H et - KRUSCHEN WASCH Bourgondische Bloéd. BEZOEK-ING W. A. SCHOITEp 0! Dr. Helder helpt U bij De trompet uit het circus vertelt. Vaders handen EEN OUD LIED MET BEKENDE NAMEN. IVtH V&ipa&te LEVENSMIDDELEN II 1 IK ZAG.... zegt Mina Bakgraag, hoe 'n Moeder van een gróót gezin voor een fornuis pannekoeke/i stond té bakken Dat doet ze vaker, want pannekoeken staan in de maag, en ze spaart melk en eieren, bespaart boterl Met Panko! De weg naar de VIV0 is de weg naar den kruide nier, die persoonlijk alle problemen van zijn klan ten in het oog houdt. TROOST! Boe herkent V de voedingswaarde U kunt «elf Uw levens middelen niet onderzoeken- Dat is ook onnoodig. Let er eenvoudig op, of de naam W. A. Scholten op de ver pakking voorkomt. Die ga randeert de voedingswaarde van Butaroma, Albumona, Transparants, sago, verpakt aardappelmeel, etc. Aardappelmeelfabrieken VERHAAL UIT DEN VREEMDE DOOK H. HE heer Jean de la Tourbine ijsbeerde driftig door zijn luxueus gemeubi leerde privékantoor, en verzette dat was zoo zijn 'gewoonte wanneer hij zich kwaad gemaakt had telkens doelloos de kostbare Chineesche vaas. die onder het dekbleo van den hoogen marmeren schoorsteen stond. „Een schandaal," siste hij, „en ik beloof je, dat ik het dien verwenschten Maurice Frontan persoonlijk zal gaan vertellen. En op m ij n manier! Van- dèèg nog! Wanneer ik niet Jean de la Tourbine was, de bekende handelaar in Bordeauxwijnen van den Boulevard Louis Philippe, die een duivelschen hekel heeft aan alle opspraak, dan parole d'honneur dan greep ik de telefoon en belde de politie op. Dat canaille! Oude schoolvriend van me' Hahaha! Een relatie om trótsch op te zijn! Ik zal met dien meneer eens een gedachtenwisseling houden. Ze keeren wéér...de bonbons zeg i hel Heertje De Heers Chocolade- en Biscuitfabrieken UCHE UCHE UCHE! UCHE D. A. de Graaf's Handel Industrie DAGRA C V., Postb 605. A'dam-C. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rfeeumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kruschen zuiveren Uw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levenskracht toe. waardoor de oorzaak van Uw rheu- matische pijn wordt weggenomen. De Pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheet te verdwijnen. Gezondheid voor een cent per dag Bij Apoth. en Drög. 0.41, 0.76, i.47 Het is nu wel heel moeilijk met de wasch Alles slijt zoo en U moét zuinig zijn met het goed èn met het waschpoeder. Wie wascht als vroeger, heeft er lang niet ge noeg profijt van. Daarom komtDr.Helder U helpen. Hij weet niet overal raad op maar hij heeft veel er- ho varing. Let op de komen- de waschwenken. Knip \/>\s ze uit en bewaar ze. van de S.v. «sapfabrieken r/h DE HAAS EN VAN BRERO 'O. JA ....DL KAAS IS OP..-- E.N STRAKS KOMT VADER THUIS OM TE ETEN, U 2EqT KOEDER "WIEPEN TOEGAAN JULLIE-^ EENS t^AUWEVENTJES.., 5-.NATUURUJK NAAR SlfdQN DÉ WIT.WANT. WAT IS.2E DAAR ALTIJD LEKKER In enkele streken van Westfriesland staat de eerste jonge groente In de warenhuizen er zeer goed voor. Een groote kas met andijvie wordt gewied CNF/Kuiper/Pax m VOOR HET KIND. De instrumenten uit den orkestbak van het circüs hadden groot verschu van meemng. Het ging er over, welk dier, mensch of ding in het circus het voornaamste was. De een vofid, de directeur, de ander de man achter het loket, want die moest het geld in ont vangst nemen, weer een ander de paarden, een vierde de trapeze, een t,ijfde de muziek', daar een circus zonder muziek toch heeiemaal on denkbaar was. Jullie weten er geen van allen iets van. onderbrak hen een dikke, kope ren trompet, de eenige, die hier wat in de meik te brokkelen heelt, is een klein, smal stukje hout, en wel het stokje van den dirigent. Alle instrumenten waren met stom heid geslagen en luisterden stil naar de trompet. Zonder hem kon het heele circus wel inpakken, ging deze verder. Hij is het middelpunt, waar alles om heen draalt. Nou, nou, bromde een cello twij felachtig en de eerste viool krijschte: Wat een drukte om zoo'n onooge- lijk wurm! Het dirigeerstokje, dat op den muziek- lessenaar lag, was vreeselijk verlegen geworden en had het liefst maar stilletjes weggekropen. Houden jullie je op- en* aanmer kingen nu'eens voor je en laat hem uitspreken, mopperde de turksche trom, die aandachtig had geluisterd. Ik zei dus. hernam de trompet haar lofrede, dat hij het meest on misbare voorwerp is Hoe zouden de kleine ponny's hun kunsten kunnen vertoonen als hij er niet was en hoe zouden de beren het zonder hem ma ken, als hij niet .de maat aangaf van de muziek? De cello bromde instemmend en ook de anderen lieten een niet onvriende lijk gemompel hooren. Alleen de eer ste viool zweeg hooghartig, maar daar was ze ook de eerste viool voor. En dan de paarden niet te verge ten, sprak de goede trompet, hoe zouden ze kunnen walsen en huppelen en allerlei andere passen kunnen maken als hij hun niet de maat zou aangeven? Heeft hij de Berberheng- sten niet sierlijk laten walsen en de Friesche stkmboekhengsten niet netjes drie aan drie in het rond laten draaien? Trouwens, het duidelijkst toont hij zijn kunst als hij heeiemaal niets doet. Als de gevaarlijkste toer aan de trapeze wordt verricht en het stokje ons het twijgen oplegt. Doet de ademlooze spanning de stilte in het circus dan niet trillen'' Is dat niet ver schrikkelijk knap van hem! Ja. nu waren ze toch allemaal wel overtuigd. Hoera voor het kleine, bescheiden dirigeerstokje! Hepen ze door elkaar en zelfs de eerste viool schreeuwde zoo hard, dat er een snaar van haar sprong, v Tonny van der Horst P. van den Aardweg. en het zal hem l&ng heugen. Dat ver zeker ik je!" De woorden waren als een venijnig vuurstraaltje uit Jean de la Tourbine's mond gespoten, en zijn compagnon Armand Longjour, tot wlen de rede gericht was geworden had slechts de kans gehad om af en toe met een vage hoofdbeweging zfjn meening te vertolken. „Nu," hijgde de la Tourbine. die pur perrood van woede was, ..zeg óók eens wat!" Longjour haalde, een beetje onver schillig, zijn welgedane schouders op. „Het i s een gemeene streek! Tien duizend francs te laten betalen voor een voorschot vatj vierduizend. Maat je neef René had verstandiger moeten zijn. Hij had jöü het geld moeten vra gen. Hij hód niet naar Frontan, dien duitendief, moeten loopen! Jij als de eenige broer van zijn overleden moeder „Ja, ja," onderbrak Jean nijdig. ,dat wéét ik allemaal wel! Hij hééft een stommen streek uitgehaald. Het spreekt vanzèlf dat ik hem uit de misère ge holpen had. Maar hij heeft niet op nieuw bij me durven aankloppen, en hij is natuurlijk ten einde raad gefeest. Speelschulden heeft hij me gisteren bekend „Het is betaald en ik zou me er verder maar niet d'k over maken," raadde Longjour gemoedelijk. „Makkelijk geredeneerd, makkelijk geredeneerd." hoonde de la Tourbine, „maar ik wil dan tóch de voldoening genieten het dien oplichter voor de voeten gegooid te hebBen!" „Die krijg je niet!" „Dénk je dat?" vroeg Jean op sma- lenden toon. IK dénk het niét alleen, maar ik ben er van overtuigd. Omdat ik behalve zakenman óök psycholoog ben, -al grinnik jij me daar altijd om uit! Maurice is een geestige kerel, die de gave verstaat in alle situaties de lachers op zijn hand te krijgen. Dat is een belangrijke kunst in het leven, en dat zal ook zijn voornaamste wapen tegen jóu zijn! Tegen jóu méér nog dan tegen élk ander. Want een ieder, die je kent, weet, dat je verontwaar diging niet zóó hevig kan zijn of ze gaat aan den haal voo> een brutaten en origineelen inval. De man. die je: laat lachen, wint hét pleit bij je. On- herröèpelijk! Dak is het Bourgondische bloed, dat in je stroomt, en dat zich nóóit verloochent. Daar zal Maurice partij van trekken. Hij is je vriend en tevens je gevaarlijkste concurrent, en daarom verdient hij grèèg -iets ten koste van jöü! Of dacht je soms. dat hij niet van te voren geweten had. dat die tienduizend francs waarin voor hem- een lief winstje van zesduizend 7at toch wel door „Oom Jean" be taald zouden worden? Hij heeft ai lèng uitgekiend wat hij zeggen zal als je met opgestoken zeil bij hem komt. Hij kent Zijn kracht! Neem dat maar ge rust van mij aan!" „Wanneer hij op die zwakheid van me gebouwd heeft, dan slaat hij dezen keer een fiasco," voorspelde Jean de la Tourbine grimnhig. En met een serie vinnige, rukjes heeschhij zich in zijn gele demi-saison en pakte zijn hoed. „Adieu! Ik ga!" „Succes met je wraak!" wenschte Armand Longjour, te/wijl hij met een l^koniek gezicht de asch van zijn si gaar tipte. grossier in Alt d« lente in aantocht it In de Haagtcha parkan It men bazig met tnoeian dar rozenstruiken Ter be tehermlng tegen da doornen dragen da tuinlieden handschoenen CNF/Meijer/Pax m MAURICE ERONTAN, Provengaalsche wijnen, had met een breeden glimlach om® zijn lippen zijn collega een stoel aangeboden. „Mèreie," kefte Jean de la Tourbine, „ik kan het beter staande af!" „Steek van wal amice," animeerde Frontan beminnelijk, „steek van wal ik ben één en al a- idacht!" „Amice, amice, ik bén je amice njet meer," brulde le la Tourbine, „mijn neef René heeft je gisteren tienduizend francs gebracht tiènduizend francs!" Frontan knikte. „Dat klópt!" „Je had hem vierduizend geleend op een termijn van veertien dagen!" schreeuwde Jean verder. „Klopt óók!" „Zóó, klopt dat óók? Móóie manier van doenmenéér Maurice Fron tan maar wil ik jou eens wat ver- tell Vóórdat de la Tourbine uitgespro ken hafl, legde Frontan hem kalmee rend de hand op den arm: „Man, be daar! Wind je niet zoo op, omdat ik je neef dat geld geleend heb. Hij kwam in wanhoop bij medorst bij jou niet aan te korrienen tóén, ja en tóén dacht ik in mijn goedheid: laat ik het den .iongen In 's hemelsnaam maar geven, hij mocht anders eens in han den van een woekeraar val- i e n!" En twee seconden later verslikte Jean de la Tourbine zich ln zijn tranen van het lachen. Longjour had gelijk gehad. Dat Bourgondische bloed ook van hem! Een Noordhollandsch euvel? Door alle tijden hebben de beschaaf de volkeren den Zondag officieel als rustdag erkend en gewaardeerd, en ik voor mij heb nooit de noodzakelij' ld ingezien tegen deze instelling, d ik als zedelijk goed beschouwde, protest aan te teekenen. Voor dat ik in Noord-Holland woonde was ik met de Zondagen over het alge meen dan ook best tevreden. Sinds eenigen tijd heeft deze tevredenheid echter een knauw gekregen! En dat ligt geloof ik niet aan mijn vrouw of aan mijn nietszeggend persoontje, maar aan mijn vrienden en bek'enden en die daar voor door willen gaan en dit speciaal op de Zondagen laten blijken De Noordhollanders n.l„ overigens beste menschen, hebben de onaangename gewoonte aan een ziekte te lijden, die men visitianus zou kunnen noemen. M. a. w. ze lijden aan een kwaal, die op lederen Zon- en feestdag optreedt en die zich manifesteert door in een zoo kort mogelijk 'ijdsbestek, zoovee! mo gelijk visites af te leggen Ongelooflijk wat die Noordhollanders dol zijn op visites maken! Hoewel zelf Noordhol lander van geboorte, heb ik alleen mijn jongste jaren in deze streek doorge bracht, en dus was ik van de zeden en gewoonten der bewoners niet zoo goed op de hoogte. Den laatsten tijd zijn mij de oogen evenwel opengegaan Toen dit nog niet het geval was, had ik de ge woonte om des Zondagsmiddags met, mijn vrouw in het erkertje ln de voor kamer te gaan zitten, om naar goed' Noordhollandsch gebruik de vele wan delaars gade* te slaan en in verband hiermede eveneens volgens Noord- hollandsche traditie commentaar te geven of aan te hooren. Dat waren prettige middagen. Maar helaas heb ik dit oer-oude gebruik er aan moeten geven, omdat de tevreden gezichten van mijn vrouw en mij blijkbaar zoo'n aan trekkingskracht op de passeerende be kenden uitoefenden, dat velen zich in nerlijk gedrongen voelde „even aan te wippen" Dit „aanwippen" nam zulke ernstige vormen aan, dat mijfi vrouw en ik er ten slotte na rijp beraad toe moesten overgaan in de achterkamer te blijven hokken, met de gordijntjes vóór stijf gesloten. Eilaas, de situatie werd er niet veel beter op. Het bezoek nam eerder toe dan af. Ik ben er toen eens studie van gaan maken, hoe het toch te verklaren was, dat bijna alle menschen in Noord- Holland 's Zondags op straat liepen. Het resultaat hiervan kunt U hier lezen. Als die Zondagsjagers zijn in het geheel geen wandelaars, althans het grootste, gedeelte niet. Ze wandelen niet om het wandelen, 't natuurschoon, of uit behoefte aan frisscbe lucht, néén. al die lieden hebben een vast doel voor oogen, n.1. visites afleggen. Met hee'e drommen trekken ze er op uit en ik denk niet dat ik overdrijf, als ik ver onderstel, dat des Zondags de eene Ik kan er soms héél lang naar kijken, omdat ite steeds iéts anders vind, z'n nagels zijn zoo kort en stompig, en smoez'lig als van een spelend kind, en diep in alle vingerkootjes, groeven, als een zwarte draad. De draad van moeders klosje garen, aie'dikwijls doof m'n kousen' gaat Ik kan er soms héél lang naar kijken, want weet je, ik vind z'n [handen „fijn", j hoewel ze door het vele werken, I nu janiet zoo verzorgd meer zijn, maar dikwijls, als 'kdoor sneeuw [en hagel, met kille vingers huiswaarts toog, dan sloten bei z'n warme handen, om mijne als een knokkelboog. Ik kan er soms héél lang naar kijken. omdat ik van die handen hou zoo'n ruwe top, zoo'n eelten vinger, zoo'n harde fluim, wat geeft dat nou? Wat niemand ziet: hoe deze vingers, gewend aan daag'lijksch' arbeidsstrijd, om moeders smalle wangen sluiten, vol vaderlijk^ dankbaarheid. 0 Ik zal er stééds naar blijven kijken, naar vaders handen, ruw en groot die 't haar van broertje omhoog [doen strijken die speelt en klautert op z'n schoot, dan kijk ik even naai* m ij n handen, zoo blank, zoo smalletjes en klein, en 'k wensch dan dat m ij n eigen [vingers, eens nét als die van vader zijn GRé DE REUS In d* bloemboüenitreek staan da erocussen reedt in vollen bioei CNF/5tavens?Fa» *r f helft van de provincie bij de andere helft op bezoek is. Alleen verbaast hel mij, dat er nog •altijd voldoende burgert thüis zijn om bezoek te ontvangen 'Hoewèl, de Noordhollander heeft op dit punt een graad van volmaaktheid bereikt, die agn het wonderbaarlijke grenst. Nauwelijks ontwaakt, staat men al aangekleed om elders koffie te gaan drinken. Heeft men daar een uur oi zoo gezeten, en ziet men in, dat van mee-eten wel niets zal komen, dan rent men spoorslags naar huis om even een warm hapje naar binnen te slaan en is een half uur later weer opnieuw op pad om bij een anderen kennis de thee te gebruiken. Tegen vier uur, het Noordhollandsche visite-uur bij uit stek, wordt de situatie dikwijls wat moeilijker Degene wéar men op visi'e is,, moet dan n.1. zelf dikwijls op visite Maar meestal komt men dan wel tot een vriendschappelijk accoord en trekt men gezamenlijk naar derden. B. P. M. Speet. Als men Anno schreef, van zestienhonderd jaren. negenenvijftig mee: ik zal 't eens verklaren; al op den elfden dag van Februarius tot Schagen hier in 't dorp gebeurden 't nu aldus.' Daar woey een Oostewind, die bragt een groote koude. De waters vrooren digt, hoewel het niet én snoude. Drie mannen stonden doe 1) tot Schagen in de Pet, Evertbaas. en Goe Claes, de derde was Kees Vet. Maar doe men weder schreef zeventienhonderdnegen Zoo is de felle vorst weer in de Pet gezegen: In January hoor. den tweeëntwintigsten dag, Men wederpm op 't ijs vier manspersonen zag; De eens was Jan Schooreldam, Dirk Klomp, die was de tweede En Ziewert van Hesch: Jan Slooper was ook mede. ZH drinken daar op 't ijs, vier kan achtguldems bier: Een halfje brandewijn, was dat geen kout plijzier? Zes duim en een quartier was 't Ujs goed dik gevroren, AI in de Schager Pet, alzoo gij hier kont horen. Daarom zoo schreef ik dit. al is het vrij wat rouw. En ook wat lang verleen, ons niet vergeten zou. 1) doe toen z OFFIC. LANDBOUWMEDEDEELINGRN. Handel in varkens beneden 35 kg. dypr varkenshandelaren. Streekhandelaren en groot-handelaren als streekhandelaar 'optredend, komen niet voor aankoopvergunningen ln aanmerking. Dit neemt niet weg, dat zij toch een voor raad handelsbiggen op hun bedrijf kun nen hebben en wel: f. indien afkomstig van\en markt, bestemd voor doorvervoer naar veehouders binnen hun provincie. Het vervoerbewijs moet bij de marktad- ^mtnistratie worden aangevraagd tegeii overlegging van een aankoopvergunning van den kooper: 2. Indien afkomstig van een markt en aldaar gekocht zonder aan koopvergunning, dus .voorraadvorming be stemd voor rechtstreekschen doorver koop op aankoopvergunning, aan veehou ders binnen hun provincie, of om opnieuw op een markt binnen de provincie te wor den aangevoerd: 3r indien afkomstig van het bedrijf van een groot-handelaar Aan een handelaar word! geen vervoer bewijs afgegeven, voordat hij zijn erken- nlngsbewtjs met persoonsbewijs heeft ge toond Het koopen en verkoopen van big gen op de markten kan aan deze hande laren alleen worden toegestaan binnen de provincie waarin zij wonen. Groothandelaren. De taak van deze handelaren is het on derhouden van den interprovincialen han del. Zij mogen in andere provincies de handelsbiggen alleen persoonlijk op een markt aankoopen, indien aankoopvergun ningen worden overgelegd en niet recht streeks van devarkenshouders. Deze big gen dienen vervoerd te worden naar hun eigen provincie. Vetweiders. In verband met de inundatie worden dit jaar geen weide-contracten verstrekt. Boelhaizen. Door de nieuwe maatregelen van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch betref fende het taxeeren van rundvee, mogen OlJ gehouden, waarin rundvee wordt aange boden. De Voedselcommlssaris vo< Noord-Holland. OFFICIEELS PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht no. 28.4. Overgenomen prllzenafdeeUngen van Rijksbureau voor Papier, Paplerverwer- kende en Grafische Industrie. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft per "1 Maart j.1. de prljsvormlngsafdeelin- gen van het Rijksbureau voor Papier, Paplerverwerkende en Grafische Industrie overgenomen. Men dient zich voor prijsvormingsaan- gelegenheden, welke papier én papierver- werkende industrie betreffen, te wenden •tot de Sectie Prijsvorming Papier en Pa- .plervcrwerkendè Industrie te Afnsterdam- C„ N.Z. Voorburgwal 326—328, tel. 38050. Voor prijsvormingsaangelegenheden be treffende grafische industrie wende men zich tot de Sectie Prijsvorming Grafische Industrie aan hetzelfde adres als hier boven voor de sectie Prijsvorming enz genoemd. Bericht no. 287. Huurprijzen van nieuwbouw. Met verwijzing naar de voorgaande pu blicaties wordt nogmaals onder de aan dacht van belanghebbenden 'gebracht, dat de huurprijzen van* alle in de periode van 27 December 1940 tot 31 Maart 1944 ge reedgekomen onroerende goederen vóór 31 Maart a.s moeten worden voorgelegd aan het bevoegde prijzenbureau voor on roerende zaken en wel met gebruikma king van een bij dat prijzenbureau ver krijgbaar gesteld formulier. Indien vóór laatstgenoemden datum geón formulier bij het bevoegde prijzenbureau Is Ingekomen, wordt de hoogst toelaatbare huur. zonder rekening te houden met de en kunnen geen boelhuizen meer worden atlchtlngskosten, vastgesteld op het be drag, dat op 9 Mei 1940 voor soortgelijke objecten gebruikelijk was. Deze regeling geld» algemeen De eigen dommen van rijk, gemeenten, woning- bouwvereenigingen enz., alsmede de we- deropbouwpanden- en de eigendommen van particulieren, welke ingevolge de zg. hypotheekregeling 1941 zijn gebouwd, zijn derhalve eveneens aan vorenstaande be palingen onderworpen Bericht no. ,288. De prüs van sinaasappelen. Voor sinaasappelen, te verstrekken óp de bonnen Reserve D 28 en Reserve E 28. mogen ten hoogste de volgende prijzen worden berekend: Importeur aan grossier f 107.— per 100 kg.: grossier aan kleinhandelaar f 117.— per 100 kg.; kleinhandelaar aan consu ment f 0.14 per 100 gr. OFFICIEELE PUBLICATIE. Verkoop van eieren op ziekenbonnen. Detaillisten, die aan het Centraal Dis tributiekantoor of aan het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren een verzoek hebben gericht om alsnog bij den verkoop van eieren op ziekenbonnen te worden ingeschakeld, moeten, indien zij op 31 Maart 1944 van genoemd Bedrijfschap nog geen aanstelling (legitimatiebewijs) heb" ben ontvangen, zich beschouwen als niet te zijn Ingeschreven. Het heeft geen zin hierover nader in correspondentie te tre den, aangezien dergelijke brieven niet In behandeling worden genomen. Distributie volle melk. In verband met een verhooging van 't melkrantsoen ln het voilemelkgebied zul len de distributiediensten van 27 blaart '44 af aan melkhandelaren, die ln het zgn volle-melkgebied gevestigd zijn, wederom toewijzingen volle melk uitreiken voor 'n aantal rantsoenen, gelijk .aan het aantal Ingeleverde taptemelkbonnen. De ln be doeld gebied gevestigde melkhandelar'en dienen derhalve 'de taptemelkbonnen met ingang van 27 Maart a.s. wederom bij de distributiediensten in te leveren met een minimum van 10 rantsoenen en daarbo ven in veelvouden van 10 rantsoenen. OFFICIEELE PUBLICATIE. Transport-molest verzekering boter. In verband met de thans afgesloten binneniandsche transport-molestverzeke- ring wordt bekend gemaakt, dat alle zen dingen boter, welke op of na 27 Maart 1944 worden verzonden, met uitzondering van het vervoer van boter rechtstreeks aan den consument, op de voorgeschreven wijze ter verzekering kunnen worden aangemeld. Aan alle belanghebbenden bij dit vervoer zijn circulaires verzonden Voor zoover deze geen circulaire hebben ontvangen, kunnen zij zich alsnog wen den tot het Bedrijfschap voor Zuivel, Laan van Meerdervoort 84. 'g-Gravenhage. Voorts zijn circulaires verzonden aan de assurantie-tusschenpersonen Voor zoover deze geen circulaires hebben ontvangen, kunnen zij zich alsnog wenden tot de Be drijfsgroep Makelaars ln Assurantiën. As surantiebezorgers en Assurantie-agenten, v. d. Veldestraat 12 te Amsterdam. Margarine valt niet onder deze regeling. OFFICIEELE PUBLICATIE. Besproeien warenhuizen, ramen en kassen Voor zoover de maand voor maand be schikbaar komende hoeveelheden benzine het toelaten, zal deze motorbrandstof ook lp het komende seizoen ter beschikking vfrorden gesteld voor het besproeien van warenhuizen, ramen en kassen van die tuinders, welke niet over een electrómotor beschikken en overigens volgens door den Inspecteur van den tuinbouw opgestelde voorwaarden daarvoor in aanmerking ko men. Gegadigden moeten hun aanvraag uiterlijk 30 Maart 1944 op de bekende B.L.-formulteren, welke uitsluitend bij de tulnbouwconsulenten en hun assistenten verkrijgbaar zijn, indienen bfl den Rijks- tuinbouwconsuleiit van het district, waar in hun bedrijf is gelegen. n Peja product LEVEN S MIDDELEN-WINKELS Dank zij Tcrwee, de bekende kofficbran ders-firma van den Zaankant, kunt U ook nu nog 20o'n ouderwctsch kopje Troost schenken. „Troost", bet beste koffie» surrogaat, heeft den geur en den smaak van échte koffie.... Vraag Uw winkelier „Troost" van Terwee. KOFFIESUR ROGA AT Toewijzingen waschpoeder. De geldigheidsduur voor toewijzingen waschpoeder, welke een vervaldatum hebben van. 20 Maart 1944 of later, wordt verlengd tot en met 20 Mei 1944. Vervaardlgingsverbod Röntgenbulptoestellen. Blijkens een in de Staatscourant van 17 Maart 1944 opgenomen beschikking wordt met ingang van 1 April 1944 de vervaar diging, het verkoopen en afleveren van Röntgenhulptoestellen en toebehooren voor diagnostiek en therapie, van toebe hooren voor Röntgenfotografie en van toebehooren voor andere electromedische apparaten verboden, tenzij het producten betreft, genoemd in een bij de beschik king behoorende bijlage. Bij de vervaar diging van laatstbedoelde producten moe ten overigens ^bijzondere voorschriften worden in acht genomen, welke mede in de bijlage zijn vermeld Overgangsbepalin gen zijn verder vastgesteld met betrek king tot op het tijdstip van inwerking treding der beschikking in aanmaak zijn de toestellen en toebehooren. In uitzon deringsgevallen kan ontheffing van de verboden worden verleend door den di recteur van het Bureau voor de Metalen Verwerkende Industrie (Riouwstraat 182, Den Haag). Aanvragen, welke betrekking hebben op vervanging van onbruikbaar geworden producten, zullen in de eerste plaats in aanmerking komen om te wor den Ingewilligd. De aanvragen moeten worden ingediend bij den Duttschen Ge volmachtigde bij het bovengenoemd bu reau (Riouwstraat 170, Den Haag) Indien zij weermaehts- en „Verlagerungsopdrach- ten" betreffen. In andere gevallen door tusschenkomst van het secretariaat van de Bedrijfsgroep, waartoe de verzoeker behoort. Onder de toepassing van deze beschikking vallen niet de opdrachten voor export naar andere landen dan Duitschland, het protectoraat Bohemen en Mo-avië, het Gouvernement-Generaal. Elzaa Lotharingen, Luxemburg en de be zette gebieden van Frankrijk. België. Noorwegen, Denemarken en Servië, -.mor zoover hiervoor door den Centralen Dienst voor in- en uitvoer verstrekte grondstoffencertlficaten aanwezig zijn. i

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 3