Dag der invasie zou aanstaande zijn. DAGBLAD VOOR Sovjet-aanvallen bij Sebastopol mislukt. Engeland sluit zijn grenzen voor diplomaten. Sierk invasie-leger staat gereed om ie beginnen. Nervositeit in Engeland tot een climax gestegen Tarnopol na 25 dagen strijd door de Duiische iroepen ontruimd. Nieuwe terreur-aanvallen op Balkan-steden. KEURINGEN. Generaal Dittmar Odessa werd op het juiste oogenblik prijsgegeven. Duitsche strategie viert hoogtij. 62 dooden in Den Haag. „De scholen een bolwerk der reactie". Washington en Moskou vooraf geraadpleegd. Formeele protesten verwacht. Nieuwe terreuraanval op Belgrado. Wacht U voor roddelpraatjes. Nieuws in 't kort. Verduister v. 20.45-6.30 u. Hongaarsch Iegerbericht. Een ontmoeting in de duisternis. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderache Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Poetrekening 449041. WOENSDAG 19 APRIL 1944. HELDER8CHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in dexe Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Men kan den laatsten tijd geen rant ter hand nemen, waarin niet minstens één artikel voorkomt, dat het thema „invasie" behandelt, aldus de Berljjnsche A.N.P.-correspondent, Dit geldt niet alleen voor de Duit- sehe pers, doch evenzeer voor de Engelsche en Amerikaansche bladen en wel in nog sterkere mate. In een bekend Engelsch tijdschrift werd dezer dagen in een artikel van slechts enkele kolommen niet minder dan 132 maal het woord in vasie gebruikt. Het is het woord, dat op het oogenblik alle militaire, zoowel als politieke verhandelingen beheerscht en 'met recht kan men dan ook van een invasie-koorts spreken. Nog zijn er sceptici, ook hier ln Duitschland. die een invasie der Engel- schen en Amerikanen in Europa niet althans voorloopig niet, verwachten, doch hun aantal wordt steeds geringer In de hoogste Duitsche militaire krin gen schijnt men evenwel grootscheep- sche militaire operaties der geallieer den binnen niet al te langen tijd waar- sohijnlijk te achten, waarop o.a. het feit wijst, dat de aandacht in versterkte mate op West-Europa geconcentreerd wordt. In officieele Duitsche uitlatin gen wordt onomwonden gesproken van te verwachten militaire operaties in het Westen. Sterk invasie-leger. In Engeland, van waaruit de sprong naar het continent moet worden ge waagd, is een geweldig invasie-appa raat opgebouwd. Een sterk invasie leger, waarvan de manschappen een speciaal onderscheidingsteeken dragen, staat gereed om de grootste militaire operatie in de geschiedenis, die over den afloop van den oorlog moet beslis sen, te beginnen. Een groot aantal spe ciale landingsvaartuigen ligt klaar om op een gegeven sein deze troepen naar het Europeesche vasteland over te bren gen en in jarenlangen arbeid is het materiaal opgestapeld, dat de landing moet vergemakkelijken. Hat is onder meer bekend, dat een groot aantal me talen landingsmatten is vervaardigd om het uitladen van materiaal op het vlakke strand een vlot verloop te doen hebben. Daarbij zullen ongetwijfeld nog volkomen nieuwe wapens in den strijd worden geworpen. De Amerikanen heb ben voor de invasie een vliegenden vlammenwerper geconstrueerd, een vliegtuig, dat een met een zeer brand bare vloeistof gevulde tank uitwerpt waardoor over een groote oppervlakte alles in vlammen opgaat. Terwijl over de waarschijnlijkheid van komende geallieerde operaties wei nig twijfel bestaat, moet men in het duister tasten omtrent het tijdstip en de plaats, waar zij verwacht kunnen worden, tot op zekere hoogte zelfA>m- trent de wijze, waarop de geallie~dan te wefk zullen gaan. Dag „D" aanstaande? De nervositeit, die in het geallieerde kamp heerscht en die de laatste dagen tot een climax is gestegen, doet ver moeden, dat de „Dag D" aanstaande is. De weersomstandigheden zijn voor een landingsoperatie gunstiger dan over eenigen tijd waarschijnlijk het geval zal zijn. Hoewel voor het openen van een of fensief in het westen door de geallieer den alleen een frontale aanval op de Duitsche „Atlantikwall" in aanmerking schijnt te komen en het element der verrassing geen overwegende rol zal kunnen spelen, temeer omdat de lucht- verkenning den Duitschers alle voorbe reidingen aan gene zijde van het Ka naal moet verraden, blijven de punten, waarop de landing zich zal concentree- rsn, een onzekere factor en daar ieder uur bij een dergelijke operatie winst beteekent. is aan te nemen, dat bij de landing een zoo groot mogelijk gebruik zal worden gemaakt van de nachtelijke duisternis en van den in dit jaargetijde vaak boven het zeegebied hangenden nevel. Er zijn evenwel nog andere aanwijzin. gen, dat de geallieerden spoedig den grooten stap zullen wagen. Als zooda nig kunnen, hoewel dit niet noodzake lijk het geval behoeft te zijn, de in den laatsten tijd aanzienlijk in omvang toegenomen Anglo-Amerikaanscne luchtaanvallen op belangrijke conti nentale spoorwegverbindingen, niet al leen in west-Europa, doch ook verder in het achterland, gelden, alsmede de aanvallen op Duitsche vliegvelden. Ook de opvallende inactiviteit der Britsche luchtmacht, die den laatsten tijd weinig nachtelijke bombardementen heeft uit gevoerd, kan haar oorzaak vinden in den wensch. deze voor de komende operaties te sparen. Diplomaten onder censuur. Een feit, dat wel het sterkst erop wijst, dat de invasie op handen is, is het met ingang van gisteren afgekon digde verbod der Britsche regeering aan alle diplomatieke vertegenwoordi gingen in Engeland, met uitzondering van de Amerikaansche en Sovjet-Rus sische en die der dominions, niet voor de Engelsche censuur controleerbare mededeelingen aan haar regeeringen te doen. De leden der diplomatieke vertegenwoordigingen, waaronder ook die der vereenigde naties, mogen het Britsche eiland niet verlaten. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de Brit sche regeering tot een dergelijken vèr- strekkenden maatregel, die gemotiveerd wordt met de noodzakelijkheid, het uit lekken van gegevens omtrent komende militaire operaties te voorkomen, zou zijn overgegaan, indien niet werkelijk spoedig een grootscheepsche militaire actie te verwachten ware. Bij onzm VrtywtHtgurs. Vf-pantsargrafiadlert trekken met hun wapena ten aanval Ify PK Adendori/O/H/P m Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wachtbataillon ln Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaanscbe SS in Neder land. Personen tusscben 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplicbttg zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding beeft bewezen zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 58; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerestraat 48; Enschedé, Hengelosche straat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 20 April 9—14.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April 914.00 uur. Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245 22April 9—14.00 uur, Amersfoort, Pul. Dur chgangslager, Leusderweg. Van den Anglo-Amerikaanschen luchtaanval op Dinsdag 11 April op een stadsdeel van Den Haag, waar zich tal rijke Nederlandsche dienstgebouwen bevinden, is het aantal dooden geste gen tot 62, waarvan 26 vrouwen, ln ziekenhuizen bevinden zich nog 23 zwaar gewonden. Op Donderdag 20 April houdt Max Blokzijl om 18.45 uur via Hilversum 1 zijn radiopraatje, ditmaal getiteld: „De scholen een bolwerk der reactie". De militaire commentator van den Groot-Duitschen Omroep, luitenant- generaal Dittmar, heeft Dinsdag avond gesproken over den toestand aan het Oostelijk front. Tegenover Sebastopol heeft de ge heele overige Krim slechts de rol van een voorterrein, dat zijn werk heeft gedaan, nu de verdediging van de buitenstellingen de bolsje wisten gedwongen heeft tot het ge bruik van sterke strijdkrachten en hun bij hun talrijke aanvallen aan zienlijke verliezen zijn toegebracht. De vraag, of en hoe lang Sebastopol gehouden moet worden, kan niet an ders beantwoord worden dan volgens uitsluitend strategische noodzakelijk en mogelijkheden. Geen versterkte plaats heeft op zich zelf een waarde, die zoo hoog mag worden aangeslagen, dat haar handhaving zonder of zelfs in strijd met bepaalde operatieve nood zaken gerechtvaardigd zou zijn. Aan het in acht nemen van dit stra tegische principe mag men voor een aanzienlijk deel toeschrijven, dat het gplukt is den nog korten tijd geleden gespannen en moeilijken toestand in het mondingsgebied van den Dnjestr tot een oplossing te brengen. Zou het den bolsjewisten gelukken de distancleeringsbewegingen aan den benedenloop van den Dnjestr. waar de diep in het land binnendringende BERLIJN, 18 April. - In de middag uren van den 17en April hebben An- glo-Amerikaansche bommenwerpers een nieuwen zwaren terreuraanval on dernomen op de stad Belgrado. De in acht a tien golven aanvallende viermo torige vliegtuigen wierpen in de eerste plaats op de dichtbevolkte woonwijken hun bommen. Talrijke huizen werden getroffen, de bewoners onder de puin- boopen begraven. Het krachtige af- weervuur der Duitsche luchtdoelsrtil- lerie sloeg de formaties bommenwer pers uiteen en bracht eenige der vier motorige bommenwerpers ten val. Het gebruik van fosforblikken, die ver scheidene uitgebreide branden veroor zaakten, leverde de bevolking van Bel grado het ondubbelzinnige bewijs van de terroristische bedoelingen der An- glo-Amerikanen, Ongeveer een uur later viel een zwakkere formatie vier motorige bommenwerpers opnieuw de stad aan. Het stafkwartier van de „Landwacht Nederland" meldt: Het behoeft geen verwondering te wekken dat reeds thans van bepaalde ziide getracht wordt het werk van de Landwacht in een kwaad daglicht te stellen door het verspreiden van aller lei geruchten en roddelpraatjes, die kant noch wal raken. Het goedwillende deel der bevolking moet ernstig worden gewaarschuwd tegen dergelijke practijken. Immers, de t: an de Lmdwacht is een ieder gene m bek. U en bestaat uit een bcsti ;ng van de onderwereld, de uitrc fig van den clandestienen han del en het beschermen van leven en goed van iederen Nederlander, die het eerlijk met zijn volk meent. Laat u niet verleiden door gehoor te geven aan afbrekende kritiek, ^waar van de opzet zeer duidelijk is. Werkt mede aan dfe bestrijding van wantoe standen en onthoudt u van Iedere vij andelijke daad. Mocht u aangehouden worden, voldoe dan aan de bevelen. Twijfelt u er aan met leden van de Landwacht te doen te hebben (herkenbaar aan een rooden band met het opschrift ..Landwacht Nederland" om den linkerarm en in het bezit van een legitimatie) meld dit dan oogenblikkelijk aan de dichtst, bijzijnde Landwachtinstantie of post van de Nederlandsche politie. Mede met uw hulp zal de Landwacht erin slagen haar taak !n het belang van ons geheele volk te vervullen. Zooals we gisteren reeds in het kort mededeelden, heeft de Britsche 'regeering een verbod uitgevaardigd, waarbij den diplomatieken vertegen woordigers van andere landen, be halve van Amerika, de Sovjet-Unie en de Dominions, verboden wordt, Engeland te verlaten. Tegelijkertijd is hun correspondentie aan de cen suur onderworpen. Tot dit laatste behooren ook de binnenkomende post en telegram men. Reuter merkte gisteren naar aanlei ding van dezen maatregel reeds op. dat door deze onverwachte beslissing Engeland aan den vooravond der inva sie min of meer volledig van de buiten wereld is afgesneden en ter verduide lijking herinnert dit persbureau er aan, dat in de afgeloopen maand het post verkeer naar Spanje, Portugal. Zwit serland, Gibraltar, Noord-Afrika en andere landen ls stopgezet. Engeland zoo schrijft Reuter verder is thans één groot militair garnizoen, dat door de censuur en de veiligheidspolitie ge barricadeerd is. Zelfs particuliere brie ven van het eene deel van Engeland naar het andere worden gecensureerd! Niet enthousiast! De censuur op de diplomatieke oost is bij de buitenlandsche missies £ta Lon den niet vreugdevol ontvangen en al gemeen vraagt mgn zich af, hoe de betrokken neutrale landen zullen rea- geeren op dezen maatregel, die ln te genspraak is met alle diplomatieke gebruiken. In Londen zelf verwacht men weliswaar formeele protesten van eenige neutrale landen, doch men is er van overtuigd, dat geen feitelijke vergeldingsmaatregelen genomen zul len worden. Reeds werd vernomen, dat Zweden stappen zal ondernemen, doch officieel is dit nog niet bevestigd. In de Wilhelmstrasze. In de Wilhelmstrasze merkte men Dinsdag op, dat het optreden der En- gelschen in overeenstemming met de Ver. Staten en de Sovjet-Unie niet al leen tegen de neutralen, doch zelfs te gen de eigen bondgenooten gericht is De nadruk wordt gelegd op het ook in Londen niet ontkende feit. dat het gaat om een maatregel, die volkomen met het volkenrecht in strijd is. Wan neer achter deze aankondiging van de ■nvasie iets meer zit dan een voor bin- r.enlandsch gebruik bestemde propa ganda, dan zou men dit. naar in de Wilhelmstrasze verklaard werd, zeer toejuichen, daar van Duitsche zijde al les voor den strijd gereed is en de in de betreffende sectoren staande Duit sche troepen erop gebrand zijn einde lijk met diegenen af te rekenen, die tot dusver voor het grootste deel tegen vrouwen en kinderen in het achterland met bommen hebben gestreden. Bondgenooten le en 2e klasse. De „Auslands Informations Dienst" (A.I.D.) merkt omtrent de door de Britsche regeering bevolen isoleering van het corps diplomatique te Londen o.a. op: Het is zeker geen toeval, dat deze maatregelen zoo kort volgen op de ver klaringen van Huil en de verschillen de Anglo-Amerikaansche nota's aan de neutralen, waarbij deze uitgenoodigd worden door het staken van hun han delsverkeer met de spil partij te kie zen voor de geallieerden. Bovendien wordt naar de meening van den A.I.D. daarmede verondersteld. dat alle Londen geaccrediteerde neutrale di plomaten spionnen zijn en hun diplo matieke voorrechten misbruiken voor het doorgeven van berichten aan de vijanden van Groot-Brittannië. Verder verklaart de A.I.D.dat het Britsche Dominion Eire onder de ge discrimineerde staten voorkomt, waar mede de Britsche regeering van haar kant der; wellicht laatsten dunnen band. die den Ierschen vrijstaat met Groot-Brittannië verbond, doorsnijdt. Ook wordt onderscheid gemaakt tus- schen de Sovjet-Unie. de Ver. Staten en de overige bondgenooten. welke laat ste aan dezelfde discrimineering wor den onderworpen als de neutralen. Daarmede is vastgesteld, dat Groot- Brittannië bondgenooten eerste en tweede klasse heeft. Doodelijk ongeluk. Het 8-jarig doch tertje van den landbouwer Lokker, in ae nabijheid van Dirksland woonachtig, ls Dinsdagmorgen op weg n-ar school onder een landbouwwögen, bespannen met twee paarden, geraakt en na eenige uren tn het ziekenhuis overleden Doodelijk ongeval in Staatsmijn drik. Zondagnacht is de 21-jarige hulp houwer G. W. Bierstekers uit Brunssum ln de ondergrondsche werken van staats mijn Hendrik onder afvallend gesteente geraakt Hij werd vrijwel onmiddellijk ge dood. Grafschennis met roof. Vermoedelijk ln den nacht van 25 op 26 Maart JJ. is aan den Arnhemseheweg te Apeldoorn t graf van Samuel Izaak Bouwman, ove' leden 11 Juli 1939, opgegraven. Van de resten ts door dein) dader(s) het hoofd meegenomen. Aangezien de overledene eenige gouden kiezen had, kan roof het motief voor deze daad ztjn geweest. De majoor-korpscommandant te Apeldoorn verzoekt handelaren, tandartsen e.d. drin gend bij de aanbieding van goud. dat mo gelijk van dit misdrijf afkomstig is, of indien zij dit reeds kochten, zich onver wijld met de recherche der Apeldoom- sche gemeentepolitie in verbinding te stel len. Ruim 1000 pakjes boter en vet gestolen. Dezer dagen ls 'n Inbraak gepleegd in een pakhuis te Utrecht. Het schijnt, dat de daders goed op de hoogte waren van het feit, dat in het pakhuis een kost bare voorraad werd bewaard Niet min der dan 920 pakjes margarine en 208 pakjes vet waren er opgeslagen, welke na de Inbraak alle bleken tc zijn ver dwenen. De politie heeft op het oogen blik nog geen spoor van de daders. Dnjestr-Liman de terugtochtswegen tot slechts enkele overtochtsplaatsen be perkte, vóór te zijn, dan zou het hier zeer wel tot een vernietigenden slag kunnen komen. Deze mogelijkheid bestond zooveel te meer, omdat de tusschen Boeg en Dnjestr liggende belangrijke stad Odes- sa met haar talrijke waardevolle in stallaties door bepaalde ontruimings- en vernielingstaken natuurlijk niet zonder invloed op het tempo der dis- tancieeringsbewegingen kon zijn. Duitsche strategie zegevierde. De Duitsche leiding heeft kans ge zien Odessa zoo lang te behouden, als met het oog op de ontruiming noodza kelijk was. en zich dan toch den terug weg naar den westelijken oever van deji Dnjestr vrij te maken. Er zijn zware gevechten noodig geweest om dit doel te bereiken, doch het heeft de moeite geloond: het thans reeds aanmerkelijk steviger Duitsche afweer- front aan den Dnjestr is het resultaat van de goede gevechtspresta'.ies van den troep, doch eveneens van duidelijke en juiste besluiten van de leiding. De verdedigers van Tarnopol en Ko- wel hebben belangrijk medegeholpen het vormen van een nieuw front in Oost-Galicië mogelijk te maken. Ko- wel kon ontzet worden. Het doorbre ken van den ring rond 'arnopol is een voldongen feit. De beneden-Dnjestr en het gebied rond Tarnopol-Kowel vor men de deelen van het front, waartus- schen het zuidelijke deel van het Oos telijk front thans weder tot staan is gekomen. Drie Sovjet-operaties. Ongetwijfeld zullen de bolsjewisten alle pogingen aanwenden om een defi nitieve consolidatie door meedoogen- looze voortzetting van hun offensief te verhinderen. Hun eene stootrichting zal langs den loop van de Groot-Roemeen- sche rivieren naar het zuiden, dus wederom naar de kust van de Zwarte Zee gaan, 'de andere uit Oost-Galicië naar het westen en noordwesten ge richt zijn. Daartusschen teekent zich uit het gebied van de noordelijke Mol- dau en van de Boekowina een derde operatie af, die gericht is naar de Kar- pathenpassen. Er zullen krachtige ge meenschappelijke inspanningen van alle verbonden strijdkrachten noodig zijn om opgewassen te zijn tegen den te verwachten massalen stormloop. Doch het schijnt ook zeker, dat de toestand de laatste weken zoodanig is geworden dat hij menige operatieve mogelijkheid voor de Duitschers in zich bergt. Rust in middensector. In den geheelen midnensector heerscht na de bloedige ineenstorting van het bolsjewistische offensief in het gebied van Tsjaussy een rust, die ook den Duitschers ten goede komt Natuurlijk moet in deze gevechtspauze een reactie worden gezien van het con- centreeren der bolsjewistische strijd krachten in het zuiden, die vele groo- tere acties op andere plaatsen uitsluit Ook is het mogelijk dat het den bolsjewisten op het oogenblik weinig opportuun lijkt, het ver naar het oosten vooruitspringende bolwérk van Tsjaus sy, Oraja en Wittebsk krachtiger aan te pakken, dan noodig is om de Duit sche strijdkrachten te binden. DE TAALTREIN. HILVERSUM, 18 April. De pers dienst van den Nederlandschen omroep meldt: Ingaande Woensdag 19 April zal eiken Woensdagavond van 19.45-20.15 uur over Hilversum I een gesprek worden uitgezonden van eenige forensen, die van de hoofdstad naar hun woonplaats in het Gooi terugkeeren. Het zijn zeker niet alleen de minder ontwikkelden, die vreemde woorden verkeerd gebruiken, maar er zijn over al mensehen die graag een vreemd woord kiezen zonder dat zij precies weten wat dit beteekent. Nu zullen pro! de Wijs en zijn medereizigers in een luchtig gesprek veel misverstanden uit den weg kunnen ruimen. Wie een luch tig en genoeglijk halfuurtje wil meema- kan. luistere naar deze uitzending: „De taaltrein". 19 April Zon op 6.35 u., onder 20.45 u. Maan op 5.37 u., onder 16.07 u. 20 April. Zon op 6.32 n., onder 20.47 u. Maan op 6.03 n., onder 17.30 n. UW ZOLDER MOET OPGERUIMD ZIJN. WAT U NIET MISSEN KUNT. PLAATST U AA% DEN KANT, KLEINE DINGEN WORDEN IN KISTEN EN KASTEN GE BORGEN, VERDER ZORGT U VOOR BLUSCHMATERIAAL: ZAND, WATER EN EEN SCHOP OF HARK. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FQHRER, 18 April. Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In het strijdgebied van Sebastopol zjjn pogingen van de Sovjets een de omgeving beheerschend heuvelter rein te veroveren, mislukt. Boven het zuidelijke deel van de Krim hebben Duitsche jachtvliegers op 17 April in hevige luchtgevechten 39 Sovjet-Russische vliegtuigen, in hoofdzaak slagvliegers, neergescho ten. Het luchtdoelgeschut haalde bovendien nog 11 toestellen omlaag. Luitenant Lambert vernietigde al leen 12 vijandelijke vliegtuigen. Aan den benedenloop van den Dnjestr en in het gebied van Jassy is de kracht van de vijandelijke aanvallen gisteren iets verminderd. Een over de rivier gezette vijande lijke gevechtsgroep werd in de pan gehakt. In het oostelijke deel van de Boeko wina hebben de Roemeensche troepen vijandelijke strijdkrachten uiteengesla gen. In het gebied van Delatyn-Stanis- lau en ten oosten van Stanislau heb ben Duitsche en Hongaarsche formaties hardnekkigen vijandelijken tegenstand gebroken en de Sovjets met zware, bloedige verliezen teruggedreven. Strijd in Tarnopol geëindigd. Bij Tarnopol hebben nieuwe deelen van het garnizoen volgens bevel zicb a! vechtende een weg gebaand naar de in felle aanvalsgevechten opgedrongen en door de luchtmacht doeltreffend on dersteunde formaties van het leger en van de Waffen-SS. Daarmede heeft de heldhaftige strijd van het garnizoen, onder leiding van den op den dag vóór het uitbreken gesneuvelden en inmid dels door den Führer met het Ridder kruis van het IJzeren Kruis onderschei den generaal-majoor von Neindorff, zijn einde gevonden. In een verbitter den strijd van 25 dagen heeft het gar nizoen, ondanks uiterst krachtigen vijandelijken afweer, in opofferend op treden door eskaders transportvliegers verzorgd, den stormloop van een meer dan tienvoudige vijandelijke over macht bij het zwaarste artillerievuur en onafgebroken luchtaanvallen stand gehouden en door het btndïn van vijan delijke strijdkrachten den opbouw van een vast afweerfront mogelijk gemaakt. Pas toen gebrek aan munitie en wa ter den verderen tegenstand onmogelijk maakte, werd het bevel gegeven om uit te breken. In den afgeloopen nacht hebben ster ke Duitsche formaties gevechtsvliegtui gen de spoorwegwerken van Kief met goede uitwerking aangevallen. In de als doel aangegeven gebieden ontstonden verscheidene groote branden en uitge breide verwoestingen. In Italië zijn stoottroepen eener Oost- marksche divisie grenadiers de vijande lijke stellingen binnengedrongen en hebben talrijke onderkomens opgebla zen. Belgrado gebombardeerd. Amerikaansche bommenwerpers heb ben in den loop van 17 April opnieuw terreuraanvallen ondernomen op steden van zuidoost-Europa. Vooral in Bel grado werd schade aangericht in woon wijken en leed de bevolking verliezen. Onder moeilijke afweeromstandigheden werden zes vijandelijke vliegtuigen door strijdkrachten der Duitsche en Bulgaarsche luchtverdediging neerge schoten. In den afgeloopen nacht hebben eeni ge Britsche vliegtuigen bommen laten vallen op het stedelijke gebied van Keulen. Het Hongaarsche Iegerbericht luidt: Onze ondernomen tegenaanvallen voor de zuivering van het voor de Kar- pathen gelegen gebied hebben geleid tot nieuwe belangrijke terreinwinsten. Wij hebben op den zich taai verdedi genden vijand in zware straatgevechten talrijke plaatsen heroverd ert in den loop van den strijd zeven zware bolsje wistische pantserwagens stukgeschoten. In het gebied van Kowel heeft zich een Hongaarsche gevechtsgroep zoowel in den aanval als in den afweer bijzon der onderscheiden. Een 54-jarige Oekrainische boer, die niet van zijn land kan schei den wordt door de Sovjets ge prest, soldaat te worden en raakt in Duitsche gevangenschap. Wij liggen in den tuin en luieren. De zon verblindt; haar stralen boren zich brandend door de wimpers. In een toestand tusschen waken en droomen zien wij naar den bezitter van ons kwartier onze „Pan". Deze oude Oekrainer behoort bij de open vier hoekige kachel, bij de witte asch en de groote ketels, die er op staan; zijn hoekig gerimpeld gezicht %n lange witte baard zijn ons in de laatste we ken vertouwd geworden, zooals ze vertrouwd zijn aan al die anderen, die de laatste jaren kwartier in zijn be scheiden maar schoone woning kregen toegewezen. Het is avond geworden. Tegende lauwe zomerlucht teekent het oude slot aan den heuvel zijn donkere silhouet. De oude zit en vertelt. Hij gewaagt van het groote heilige Rusland, dat zooveel in zich bergt en dat alle ellende schijnt te kunnen opzuigen, die de vergane jaren hebben gebracht. Hij vertelt van den Czarentijd en van de Sovjets. Veel heeft men hem ontnomen. Op een aardheuvel in den kleinen tuin staat een geweldig Russisch houten kruis, met vele bloemen versierd; daar ligt zijn zoon begraven, die door de bolsjewisten werd vermoord, voor dat de Duitsche troepen opdaagden. Behouden heeft deze oude Oekrainer zijn kleine huis, met den tuin gekeerd naar de rivier, die hij een menschen- leeftijd lang gezien heeft, door nevels omarmd, door zon en ijs geboeid. Dat is het wat hij liefheeft. De herfstavond legt zijn schemer over den vloed; de bleeke halve maan stijgt bijna spookachtig tegen den groen lichten hemel. De, bladeren hangen onbeweeglijk. Nu beweegt een visch in het riet, dat puntig en blank in het maanlicht staat. Het is een der betoo- verende avonden van Rusland. De oude zwijgt. Wij voelen ons door de wonderlijke stemming aangegrepen, die ieder van ons een plaats in het groote drama van deze eeuw geeft. Een onweer balt in het oosten zijn zware wolken samen! De overtrekken van onze helmen worden slap en grauw tijdens de af- weergevechten en de aïzetbewegingen. Het is winter geworden. We komen van het front en bereiken het dorp. De zon zien we niet meer; alleen de sterren zijn ons vertrouwd geworden ze voeren ons van het leven hier naar onze jeugd en naar onszelf terug. Als een lange schaduw glijdt een menschenrij op ons af, het front tege moet. Eén geeft ons een brief, om ver der te bezorgen. Hij is wel in het don ker en in de kou geschreven, zoo on regelmatig en krampachtig is h,et schrift. Door het duischen van den wind heen hoort men de kanonnen van het front een dreunend koor, dat uit de stel lingen opstijgt. Nu vallen ze wel weer aan, zooals wij ze reeds maandenlang zien aanval len: de grauwe vuile massa, die er reeds bij het aantreden als een deel der aarde uitziet en zich tegen het oneindige verliest. Ze zien er niet meer zoo uit als de vele tienduizenden, die men op de film en op de foto's zag. de bajonet op Rus sische manier neergeslagen, marchee- rend op het Roode Plein in Moskou, terwijl hun vrouwen juichten en boven hun hoofden de vliegers, zegepraal voor spelden! Het geruisch gaat over in murmelen van vele stemmen; het groeit aan, wordt tot een oneindig gesteun. Een trooste- looze groep gevangenen trekt voorbij. In het kwijnend licht schijnt het ons, als zien we verschillende gezichten, die we kennen. Neen, dat moet ver beelding zijn. Alle gevangenen lijken op elkaar. En toch, de krachtige gebo gen man met het hoekige gerimpelde gezicht en den langen witten baard kennen wij hem niet? De pelsmuts, wier breede kleppen de ooren en kin bedekken, laat het gezicht moeilijk herkennen. De sneeuw vlokken blijven ln den baard hangen en in de wenkbrauwen en wimpers, die hij beweegt om de vlokken te ver wijderen. Wij halen hem uit de .colonne en hooren de geschiedenis van een man, die de plaats niet wilde verlaten, waar hij zijn leven had geleefd, zelfs toen de groote afzetbeweglng inzette. Zijn huis werd verwoest en hij zelf de 54-jarige Oekrainer ingelijfd in een divisie, die de Sovjets in alle haast uit de achtergebleven mannen opstelde. Zonder te zijn opgeleid, waren ze tegen onze stellingen gedreven en bij een tegenaanval gevangen genomen. Er waren twee van denzelfden leeftijd onder hen. Hij wijst naar andere man nen. in wier oogen iets is wat ons stil doet worden. De colonne gaat verder de duis ternis is voor deze mannen een ver lichting. En spoedig wordt het stil een stilte die werkt alsof een adem ophoudt. Men hoort slechts den slee penden wind en ziet een zwak geel licht, van eenige groote gebouwen schemeren, waar enkele ziekenwagens heer rijden. In den nacht ontwaken wij de een na den ander. Aan den horizon dreu nen de stukken geschut. Over het land hangt een zonroode nevel SS-Oorlogsverslaggever Dr. Kristion Zarp.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1