mum STADSNIEUWS. SPORTREVUE VAN DE WEEK. Flitsen uit de „Helder"-historie. DAMRUUWEK. PU7ZIF. Concert Heldersch Fanfare Corps. Burgerlijke Stand. Geslaagd. Repetities Toonkunst. HA V-nieuws. Heldersch Meisjeskoor. Predikbeurten. DE WEEK in feiten en fantasieën. De rechte lijn. ,roetb>Wosnramma voor Zondap. Helder II tegen Atlas I. Zondag 21 Mei a.s. zal het Heldersch Fanfare Corps, in combinatie met Kunst- zin van Julianadorp, een concert geven in Anna Paulowna. en wel in de zaal van den heer Slikker aan de Molen vaart. Het geheel staat onder leiding van den heer Th. C. Lugtenburg. Het programma is zeer verzorgd en bevat o.a. twee nummers van den bekenden Nederlandschen componist Gerard H. Boedijn, t.w. Grammatique Grandlose. marsch. en Fantasie Pastorale. Gezien de wijze, waarop de verschillende num mers in Den Helder werden gebracht, twijfelen wij er niet aan. of ook deze uitvoering in Anna Paulowna zal we derom op een hoog peil staan. Na de pauze zal de tooneelvereeni- ging van Kunstzin een vroolijke twee- acter opvoeren, getiteld: „De truc van Tienus". door Gerard Nielen. Ook de reputatie van Kunstzin, dat onder lei ding staat van den heer T. Speur, is voldoende bekend. In deze tooneelver- eeniging zijn enkele goede krachten, die zeker de kunst verstaan 't publiek eeni- gen tijd te amuseeren. Behoudens toestemming zal er met muziek gemarcheerd worden vanaf het station Anna Paulowna naar zaal Slik ker te 2 uur. De aanvang van het con cert is gesteld te 2.30 uur. Van 10 tot 17 Mei. Bevallen: T. J SwatersMos, d. A. M. Sweere—Ziemons, d. E. de WitLigtendag, d., H. M. de Klerk— Coole, z. B. de HartScheer, d. J. C. RitecoVan Stralen, d. G. J. v. LeeuwenBronkhorst, z. A. M. van der Hert—Schol, z. D. Otten—Smit, d.P. J. KuilmanFarenhorst. d. C. M. Hendriks—Brinkman, d. Ondertrouwd: L. den Hoed en J. M. Bouwman. D. Weijdert en G. v. d. Linde. J. Beneker en J. Brasser. Gehuwd: J. H. Hoffman en T. Jans. K. Rosbeek en M. Rienstra. M. Ruiten en M. Staalman. M. v. d. Spek en K. Wijnstra. J. Rauwendaal en L. M. Kwast. Overleden: S. v. Leeuwen, m., 80 jaar. w. C. Hoogenbosch—Kaan, 72 jaar. Onlangs slaagden voor het Mercurius- diploma machineschrijven bij een Insti tuut hier ter stede: mevr. M. J. Kapi tein—Lodder. mej. H. Lugtenburg, mej. J. Willemse en de heeren J. Komen, S. J. J. Zwagerman en G. den Hartog. De maatschappij t. b. d. Toonkunst afdeeling Den Helder stelt zich voor in te studeeren Die Kreuzfahrer door N W. Gade. en Geistliches Abendlied door Carl Reinecke. De eerste repetitie zal gehouden worden Donderdagavond 25 Mei van 7.tot 9.des namiddags. Dames en heeren, evenals nieuwe le den. kunnen zich aanmelden in het repetitielokaal Kerkgracht 59, of bij den secretaris den heer C. P. J. Boon, Krugerstraat 18. GOEDE PRESTATIES IN MIDDENMEER. Op Hemelvaartsdag heeft de HAV haar eersten wedstrijd gehad in Mid- denmeer. De omstandigheden waren bij uitstek geschikt voor de athletiek- beoefening. De HAV nam deel met een flinke ploeg en heeft goede resultaten geboekt. Zoowel bij de dames en meis jes als bij de heeren en junioren werd goede strijd geleverd en de meesten wisten zich in de voorste rijen te plaat sen. Van de numers noemen we o.a. een goeden 3000 m.-loop van Pie Huur man, een spannende Olympische esta fette, die eindigde in een overwinning van de HAV-heeren en een goed re sultaat van Jaap Snel op den kogel, die er steeds beter in komt, get" ige zijn stoot van 11.82 M. (nieuw clubrecord). De dames R. Zomer, T. de Beurs en R. Gaemers wisten zich in hun resp. num mers ook weer le te plaatsen. Hier onder volgen de uitslagen: Dames 100 M. D.: 1. M. Gaemers, HAV; 2. R. Beukema, Diana; 3. T. Tou- goor, WAC. Verspr. D.: 1. M. Gaemers, HAV; 2. R. Beukema. Diana. Kogelstooten C.: 1. C. v. Beekhoven, HAV;, 2. A. Heep, AVA. Kogclst. D.: 1. T. de Beurs, HAV; 2. J. Zee. Diana. Discuswerp. B.: 1. T. de Beurs, HAV. Discuswerp. D.: 1. P. Tressen, HAV; 2. A. Gemes, HAV; 3. Lagevaas, Diana- Dames estafette: 1. HAV, Den Hel der; 2. Diana. Medemblik. Heeren 100 M. KI. D.: 1. R. C. Pieter- se, HAV; 2. D; Visser, HEO.; 3. W. de Vries. WAC. Verspr. heeren KI. C.: 1. v. d. Kley, Alkmaar; 2. M. R. v. Essen, HAV. 100 M. heeren KI. B.: 1. T. Breek, AVA; 2. P. Tuytel, WAC. Verspr. heeren D.: 1. W. de Vries, WAC; 2. J. G. Vermeer, HAV; 3. W Huitinga, HAV. 400 M. heeren C.: 1. R. C. Pieterse, HAV; 2. J. v. d. Sloot, HAV. 800 M, heeren D.: 1. J. M. Knape, Alkmaar; 2. K. de Vries, HEO; 3. G. J. Collet, HAV. 3000 M. Propaganda: 1. J. Mintjes, Sloot dorp; 2. H. de Jong, Wervershoof. Hoogspr. heeren B.: 1. D. Visser, HEO. Hoogspr. heeren C.: 1. P. Tuytel, WAC; 2. R. de Beurs. WAC. Hoogspr. heeren D.: 1. M. R. v. Es sen. HAV. 1500 M. heeren C.: 1. Donker. WAC; 2. Looman. HAV; 3. Roos. HAV. 8000 M. Junioren: 1. R. de Boer, HAV; 2. A. v, d. Broeke. Schagen. Discuswerp. heeren D.: 1. J. Snel. HAV. Estafette heeren: 1. HAV. Den Hel der: 2. AVA. Alkmaar 80 M. meisjesj: 1. A. Bosma, Diana; 2. W. Dijkhuis, Diana; 3. J. v Doom. HAV. Verspringen meisjes: 1. R Zomer. HAV. „Een hoogst intelligent concert, vol verfijnd kunstgenot." Het Heldersch Meisjeskoor vierde onder leiding van zijn dirigent Henk Hoogervorst, zijn 5-jarig bestaan. Mijn vorig verslag over het zarigersleven in Den Helder was vol respect, en ik ein digde met het blijde „en Den Helder zingt". Dat er zoo gezongen wordt, als ik op dit concert heb mogen ondervinden, had ik toch werkelijk niet kunnen denken. Dat is een verrassing geworden, een openbaring gelijk. Het meisjeskoor be staat uit 40 leden, 5 jaar geleden werd het opgericht. De meisjes hebben Den Helder nooit verlaten, zijn steeds met allen ernst doorgegaan, hebben door haar mooie concerten in Den Helder een cultureele daad van beteekenis ver richt en zeker niet minder een daad van liefde voor de gemeenschap. Alles wat nu werd gezongen, werd als het ware buitengewoon verhoogd belicht. Eenvoudige liedjes, b.v. als „De Wald hoorn", ,,'t Zonnetje gaat van ons scheiden" en ,,'k Heb mijn wagen vol geladen", keurig bewerkt door Henk Hoogervorst, werden tot verfijnde kunststukjes, wonderlijk doorzichtig van klank en mooie kleuren en voor zien van bijna geraffineerde tech niek. „Pie Jesu," van Schubert was prachtig van klank en stemming, en in meer modern werk „Alle Dinghe" van Sigtenhorst Meyer werd eveneens blijk gegeven van een veelzijdig kunnen. (De piano had ik bij dit koorwerk liever niet gehoord, en was ook overbodig). „Nonnenkoor" uit „Cassanova" van Strauss was ook door den indruk van de sopraan-solo, overweldigend. Alle lis deren aanteekenen behoeft niet. al'es gaf teekenen van uiterst intense instu deering, het geheel is geworden tot r-en geheel van heerlijke jonge meisjes stemmen, prachtig muzikaal opgevoed, een klankgehalte schitterend, de nuan ceering en articuleering prima afge werkt. 't Geheel is een juweel gelijk met bundels heerlijke lichtstralen, en alle meisjes zijn in die lichtuitstraling verschillend, maar wet elkaar in har monie. Dit zou ik echter toch nog willen opmerken. Laat "nf-t koor niet komen tot sentimentaliteit door over-be= ihaifd heid, laat het door een sterk inteilec- tueele ontwikkeling, niet al te verstan delijk uitgeplozen zijn; het hart is en blijft in muziek altijd het allerhoogste Medewerking verleende Dultina Ouwerkerk, een violiste, pas afgestu deerd van het rijks-conservatorium in Den Haag, winnares van hen Prix d'F.xcellense". Voorts trad zij al veel op met Het Residentie Orkest, Rotterdam's Phil- harmonisch Orkest, Ned. Omroep Zij is pas 24 jaar oud. maar speelde Zi- geunerweise" en „Acmanie Andalusio" van de Sarasate. en „La Vida Frese" van de Falla, met zeer veel gevoel en mooien streek. Haar techniek was he den niet geheel correct. De sopraan-zangeres. Helène "Sn Zijp, ook al even jong, leerlinge rijks conservatorium, en even enthousiast, en vol gevoel, zong op zeer innemende wijze verschillende liederen, bijzonder mooi en waar, uitstekend op den vleu gel begeleid door mevr. C. Morree- Dol. mede-directrice van het meisjes koor. Ten slotte verleende nog medewer king het bekende Jeugdorkest uit Den Haag. welk orkest al 21 jaar bestaat onder leiding van mevr. Talboom- Smits. Een deel van dit orkest bege leidde twee nummers, en het klonk werkelijk uitstekend. Er waren, echt feestelijk, heel veel bloemen, voor solisten, dirigent en me dewerksters, voor 7 meisjes die al 10 jaar onder den heer Hoogervorst zon gen. We zouden dit concert gevoege lijk „jeugd-concert" kunnen noemen want a'le medewerkenden waren jong en deden heerlijk jong, vol blijde gaven van hunne jonkheid aan ons allen, waar wij dankbaar van hebben genoten en een overvloedig aoolaus gaf terecht uiting aan deze dankbaarheid Jac. Janssen. Hoofdredacteur H. M C. Schröder, Alk maar; wnd. hoofdred Tj N. Adema. Alk- msar: chef van dienst Jac Broersen te Hoorn; kunst, letteren en wetenschappen H P. van den Aardweg te Alkmaar: sport J Werkman te Alkmaar: prov nieuws D. A. Klomp te Alkmaar Verantw voor de adv rubriek W. Ra- getlie te Koog aan de Zaan: voor de plaatsel. adv.: Mej F Muller, Den Helder VOOR ZONDAG 21 MEI. HELDER. Evangelisatie Vijzelstraat: Zondag v.m. 10.30 uur en n.m. 7 uur Samenkomst: n.m. 12.15 uur en n.m. 2.30 uur Zondags school: Woensdag n.m. 7.30 uur Bijbel lezing: Donderdag n.m. 7.30 uur Vrou- wenkrans; Vrijdag n.m. 8 uur Zang- dienst: Zaterdag n.m. 8.30 uur Bidstond Oud-Kath. Kerk. v.m. 8.30 uur H Dienst (Past. H. J. Verhey) Ned. Herv Gem.. Doopsgez. Kerk, 10.30 uur mej. C A. Elink Schuurman. Geref Kerk Sta tionspark. 10 en 5 uur ds. P. Veenhuizen van Rotterdam-Delfshaven; Julianadorp. 2 uur ds. P. Veenhuizen van Rotterdam- Delfshaven. Chr. Geref. Kerk a. d steen^racht.^ v.m. 10 en n.m. 5 uur ds. H. Velema van 's-Gravenzande. Herst. Ev Luth Gem., Weezenstraat. 10.45 uur prop. A Vermeulen, hulpprediker: 12.30 uur Zondagsschool: 7—9 uur Dinsdag ca techisatie. Ned. Herv. Gem. Schagen. 10.30 uur Ds. Enklaar. Oudesluis. 2.30 uur, ds. Witkop in de Doopsgez. kerk. St. Maarten, 10.30 uur de heer Broek man. St. Maartensbrug, 10.30 uur mej. v. d. Veen. Anna Paulowna, 10.15 uur ds. Lugt. Wieringerwaard. 10.30 uur Jeugddag, de heer v. Büjenburgh; 2.30 uur lezing dr. Linthorst. Dirkshorn, nam. 8 uur ds De Mooy. Middenmeer. 10 uur. ds. Meyer Drees doop, extra collecte. Wieringerwerf, 10 uur cand. v. Wezep, extra collecte. Slootdoro. 2.30 uur cand. v. Wezep. ex tra collecte. Oosterland. 10 30 uur ds. Van Beek. Hiopolytushoef, 7.30 uur ds. Van Heerhucrowaard. 10.30 uur ds De Mooy Oude N'edorp. 3 uur ds. De Jong. Nieuwe-Niedorp, 10 uur de heer G. v. koordennen Hoogwoud. 10.30 uur ds. H. Kreb. Doopsgez. Gemeente. Barsingerhorn, geen dienst. Nieuwe-Niedorp. 10.30 uur da. T. Roth- fusz: 25 Mei Zuster- en Broederkring. Westerland, 7.30 uur ds. Lugt. Geref. Kerk, Schagen, 10 en 2.30 uur ds. J. v. d. Mi.1e. Kolhorn, 9.30 en 7.30 uur ds. VIsch. Dirkshorn, 10.30 en 3.15 uur ds. Gre- ving. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur dienst. Schagerbrug, 2.30 uur de heer Van Zetten. Winkel (zaal Groenhart) 10.30 uur de heer Van Zetten. Wjeringerwaard. 10.30 uur de heer De Witt; 12 uur Zondagsschool; nam. 8 uur de heer De Witt. Hiopolytushoef (N.H Kerk). 10 uur ds. H Bakker. H. Doop; 3 uur (N.H. Kerk), Ds H Bakker, H. Avondmaal. Den Oever. 3 uur de heer O. Deen. Bre^-^d 10 en 3.30 uur de heer Boon De man die terug kwam Een jaar of vijf, zes geleden. Een stoere Noordhollander, een rasechte Westfries trok Nederland door en toer de door België, Duitschland en Zwe den. En boekte succes op succes. 't Was een eenvoudige, sympahleke jongen, die zijn hart verpand had aan de wielersport. Op het knusse Alkmaar- sche baantje reed hij achtervolgingen en eigen-kracht-wedstrijden over 10. 20 of meer kilometers. Op den weg ech ter leefde hij zich uit. bleek zijn groo- te kracht. Want deze Westfries was wegrenner In de allereerste plaats. Als nieuweling werd hij hard in België, waar hij sober leefde en zoo veel mogelijk kermiscoursen meereed. Als amateur werd hij bekend in Ne derland, zóó bekend zelfs, dat de N.W.U. hem in de wegploeg opnam, die onze kleuren in Zweden moest verdedigen. En daar, ver van huis be haalde hij vrijwel alle eere- en eerste prijzen. In Keulen kwam hij aan den start voor een monsterrit over bergen en door diepe dalen. In Valkenburg ze gevierde hij over den Cauberg. En hij werd prof. En won ronden en criteria. Hij won ze vooral dèn, als het parcours uiterst zwaar, de natuurele menten buitengewoon moeilijk waren Een schoone toekomst leek voor hem weggelegd. Totdat ineens de renner de wie lersport vaarwel zei en op de vracht auto ging zittenSchulte en Pelle- naars en Van Amsterdam en den Bras waren 'n gevaarlijken concurrent kw'U, gevaarlijk, omdat de jonge prof nog pas in opkomst was. Dat was Ab Bosma, de Alcmariaan. o Op den zolder in zijn woning hingen nog altijd de frames en de wielen van zijn wegkarretjes. En in de prijzen- kast schitterden nog steeds de bekers en medailles. En in Nederland zijn nog altijd weg wedstrijden en kan men nog altijd le zen over een Schulte en een Pel en een Middelkamp En Ab Bosma Verleden jaar bij de Ronde van Alk maar sprak ik hem. Hij stond in de buurt van den jurywagen ..bekeek" de course en.... begon te leven. Daar zag hij zijn oude vrienden op hun kar retjes! En 't duurde niet lang of Ab bemoeide zich er mee. gaf wenken en raadgevingen En jij? vrpeg ik na enkele mi nuten. Zat ik d'r maar weer tusschen! zuchtte hij. Het huidige elftal en zijn bestuur. Hadden wij het verleden week over het verleden van „Helder", ditmaal passeert het héden <de revue. Na de reeds beschreven periode dus, een periode waarin onder andere nog uiterst verdienstelijk werk werd ver richt door Roel Kamman, mr. Veltman, de heeren Jaring en Goedknecht, maar wel in het bijzonder door wijlen den heer G A. Taylor, die een vriend van iederéén was, zijn wij via een aantal magere jaren in de periode 1941 be land. Helder I was voor het eerst in haar bestaan ingedeeld in 3B. Reeds direct bleek dat deze afdeeling Helder beter lag en hoewel het geruimen tijd duurde alvorens Helder haar elftal had gevonden, speelde men toch een vrij goede rol. Het volgend jaar was de start weer slecht, maar plotseling liep de motor als gesmeerd en verloor Hel der sinds Jaunari 1943 geen enkelen wedstrijd meer voor een competitie. Het beloofde veel voor het derde sei zoen en inderdaad bleef ditmaal het succes niet achterwege, want in een schitterend gespeeld seizoen werd Hel der ongeslagen kampioen van haar af deeling. Men kent verder de geschie denis: de zware wedstrijden tegen H.F.C., die met veel succes gespeeld werden en daarna de promotiewedstrij den tegen Z.V.V. en Zaandijk De voet balgoden wilden Helder ditmaal nog niet laten promoveeren, want eerstens waren de Zaansche ploegen groote struikelblokken, daarnaast verloor Helder ook nog hapr grootste troef, n.1. Rossier. De man, die volgens velen Helder had kunnnen laten promovee ren, zij het ook met steun van zijn medespelers. Het mocht niet zoo zijn! ZVV had zieker meer rechten en ging voor. Dat het de vereeniging echter bui tengewoon goed gaat, is geen publiek geheim. Het tweede elftal mag er dan dit jaar minder veel van terecht ge bracht hebben, daarentegen werd het derde reserve derde klasser, wat dus weer als een pleister op de wonde geldt. Financieel staat de club er ook uitstekend voor. terwijl naast de vijf hoogere elftallen, waarin nog ver scheidene jonge krachten zitten, een keur van adspiranten klaar staat om de vereeniging verder omhoog te wer ken. De amusementsafdeeling is ook niet te onderschatten en heeft gedu rende de laatste jaren veel en goed werk verricht. We zitten zoo'n beetje in 't jubi leums-vaarwater. Van diverse zijden bereiken ons berichten over herden kingen van 5-, 7'/s-, 10-, 12'/:-, 15-, 20-, 25- en 30-jarige huwelijken, dienst verbanden, verjaardagen en andere mogelijke en onmogelijke herdenkings festiviteiten. Nu is het tegenwoordig met deze en dergelijke jubilea zóó, 'dat lang niet iedereen gesteld is op publiekelijke aankondiging daarvan. Vooral als men van het traditioneele standpunt uit gaat. dat deze hoogtijdagen zich die nen te kenmerken door het gebruik van flesschen advocaat en bitter, door banket, gebraad en allerhand smake lijke soetigheidt. Die er zóó over den ken houden het feest in petto en ne men zich voor hun „dag" te vieren als de tijden weer iettewat anders zijn. Hetgeen hun goed recht is. Weshalve wil over allerhande jubilea zwijgen, zelfs over de menigvuldige politioneele jubilea, met uitzondering van één evenwel. J.l. Maandag of Dinsdag, de juis te dag is me ontschoten, was het precies een kwart eeuw geleden, dat de heer Klapmeyer benoemd werd tot teekenlee-aar aan de Vakschool voor Meisjes en waar het hier een zoozeer bekend personage betreft, e„ daar nevens een sympathiek mensch, daar achten wij ons ontslagen van den hoo- gen plicht der discretie. Met alle mo gelijke gevolgen vandien De heer Klapmeyerhij, die duizenden en duizenden vrouwelijke en mannelijke Nieuwediepers de be ginselen van het teekenvak bijbracht. De heer Klapmeyer, die de eerste was die kans zag mij op min of n-eer be hoorlijke wijze de kortste verbinding tusschen twee punten te doen creëe- ren: de rechte lijn. Hij was het. die ons (het was op de voormalige Han delsschool inzicht bezorgde in de we reld van schoone 1'inen, van pers pectieven en kleuren, en nóg kan ik mij als den dag van gisteren herinne ren, hoe deze leeraar-teekenen mij en m'n mede-leerlingen -errukte met het aanwijzen der mogelijkheden, die in kleur en lijn liggen Er zijn, voorzoover ik mij kan her inneren, uit ons geen Rembrandts of Vermeers naar voren gekomen, maar als leeraar deed deze eenvoudige tee kenman ons tóch >ok iets zien van een andere wereld, die beter (en mooier! is. We hebben er allemaal iets van meegenomen in het leven, dat daarnè kwam, en dat voor de meesten onzer niet eenvoudig was en ik moet U eer lijk vertellen, dat k daar dien meneer Klapmeyer altijd oprecht dankbaar voor gebleven ben. Het zijn, en bet hooge woord moet er maar 's een keer uit, nu niet juist de leer: ren geweest, die me volgestopt hebben met parate wijsheid, die mij later bij zijn gebleven als de beste paedagogen Wél ble ven mij bij de leeraren die kans zagen ons in te voeren In het rijk der sch on- heid, in de wereld van verbeelding en in het rijk. dat er ligt in de blauwe oneindigheid tusschen de verste hori zonnen....! En vandaar dat d i t jubileum mij van 't hart moest en dat ik er, ten slotte, aan toe voeg den wensch. dat nog vele generaties jonge Jutters in de gelegenheid zullen zijn hun picturale behoeften te kunnen bevredigen bij den heer Ph. Klapmeyer. Een geheel andere kwestie is deze: van de week reed ik naar Alkmaar en beluisterde in den trein een gesprek, waarbij de eene vrouw aan de andere vertelde dat ze bij een afgelegd bezoek aan het Heldersche kerkhof, voor de tweede maal tot de ontdekking was ge komen. dat men enkele pullen weg genomen had. Ik heb m'n ooren gespitst, want het was niet voor de eerste maal, dat mij deze verhalen ter oore kwamen. En ik heb mij in gemoede afgevraagd hoe het ter wereld mogelijk is, dat er men- schen bestaan, die zelfs hun lange vin gers ter plaatse, waar de mensch zijn laatsten slaap slaapt, niet thuis kunnen houden. Wonderlijke dingen in het binnenste van den mensch. tk kan me voorstel len. dat iemand zich in een bakkerswin kel, aan een brood vergrijpt Ik kan me voorsteilen, dat iemand, die hon ger heeft, een stuk worst onder de handen van een slager vandaan grist en ik kan me indenken, dat iemand, die in grooten nood verkeert, de por- temonnaie van z'n naaste gebruikt tot aanvulling van z'n eigen behoeften Natuurlijk.... dat zijn altemrj] zeer slechte en zeer laakbare daden, maarer is een redelijk motief voor aan te voeren als men zelf in grooten nood verkeert En ieder rech ter zai met die motieven ook terdege -ekening houden! Maar burgers van Den Helder, die zich niet ontzien om kleine versier selen en voorwerpen van de graven te roovenwat moet men dèèrvan denken? Het menschdom is in de laatste jaren niet op vooruitgegaan en zoo er ooit een tijd van eigen-baat en egoïsme bestaan heeft, dan wel n u, ofschoon men zou meenen. dat het iuist anders geworden zou zijn. Er zijn echter grenzen en Iemand, die graven schendt... die verliest, tenminste mijns inziens, het recht zich burger van onze gemeenschap te noemen. Deze diefstallen zijn alleen maar: laag, gemeen en walgelijk. En laat ons het daar bjj laten. Het huidige bestuur, Het huidige bestuur bestaat uit de heeren J. Bregman, voorzitter, die deze functie ook al eerder een aantal jaren waarnam; K. Dorlijn, penning meester. die dus vanaf de opricMin» in het bestuur zetelt, alsmede J. Zik- kenheimer. secretaris, en de heeren Goedknecht, Krijnen, Borgerdine. Meijer. Kiesewetter en Schellinger. die het geheel completeeren. Een gezonde elftalcommissie staat de vereeniging ten dienste, ten-"- ook de adspiranten onder deskundige lei ding staan. Als trainer fungeert de heer De Boer, die dus, gezien1 het afgeloopen jaar, niet over succes te klagen had. De komende feesten. Op Zaterdag 27 Mei a.s. des middags van 3—5 uur bestaat er gelegenheid om het Helder-bestuur ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan te complimentee ten. Deze receptie vindt plaats in Casino. Zondag 28 Mei is er in Casino een revue, getiteld „Ho-ho wacht eens even", waaraan medewerken het Hel- der-revuegezelschap. waarbij de heer Van Hasselt de artistieke leiding heeft. Bcrgerding de regie en Jan de Man de liedies verzorgt. Wij behoeven hier niets meer aan toe te voegen, aan gezien het gezelschap reeds voor zich zelf spreekt. Maandag 29 Mei is het voetbaldag. Er vindt dan n.1. een tournooi plaats, waaraan deelnemen B.F.C. uit Bus- sum, Hollandia uit Hoorn, 't Gooi uit Hilversum en Helder zelf. De om standigheden in acht genomen een uit stekend gezelschap. B.F.C, is een bp hoorlilke derde klasser; Hollandia met Dissel, De Groot en midvoor Westho ven van A.D O. is een sterke derde klasser, terwijl Het Gooi zelfs eerste klasser is. Verleden week heeft de loting nlaats gevonden, waarbij Helder en BFC. alsmede Hollandia en 't Gooi elkaar eerst zullen ontmoeten. Deze twee wedstrilden worden tegelijk gespeeld en vangen om ongeveer 11.15 uur aan. Sneeltiid twee maal een half uur. In de middaguren spelen dan eerst de verliezers, waarna de winnaars elkaar zullen bekampen. Speeltijd ge woon. Dit wordt dus een bijzondere dag en het verdient dan ook aanbeveling den Tweeden Pinksterdag vrij te houden. Op Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag en Vrijdagavond, dus 30 en 31 Mei en 1 en 2 Juni. wordt dus de revue weer ge draaid. waarbij dus het publiek ook ruimschoots In de gelegenheid wordt gesteld een dezer avonden bij te wonen. Maandagavond 5 Juni peelt een Hol- landsche combinatie tegen het Fiul Krijger elftal. Dit laatste elft be staat uit uitsluitend Zuid-Afrikaansche studenten. Dinsdagavond 6 Juni vindt er een wedstrijd plaats tusschen Helder I en B.K C. I. Deze wedstrijd geldt als een beleefdheidswedstrijd, welke Helder zeer zeker aan haar sympathieke gast- vronwe uit den Polder verplicht is Woensdagavond 7 Juni is voor de adspiranten en insiders zullen wel we ten dat de adspiranten nooit het slechtste" geven. Donderdagavond 8 Juni is het finale: de Helder-veteranen komen uit tegen een Genoeglijkheidselftal, waarbij nog eens echt om de punten zal worden gestreden. Wij gaven hier ln het kort de ge schiedenis van Helder. Wii twijfelen er geenszins aan. dat ren .n ander lang niet volledig is. zelfs zullen er wel fi guren zijn. die inderdaad een plaats hadden verdiend, maar de papier- schaarschte gebiedt ons toch er een streep onder te zetten, temeer daar de tijd voortgaat en wij direct alweer aan andere sportgebeurtenissen onze aandacht moeten schenken, waarbij de Helder-feestweek dan de eerste plaats gaat innemen. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, hebben wij ons ten aanzien van de figuur van Dorlijn vergist. Fo to's, die wij nog zullen puLliceeren. toonen aan dat deze oer-witjak inder daad van de oprichting af lid van „Helder" is. 't Kan nog best! opperde zijn jonge vrouwtjej. Toen beloofde hij me. dat hij het volgend seizoen.... o En nu zitten we midden in dat vol gend seizoen. Ab heeft woord gehou den. Een paar maanden geleden neen hij zijn training hervat, een week ge leden ontving hij zijn rennerslicentie en thans staat hij weer op de lijst van de Ronde van Alkmaar, die over een week verreden wordt! Maar verwacht nu geen wonderen van dezen renner! Hij is nog niet hard genoeg, hij heeft zijn vorm nog niet bereikt. Hij doet het kalm aan, om geleidelijk weer op te klimmen. En dan zal hij toonen, wat hij kan. De man, .die terug kwam.... o Lezer, heeft U gisteren gelezen, wat Ovidius schreef? Over de schoon- springster? „In de seconden van ver zonken berekening, vóórdat zij de groote buiteling waagt, heeft zij stellig alles, wat niets met den sprong te maken heeft, vergeten". Ovidius is geen sportman, kent Joris van den Berg en Karei Lotsy vermoedelijk al leen bij naam. Hij zal waarschijnlijk nooit de „Mysterieuze krachten in de Sport" gelezen hebben, nóch Joris' boek over Moeskops. Hij zal misschien nooit gehoord hebben over Lotsy's donderredes. Maar deze Ovidius heeft onbewust de concentratie in de sport ontdekt. Hij heeft begrepen, dat zon der een volledige overgave een top prestatie niet mogelijk is. Daarom geven wij dit woord van Ovidius hier nog eens ter overdenking aan alle sportbeoefenaars. Onze veteranen hebben op Hemel vaartsdag gevoetbald. Vanuit Den Hel der en Alkmaar, uit Schagen en Pur- merend. ja uit vele plaatsen waren de vroegere voetbalsterren naar Zaandam getrokken, waar ze oude bekenden ontmoetten en tegen die oude beken den streden met een vuur, dat deed denken aan de jaren van weleer. Ze streden tot dat een tekort aan adem hen den strijd deed staken. En ze vochten voor hun aloude" club. En na men strafschoppen met dezelfde ani mo en dezelfde zenuwachtigheid die me- waarneemt bij het schoolvoetbai. De resultaten? Och, ze zijn bijzaak. Het voornaamste was, dat de oudjes een'ge uren in de buitenlucht gehold en gezwoegd hebben en zich weer jong gevoeld hebben. Misschien dat de heertjes den volgenden dag ont dekt hebben, dat ze erg. erg oud ziin geworden.... De gelukkige winnaars waren Alc maria a. KW a. HRC a, EVC a. Zil vermeeuwen a. Verkade a. Alkmaar a. KFC b. Alcmaria b en Zaandijk b. De „jongens" kregen allemaal mooie speidjes! Vee! wedstrijden zijn er niet meer en vooral wat ons district betreft is er maar weinig overgebleven. De kam- -vaenscomnet.itie ligt stil. Promotie res. 2e klasse. Stormvogels 'i heeft den strijd tegen Kennemers IT (11 en 43) gewonnen en mag nu met DOS Tl en 't Gooi TI vechten om een nlaats in de res le klasse Morgen ootvaneen de T.Tmuidenaren DOS II. Promotie re-. 3e klasse: Alkm. Boys tl heeft met OSV 2 afgedaan (22 eri 3—7) en speelt nu met KFC 3; WA 7 en Zandvoortm»euwen II om een plaats n de res. 2e klasse. Morgen gaan de "-meerders naar WA 2. Zondvoortmeeuwen 3 sneelt ook al om een nlaats in de res 2e klasse, ech ter 'n een andere afdeeling. Een moo' -esuitaat van de Meeuwen. Om den Rauchbeker sneelt Atlas teeen Helder 2. dat zal snannen Een geliik snel is voor Atlas ge- noe° om gedaatst te worden. HRC T gaat naar Schagen om aldaar een wedstriid te spelen te°en de club van dien naam. in het kader van een propagandadag voor korfbal. VOETR ALPROGR AMMA. Techn. dag: Noord-West. Prom le kl. Vitease-Borne. TSC— UW Rrom 4e kl. ADO '2(1—Wieringerwaard Prom res. 3e kl.: WA 2Alkm Boys 7. KFC 3—Zandv. Meeuwen 2. Competitie 2e kl.: ZFCRCH; KFC— W -Frisia. Noordhollandsche: KoedijkVios MFC 2—Twisk: SVW 2—Alcmaria 8 Helder 4—HRC 4; Helder 5—HRC 5;. NHVB-beker: Alcmaria 2—KW 1. SFW—Alw. Forward: W.-Frisia 2An diik 1: Helder 2Atlas 1. Gouden kruis: W. Friezen 1—Geel Zwart 1 DISTRIBUTIEKRING DEN HELDER. Uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen 7de periode. De uitreiking dezer bonkaarten vindt plaats op de dagen afgestempeld op de vervolginlegvellen der oude distributie- stamkaarten. te: Den Helder op Zaterdag 27 Mei a.s. van 9—12 uur voor zelfverzorgers en op Vrijdag 2. Maandag 5. Dinsdag 6. Woens dag 7 Donderdag 8 en Vriidag 9 Juni a s voor de overige inwoners. 'utianartorn no Vriidae '8 Mei a.s. Anna Paulowna op Maandag 22 en Dinsdag 72 Mei a.s voor zelfverzorvers en voor de overige Inwoners on 21 Mei o s Kantooruren 8 30—12 'en 1418.20 uur Rreozanri op Woensdag 24 en Donder de "s Mei a.s r-I'sntsoor on Dinsdag 20 Mei a s. Waar niet anders vermeld, zijn de kan tooruren van 0—12 en 14—10 uur BI1 het afhalen der bescheiden moeten de oude distrihuttestamkaarten met btibehoorende ■-•u-vol «inlegvellen worden overgelegd. Uitreiking bonkaarten biizonderen arbeid en rantsnenbnnnen melk giftlaen arbeid 7de neriode. Voor het afhalen dezer bescheiden ont vangen de werkgevers t.z.t. een oproe ping. Uitreiking rantsoenbonnen zeep vullen arbeid 6e en 7e periode. De werkgevers kunnen de rantsoen bonnen zeep ten -behoeve van hun ar beiders afhalen bii het kantoor te Den Helder op Dinsdag 23. Woensdag 24, Donderdag 25 of Vriidag 26 Mei a.s De werkgevers te Anna Paulowna en Cal- antsoog ontvangen een oproepkaart de bonnen af te halen. In verband met het feit dat momen teel oer twee distrtbutieoerinden inolaats vfn her twee kalendermaanden wordt uitgereikt dienen de betrokkenen voor ditmaal met de rantsoenbonnen drie in Plaats van twee Derloden toe te komen Aanvragen schoenenbonnen. Uitsluitend personen, die absoluut dringend een paar schoenen noodlg heb ben en wier familienaam begint met één reJ ,®tJers A t.m. E worden tn de ge legenheid gesteld een aanvraagformulier af te halen en ingevuld weder tn te dienen te Den Helder op Maandag 22 of Dinsdag 23 Mei a.s.: te Anna Paulowna op Dinsdag 23 Mei a.s.; te Callantsooc op Woensdag 24 Mei a.s °0g g„ni;„2ie reeds een aanvraag hebben ln- gjgi. ^eho^en^nlet Opnieuw S aan ll DE JEUGDSTORM HIELD EEN SPORTDAG. Hemelvaartsdag is voor den Jeugd storm niet ongemerkt voorbijgegaan. Terwijl een deel der jongens een flin- ken marsch maakte, legden de meisjes zich toe op de athletiek. Daartoe wa ren de Stormsters en Meeuwkes uit West-Friesland. Den Helder Schagen, Alkmaar en Zaanland samen gekomen op het Aikmaarsche Sportpark, om een echt sportfeest te houden. Daarbij wa ren tegenwoordig de gewestelijke meia- jesleidster en twee leden van haar staf. Om tien uur werd de dag geopend met het hijschen van de vlag op net Wieierbaanterrein. Daarna begon men met de sport, wat tot ver in den mid dag duurde, behoudens een pauze om gezameniiik, in het Streekkwartier van den Jeugdstorm aan de Nassaulaan. een voor'reffe'ijken stamppot te veror beren. Verder wedijverde men gedurende den geheelen dag met elkaar op alle mogelijke gebieden, als harloopen. speerwerpen, balwerpen. vèrspringen enz. Het ging niet alleen om het behalen van prijzen, maar ook om het afleggen van proeven voor het sDortdraagteeken, dat de Jeugdstorm heeft ingesteld als aanmoediging tot lichaamsontwikkeling. Dat men daarmee resultaten behaalt, blijkt wel uit het feit. dat aan de meeste eischen glansrijk werd vol daan. Het einde van den feesielliken dag werd gevormd door het uitreiken der behaa'de Driizen. Daar de meisjes vol gens leeftijd in groeoen waren inge deeld. waren er heel wat winnaars, waarvan West-Friesland het leeuwen deel leverde. Het waren de volgende: uit Alkmaar Schuurman; uit Schagen. Robol en uit West-Friesland; Breve, Schoonhoven. Jonker. T. en J. Vos, v. Meurs, Houdlik. Mantel en Verstrate. Toen de meisjes na het plechtige vlag- strijken weer naar huis gingen, kon men op bun blijde gezichten lezen, dat ze een fijnen dag achter den rug hadden. Oplossing probleem 1848 (a. en b.) vorige rubriek. a. Groote bord. Zw. 8 sch. op: 2, 7, 18, 18, 19, 20, 25, 30 en dam op 45. Wit 10 SCh. op: 16, 21, 27. 28, 29, 33, 34, 42, 43. 47. Opl. 1. 16—u (ZW. 30 X 37), 2. 47—42 (ZW. 45 X 32), 3. 27 X 38 (ZW. 7 X 27), 4. 42 X 41- b. Kleine bord. Zw. 3 sch. op: 61, 52, 31 en dam op 51. Wit 3 sch. op: 42, 21. 12 en dam op 44. Opl. 1. 44—13 (ZW. 52 X, 33), 2. 12—221! op 31 x 12 volgt 13 x ll. Zw. 33 x 12 en wit 11 x 11 over 14 en 71. Op 33 x 12 volgt 13 x 11, zw. 31 x 12 en 11 x 11. Uit den wedstrijd Noord-Holland—Amsterdam. In de party aan het derde bord tus schen J. H Vos en H. Laros, resp. met zwart en wit, kwam na den 40sten zet van zwart (Vos) de volgende stand voor: Zw 10 sch. op: 6. 11. 12. 13, 16. 19, 23, 24, 29, 35. Wit 10 sch. op: 26, 27, 28, 30, 32. 33, 38. 42, 44, 45. Het vervolg was: 41, 45—40 12—17? Laat wit nu de combinatie volgen: 44—39, 39 X 50, 33 x 24 en 28 X 8 dan volgt van zwart 17—22, 1621 en 11 x 2 met groote winstkans. Wit had dit doorzien en speelde als 42en zet eerst 26—21 (zw. 17 x 26) en daarna 4439, 39 x 50 enz. wat hem de winst van de par ty opleverde. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1849 van W. M. te Westdam. Zw. 9 sch. op: 8, 11, 12, 16, 17. 18, 19, 20, 27 en dam op 44. Wit 11 sch. op: 26, 28, 30, 33, 34, 36, 38, 40, 42, 46, 49. b. Kleine bord: Zw. 5 sch. op: 41 42. 43. 44, 34. Wit 3 sch op: 21, 23. 13 en dam op 24. Voor beide geldt: Wit speelt en wint. Opl. volgende rubriek. Onze tweede Mei-oj>gave. Een lettergreep-puzzle. De 17 bedoelde woorden waren: 1. 'Fl- lozel, 2. Onvrijwillig, 3. Odeon, 4. Be nevens, 5. Interpoleeren, 6. Aniline, 7. Bolwerk, 8. Oogendienaar, 9, Adjudant, 10. Klaterabeel, 11. Gekunsteld, 12. Ge lukszoeker, 13. Trapezium, 14. Athenae- um. 15. Ammoniet, 16. Bestek, 17. An dantino. De tweede en vijfde verticale rij geven te lezen: In den nood leert men zUn vrienden kennen. Een puzzie met vele goede oplossingen. Onze nieuwe opgave. (No. 3 der Mei-serie). Het gevraagde woord. 't Lijkt vreemd als wij zegen: dat 65 en 26 en 48 en 14 en 34 en 14 en 5 het gevraagde woord opleveren. Maar de verklaring is tamelijk eenvoudig. Men zoekt 7 woorden van 9 letters, die vol doen aan de verder gegeven omschrij vingen.. Van het eerste woord neemt men dan eerst de zesde en dan de vijfde letter (65). van het tweede woord eerst de twee de en dan de zesde ietter enz., van het lastste woord alleen de vijfde let ter. Precies in de aangegeven volgorde achter elkaar gezet geven die letters 't woord....? Omschrijvingen. 1. Kaarsenhouder, 2. blijde boodschap, 3. telt vele muziekbeoefenaars, 4. deel van een voetbalelftal. 5. zonder kleur, 6. moeten altijd nauwkeurig behandeld worden 7 zegt men dikwijls bij een kennismaking. Welke 7 woorden zijn bedoeld en wat is het gevraagde woord? Oplossingen (2 punten) kan men Inzen den tot uiterlijk 26 Mei 12 uur aan het Bureau dezer Editie onder motto Puzzle- Rubriek W.APELPOORKSCHE MESSEN-EN SIMIMRWarpih KALK MLT D hot advies van den dokter! Kalk is een onmisbare bouw stof voor elke moeder en haar kindje. Vitamine D hóórt daar bij.... om die k&lk te laten opnemen. Neem daarom DAGRAVITde Kalk/D- tablettenl O.A. dm Graaf» Mandal A Indutlr'a «OAORA CV. »oatb 605. A dans-C

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 2