DAGBLAD VOOR Berlijn verwacht „op zekeren dag" invasie. Strijd aan 't Oostfront Duiische leidina op alles leiding voorbereid. Geweldige slag in het vooruitzicht. Verschuiving van Oosten naar Westen. Finsche Rijksdag bijeen. Verduister v. 20.45-6.45 u. Zware gevechten aan het N. front van de Krim Britsch-Amerikaansch convooi met succes aange vallen. Stad en haven Kertsj ontruimd. jeugd van holland, durf te leven durf te strijden voor je land, put weer moed uit 't grootsch verleden van ons dierbaar vaderland. jeugd van holland. durf te volgen de stem van t roemruk voorgeslacht, kies weer zee, want op de golven ligt neerlands toekomst, neerlands kracht. Nieuws io 't kort Luchtaanval op Den Haag. De strijders van Tsjerkassy in Nederland Plechtige ontvangst te Utrecht. Toespraak van den Leider. Rijkscommissaris spreekt. STADSNIEUWS. Uit het politierapport. Concert Heldersch Fanfare corps en Kunstzin. Burgerlijke Stand Den Helder De Leeszaal in Maart. Schoolvoetballers Vrijdag naar Casino. t Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Vogrdam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat T8. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDBRDAG 13 APRIL 1044. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOUAND 88e Jaargang, No. 86, 2 pagina's. Deae Courant verschijnt dageHiks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheeie oplage op aanvrage. De ANP-correspondent meldt. De luchtoorlog, dien Engeland en de Ver. Stoten tegen Duitschland voeren, heeft sedert het begin van het jaar een onmiskenbare intensiveering ondergaan. Vooral geldt dit voor de dagaanvallen der Amerikanen, die thans onder be scherming hunner lange-afstandjagers tot Berlijn kunnen doordringen en de Duitsche hoofdstad reeds eenige malen als doelwit hebben gekozen. Aan den anderen kant is door de Dultschers krachtig gewerkt aan de versterking van den luchtafweer en deze maakt zich dan ook bij de geallieerde lucht aanvallen in stijgende mate merkbaar. Uit de geallieerde berichten blijkt, dat vooral de Duitsche jagers den aanval lenden vliegtuigen vaak veel hoofdbre kens bezorgen. Strijd moet te land worden uitgevochten. Bi5 alle schade, die deze Engelsch- Amerikaansche luchtaanvallen aan richten. is de uitwerking er van toch niet die, welke Engeland en de Ver. Staten er wellicht van verwacht had den. Van Duitsche zijde is reeds her haaldelijk betoogd, dat deze aanvallen niet in staat zijn een beslissing in een voor de geallieerden gunstigen zin te forceeren en men meent hier te kun nen constateeren, dat ook in het kamp van den tegenstander het inzicht veld wint, dat de luchtoorlog alleen niet voldoende ie om tot een beslissing te komen, doch dat het voor een snelle beëindiging van den oorlog waar aan den geallieerden, naar men weet veel gelegen is noodig is den strijd tg land uit te vechten. "Van de zijde der Sovjet-Unie, die, wanneer men van het minder belang rijke strijdtooneel in Italië afziet, als eenige van Duitschlands tegenstanders te land oorlog voert, is reeds herhaal de malen op de Engelsch—Amerikaan- sche invasie aangedrongen. In een der officieele organen van Moskou is zoo juist weer een artikel verschenen, dat de .vastberaden uitvoering van de be sluiten van Teheran" verlangt. In En geland en Amerika is reeds veel over de invasie gesproken en aan aankon digingen heeft het niet ontbroken. Volgens de door de Amerikaansche pers weergegeven verklaringen van een Amerikaanschen divisiestaf in Engeland zou zelfs de dag. waarop de invasie moet, aanvangen, reeds vastgesteld zijn. Deze aanduidingen kunnen mislei dingsmanoeuvres zijn. Churchill heeft in zijn radiorede van enkele weken gele den er op gewezen, dat afgelegde ver klaringen vaak als zoodanig bedoeld zullen zijn. Met deze mogelijkheid wordt ook van Duitsche zijde rekening ge houden. Grooter is echter naar het oor deel der bevoegde Duitsche krin gen de waarschijnlijkheid, dat de invasiemachine werkelijk op zeke ren dag in werking zal worden gesteld, eenvoudig, omdat voor de Engelschen en Amerikanen, willen zij werkelijk den oorlog winnen, geen ander middel bestaat. De hier vaak gehoorde verwachting is, dat binnen afzienbaren tijd de groote slag in het Westen of Noorden zal beginnen, waarbij het tijdstip uiter aard in het midden gelaten moet worden. Dat deze slag geweldig zal zijn en stroomen bloeds zal doen vloei en, zal niemand, zoowel in Duitsch land als in het Geallieerde kamp, betwijfelen. Een paar jaar hebben de Geallieer den den tijd gehad om in Engeland een geweldig invasieplan op te bouwen en een groot, zoo niet het grootste deel van de Britsche en Amerikaansche oorlogsproductie der laatste jaren zal bij de landingsoperaties »in den strijd worden geworpen. De Anglo-Ameri- kaansche luchtmacht, welker sterkte door de Duitschers geenszins onder schat wordt, zal tezamen met de artil lerie der oorlogsschepen een geweldig vuurscherm over de landingsplaatsen leggen, onder bescherming waarvan de in vele typen gebouwde landingsvaar tuigen de stormtroepen zullen ontsche pen. Ook met de landing van troepen uit de lucht houdt men van Duitsche zijde rekening, terwijl men ook ver wacht, dat tot dusver geheim gehouden wapens in den strijd zullen worden geworpen. De tegenstander dit wordt door Duitsche waarnemers niet verheeld is sterk, doch aan den anderen kant heeft ook Duitschland ruimschoots tijd gehad om zich op den komenden strijd voor te bereiden. Over de maatregelen, die in het Westen genomen zijn om aan een invasie het hoofd te kunnen bieden, is reeds genoeg geschreven. Eer nog dan op de vestingwerken, die daar aangelegd zijn, vertrouwt de Duitsche legerleiding echter op de divisies die bij deze werken en tot ver daarachter de wacht houden en die voor een groot deel bestaan uit sol daten, die aan het Oostelijke front de noodige gevechtservaring hebben op gedaan. Op den strijd in het Oosten concen treerde zich verleden jaar nog vrijwel aUe aandacht der Duitsche legerlei ding. doch er heeft zich inmiddels een verschuiving voltrokken, om zoo te zeggen ten koste van het Oostelijke f -ont, dat thans met zoo weinig moge- lijk strijdkrachten door de Duitschers en hun bondgenooten moet worden gehouden. Het bericht, dat Duitschland, ten einde den Sovjet-Russischen opmarsch in het Zuiden te stuiten, ook reserves in den strijd heeft geworpen, die niet aan andere gevechtstooneelen zijn ont trokken, zal voor velen als een verras sing zijn gekomen. Van Duitsche zijde iaat men doorschemeren, dat de weer macht nog over meer van dergelijke reserves beschikt, die bestaan uit troe pen, die ver achter het front zijn op geleid. Door een geschikt manoeuvreeren is de Duitsche legerleiding er geleidelijk in geslaagd den voor enkele weken nog dreigenden toestand in het Zuiden der Sovjet-Unie meester te worden en ook ten aanzien van de toekomst, voor wa. den strijd in het Oosten betreft, is in toonaangevende Duitsche kringen een duidelijk optimisme merkbaar. 600 DOODEN BIJ PARIJS EN IN N.-FR ANKRIJK. PARIJS, 12 April (DNB). - Binnen 36 uur tijds heeft de Engelsch—Ame rikaansche luchtmacht in de omgeving van groot-Parijs en in het departe ment Nord 600 personen gedood. Eenige der Parijsche ochtendbladen publicee- ren op hun voorpagina's foto's van za len, waarin eindelooze reeksen dood kisten met slachtoffers dezer aanval len zijn opgebaard. De „Petit Parisien" kiest daarbij tot opschrift „De bevrij ding is in aantocht" en zegt. dat de EngelschAmerikaansche vliegers zich absoluut niet om christelijke feestda gen of onschuldige menschenlevens be kommeren. Zij verwoesten en dooden om te terroriseeren. De bevrijding is in aantocht en wordt omzoomd door gra ven van kinderen, vrouwen en grijs- aards. DE STRIJD AAN DE INDISCH— BIRMAANSCHE GRENS. TOKIO, 12 April. (DNB)- De voor hoede der Indisch-Japansche forma-1 De Kinsche Rijksdag kwam woens- ties, die van het midden der Indisch dagmiddag in een gesloten zitting bij- Birmaansche grens naar Imphal op- een) zonder dat een speciale agenda 14 April: Zon op 6.45, onder 20.36. Maan op 1.53, onder 10.15. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 April (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Noordelijke front van de Krim hebben Duitsche en Roe- meensche troepen zich onder zware gevechten naar meer zuidelijk ge legen stellingen gedistancieerd. Een groot aantal vijandelijke pantserwagens werd stukgescho ten. In het kader van de ook op het schiereiland Kertsj be gonnen distancieeringsbewegingen, werden stad en haven Kertsj na verwoesting van alle voor de oor logvoering belangrijke inrichtingen ontruimd. Met de sterk opdringen de bolsjewieken worden zware ge vechten geleverd. Bij Owidiopol, ten oosten van den mond van den Dnjestr, hebben on ze troepen hevige vijandelijke aan vallen afgeslagen en opgedrongen strijdkrachten der Sovjets vernie tigd. Twintig vijandelijke pantserwagens werden daarbij vernietigd. Aan den benedenloop van den Dnjestr, ten zuid oosten van Orhei en ten noordwesten van Jassy zijn door pantserwagens on dersteunde bolsjewistische doorbraak pogingen, mislukt. Ten noordoosten van Jassy wierpen snelle Duitsche troepen den vijand achteruit en ver overden een belangrijk heuvelterrein. Verscheidene afgesneden vijandelijke gevechtstroepen werden vernietigd. Tusschen Stanislau en het nog altijd taai verdedigde Tarnopol hebben Duitsche en Hongaarsche formaties, ondanks hardnekkigen vijandelijken tegenstand, opnieuw een aantal plaatsen ingenomen. In de gevechten der laatste dagen heeft zich hier de afdeeling Tijger tanks 506 onder bevel van kapitein Lange bijzonder onderscheiden. In het strijdgebied van Kowel heb ben onze troepen gevechtstroepen van de Sovjets in de pan gehakt. Ten zuidoosten van Ostrof werden voort durende, met versch aangevoerde strijdkrachten en krachtige ondersteu ning van slagvliegers uitgevoerde aan vallen der Sovjets in verbitterde ge vechten ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. De laatste dagen heeft zich he* eerste bataljon van het regiment 25 der Luftwaffen-Jager onder kapi tein Gehrken bijzonder onderscheiden. Bewakingsvaartuigen van de marine schoten boven de Baai van Narwa 4 Sovjet-bommenwerpers omlaag. Het Italiaansche front. Aan het Italiaansche Zuidelijke front werden gisteren weer door stoottroe pen verscheidene steunpunten en kaze matten van den vijand met hun bezet tingen opgeblazen. In het gebied van Nettuno veroorzaakten onze batterijen vèrdragend geschut hevige ontploffin gen en aanhoudende branden in vijan delijke opslagplaatsen van materiaal. Duitsche gevechts- en torpedo-vlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht een aanval ondernomen op het Britsch- Amerikaansche aanvoerverkeer in de Middellandsche Zee. Zij vernietigden daarbij in de wateren van Algiers, on danks krachtigen vijandelijken afweer, twee torpedojagers van een convooi en be. chadigden zes vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 42.000 brt. door treffers van bommen en tor pedo's zoo ernstig, dat een deel van deze schepen als verloren beschouwd moet worden. Terreuraan vallen Gisteren hebben Amerikaansche bom menwerpers bij aanvallen op Midtjen- en Oost-Duitschland opnieuw zware verliezen geleden. In hevige luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden 129 vij andelijke vliegtuigen, waaronder 105 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. In .verscheidene der aangevallen plartsen, vooral in het stedelijke ge bied van Stettin, ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Bij gesloten bewolking ondernamen Britsche bommenwerpers in den afge loopen nacht een terreuraanval op de sta Aken. In het stadsgebied ontstond schade. De bevolking leed verliezen. Ondanks moeilijke afweeromstandig- heden werden bij dezen aanval, als mede boven de bezette Westelijke ge bieden 22 vijandelijke vliegtuigen ver nietigd. Eenige Britsche vliegtuigen hebben bovendien bommen geworpen op het gebied van Hannover. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goede uitwerking doelen in Oost-En- geland aangevallen. Escorte-vaartuigen van een Duitsch cofivooi hebben in den mond van de Loire vier Britsche jachtbommenwer pers neergeschoten. Onze duikbooten hebben vijf schepen in den grond geboord met een geza menlijken inhoud van 37.000 brt, als mede twee torpedojagers en één mij nenveger. MELDT U ALS VRIJWILLIGER BIJ DE KRIEGSMARJNE BERLIJN, 12 April. - De ANP-cor respondent meldt: De slag aan het uitgestrekte frout in het zuiden der Sovjet-Unie heeft nog niets aan hevigheid verloren. Naast een voortduren van den Sov jet-Russischen druk is echter het in omvang en intensiteit toenemen der Duitsche tegenaanvallen, vooral op den westelijken vleugel, het voornaamste kenmerk van den strijd. 'Na de ontruiming van Odessa, die geschied is in het kader van den stra- tegischen terugtocht, welke op den oostelijken vleugel blijkbaar nog steeds niet ten einde is, is het mondingsgebied van de Dnjestr nog steeds het tooneel van verwoede gevechten. Sovjet Russische afdeelingen, die zich in de zen sector te ver naar voren hadden gewaagd, zijn door de Duitschei s' in tegenaanvallen uiteengedreven. Met de situatie, die na de ontruiming van Odessa ontstaan is, houdt nauw verband het offensief, dat het vierde Oekraineleger der Sovjet-Russen tegen de Krim heeft ontketend. Terwijl vorige aanvallen op de Krim vrijwel alleen tegen de landengte van Kertsj werden ondernomen, trachten de bols jewisten thans tegelijkertijd over de landengte van Perekop en het brug genhoofd van Sjiwass in een concentri- schen opmarsch het schiereiland bin nen te dringen. In verwoede gevechten met den in de meerderheid zijnden tegenstander hebben de Duitsche en Roemeensche troepen eenig terrein moeten opgeven. Zoo is o.a. ook de stad Kertsj ontruimd. De rechtervleugel van het Sovjet- Russische leger, dat langs de Zwarte- zeekust oprukt, is thans tot Tiraspol genaderd. De linie Jassy—Kisjinew— Tiraspol, welkë steden nog alle in han den der Duitschers zijn, is voorts het doel der Sovjet-Russische strijdkrach ten, die tusschen Dnjestr en Proeth naar het zuiden trachten op te rukken. Met deze strijdkrachten zijn ten zuid oosten van Orhei (Orjenew) verbitter de gevechten aan den gang, die even wel geen terreinwinst voor de bolsje wisten opleverden. Op den rechter vleugel dezer strijdkrachten hebben de Duitsche en Roemeensche troepen ten noordwesten van Jassy met succes tegenaanvallen ondernomen. De Sovjet-Russische troepen, die de Proeth zijn overgestoken, en thans in de oostelijke Boekowina en Moldavië opereeren, zijn doorgedrongen tot de Sereth. De ernst van den toestand heeft maarschalk Antonescu in een dagorder aan de Roemeensche troepen duidelijk gemaakt. Het is duidelijk, dat de Sovjet-Russische opmarsch in Mol davië ten doel heeft, bezit te nemen van de vlakte, die tusschen de Trans- sylvaansche Alpen en de Zwarte Zee is gelegen en ook de belangrijke Donau-delta omvat. Bij de maatrege len tot verijdeling van dit doel spelen ongetwijfeld de Duitsche en Roemeen sche strijdkrachten, die zich na de ont ruiming van Odessa in zuidwestelijke richting hebben teruggetrokken, e~ belangrijke rol. Tusschen Tsjernowitsj en Stanislau, waar de strijd zich in het voorterrein der Karpathen afspeelt, zijn alle Sov jet-Russische aanvallen vruchteloos gebleven. De geheeie westelijke flank van het front, die in het zuiden door het gebied van Stanislau en in het noorden door het gebied van Kowel wordt begrensd, is geleidelijk tot uit gangsbasis geworden voor Duitsche tegenaanvallen, die op verscheidene punten de Sovjet-Russen hebben doen wijken en die, met name wat de Duit sche aanvallen in den sector tusschen Stanislau en Tarnopol aangaat, wel licht zijn op te vatten als het begin van verder strekkende Duitsche ope raties. Waarschuwend voorbeeld. De tucht rechter veroordeelde een landbouwer te Sloten, die een aantal schapen en een vijftal runderen clandestien had verhan deld. tot een boete van f 3500 met ver beurdverklaring van 37 in beslag geno men schapen en bovendien werd de man veroordeeld tot voorwaardelijke inleve ring van zijn vee- en schapenboekje voor zes maanden. Het hoofd verbrijzeld. Terwijl de 52- Jarige molenaarsknecht R. van Huisstede te Rotterdam ln de oliefabriek van de N.V. Speelman bezig was meel van den grond op te scheppen, geraakte hij met het hoofd bekneld tusschen een automa tische naslagpers. Het hoofd van den man werd geheel verbrijzeld. rukt, heeft op 9 April het vooruitge schoven steunpunt Tisjen veroverd dat was aangelegd op een heuvel 5 km ten Z.W. van den bergpas op den weg van Imphal naar Toengzan. Daarna opende de IndischJapansche voorhoede met steun van artiUerieformaties een groo- ten aanval op de achterhoede van de 33ste divisie van den vijand. Deze trachtte wanhopig den hprgpas open te houden °n de vooruitgeschoven Japan sche afdeelingen tegen te houden, die den 10 km ten Z.W. van Bisjenpoer ge legen berg Moroh bezetten. Door' de verovering van deze belangrijke stel ling beheerschen de Japansche troepen thans de geheeie vlakte van Imphal. De Japansche formaties btengen den in dezen sector ingesloten vijand vernie tigende slagen toe, waarbij zij gesteund worden door de Indisch-Japansche strijdkrachten, die ten Z. van Tolban op den weg van Imphal naar Toengzan den vijand achterhaalden en hem zware verliezen toebrachten. De vijandelijke formaties trachten met alle middelen zich naar het N. terug te trekken. Daar hun de terugtocht door den snel ien opmarsch der IndischJapansche troepen is afgesneden wordt de vijand naar de moerassen bij het Loktokmeer gedrongen, waar verbitterde gevech ten plaats vinden. VICTOR EMANUEL TREKT ZICH UIT DE POLITIEK TERUG. STOCKHOLM, 12 April (DNB). De voormalige koning van Italië. Victor Emanuel, heeft, naar Reuter meldt, in een radiorede medegedeeld, dat hij zich uit de politiek wil terugtrekken en dat hij zijn zoon Umberto „tot stadhouder van Italië" wil benoemen. Deze be noeming zou van kracht worden, wan neer de Geallieerden erin zouden sla gen Rome binnen te rukken. Voorts verklaarde Victor Emanuel, dat hij het geweest is, die acht maan den geleden het fascistische regime ten val heeft gebracht en Italië geplaatst heeft aan de zijde der Geallieerden, op dat het „aan den strijd tegen het nazis me deelneemt". In toonaangevende Italiaansche krin gen wordt de troonsafstand slechts be schouwd als een symptoom en een be vestiging van de crisistoestanden, die op het oogenblik in het bezette Z.- Italiaansche gebied heerschen. De koning heeft, zoo verklaart men, tot dezen stap besloten onder den druk van de ook in Z.-Italië heerschende anti-monarchistische stemming onder he' volk. De benoeming van den vroegeren kroonprins Umberto tot stadhouder van Italië is, verklaart men, slechts een gebaar zonder beteekenis. was bekend gemaakt. In de bijeen komst van 3 April, de laatste die voor Paschen gehouden is, werd den afge vaardigden een gesloten brief over handigd, welks inhoud het onderwerp der bespreking zou vormen in de ver gadering van gistermiddag. De volgende officieele mededeeling is verschenen na de gehouden bijeen komst met gesloten deuren van den Rijksdag: De minister van Staat, Linkomies, heeft in de bijeenkomst van den Fin- schen Rijksdag een rapport der regeering over den buiterüandschen toes'and voorgelezen. Nadat overeen komstig de agenda de kwestie naar de volgende bijeenkomst was verwezen besloot de Rijksdag met algemeene stemmen tot de orde van den dag over te gaan. V Vele dooden en gewonden. Op 11 April, even voor 15 uur. hebben eenige Anglo-Amerikaansche vliegtui gen, met gebruikmaking van het wol kendek, bij verrassing een aanval ln scheervlucht gemaakt op een stads deel van Den Haag. waar zich talrijke Nederlandsche dienstgebouwen bevin den. Behalve een dienstgebouw van het Nederlandsche burgerlijke be- stuur werden 8 woonhuizen totaal ver nield en 7 woonhuizen zwaar bescha digd. Tot dusver zijn 17 doode, 27 zwaar- en 46 lichtgewonde Nederlan ders geteld. 40 tot 50 Nederlanders liggen nog onder de puinen bedolven. Onder de dooden bevinden zich 7 vrou welijke personen. De bedolvenen zijn in hoofdzaak jonge meisjes. De ver liezen zijn zoo zwaar, doordat ten tijde van den aanval het bureau met alle mannelijke en vrouwelijke ambtenaren volledig aan het werk was. Nadat zij hun bommen hadden neergeworpen, vuurden de vliegers met hun boord- wapens blindelings in de straten der stad. Formaties van den luchtbescher mingsdienst, den geneeskundigen dienst der gemeente, de brandweer en politie, den Volksdienst, de technische noodhulp enz. waren in uiterst korten tijd ter plaatse om hulp te bieden en al het mógelijke te doen, teneinde de gevolgen van dezen aanval binnen de onvermijdelijke grenzen te houden. Ook vele ongedeerde en slechts lichtge wonde personeelsleden van het bureau hebben na het verlaten van het ge bouw deelgenomen aan het reddings werk. Burgemeester Westra heeft zich ter plaatse overtuigd van het vlot verloop der reddingsactie. In een bqzonder plechtige bijeen komst, Dinsdagmiddag om vier uur gehouden in den grooten Stads schouwburg te Utrecht, zijn de met verlof In het vaderland vertoe vende Nederlandsche strijders van Tsjerkassy, behoorende tot de divi sie Viking, door den Rijkscommis saris, Rijksminister dr. Seyss In- quart, den Leider Mussert en den SS-Obergruppenführer Rauter ver welkomd en toegesproken. Tevens waren bij deze plechtigheid aanwe zig de nabestaanden van hep, die aan het Tsjerkassyfront zijn geval len. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zitplaatsen bij het binnentreden van den Rijkscommissaris en den Lei der, die vergezeld waren - van hun sta ven. ©nder de aanwezigen bevonden zich o.m. de plaatsvervangende leider Van Geelkerken, mr. Rost van Tonnin gen, de voorman van de Germaansche SS in Nederland SS-Standartenführer Feldmeyer, mr. Zondervan, comman dant der W.A., en verder vrijwel alle hooge functionnarissen van Staat en Beweging, De plechtigheid werd ingeleid met plechtige muziek, waarna SS-Ober gruppenführer Rauter eerst het woord voerde. Spreker heette de met verlof zijnde strijders van harte welkom, en schetste in korte bewoordingen de ver diensten van hen, die nu reeds bijna 4 jaar, eerst in het regiment Westland. later in het verband van de Germaan sche divisie Viking, aan het front voor de vrijheid van Europa hun plicht doen. In dien tijd is in Nederland een nieuw type soldaat geschapen, waarop, ieder Nederlander trotsch mag zijn. Vervolgens herinnerde spr. aan den zwaren strijd, dien dezen soldaten heb ben moeten voeren, toen zij bij Tsjer kassy waren ingesloten en hoe dapper zij zich gedragen hebben als Ger- maansch soldaat, voordat zij door hun kameraden uit den ring waren verlost De divisie Viking, aldus spr., heeft zich door haar houding en haar strijd- geest de achting van bijna alle Neder landers verworven. Velen uwer zijn ge vallen, anderen zijn gewond geraakt. U bent voor het leven gespaard gebleven. Spaarbankboekje met oor konde aangeboden. Hierna bood SS-Obergruppenführer Rauter aan de kinderen van de geval lenen een geschenk aan, in den vorm van een spaarbankboekje met een be geleidende oorkonde. Na zijn rede bood SS-Obergruppen führer Rauter aan verschillende moe ders der kinderen de Sparkasse met de oorkonde aan. Aan elk kind was een bedrag van 3000 RM. overgemaakt. In totaal zullen 183 kinderen een dergelijk spaarbankboekje met oorkonde ontvan gen. Nadat op de gebruikelijke wijze de doodeneering had plaatsgevonden, waarbij een muziekcorps het „Ik had een wapenbroeder" speelde, betrad de Leider Mussert onder luide toejuichin gen het podium. Mussert achtte het zich een voor-, recht in de hoofdstad der beweging de strijders van Tsjerkassy terug te zien en herinnerde eraan, dat velen van hen nog zoo jong zijn, dat zii onmogelijk den strijd der beweging van vóór 1940 hebben kunnen meemaken. Maar gij hebt, zoo vervolgde spr. dubbel en dwars ingehaald wat gij toen te kort Kwam. door uw inzet aan het front. Gemakkelijk hebt gij het niet gehad. Gij zijt niet gegaan uit zucht tot avon tuur, maar uit liefde voor uw volk en vaderland. Gij zijt immers niet als huurling gegaan maar als vrijwilliger, omdat uw land in nood verkeerde. Sol datesk is ons volk sinds de laatste eeuwen niet geweest. Oorlog voeren was iets wat anderen deden, wij niet. Totdat onze oorlog van vier en een halven dag kwam en dan vraagt men zich af, wie doet dat nu? Een paar da gen oorlog voeren. Van de driehon derdduizend soldaten hebben niet meer dan 10.000 in het vuur gestaan, en na ruim vier dagen riepen de weggeloopen helden in Londen: Scheid er maar mee uit. Gij, mijne kameraden, zijt bezig om dien 4 en een halven dag smaad weer goed te maken en het zelfrespect der natie weer terug te winnen. Want het is bewezen, de Nederlandsche sol daat is net zoo goed als de Duitsche strijder. Dat is de eerste winst, en de tweede is deze, dat wij hebben inge zien, dat het dwaasheid is om er alleen als klein land een weermacht op na te houden. Het is mogelijk gebleken, dat gij een goed Germaansch soldaat kunt zijn en straks een goed Europeesch soldaat om ons continent tegen indringers van buitenaf te beschermen. Het gaat er om een waarlijk nat.-socialistisch Ne derland op te bouwen. Het is voor ons, die niet aan de fronten vecl-ten, zaak het vaderland terug te winnen, voor u, frontstrijders, om het vaderland te ver dedigen. Tenslotte sprak ook de Rijkscommis saris. Deze bracht eveneens hulde aan de soldaten van de divisie Viking. U hebt het lot onder oogen gezien, aldus spr., want u wist en weet waarom het gaat. Ik verheug mij over uw terug keer. U en ik weten wat het leven van ons verlangt. Het lot heeft gewild, dat wjj dit land onder de bescherming van de Duitsche weermacht moesten stel len. Als vertegenwoordiger van den Ffihrer en van het Duitsche Rijk wil ik u zeggen, dat ik en mjjn ka meraden in dit land zich tegenover u slechts als „TreuhSnder" beschou wen. Wanneer u terugkeert willen wg dit lot in uw handen terugge ven. Gij zijt de staalharde kern van over tuigde nat.-socialisten, gevormd aan het front, die deze verantwoordelijk heid dan kunnen dragen. Uw eed legt de verplichting op de volksche vrijheid van Nederland te bewaren binnen het kader van de grootere Germaansche gemeenschap. Den strijders wenschte de Rijkscom missaris aan het eind van zijn rede een goeden strijd en de uiteindelijke zege toe. De plechtigheid werd na een kon woord van den SS-Obergruppenführer Rauter besloten met een driewerf „Sieg Heil" op den Führer. Tot slot werden achtereenvolgens de Duitsche volksliedaren en het Neder landsche volkslied gespeeld. Na een gezamenlijken maaltijd woonden de strijders van Tsjerkassy een tooneel- voorstelling bij, waarna in Tivoli een kameraadschapsavond werd gehouden AM8TERDAMSCHE RECHERCHE OP DE DIEVENJACHT. Korten tijd geleden werd ingebroken in een op den O. Z. Achterburgwal ge vestigde essence-fabriek. Gestolen werd 400 liter alcohol van 96 pet., alsmede een groote hoeveelheid likeur-essences. De recherche van het hoofdbureau is er thans in geslaagd vijf bij deze in braak betrokken mannen aan te hou den. Een klein gedeelte van het ge- stolene was reeds verkocht. MAMMOETH-VONDSTEN IN SLOWAKIJE. BERLIJN, 12 April (CD). - In de nabijheid van het Slowaaksche bad plaatsje Pistyan hebben arbeiders in een leemgroeve beenderen en tanden van een geweldig beest opgegraven, dat bij nader onderzoek een mam- moeth bleek te zijn geweest. Ge deelten van een ontzagwekkende bo venkaak en een enorme slagtand werden blootgelegd. In dezelfde om- gevind werden in het jaar 1941 even eens soortgelijke vondsten gedaan. Men heeft hier te doen met de res tanten van mammoeths, die door jagers uit den ijstijd werden neer gelegd. Diefstallen: Een bewoner van den Rijksweg deed aangifte, dat een zijner schapen is ont vreemd. Van iemand, wonende aan den Zand dijk zijn II kippen gestolen. Een dame van de Bassingracht ver mist een bankbiljet van 25,—. Zij verdenkt hiervan een juffrouw uit de W. Beukelsz.straat. Een bewoner van de Fazantenstraat, die eenigen tijd in een café vertoefde en daar zijn jas opgehangen heeft, ver mist uit zijn portefeuille ƒ66,—. Een bewoonster van de Binnenhaven is haar kolenkaart op onverklaarbare wijze kwijt geraakt. Namens een dame uit de 2e Vroon straat, die thans geëvacueerd is te Alkmaar, werd aangifte gedaan, dat zii sinds Maart diverse goederen uit haar woning vermist. Aanhouding. Door de rechreche alhier is een in woner van Den Helder aangehouden, die verdacht wordt van diefstal. Huis niet gesloten. Door den ordedienst werd geconsta teerd, dat van een perceel in de Bali- straat, waarvan de bewoonster geëva cueerd is, de keukendeur naar buiten openstond. Voor zóóver nagegaan kon worden, is er niets vermist. De deur is daarna weer gesloten. Ongeval. Aan de Badhuisstraat te Huisduinen heeft een ernstig ongeval plaats gehad, helaas met doodelijken afloop. Eenige kleine kinderen speelden midden op der. rijweg, toen er een vrachtauto met zeer matige vaart naderde. De chauf feur gaf een signaal, met het gevolg dat de kinderen wegrenden. Een van hen kwam daarbij tegen de auto en viel op den grond. Al na enkele oogen- blikken was het kind overleden. Voor zoover men heeft kunnen constatee ren, treft den chauffeur geen schuld. Bovenstaande moge een ernstige waar- sor.uwing zijn voor de ouders, hun kin deren zooveel mogelijk van den open baren weg te houden. Zondag 16 April zal het Heldersch Fanfarecorps in combinatie met Kunst zin uit Julianadorp. een concert geven in het Casino aan de Molengracht. Naar wij vernemen, is zoowel door het Fanfarecorps als door Kunstzin zeer veel zorg aan de voorbereidingen besteed, zoodat men wel aan kan nemen dat deze middag zal slagen. Het programma is zeer gevarieerd: wij hoordefi o.a. van een duet door den heer en mevr. Bruul. Na de pauze zal door de tooneelver- eeniging Kunstzin een tooneelstuk in twee bedrijven opgevoerd worden, waarvan de titel ons niet bekend is. Bevallen: D. Prosper—Kok (z.) Q. A. J. v. d. Handel—Oudshoorn (z.) E. P. Kapiteijn—Veul (d.) A. Bierste ker—Eijlders (d.) J. Dienaar—Kroon (z.) G. Drogt—Krijns (d.) C. v. Veen Pluijmers (z.) C. Nebbeling—Wehrle (z.) G. M. BrinkmanBunck (d.) Ondertrouwd: H. Dolstra en G. Boon. C. Laagland Winder en W. Hoo- geterp. A. J. Plasman en H. M. Llgt- hart. Gehuwd: J. Noot en C. ter Wal. M. V. d. Hert en M. E. Lucas. G. W. Jansen en W. C. Pieters. P. Groot en E. v. Beek. Overleden: C. J. M. Oud (v.), 9 dagen. J. de Groot (v.), 70 jaar. De Openbare Leeszaal werd geduren de de maand Maart bezocht door 449 mannen en 51 vrouwen, totaal: 520 per sonen. Uitgeleend werden: 2707 romans, 1775 studiewerken en 3359 jeugdboeken, totaal 7841 boeken. Lijst van nieuwe aanwinsten April 1944. Romans: Tj. Adema: De dood van apo theker Dekkinga. H. E. Busse: De hoe ve in het zonnige dal, 2 dln.; De vreem de vriend, 2 dln. G. Kettmann: De oceaan- vlucht van een olieman. A. H. Lehmann: Hengst maestoso austria. Ems I. H. van Soest: Fascinatie. Astrid Vaering: Katin- ka. Annie Vivantl: Wee den overwon nene. Wilma: Bloei. Studiewerken: Catharina van de Graft' \gnes Block. E. van Hinte: Stad en land A. Kuypers: De ziel van het kind. J. G Matzlnger: Vliegtuigmotoren, w. Moree; De stoomturbine. J. P. P. Morré: Zuiger stoomwerktuigen, dl. 1 en 3. Geschenken: J. Aakjaer: Dienstbaar heid. P. Argus: Bliksemoorlog op den Balkan. W. Arondeus: In de bloeiende ramenas. J. de Boer—Van Strien: Graan te velde. J. H. M. G. van Deth: Het won der der voortplanting. V. Latte: Over wonnen, Zijne excellentie Well-Well. R Starr: Belinda kiest haar man, Zakelijk getrouwd. M. Reckman en J. Heyn: vóór de persen draaien. R. Tagore: Zwervende vogels. L. Zielens: Te laat voor muziek. De voetballers van deze week, du* alle jongens die deelnamen aan de schoolwedstrijden, kunnen Vrijdag middag om 2 uur wederom genieten! In Casino vindt dan n.1. een gezel lig samenzijn plaats, waaraan mede werken het muziekgezelschap van "afé Nijpels en meerdere Heldersche irtlsten. Wij twijfelen er niet aan, of dit initiatief wordt het hoogtepunt van deze week. Verliezers en winnaars vieren mor gen dus allen tezamen feest in Casino! En wie weet welke verrassingen er komen....

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1