DAGBLAD VOOR Niet minder dan 140 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. N.S.B. heeft den strijd om Amsterdam ingezet. De „luchtslag boven Duitschland". WoA Nieuw socialisme. E* Twee Briische iorpedomotorbooien bij IJmuiden in den grond geboord. Zware gevechten in gebied van Swenigorodka. Nieuwe phase aan Oostelijk front. Nieuwe Duitsche afweermaatregelen. Voor ons volk. De Amerikaansche vliegtuigverliezen. Nieuws in 't kort. Duel op leven en dood. Fierheid van geest.... STADSNIEUWS. Bekendmaking. Wéér in „Formosa". 25 jaar bij Loodswezen. Varken geslacht. Burgerlijke Stand Den Helder Diefstallen. Wieringen. Wierineermeer. Uitgave: Dagblad vour Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. SDAG 8 MAART 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang. No. 57, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie U et. per man. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheeie oplage op aanvrage. was een tijd, dat de arbeiders in het socialisme een mogelijkheid za gen. hun materieel lot te verbeteren Een sterkere socialistische politieke partij en een sterkere socialistische vakbeweging beteekenden: hooger loo- nen, korter werktijden, betere bescher ming bij ongevallen en invaliditeit. Schijnbaar ging de maatschappij, waar van de bestuursorganen in handen der bezitters waren, op al deze socialisti sche eischen in. Er kwamen hooger loonen, werktijden werden verkort. Er werden strenger wetten uitgevaardigd om arbeidsongevallen te voorkomen en een arbeider, die invalide werd, kreeg een uitkeering, die hem in staat stelde, zich eenigermate door het leven te hel pen. Was echter daardoor een socialisti sche maatschappij bereikt? Waren de arbeiders nu plotseling tevreden? Wel neen, de zaak zat veel dieper. Toen de loonen der arbeiders verhoogd en de werktijden verkort werden, stelden de ondernemers nieuwe machines in dienst, die een groot aantal arbeiders overbodig maakten en hen tot werk loosheid doemden. En tegenover stij gende loonen verhoogden zij systema tisch de kostprijzen der producten, zoodat de consumenten, dus ook de ar- beiden; zelf, van een loonsverhooging weinif nut bespeurden. De arbeiders werden in schijn welvarender, bleven echter evenals vroeger in dezelfde ma te afhankelijk van de willekeur der ondernemers. o JAE arbeiders gingen daarop hun socia listische gedachte verdiepen. Tal van groote denkers over de socialistische gedachte hadden jarenlang reeds tal van problemen onderzocht. De leus werd niet meer: hooger loonen en korter werktijden alhoewel geen van beide bij de socialistische actie ver smaad werden doch men zag in, dat de fout van de afhankelijke, onderge schikte en voor elke uitbuiting kwest- bare positie der arbeiders gelegen was in het feit, dat de bezitters ongebrei deld over alle inrichtingen in den staat beschikten en hiervan uitsluitend len eigen bate konden gebruik maken. De arbeiders gingen, zooals eens de eerste socialistische denkers, het bezit als zoodanig bestrijden. Eigendom is diefstal, werd hun leuze. Maar onge twijfeld ging deze leuze te ver. Zij was ook niet te verwezenlijken. Het bezit ten en verwerven van eigendom is een menschelijk natuurgegeven, dat niet on derdrukt kan worden. Bezit is nu een maal, zooals de menschelijke natuur thans is en ongetwijfeld ook nog over duizend en meer jaren zal zijn, een der belangrijkste, zoo niet de belangrijkste Prikkel tot werken en inspanning. Wer ken zonder uitzicht op materieele of geestelijke belooning, hier of in het hiernamaals, is theoretisch misschien in te denken. De praktijk bewijst even wel, dat we van zulk een etherische onbaatzuchtigheid nog wel een tijdje misschien een millioen jaren verwij derd zijn. MEEN, zeiden anderen, die het pro bleem van de moderne maatschappij ook bestudeerd hadden. We keeren ons niet tegen eigendom als zoodanig al beschouwen we iedereen millionnair ook als een aartsdeugniet doch we zullen de uitwassen bij het verwerven van eigendom door een deugdelijk en wetskrachtig stelsel bestrijden. We zul len zelf de macht in den staat moeten verwerven. Van dien gedachtengang uit ontstond het streven naar socialisatie, d.w.z. het streven om gemeenschapsbe drijven niet in het uitsluitend bezit te doen zijn, worden of laten van enke lingen, doch zulke gemeenschapsbedrij ven in het bezit van de gemeenschap over te brengen. Als klemmend .argu ment dezer opvatting werd gewezen op het streven naar trust en kartelvorming en'op de steeds voortschrijdende ont- persoonlijking Van bedrijven door naamlooze vennootschappen en zoo meer. Wat eejjs geschiedde bij spoor wegen, posterijen, gas, electriciteit,. waterleiding enz., volgens ditzelfde so ciale en zedelijke beginsel zouden dan door de gemeenschap alle productiebe drijven genaast worden. Het experiment werd ondernomen. Wat bleek echter in de praktijk? Zoo gauw het persoonlijke initiatief werd uitgeschakeld, verflauwde de aandacht der ondernemers, der directeuren. die intusschen slechts ambtenaren gewor den waren en uit kwaadwilligheid of onbekwaamheid niet meer de producti viteit bereikten als soortgelijke functio narissen bij vrije bedrijven. Ook de productiviteit der arbeiders werd ge ringer. De controle op hun werkzaam heid verslapte. Men verloor de econo mische maatstaven uit het oog. O 700ALS Rusland echter laat zien en daarbij steunen we hoofdzakelijk op getuigenissen van communisten als André Gide en honderden andere ge- desilusionneerde Westerlingen werden de arbeiders daar evenzeer als elders onder het kapitalistische regiem uit gebuit en werd er weinig of niets ge daan voor hun zedelijk welzijn en ma- terieelen welstand, die voorwaarde tot een hooger geestelijk welzijn is. Juist het experiment in de Sovjet-Unie be wijst, dat ook een staatskapitalisme of staatssocialisme geen redding kan brengen. Noch onder het één, noch onder het ander komt een mensche lijke gemeenschap tot volle ontplooiing en worden met de vrije toewijding van alle werkers de krachten en mogelijk heden benut die in de machtige daad kracht van een gezonde menschelijke maatschappij liggen opgesloten. Het nationaalsocialisme wil eener- zijds de uitwassen van hét kapitalisme bestrijden dooi een systeem van wet telijke voorschriften. Het eischt de macht en de machtsapparaten om uit buiting en onderdrukking van arbei ders tegen te gaan. Van den anderen kant handhaaft het de krachtige im puls van vooruitgang, die in het voort bestaan van het vrije initiatief ligt besloten. Het brengt de loonen in even wicht met de door prestatie en aan leg bepaalde maatschappelijke positie. Het voorkomt door een prijscontrole de stijging der prijzen. Het zorgt voor een gezonden boerenstand en voor een gezonden handel. Het weert speculatie en voorkomt kapitaalvorming, indien dit zonder arbeid geschiedt. Het ver betert in be'angrijke mate alle socia le wetten. Het Iracht het zedelijk peil der werknemers te verhoogen door de ontspanning te verheffen en ontwik keling te verdiepen en te verruimen. HOOFDKWARTIER VAN DEN I ÜHRER, 7 Maart. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Aan weerskanten van Kriwoirog sloegen onze troepen ook gisteren hevige aanvallen der bolsjewisten in zware gevechten af of vingen ze op penetratiepunten op. In het ge bied van Swenigorodka en Sjepe- towka duren de zware gevechten onverminderd voort. Hevige vijan delijke aanvallen wisselden af met vastberaden tegenaanvallen onzer divisies op de opdringende aanvals- toppen der bolsjewisten. Daarbij werden alleen al ten zuiden van Sjepetowka 41 vijandelijke pant serwagens en 29 stukken geschut vernield. Aan den autoweg Smolensk—Orsja zetten de bolsjewisten over een smal front hun doorbraakpogingen, in ver scheidene aanvalsgolven ondernomen, voort; deze pogingen faalden na ver bitterde gevechten. De vijand verloor daarbij 22 pantserwagens. Ook ten n.oorden, van Pskof en bij Narwa strandden door pantserwagens en slagvliegtuigen ondersteunde Sov jet-aanvallen op den hardnekkigen te genstand onzer grenadiers. Eigen te genaanvallen hadden een succesvol verloop. In het hooge noorden slpegen berg- jagers van leger en Waffen-SS in den sector-Louhi verscheidene vijandelijke aanvallen af met zware verliezen aan dooden en gewonden yoor de bolsje wisten. Aan de Italiaansche fronten heersch- te gisteren een levendige verkennings- en stoottroepenbedrijvigheid aan weers zijden. 140 vijandelijke vliegtuigen ver nield. De aanval van formaties Amerikaan- sche bommenwerpers op Berlijn in de middaguren van gisteren leiddè tot een buitengewoon groot succes onzer luchtverdedigingsstrijdkrachten. Eeni- ge woonwijken in het gebied van Groot-Berlijn werden door de ver spreid neergeworpen bommen getroffen. Honderdveertig vijandelijke vliegtui gen, waaronder 118 viermotorige bom menwerpers, werden vernield. Een for matie jachtkruisers onder bevel van majoor Kogler onderscheidde zich hierbij bijzonder. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in Zuid-Engeland aan. BewakihgsstrijdkraeKten der marine brachten in de ochtenduren van heden in het zjeegebied voor IJmuiden in zware gevechten 2 Britsche torpedo- motorbooten tot zinken, beschadigden een derde zóó zwaar, dat zij verloren geacht kan worden, en schoten 3 ande re booten in brand. De eigen vaartui gen bereikten voltallig hun steunpun ten. Duikbooten hebben in zware gevech ten tegen vijandelijke copvooien en krachtig beschermde afzonderlijk va rende schepen op den Atlantischen en den Indischen Oceaan 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 71.000 ton tot zinken gebracht. BERLIJN, 7 Maart. (ANP). ü<r van Berlijn uit aan het Oostelijk front gekenmerkte „tusschenperi- ode" werd op 4 Maart door een sinds lang waargenomen nieuwe groote golf van bolsjewistische aanvallen afgelost. Met het zwaar tepunt der in een vooruitspringend deel van den zuidelijken frontsec tor geconcentreerde talrijke infan terie-, pantser- en artillerieforma ties probeerde de vijand naar het zuiden door te stooten en hier door de Duitsche versperringszóne heen te breken. Daar volgens de geheeie vorming van het front een derge lijke operatie verwacht moest wor den,'is de Duitsche leiding door de bolsjewistische offensieve golf in het geheel niet verrast. Pas de ko mende dagen zal aan den dag tre den, met welke middelen en tegen maatregelen den vijand van re pliek gediend wordt. De sinds drie dagen woedende ge vechten dragen een zeer zwaar karak ter, daar1 van beide zijden van alle wa pensoorten volledig gebruik wordt ge maakt. De bolsjewistische strijdkrach ten die Zondag in het gebied van 6ve- nigorodka eveneens met uiterste krachtsinspanning tot den strijd J zijn overgegaan, moeten niet alleen do hier opgestelde Duitsche formaties bidden, doch hebben blijkbaar ook tot opdrpcht, tezamen met de andere op Tarnopol afstuivende Sovjet-afdeelingen, door te dringen en de van het oosten naar het westen loopende flank van de wig naar het zuiden te openen. De groo- ter wordende actie bij Kriwoirog be hoort kennelijk mede tot het gezamen lijke plan, het zuidelijke front uit den stellingenoorlog over te brengen in den beweeglijken oorlog. Niettemin houden de Duitsche troe pen stand en brengen zij den vijand aanzienlijke verliezen toe. Hier en daar is de vijand doorgebroken, waar mede strijdtooneelen ontstaan zijn van bijzonder hevig op en neer gaande ge vechten. De slag om den autoweg Smo lensk—Orsja is eveneens weer her leefd. Door talrijke tanks ondersteund, hebben de bolsjewieken hun door braakpogingen voortgezet, doch de Duitsche afweer heeft die pogingen op bloedige wijze doen mislukken. Ten zuidoosten van Witebsk verhinderden Duitsche wapens van alle formaties een succes -van de aanstormende bols jewieken. De gevechten in den sector Narwa duren vodrt. Met steun van sterke Duitsche formaties slagvliegers en na het afweren van vijandelijke luchteenheden is het gelukt, met suc ces, in de gevechten der eigen troepen in te grijpen. Heel in het algemeen worden in Duitsche militaire kringen de verhoog de activiteit van de Sovjets aan het Oostelijk front eri hun groote inspan ningen in den zuidelijken sector aldus gekenmerkt, dat met den 4en en 5en Maart een nieuwe phase van de offen sieven der bolsjewieken is geopend. De derde dag van het bolsjewistische offensief in het zuiden heeft, naar men in militaire kringen in Berlijn ver klaart, in het teeken gestaan van ilieu- we Duitsche afweermaatregelen, of schoon de operatieve tegenzetten der Duitsche leiding voor den waarnemr nog niet geheel zichtbaar zijn. Het voornaamste zwaartepunt in den zuidelijken sector wordt gevormd door het gebied ten zuiden van Jampol, waar tengevolge van geconcentreerde Duitsche afweermaatregelen de tegen stander gedwongen was zijn aanvals richtingen te veranderen. Een tweede punt van vijandelijken druk ligt bij 's-GRAVENHAGE. 7 Maart. De vorige week zijn weer eenige tientallen moeders uitgezonden naar een tehuis van den Nederlandschen Volksdienst, alwaar zij in een rustige en prettige omgeving de noodige krachten kunnen opdoen, zoodat zij na verloop van eeni ge weken weer in staat zijn hun be langrijke taak in hun gezinnen naar behooren te vervullen. Binnenkort zal opk weer een aantal hulpposten „Moeder en Kind" geopend worden. Dezer dagen zijn voorts weer vele kinderen uitgezonden naar tehuizen van den N.V.D.; andere kinderen zijn tegelijkertijd gesterkt uit deze tehui zen teruggekomen. Tenslotte kan vermeld worden, dat van 14 tot 19 Februari voor onze min der bedeelde volksgenooten een bedrag van meer dan f 40.000 ontvangen is. Voor hen, die nog een offer willen brengen voor onze eigen volksgenoo ten, zij vermeld, dat het gironummer van Winterhulp is 5553. Voor de slachtoffers van de lucht- rampen te Arnhem, Enschedé en Nij megen zijn honderden stortingen ont vangen op het gironummer van de landelijke financieele leiding van den N.V.D.. nummer 174861. Sjepetowka en Swenigorodka. Alleen op het gevechtsterrein van Sjepetowka heeft de vijand 41 tanks en 29 kanon nen verloren. Een derde zwaartepunt ligt in het gevechtsgebied van Kriwoi rog. Ter weerszijden van deze stad zijn levendige gevechten geleverd. Ter wijl de tegenstander ten noorden daar van geheel kon worden afgeslagen, moesten de Duitsche troepen tot den tegenaanval overgaan om een penetra tie ten zuiden van dit centrum eerst af te grendelen en vervolgens op te heffen. De gevechtszone SmolenskOrsja heeft gisteren in hgrde en zware ge vechten een volkomen afweersucces opgeleverd. De bolsjewisten verloren 22 tanks en leden zware verliezen aan dooden en gewonden. Ten noorden van Pskow gingen Duitsche troepen tot den tegenaanval over, hieven een penetratie op en slaagden er in alle vijandelijke aan vallen, die ondernomen werden met de meest verschillende strijdmiddelen, op te vangen en af te weren. De toestand aan het fron£ van Nar wa ts niet veranderd. Hier zijn Duit sche reserves aangevoerd, waardoor den tegenstander vorderingen en uit breiding van zijn bruggehoofd onmo^e- werden gemaakt. IN EEN DAG 1400 MAN VERLOREN! Militaire deskundigen komen tot de slotsom, dat de Amerikanen Maandag bij hun eersten terreuraanval op Ber lijn nog 40 procent méér vliegtuigen hebben verloren dan de 140, welke vol gens de officieele Duitsche gegevens zijn neergeschoten, en wel op grond van de volgende feiten: 1. Op het Zweedsche vasteland en in andere Noordsche streken hebben 10 bommenwerpers een noodlanding moe ten maken. 2. De noodseinen van boven de Noordzee neergestorte toestellen wij zen er op, dat minstens 19 vliegtui gen zich op zee in nood bevonden ten gevolge van benzinegebrek of averij. 3. Duitsche jagers, die de vijandelij ke toestellen tot de landingsvelden in Oost-Engeland achtervolgden. maken melding van talrijke noodlandingen en van brandende toestellen op de vlieg velden. De militaire deskundigen berekenen de z.g stille verliezen op ongeveer 50 toestellen, zoodat de totale verliezen der Amerikanen dan 190 bommenwer pers en jagers bedragen, hetgeen een verlies aan vliegend personeel van on geveer 1400 man beteekent. Mussert sprak zijn trouwe strijders toe. Drieduizend actieve strijders van Mussert, nationaaisocialisten van dc daad, waren Zaterdagmiddag aan getreden in het Concertgebouw te Amsterdam om te luisteren naar de bezielende woorden van den Leider, die zijn mannen moed en vertrou wen wilde meegeven in den strijd, welken zij dezen dag hadden inge zet, den strijd om Amsterdam. Het was een indrukwekkende bij eenkomst, indrukwekkend door den mannelijkcn stijl en door den ernst die heel dit gebeuren behecrschte. Maar ondanks dien ernst, was er toch de geestdriftige stemming, die bij een samenkomst van strijders past, een geestdrift, die zich uitte in hartelijke toejuichingen en die een bekroning vond in het spontaan opgezette défilé voorbij den Leider na afloop van de vergadering en in den marsch door de stad. Nadat de viaggen der Beweging wa ren binnengedragen, sprak de propa- ganda-inspecteur van' het hoofdkwar tier; Jac. Frentrop, een kort woord, waarna ondei daverende toejuichingen de Leider met zijn medewerkers de zaal binnentrad. Mussert, die met het lied der zwarte soldaten werd verwelkomd, nam vóór in de zaal plaats temidden van de hoo- gere functionarissen en gasten, tot wie behoorden: de Secretaris-Generaal der Beweging, ir. Huygen, de voorman der Germaansche SS, Feldmeyer de com mandant der WA. mr. A j. Zonder van, de waarnemend-commandant van den Nederlandschen Landstorm, Ober- sturmführer Delfs en den gewestelijk politieDresident overste van Hilten. De Gewestleider H. L. G. Ouwerkerk sprak vervolgens eer welkomstwoord, waarna de stormsters een aantal va- derlandsche liederen ten gehoore brachten. Propaganda-inspecteur Frentrop gaf Wie hiervan meer wil weten, doet goed onbevooroordeeld de werkzaamheden van het Nederlandsche Arbeidsfront te overzien, dat in de luttele jaren van zijn bestaan prachtig werk heeft ver richt. Is daarmee de taak van het socialis me vervuld? Geenszins. In een tweede artikel daarover meer. HAMA. een indruk van wat de N.S.B. met de Amsterdamschc strijd-actie beoogt en uitte zijn dankbaarheid tegenove; Mus sert, omdat deze de actie heeft willen stimuleeren door zijn aanwezigheid en zijn medewerking. „Leider", zoo zeidé hij, „ga ons voor, redt uw Germaansch Nederland, red* ons volk". Mussert vfaarschuwt En toen sprak Musert, die op het po dium eerst weer de hulde van zijn ge trouwen in ontvangst moest nemen, een hulde, die zich uitte in ovationeele toejuichingen, de vergadering toe. Een boeiende redevoering, waarin de ernst der tijden doorschemerde, maar waar uit bovenal een krachtig geloof sprak dat de strijders moest stimuleeren. Mussert vergeleek den toestand van vóór 1940 met dien van na 1940 en wees er daarbij op, dat ons volk niet ontwaakt is. maar slechts even is. wak ker geschrokken om daarna weer in te 9lapen. Eerst de dreigende invasie be gint bezorgdheid te wekken onder hen, die vroeger dachten dat de komst der Anglo-Amerikanen een feest zou be- teekenen. AEneeland Mussert herinnerde aan het bolsjewis-*0Qfdsted tisch gevaar, maar ook aan het gevaar aan de westgrenzen, die wij nooit heb ben verdedigd maar waar nu de Ne derlandsche Landstorm meehelpt om in te halen waar wij te kort schoten. En wat de toekomst betreft, zei de Leider, dat het nu nacht is en storm op zee. De nacht zal echter voorbij gaan, de storm zal gaan liggen en de zon zal komen cm een vreedzamer tafereel te belichten. Dan zal het nationaalsocia lisme worden omgezet In een daad. Hartstochtelijk waarschuwde Mussert tegen het bolsjewisme dat Europa na een Duitsche nederlaag zal beheerschen en stelde daartegenover het gelukkige lot dat de vrije landen in de Germaan sche volkerengemeensch tp wacht, een lot dat bezegeld wordt door het woord en de trouw van den Führer. Mussert besloot zijn rede met een beroep op de eendracht van allen. En toen hij tenslotte zijn strijders vroeg aan het werk te gaan. trouw aan hun beginselen en trouw aan de Beweging, toen verhief zich de stampvolle zaal en het eindeloos gejuich was een ant woord. dat geen twijfel overliet. Na afloop van de vergadering for meerden zich de aanwezigen tot een indrukwekkenden stoet. die. voorafge gaan door de muziek, defileerde voor bij den Leider, die op het balcon van het gewestelijk kwartier was versche nen. Messerschmitt en Heinkel onderscheiden. Koning Michael van Romenië heeft aan nrof. Messerschmitt en dr. Ernst Heinkel het gouden kruis van de Roe- meensche orde voor vliegprestaties ver- leend. HU adopteerde 14 kinderen. Een Fin- sche boer, wien onverwacht een zeer groote erfenis ten deel viel, kocht daar voor een landgoed met bouwland en adopteerde tevens een 14-tal weezen aan wie hij deze bezittingen ter beschikking stelde, om op deze wijze zijn blijdschap te toonen. Vernielzucht in Engeland. Naar de „Yorkshire Post" mededeëlt, neemt den laats ten tijd in Engeland In verschillende steden de vernielzucht hand over hand toe. Uit leegstaande huizen worden pijp leidingen, planken, venstersponningen en alles wat maar eenlgszins te sloopen valt, weggestolen. Communistische aanval op Franco. Tijdens een meeting in den Stadsschouw burg van Oran richtte de uitgeweken communist Bill I Oux onder luid applaus van zijn toehoorders aanvallen tegen Franco en het nationale Spanje. Onder de aanwezigen bevonden zich talrijke ge- emigreerde roode Spanjaarden. De uitwerking der Duitsche bommen. De diplomatieke vertegenwoordigingen van in de neutrale Europeesche oofdsteden laten thans doorschemeren, dat het beter zou zijn. indien nuitsch- land en Engeland ophielden elkanders steden door middel van luchtbombarde menten te vernietigen, omdat de Ameri kanen de eenigen zUn. die daaruit voor deel hopen te kunnen halen. Hieruit blijkt voldoende, dat de Duit sche bommen op de Engelsche hoofdstad een geduchte uitwerking hebben. KEURINGEN. Voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bU de Nebenstellen der Waf fen-SS Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lan- gestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gro ningen, Hei 46; Enschede, Hengelo- rchestraat 30 en het SS-Ersatzkommando Nicderlande, Den Hagg, Korte VUverberg 5. 9 Maart, 9—14.00 uur, Rotterdam, Deut sche Oberschule, Westerlaan 2. 10 Maart. 912.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord- Brabant. Markt 45: 15—18.00 uur, Venlo. Deutsches Haus. Egmondstr 16; 11 Maart. 9—12 00 uur, Arnhem. Café Royal; 15—18.00 uur. Zwolle. Hotel Gijtenbeek 12 Maart. 912.00 uur. Groningen. Heerstraat 46; 15 —18.00 uur. Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstr 13 Maart. 9—14 00 uur. Amster dam. Dam 4 14 Maart. 9—14 00 uui. Utrecht. N.V Huis. Oudegracht 245. 15 Maart, 914.00 uur, Amersfoort. Pol Durchgangslager, Leusderweg. in een artikel, dat wjj ontvingen van den C.D. te Berlijn en dat han delt over de hergroepeering der Amerikaansche luchtmacht en de wjj- ziging der productieplannen, wordl geconcludeerd, dat tenslotte de wer kelijke bedoeling van generaal Ar- nold, den opperbevelhebber van het Amerikaansche legerluchtwapen, eerst bleek in Februari van dit jaar, toen sterke formaties van het 15de lucht- corps uit Italië en van het 8ste en 9de luchtcorps uit Engeland tegelijk boven Duitschland verschenen en daar gelijktijdig bomaanvallen pleeg den op talrijke punten in een gebied, dat zich uitstrekte van Pommeren tot de Oostmark en van Beieren tot het- Hannoversche. De Amerikaansche berichtgeving, die er eenige maanden geleden nog hoog van opgaf, wanneer een dagaanval door duizend toestellen waarvan uiteraard de helft jagers was uitgevoerd, sprak daarna over vijftienhonderd, tweeduizend en bij de gecombineerde aanvallen uit Italië en Engeland zelfs over drieduizend en meer toestellen, die gelijktijdig boven Duitschland ope reerden. Ongetwijfeld klinken derge lijke cijfers ook den leek vrij fantas tisch in de ooren en van Duitsche mi litaire zijde worden zij dan ook beslis! gedementeerd. Strjjd tegen Duitschen jachtafweer Intusschen heeft dit gegoochel met getallen uitsluitend beteekenis voor de galerij. Van werkelijk belang zijn slechte de strategische opzet en het strategische doel, alsmede de mogelijk heden hiervan. Wat hun strategisch doel betreft, zijn de Amerikanen open hartig als stee is. Zij hebben een begin gemaakt met dén „luchtslag boven Duitschland", dien generaal Arnold om streeks nieuwjaar heeft aangekondigd en die zou moeten leiden tot de abso lute superioriteit van de geallieerden in de lucht boven het Duitsche Rijk Dit doel hjpen zij te bereiken dooi hun vliegtuigproductie, voorzoover die niet absoluut noodzakelijk is voor an dere fronten, in haar geheel in de waagschaal te werpen tegen Duitsch land. Met behulp van massale aanval len op een groot aantal ver uiteenlig- gende punten, streven zij er naar, den Duitschen jachtafweer zooveel mogelijk uiteen te rukken, natuurlijk om de ongetwijfeld groote vuurkracht hun ner flying fortresses en liberators op zoo klein mogelijke formaties Duitsche jagers te kunnen concentreeren. Niet opgewassen tegen de jagers. Overziet men hetgeen de laatste maanden in de vakpers, maar daar naast ook in de Duitsche bladen, ver schenen is over de Amerikaansche dag- Men heeft Zaterdag in de krant kunnen lezen, dat het dezer dagen honderd jaar geleden was, dat D». Herman Johan Aloysius Ma'-w Schaepman geboren werd. En ik dacht toen opeens weer aan de be roemde uitspraak van onzen be roemden dichter Willem Kloos. na melijk die van de steenen zuilen, welke in een rijtuig een pleizier- tochtje maken en naderhand uit bitteren gaan. Of zoo iets, want ik citeer uit het hoofd. 3n hierme de moest Schaepman literair wor den gedood. De dichter Schaepman volge ling van Vondel en Bilderdijk heeft het in de tachtiger jaren der vorige eeuw moeten ontgelden. Zijn jeugdige critici hebben hem gehoond en gescholden. Bij herha ling is hem met gloed en geest drift een eeuwige plaats voorspeld in het Inferno der Nederlandsche Letterkunde. De jaren zijn voorbijgegaan.... En een nieuw geslacht heeft ook in het dichterlijk werk van Schaep man robijnen met den warmen gloed van het bloed en juweelen met de schittering van het stralen de licht ontdekt. Het zij zoo, en laten wij er ons over verheugen. Maar het diepst verheug ik mij op dit oogenblik over den Schaepman, die onder het onweer der felste aanvallen rustig zeide: „Wanneer van den Olympus een stem verno men wordt, dan behooren de ster- felijken in het dal te zwijgen". Hij bedoelde zijn eigen stem. Een man mét zulk een fierheid van geest, met zulk een trotsch zelfbesef kon niet ten ondergaan. Laat hij ons dóérln vooral ten voorbeeld zijn. V.OVIDIUS. J aanvallen, dan doet men een dubbele! i indruk op, n.1. dat in bevoegde Etuit- sche kringen de beteekenis van dit of fensief zeer zeker niet wordt onder schat, maar dat men er aan den ande ren kant niet aan twijfelt, of het Duit sche luchwapen zal er het hoofd aai kunnen bieden. Men constateert, dat de Amerikanen er naar hebben gestreefd hun bommenwerpers zoo zwaar tc pantseren en te bewapenen, dat zij zelf standig zouden kunnen opereeren, ooi- tegen sterken jachtafweer. Deze opze wordt als mislukt beschouwd, daar zii er reeds spoedig toe overging, om haar bommenwerpers door snelle jagers te doen vergezellen. Naar een adembenemende!! climax. De Amerikaansche vliegtuigindustrie heeft de Duitsche uitgedaagd voor een duel op leven en dood. Dit doel beloof' in de komende maanden een adembe- nemenden climax te bereiken. Men tracht dat in Duitschland niet te ont kennen, maar Is tezelfdertijd vol ver trouwen in de eigen kracht. I)e waarnemend burgemeester van Den Helder brengt het navol gende ter openbare kennis: Bij het schieten met luchtaf weergeschut moet de bevolking zich onverwijld in de schuilkelders, onderscheidenlijk haar woningen begeven. Het is verboden om zich gedurende het schieten op straat of in de open lucht op te houden. Aan de verduistering moet dc grootste zorg worden besteed. Voor het overige dienen dc voorschrif ten van de militaire, onderscheiden lijk de Nederlandsche ambtenaren (politie) onvoorwaardelijk te wor den opgevoled. Het heeft er den schijn van, dat alle prijzen van de „Winterhulp"-loterij min of meer in Formosa komen te val len. Nadat wij enkele weken geleden nog berichtten over eei grooten prijs, dien een bezoeker van dit restaurant rr.ee naar huis kon nemen, bereikt ons thans de mededeeling, dat eergister avond de heer v. d. Blom, de „Winter- hulp"-debutant, wederom het genoegen smaakte aan een bezoeker een bedraa van 100 gulden contant te kunnen uit betalen. Een genoegen, dat ongetwijfeld voor den gelukkigen winnaar niet min der was De heer G. Roetman, Rijks Zeeloods tc Hoek van Holland, hoopt op 10 Maart a.s. den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij het Neder'andsche Loodswezen. Het adres van 'den heer Roetman is Prins Hendrikstraat 216, Hoek van Holland. Dezer dagen kwam een bewoner van Julianadorp tot de onaangename ont dekking, dat onbekenden des nachts zijn varken uit het hok hadden wegge haald, waarna zij het op zijn erf vol gens de regelen der kunst van het leven hadden beroofd. Het scheen ech ter, dat zij in hun bezigheden plotse ling waren gestoord, daar den volgen den morgen het geslachte dier nog com pleet op het erf aanwezig was. Ver moedelijk hadden de clandestiene slachters hals over kop het veld moe ten ruimen. De gedupeerde eigenaar heeft de politie van het gebeurde in kennis gesteld. van 29 Febr. tot 3 Maart 1944. Bevallen: C. Dol—van Andel, d. K. BakkerBakker, d. M. E.Mlnneboo —Snel, d. N. Pepplnck—Van Zandwijk, d. L. Bakker—Zandstra, d. C. Takken —De Jong, d. N. Prins—Plaatsman, z. Ondertrouwd: S. Donze en V. Los. C. v. Wessel en J. A. Groen. W. Kerkhoven en A. F. Bijl. W. Wiringa en A Kramer. W. J. de Wit en M. A. Bekker. Getrouwd: H. J. Verwoerd en L. J. Toes. B. Bonarius en J. de Wit. Van 3 tot 7 Maart 1944. Bevallen: IJ. Holtrop—Hofstra, d. W. Riedeman—v. d. Akker, d. M. G. Ruitenburg v. Straten, d. G. Smit—Jim- mink, d. A. KerkhovenGi'ootendorst, z. M. Oostendorp—De Boer, d. G. Mondeel—Duinker, d. A. Klaasse— Bosch, d. Getrouwd: p. Kraak en A. M. Mo lenaar. Een bewoner van de Kerkgracht deed aangifte, dat een hem toebehoorend damesrijwiel, staande in de Walvisch straat, was ontvreemd. Eveneens werd aangifte van diefstal van een rijwiel gedaan door bewoners van den Huisduinerweg en den Ja,i Verfailleweg. Door een bewoonster van dc Tweede Vroonstraat werd aanigfte gedaan, da' in haar woning was ingebroken, waal bij eenige huishoudelijke artikelen waaronder een fruitstel en een paar kussens waren ontvreemd. Ten nadeele van een bewoonster van den Middenweg werd een hoeveelheid veevoeder ontvreemd. Iemand uit de Van Hogendorpstraat deed aangifte, dat in een woning in de Jan in 't Veltstraat, waarvan de bewo ners naar Alkmaar zijn geëvacueerd. was Igebroken. Een dame uit de Wagenstraat deen aangifte van vermissing van eenig waschgoed en een hoeveelheid brand stof. Pit en Pat. - „Leelijke opschepper!" en meer van dergelijke scheldnamen kreeg de veldwachter, door veront waardigde kindermonden geuit, te ïp- casseeren, toen deze Pit en Pat met hun vriendjes Bertus en Koen bij den com missaris aanklaagde, wegens diefstal van een konijn. Ruim tweehonderd kinderen leefden Zondagmiddag met gezichten rood van opwinding in de avonturen van Pit en Pat mede. Het gezelschap van Martin van Del den, dat 's middags de jeugd bezig hield, bezorgde als Lachsprinters in de cabaret-revue „Vroolijk allerhand!" des avonds den ouderen een echten lachavond. Leo van Norden, de revue komiek. John Flesco, de grappige pa rodist en Nelly van der Veldt zorgden voor de vroolijke noot en Frans Eyk- hof en Hetty Ringers voor de roman tische nummers, 't Was geen wondei dat de zaal Wiron vrijwel uitverkocht was. Ontslag verleend. Bij besluit van den Directeur-Generaal van den Landbouw te 's-Gravenhage Is met ingang van 1 April a.s. op diens verzoek eervol ontslag ver leend aan den heer H. D. Schilhorn van Veen alhier als hoofdassistent bij den Rljkslandbouwvoorlichtingsdienst In de Wierlngermeer. Benoemd. Bij besluit van den Secreta ris-Generaal van het Departement van Financiën is met ingang van 1 Maart J.l. mej. S. G. Bronner te Wieringerwerf, ty piste bij de administratie van het Rent ambt Wierlngermeer, bevorderd tot, schrijfster tweede klasse bij voormelde, administratie. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraken van de strafzitting van 3 Maart 1944. Overtredingen van hel Wegenverkeers reglement: J. R. te Koedijk, fs b. of 3 dagen. Overtredingen van de Jachtwet: Th. J. W. te Oude Niedorp, f 40 b. of 20 d. T. W. A. te Oudorp, P. R. te Warmenhuizen leder fioo b. of 50 d. Overtredingen van de Motor- en Rijwiel- wet: C. de R. te Broek op Langendijk, f 2 b. of 1 d. J. B. te Broek op Langendijk. f3 b. of 2 d. K. v. d. W. te Sint Panera f S plus f1 b. of 2 plus 1 d. Overtredingen van het Algemeen Regle ment Dienst Spoorwegen: R. N. H. te Bel gen, f6 b. of 3 d. Overtredingen van het Broodbesluit: S v. d. W. te Winkel f40 b. of 20 d. Overtredingen van de Drankwet: W B. te Schagen. f 50 b. of 25 ri.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1