DAGBLAD VOOR Bolsjewistische pene'tratiepogingen i den zuidelijken sector. in In uiterst zware gevechten bieden de Duitsche troepen weerstand. De Finsche kwestie. Gen eraal-veldmaarschalk Von Runstedt op inspectie. Toulon zwaar geteisterd. Nieuws in 't kort. Rede van Tiso. De lotsverwantschap tusschen Roemenië en Turkye. Tot 15 Mei geen verloven in Duitschland. Een kans voor jonge landarbeiders. Verduister v. 18.45-6.45 u. STADSNIEUWS Bioscoop-programma gewijzigd. De N.G.V.-film naar Den Helder. Witte Bioscoop. Hermes-Nieuws. De H.A.V.-dames in actie. Watervogels winnen van B.K.C. Uilgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V Alkmaar Voordam C 3 Bureau der Ueldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78 Telefoon 3345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 14 MAABT 1944 HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOUAND 88e Jaargang, No. 62, 2 pagina's Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per mm. Bij contraet binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. p VAN DEN FÜH- RER 13 Maart (D.N.B.) - Het Opper bevel der Weermacht deelt mede: »Het zwaartepunt van dh groote Sovjetaan vallen ligt onveranderd in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front. Onze troepen boden daar den met overmachtige strijd krachten aanvallenden vijand hard- nekkigen tegenstand en sloegen ook gisteren talrijke aanvallen in zware gevechten af. In de penetratiege- bieden ten Zuidwesten van Kriwoi- rog, ten Zuidwesten van Oeman en in het gebied ten Oosten van Tarno- pol werden aanv&lstoppcn der bols jewisten opgevangen, nadat een vrij groot aantal vijandelijke pant serwagens was stukgeschoten. Bij deze gevechten heeft een afgesne den gevechtsgroep onder bevel van kolonel Bregenzer den opmarsch van een vele malen sterkeren vijand verscheidene dagen opgehouden, daarna al strijdende het contact mei de linie hersteld en ook daarbij nog 35 vijandelijke pantserwagens in gevechten van dichtbij vermeld, In de zware afweergevechten van de laatste dagen hebben zich in het gehjed ten Oostenvan Tarnopol de 1ste SS- pantserdivisie „Leibstandarte SS Adoli Hitier" onder het plaatsvervangend be vel van Obersturffibannführer Lehmann en de Thüringsche 7de pantserdivisie onder kolonel dr. Mauss bijzonder on derscheiden. Een ecadrille siagvliegers onder bevel van kapitein Rufier on derscheidde zich eveneens bijzonder. In den centralen frontsector kwam het slechts tot gevechten van plaatse lijke beteekenis. In de verbitterde af weergevechten aan den autoweg van Smolensk heeft de Württembergsch- Badensche 78ste stormdivisie onder be vel van luitenant-generaal Traut bui tengewone afweersuccessen bevochten. De vijand verloor in den sector van deze divisie in de periode van 5 tot 8 Maart meer dan 4000 dooden, 43 pant serwagens, 45 stukken geschut en tal rijke andere wapenen. BS de voortzetting van hun ver- geefsche aanvallen ten Noordwesten van Newel, In het gebied van Ostrof en aan het Narwafront le den de bolsjewisten weer zware verliezen. Eigen tegenaanvallen ten Zuidwes ten van Narwa hadden 'n succesvol ver loop. In de Finsche golf beschoten Duitsche torpedojagers op het schier eiland Magerburg Sovjetstellingen en aanvoerwegen met goede uitwerking. BERLIJN, 13 Maart (A.N.P.) In de Wilhelmstrasse is op desbe treffende vragen verklaard, dat geen nieuwe inlichtingen ontvan gen zijn, welke het bepalen van een standpunt ten aanzien van de ontwikkeling van het Finsch-Sov- jetrussiscke probleem noodzakelijk zouden maken, In politieke kringen alhier schijnt men te verwachten, dat in de eerst volgende dagen dit gehcele com plex van problemen wei zal zijn opgelost. Nog steeds kan in de Wilhelmstrasse de grootste reserve in de beoordeeling van de verdere ontwikkeling worden waargeno men. Een Finsche persstem. HELSINKI, 13 Maart (DNB). Naar aanleiding van het feit, dat vandaag Voor vier jaar de vrede van Moskou werd gesloten, schrijft de Aja Suunta onder het opschrift „Een vrede van dwang is voldoende" over de opgedane ervaringen voor de huidige politieke situatie van Finland. Finland, aldus het blad heeft in den tijd zijner zelfstan digheid op 13 Maart 1940, toen het le ger zonder strijd den vijand het eigen land moest prijsgeven en het Finsche front zich moest terugtrekken op de grenzen van den gedwongen vrede, den zwartsten dag beleefd. Veel heeft Fin land bij dezer vrede van Moskou voor vier jaren verloren, maar toch heeft het noch zijn eer noch zijn geloof aan de toekomst van het volk indertijd op gegeven. Thans echter eischt de Sov jetunie door de opnieuw gestelde voor waarden ook nog het opgeven van de eer en het geloof van Finland Het Finsche antwoord daarop kan na vier jaar harde beproevingen slechts lui den, dat het voor de levende generatie van Finland voldoende is éénmaal ge bukt te hebben voor een gedwongen Sovjetvrede. De strjjd In Italië. In Italië kwam het bij levendige ver- kennings- en stoottroepactiviteit aan weerszijden niet tot gevechtshandelin gen van beteekenis. Het vuur van onze vérdragende artillerie veroorzaakte he vige ontploffingen en uitgebreide bran den op de vijandelijke landingsplaatsen in het gebied van Anzio-Nettuno. Britsche bommenwerpers en torpe dovliegtuigen vielen op 12 Maart in de Spaansche territoriale wateren voor den mond van de Ebro het Duitsche s.s Kilissi aan. Het schip geraakte in brand en ging verloren. Eenige Britsche stoorvliegtuigen lie ten in den afgeloopen nacht bommen vallen op plaatsen in West-Duitsch-• land. Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len doelen aan de Zuidkust van Enge land aan." PAKIJS, 13 Maart (Belgapress). De Pariser Zeitung deelt mede dat generaal-veldmaarschalk Von Rund- stedt, opperbevelhebber van de troe pen in het Westen, van 7 tot 10 Maart de troepen heeft geïnspecteerd langs den Westwall. Hij heeft met de meeste aandacht de verdedigingsmogelijkheden bestudeerd, die ten doel hebben eiken vijand, die het zou wagen naar het hart van Euro pa op te rukken, de nederlaag te be- zorgen. Hij bezocht de pantserdivisie SS-Adolf Hitier in aanwezigheid van generaal Sepp Dietrich, Obergruppen- fuhrer van de SS. Grootscheepsche manoeuvres geleid door generaal Witt, hebben hem in staa® gesteld zich rekenschap te geven van den strijdgeest die deze troepen bezielt. Tijdens zijn inspectiereis heeft ge neraal-veldmaarschalk Von Rundstedt besprekingen gevoerd met de bevel hebbers van de weermacht in Neder land en met generaal Von Falkenhau- sen, militair bevelhebber in België en Noord-Frankrijk. Generaal-veldmaarschalk Von Rund stedt verklaarde in een korte toespraak tot een pantserdivisie: „Gij zult on middellijk eiken vijand, die zou lan- dpnterug in zee werpen. Uw onder vinding en Uw strijdgeest bewijzen mij, dat gij dit doen zult". TOULON, 13 Maart (Belgapress). De materieele schade, veroorzaakt door den terreuraanval van Zaterdag op Toulon door het Angelsaksische luchtwapen, is veel grooter, dan die veroorzaakt door de vorige drie lucht aanvallen. Honderdtwintig gebouwen, verschei dene kerken er. monumenten, en een moederhuls werden getroffen of ver nield door de bommen, die geen enkele wijk van de stad gespaard hebben. Het aantal gewonden, dat in hospi talen werd opgenomen, bedraagt 200. Door dit nieuwe bombai dement telt de stad Toulon 4 tot 5000 getroffenen onder de bevolking. DE VERVULDE GARANTIE. „Maar lieve kindertjes, ik heb jullie toch gezegd, dat elk zijn eigen tuintje hebben zal." Teekcning siurtzkopf/OrbisiHolJand Fax. i DE DIENSTEN VAN GENERAAL GAMBARA. MILAAN, 13 Maart (DNB). De minister van Oorlog en chef van den Generalen Staf van de Republikein- sche weermacht, maarschalk Graziani, heeft den chef van den Generalen Staf van het leger, generaal Gambara, van zijn post ontheven. In een persoonlijk schrijven heeft de Duce den scheiden den generaal zijn dank betuigd voor de diensten, bewezen bij den wederop bouw van het Italiaai.sche leger. Tot chef van den Generalen Staf van het leger is benoemd generaal Archimedi Mischi. Generaal Gambara is met het oog op zijn gezondheid voor geruimen tijd met verlof gegaan. Over het verdere gebruik van zijn diensten is nog geen beslissing medegedeeld. DE STRIJD OP BOUGAINVILLE. TOKIO, 13 Maart (DNB). Japan- sche strijdkrachten op het eiland Bou gainville vernauwen voortdurend, naar Domei meldt, den omsingelingsring om de vijandelijke stellingen op Toro- sina uit verschillende richtingen. Op 12 Maart heeft een Japansche forma tie, die langs den weg ten N.W. van het vijandelijke vliegveld no. 3 opruk te, een strategisch belangrijke vijande lijke stelling genomen. Deze formatie rukt thans in Zuidelijke richting op. EEN OFFICIEELE SPAANSCHE VFRKLARING. MADRID. 13 Maart (DNB). Het Spaansche ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft hedenmiddag aan de pers een verklaring van den volgen den inhoud overhandigd: „Persbureaux van verschillende landen speculeeren in deze dagen herhaaldelijk op het be weerde verloop vat} de onderhandelin gen, die gevoerd worden tusschen Spanje, Engeland en de Ver. Staten. De Spaansche regeering ziet zich ge noodzaakt tegen deze propaganda, die uitsluitend ten doel moet hebben, de wenschelijke helderheid van de at mosfeer, waarin onderhandeld wordt, te vertroebelen, op te komen. Zooals tot de diplomatieke gewoonten be hoort, kan en mag alleen aan officieu ze mededeelingen door aan de onder handelingen deelnemende regeeringen geloof gehecht worden. Zoolang de on derhandelingen evenwel nog aan den gang zijn en nog niet tot een overeen komst geleld hebben, kan van de re geeringen niet verwacht worden, dat zij den sluier der vertrouwelijkheid oplichten. Alle berichten over een zoo omvangrijk thema, waarover het bti de Spaansch-Anglo-Amerikaansche be sprekingen gaat, moeten derhalve met de grootste voorzichtigheid worden be handeld". ZOON VAN GROOT-ADMIRAAL D5NITZ GESNEUVELD. BERLIJN. 13 Maart (DNB). Luite nant ter zee Peter DSnitz. de jongst zoon van den opperbevelhebber der Duitsche marine, is In den strijd op den Atlantlschen Oceaan den helden dood gestorven. VAREN, DAT IS LEVEN! Wij gingen U voor, zijn reeds aan boord Bestrijden dea vijand van Zuid tot Noord' Strijdt met ons mee, maar doet 'tsnel Want Neerlands toekomst staat op 't spel: Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar. Inlichtin gen worden verstrekt door de Marine- ar.nahmestelle West für Germ. Frei- willige, Plompetorengracht 24, Utrecht; het SS-Ersatzkomando Niederlande. den Haag, Korte Vijverberg 5, Neben- stellen: Amsterdam: Dam 4, Alkmaar Langestraat 56; Groningen: Heerestraa! 46; Enschede: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Haf en- en Ortskommandan turen in Ne derland. LUCHTAANVAL OP OMGEVING VAN ST. ETIENNE. Tot nu toe heeft men in de omge ving van Si Etienne, die door het Ang_ lo-Amerikaansche luchtwapen werd aangevallen. 46 dooden kunnen bergen, waarvan 35 konden geïdentificeerd worden. Er is alle reden aan te nemen, dat zich nog talrijke dooden onder het puin bevinden. Meer dan 60 personen werden ernstig gewond. STRIJD TEGEN COMMUNISTISCHE BENDEN. De achtervolging der communisti sche benden op den Balkan is ondanks de hier en daar zeer ongunstige weers gesteldheid voortgezet. De beide laat ste dagen hebben de bandieten 212 man aan dooden, 65 gevangenen, als mede talrijke gewonden en overloo- pers verloren. Dertien machinegewe ren, talrijke handvuurwapenen en mu nitie, ontplofbare stoffen, lastdieren en mijnen konden worden buitgemaakt. Ook Kroatische formaties hebben den benden groote verliezen toegebracht. Zij maakten 600 geweren en 8 machine geweren buit. De Bulgaarsche politie, zoo wordt uit Sofia gemeld, heeft in Russe een ter- roriste aangehouden en bij de poging om te vluchten doodgeschoten. Haar medeplichtigen, een zekere Toteff en diens dochter, die zij verborgen had gehouden, werden eveneens doodge schoten. DE DRUK OP IERLAND. STOCKHOLM, 13 Mrt. (D.N.B.) - In niet-officieele kringen te Belfast, wint de meening véld, zoo meldt de Britsche berichtendienst dat binnen enkele dagen de grens van Noord-Ierland met Eire gesloten zal worden. Hiervoor zouden de patrouilles, die op het oogenblik alleen het smokkelen trachten te ver hinderen aanzienijk versterkt moeten worden. BETREKKINGEN TUSSCHEN SOVJETREGEERING EN BADOGLIO. Te Napels is Maandagavond officieel medegedeeld, dat de diplomatieke be trekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de regeering-Badoglio met een gelijk tijdige uitwisseling van ambassadeurs zijn hersteld.' Bij deze gelegenheid heeft Badoglio Maandag aan Stalin een dank- en felicitatietelègram ge zonden. Aanval In Spaansche wateren. Het bijna 4000 ton metende Duitsche schip Ki- rissi is Zondag in de Spaansche territoria le wateren aangevallen door negen Brit sche torpedovliegtuigen en bommenwer pers, die daarmede het volkenrecht schon den. Er kwamen tien leden der Duitsche bemanning om het leven, vijftien werden gewond. Economische maatregelen tegen Eire? Volgens een bericht van Exchange Tele- graph uit Washington verwacht men in diplomatieke kringen aldaar, dat de Ver- eenigde Staten economische maatregelen zullen nemen tegen Eire. Onder vallenden muur gedood. Tij dens werkzaamheden aan de boerderij van den landbouwer Kolkhuis Tanke, onder de gemeente Hasselo, stortte een hooge ach tergevel plotseling in. Twee zoons van den eigenaar en een buurjongen werden on der den vallenden muur bedolven. Beide broers werden levenloos onder het puin vandaan gehaald. Het derde slachtoffer brak een been. Doodelijk ongeluk. Zondagmorgen lie pen te Smilde twee kleine meisjes aan de linkerzijde van de straat. Toen een ach teropkomende vrachtauto een waarschu wingssignaal gaf, trachtten de kleinen nog vóór de auto langs de straat over te ste ken. De jongste, het 5-jarige dochtertje van den heer W. Timmermans, werd door de auto overreden. Het kind was op slag dood. Mr. H. P. J. M. Loeff overleden. Op 51-jarigen leeftijd is in het St. Anthonius- Ziekenhuis te Utrecht overleden mr. H. P. J. M. Loeff, rechter In de rechtbank te Utrecht. Dieven sloegen hun slag. Tijdens een korte afwezigheid van de bewoners is een inbraak gepleegd ins een perceel ln de Geelvincksteeg te Amsterdam. Er werden kostbare sieraden ontvreemd, alles gebor gen in een paarlemoeren doosje, alsmede eenige bontjassen en vier heerencostuums en een bedrag van f 7000.—. De gestolen voorwerpen hebben een waarde van pl.m. f 27.000.—. KEURINGEN. Voor de Waffen-SS. SS-WachtbatalJon ln Amersfoort, Landstorm Nederland. Kriegsmarine en de Germaansche SS In Nederland. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de heen- en terngreis verkrijgbaar t>(j de Nehenstellen der Waf fen-SS Amsterdam. Dam 4: Alkmaar, Lan gestraat 56; Heerlen. Saroleastraat 25: Gro ningen. Heerestr. 46: Enschede. Hengelo- schestr -»t 30 en het s^-Fr^a»'1 ^mmando Niederlande. Den Haag. Korte Vijverberg 5. 14 Maart, 9—14 00 uur. Utrecht. N.V Huis, Oudegracht 245 15 Maart. 0—14.00 uur, Amersfoort. Pol Durchgangslager. Leusderweg. PRESBURG, 13 Maart. (DNB). Op den vooravond van den dag, waarop Slowakije het feit herdenkt, dat vijf jaar geleden de zelfstandigheid werd verkregen, zijn de leiders van de Hlin- kagarde - in de feestzaal van het re- geeringsgebouw in Presburg bijeenge komen. Tijdens deze vergadering werd de reorganisatie van de garde gepubli ceerd. Aan deze vergadering nam ook de president van Slowakije en opperste bevelhebber van de Hlinka-garde, dr. Tiso, deel. Dr. Tiso hield voor de aan wezige commandanten der garde een rede, waarin hij o.a. zeide: Slowakije zou vandaag, nadat het ge durende vijf jaar nieuwe ervaringen heeft opgedaan, dezelfde beslissingen nemen als in de beslissende uren van 13 en 14 Maart vijf jaar geleden. Ver volgens sprak dr. Tiso over de positie van de Hlinka-garde en verklaarde hij, dat de reorganisatie in de eerste plaats is een concentratie van krachten, die in een kleinen staat ais Slowakije een gebiedende eisch is. Een dubbelhar tigheid kan men zich thans niet meer veroorloven. De zelfstandigheid van den staat, zoo zeide dr. Tiso verder, heeft het Slowaaksche volk ten over staan van de geheele wereld voor een zware proef gesteld. Deze proef door staan beteekent voor de natie het waarborgen van de grootste levensmo gelijkheden. Deze proef niet doorstaan beteekent voor de natie niets minder dan een slavernij op geestelijk en ma terieel gebied. •Vervolgens sprak dr. Tiso zijn waar- deering uit over de historische ver diensten van de garde bij het oprich ten van den staat en zeide hij, dat de garde thans van een executief orgaan ter bescherming van het volk en den staat geworden is tot een opvoedend orgaan voor de verdediging van volk en staat. De nieuwe basis der organi satie zal de garde niet alleen in staat stellen haar missie te vervullen, doch het geheele Slowaaksche volk zal daarenboven in de Hlinka-garde een steeds parate,- voor het volk en den staat zonder compromis werkende ver- eeniging zien, waarop het volk en de staat zich onder alle omstandigheden kunnen verlaten. De Hlinka-garde zal in het komende jaar de bloem van het volk onder haar leden tellen en de avant garde zijn van de partij in Slo wakije voor God en volk. De Hlinka-garde groet naar aanlei ding van den nationalen feestdag het Slowaaksche volk en diens bondgenoo- ten met aan de spits het Duitsche volk. Zij groet de nationale gemeen schap, de Europeesche gemeenschap tegen het bolsjewistische gevaar, die zich geschaard heeft rond Adolf Hit- Ier. Zij groet al die eenheden van het Nieuwe Europa, die vastbesloten zijn om voor de idealen der vaderen en voor het Nieuwe Europa te strijden. De lotsverwantschap tusschen Roe menië en Turkije wordt door het blad „Viatza" in het licht gesteld. Het blad schrijft, dat de Turken zich zeer be wust zijn van hun belangen, aangezien een der buitenlandsch politieke begin selen van het nuidige Turkije luidt: „De zeeëngten werden in de eerste plaats aan den Dnjestr verdedigd." Hieruit kan de sleutel voor de houding van Ankara jegens de geallieerden worden afgeleid. De Turksche regee ring, aldus h'et blad, heeft in den tijd tusschen de conferentie van Caïro en nu de zekerheid gekregen, dat de ge allieerden in Teheran besloten hebben tot de uitlevering van het zuidoosten van Europa en de zeeëngten aan Sov jet-Rusland. Geen zelfmoord! Wanneer de Turken ook voor de |lp- gelschen en de Amerikanen iets 'ftver hebben, zijn zij toch niet van zins ter wille van hen zelfmoord te plegen en aan den kant van de Sovjet-Unie aan den oorlog te gaan deelnemen, die in het Engclsch-Amerikaansch Sovjet- Russische accoord tot ergenaam is be noemd. Zoo absurde daden kan men alleen van ontspoorden verwachten, doch in geen geval van een georgani seerd geheel van oude nationale en staatstradities, zooals Turkije. De Turksche belangen stemmen geheel overeen met de Boemeensche. Voor de Roemenen en het bestaan van hun staat bestaat er thans slechts één einde aan den oorlog, n.1. de ineenstorting der Sovjets. Met ingang van 6 Maart 1944 zijn, naar „Het Volk" verneemt, alle trans porttreinen in Duitschland tot 15 Mei uitgevallen, waardoor ook alle verloven voor de Nederlandsche arbeiders in het buitenland tot dien datum zijn inge trokken. Alleen in zeer dringende gevallen als zware ziekte of overlijden van ouders, vrouw of kinderen kan een uitzondering op deze bepaling worden gemaakt. Toe stemming voor een verlofreis wordt al leen gegeven, wanneer de ernstige ziekte of het sterfgeval in Nederland door de bevoegde Duitsche instantie, de deutsche Fachberater bij het Geweste lijk Arbeidsbureau, is bevestigd. Zooals bekend, organiseert het Lan- gemarck-Studium in de komende maanden een schiftingskamp voor jon gelui tusschen 16 en 24 jaar. die werk zaam zijn in het landbouw-, het vee teelt- of het kweekersbedrijf. Dit kamp duurt ongeveer 5 dagen en heeft ten doel na te gaan. over welke vak kennis de deelnemers reeds beschik ken en of ze den lust en de geschiktheid tot een verdere studie bezitten. Als dit het geval is, kunnen ze een gratis op leiding voor het door hen gewenschte beroep ontvangen. Het is de bedoeling, dat zooveel mogelijk een studierich ting gekozen wordt, die in verband staat met de vroeger uitgeoefende werkzaamheden. Een kweekersknecht kan op deze wijze tot tuinbouwkundige, een jonge man. die altijd in het landbouwbedrijf heeft gewerkt, tot landbouwkundig in genieur worden opgeleid. De persoon lijke voorkeur heeft echter het laatste woord en daarom behoort b.v. ook de studie in de medicijnen of in de rech ten niet tot de onmogelijkheden. Jongelui, die aan dit kamp willen deelnemen, kunnen zich hiertoe aan melden bi1 het Langemarck-Studium, Lange Vijverberg 8, Den Haag, alwaar ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn TWEE KINDEREN VERBRAND. VENLO, 13 Maart. In het dorp Reuver brak Vrijdagmiddag brand üiV in de achterkeuken van de woning van den fabrieksarbeider G. G. Twee kin deren bevonden zich in het huis, doch ijlings toegeschoten hulp slaagde er niet in de kinderen te redden en men moest aanzien, dat beiden in de vlam men omkwamen. De plaatselijke brand weer, welke inmiddels verscheen, slaagde er in het vuur tot het achter huis te beperken. DR HENDRIK WILLEM VAN LOON OVERLEDEN. BERN. 13 Maart (DNB). Volgens een bericht van United Press uit New- York is dr. Hendrik Willem van Loon tengevolge van een beroerte overleden. Ijendrik Willem van Loon was op 14 Januari 1882' geboren. Zijn middelbare opleiding genoot hij aan het Instituut Noorthey in Voorschoten. Hij voltooide zijn studiën vervolgens aan de Harvard University, de Cornell University A. B„ de IJniversiteit m München. waar hij in 1912 tot doctor promoveerde. Intus- schen was hij van 1906 tot 1908 corres pondent geweest van de Associated Press uit Washington in Moskou, Pe tersburg en Warschau. Van 1914—1917 was Van Loon als professor in de mo derne geschiedenis verbonden aan de Cornell University, waarna hij van 1922 tot 1932 weer optrad als corres pondent van de Associated Press. Ge durende den wereldoorlog had hij ook reeds in vele landen journalistieke werkzaamheden verricht. Hij is redac teur geweest van de Baltimore Sun. Van zijn hand zijn talrijke, meeren- deels in het Engelsch geschreven wer ken verschenen. DE TECHNISCHE DAG. 's-GRAVENHAGE, 13 Maart. Zon dag a.s. zullen in verband met den Technischen Dag geen wedstrijden voor de kampioenscompetitie worden gespeeld, opdat de districtselftallen zoo sterk mogelijk in het veld zullen kun nen verschijnen. JEUGDIGE INBREKERS INGEREKEND. De politie te Tilburg heeft vijf ze ventien- -en achttienjarige jongens ge arresteerd, die zich aan tal van in braken blijken te hebben schuldig ge maakt. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat zij de daders zijn van een groot aantal insluipingen en Inbra ken, die den laatsten tijd op verschil lende punten waren gepleegd. Hierbij viel hun een groote buit aan levens middelen, sigaren, textielgoederen en lederwaren in handen, terwijl een van hen bij een insluiping in December van het vorige jaar een bedrag van ruim f 4000 wist te rooven. Ook bleken zij zich schuldig te hebben gemaakt aan de berooving van den koopman J. G., welke in Januari van dit jaar werd gepleegd. GESTOLEN FIETSEN GEKOCHT. De rijwielhandelaar P, D. te Haar lem had aan het einde van hst vorige jaar fietsen gekocht, die van diefstal afkomstig waren. Degene, die D. de rijwielen had gebracht, had gezegd: „Ze zijn gepikt". Bovendien bevond zich op de bagagedrager van een der fietsen een kistje, waarop de naam van den eigenaar van het rijwiel stond. De Officier van Justitie vroeg vier maanden gevangenisstraf. Ir. J. J. van Leeuwen overleden. Te Middelburg is in den ouderdom van 66 Jr., als gevolg van 'n hem eenige dagen ge leden nabij Serooskerke overkomen auto ongeval, overleden de heer ir. J. J. var Leeuwen, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Zeeland. 15 Maart: Zon op 6.55, onder 18.44 u. Mats onder 9.27, op 0.43 u. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het bioscoop-programma door omstan digheden is gewijzigd en nu als volgt luidt: Dinsdag 6.30 uur: Karavaan, toegang 14 jaar. Woensdag 6.30 uur: Isabella, toegang 18 jaar. Beide avonden in Tivoli. Sinds eenigen tijd draait in verschil lende steden van ons land een film van het Nederlandsch Gymnastiek- Verbond. Naar wij vernemen, is het onzen stadgenoot, den heer J. Dekker, gelukt, deze film ook naar Den Helder te krijgen. De hee. Dekker, die mo menteel directeur is van de groote Schager gymnastiekvereeniging Ly- curgus, is vol lof over deze film en hij raadt dan ook een ieder aan, deze sportfilm te gaan zien. Zij duurt 2 uur en er wordt aan medegewerkt door het puikje van de Ned. gymnastiek- wereld. Het ligt in de bedoeling, de film op I April te laten draaien. Verdachte ontkent. Met recht mag dit een sensatloneele film genoemd worden, die den toeschou wer van het begin tot het einde ln span ning houdt. Het is de aloude geschiede nis van een vrouw, die door haar man verwaarloosd wordt en haar troost zoekt en vindt bij een ander, een neef van haar beste vriendin. Haar man weigert echter in een scheiding toe te stemmen omdat hij ervan overtuigd is, dat zij met dr. Lennart niet gelukkig kan wor den. Zelf heeft hij ingezien, nu hij op het punt staat zijn vrouw te verliezen, hoe veel zij toch voor hem beteekent. Hij weet, dat hem een faillissement te wachten staat en dat hij geheel te gron de zou gaan, indien hij voor alle moei lijkheden alleen zou blijven. Toch wil hij niet op haar medelijden speculeeren. Zijn broer is evenwel van een andere meening en zoekt zijn schoonzuster op om haar te vragen, met haar vermogen bij te springen, waartoe zij direct be sluit. Haar oogen zijn nu ook geopend voor 'tfeit, dat zij haar man niet alleen mag laten en zij weigert met Dr. Len nart op reis te gaan, waartoe reeds be sloten was Dr. Lennart ontsteekt hier door zoo in woede, dat hij naar het atelier van zijn tegenstander gaat, hem zonder meer neerschiet en daarnq zelf moord pleegt. Ottendorf herstelt boven ieders ver wachtingen. Bij Dr. Lennart heeft men een brief gevonden, waarin hij schrijft, dat mevr. Ottendorf hem tot den moord beeft aangezet. Zij moet nu terecht staan voor aansporing tot moord. Dit proces nu heeft deze film tot een rolprent ge maakt, die diepen indruk op het publiek maakte. Zooals te verwachten was. wordt mevr. Ottendorf" vrijgesproken en gaat ze met haar man een nieuwe toe komst tegemoet. De regie van deze film is in handen van Otto Lunnekogel. Vervaardiging van Duitsche Jachttoettellen Romp aan romp, jagar naast jager. Na hat gereedkomen verlaat de aena Ma na da andera da werkplaatsen O.-bU/Holland/Pax ai Den Helder: Hermes IIHermes Hl dames 60. Op het terrein aan de Sportlaan werd de competitiewedstrijd Hennes II Hermes III dames gespeeld. Het twee de dames-elftal behaalde een regel matige 60 overwinnig. Reeds met de rust haden de dames van het tweede een 3—0 voorsprong verkregen. In de tweede helft werd de doelverdedigster van het derde nog drie maal gepas seerd. De overige competitie-wedstrijden werden afgelast. Zondagmorgen heben wij de H.A.V.- dames zien handballen. Het eerste da mes-elftal ontving D.T.S. I uit Oud karspel en had feitelijk maar weinig moeite met haar tegenstanders. Vooral de voorhoede van de H.A.V. heeft flin ke schutters. Het is jammer, dat de keepster te klein is, zoodat hooge ballen altijd succes hebben. Het werd een 41 overwinning voor de Helderschen Het tweede dames-elftal ontving Udi-Wik II. De Helderschen moesten winnen, wilden zij haas kam pioenskans behouden. Het kwam echter zoo ver niet. Het werd een verdiende 20 overwinning voor. de dames ait Winkel. Veel krachtsverschil zat er n'et fn, maar tenslotte gaven eenige ontactische opvattingen den doorslag aan de be zoeksters. Het was n.1. een grove fout om de uiterst snelle midhalf van de tegen partij steeds vrij te laten, waardoor deze op het middenveld vrijwel alle ballen opving en haar voorhoede aan het werk kon zetten. Zelfs geen enkele speelster kreeg het in haar hoofd om deze athlete aan te vallen. De midden linie had hier zeker in moeten grijpen, waarna de strijd meer verplaatst had kunnen worden. Daarnaast was de voorhoede totaal onschotvaardtg. Wat koopen wij er voor als de bal steeds keurig wordt gespeeld Antje naar Alia en zoo weer naar Mien, als er onder hen geen enkele is, die kans ziet om te scoren? Eenige futlooze ballen was het eenige wat wij konden noteeren De dames waren overigens wel allemaal met geestdrift bezield, hoewel dé meesten toch nog de echte vinnigheid missen. Men moet spelen voor alles wat men .waard is. maar daarbij moet nog komen dat extra schepje, hetwelk de overwining moet brengen. Mej. Hen driks deed dat soms aardig. Men kan gerust eens tegen een ander opboteen. als het maar fair gaat. Wij spreken af dames, dat het volgend jaar nog pitti ger wordt gespeeld, misschien is dan ook de aardige keepster wat gegroeid.. De heeren speelden tegen IJmond uit TJmuiden en verloren met 133. 5—2 sege Met Watervogels is het meenens Zij mogen nu geen kampioen zijn geworden maar een feit is het toch, dat zij veel beter spelen dan vroeger en daarnaast ook productief, om zonder Kuiper en v. d. Hert kans te zien van B.K.C. met 52 te winnen, wil toch wel iets zeg gen. De overwinning was overigens verdiend. De vogels speelden goed samen, waren levendig en scholen er lustig op los Het is voor de jongens zeer zeker een goede start geweest Jn deze beker-competitie en in ieder ge val tellen zij voorloopig mee.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1