DAGBLAD VOO Distancieeringsbewegingen hebben een stelselmatig verloop. Baanbrekers van den nieuwen tijd. De landvrouwen te Alkmaar bijeen. Finland verwerpt Sovjet- wapenstilstandsvoorwaarden. Dr. Göbbels in „Das Reich Massamoord te Parijs. Verduister van 18.45-6.45 u. De cultuurmonumenten van Nijmegen. Voor ons Volk. STADSNIEUWS. Uit het Politie-rapport. Hérmes-nieuws. Vijf en iwiniig jaar H.A.V. Athletiek-nieuws. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N'.V. Alkmaar - Voordam C9. Bureau der Heldersclir editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. 5 RIJD AG 17 MA ART" 1944 HELDKRSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 65, 2 pagina's. Deze Courant v-rschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruikru belang rijke korting. Tarieven toor de geheete oplage op aanvrage. Bommen op Brunswijk en Stuttgart. HOOFDKWARTIER 1 VAN DEN FiiHRER, 16 Maart (DNB). Het op perbevel van de weermacht deelt mede: Aan weerszijden van de Jngoe! 'en Westen van Kirowograd nebhen onze distancieeringsbewe gingen in zware aanvais- en af- weergevechten tegen dep op den voet volgenden vijand een stelsel matig verloop. Jn het centrale deel van den Oekraïnschen Boeg en ten Zuiden van Staro-Konstantinoff werden aanvallende bolsjewisti sche gevechtsgroepen afgeslagen en opgevangen. Door tegenaanvallen van onze troepen ten Oosten van Tarnopol werden vrij sterke vijan delijke strijdkrachten teruggewor pen en uiteengeslagen. Ten Noorden van Doebno ging de vijand met verscheidene infanterie divisies en pantserformaties tot den aanval over. Hij werd afgesla gen, éenige penetraties afgegren deld en 28 vijandelijke pantserwa gens vernietigd. Aan het overige Oostelijke front zet ten de bolsjewisten slechts ten Noord westen van Newcl en „aan het Narwa- front hun door pantserwagens en slag- vliegluigen ondersteunde, vergeefscjie aanvallen voort. Ten Zuidwesten van Narwa wonnen verscheidene eigen tegenaanvallen ter rein. In de gevechten ten Noordwesten van Newel heeft zich de Rijnlandsch- Westfaalsche 329.ste infanteriedivisie onder bevel van luitenant-generaal Mayer bijzonder onderscheiden. Iia Italië. Op het landingshoofd van *ettuno ondernam de vijand verscheidene plaatselijke aanvallen, die ten deele in tegenaanval werden afgeslagen. Vér- dragende artillerie bestookte vijande lijke scheepsconcentraties in het ha vengebied van Anzio—Nettuno met waargenomen goede uitwerking. Aan het Zuidelijke front viel de vijand na buitengewoon zware bomaanvallen, met krachtigen steun van artillerie en pantserwagens, de plaats Cassino aan. De aanvallen mislukten door den heldhaftigen tegenstand van het hier in den strijd gebrachte regiment val schermjagers nr. 3 onder bevel van kolonel neilmann met doeltreffen- den steun van het granaatwerpers regiment nr. 71 onder bevel van luitenant-kolonel Andreae. Boven het gebied van Cassino wer den door jagers en luchtdoelartillerie zes vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Terreuraan vallen. In de middaguren van den 15den Maart drong een formatie Amerikaan- sche bommenwerpers met krachtige bescherming van jagers het gebied van Brunswijk binnen en wierp bij een meerendeeis gesloten wolkendek bom men op verscheidene plaatstfh. De onk- stane schade en verliezen zijn gering. Britsche terreurbommenwerpers vlo gen in den afgeloopen nacht Zuidwest- Duitschland binnen en vielen het stadsgebied en verscheidene voorsteden van Stuttgart aan Bij deze aanvallen verloor de vijand 66 vliegtuigen, waar van 57 viermotorige bommenwerpers. Eenige Britsche stoorvliegtuigen wier pen bommen in het Rijn-Ruhrgebied.< Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in de late avonduren van den loden Maart doelen in het gebied van Lon den aan. Beveiligingsstrijdkrachten der mari ne kwamen gisteren tijdens de avond uren opnieuw in het Kanaal in botsing met een krachtige formatie Britsche motortorpedobooten, brachten vier Britsche booten lot zinken en keerden zelf voltallig' op haar steunpunten te rug. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring ge houden worden cp Zaterdag 25 Maart van 9 tot 11 uur te Amsterdam, Dam 4 en op Maandag 27 .Maart van 9 tot 14 uur te Den Haag in één der zalen van A m i c i t i a, Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffcn-SS, SS- Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens dc keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar. die aanmcldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de W:affen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebensteilen der Waffen-SS: 4 Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Sarolcastraat 25; Groningen, Hcerenstraat 46; Enschede, Hengeioschestraat 30 en eveneen„ bij het Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag. BERLIJN, 16 Maart. De B-correspondent van het A.N.P. meldt: In goedingelichte Finsche krin gen van de Rijkshoofdstad werd hedennacht medegedeeld, dat het Finsche parlement met overgroote meerderheid besloten heeft, de Sovjet-Russische wapenstilstands- Voorwaarden niet te accepteeren. Van de ongeveer 200 parlementsle den stemden tijdens de laatste zeer dra matische zitting slechts 37 tegen de re geering'. De Finsche regeering heeft het besluit van de Finsche volksver tegenwoordiging reeds via de Sovjet- Russische ambassade te Stockholm aan de regeering der Sovjet-Unie medege deeld. Staatspresident Ryti zal heden nog een radiorede voor het Finsche volk houden en het standpunt van parle ment en regeering uiteenzetten. Welke gevolgen deze ontwikkeling voor Finland en voor het verdere ver loop van den oorlog zal hebben, kan op het oogenblik nog niet worden overzien. Uit Helsinki wordt d.d. 16 Maart gemeld: Naar vernomen wordt, komt het besi&t van den Finschen Rijksdag om over te gaan tot de orde van den dag. waarvan gisteren melding werd gemaakt, neer op verwerping van dc Sovjet-Russische wapen stilstandsvoorwaarden. Berlijn over het besluit der Finnen. De B-correspondent van het ANP meldt: Een oorlogsepisode, welke de heele wereld met groote spanning gevolgd heeft, is thans afgesloten. De Finsche volksvertegenwoordiging heeft na rijp beraad besloten aan de zijde van Duitschland den oorlog voort te zet ten. Begrijpelijkerwijze heeft het een drachtige besluit van den Finschen Rijksdag in Berlijn grooten indruk ge maakt. Zoowel in politieke als ook in militaire kringen uit men zijn voldoe ning over de ontwikkeling, welke we, iswaar door velen niet andci'S ver wacht werd, maar die toch ook een ander verloop had kunnen nemen, in ieder geval is het zakelijke en kalme standpunt, dat Berlijn de laatste we ken heeft ingenomen, thans meer dan gerechtvaardigd gebleken. Tevens heeft men onder geen enkele voorwaarde druk op Finland willen uitoefenen. De officieele woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft in de Donderdagmiddag gehou den conferentie voor de buitenland sche pers aan bovenstaande eerste im pressie nog het volgende toegevoegd: Het laconieke communiqué, dat na de historische Rijksdagzitting in Helsinki is uitgegeven, heeft bewezen, dat de Finsche volksvertegenwoordiging den wil van het Finsche volk begrepen heeft en dezen voor de regeering en de wereld tot uiting heeft gebracht. Volk en volksvertegenwoordiging staan gesloten achter den staatspresi dent en zij zijp voor politieken en militairen druk niet geweken. Dat het Finsche communiqué in Enge land, de Ver. Staten en dc Lo -Unie, mitsgaders in Zweden, waar men het gendeel verwacht had, 'ontgoochelend heeft gewerkt, spreekt van zelf. De ver klaring van het Amerikaansche staats- departement naar aanleiding van het communiqué noemde de spreker van het Auswartige Amt een camouflage der ware Amerikaansche bedoelingen. Men weet in de Ver. Staten heel goed. dat een Finsche capitulatie den ondergang van land en volk beteekend zou hebben. Dit blijkt o.m. uit een voorstel van een senator, hetwelk door Reuter overge bracht, is en waarin het denkbeeld ge opperd wordt Alaska den Finnen ter beschikking te stellen Waarom deze volksverhuizing als den Finnen geen ge-* vaar zou dreigen? De Britsche pers, die de vorige week ten deele nog van een capitulatie der "innen overtuigd was. heeft geen com 'entaar gegeven. De tijd werkt voor Duitschland BERLIJN, 16 Maart (D.N.B.) - Rijks minister dr. Göbbels gaat onder het opschrift: „Baanbrekers van den Nieu wen Tijd" in het weekblad „Das Reich" uit van de Engelsche persbe richten, die aan het einde van het vorige jaar zeiden, dat in Londen ten behoeve van de wapenstilstandsfeeste lijkheden reeds plaatsen in hotels en aan ramen'voor sprookjesachtige prij zen verhandeld werden, en dat de oorlog practisch ten einde was. Ook Churchill heeft zooiets gezegd. Welk een misleiding der openbare meening zegt dr. Göbbels o.a. want een groot aeel der hotel- en vensterplaatsën, die in December daarvoor verhuurd werden is in tusschen stellig een prooi ge worden van de aanvallen van het Duit sche luchtwapen op Londen. De restee- rende zullen néuwelijks kunnen ver wachten dezen oorlog te overleven. De oorlog is practisch noch theore tisch ten einde, en voor ons ziet het er naar uit, dat wanneer er al een oor logvoerend land in eigen vet gaar- smoort, dat alleen Engeland kan zijn, dat door dezen oorlog in een wanhopig politiek dilemma is geraakt, waaruit zijn leiding geen uitweg meer vindt. De laatste rede van Churchill in het Lagerhuis vormde veeleer een getui genis van berusting dan van groot spraak. Over het algemeen kan men zeggen, dat in het Westelijke vijandelijke kamo de illusies vervlogen zijn als kaf in den wind en plaats hebben gemaakl voor een diepe ontnuchtering. De minister'behandelt o.a. de be- richtenpolitiek van den teg^nstandei en noemt die „beneden iedere critiek.' De dwaling is bij wijze van spreken regel. Wat beeft bijv. het Engelsche en Amerikaansche publiek or aan, dat men het een gemakkelijken en bijna reeds gewonnen oorlog voor oogen toovert? Wij, aluds Göbbels, kunnen er vrede mee hebben wanneer wij uit Engelsche persstemmen vernemen, dat de vergelding bluf is van de Duitsche propaganda Des te pijnlijker zal het Britsche volk verrast worden wanneer het op zekeren dag daar het slachtoffer van wordt. Er zijn in de vijandelijke staten in het Westen kringen zonder in zicht, die er inderdaad op wachten, dat Duitschland op een goeden dag zijn on voorwaardelijke capitulatie komt aan bieden. Voor zoo'n volkomen dwaze handelwijze - is van onze zijde noch aanleiding gegeven noch een voorne men aan den dag gelegd. Geen mensch in Duitschland denkt er ook maar aan den vijand een kans te geven tot overrompeling. Wederom wijst dr. Göbbels erop. dat de tijd niet voor den vijand maar voor Duitschland werkt. De -politieke crisis die zich in Engeland en de Vereenigde Staten van maand tot maand meer toespitst, wortelt veel dieper dan men over het algemeen aanneemt. Zij is van principieelen aard. Men behoef! slechts haar verdere ontwikkeling af te wachten. Dr. Göbbels constateert, dat de Duit sche regeering het Duitsche volk niets behoeft wijs te maken. „Wij weten niet", zoo gaat hij verder, „wanneer maar wij weten hoe de oorlog zal eindigen. Wij zijn vastbesloten zoo lang gebruik te maken van de wapens tot onze vijanden bereid zijn ons de vrij heid en veiligheid van ons nationale be staan onvoorwaardelijk te waarborgen Wij zijn een vrij en souverein volk en zuilen noftit iets anders zijn. Wij hebben 't Duitsche Rijk lief meer dan ons leven en er- is niemand onder ons, die niet bereid zou zijn den dood te aanvaarden om zich beschermend voor het vader land te plaatsen. Wat dat beteeken: zullen de Engelschen en Amerikanen ervaren, wanneer zij met de invasie beginne:). Het odde Engeland gelooft door de zen oorlog zijn overleefde privileges te kunnen behouden of zelfs nog uitbrei den, maar uit dezen geweldigen strijd der volkeren zullen vrije naties te voor schijn komen, die het juk van eer wereidkapitalistische dwanghearschap- pij hebben afgeschud en nog slechf hun eigen wel en wee dienen. Eer, nieuwe wereld komt. Dezo oorlog gaa gepaard met grenzenloos leed en smarten." Duitschland is hter weer de baanbreker van een nieuwe wereld. Wij dragen den fakkel voor de andere vol ken uit. Aan het slot van zijn artikel wijst dr Göbbels erop, dat bij de Engelschen er. Amerikanen, die er thans mee pochen hoeveel bommen zij op afzonderlijke Duitsche steden neerwerpen, eens het inzicht zal dagen, dat een volk, dat zulk leed overwint, niet verslagen kan worden. Wij hebben nooit, zoo hecht geloofd aan de Duitsche overwinning ais in deze weken en maanden, nu zij haar vuurproef moet doorstaan. PARIJS, 16 Maart (DNB). Gister middag is de vrouw van den voort- vluchtigen Peliot verhoord, die met haar zwager, Maurice Petiot, naar Pa rijs is overgebracht. Het verhoor vond plaats in de woning van den arts in de Rue Caumartin. Volgens de verkla ringen van de vrouw heeft haar man het. huis in de'Rue Lesueur 2*/« jaar geleden gekocht zonder haar daarvan tevoren in kennis te stellen. Petiot had haar nooit iets verteld over den om vang van zijn prac-tijk en slechts laten doorschemeren, dat hij vele rijke pa tiënten had. De vrouw beweerde niets te weten van het komen en gaan van haar man tusschen de Rue Caumartin en de Rue Lesueur. Haar man was Za terdag 19 uur thuis gekomen en even later opgebeld door de politie, die hem mededeelde, dat er brand was in zijn huis. Hij was onmiddellijk weggegaan, doch kwam den geheelen nacht niet terug. De vrouw vertelde des ochtends tot de overtuiging te zijn gekomen, dat haar man geavresteerd was, waarop zü besloot naar haar zoon in Auxerre te gaan. Er ging echter geen trein in die richting en pas Zondagavond las zij in de bladen de misdaden in de Rue Lesu eur. Uit vrees voor arrestatie bracht zij den nacht door in het trappenhuis van een huis in de Rue Reuilly. dat haar toebehoorde. Maandagochtend ging zij naar Auxerre waar ook haar zwager was aangekomen. Na deze ver klaringen kreeg de vrouw een zenuw- instorting. zoodat zij naar een zieken huis moest worden overgebracht. Het verhoor van Maunce Petiot leidde tot de vrijwel volledige bevestiging van het vermoeden, dat hij medeplich tig was of althans op de hoogte was van de misdaden van zijn broer. Zoo is komen vast te staan, dat hij op 19 Fe bruari te Aisy in liet departement Yon- ne 400 kilogram kalk heeft gekocht, die hij met twee vrachtwagens naar Parijs liet brengen, waav ze in zi.in tegenwoordigheid werd gelost in de Rue Lesueur. Overigens heeft men in 'êen wand kast in de Rue Lesueur nog meer res ten van menschslijke lichamen gevon den en wel van een vrouw en drie mannen. TWEKDÉ LINIE IN IIET WESTEN Naar te Berlijn verklaard wordt, is thans liet bevel gegeven tot den bouw van een tweeden defensieven gordel in het westen, die op verschillende af standen achter den Atlantischen V,al zal komen te liggen Dit bevel werd ge geven ondanks het feit, dat Duitsche militaire experts er van overtuigd zijn. dat een Britscli-Amerikaansehe invs- siepogir.g reeds aan den Atlantischen Wal afgeslagen zal worden, aldus een speciale correspondentie van ..Het Volk" uit Berlijn EEN VIJFLING. Naar Informaclones uit Buenos Aires meldt, heeft de vrouw van den in het Argentijnschc plaatsje Belgrano wo nenden Italiaan DiUigenti het leven geschonken aan vijf gezonde kinderen. De geboorte van de vijfling. drie meisjes en twee jongens, is geschied tn Januari j.L De vader had zich echter uit afkeer van dagblad- en- filmreporters tot dusver verzet tegen bekendmaking van de gebeurtenis. De moeder der vijf spruiten had reeds eerder het leven geschonken aan een drieling. 18 Maart: Zon op 6.48 u.. onder 18.49 u. Maan op 2.58 u., onder 11.2» u. Na het bombardement. 's-GRAVENHAGE 16 Maart. In verband met de ramp, welke Nijmegen op 22 Februari i.1. heeft getroffen, deelt men ons vanwege het Departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming nog l)et volgende mede. In Nijmegen bevinden zich nog vijf monumenten, die in verband met haar groote historische of aesthetische be- teekenis onder speciale bescherming zijn gesteld van de Rijksinspectie voor de Bescherming van schatten van We tenschap en Kunst tegen Oorlogsgeva ren: de kapel, in het Valkhof, de Ste- venskerk met toren, het raadhuis, de Latijnsche school en de Waag. Van de ze heeft het Valkhof in het geheel geen gevaar geloopen. Dank zij de maatre gelen, welke door de inspectie getrof fen waren, is ten aanzien van de ove rige de schade beperkt gebleven tot die weike door rechtstreeksche tref fers werd aangericht. De oude Ste- venskerk is ernstig geschonden. De to ren van deze kerk werd door een vol treffer geraakt; de spits is neergestort, het metselwerk aan West- en Zuidzij de tot, aan den onderkant van de galmgaten is geheel vernield, terwijl het neervallend puin eenige traveeën van de zijbeuken heelt verwoest. Het orgel is waarschijnlijk niet ernstig be schadigd, het orgelfront is behoudens eenige schade aan de oppervlakte in tact- gebleven. Verder is eenige schade van weinig beteekenis toegebracht aan de Latijnsche school en het poortge bouw, dat van de markt toegang geeft tot het terrein rondom de kerk. Van de verdere gebouwen met oudheidkun dige waarde is een uit de 18de eeuw dateerend gebouw in de Lange Burcht straat geheel vernield. Grooter onheil voorkomen. De schade aan onze monumenten zou ontegenzeggelijk nog veel ernstiger zijn geweest, wanneer het den Kunst- beschermingsdienst niet gelukt was te voorkomen, dat deze gebouwen met de omgeving in brand geraakten. Terwijl cioor het buiten werking geraken van ac waterleiding en het electrisch be drijf de brandweer eerst na betrekke lijk geruimen tijd met het blusschings- werk kon beginnen was deze dienst in staat reeds enkele minuten na de ramp water t'e geven, dank zij het feit, dat hij beschikte over een speciaal voor dit doel geboorde bron en een pomp- aggregaat, dat niet afhankelijk is van electrischen stroom. Tengevolge van deze gunstige omstandigheden kon een begin van brand in de kerk gebluscht worden en is de Latijnsche school niet in brand geraakt, hoewel huizen in de onmiddellijke nabijheid door het vuur waren aangetast. Onder leiding van het hoofd van den Kunstbesehermings- dienst, den architect A. van der Kloot, heben de manschappen gedurende 24 uur zich zonder onderbreking nan het blusschingswerk gewijd, terwijl zelfs nog op 24 Februari opnieuw oplaaiend vuur moest worden bestreden. Het De partement op Opvoeding. Wetenschap en Kuituurbescherming heeft hun daarvoor zijn erkentelijkheid betoond. 's-GRAVENHAGE, 16 Maart. In het kader van den zorg voor Moeder en Kind heeft de Nederlandsche Volks- dienst dezer dagen te Roosendaal we derom een hulppost „Moeder en Kind" geopend. De taak van de NVD is immers al len, die voor ons volksbestaan van waarde zijn en die door omstandig heden buiten hun schuld in hoeilijk- heden zijD geraakt, bij te staan. Vooral kan hierbij gedacht worden aan mo- reele hulp. Dit nu geschiedt in de hulpposten „Moeder en Kind". Voorts is weer een aantal huismoe ders uitgezonden naar een Moeder tehuis van den Volksdienst en een aan tal kinderen naar tehuizen te Hellen- doorn, Schledehausen en Nunspeet. Een groep kinderen is gesterkt terugge keerd uit een tehuis te Viktoriastift. Tenslotte kan gemeld worden, dat onze eigen volksganooten voor de min derbedeelden in dc week van 2126 Februari, buiten alle collectes om, een bedrag van niet minder dan ƒ76.549.76 bijeengebracht hebben. Vermeld zij. dat het Gironummer van Winterhulp is: 5 5 5 3. DE VERJAARDAG VAN MARIE VAN E1JSDEN VINK. 's-GRAVENHAGE. 16 Maart. Bij het ontelbaar aantal schriftelijke ge- lukwenschen, cadeaux en bloemstuk ken, dat mevrouw Marie van Eijsden Vink, die Dinsdag IJ. 80 jaar werd en dien dag uitstedig was, bij haar thuis komst aantrof, bevond zich ook een geschenk in couvert, aangeboden door 480 bewonderaar(sters) uit alle deelen des lands. Door de politie alhier is een werk man uit Amsterdam aangehouden, 'die verdacht wofdt van diefstal van brui ne boonen. Ook in Amsterdam schijnt de man reeds verschillende kleine dief. stallen gepleegd te hebben. Zijn pa troon, wien dit ter oore kwam, heeft hem op staanden voet ontslagen. Diefstailen. Door een winkelier aan de Langevliet worden twee paar schoenen vermist. Van een landarbei der. wonende aan de Doggersvaart, heeft men een schaap van zijn stukje weiland weggehaald. Een bewoner van de Schagenstraat deed aangifte, dat tijdens vervoer naar Amsterdam van hem twee dekens zijn ontvreemd. Een bakker aan den Rijksweg ver mist twee bonnen voor 32 balen re- geeringsmeei. Door een onbekende werd uit de Stationsrestauratie een stoel medege nomen. DE IJSVOGELS KOMEN OP BEZOEK. Heeren 1. De heeren gaan naar Zaandijk voor den uitwedstrijd tegen Castricum 1. Sinds Hermes in de com petitie speelt, is Castricum steeds haar .sterkste „concurrente" geweest, twee maal achter elkaar besliste de bond, dat beide elftallen moesten promovee- ren. Ook thans hebben beide elftallen Jiog goede kansen voor de bovenste plaatsen, zoodat een spannende wed strijd verwacht kan worden. Vertrek per trein 9.40 uur. Dames 1. De dames spelen om 14.30 uur aan de Sportlaan tegen Ijs vogels 1 uit Amsterdam. Hoewel dit eén van de sterkste clubs uit de af- deeling is, verwachten we, dat de pun ten in Den Helder zullen blijven. Dames 3. Om 11.30 uur speelt het derde tegen Kraaien 3 uit Wormer- veer. Dit moet de eerste overwin ning worden voor de Heldersche da mes. Het Junioren-A-elftal vertrekt ook om 9.40 uur en gaat naar Sant poort om Strawberries A te ontmoe- FROGRAMMA PROMOTIE WEDSTRIJDEN „HEIJJER". Zoojuist ontvingen wij het pro gramma voor de komende promotie wedstrijden van „Helder". 26 Maart: Z.V.V.—Helder. 2 April: HélderZaandijk. 9 April: ZaandijkZ.V.V. De tweede helft zal opnieuw samengesteld worden. De heer Harsevoort van Het Dag blad voor Noord-Holland is in de feeststemming; hij vierde dezer dagen zijn zilveren jubileum aan de zetkast. Hij zal stellig met de schoone Badeloch uit Vondel's „Gijsbrecht Aemstel" van zichzelf kunnen getui gen: „Van mijnen bruiloft af, van dat ik zat verloofd (met de heilige Godin der Drukkunst, wel te ver staan!), wat zorgen gingen mij niét sedert over het hoofd!" Want, lieve lezer, ik verraad het U: vijf en twin tig jaar met heeren redacteuren werken, is een hondebaan, en ik be grijp eigenlijk niet hoe men zoo iets een kwart-eeuw kan volhouden. Of ficieren van Justitie, deurwaarders en redacteuren ik ben er zelf een en heb dus recht van spreken! zijn de vreemdsoortigste en moei lijkste wezens, die er bestaan. Er zijn aan de dagbladen redac teuren, die zelf soms kunstenaar zijn; zij schrijven, dichten, musiceeren of schilderen. Maar een goede zetter is a 11 ij d een kunstenaar en het zijn stellig niet de slechtste redacteuren, die op hoogtijdagen uit de volte hun ner harten verklaren, dat zij van den zetter toch maar menig ding hebben geleerd! In zijn stille beschei denheid, die getooid is in den blau wen werkkiel of de gele stofjas, is de zetter een waardevol medebouwer, een architect, aan de krant, welke het publiek eiken dag thuis in de bus krijgt. In den jubileerenden Harsevoort mag ik thans op deze plaats die schare van toegewijde dagbladbou wers eeren! OVID1US. J ten. Na de mooie resultaten, behaald in het tournooi te Bloemendaai, durven we ook nu weer op succes te rekenen. Vriendschappelijke wedstrijden: Her- mes 2—Hermes 3 (heeren) om 13.00 uur en een gemengde wedstrijd van ju niores om 16.00 uur. Na een welverdiende winterrustpe- riode zullen dan a.s. Zondag de lange afstandslooperei van de HAV weer het seizoen openèn met den nationalen veldloop van DEM te Beverwijk. Piet Huurman start weer in de B-klasse, Cor Roos in de C-klasse, terwijl Rob de Boer en Henk Buiitenhuis hun best zullen doen in de D-klasse. Daar het de eerste wedstrijd van het seizoen is, zullen wij ons onthouden van kansen besprekingen; wij hopen echter, dat het één van hen gelukken zal zich on der de prijswinnaars te scharen. Zij hebben dit jaar wel hun gelegenheid voor goede training, de Donkere Dui nen, moeten missen, maar zich toch zoo goed mogelijk voorbereid op het nieuwe seizoen. Vermeldenswaard is overigens nog, hetgeen in het jaarverslag 1943 van de Nederlandsche Athletiek Unie vermeld staat, n.I. dat de HAV, wat ledenaantal bclrcfi. de 4e vereeni- ging van Noord-Hólland en de 8ste vereeniging van 'Nederland was met ruim 180 leden, zoodat men, wat dat betreft, lang geen slecht figuur slaat. Dc heer Ter Haar: men zü het nageslacht ten voorbeeld. In de namiddagvergadering was de eerste woordvoerder de heer Ter Haar, hoofd van de afd. Volk en Bodem, die in hoofdzaak wilde stilstaan bij enkele problemen, welke de landvrouwen ra ken. Spr. wees hierbij op den grooten invloed van de vrouw op het gezin, waarom haar de mogelijkheid moet worden gegeven, zich voor haar taak als opvoedster te bekwamen. Dit geldt vooral voor de landvrouwen, omdat deze mede gebonden zijn aan de beslom meringen van het bedrijf. Het is een feit, dat de een in dit opzicht meer vermag dan de ander, wat niet zoo zeer een kwestie is van geldelijk bezit als wel van de bloedlijnen, al spreken de omstandigheden, waaronder men leeft, een woordje n ee. Een euvel, dat vooral de laatste jaren ook cp het plat teland van Noord-Holland ingang heeft gevonden, is het verder springen dan de stok lang is, waardoor velen zich heb ben overgegeven aan het afbetalings systeem. Spr. drong er in dit verband op aan, de spaarzaamheid onder de jeugd aan te moedigen, welke echter nimmer mag ontaarden in gierigheid, want ook deze treft men te plattenlande aan. Gemeenschapszin en hnlpvaardig- hud moeten voorop staan. Gij kunt, al dus spr., aan het woord „sociale ge meenschap" gestalte geven en dit uit dragen naar de stad. In de opvoeding van de jeugd zijn de ouders veelal tc slap geweest; iaat men de oogen, de oorgn en vooral het hart voor de groo te levensvragen openstellen, want le vensbeschouwing is niet alleen een kwestie van verstand, doch ook vooral van het hart. Raszuiverheid. De raszuiverheid is in dit verband geen hol woord. Spr. gaf een opsomming van de deugden, die passen bij den Ger- maanschen mensch. Enkele wenken werden hierop door hem nog gegeven; iaat Amsterdam, zoo zeide hij o.m., op het gebied van mode en woninginrich ting niet toonaangevend zijn. doch blijft getrouw aan het oude, Zij het ook her schapen in nieuweren vorm. De behan deling van het dienstpersoneel is ook niet altijd juist geweest. Vaak was.er meer sprake van onderhoorigen dan van medewerkers of medewerksters. De dienstbode dient ook in het actieve werk van den Jongen Landstand te wor den opgenomen. Dan is er nog de faak voor de landvrouwen om aan de boe rendochters liefde tij te brengen voor het boerenwerk, waarbij de huishou delijke voorlichting enz. niet mag wor den verwaarloosd. In alle opzichten heeft men tot taak door levenshouding het nageslacht ten voorbeeld te zijn, want eens zal daarvoor strijden de millioenen aan de fronten de duister nis van heden plaats maken voor het licht. De landelüke leidster over dc taak der landvrouwen. De alndelijke leidster, mevr. Zwiers Luth, die daarna het podium betrad, stond in de eerste plaats even stil bij het lot van de vele volksgenooten. die door het water van hun haardsteden zijn verdreven, daarbij de anderen op wekkende, zich in te stellen op een zoo hoog mogelijke productie. Dan, komende tot haar eigenlijke onderwerp, besprak zij den ideëelen kant van het. werk dei- landvrouwen en haar plichten t. o. v. ons volk. De voedselvoorziening moge belangrijk zijn, voorop staat, dat de boe renstand de bloedbron van ons volk is. Wij moeten weer boerinnen zijn in den goeden zin van het woord en weer lief de hebben voor en kennis van het boe renbedrijf. Ook al mogen wi.i bij onza kleeding de mode niet verwaarloozen, zij moet toch eenvoudig, solide en dege lijk zijn, evenals de stijl van onze boer derijen. Wat zijn wij de laatste jaren in dit opzicht ver afgedwaald! Wij gin gen villa's bouwen met op eenigen af stand de schuren en de stallen. Het was zoo ,ver gekomen, dat wij weliswaar op de boerderij woonden, doch daar liefst maar zoo weinig mogelijk aan werden herinnerd. Voor het vieren van verlo vingen e.d. trok men naar een hotel, terwijl men toch dergelijke hoogtijdagen diende te beleven in de eigen vertrouw de omgeving. Men moet beginnen met de jonge dochters liefde bij te bren gen voor het mooie boerenbedrijf, doch zij moeten ook een goede ontwikkeling genieten, aan sport doen en worden op genomen in de jeugdorganisaties. Wan neer zij in het bedrijf worden opgeno men, houdt dit nog niét in, dat zij ach ter den ploeg moeten en ook dient de klok niet teruggezet, want van de mid delen. ons door de techniek aan de hand gedaan, zal men een dankbaar gebruik kunnen maken. Het gebeurt echter maar al te vaak, dat de moeder, die zelf een harde jeugd had, haar dochter hiervoor wil sparen, met het gevolg, dat deze het dametje gaat uithangen. Men dient echter in het oog te houden, dat levan beteekent: een taak hebben en de land vrouwen mogen zich gelukkig prijzen, dat haar zoo'n belangrijke taak is toe gedacht. Mogen zij zich de eer, ons volk te dienen, niet laten ontnemen en mo gen zij zich bij allen strijd, dien zij heb ben te voeren, de geweldige worsteling voor oogen houden, die ook onze voor ouders zich ter wille van hun overtui ging hebben getroost. Boerenleider Koeman over een symbool van eenheid. Een kort woord werd hierop nog ge sproken door den Provincialen Boeren leider C. Koeman, die er op wees, dat men zich tot taak had gesteld de sa menbundeling van den boerenstand, waarmede men op den goeden weg is. Het is de nood, aldus spr.. die ons bij elkaar brengt en een treffend staaltje daarvan ervoer hij in de provincie, waar 1200 H.A. voor inundatie kon wor den gespaard, zoo de boeren zelf in korten tijd een dijk zouden aanleggen ter lengte van 4 kilometer. Zaterdag avond werd dit bekend en reeds Zondag waren 500 menschen, katholiek en pro testant, op het appèl en zelfs hadden twee dominees de cpade ter hand geno men. Dit is een mooi symbool, hoe wij onze taak moeten zien en wel heel schril teekende zich daarbij af de hou ding van enkele boeren, die zeiden: mijn land onder water dan het zijne ook. Kunnen wij tot een werkelijk sa mengaan geraken, zoo besloot spreker, dan zal geen offer zwaar genoeg zijn. Door de presidente, mevr. Bosker—De Haan, werd de bijeenkomst gesloten met een hoog gestemd woord, waarin zij constateerde, dat er veel was gezeed ten bate van het gezins- en v !v«na leven.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1