DAGBLAD VOOR Zware gevechten bij Kriwoirog en Sjepetowka. Moskou krijgt deel der Italiaansche vloot. Bruggehoofden bij Narwa uiteengeslagen en Sovjets zware verliezen toegebracht. Vijandelijk convooi uit de lucht gebombardeerd. Weer een terreur aanval op Berlijn. Strijd neemt in hevigheid toe. Het wil Sovjet-voorposten in Frankrijk bezitten. Britsche kritiek op deze uitlevering. Amerika zal steunpunten na den oorlog niet prijsgeven. Verduister v. 18.457.- u. Zweedsche persstem over de invasie. BRITSCHE MILITAIREN VERLATEN TURKIJE. Nieuws in 't kort. Verzoek aan de jeugd r\ J STADSNIEUWS. De heer Pasman verlaat onze stad. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersebe editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 10 MAART 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 59, 2 pagina's. Deae Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties In deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheeie oplage op aanvrage. O UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Terwijl by Kertsj verscheidene Sov- jetaanvallen mislukten, rukte de vijand In het penetratiegehioti ten zuidwesten van Kriwoirog in zware, nog voortdu rende gevechten verder op. In de wa teren noord-westelijk van den Krira werd een bolsjewistische torpedomotor boot door bewakingsvaartuigen der marine vernietigd. Ten westen van Kirowograd bleven nieuwe aanvallen van den vijand zonder resultaat. In het gebied van Swenigorodka, ten zuiden van Sjepetowka en ten zuid westen van Jampol bieden onze troe pen den op talrijke punten met sterke strijdkrachten aanvallenden holsjewisti- ten hardnekklgen tegenstand. DaarbU werden alleen al in één corpssector 42 vijandelijke pantserwagens stukgescho ten. Ten westen van Kritsjef gingen de bols jewisten met verscheidene divisies tot den aanval over. Na zuivering van plaat selijke penetraties werden zij met zware verliezen teruggeslagen. Aan den autoweg Smolensk—Orsja zette de vijarid zijn doorbraakpogingen voort, die opnieuw in het afweervuur van alle wapenen voor onze stellingen ineenstort ten. Ten zuidoosten van Witebsk leidde een eigen aanval, in weerwil van hardnekki- ^en tegenstand en herhaalde tegenaanval len der bolsjewisten, tot opheffing van 'n penetratie uit de gevechten van de voor gaande dagen. Tusschen Newel en 't meer van Pskof mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Zuidwestelijk van Narwa wonnen onze tegenaanvallen tegen hardnekkig vijande lijk verzet opnieuw terrein. Zoo sloeg de 20ste Estlandsche SS-brigade onder bevel van den SS-Oberführer Augsberger in samenwerking met Germaansche vrijwilli gers van een SS-pantsercorps in aanvals- gevechten, die verscheidene dagen duur den, de beide vijandelijke bruggbhoofden aan de Narwa uiteen en bracht den vij and zware verliezen aan dooden en ge wonden toe. Hernieuwde Sovjetaanvallen werden afgeslagen, nadat 14 vijandelijke pantserwagens waren stukgeschoten. In het hooge noorden sloegen troepen van leger en Waffen-SS aanvallen van overmachtige vijandelijke strijdkrachten af. Een landingspoging der bolsjewisten op het Visschersschiereiland werd ver ijdeld. Vijandelijk convooi gebombardeerd. Van de Italiaansche fronten wordt ver- kennings- en stoottroeobedrijvigheid aan weerszijden geméld. Duitsche torpedo vliegtuigen hebben in de avonduren van gisteren voor de Algerijnsche kust een vijandelijk ravitailleeringsconvooi aange vallen. Vijf transportschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 52.000 ton werden zwaar beschadigd; terwijl"boven het con vooi twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. In de Egeïsehe Zee sloegen bewakingsvaartuigen der marine bij het eiland Kos een van de Turksche territo riale wateren uit ondernomen aanval van drie Britsche torpedomotorbooten af en beschadigden een dier booten zoo ernstig, dat zij verloren geacht kan worden. De luchtoorlog. Bij een nieuwen aanval van formaties Amerikaansche bommenwerpers en jagers, in de middaguren van gisteren op Berlijn ondernomen, leed de vijand door onze luchtverdedigingsstrijdkrachten wederom zware verliezen. In hevige luchtgevechten en door luchtdoelgeschut werden 112 vij andelijke vliegtuigen, waaronder 66 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten Door neergeworpen bommen ontstonden in eenige deelen der stad schade en ge ringe verliezen onder de bevolking. Duitsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht doelen in Zuid-Engeland aangevallen. .Formaties Amerikaansche bommenwer pers, die Donderdag in de middaguren Duitsch gebied waren binnengevlogen, hebben, naar het D.N.B. verneemt, ge bruik gemaakt van de aaneengesloten laag nevels om opnieuw een terreuraanval op Berlijn te richten. In woonwijken van eenige stadsdeelen ontstond schade en werden verliezen onder de burgerbevol- kin veroorzaakt. De Duitsche luchtafweer bestreed de Amerikaansche bommenwer pers, ondanks de zware belemmering door den ongunstlgen weerstoestand, op krach tige wijze en vernielde een aantal vier motorige bommenwerpers en hen be schermende Jagers. Ook op de vlucht te rug werden de vijandelijke formaties door strijdkrachten der Duitsche luchtverdedi ging onafgebroken verder bestreden. De formaties Amerikaansche bommen werpers werden op den heen- en terug weg, vooral echter boven Groot-Berlijn, beschoten door batterijen zwaar en zeer zwaar luchtdoelgeschut. Het afweervuur, dat in sommige fazen van de gevechten bijna trommelvuur werd, bracht den gol ven vijandelijke bommenwerpers gevoeli ge verliezen toe. Naar het D.N.B. ver neemt, is reeds geconstateerd, dat een aantal toestellen zijn neergeschoten. Ziekenhuizen getroffen. Bij den luchtaanval op Berlijn op 9 Maart, die steeds meer een zuiveren ter reuraanval blijkt te zijn, hebben de for maties Amerikaansche bommenwerpers, naar het D.N.B. verneemt, het Rittberg- ziekenhuis, het Hubertus-zlekenhuis en het Hindenburghospitaal, alsmede een ba rak van het Roode Kruis zwaar getrof fen. Begrijpelijkerwijze viel hierdoor een vrij groot aantal slachtoffers te betreuren. Daarenboven vielen de bommen tn zuivere woonwijken van de Rijkshoofdstad. Ook Hannover bestookt. Op hun vlucht naar Berlijn hebben for maties Amerikaansche bommenwerpers een vrij groot aantal brisantbommen neer geworpen op woonkolonies van de stad Hannover. Dank zij de uitstekende lucht beschermingsmaatregelen was, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, de schade naar verhouding gering. BERLIJN, 9 Maart. De ANP-cor- respondent meldt: De hevige .slag op den zuidelijken vleugel van het Russische front neemt nog voortdurend in omvang toe en daar, waar de aanvallen van het roode leger aanvankelijk nog een plaatselijk karakter droegen, breiden zij zich over een groote frontbreedte uit. In toene mende mate doen zich thans ook de Duitsche tegenaanvallen voor den te genstander gevoelen. Naar te Berlijn verklaard wordt, is het nog te vroeg om van de situatie een juist beeld te kunnen geven, daar de strijd, die een zeer wisselvallig karakter draagt, nog in vollen gang is. De druk der Sovjet-Russische aan vallen is nog steeds in hoofdzaak op het zuidelijke front gericht. Ten zuid westen van Kriwoirog zijn sterke bols jewistische strijdkrachten de Duitsche linies binnengedrongen en verbitterde gevechten zijn hier aan den gang. Ten westen van de stad hebben de Duit- schers een tegenactie ondernomen. Het zwaartepunt der verbeten worsteling, die in het zuiden gaan de is, ligt ongetwijfeld tusschen Sjepetowka en Jampol, waar de Sovjet-Russische legerleiding blijk baar een beslissing nastreeft. Te Berlijn wordt thans toegegeven, dat lichte strijdkrachten van het roode leger bij hun opmarsch naar hel zuiden op twee plaatsen den spoor weg tusschen Tarnopot en Odessa hebben overschreden. De Duitsche tegenaanvallen hebben in de eerste plaats ten doel, de hierdoor ontsta ne gevaarlijke situatie te eigen gunste te doen keeren. De Sovjet-Russische aanvallen el ders aan het_ front zijn, naar het oor deel van Berlijnsche militairen, meer te beschouwen als afleidingsmanoeuvres. Generaal veldmaarschalk Rommel, die zich tijdens een Inspectiereis van de afweerkracht der Kanaalkust op de hoogte stelde, schrijdt na een inspectie van een kustbatterij langs het front der aangetreden troepen PK Rademacher/HH/St/P m Zooals men weet, zal tengevolge van een rechtstreeksche overeen komst tusschen Sovjet-Rusland en de Ver. Staten een derde van de Italiaanscht vloot, welke in Sep tember laatstleden in handen van de Anglo-Amerikanen viel, aan de Sovjets worden uitgeleverd. Deze beslissing heeft te Londen een zekere ontstemming teweeg gebracht. Londen heeft inderdaad het toenemen van de vlootmacht van een land. het moge dan ook een bevriend land zijn, steeds inet leede oogen aangezien. Het wordt beschouwd als een beieediging voor de Britsche admiraliteit. Wat de voornaamste belanghebben de betreft, de regeering van Badoglio, die evenmin werd geraadpleegd, heeft zich bepaald tot het aanteekenen van protest en tot de bedreiging gezamen lijk ontslag te nemen. Ontstemming en protest hebben den Sovjet-ambassadeur te Algiers. Bogo- molov, niet verhinderd na afloop van een congres te verklaren, dat Sovjet- Rusland weldra aan de gemeenschap pelijke bescherming van de Middel- landsche Zee zal deelnemen. Sovjet-voorposten in Frankrijk? Deze veelbeteekenende woorden schijnen de berichten uit Zweedsche bron te bevestigen, volgens welke de Sovjet-marine de Middellandsche Zee niet zou verlaten. Moskou zou voor deze gewezen Italiaansche schepen een bestendige basis hebben gevraagd, wel ke Frankrijk zou moeten afstaan. On der deze steunpunten, welke in het be zit van Sovjet-Rusland zouden over gaan eri dus voorposten zouden wor den van het imperialisme der Sovjets noemt men Bizerta en Mers ei Kebir. Het uitleveren van de vlooteenheden van de Sovjets door de Amerikaan sche autoriteiten zou te Malta plaats vinden in aanwezigheid van talrijke Sovjet-Russische persoonlijkheden. De Italiaansche bemanningen zouden ont- Harry Hopkins over plannen der V.S. Slechts aan de fronten wordt over het lot van ons vaderland beslist! Slechts Hun de fronten. Ja, daar al leen ligt de beslissing. Een der belang rijkste fronten is ongetwijfeld DE ZEE. sinds eeuwen het terrein, waar cie Ne derlander zich het beste thuis voelt en waar ons volk zijn grootste triomfen vierde. Volk van Nederland, keert U met af van de zee, laat anderen U den weg naar zee niet versperren! Bedenkt, dat de zeevaart de stuwende hartslag van ons Volk is en zeer zeker gezegd mag worden: „ZONDER ZEEVAART HEEFT NE DERLAND GEEN TOEKOMST MEER". Strijdt derhalve mee voor Europa's vrijheid ter zee en meldt U als vrij williger bij de Kriegsmarine! Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlichtin gen worden verstrekt door de Marine- annahmestelle West für Germ. Frei- willige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzcommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, Nebe- stellen: Amsterdam: Dam 4. Alkmaar- Langestraat 5, Groningen: Heerestr. 46, Enschedé: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Qrtskomma"d?nturen in Ne derland. „Het volgende artikel is de duidelijk ste en belangrijkste formuleering var de Amerikaansche plannen voor na den oorlog, die tot dusver van het Witte Huis is vernomen," zoo meldt het tijd schrift „American Magazine". De naaste permanente medewerker van Roosevelt., Harry Hopkins, heeft deze formuleering, aldus het tijdschrift, op schrift gesteld. Het is volkomen duidelijk, zoo zegt Hopkins, dat de Vereenigde Staten uit dezen oorlog als het „rijkste en mach tigste volk ter wereld" te voorschijn zullen komen. Wanneer eindelijk het Signaal klinkt, dat de oorlog ten einde is, dan zal van alle groote mogend heden alleen het gebied der Vereenigde Staten ongeschonden en geheel intaci zijn, en het Amerikaansche volk zaï over de grootste oorlogs- en koopvaar dijvloot beschikken. Ook zal men meet vliegtuigen hebben dan welke ander» natie ook Het industrieele apparaat zal een geweldig aantal goed-gesehool- de handwerkslieden bezitten. Met de Sovjet-Russen kan men schit terende zaken doen. Direct in het eer ste jaar na den oorlog ^al de Sovjet- Unie voor een bedrag van minsten- 750 millioen dollar contant in de Ver eenigde Staten moeten koopen, machi nerieën, electrische centrales, spoor- wegmaterieel enz. Deze aankoopen zul len op z'n minst tien jaar lang worden voortgezet, want Sovjet-Rusland moei ontzaglijk groote verwoeste gebieden weer opbouwen. Sovjet-Rusland zal daarna ten minste vijftig jaar noodig hebben om zijn eigen industrie uit te breiden en om aan het land een mo dernen levensstandaard te geven. Hier voor zal het alles hoofdzakelijk uit de Vereenigde Staten moeten betrekken Ook China moet een afnemer van Amerikaansche goederen zijn. Ten slotte wordt gesproken over de Engeische concurrentie Maar het is ten eerste in het belang van Engeland tot overeenstemming te komen met de Vereenigde Saten en ten tweede denkt de Amerikaansche regeering er niet san haar militaire en civiele steunpun- en in de wereld prijs te geven. Ik, al dus Hopkins, ben er ook van overtuigd dat men de Amerikaansche steunpun ten op de Caraïbische eilanden kan be houden, want Engeland heeft ze voov 99 jaar aan de Vereenigde Staten ver pacht en is gebonden aan een pachtver drag. Bovendien is Engeland „moe en zeer zwaar geeisterd". Het had zich van den eersten wereldoorlog nog niei hersteld toen reeds de tweede begon Engeland is een eiland met fabrieken en de grondsoffen voor deze fabrieken moet hot uit het buitenland betrekken Bovendien zijn veel van deze fabrieken door de Duitsche luchtmacht verwoest Het is evenzoo onwaarschijnlijk, dat En geland een of andere ambitie zal koes teren in een wereld, waarin de „drang der volken naar zelfbeschikking" niet langer kan worden tegengegaan. Enge land moet weliswaar leven van den uitvoer zijner goederen, maar den wereldhandel kan het niet beheerschen Thans, „nu de in ellende levende naties ter wereld (Slumsnations)" zich onder leiding der Vereenigde Staten beginnen te roeren en naar welstand streven kan Engeland de behoeften van deze volken niet bevredigen. Wanneer En geland voor zijn handel schepen nood-'g beeft, zal men het schepen verhuren, geenszins echter verkoopen. Overigens moet toch de geheeie wereld overal weer worden opgebouwd en het materiaal hiertoe moeten de Vereenigde Staten leveren. De Ver eenigde Staten zullen voor deze leve ranties zooveel contant geld eischen als de klanten maar eenigszins kunnen betalen. De rest moeten zij in termii- nen en met een zoo hooge rente beta len, dat de Amerikaansche belasingbe- taler geen verlies lijdt. Natuurlijk zal men staan op een passenden waarborg voor deze terugbetalingen. Wie van de Vereenigde Staten goederen op crediet wil koopen, moet de garantie geven dat Amerikaansche belangen in zijn land niet op zekeren dag worden ont eigend. Iedere leening mag slechts wor den gebruikt voor aankoopen in de Vereenigde Staten Voor het betalen van buitenlandsche werklieden b.v mag dit geld niet worden gebruikt De Amerikaansche regeering zal om deze reden zoowel het economische leven als het kapitaal steunen wat betreft de betrekkingen met het buitenland en zij zal deze derhalve moeten contro leeren. Dit is de ware ..samenwer king". scheept worden, en Sovjet-Russische bemanningen, die reeds op weg zijn, zouden bezit nemen van de schepen, die in afwachting van het afstaan van het door Moskou geëischte steunpunt in verschillende havens van Noord- Afrika zouden aanleggen. Churchill over de Italiaansche vloot. Churchill heeft Donderdag in het Lagerhuis volgens den Britschen be richtendienst een verklaring afgelegd over de uitlevering van een deel der Italiaansche vloot aan de Sovjet-Unie. Churchill bevestigde in zijn uiteenzet ting o.m. de verklaringen van Roose velt, volgens welke de kwestie van het toekomstige gebruik der Italiaansche vloot het onderwerp is geweest van eenige discussies tusschen de geallieer den. Vooral is bij deze discussies de aandacht gewijd aan de „onmiddellijke versterking der Sovjetvloot" uit Anglo. Amerikaansche of Italiaansche mid delen. Voorts verklaarde Churchill, dat „op het oogenblik een wijziging in de over eenkomst met de marineautoriteiten van Badoglio volgens welke de Ita liaansche schepen en bemanningen aan den gemeenschappelijken strijd tegen den tegenstander op de oorlogstoonee- len, waar zij thans opereeren, deelne men, onder oogen wordt gezien. „Men zal wellicht vinden, zoo zeide Chur chill woordelijk, dat men de algemee- ne kwestie der beschikking over de vloot van den tegenstander of van den voormaligen tegenstander het best tot den tijd na den oorlog in den srijd te gen Duitschland *en Japan kan uitstel len". Verscheidene afgevaardigden oefen den critiek uit op het feit, dat het bericht over de uitlevering van een deel der Italiaansche vloot aan de Sov jet-Unie in de Ver. Staten is versche nen vóór het ïn Engeland bekend werd. Churchill antwoordde, dat het niet zijn zaak was de spelregels in zaken vast te leggen, welke vele staten aangaan, die zich lieten leiden door de daar heerschende toestanden en omstandig heden. Een afgevaardigde van Labour stelde de vraag, of het niet een feit was, dat de bij deze gelegenheid ge kozen methode voor het Britsche pu bliek een groot nadeel oplevert, aan gezien na de publicaties in de Ver. Staten alle dagbladen in Groot-Brit- tannië uitgenoodigd zijn geen commen taar op deze aangelegenheid te leve ren, ofschoon de pers in ieder ander 'and ter wereld er reeds een week over discuteerde. Churchill antwoordde, dat hij geloofde, dat het zeer goed is wan neer de Engeische pei-s de Britsche regeering op deze manier helpt. 11 Maart. Zon op 7.04 u„ onder 18.37 u. Maan onder 8.02 u., op 20.08 u. W.A.-KWARTIERT JE. In het W.A.-kwarüertje „Hier W.A." van 18.4518.55 uur over Hilversum 1 zal wCerman Jac. Frentrop Zaterdag 11 Maart a.s. spreken over: „Een groot- rche en 'och eenvoudige taak van de W.A." De „Nya Dagligt Allehanda" komt bij een beschouwing over de mogelijk heden van een geallieerde invasie tot het resultaat, dat men zich niet behoeft te verwonderen, wanneer de geallieer de oorlogsleiding den tijd thans nog steeds niet rijp zou achten voor de in vasie. Terwijl men het moment der invasie tot nu toe op voorjaar 1944 dacht vast te stellen, is het onder de huidige omstandighecten, naar het blad schrijft, mogelijk dat het begin naa' een later tijdstip zal worden verscho ven. Wellicht hoopt men aan geallieer de zijde nog steeds, dat het bommen offensief tegen Duitschland een vol doende aanvulling vormt voor den stormloop der Sovjet-Russische leger? Men moet er echter rekening mede houden, dat de Duitsche lpchtmacht voor en na een niet te onderschatten machtsfactor vormt. Ook de militaire toestand op Het eenige Europeesche corlogstooneel. waar Britten en Ame rikanen thans strijden, wijkt mogelijk aanzienlijk af van de resultaten, die de geallieerden nog met nieuwjaar op op- timisische wijze hadden verwacht. De Italiaansche kwesie heeft ongetwijfeld geleid tot belangrijke vertragingen van het strategische programma. Italië kan thans nauwelijks, zooals men verwacht te, gebruikt worden als steunpunt voor een sprong naar den Balkan De ervaringen van Salerno en Nettuno zijn niet bemoediged en moesten de lèidiDg der invasie te denken geven. De eenige geallieerde formaties met landingser varingen het Britsche achtste en het Amerikaansche vijfde leger, worden tegen de verwachting in nog steeds in Italië vastgehouden en zullen ook in den komenden tijd wel nauwelijks af gelost kunnen worden om den stoot troep voor een invasieleger te vormen Wanneer de invasietroepen eenmaal op het continent zouden zijn. dan zouden de Dultschers het grootste deel van hun troepenmacht tegen de tnvasietroepen in den strijd kunnen brengen, hetgeer. voor de Britten en Amerikanen met groote waarschijnlijkheid een zoodani ge catastrophe zouden veroorzaken, dat hun iedere hoop op de eindoverwinning ontnomen zou worden. TURKSCHE PARLEMENT KWAM BIJEEN. Na een winterreees van twee maan den is het parlement Maandag te An kara weer bijeengekomen om de nor male werkzaamheden voort te zetten In politieke kringen is men van mee ning, dat voorloopig geen verklaringen over den tegenwoordigen Internationalen toestand in het parlement zullen wor den afgelegd. Toch houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de minister president binnenkort verklaringen van algemeenen aard buiten de gebruike lijke vertrouwelijke inlichtingen aan de leden van de fractie der volkspartij zal afleggen. Deze mededeellngen ver wacht men te Ankara nog in den loop van deze week. De minister-president heeft Maandag de naar Ankara ontboden hoofdredac teuren en uitgevers van de bladen te Istanboel ontvangen om hen op de hoogte te stellen van de actueele poli tieke gebeurtenissen en hun instructies te geven. Ii\ politieke kringen blijft men van zelfsprekend belangstellen In de pole miek in Je pers over het staken van de Britsche leveranties aan Turkije. Onlangs is bevestigd, dat ook petro leum en benzine op de lijst voorkomen van goederen, die niet meer zullen worden geleverd. Talrijke Engeische militaire personen in burger, die tot dusver als instructeurs of specialisten hun werkzaamheden verrichtten, •ver laten overeenkomstig het bevel deze dagen Turkije. De openbare meening volgt met bijzondere aandacht de for muleering in de hoofdartikelen van den afgevaardigde Yaltsjin in het blad Tanin, waarin de geleverde Engeische wapens niet alleen onbeduidend, docb ook „oud ijzer" worden genoemd. De afgevaardigde Sadak schrijft In het blad „Aksjam": „Turkije heeft geen reden om aan den oorlog deel te nemen, want het koestert geen ambi ties om zijn grondgebied ui te breiden en evenmin streeft het naar eenige winst. Integendeel, Turkije wil slechts de eigen veiligheid alsmede de veilig heid en onafhankelijkheid van cfc aan grenzende staten zien gehandhaafd." Het blad „Tasviri Efkiar" schrijft, dat Turkije bereid zou zijn een nationalen oorlog te voeren, indien het wordt aangevallen. Turkije onderhoudt vriend schappelijke betrekkingen met Duitsch land Niemand kan van Turkije verlan gen, dat het een vriend, die in den loop van den tegenwoordigen oorlog trouw is gebleven, een gemeenen dolk stoot toebrengt. HET UITOEFENEN VAN HET BE DRIJF VAN TUSSCHENPERSOON IN ONROERENDE GOEDEREN EN VAN DAT VAN VEILINGHOUDER ALS MEDE BETREFFENDE HET HOUDEN VAN VEILINGEN. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. In de Staatscourant van 2 Maart 1944 is op genomen een besluit van de Secreta rissen-Generaal van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van Financiën, betreffende het uitoefenen van het be drijf van tusschenpersoon in onroeren de goederen en van dat van veiling houder, alsmede betreffende het hou den van veilingen. Ten aanzien van tusschenpersonen in onroerende goederen beteekent dit besluit een uitbreiding van het besluit voor de vestiging als makelaar. Staats courant van 3 September 1942, dat thans voor deze categorie van make laars buiten werking is gesteld. Thans Is dus voor alle tusschenper sonen in onroerende goederen, met te rugwerkende kracht tot 1 Jan. 1943, de bedrijfsuitoefening zonder vergunning verboden. Op dit verbod is ten aanzien van hen. die bij de inwerkingtreding van dit besluit het bedrijf uitoefenen en hier mede reeds vóór 1 Januari 1943 waren aangevangen, een uitzondering ge maakt, terwijl diegenen, die in het be zit zijn van een vergunning krachtens bovengenoemd besluit van 3 Septem ber 1942, eveneens van dit verbod zijn vrijgesteld. Voorts wordt in het besluit het hou den van veilingen van roerende goe deren, met uitzondering van machines, producten van land-, tuin- en bosch- bouw, veeteelt, plumveeteelt en vis- scherij en van zaken, genoemd in de artikelen 566 en 567 van het burgerlijk wetboek, verboden. Veilingen kunnen thans dus slechts, na verkregen vergunning van den Secr.-Gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gehouden worden door hen, die het houden van veilingen als hun bedrijf uitoefenen. Dit verbod is echter niet van toe passing op notarissen en deurwaarders alsmede ten aanzien van veilingen, gehouden door den Staat, Provinciën, Gemeenten, Waterschappen, Veenschap. pen of Veenpolders. Ten slotte is in het besluit nog een bepaling opgenomen, dat ten aanzien van hen. die op het tijdstip van inwer kingtreding het bedrijf uitoefenden van tusschenpersoon in onroerende goede ren of veilinghouder, het besluit ge durende twee maanden na dit tijdstip geen toepassing vindt. Voor hen, die binnen twee weken na de inwerking treding een vergunning hebben aange vraagd, is het besluit eerst twee maan den na den datum van de beslissing op die aanvrage van kracht. Aanvragen etc. moeten- worden ge richt aan het hoofd van de afdeeling handel van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart. Op landmijn getrapt. Toen twee man nen, wonende te Steenbergen en werk zaam te Bergen op Zoom, zich Dinsdag middag rond half drie In de bosschen waagden, niettegenstaande op het gevaar hiervan meermalen is gewezen, had een hunner het ongeluk op een landmijn te trappen. Deze ontplofte met het gevolg, dat van den ruim 50-jarigen J. de rech tervoet tot boven den enkel werd afgesla gen, terwijl de tweede persoon diepe vleeschwonden bekwam. Ongeluk met gestolen auto. Dinsdag J.I. werd te Amsterdam een auto gestolen De eigenaar, een handelaar tn automobtel- onderdeelen uit Leeuwarden, deed hiervan aangifte bij de recherche, die de noodigc bekendheid aan dezen diefstal gaf. Den dag daarop werd uit Apeldoorn bericht, dat op den Amersfoortschenstraatweg de gesignaleerde auto tegen eenige boomen was gereden. De bestuurder, een 17-jarige Amsterdammer, die ongedeerd bleef, werd aangehouden en overgebracht naar Am sterdam. Een andere inzittende, die met den diefstal niets te maken heeft, werd /.waar gewond en in het gemeentelijk zie kenhuis te Apeldoorn opgenomen. Ik woon in een nette buurt. De wasch wordt er in de huiskamers niet voor de kachel te drogen gehangen hetgeen overigens nog niet altijd een teeken van onnetheid is en de deurwaarder van de belasting spreekt er steeds met gedempt geluid. De mevrouwen zitten er 's morgens nooit langer dan anderhalf uur ach tereen bij elkaar op de koffie en over den overbuurman en de over buurvrouw wordt niet erger gerod deld dan overal elders ter wereld over den overbuurman en de over buurvrouw geroddeld wordt. Kortom, ik woon er met genoegen. Bijna schreef ik echter: ik w o o n- de er met genoegen, want dezer da gen kreeg mijn liefde voor mijn nette, rustige straat een leelijken knauw. Het was namelijk in de storm- en sneeuwdagen, die wij kortgeleden beleefden, dat ik een astrakan mutsje droeg niet vanwege de mooiigheid, want het is niet mooi, hoewel er menschen zijn, die beweren, dat 't me heel goed staat, maar omdat ik mijn eenigen lieven hoed, dien ik nog bezit en die bij het minste zuchtje afwaait, nog voor de komende tien jaar wil de sparen. Ik had toen het ongeluk om in mijn straat of daaromtrent langs eenige schoolknapen te komen de heeren waren juist bezig hun Latijn voor dien middag nog even te repeteeren*— en, ziet, de hel brak los! De scheldwoorden hagelden als sneeuwballen maar dan als sneeuwballen van modder over mijn geastrakande hoofd. Hoe zouden de bolleboozen erover denken wanneer zij voortaan hun hoon over mijn astrakan mutsje eens in het Latijn kenbaar maakten? Dat zou vriendelijker klinken voor mij, die het niet verstaan zou, en voor henzelf zou het leerzamer zijn. OVTDIUS. KEURINGEN. Voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataljon ln Amersfoort, Landstorm Nederland. Kriegsmarine en de Germaansche SS ln Nederland. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de Nebenstellen der Waf fen-SS Amsterdam, Dam 4: Alkmaar, Lan gestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 35; Gro ningen, Be, 46; Enschede, Hengelo schestraat 30 en het SS-Ersatzkonimando Niederlande. Den Haag, Korte Vijverberg S. 11 Maart 912.00 uur, Arnhem, Café Royal; 1518.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 12 Maart. 9—12.00 uur, Groningen, Heerstraat 46; 15 —18.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstr. 13 Maart. 9—14.00 uur, Amster dam, Dam 4. 14 Maart, 9—14.00 uur Utrecht, N.V. Huls. Oudegracht 245. 15 Maart, 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol Durchgangslager. Leusderweg. Bij het vertrek van een getrouw employée van v. G. L. Vandaag, 10 Maart, zal de heer Pasman, leider van het kantoor van Van Gend Loos alhier, onze stad verlaten teneinde van zijn welverdiende rust te gaan genie ten. Met den heer Pasman verliest de onder neming een gestaag en ijverig werker, die met liefde zijn taak vervuld heeft en wien geen moeite ooit te veel is geweest, als hij zijn cliënten, en dus zijn bedrijf, kon dienen. Over zijn levensloop het volgende: De heer 3. H. Pasman trad op 1 Septem ber 1891 in dienst bij de N.V. Expeditie- Onderneming Van Gend loos te Mep- pel. Na zes jaar kreeg hij een aanstelling te Amsterdam, waar hij gedurende 18 jaar bleef. In dien tijd beleefde het bedrijf zijn grooten bloei, zoodat het met zeer gemengde gevoelens was, dat de heer Pasman ln 1917 in Den Helder zijn aan stelling aanvaardde. De eerste 4 jaren was het kantoor nog gevestigd aan de Weststraat, daarna werd het verplaatst naar de Spoorstraat. Het is nu ruim twee jaar geleden, dat de heer Pasman zijn gouden jubileum heeft herdacht. 1 Maart J.I. Is hij gepensionneerd, maar toen wij hem gisteren opzochten, zat hij nog als vanouds achter zijn bureau te midden van zijn papieren. Op onze vraag,, wat hij van plan was te gaan doen ln de toekomst, vertelde hij, dat het altijd zijn hobby geweest ls na zijn pensionneering te gaan reizen. He laas gaat dit op het oogenblik moeilijk en zoo heeft hij dan nu besloten voor loopig in zijn geboortestad Meppel bij fa milie zijn intrek te nemen, teneinde op zijn gemak naar een rusthuis uit te zien. Wij wenschen den heer Pasman bij zijn vertrek alle goeds toe en hopen, dat de tijd spoedig moge aanbreken, dat de grenzen weer geopend worden en hij nog van veel schoons in binnen- en buiten land zal kunnen genieten. Als opvolger van den heer Pasman is aangesteld de heer Oosterwijk. De heer Oosterwljk ls reeds gedurende 15 jaar in dienst bij v. G. L.; hij is afkomstig uit Zwolle, waar hij ook zijn eerste dienstjaren doorge bracht heeft. De laatste 6 Jaar was hij in Geldrop, waarna hij aangewezen werd om de plaats van den heer Pasman in te ne men. DE HEER PASMAN. Foto arohief.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1