DAGBLAD VOOR Verwacht Duitsche legerleiding binnenkort een invasie? Hevige strijd in Italië. Kanaalkust komt allereerst in aanmerking. Luchtbombardementen in Frankrijk en België. Voorspel van de invasie. Luchtaanvallen op Frankrijk. Politieagent door arrestant beschoten. Verduisteren v. 21.305.45. Nieuws in 't kort. Gebruik van telefoon aansluitingen. Telegram van Elias aan Mussert. Na de ambachtsschool. Rijkscommissaris spreekt. Recht Hemelvaartsdag. Verlof opnieuw uitgesteld. Indisch kunstgezelschap „Sinar Laoet" in Casino. Atlas verslaat Texel. Wederom een testavond. „Nieuwelingendag" in Schagen. Haar eerste avontuur. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 16 MEI 1944. HELDERSCHE EDITIE NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 111 2 pagina's. Deze Conrant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties In deze Editie. 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken ^lang rijke korting. Tarieven voor de geheel e oplage op aanvrage. Het weermachtbericht van Zaterdag meldde, dat de talrijke luchtaanvallen der laatste dagen op doelen in de bezette gebieden in West-Europa als de voorbereiding der van geallieerde zijde te verwachten Invasie kunnen wor den beschouwd. Hiermede is, zoo schrijft de Berlflnsche ANP-correspondent, voor dg eerste maal officieel de verwachting geuit, dat de Invasie zal plaatsvinden. Het woord zelf is in Duitsche beschouwingen reeds herhaalde- ItJk gebezigd, doch werd dan steeds aangeknoopt aan uitlatingen van Anglo-Amerlkaansche zijde, die de aankondiging van grootscheepsche mill- iatre operaties op het continent inhielden. Deze uitlatingen zijn van Duitsche zjjde steeds zonder meer weergegeven en het eenige commentaar, dat er aan werd vastgeknoopt, was dat, als de itrvasie zou komen hetgeen in het midden werd gelaten deze de Duitschers niet onvoorbereid zou vinden. In het officieele communiqué van het Duitsche opperbevel is thans echter duidelijk uitgesproken, dat de invasie wordt verwacht en dit kan een aan wijzing zijn, dat de Duitsche legerleiding haar op korten termijn tegemoet ziet. Als zoodanig is de desbetreffende zinsnede in het weermachtbericht dan ook niet zonder beteekenis. Zij frormt in zekeren zin de officieele be krachtiging van de talrijke artikelen, die juist de laatste dagen In de Duitsche pers zijn verschenen en waarin het Duitsche volk op den ernst van het oogenblik gewezen en op te verwachten offensieve operaties der geallieerden voorbereid wordt. Da verwachting, dat de geallieerden tot de invasie zullen overgaan, moti veert het opperbevel der Duitsche weermacht met het groote aantal luchtaanvallen op de 'bezette gebieden in het westen in de periode van 1 tot 10 Mei. Weliswaar richt zich de activi teit der Engelsch-Amerikaansche luchtmacht eigenlijk reeds sedert Pa- schen in versterkte mate tegen ver keersknooppunten in West-Europa, vooral in Noord-Frankrijk en België, daarnaast ook in het Duitsche ch- terland, doch sedert den len Mei is de intensiteit dezer aanvallen dermate opgevoerd, dat de Duitsche legerlei ding hieraan zekere conclusies ten aanzien van de verdere militaire plan nen der geallieerden heeft meenen te .kunnen vastknoopen. Natuurlijk zal zij er zich wel voor wachten, een oordeel uit te spreken omtrent het tijdstip, waarop zij de invasie verwacht, doch de voorteekenen wijzen er op, dat aan de onzekerheid op dit punt wel eens binnen niet al te langen tijd een einde zou kunnen komen. De natuurlijke omstandigheden zijn in de komende dagen gunstiger dan over eenigen tijd: de nachten worden niet door maan licht verhelderd en de hooge vloed is gunstig voor landingsoperaties aan het vlakke strand. Kanaalkust komt in aanmerking. Het feit, dat in het bijzonder het verkeersnet en de vliegvelden in Nrd.- Frankrijk en België het doelwit der Anglo-Amerikaansche luchtaanvallen zijn, doet de Kanaalkust in de eerste plaats in aanmerking komen als mo gelijk invasie'gebied. Zooals evenwel Martin Hallensleben, de militai re correspondent van het DNB, brengt den grooten slag aan het Z.-ltaliaansche front, die thans nog in een beginstadium verkeert, in ver band met het Anglo-Amerikaan sche luchtoffcnsief tegen de noor delijke en westelijke kust van Frankrijk, welk offensief hij een voorspel van de invasie noemt. Het doel van de Britsch-Ameri- t kaansche onderneming in het ge bied tusschen Minturno en Cassino, zoo schrijft hij, is de Duitsche lei ding* volkomen duidelijk. Hetgeen op het oogenblik in dit gebied ge schiedt, is strikt genomen slechts een poging om de eigenlijke Britsch-Amcrikaansche plannen te verdoezelen. De Duitsche bewegin gen tijdens Zaterdag en Zondag schijnen dan ook voorgeschreven te zijn door den wil om eerst den vij and tot een volledige ontplooiing van zijn krachten te laten komen en de artillericwals in het voorter rein te laten doodloopen De: Anglo-Amerikaansche aanvals- operatie is derhalve dan ook in het ge bied van San Angelo n het door de Duitschers prijsgegeven terrein kun nen komen en wel ter diepte van tot dusver slechts twee tot drie kilometer. De slag begint echter pas. Ondertusschen begint de activiteit in het bruggeho'ofd NettunoAnzio en in de kustwateren van de Thyrreen- sche Zee levendiger te worden. De eerstvolgende vaertien dagen zullen menige opheldering verschaffen over kwesties, die de beide oorlogvoerende partijen thans nog onbeantwoord la ten:. De Duitsche leiding schijnt overi gens de invasie niet te beschouwen als een onderneming, die zich wat betreft tijd en vorm als één geheel zal afspe len. Men gelooft, in'Berlijn voldoende te weten, dat de invasie zich zal be dienen van verschillende vormen en verschillende tijdstippen. Zware verliezen der Anglo- Amerikanen. De sedert 12 Mei (n den westelijken secior -van het Zuid-llaliaansche front sr.r.u.iende Anglo-Am irikanen heb ben in de eerste 48 uur reeds zóó zwa re verliezen geleden, dat hun aanvals- kracht duidelijk merkbaar vermin derde. De in den sector van Minturno in ge vangenschap geraakte Amerikaansche sergeant Rogèr ±j. Alkin uit Chicago verklaarde: „Generaal Alexander had ons zeer sterke bescherming door de artillerie, gevecnlsvliegtuigen en pant serwagens beloo'd Desondanks werd ons regiment reeds op den tweeden dag van den strijd volkomen in de pan ge hakt. Het vuur van de Duitsche artil lerie en granaatwerpers was vreese- lijk doih steedr weer moesten wij door den hagel van granaten heenrennen. Op denavond van den tweeden dag waren wij 50 meter vooruitgekomen. De gevechtspost van ons bataljon had echter een voltreffer gekregen. De commandant en zijn staf waren onmid dellijk dood. Het bataljon zelf was op enkele mannen na, die in Duitsche ge vangenschap raakten, in de pan ge hakt. Alleen in ons aanvalsgebied heb ik meer dart 200 gesneuvelde Ameri- kaansche soldaten geteld. Zij waren allen in het vuur van de Duitsche ar- tilijyie gevallen". van Duitsche zijde verklaard wordt, ls men op alle punten van het Europee- sche vasteland op landingen voorbe reid. Het bombardeerfen der vliegvel den op Corsica door Duitsche bom menwerpers kan als bewijs gelden, dat de Duitsche legerleiding ook eventu- eele plannen, die de tegenstander voor een aanval op de zuidelijke kus ten koestert, reeds in het stadium der voorbereiding tracht te verijdelen. De afweermaatregelen der Duit schers richten "zich niet alleen tegen landingen van zee uit. Het is namelijk aan te nemen, dat de geallieerden op zeer groote schaal van luchtlandings troepen gebruik zullen maken, tenein de niet uitsluitend aangewezen te zijn op een frontalen aanval op de verde digingswerken, die de Duitschers over al aan de door hen bezette kusten hebhen aangelegd. In het algemeen koesteren de geallieerden, blijkens hun uitlatingen, van hun lüchtwapen groote verwachtingen. Echter ook een over wicht in de lucht is, naar daartegen over van Duitsche zijde betoogd wordt, geen garantie voor het welslagen, der operaties te land, zooals het verloop van den strijd in Italië, met name bij Cassino, genoegzaam heeft aangetoond. Overigens bestaat er reden aan te ne men, dat van Duitsche zijde bij een invasie ook tot dusver zorgvuldig ge spaarde reserves in den strijd zullen Het Engelsch-Amerikaansche lücht wapen heeft Zaterdag een aanval ge daan op een stad in Noord-Frankrijk. Tengevolge van dit bombardement werden 49 lijken onder de puinhoopen vandaan gehaald. Te Rijssel hebben de reddingsbriga des bij het voortzetten van den oprui mingsarbeid opnieuw 27 lijken onder de puinhoopen van getroffen gebouwen gevonden, waardoor het aantal dooden als gevolg van het bombardement van 11 Mei tot 158 gestegen is. Een vijftiental lichamen bevinden zich nog onder de puinhoopen. Anderzijds wordt medegedeeld, dat bij het bombardement op 12 Mei van een voorstad van Rijssel 16 dooden vielen en 20 personen gewond werden. Tot nu toe telt men te Rijssel en om geving 223 dooden. worden geworpen. Ook van Dultschen kant kan men op het gebied* van nieu we wapens nog verrassingen verwach ten, die voor den beslissenden strijd in petto zijn gehouden. Strjjd in Italië afleidings- manoeuvre? Of het weder oplaaien van den strijd in Italië in verband te brengen is met het verwachte algemeene offensief der geallieerden, m.a.w. hiertoe de inlei ding vormt, laat men Li Duitsche mi litaire kringen vooralsm in het mid den. De ophef, dien de Engelsch-Ameri kaansche propaganda van de hervat ting der aanvallen van het vijfde Amerikaansche en achtste Britsche le ger maakt, moet den indruk weisken, dat de beslissende strijd een aanvang heeft genomen, doch hcewel de aan vallen grootsch opgezet zijn en met een overvloed van materiaal worden on dernomen, spreekt men in Duitsche militaire kringen nog niet van een offensief. Men beschouwt de aanval len, die zich vooralsnog alleen tegen de Duitsche stellingen tusschen de Golf van Gaeta en Cassino richten, als een poging, Duitsche strijdkrach ten te binden in verband met moge lijke plannen der geallieerden, elders in Italië of op andere Europeesche fronten operaties op nog grootere schaal uit te voeren. De strijdkrachten onder het opper bevel van den Engelschen generaal Alexander hebben, dank ziji hun gewel dige overmacht weliswaar terrein kunnen winnen, doch deze terrein winst is bij den hevigen, door de om standigheden begunstigden, Duitschen tegenstand, vooralsnog tot enkele ki lometers beperkt gebleven. De bijzon der felle strijd omvat tot dusver slechts een vierde van het geheele zuidelijke Italiaansche front tusschen Thyrreensche en Adriatische Zee, doch Duitsche militaire kringen houden re kening met de mogelijkheid, dat hij zich ook tot andere sectoren zal uit breiden. Zijn ouders zijn goed verzorgd t Dat is een geruststelling, nu hjj weet. dat er voor zijp ouders gezorgd wordt. Hij had al lang gepopeld om «dienst te nemen als vrijwilliger, maar wat zou er van zijn ouders worden, als hjj weg is? Toen heeft hij eerst eens geïnformeerd. Dat viel geweldig mee, zoodat hij met een gerust hart vertrok. Doe als hjj en vul onderstaan de bon in. U .ontvangtdan nadere Inlichtingen. NAAM ADRES WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Waffen fj Uitknippen en inzenden aan Ëraarz-kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5. Den Haag. Maandagavond werd de 32-jarige Van Z, uit Staphorst door den 26-ja- rigen politieagent A. Ridder te Delft aangehouden, omdat hij zich met klaar blijkelijk oneerbare bedoelingen in het Westland te Delft ophield. Aanvanke lijk ging de man gewillig mee, doch in de Poppensteeg, dicht bij het bureau van politie, trok hij plotseling een pistool en loste twee schoten op den agent, die in den schouder en in den bu.k levensgevaarlijk werd getroffen. De dader zette het daarna op een loopen, doch kon nabij de Peperstraat door een anderen agent worden gegre pen. IJij is in verzekerde bewaring ge steld. 17 Mei. Zon op 5.41 u„ onder 21.32 u. Maan op 4.08 u., onder 15.11 u. Luchtaanval op Bristol. UIT HÉT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Mei. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan den benedenloop van den Dnjestr werden verscheidene door pantserwagens ondersteunde plaat selijke aanvallen der Sovjets afge slagen. Aan de overige deelen van het Oostelijke front slechts geringe ge vechtsbedrijvigheid tusschen de Kar- pathen en den bovenloop van den Dnjestr, alsmede ten zuiden van de Berezina. Duitsche torpedomotorbooten brach ten bij een nachtelijken aanval in de Finsche GoSf bij het eiland La- vansaari een bolsjewistisch bcwa- kingsvaartuig tot zinken. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de vijand ook gisteren zijn met het grootste gebruik van menschen en materiaal geleide aanvallen voortge zet. Na verbitterde gevechten, waarbij de vijand alleen ten zuiden van Cas sino vijftig pantserwagens verloor, hebben onze troepen zich in den zui- delijksten frontsector enkele kilometers ,naar het westen op een voorbereide grendelstelling gedistancieerd. De Obergefreite Albert Bruckner in een compagnie valschermpantserjagers schoot binnen 24 uur tijds zes vijande lijke pantserwagens stuk. Italiaansche torpedomotorbooten brachten in dé wateren v^in Anzio een vijandelijk korvet tot zinken. Door boordafweergeschut van een Duitsch schip werd ten westen van Livorno een vijandelijke torpedomotorboot tot zinken gebracht en een andere zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht hebben en kele Britsche vliegtuigen bommen ge worpen op Keulen. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernam in de eerste ochtenduren van 15 Mei een ge- concentreerden aanval op Bristol. kommodore van een jachteskader, kolonel Walter Oesau, die voor 117 overwinningen in de lucht op Britsch- Amerikaansche tegenstanders door den Führer met het eikenloof met zwaar den bij het ridderkruis van het ijzeren kruis was onderscheiden, heeft in een luchtgevecht den heldendood gevon den. Met hem verliest de luchtmacht één van haar voortreffelijkste jacht- vliegers en formatieleiders. Ipf TOS Foto P.Kz Refnhardt/Sche/C.N F./P. EEN SLAPPELING KRUIPT ONDER MOEDERS ROKKEN. EEN JONGEN MET PIT VAART UIT OM TE KNOKKENl Indiensttreding' bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17—45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Haten- en Ortskomman* danturen en de verschillende -Meldestellen. in Nederland. Varkens en distilleerderij in beslag ge nomen. In samenwerking met C.C.D.- ambteriaren heeft de politie te Soest bij A. G. *B. aldsar twee varkens, vier kg wol en een spinnewiel in beslag geno men. Voorts werd er te zijnen huize aan getroffen een complete distilleerderij, 40 h 50 liter overgehaalde jenever, een paar teilen ontkiemde rogge en een baal sui ker. Ook ilit alles wérd in beslag geno men. A. B. G. Is voortvluchtig. De me deplichtige J. M. werd gearresteerd. Inbraak in kousenfabriek. Hoewel er een nachtwaker in het gebouw aanwezig was, hebben Inbrekers zich Zondagnacht toegang verschjft tot een kousenfabriek te Hilversum. De dieven zijn binnenge komen door een dakraam, dat zij via een brandladder hadden bereikt. Uit de opslagplaats op den zolder is een groo te partij kousen en sokken gestolen. De daders hebben het perceel weer langs de brandladder verlaten. De Brusselsche gemeentescholen geslo ten. Gelet op het bestendig gevaar, veroorzaakt ddor de luchtbombardemen ten, worden, op bevel van den schepen van openbaar onderwijs, alle gemeente scholen van Groot-Brussel tot nader be vel gesloten. Acht gouden echtparen te Tilburg. Dezer dagen hebben te Tilburg op één dag niet minder dan acht echtparen hun 50-jtrig huwelijksfeest gevierd. 's-GRAVENHAGE. 15 Mei. Her haaldelijk is gebleken, dat de nog aan gesloten telefoonabonné's in'de distric ten, waarin de niet noodzakelijke tele foonaansluitingen buiten gebruik zijn gesteld, in de meening verkeeren hun aansluiting ter beschikking van derden te kunnen stellen. Deze meening is on juist. Aangeslotenen, die hun aanslui ting behouden hebben op grond van de bestaande richtlijnen, mogen deze slechts gebruiken voor hun eigen tele fonisch verkeer. Het is ten strengste verboden de aansluiting ter beschikking te stellen van een ander of berichten voor derden aan te nemen. Dit verbod geldt niet: a. wanneer de spreker tot de bezetten de macht behoort: b. wanneer tjet berichten geldt, die overgebracht worden voor bureaux of leden van de bezettende macht; c. wanneer het berichten geldt, waar van de overbrenging voor de bezet tende macht van gewicht is; d. wanneer een noodtoestand (bericht geving aan de politie of brandweer, oproepen van een geneesheer, enz.) In deze gevallen is het veeleer de plicht Ipan eiken aangeslotene het ge bruik van zijn toestel toe te staan. Bij vergrijp tegen de vorenstaande bepalingen wordt de aansluiting van den abonné onmiddellijk afgesloten en opgeheven, afgezien van de nog verder toe te passen maatregelen. Ter gelegenheid van den verjaardag van ir. Mussert, Leider der N.S.B.D N., heeft mr. H. Elias. leider der Belgische eenheidsbeweging V.N.V., het volgend telegram gezonden aan den Leider der N.S.B.D.N.:. „Mf- H. Èlias. leider der eenheidsbe weging V.N.V., biedt aan Leider ir. Mussert zijn oprechte heilwenschen aan, naar aanleiding van zijn 50sten verjaardag. Moge weldra de gëmeen- schappelijke overwinning aan Uzelf en aan Uwe Beweging de mogelijkheid bieden tot de wederbpstanding van ons Nederlandsche volk, Houzeq". Onze ambachtsschool voorziet in een behoefte. Wie niet geheel vreemd is in ons onderwijswezen, weet dat naast de m.u.l.o. de* ambachtsschool wel de hoofd- afneemster is van onze mannelijke ar beidersjeugd, die de lagere school gaat verlaten. Al brengt het voor menig ouderpaar ernstige geldelijke moeilijkheden mede. deze vrij langdurige opleiding te bekos, tigen, toch wijst de practijk uit, dat in de meeste gevallen de studie tot aan het diploma kan worden voortgezet, Dan echter komt de groote vraag wat nu? de m.t.s. kan dikwijls niet be kostigd worden en dus is het antwoord gemakkelijk gevonden: een betrekking. Zeker, de meesten wenschen ook niet anders. Ze hebben eigenlijk den top van hun geestelijk prestatievermogen reeds bereikt en zien hun toekomst klaar afgebakend voor zich liggen. Uit hen groeit het groote leger van de kundige vaklui, waarop onze geheele industrie is gebaseerd. Al die anderen echter en het zijn er telkenjare honder den, die wel verder zouden willen stu- deeren en het ook wel kunnen, begin nen dan den moeizamen pelgrimstocht via zelfstudie,. schriftelijke lessen, avond-m.t.s. enz. naar een haast onbe reikbaar doel. Al te vaak echter is de financieele onmacht, het gebrek aan tijd of aan een rustige studiegelegenheid grooter dan hun goede wil. Op deze wijze zijn reeds tallooze goede krach ten 'geheel of gedeeltelijk voor de sa menleving verloren gegaan en elk jaar neemt hun aantal nog toe. Het Langemarck-Studium biedt hier de reddende hand. Iedere jonge kerel tusschen 16 en 24 jaar, die bewijzen kan. dat hij boven de middelmaat ligt, wordt door deze instelling voortgehol pen. Niet alleen m.t.s., ook de tchni- sche hoogesctjool staat dan voor hem open. Inlichtingen hierover zijn te ver krijgen bij het Langemarck-Studium, Lange Vijverberg 8, Den Haag. RENTEBIJSCHRIJVING RIJKSPOSTSPAARBANK. De rentebijschrijving op de spaar bankboekjes van de Rijkspostspaarbank zal geleidelijk weder voortgang kunnen hebben. Daartoe kunnen tn bepaalde maanden uitgegeven boekjes weer worden opgezonden aan de Rijkspost spaarbank te Amsterdam. BIJ BEëEDIGING VAN DUITSCHE ROODE-KRUIS ZUSTERS. ARNHEM, 15 Mei. In de Concert zaal „Musis Sacrum" heeft Zondag ochtend in aanwezigheid van den Rijks commissaris, Rijksminister Seyss-In- quart, een plechtigheid plaats gevon den ter gelegenheid van de beëedigin? van 378 zusters van 't Duitsche Roode- Kruis, wier taak het zal zijn hier te lande gewonde en zieke soldaten te Verplegen. In een toespraak, die zich in het bij zonder richtte tot de te beëedigen zus ters, legde de Rijkscommissaris er voor namelijk den nadruk op. dat in dezen geweldigen tijd oneindig veel meer van de menschen wordt geëischt dan al leen een eenvoudig plich. gevoel. Het lot, waarover thans beslist wordt, zal den loop der geschiedenis voor eeuwen bepalen, en in het bewustzijn van dit feit worden persoonlijke belangen nie tigheden. Onzen vijanden kan worden voorgehouden, dat niet slechts het lot van het Duitsche volk op het spel staat, doch dat van de geheele menschheid, en dat allen, die de levensmogelijk heden van dit volk willen vernietigen, de geheele menschheid schade toebren gen. Met recht kunnen wij s der halve dragers van het lot der mensch heid noemen. Bijna 100 millioen Duit schers voelen zich geroepen, den strijd tot het uiterste door te zetten en on der hen gevoelen ook de vrouwen het niet slechts als haar plicht, doch al3 een innerlijke behoefte mede te arbei den aan het lot. Zeer I- het bijzonder zijn zij er toe geroepen het leven te hoeden en te beschermen. Moge in wezen de beslissing reeds lang ten gunste van Duitschland geval len zijn, toch staat ons nog een strijd te wachten van meedoogenlooze hard heid. Nog dit jaar moeten de „amengebalde krachten tot ontlading komen e., in het bewustzijn, dat in geval van een neder laag de wereld voor ons niét meer waard is om in te leven, garen wij al onze krachten bijeen, om de beslissing mét vertrouwen tegemoet te zien. Daar om windt ons de gedachte aan de in vasie niet op; ?Jj vervult ons met ver wachting en vastberadenheid. Wij allen zullen onzen plicht doen. De algemeene leider van 't Duitsche Roode Kruis in Nederland, dr. Reuter, gaf vervolgens een kort „verzicht van de geschiedenis van het Duitsche Roo de Kruis. Vervolgens legden alle zus ters. terwijl de aanwezigen opstonden, den eed af. De plechtigheid werd besloten met 't zingen der volksliederen en een„Sieg Heil" op den Führer. Ik beleefde het Zaterdagmiddag in den trein van Amsterdam naar Alkmaar. Een heer en da'me die later in Zaandam de coupé verlieten naman plaats in een compartiment en legden meteen met hoed en tasch beslag op de twee plaatsen tegenover hen, terwille van vrien den, die nog komen moesten. Het liep vol. Iedereen, die op de belegde plaat sen wees, werd door mevrouw met een charmant stemmetje medege deeld, dat deze plaatsen reeds be zet waren. In de gang van den wagon ver drongen de reizigers zich inmid dels voor een staanplaats. De trein vertrok zonder dat de vrienden waren gekomen. Meneer en mevrouw natuurlijk zeer geblameerd en genoodzaakt booze woorden in ontvangst te nemen van reizigers, die hun ver weten en volkomenterecht dat jiun handelwijze hoogst onbe hoorlijk geweest was. Maar nu het grappige. Meneer zat een boekje te lezen, dat hij, naar ik hem tegen zijn vrouw hoorde zeggen, jutét gekocht had. Toevallig kon ik den titel lezen. Het heette „Wijsbegeerte van het Recht." Meneer heeft er goed aan gedaan zich dit werkje aan te schaffen, want wat „recht" en „fatsoen" is weet hij nog niet. En het zou nut-* tig zijn wanneer mevrouw hem bij gelegenheid zijn les eens overhoor de; dan stak zij er misschien ook wat van op! OVIPIUS. J Wegens den Hemelvaartsdag zal dit blad a.s. Donderdag niet verschijnen. Met het inzenden van de kopie, vooral van de Predikbeurten, gelieve men daarmede rekening te houden. De Generalbevollmachtigte für den Arbeitseinsatz Gauleiter Sauckfl heeft, naar „Het Volk" meldt, in ver band met het naderen van den beslis senden slag om Europa het bij veror dening van 2 Maart 1944 ingestelde verbod tot het gaan met verlof voor- loopig verlengd. Ook de arbeiders, die reeds een plaats in de verloftreinen hadden bemachtigd, zullen dus voorloopig hun verlof opnieuw moeten uitstel len. STADSNIEUWS. Het pleit voor de buitengewone kwa liteiten van het Indonesische gezelschap „Sinar Laoet", dat het kans heeft gezien om in de nieuwe Casinozaal een sfeer te scheppen, die ons sterk ver want deed gevoelen met de bewoners van ons schoone Insulinde. Het was een rijk gevarieerd program ma dat voor een tot de laatste plaats bezet Casino werd gebracht. Het be stond uit Gamelan, Krontjong en Kawaiïanmuziek, uit zang en dans. De dansen werden begeleid door Gamelenmuziek, de eentonige muziek, voortgebracht door gongs, sarons en een handtrom. En toch, hoe kan deze muziek de hartstochten opzwepen, hoe beïnvloedt zij 't rythme van den dans. Veel ontging ons en wanneer niet een van de leden van het gezelschap, op een zeer beschaafde en vlotte wijze, een explicatie had gegeven van het ge- bodene, dan was ons misschien alles ontgaan. Maar er is iets in deze wijze van dansen, dat tot onze verbeelding spreekt, waardoor onze fantasie aan vult hetgeen ons aan kennis ontbreekt. Er zijn dansen, .die meer dan 600 jaar geleden reeds op dezelfde wijze gebracht werden en die onder extase gemaakt zijn, uitbeeldingen van liefde en haat, van iederen gemoedstoestand waarin men verkeerde en ondanks on ze verschillen in mentaliteit zijn onze gemoedstoestanden toch hetzelfde. Zoo b.v. Rawono-Dewi-Sinto, de le gende van een boozen koning, die de vrouw van een rivaal-vorst tracht te schaken. Zij verdedigt zich en probeert den ontvoerder met een kris te doqden. Toch wordt ze overweldigd en weg geleid. En dit wordt uitgebeeld in een dans. Prachtig zijn de gebaren, de bewegin gen ,van handen en voeten, het rythmi- sche, toch krachtige gebaar van het lichaam en het soepele beweeg van armen en beenen. Ieder detail komt tot zijn recht, niets wordt verwaarloosd. En daarbij den de Gamelan-begelei ding, eentonig maar opzwepend, de dansers tot vervoering, brengend. Wij ondergingen het en waren dankbaar dezen middag te hebben bijgewoond want het sprak tot ons, meer dan woorden, van het hooge peil waarop ons Insulinde staat, van een floklore, die niet onder doet voor onze Wester- sche en van een beschaving, die een natuurlijk deel is van dit ras. Een Sumatraansche gevechtsdans „Pentjak" was al bijzonder duidelijk in zijn uitbeelding, evenals Ardjoeno, een dans van den klassieken Javaanschen held. De Krontjongmuziek was bijzonder goed verzorgd en de Inlandsche liede ren, zooals „Ja-Ja", „Kolé-Kolé" en „Ajoon-Ajoon" werden op een realis tisch Oostersche wijze gezongen. Verschillende andere Krontjong-me lodieën werden eveneens op een ge waardeerde wijze gespeeld. Hoewel de Hawaiimuziek geen spe cifiek Indonesische muziek is en ook geen belangrijk deel van het program ma vulde, werd zij meer gebracht om het verschil aan te toonen tusschen Krontjong en Hawaiian. Dit gezelschap „Sinar Laoet" heeft kans gezien om ons door muziek, zang en dans duidelijk te maken wat er leeft in een volk, zoo na verwant aan het onze. Veel mag primitief zijn, maar het is natuurlijk, oprecht en beschaafd. Wij zouden nog veel kunnen schrijven over deze uitvoering, omdat hier iets gegeven werd, wat een kunstzinnig ge not was, maar vooral omdat degenen die Indonesië niet persoonlijk kennen iets geleerd hebben van het karakter van een volk, dat waard is met wijs heid en rechtvaardighei geregeerd te worden, T&. B ijls ma. Atlas heeft ook haar tweeden beker wedstrijd gewonnen, zoodat zij Zondag a.s. tegen Helder II aan een gelijk spel genoeg heeft om door te kunnen békeren. zfnder geluk vaart niemand wel en ook Atlas kon in haar wedstrijd van Zondag zeker niet klagen over tegen spoed. Wel driemaal belandde een bal op de palen, die aan Looy's hoede-waren toevertrouwd en ook waren de Texe laars over het algemeen sterker. Desondanks heeft Atlas er hard voor gewerkt en Vooral de achterhoede en middenlinie verdienden zeer zeker een gunstig resultaat. In de voorhoede is men over het al gemeen te egoïstisch, waardoor vele kansen verloren gaan. Texel speelde misschien iets beter voetbal, maar was over het algemeen niet schotvaardig genoeg. Op Woensdag 24 Mei 1944 wordt de eerste testavond gehouden in 1944. Verleden jaar was de belangstelling van dien aard dat men noodzakelijker wijs naar een grootere zaal heeft moe ten uitzien. En inderdaad is men daar in geslaagd. Deze avond vindt n.1. plaats in het gebouw Kemphaanstraat. Aanvang 7.30 uur. Iedere voetballief hebber is welkom. Op Woensdag 17 Mei, dus a.s. Woens dagavond, om half acht, spelen de scheidsrechters een wedstrijd tegen de HR.C.-veteranen. Het elftgi van de fluitisten is als volgt: C. G. van der Hoff; J. Steenkist, H. Kusters; N. Wil- lemsen, J. Wit, H. C. Augustijn; W. Wieren, P. Boekei, L. de Snayer, M. Huising, L. J. J. Augustijn. Op Steen- kist na dus allen nog actieve scheids rechters Athletiek. i De Heldersche athletiekvereeniging H.A.V. is voornemens binnenkort in Schagen een Nieuwelingendag te or- ganiseeren. De omstandigheden, om een dergelijken dag in Den Helder zelf te houden, zijn zóó bezwaarlijk, dat men contact heeft gezocht met de Schager Athletiekvereeniging. hetwelk een gunstig resultaat opleverde. Vooral van de zijde van den bond heeft men alle medewerking toegezegd gekregen, aangezien een nieuwelingendag in Schagen vanzelfsprekend een goede propaganda zal zijn. Zooals békend, is de Schager Athletiekvereeniging een onderafdeeling van de V.V. Schagen. Wij komen nog nader op dezen inte ressanten dag terug, waarbij dan te- verts de verschillende nummers zullen worden .besproken. WITTE BIOSCOOP. Ilse Werner mag wel tot de meest geliefde filmsterren gerekend worden. Haar jeugd en charme, niet in de laat ste plaats haar uitgesproken talent, blijken steeds weer in staat te zijn het publiek te boeien en eenige aangename uren te bezorgen. Zoo ook ditmaal. „Haar eerste avontuur" is een film, die geheel van haar gewone genre afwijkt. Zij vervult de rol van een jong meisje, dat teekenlessen neemt in Berlijn. Natuurlijk geraakt zij in con flict met haar leeraar, die verliefd op haar wordt. Deze ziet echter in dat hij zich niet hals over kop in een avon tuur moet storten, en vertrekt naar buiten, om te trachten weer meester over zijn gevoelens te worden. Zijn leerlinge begrijpt tijdens zijn aanwe zigheid dat zij'slechts met haar jeugd vriend gelukkig kan zijn, zoodat alles zich ten goede keert, en er ditmaal geen slachtoffer van de groote stad te betreuren valt. De regie van deze film berustte bij Josef van B&ky.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1