart 1940 en 20 Maart 1942, dan wel na 19 Maari 1942. Zij, die geboren zijn tusschen 20 Februari' en 20 Maart van de jaren 1923, 1930 en 1940, dienen hun inlegve' te ruilen vóór het ontvangst nemen van hun bescheiden. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevolkings register is ingeschreven. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor schippers woonwagenbewoners (voor zoover zij zijn opgenomen in het centraal bevol kingsregister), gedetacheerde mare chaussees, de vaste bevolking van kostscholen e. d. en voor hen, die tengevolge van oorlogsomstandigheden rijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt de linkerbovenhoek van het oude in legvel verwijderd Het resteerende ge deelte van het inlegvel moet tot nader order zorgvuldig door het publiek wor den bewaard. Voorts wordt rechts naast het vakje S 4" van de stamkaart een diagonaal kruis geplaatst. Bij de uitreiking van bonkaarten voor bijzonderen arbeid welke eveneens gedurende dit tijdvak plaats vindt, wordt rechts naast het vakje „S. 4" een aanteekening ge plaatst. Men ga terstond bij de ontvangst der kaarten na, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in behandeling genomen. Ons groote nationale werk, het win nen en in cultuur brengen van nieuw land in het IJsselmeer, is in de oorlogs jaren gestadig voortgezet. Al moest onder de huidige omstandigheden he laas van het maken van den Zuid-West- polder voorloopig worden afgezien, de Noord-Oostpolder is in 1941 droog ge komen en in 1942 werd de eerste be- scheiden oogst van dit uitgestrekte go- bied binnengehaald. In het afgeloopen jaar werd reeds een kleine 9000 ha ge oogst dat is ruim 1/6 van den beschik baren grond en dit voorjaar hoopt men circa 16000 ha te kunnen inzaaien. Ruw geschat zal deze oppervlakte het brood graan kunnen leveren voor ruim 600.000 menschen Voor het in cultuur bren gen van den gehrelen polder, die een oppervlakte heeft van circa 48000 ba, heeft men een vierjaren-plan opgezet Dit jaar hoopt men het te brengen tot 16.000 ha, in 1945 tot 28.000 ha, in 1946 ►ot 38.000 ha, om in 1947 ook het laatste stuk in gebruik te nemen. De vaste bevolking begint zich al aardig uit te breiden. In 1943 is haar aantal meer dan verdubbeld en dit bedraagt thans circa 800. Opmerkelijk is het hooge geboortecijfer, dat zich eveneens in den Wieringermeer voor deed. Op 7 September 1942 werd, een maand na de instelling van het open baar lichaam, de eerste geboorte aan gegeven; in 1943 werden er echter al niet minder dan 31 kinderen geboren. Uitvoering op Zondag a.s. in Casino. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling a.s. Zondagmiddag een uit voering te geven var. de „Vereenigde Heldersche Zangers" onder leiding van Geert de Boer. Uit het program ma blijkt, dat diverse nieuwe nummers zijn ingestudeerd. Er zullen o.m. lie deren worden uitgevoerd van De Vliegh, Södermann, Abt en Freeke. Be halve het koor der Vereenigde Zangers wordt aan deze uitvoering medege werkt door het Heldersch Meisjeskoor onder leiding staande van mevrouw MoreeDol. Een zestal nummers wordt gezongen, waaronder „De Vesper" van Beethoven, „Zomernacht" van Schu- bert en het „Ave Maria" van Hamma. Daarnaast zingen Meisjeskoor en Vereenigde Zangers tezamen. En wei vóór de pauze het beroemde Pelgrims koor uit „Tannhauser" van Richard Wagner en na de pauze Strausz' wals „An der schonen blauen Donau". Ten slotte vestigen wij er de aandacht op, dat Ans Neefkes, de danseres uit Scha- gen, enkele dansen zal uitvoeren. In den loop der maand Januari 1944 werd op spaarbankboekjes aan het kantoor alhier en ressort ingelegd f 92.158,77 en terugbetaald f 25.666,90. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 111. Bevallen: J. C. v. BaarsGroene- veld (d.). J. S. MeijerVan Bale (d.). Overleden: F. Groet (m.), 59 j. G. A. de Werk <m.), 41 j. M. de Werk— De Reus, 38 j. W. de Vries (m.), 27 j. T. de VriesBruné, 30 j. Afscheid van den heer Sijp. Maandagmiddag hield in Hotel „Vre- de'.ust" te Scbagen de Vereeniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouwwin- terschool haar vijfde en laatste cursus vergadering van dezen winter. Alvorens aan den spreker voor dien middag het woord te geven, bracht voorzitter Lakeman hulde aan het 24- jarig bestuursbeleid van den scheiden den secretaris, den heer Sijp. Spr. ver meldde in 't bijzonder den organisee- renden arbeid van den heer Sijp bij de veel geroemde excursies. Uit dankbaarheid voor diens trouwe diensten werd hem namens de ver eeniging een fraai stilleven overhan digd. Dc Ned. Hride-Mij. Hierna was het woord aan den heer R. A. van Wel, ambtenaar van de Ned. Heide-Maatschappij te Alkmaar met als onderwerp: „Het werk van genoemde maatschappij in 't algemeen." Spreker begon met een overzicht te geven van de meer dan 50-jarige ge schiedenis van de Heide-Maatschappij. Zij werd opgericht den 5en Januari van het jaar 1888 naar Deensch voor beeld en haar doel en streven zijn er op gericht de productiviteit van den Nederlandschen bodem te verhoogen. In den loop der jaren is het initiatief der Heide-Maatschappij in wettelijke beddingen geleid. In de eerste jaren beperkte zich de arbeid der maatschappij tot het geven van adviezen omtrent ontginning, ont watering en bebossching. Eén der eer ste opdrachten was de bebossching der duinen bij Den Haag. Belangrijke wer ken volgden- de Peel, Boertanger veen- moeras en andere streken werden van woeste veenen in bloeiende landbouw gebieden herschapen. Wat de bebossching aangaat, gaf spreker den raad om boerderijen, die kaal in het land staan of waarvan men de boomen heeft gekapt, weer te doen omplanten na voorlichting van de Heide-Maatschappij. De verfraaiing van het landschap wordt hiermede gediend. Belangrijker voor onze Noordhollandsche boeren is echter de ontwatering. In verband hiermede behandelde spreker uitvoe rig de drainage Zoowel de enkelvou dige als de samengestelde drainage komen voor onze polders in aanmer king. Als nadeel van de laatste noemde spreker, dat bij eventueele verstoppin gen vele honderden meters buis moe ten worden opgegraven. Door middel van contröle-putten tracht men dit euvel echter te verhinderen. Wanneer men zijn akkers vakkundig wil laten draineerën komt dit op 300, 350,per H.A. Het is echter zaak dezen arbeid onder deskundig toezicht te doen uitvoeren. Een ander interesse-gebied van de Ned. Heide-Maatschappij is de z.g.n. ruilverkaveling. De voordeelen hier van spreken voor zichzelf als men het percentage van 20 verneemt, wat dus voor de 500.000 verkavelde hectaren een grondwinst beduidt van 100.000 H.A. Tevens is economische wegen aanleg hierdoor mogelijk geworden. Ook de zoetwatervisscherij en het kweeken van fruit van allerbeste kwa liteiten zijn belangen, waarmede de Heidemaatschappij zich met groot suc ces ingelaten heeft. Vervolgens besprak de inleider kort en duidelijk den gang van zaken bij in polderingen. Veel van deze werken zijn gedaan in werkverruiming en werkverschaf fing. Zoodoende heeft men de gelden, die men anders zonder meer als steun had moeten uitkeeren, nog ten dienste van 't algemeen aangewend. Dat voor het werk bij de Heidemaat schappij ter zake kundige ambtenaren de leiding hebben, spreekt vanzelf. Velen van hen bezochten de landbouw- hoogeschool te Wageningen, anderen kwamen van middelbare en lagere landbouwscholen. Ook de maatschap pij leidt haar menschen op in sneciale cursussen. Het is echter duidelijk, al dus spreker, dat ook hier de ervaring de beste leermeesteres is. Na de pauze werd een interessante smalfilm vertoond, genaamd: „Van wa ter tot land". Het behoeft geen betoog, dat deze film de onverdeelde belang stelling genoot van onze polderbewo ners. De „Vereeniging" actief! De Vereeniging van Oud-leerlingen heeft hiermede haar cyclus van cur susvergaderingen gesloten en we heb ben kunnen constateeren, dat. wat hier werd gebracht voor het boerenbedrijf en het boerenleven van het grootste belang mag worden geacht Alle ver gaderingen waren dan ook steeds ge heel bezet, hetgeen wel bewijst, dat men graag op ter zake kundige wijze wil worden voorgelicht ten einde een maximum aan levensbelangrijke pro ducten aan den bodem te onttrekken in het belang van de volksgemeenschap. We hopen, dat het bestuur ook ln zijn verdere plannen weer op de al- gemeene medewerking van de zijde der leden mag rekenen. Het is een feit, dat de „Vereeniging" van Schagen de meest actieve is en voorzitter Lakeman merkte heel te recht op. dat de belangstelling van den kant van bestuur en leden grootèr is, dan men dat bij niet-officieele ver- eenigingen gewend is. MEERVOUDIGE STRAFKAMER TE ALKMAAR. ZES JAAR GEëlSCHT TEGEN BERUCHT INBREKER. In 3 maanden 40 Inbraken gepleegd. In de maanden September, October en November van het vorig jaar werd Alkmaar en omgeving schier dagelijks verontrust door diefstallen, welke in den nacht gepleegd werden. Er ging bijna geen dag voorbij of de Alkmaar- sche politie kreeg bericht van een of meer inbraken, welke steeds op vrij wel dezelfde wijze geschiedden en waarbij het speciaal op de winkels was voorzien. Honderden distributiebonnen, mis schien wel duizenden, werden dan door de dieven meegenomen, die bo vendien alle andere voorwerpen mee namen, zooals gouden en zilveren sie raden en horloges, schoenen, tasschen. portefeuilles, enz. enz.. Bovendien werd steeds al het geld, dat gevonden werd. meegenomen, zoodat er vele honder den guldens van eigenaar wisselden. Ten slotte uitten al de bestolenen de klacht, dat letterlijk alles onderstebo ven was gehaald, dat steeds alle kas ten en laden radicaal waren leegge haald en dat steeds een ware ruïne werd achtergelaten. Het onderzoek in deze blijkbaar inge wikkelde geschiedenis de daders lieten nimmer een duidelijk spoor achter werd opgedragen aan den rechercheur van politie, J. v. d. Burg, die in den be ginne voor een zeer moeilijke taak stond. Toen echter uit andere deelen van ons land melding werd gemaakt van soort gelijke inbraken en diefstallen, toen meende de rechercheur, dat men hier met dezelfde personen te doen moest heb ben en hij meende op zekeren dag aan leiding te hebben, om zich in verbinding te stellen met zijn collega's in Rotterdam. De samenwerking leidde tot een onge kend succes en het duurde niet lang of tenminste een der daders kon worden gearresteerd. Het bleek te zijn de 29-ja- rige Daniël T„ vroeger te Alkmaar woon achtig, daarna te Rotterdam. Hem werd een zeer uitvoerig verhoor afgenomen en daaruit bleek, dat Daniël met een broei de verschillende inbraken had gepleegd en dat niet alleen in Alkmaar en Rotter dam, maar ook in Heerlen, Gouda, Zeist, Oudekerk, Ermelo, Hilversum en dat ze samen kans hadden gezien, om binnen S maanden veertig inbraken te plegen. Wanneer men dan nog even bedenkt, dat de gestolen goederen ook nog aan den man gebracht moesten worden, komt men gemakkelijk tot de_ conclusie, dat de beide gebroeders eigenlijk niets anders deden dan zich met diefstallen e.d. op houden. Daniël, die in 1942 door de Alkmaar- sche rechtbank al eens was veroordeeld wegens diefstal en toen 11/2 jaar ge vangenisstraf kreeg, bleek deze straf reeds te hebben ondergaan en spoedig na zijn in vrijheidstelling organiseerde hij met zijn broer de hierboven bedoelde in braken. Deze Inbraken brachten niet al leen financieel nadeel aan de bestolenen, maar waar het overgroote deel der be stolenen winkeliers waren, die talrijke volgeplakte vellen bonnen kwijt raak ten, kwam zelfs de bestaansmogelijkheid van deze winkeliers in gevaar en in elk geval moest een van hen door dezen dief stal zijn winkel sluiten Dinsdagmiddag diende deze zaak voor de Meervoudige Strafkamer der Alkmaar- sche Rechtbank en reeds bij den aanvang bracht de president, rar. Baron van Tuyl van Serooskerken, hulde aan den recher cheur Van den Burg, die het hoofdaan deel heeft gehad in de oplossing van dexe reeks van diefstallen. De verdachte bekende alles, zoodat na een betrekkelijk kort verhoor mr. De Brueys Tack, officier van justitie, zijn requisitoir kon houden. Ook deze bracht hulde aan den meergenoemden recher cheur, die een werk verricht had, dat tot het beste behoort op dit gebied. Spr. ging verder alles nog eens na, wees op de onrust, welke in de bedoelde maanden in Alkmaar geheerscht had en herinnerde er aan, hoe deze verdachte oorspronkelijk alles ontkende, om ten slotte, door den rechercheur in het nauw gebracht door de vele bewijzen, volledig te bekennen. Spr. had slechts een deel van de inbra ken ten laste gelegd en „vergat" op het oogenblik nog de verschillende pogingen tot inbraak en meende, dat deze ver dachte, die een inbreker en gros was ge weest, de maximum straf moest hebben. Spr. eischte dan ook een gevangenisstraf van zes Jaren. Mr. Smal, verdediger, meende, dat er nog eenige verzachtende omstandigheden waren, welke wellicht de rechtbank zou den kunnen beïnvloeden bij de bepaling der strafmaat. T. heeft een zeer moei lijke ieugd gehad, is desondanks altijd eerlijk en werklustig geweest, doch de oorlogsjaren hebben hem gederailleerd. Spr. meende daarom de rechtbank te mo gen verzoeken zooveel mogelijk clementie te betrachten bij het vaststellen van de op te leggen straf. Uitspraak 28 Februari a.s. WACHTMEESTER DER STAATS POLITIE BESCHULDIGD VAN DIEFSTAL. Verdachte vrijgesproken. De wachtmeester der Staatspolitie H. Rook, destijds gedetacheerd in Enkhui zen, vertelde: Op een Zondagavond kwam ik thuis in mijn kosthuis en legde, op mijn ka mer gekomen, mijn portefeuille, waarin 300 gulden zat, op een stoel neer vlak bij mijn bed. Den volgenden morgen, toen mijn verloofde, die in hetzelfde huis woont, even bij me op de kamer kwam, lag de portefeuille er nog en een half uur later zag ik haar nog op den stoel. Toen ben ik weer ingeslapen en werd wakker, toen Ik eenig gerucht in de kamer hoorde. Het bleek, dat mijn col lega Fred. T. was binnengekomen. On geveer een half uur lang hebben we samen gepraat over dienstzaken zoo en toen is Fred. weer weggegaan. Hij moest nog even naar zijn eigen huis. om geld te halen, want hij wilde een cadeautje voor zijn meisje koopen en had toevallig geen geld bij zich. Even later merkte ik, dat mijn porte feuille verdwenen was Tot zoover het eerste verhaal van wachtmeester Rook. Maar we zouden nog meer hooren! Het spreekt Immers vanzelf, dat Fred. T. door zijn collega verdacht werd, de portefeuille te hebben meegs-

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1