DAGBLAD VOO Verbitterde gevechten voor Sebastopol. Janus Kuiper, koning der zeeridders, wordt 88 jaar. Afweerslag iusschen Proeth en Moldavië voorloopig geëindigd. Talrijke terreuraanvallen. Nieuwe terreuraanval op Berlijn. De strijd in den Stillen Oceaan. Verduisteren v. 21.155.45 Woudenberg bezoekt Nederlandsclie arbeiders in Duitschland. Nieuws in 't kort. Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme. Bidstond voor den nood der tijden. Bonte middag K.V.H. Helder III res. 3 e klasser. H.R.C.D.T.S. 1—1. Vooruitzichten. De*held van de ,,Renown'' blijft jong., Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9T Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041, DINSDAG 9 MEI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 108, 2 pagina's. Deie Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deie Editie 11 ct. per ra.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 Mei. (DNB) Het opper bevel van de weermacht deelt mede: Voor Sebastopol viel de vijand ook gisteren onder hevig artillerie vuur met sterke strijdkrachten aan. Terwijl het hem in den Zuidelijken sector gelukte na verbitterde ge vechten een penetratie tot stand te brengen, sloegen onze troepen in den Noordelijken sector alle vijan delijke aanvallen uiteen, i Bij den afweer van krachtige aan vallen van vijandelijke slag- en jachtvliegtuigen vernietigden onze formaties jacht- en slagvliegtuigen alsmede luchtdoelartillerie der luchtmacht 130 Sovjetrussische vliegtuigen. Luitenant Lambert schoot in lucht gevechten alleen 14 toestellen neer.i De negende divisie luchtdoelartillerie, on der bevel van luitenant-generaal Pie kert heeft zich bij de zware afweerge- vechten op .de Krim opnieuw 'bijzonder onderscheiden. Zij kon gisteren haar 1400ste neergeschoten vliegtuig rappor teeren. Ten Oosten van de Roemeensche Se- reth veroverden pantsergrenadiers in harde gevechten een domineerend heu velterrein. Vijftien vijandelijke pant serwagens en 41 stukken geschut wer den vernietigd, talrijke gevangenen ge maakt. Tusschen Proeth en Moldavië is de op 26 April begonnen afweer slag voorloopig geëindigd. De door braak, die de bolsjewisten met 20 infanterie- en verscheidene pant serdivisies tot stand trachtten te brengen, mislukte door den taaien, verbeten afweer der onder bevel van den generaal der infanterie Wöhler staande Duitsche en Roe meensche troepen, die door forma ties der Duitsche en Roemeensche. luchtmacht in voorbeeldige wapen broederschap schitterend werden gesteund. De vijand leed niet alleen zware bloedige verliezen, doch verloor ook 386 pantserwagens, 92 stukken geschut eii 100 vliegtuigen. In deze gevechten heeft zich de pantsergrenadierdivisie „Grossdeutschland" onder luitenant- generaal Von Manteuffel bijzonder on derscheiden. De strijd in Italië. Op het landingshoofd van' Nettuno ondernam de vijand plaatselijke aan vallen, die afgeslagen w°rden. Verdra gend geschut bestookte met goede uit werking benzine- en munitie-opslag- plaatsen van den vijand. Terreuraanvallen. Britsch-Amerikaansche formaties bommenwerpers richtten gisteren over dag en in den afgejoopen nacht ter reuraanvallen op het stadsgebied van Boekarest, waar zij schade en verlie zen onder de bevolking veroorzaakten. Duitsche en Roemeensche luchtverde digingsstrijdkrachten schoten veertien vijandelijke vliegtuigen neer. Bij gesloten wolkendek ondernamen talrijke Amerikaansche bommenwer pers een terreuraanval op de Rijks hoofdstad en op verscheidene plaatsen in West-Duitschland. Vooral iii het stadsgebied van Berlijn ontstonden schade aan woonhuizen, cultureele in stellingen en verliezen aan personen. In den afgeloopen nacht wierpen en kele Britsche vliegtuigen bommeiu in het gebied van Keulen en DüsselcBrf. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden bij deze aanvallen, alsmede bo- ben de bezette gebieden in het Westen 26 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 17 viermotorige bommenwerpers, ten val gebracht. ROEMEENSCH WEERMACHT- BERICHT. BOEKAREST, 8 Mei. (DNB) Het Roemeensche weermachtbericht van 7 Mei heeft den volgenden inhoud: Op de Krim heeft' de vijand zijn met sterken steun van artilerie en vliegtui gen ingeleide aanvalsacties, vooral in den sector ten Noorden van het brug genhoofd van Sebastopol, voortgezet. Alle aanvallen werden afgeslagen. Van den benedenloop van den Dnjesfcr en van het Bessarabische front zijn geen gebeurtenissen van belang te melden. In Moldavië werden zeer zwakke bolsjewistische aanvallen verijdeld. In den nacht van 6 op 7 Mei en in den loop van den dag hebben Anglo- Amerikaansche vliegtuigen Boekarest gebombardeerd. Er ontstonden branden in woonwijken en er werden zieken, huizen, scholen en talrijke woonhui zen verwoest. De bevolking leed ver liezen. Er werden verscheidene vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. In den loop van den zesden Mei zijn 23 viermotorige vijandelijke bommenwer pers vernield. Onze jachtvliegers heb ben zich bijzonder onderscheiden. 4 DE AMERIKAANSCHE DRUK OP ZWEDEN. STOCKHOLM, 8 MEI. (DNB) Vol gens een bericht uit Washington heeft een speciale gevolmachtigde van de regeering der Ver. Staten zich naar Zweden begeven, om nog eens te pro- beeren. een beperking tot stand te brengen in de Zweedsche handelsbe trekkingen met Duitschland. Te Lon den verluidt in dit verband, dat indien Zweden weigert aan den geallieerden druk toe te geven, de volgende En- gelsch-Amerikaansche stap zou zijn. de Zweedsche kogellagerfabrieken op de zwart§ lijst te plaatsen. BERLIJN, 8 Mei. (DNB) Kraehti- "ge formaties Amerikaansche bommen werpers zijn hedenochtend, gebruikma kend van een volkomen gesloten wol kendek, het gebied van het Duitsche Rijk binnengedrongen en hebben op nieuw een terreuraanval ondernomen op de Rijkshoofdstad. De aanval op Berlijn geschiedde zonder eenig zicht op den grond. Ook uit Midden-Duitschland wordt melding gemaakt van uitgeworpen bommen. De formaties Amerikaansche bommenwerpers, die krachtige be scherming van jachtvliegtuigen had den, werden reeds aangevallen door krachten der Duitsche luchtverdedi ging, toen zij de grenzen van het Duit sche Rijk bereikten.. Boven Midden- Duitschland ontwikkelden zich groote luchtslagen. De Duitsche luchtverdediging heeft, naar het DNB verneemt, ondanks ge deeltelijke belemmering door slecht weer, ook bij dezen aanval weer een groot afweersucces kunnen behalen. Sterke formaties Duitsche jagers start ten voor de bestrijding der Amerikaan sche bommenwerpers vanaf de Duit sche grens tot aan het doelgebied en terug. Er werden volgens tot dusver ont vangen onvolledige berichten 76 vijan delijke vliegtuigen, hoofdzakelijk vier motorige bommenwerpers; neergescho ten. TOKIO. 8 Mei. (DNB) Schout-bij nacht Tanetsoegoe Sosa schrijft in de „Tokio Sjimboen", dat de oorlog in den Stillen Oceaan ernstige vormen aanneemt. De verliezen van den vij and mogen echter niet worden onder schat. Sedert het 'tbreken van den oorlog in Oost-Azie heeft de vijand het grootste deel van zijn vlootsterkte verloren. Wanneer het hem al gelukt is een deel daarvan te vervangen, dan is ook dit door de herhaalde slagen van de Japaners sedert den herfst sterk verminderd. Om de herhaalde nederlagen te compenseeren, voert de vijand op de hem het geschiktst voor komende punten in het groote gebied van den Zuidelijken Stillen Oceaan zijn operaties uit. Dit is niets dan een po ging tot zenuwoorlog. De hoofdstrate gie der Anglo-Amerikanen volgt twee lijnen, ten eerste het afsnijden van den ravitailleeringsweg naar Rabaul .en ten tweede een aanval op de Philippij- nen, die ten doel heeft een steunpunt te vormen aan de Chineesche kust. 10 Mei. Zon op 5.53 u., onder 21.21 u. Maan onder 7.30 u., op 23.47 u. 11 Mei. Zon op 5.51 u., onder 21.22 u. Maan onder 8.12 u., op 0.50 u. AMSTERDAM, 8 Mei. - Duizenden Nederlandsche arbeiders hebben huis en haasd moeten verlaten, omdat de totale oorlog, welke voor het behoud van Europa en derhalve" evenzeer ten behoeve van het Nederlandsche volk wordt gevoerd, hun arbeidsinzet over de grenzen eischt. Die arbeiders zijn ver weggetrokken naar Duitschland. Maar zij behooren nog steeds bij ons. Zij blijven met ons verbonden. Derhalve is de arbeids- trontleider, H. H. Woudenberg, weet naar Duitschland getrokken om, de Ne derlandsche arbeiders toe te spreken en van die verbondenheid met hen ge tuigenis af te leggen. In Bremen zijn ruim 1400 Nederland sche arbeiders gekomen om te hooren, wat Woudenberg hun te zeggen heeft. Hij heeft onmiddellijk contact met de zaal. Hij spreekt ernstige woorden. De Nederlander dient zifh boven de harde en vele moeilijkheden van den dag uit te bezinnen op de grootsche dingen van dezen tijd. Gewild of ongewild komt er ean kentering in de zienswijze van het Nederlandsche volk. Wij hebben in de groote ruimte van Europa allen een taak te vervullen en daarbij dient de Nederlandsche werker zich te bezinnen op zijn deugden, op zijn erfeigenschappen, op de groote prestaties van ons voorgeslacht, waar van wij de nazaten zijn. Aan de fronten woedt de oorlogs brand, Hier in Europa moet worden ge werkt Op de plaats, waar men werkt moet het socialisme worden beleefd Die socialistische idee werd geboren in het hart van een eenvoudigen arbei der en hij is de garant er voor. dat dat warme, bloedlevende. manlijke socia lisme verwezenlijkt zal worden. Als Woudenberg spreekt over de grootsche offervaardigheid vgn de Ne derlandsche jongens, die naar het Oost front trokken uit liefde voor hun volk kan men in de zaal een speld hooren vallen. Elke arbeid, thans in Europa ver richt. en ook die van de Nederlandsche werkers in Duitschland. is van de grootste beteekenis. Er staan achter ons kinderen, die ons zullen vragen; „Wat deedt gij voor ons?" De Europee- sche en derhalve ook de. Nederlandsche cultuur moeten worden gered teesn de aanvallen van het westefschp kapita lisme en het oosterache bolsjewisme. Den volgenden dag spreekt Wouden berg in Nordhorn. Dan' trekt hij naar Sande en overal, waar Nederlandsche arbeiders hem wachten wordt in ge spannen aandacht naar hem geluisterd De eenvoudige klare taal van den arbeidsfrontleider wordt verstaan. Zeer zeker zullen zijn woorden tot velerlei discussies aanleiding geven. Men heeft iets nieuws gehoord. En zoo zal Woudenberg verder gaan en hier in Nederland en in Duitsch land de boodschap brengen van het Arbeidsfront. Saigon gebombardeerd. Het Ameri kaansche luchtwapen heeft in den nacht van 5 op e Mei Saigon, gebombardeerd, Kr zijn 2828 dooden en 300 gewonden. In den nacht van 5 op 6 Mei' werden ook Dangbrieu. Haiphong en de oevers van de Roode Rivier in het gebied van Hung- gen gebombardeerd door het Amerikaan sche luchtwapen. .In een zwembad verdronken. Zater dagavond na het verlaten van het bad door de zwemmers, zag in het Bredasche Sportfondsenbad een lid van het perso neel bij de afscheiding van het diepe en het ondiepe gedeelte van het bad een menschenlichaam liggen. Men kwam tot de ontdekking, dat bet de reeds over leden 32-.1arige L. uit Breda was. die niet kon zwemmen en die zich slechts in het ondiepe gedeelte van het bad had opge houden Te hulp geroepen doktoren kon den slechts den dood constateeren Bekneld geraakt. Tn de centrale werkplaats der Nederlandsche Spoorwe gen te Haarlem is de 48-jarige kraan drijver E. Jansen tusschen de bewegende dëelen van een hiischkraan bekneld ge raakt Toen men hem had bevrijd, ble ken de levensgeesten reeds geweken. Bij onze Vrijwilligers. Aan het einde van de opleiding wordt de eed afgelegd PK Falkowskl/O/H/P m KEURINGEN WAFFEN SS (WIKING), SS- WACHTBATAILLON, LANDSTORM NE DERLAND, KRIEGSMARINE, GERMAAN SCHE SS IN NEDERLAND. Het SS-Ersatzltommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor bovenstaande forma ties: 11 Mei 8—12 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 11 Mei 1518 uur Venlo, Deutschds Haus, Egmondstraat 16. 12 Mei 8—12 uur Arnhem, Café Royal. 12 Mei 15—18 uur Zwolle, Hotel •GUtenbeek. 13 Mei 8—12 uur, Groningen, Heerestraat 46. 13 Mei 1517 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed straat. 15 Mei 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 16 Mei, 8—12 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 16 Mei, 15—17 uur, Amersfoort, SS-Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19—35 jaar, die aan meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bü de navol gende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Langestr.56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen. Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatz- kommando. Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine An- nahmestelle West, Utrecht, Plompctorengracht 24. VERZORGING VAN KINDEREN VAN LEDEN DER DUITSCHE WEER MACHT IN DE BEZETTE GEBIEDEN. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. Het Ver ordeningenblad no. 5 bevat de tweede Verordening van den Rijkscommissaris ter uitvoering van de Verordening van den Führer betreffende de vferzorgipg van kinderen van leden van de Duit sche weermacht in de bezette gebieden van 28 Juli 1942. Artikel 1 bepaalt: indien een kind recht heeft op den steun, als bedoeld in artikel 2 van de Verordening no. 21/1943 en indien gedurende den tijd. waarin dit het geval is. ten gevolge van een stoornis van de gezondheid of van ziekte van- het kind kosten ont staan voor: 1. een verblijf van het kind in een richtir^g? of ziekenhuis ter zake van geneeskundige behandeling, 2. geneesmiddelen, eenvoudige medicij nen, medische behandeling en zie kenverpleging. welke aan het kind ten goede ko.men, dan worden deze kosten op verzoek vergoed, voor zoover deze noodzakelijk zijn en de vergoeding strekt tot be houd en ter bescherming van het uit oogpunt van ras waardevolle Germaan- sche erfgoed. VOORZIENINGSCOMMISSIES VOOR SLACHTOFFERS VAN BOMAANVALLEN. Naar aanleiding van de rampen, wel ke in Februari j.1. de steden Arnhem en Nijmegen hebben getroffen, heeft de voorzitter der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Gelderland zoo genaamde voorzieningscommissies in gesteld, die zich ten doe) stellen om. in nauwe samenwerking met de cen trale voorzieningscommissie te Rotter dam, de getroffen bevolking zoo spoe dig mogelijk van het meest noodzake lijke deel van het verloren gegane huisraad te voorzien. De voorziening van gedupeerden zal eventueel geschieden steunende op de voorafgaande onderzoekingen van de ter plaatse werkende schade-enquête commissies. DeHfe voorzieningscommis sies treffen dan de noodige maatrege len om tot aanvoer Van goederen en tot distributie daarvan onder de aan de commissie verbonden wink°':„r<: over te gaan. PRIJSVRAAG VOOR FILMSCENARIO 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. Met de bedoeling te voorzien in de behoefte aan een goede Nederlandsche film, welke speciaal geschikt ie voor kin dervoorstellingen, heeft het Dep. ^an Volksvoorlichting en Kunsten een prijsvraag uitgeschreven voor de ver vaardiging van een scenariovoor een speelfilm, geschikt voor kindervoor stellingen. Bij de samenstelling van het scenario moet er rekening mee ge houden worden, dat de film een ver- iooningsduur moet hebben van circa 1.15 uur. Er wordt een aantal prijzen ter be schikking gesteld en wel een eerste prijs van J000.welke uitsluitend wordt toegekend, indien volgens het oordeel van de jury het scenario voor practische verfilming in jiezen tijd in aanmerking komt, een tweede prijs van f 500.en vijf aanmoedigingsprij zen van 100.—. De aanvaarding van dezen prijs be- teekent niet afstand van rechten, zoo dat de schrijver nog ten 'volle aan spraak op zijn auteursrechten kan ma ken. Hij verplicht zich echter wel het scenario ter verfilming aan een Neder landsche productiemaatschappij af te staan tegen een redelijke vergoeding. Het is niet van te voren uitgesloten, dat ook andere bekroonde scenario's iater voor verfilming in aanmerking kunnen komen. Inzendingen onder schuilnaam van sce nario's in drievoud, vergezeld van een gesloten enveloppe, met den schuil naam van den inzender, welke een briefje bevat met voliedigen naam en adres van den inzender, ktmnen ge schieden tot 1 October 1944 en moeten geadresseerd worden aan het Depar tement van Volksvoorlichting en Kun sten, afdeeling filmzaken, Prinsesse- gracht 21 te 's-Gravenhage. STADSNIEUWS. Zijn gezin komt niets te kort. Reeds lang was hij van plan zich als vrijwilliger te melden, maar wat zou er van zijn gezin terecht komen als hi, weg zou zijn Daar heeft hij eerst 'eens naai geïnformeerd en zie - dat viel geweldig mee) Zijn gezin komt niets te kort, ^aar wordt in ieder opzicht, nu en later voor gezorgd, zoowel wat salaris, levensmiddelen, brandstof, enz betreft. Toen trok hij de stoute schoenen aan. Doe het ook! Vul eerst onder staande bon in, U ontvangt dan nadere inlichtingen NAAM. ADR1" WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Waffen ff Uitknippen en inzenden aan Ersatz-kommando Niederlande. Korte Vijverberg 5. Den Haag. Geref. Kerk, Stationspark. Donderdag 11 Mei, 's avonds kwart voor acht, bidstond. Voorganger: ds. B. Richters van Heerhugowaard. De eerstvolgende bidstond zal gehou den worden op 8 Juni a.s. De bekende -Heldersche korfbalver- j eeniging K.V.H. hield Zondagmiddag in het Casino haar eersten amuse mentsmiddag. Twee factoren waren er aanwezig, die dezen middag gped deden slagen, n.1. een goed bezette zaal en een prima stemming. Deze stemming werd niet in het minst gevormd door de entre-acte-muziek van het K.V.H.- orkest. Nadat voorzitter De Jong den mid dag had geopend, kregen we het op treden van de K.V.H. Jeugdband, die haar optreden beloond zag met een hartelijk applaus. Het gebodene viel zeer in den smaak. Door een aantal leden werd daarna opgevoerd een klucht. „Knalgas" ge naamd". Deze klucht werd heel aar dig gespeeld, getuige het enthousiaste medeleven, hoewel het o.l. wel iets te lang duurde. Een belangrijk aandeel in het succes van dezen middag had het accordeonorkest onder leiding van den heer Strang. Vooral het nummer Andante Grazioso oogstte veel bijval. Na het optreden van de Zingende Zwervers volgde nog een schetsje en nog eenmaal de Jeugdband. waarna ook deze middag weer tot het verle den behoorde. Resumeerende mogen we. gezien 't reageeren van 't publiek constateeren. dat deze middag geslaagd mag heeten en dat één en ander in de bekende K.V.H.-stemming verliep. HANDELSREGISTER. Van 2 tot 9 Mei 1944. Wijzigingen: Callantsoog: J. Dekker. Kolksluis C 10. post 't Zand, kruldentersbedrijf, overge gaan aan J. Dekker. Den Helder: Bouw-, Beton- en Aan- neemmij. ..Agbo", N.V., Binnenhaven 24, in liq. getreden. Texel: Coöp. Aankoopver. „Teael", G. A., statuten gewijzigd. Zie bijvoegsel Ned. Sts.Crt. d.d. 5.4.44 no. 68. Opheffingen: Den Helder: A. van Gelder, Binnen haven 35, slagerij. Gedeponeerde stukken: Den Helder: Bouw-. Beton- en Aan- neemmij. „Agbo". N.V., Binnenhaven 24, plan van ultkeering ingediend. Ondanks de 30 nederlaag, die Hel der 3 Zondag j.1. aan de Loet in Scha- gen leed, zijn de witjakken toch ge rechtigd het volgend jaar in den N.V. B. te spelen. Een week daarvoor n.1. had Helder III met 40 gewonnen van Schaden II, wat dus juist voldoende is om te promoveeren. De witjakken werden kampioen in het jaar 1942-1943, na een succesvol seizoen. Het waren to£n de spelers Visser, Brouwer, Bodenstaf, Borgerding e.a. die een behoorlijke kern vormden en geleidelijk aan den titel behaalden. Dit jaar was Schagen II de gelukki ge, hoewel de geel-zwarten voor het eerst in de le klasse Ndord-Holland uit kwamen. In de krachtmeting met Helder Hl werden de Schagenaars dus toch nog even te licht bevonden, zoodat de wit jakken hun kampioenschap beloond zagen. Hulde aan Helder III en van harte gefeliciteerd met dit fraaie succes! SCHAGEN II—HELDER III 3—0. Waarom andere spelers? Schagen II heeft haar tweeden pro motiewedstrijd tegen Helder II met 3-0 gewonnen. Helder II kwam met een gewijzigd elftal uit. Vier spelers van de vorige week waren niet opgesteld, waaronder de beide uitstekende vleu gelspelers. Waarom Helder haar ploeg dusdanig verzwakte, is ons niet duide lijk. Vooral in promotie-wedstrijden komt men immers zoo sterk mogelijk uit. De wedstrijd was geheel voor de gastheeren, die hard voor de overwin ning gewerkt hebben. Van Haren speel de een uitstekende partij, evenals de invaller-midvoor. Al spoedig maakte deze het eerste doelpunt. Na de rust was Schagen het meest in den aanval en drukte haar meerderheid uit in twee doelpunten. De invaller-midvoor legde den grondslag voor een tweede doelpunt, terwijl hij zelf het derde voor zijn rekening nam. Vrij veel publiek woonde dezen be langrijken wedstrijd bij. De beslissin gen van den scheidsrechter waren meer dan eens aanvechtbaar, getuige zijn oneenigheid met de beide neutrale grensrechters. Onder leiding van den heer de Snayer hebben HRC en DTS een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld, waarbij de punten eerlijk verdeeld werden Het /as geen hoogstaande wedstrijd, De nood kan den mensch vernuf tig maken. Gisteren ontmoette ik in den trein een juffrouw, die aan haar boenen kousengeschilderd had. En Keurig! Ik zou het nooit gemerkt hebben. al& zij het mij niet zelf ver teld had. Voelt U maar an me", zei ie. En, ziet, ik voelde aan haar, en ik voelde het blanke en bloedwarme been! Het biedt vooruitzichten. Straks zal er stellig een firma komen, die ad verteert, dat uit één enkel van haar potjes met witte verf tien zomertoi- letten te halen zijn voor dames van gemiddelde grootte, en uit één van haar potjes met zwarte verf zes smt- kings voor heeren, die niet te lang en te dik zijn. Broeders en zusters, waar gaan wij heen? In elk geval zal er tegen dien tijd met meer geklaagd kunften worden, dat het pak te wijd en te slobberig zit. Nee. naar maat zal het zijn! OVIDIUS. J maar toch was er soms een aardige trek" te aanschouwen en vooral nadat HRQ gelijk had gemaakt, wilden beide clubs de overwinning behalen, wat nog een zekere spanning teweeg bracht. DTS had eenige invallers, o.a. voor Tromp en Carnas, maar ook HRC miste enkele spelers, waarvan vooral Roo- meyer gemist werd. Voor de rust was D. het meest aan vallend en de 10 voorsprong, een doelpunt van de Vries, was zeer zeker de verhouding. In de tweede helft had „HRC echter het beste van het spel en de gelijkma ker van Klaassen was dan ook abso luut verdiend. HRC had (gjkele nieuwe spelers op gesteld, n.1. Zwart rechtsbinnen en Klaassen linksbinnen. Beida jongens maakten een goed debuut en kunnen in de toekomst zeer zeker nog„ meer naar voren komen. Ditmaal kwam hun spel niet zoo goed tot uiting, doordat Bakker als 1.buiten nu eenmaal geen groote dingen kan doen en mede omdat ook rechtsbuiten de Boer een minder gunstigen vorm ontwikkelde dezen mid dag. Koster als rechtshalf was zeer zeker een aanwinst. Bij DTS waren vooral de linkshalf, linksbinnen en midvoor behoorlijke spelers. Er heerschte een prettige verstand houding. Donderdag 11 Mei wordt Janus Kuiper, de Koning der Blauwe Zeeridders, 88 jaar. Acht-en-tachtig jaar.... en 't kan niet anders, of menig Nieuwedieper zal, bij het vernemen van dit feit, even in gedachten teruggaan naar de dagen, dat hij Janus, vief en kras als hij altijd geweest is (en vandaag Janus iS, evenals praktisch alle andere blauwe zeerid ders, Nieuwediep uitge raakt. Ook hèm trof het evacuatie-zwaard en 1 hij vestigde zich, met zijn trou we gezellin, z'n energieke jongste dochter, die alle flinke eigenschappen van het oer-oud Kuipersgeslacht in zich vereenigt, in Alk maar. aan de Nassaulaan, r.ummero 28. Janus had in z'n Helder-, si be woning nooit rust. De dijk, de haven, kortom, de heele „buitenkant", trok alle levensdagen als i^n mach tige magneet en zooals voorheen het water trok, zoo trekt hem nu het Alk- maarsche Stationsplein, waar hij menigen trein af wacht, uitsluitend en alleen om te zien of er ook Hel dersche gezichten opdui ken. Donderdag wordt Janus acht en tachtig jaar cn dat is een schoone leeftijd. Vooral in dit geval, omdat de Zeeridder-Koning nog de (illcdige beschikking heeft over z'n helder versland. Wij spreken den ouden baas nog' vaak en iederen keer ver baast men zich er over, dat een zoo hoogbejaarde- nog zoo helder, zoo logisch en zoo verstandig weet te oor- deeien over de dingen des levens en de gebeurtenissen van zijn tijd. Waarlijk, Ja nus mag de Voorzienigheid dankbaar zijn voor zulk een ouden dag. Het kan niet anders, of heel wat Jut- ters-harten zullen aanstaanden Donder dag kloppen voor Koning Janus, want hij was zeer, zéér populair in de stad aan het Marsdiep. Menigeen zal zich de dagen herinneren, dat deze veeman, stiefzoon van Dorus Rijkers, in de vlet ten uittrok, om den strijd aan te bin den met de brekers buitengaats. Dat waren de dagen, dat er ieder winter seizoen bij het stormnest, dat Nieuwe diep heet, legio schepen vergingen en de jutters uittrokken om redding te brengen. Janus was een der eersten onder hen, en een dep dappersten. Wat hij deed in meer dan veertig jange ja ren, dat waS een schitterend blijK van moed, van volharding en van zelfopof fering. Wat hij in een open vlet klaar speelde. te midden van het wildste stormgeweld, dat speelden alleen maar Uv kerels klaar, opgeleid en gekweekt in de harde leerschool van Koning Do- rus. Daden, die met enkele namen ge ïllustreerd worden: RenownRo- raaBraplettyTuscar De vorige week spraken wij hem en hij vertelde ons, op zijn typisch-door- dringende manier, van zijn heimwee naar Den Helder, een verlangen, dat soms zoo groot wordt, dat hij terug zou willen vliegen naar de stad, waarover de zilte zeewinden vlagen, waar men altijd iets proeft van de geuren van zeewier en spattend schuim en waar, tot voor kort, de oude en de jonge garde der blauwe zeeridders in de boch tige straatjes van den Ouden Helder ijsbeerden. Het is geen vroolijke verjaardag voor den ouden Zeeridder-Koning, want veel is hem in dezen tijd ontnomen. Hij is echter gelukkig met zijn herinnering den dag nóg isz'n stereotiep wandelingetje zag maken in de Jut- terstad, KanaalwegPrins Hen driklaanStationspleinen via de binnenstad weer terug. Eerst in gezelschap van een der gebroeders Been of Piet Ostenbrug, later alleen, omdat de oude garde leelijk aan het dunnen raakte. JANUS KUIPER. Foto archief. aan de dagen van weleer, de dagen van groot avontuur en machtig verzet tegen den erfvijand: de zee. Voor het overige verglijden zijn dagen rustig. De eene dag volgt op den an deren en er gaat er geen voorbij, of een Helderschman ltomt even langs dat huis aan de Nassaulaan en maakt er een praatje jmet dien hoogbejaarden zeeman, dien roemruchten vertegenwoordiger van een fier en heroïek juttersgeslacht. Het vorige jaar zijn ze, op dien llden Mei, in grooten getale geko en. En nu....? Hij zeide ons (en het werd ver trouwelijk in ons oor gefluisterd): „Als ze komen, meneer, wat moet ik hun ge ven? Er is niets meer en ik kom er zelf nét met drie gerolde sigaretten per dag Wij weten het: Koning Janus komt iederen dag tekort aan zijn tabaksrant soen. Het is ?en der weinige dingen, die hem vreugde in het leven schenken, maar hij komt er 'te kort aan. Wellicht dat enkele Jutter-vrienden den ouden zeeman gedenken En voQr het overigeVoor het overige droomt Janus iederen nacht van den dag, die hem terug zal brengen naar het Marsdiep, naar z'n dijk en z'n haven. Naar alle vrienden, die dan terug zullen ko men, en om dan samen te zijn bi) „den Windwijzer" bü Kaaphorfd. Dan zal ook Doortje Rükers terug zü'n en z'n vriend Been en al die andere bejaarde zeelui, die tezamen de roemruchte garde vertegenwoor digen, waarop Nederland in het al gemeen en Nieuwediep in het bij zonder trotsch k innen zijn. Janus.... proficiat!.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1