Tweede phase van den s'ag in Italië. DAGBLAD VOOR De genoeglijkheidscompetitie. Afweerslag in Italië neemt in hevigheid toe. Een eereplichi ie vervullen! Geen bijzonderheden van het Oostfront. ChurcfeilFs politieke rede. De luchtaanvallen op België. Quisling over het socialis tische Noorwegen. Verbinding tusschen bruggenhoofden het doel. De Stem der SS. Varen, varen, over de baren Varen, varen, over de zee! geen betere marineklant dan kees of piet uit nederland. N.S.B. en S.S. in Berlijn. Nieuws in 't kort. Verduisteren v. 21.455.30 Aannemer gefusilleerd. DE NIEUWE BONNEN. Oudermiddag Heldersche Schoolvereeniging „Comeniusschool". Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder; Koningstraat 78, Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 26 MEI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 122, 2 pagina's. Hoofdredacteur; H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar. Deie Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Schr. Voor de toegangspoorten van Europa staat het alles vernielende bols jewisme gereed om zich met een laatste geweldige poging een entrée te ver schaffen, teneinde zich meester te kun nen maken van onze levensruimte. Wat dit beteekent, ook voor ons Volk. is met geen pen te beschrijven. Godsdienst en cultuur, arbeidsvreug de, gezinsgeluk zouden verdwijnen en plaats maken voor de gruwzaamste sla vernij, waarbij de mensch als M e n s c h geen rol meer speelt, doch nog slechts als werktuig zal moeten dienen, ter bevordering der wereldrevolutie, zoo als Stalin zich deze denkt. Met alle, door den Aziatischen geest uitgedachte middelen (die meer sadis tisch, dan humaan zijn) zou ons be staan als Volk eveneens vernietigd worden. QELUKKIG zijn velen in Europa op het critieke moment de oogen open gegaan en hebben zij zich ge schaard in de gelederen der Duitsche Weermacht, vrijwillig, ten einde de toegangspoort van Europa gesloten te houden voor de aanstormende destruc- tieve-horden. Onder deze duizenden en duizenden bevindt zich een respectabel aantal Nederlandsche mannen (40.000), die dag en nacht hun harden zwaren plicht ver vullen, opdat wij in Europa, wij in Nederland, kunnen blijven leven naar onzen eigen Volksaard en een toekomst, zooals boven geschetst, nimmer ons deel zal worden. In modder en slijk, in een tropische hitte of in een barre kou, vuil en ver moeid zien zij dagelijks den dood in de crogén. Doch niet alleen op het slag veld, maar ook in de lazaretten liggen mannen van ons Volk en moeten soms opnieuw het gevecht tegen den „Maai er" aanbinden. JJEDERLANDSCHE Vrouwen, als Uw zoon zich onder deze mannen bevond zoudt »U dan niet alles doen om hem, waar mogelijk, verlichting te brengen in zijn zwaren gang? Nederlandsche Mannen, als Uw zoon zich onder hen bevond, zou er dan niet een vüur van trotsch in U oplaaien en zoudt gij niet alles doen om Uw eoon in den strijd te sterken? Ik weet het, Uw zoon staat er niet, maar dat neemt niet; weg, dat U dat zelfde toch kunt doen voor jongens van andere ouders, want zij staan daar óók voor U! yyAT is den soldaat welkom en. brengt hem vreugde? Post, lectuur uit z'n vaderland, pakjes met een gevarieerden inhoud, vooral sigaretten, zeep, nagel borstels, kaarsen, scheermesjes, scheer zeep en lucifers zijn gewilde artikelen. Teneinde den Nederlandschen front strijder dit te verschaffen is Frontzorg opgericht. Deze organisatie vervult zoo goed mogelijk de wenschen der man-' nen, of zij nu in het Oosten of in het Westen, dan wel op zee zijn, of in de Zuidelijke sectoren van Europa. Met allen heeft zij contact. £|ODE zij dank hebben onze vrijwil ligers geen aalmoezen noodig, doch stellen alléén prijs op een spontaan en sprekend medeleven uit het Vader land, ook van diegenen, die nu nog volkomen afwijzend staan tegenover de motieven,, die hen naar het front deden trekken. Onder de leuze: Het Front voor het Vaderland Het Vaderland voor het Front heeft Frontzorg gemeend, dat morgen. Zaterdag 27 Mei, een beroep mag en kan worden gedaan op het geheele Nederlandsche Volk, teneinde haar de verdere zorg voor de Nederlandsche vrij willigers mogelijk te maken, waartoe een landelijke cpllecte zal worden gehouden. ^EDERLANDERS, hier is een eere plicht te vervullen! Niet wat ons verdeelt is belangrijk, doch wat ons vereent En wat ons ver eent is het wèl en wee van ons Land en ons Volk, waarvoor 40.000 Neder landsche mannen mede op de bres staan. Moge dit Uw aandacht hebben als de collectebus U voorgehouden wordt, SPIONNAGE IN ZWEEDSCHE KOGELLAGERF ABRIEKEN. STOCKHOLM, 2u Mei (DNB). Met betrekking tot de eenigen tijd geleden verrichte arrestatie van twee Zweden en één buitenlander te Gotenburg wordt thans in een bericht van het Zweed- sche telegraafagentschap T.T. openlijk toegegeven, dat het hier een handels- spionnage in de Zweedsche kogellager- fabrieken in opdracht van Amerika be treft. De spionnen hadden tot taak den omvang van den export van Zweedsche kogellagers naar Duitschland vast te stellen. DUITSCH HOSPITAALVLIEGTUIG NEERGESCHOTEN. BERLIJN. 25 Mei (DNB). Naar aan het DNB wordt gemeld hebben Engel- sche jachtbommenwerpers op 22 Mei, met schending van het Volkenrecht, een Fieseler-Storchtoestel, dat duidelijk de kenteekenen van hospitaal vliegtuig droeg, boven Kroatië in de nabijheid van Bihac neergeschoten. De inzitten den van het toestel kwamen om het leven. Terreuraanvallen op Berlijn Weenen en Aken. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Mei (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt beland: In Italië neemt de groote afweer slag door toenemend gebruik van vijandelijke pantserformaties, aan hevigheid toe. Op den uitersten wes telijken vleugel van het landings- hoofd van Nettuno werden aanval len afgeslagen en werd een achter ons front gelande vijandelijke ge vechtsgroep in een tegenaanval ver nietigd. Ten zuidoosten van Aprilia zijn nog altijd zware gevechten aan den gang. In het gebied aan weers kanten van Cisterna gelukte het de vijandelijke penetraties na ver bitterden strijd voor de artillerie stellingen op te vangen en af te grendelen. Sterke aanvallen van overmach tige vijandelijke strijdkrachten op Cisterna zelf werden ten deele in een tegenaanval afgeslagen, waarbij 17 pantserwagens werden stukge schoten. Uit het gebied van Littoria heb ben onze troepen zich, volgens be vel, in noordoostelijke richting naar de bergranden gedistancieerd, om zich daar met de formaties, die uit den sector van Terracina naar het noorden waren teruggenomen, te vercenigen. De bewegingen ver- loopen, ondanks sterk vijandelijk opdringen, volgens de plannen. In den sector aan weerskanten van de Liri bleef de vijand met overmachtige strijdkrachten aan vallen, ondersteund door onafge broken aanvallen van jachtbommen werpers en sterke pantserforma ties. Onze troepen boden hem ver bitterden tegenstand en vingen de vijandelijke aanvalsspitsen in het gebied ten zuidwesten van San Gio- vanni en Roccasecca op. Vijftig vij andelijke pantsergevechtswagens werden daarl)J3 stukgeschoten. Nieuwe door pantserwagens onder steunde vijandelijke aanvailen op de plaats Piedimonte stortten met zware verliezen ineen. Escorte-vaartuigen en gevechtsveer- booten der marine hebben in den nacht van 23 op 24 Mei in de wateren van Livorno een vijandelijke torpedomotor boot in den grond geboord. Uit het Oosten komen geen berichten over bijzondere gebeurtenissen. Terreuraanvallen. Britsch-Amerikaansche formaties vlieg tuigen ondernamen gisteren „in den loop van den dag en in den afgeloopen nacht verscheidene terreuraanvallen. Onze luchtverdedigingsstrijdkrachten vernie tigden 139 vijandelijke vliegtuigen, In zijn rede in het Lagerhuis deelde Churchill nog mede. dat Engeland geen oorlogsmateriaal meer aan generaal Mir hailowitsj zal zenden, maar voor „maar schalk" Tito heeft gekozen. Tito zal in de toekomst een militairen vertegen woordiger te Londen benoemen, opdat een nauw contact verzekerd is. Den Poolsche kwestie. Ten aanzien van de Poolsche kwestie verklaarde Churchill, dat Eden en hij sinds geruimen' tijd alles doen om een hervatting der betrekkingen tusschen de Sovjetregeering en de uitgeweken Poolsche regeering te Londen te bewer ken. Alle pogingen zijn echter zonder succes gebleven. „Wij betreuren dit ten zeerste ep moeten er naar streven niets te zeggen, wat een toenadering in de toekomst nog moeilijker zou kunnen maken." Een belangrijk onderdeel van een eventueele overeenkomst is de re geling van de Poolsche oostgrens. In ieder geval moet Polen als compensatie voor gebiedsafstand gebied ten koste van Duitschland krijgen. Elke overeen komst tusschen de Sovjet-Unie en Po len moet worden toegejuicht, aldus ver volgde Churchill, onverschillig op welke wijze zij tot stand wordt gebracht. In den tusschentijd blijven de betrekkingen met de Sovjet-Unie en met de uitgewe ken Poolsche regeering onveranderd. De Gaulle naar Londen. Churchill verklaarde 'voorts, dat de Britsche regeering nog niet kan beslis sen of het comité te Algiers beschouwd zal worden als wettige vertegenwoordi ging der Fransche republiek, In volledi ge overeenstemming met Roosevelt, heeft hij De Gaulle uitgenoodigd bin nenkort naar Londen te komen. Uit een telegram van Duff Cooper te Algiers blijkt, dat De Gaulle „zich op dit be zoek verheugt". Churchill zeide te ver wachten, dat De Gaulle eenige leden „van zijn regeering" zou medebrengen, opdat de geheele aangelegenheid nog eens bestudeerd kan worden. Over de betrekkingen tusschen Enge land en de Sovjet-Unie zeide Churchill nog. dat er tot dusverre niets is voor gevallen, op grond waarvan Engeland het sluiten van een 20-ja'rig bondgenoot schap met de Sovjets zou moeten be treuren. Dit bondgenootschapsverdrag zal de domineerende factor in de toe komstige betrekkingen tusschen beide landen zijn. waaronder 115 vier-motorige bommen werpers. Zestien andere vliegtuigen werden boven het Italiaansche grond gebied en de bezette Westelijke gebie den neergeschoten. Door deze bij dag onder krachtige bescherming van ja gers ondernomen «aanvallen werden Berlijn, Wiener-Neustadt en verschei- dëne plaatsen in 4iet gebied van Weenen getroffen. Des nachts was Aken het doel van een Britschen terreuraanval. Vooral in de woonwijken der "Rijks hoofdstad en in Aken ontstond schade en gingen menschenlevens verloren. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op het stadgebied van Berlijn. Snelle Duitsch£ gevechtsvliegtuigen vielen heden in ae vroege ochtenduren wederom afzonderlijke doelen in Oost- Engeland met goed resultaat aan. LUIK, 25 Mei (Belgapress). Dins dagavond hebben Britsch-Amerikaar.- sche vliegtuigen bommen geworpen op een arbeiderswijk van e?n gemeente nabii Verviers. Totdusver werden 9 dooden en 12 gewonden geborgen. Er liggen nog talrijke slachtoffers onder het puin. Tijdens den aanval, die Maandag avond door Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op Luik werd ondernomen, hebben de vliegers mitrailleurvuur ge richt op een queue voor een bakkerij in eën stadje in de omgeving van Luik. Daarbij werden 21 personen gedood of gewond. OSLO, 25 Mei (DNB). Een delega tie der Noorsche arbeidersbonden heeft jegens minister-president Quisling den dank uitgesproken van de arbeiders voor zijn verklaring van 1 Mei jj., waarin hij, zooals bekend, de oprichting van een verbond der arbeiders aan kondigde. Bij deze gelegenheid hield minister president Quisling een toespraak, waar in hij wees op de socialistische doel stelling van het nieuwé Noorwegen. Daarbij ging hij uit van het beginsel, dat zoowel het Ai glo-Amerikaansche Kapitalisme als het bolsjewisme geen vruchtbare stelsels voor de gemeen schap vormen. Daartegenover, aldus Quisling, zal in Noorwegen een socia listische volksstaat op nationale basis ontstaan. Deze staat zal alle werken den omvatten en zoo het karakter dra gen van een waren arbeidsstaat, waar in de arbeiders van hoofd en hand zu len samenwerken. WILT GIJ ACHTERBLIJVEN, WANNEER voor de tienduizenden, die be reid zijn het hoogste offer te bren gen, opdat uw kinderen mensch- waardig zullen leven, op 27 Mei a.s. bij de landelijke collecte voor Frontzorg uwerzijds een offer wordt gevraagd? U kunt uw bijdrage ook storten op girorekening 106 156 ten name van Frontzorg, Rotterdam. Meldt U aan als collectant bij het betrokken buurtschapshoofd van den Nederlandschen Volksdienst. Nieuwe landingen te wachten Het in dc vroege ochtenduren van den 23en Mei begonnen Geallieerde offensief in het bruggenhoofd van Nettuno, meldt de Berlijnsche ANP- correspondent, is voor de Duitsche legerleiding niet als een verrassing gekomen. Reeds lang had men ge constateerd, dat groote hoeveelheden materiaal naar dit strijdtooneel wer den overgebracht en nadat eenmaal de strijd aan het Zuid-Italiaansche front was begonnen, waren Duitsche militaire kringen er zich van bewuSt, dat de gevechtspauze aan het front van Nettuno den langsten tijd ge duurd had. Het Geallieerde doel. De aanvallen, die door een zeer in tens trommelvuur, o.a. van het geschut der voor de kust liggende Britsche oor logsschepen, werden voorafgegaan, richtten zich tegen dén oosteiijken vleu gel tusschen Littorio en Cisterna, als mede tegen den noordelijken vleugel bij Aprilia. Hoewel de Geallieerden uiteraard zullen streven naar het tot stand brengen van een verbinding tus schen de bruggenhoofden aan het Zuid- Italiaansche front, ligt het zwaartepunt hunner aanvallen vooralsnog in het noordwesten, noorden en noordoosten van het bruggenhoofd, waarbij klaar- V •eü.jk de bedoeling voorzit, de in de richting Rome loopende belangrijke Duitsche verbindingswegen af te snij den. Blijkbaar als afleidingsmanoeuvre hebben Geallieerde troepen gisteren even ten noorden van het bruggen- ifd een landir ;poging ondernomen, .nwel werd verijdeld. Op het Mik zijn verbitterde gevechten aan den gang, die aan de Duitsche verdediging zware eischen stellen en in den loop waarvan de Geallieerden enige bressen in de Duitsche, linies nebben geslagen. De hervatting v„n het Geallieerde offensie! kenmerkt men in Berlijn sche militaire kringen als den aan vang van de tweede phase van den slag ,in Italië. Met de mogelijkheid, dat de omvang van den slag zich door nieuwe landingen aan de Italiaansche kust nog verder zal uitbreiden. Wordt van Duitsche zijde ernstig rekening ge houden. De kortste afstand tusschèn het brug genhoofd én het zuidelijke Italiaansche front bedraagt ongeveer 35 km., name lijk tusschen Littorio en het gebied van Terracina. Tusschen beide plaatsen lig gen evenwel de Pontijnsche moeras sen, die zich minder goed voor groote operaties leenen. Midden door de moe rassen loopt de Via Appia. die van Terracina naar Cisterna leidt, een af stand van omstreeks 50 km. Eén operatief geheel. Terwijl bij vroegere Geallieerde of fensieven het zwaartepunt, hetzij in het bruggenhoofd, hetzij aan het zui delijke front lag, concentreerden de' Engelschen en Amerikanen ditmaal hun krachten op beide strijdtooneelen. die dan ookwel als één operatief geheel moeten worden beschouwd. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de strijd tegelijk met de hervatting van het of fensief in het bruggenhoofd nog een verdere intensiveering ondergaan. Op den westelijken vleugel zijn Ge allieerde strijdkrachten thans het Au- soni-gebergte binnengedrongen en tus schen Sonnino en Vallecorsa wordt verwoed gevochten. Den grootsten druk oefenden de Geallieerden uit tusschen Pico en Pontecorvo. Nadat zij een eind- weegs verder het Liridal waren bin nengedrongen, zijn zij door Duitsche tegenaanvallen tot staan gebracht. VIER ITALIAANSCHE ADMIRAALS TER DOOD VEROORDEELD. Uit Milaan wordt gemeld, dat de ad miraals Campioni, Mascherna, Lionardi en Pevesi ter dood veroordeeld zijn. Het vonnis is aan de beide eerstgenoemden reeds voltrokken. Luistert op Zondag 28 Mei van 11.30—11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 <n., naar de Stem der SS. Onderwerp: „De Jeugd en het Rijk". Indiensttreding bij de Kriegsmarine U mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en 'inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en Ortskomman- danturen en de verschillende jf -Meldestellen in Nederland. BERLIJN, 24 Mei. De B-corres- pondent van het ANP meldt: In een gemeenschappelijke bijeen komst hebben de NSB en de SS te Berlijn Zondagmorgen de problemen besproken, die voor beide bewegingen op het oogenblik het belangrijkst zijn, In een feestelijk versierde zaal wa ren vele leden van de NSB en SS op gekomen om naar de woorden van hun voormannen te luisteren. Naast de bruine hemden der SS-mannen, zag men de zwarte en blauwe hemden van partij en Jeugdstorm, wier standaards en vaandels naast die der Germaansche SS op het podium rondom het portret van den Leider waren opgesteld. De SS erkent in Mussert en zijn partij de leidende politieke kracht in Nederland, aldus de heer W. J. Heu- bel, het is de taak der Beweging de politieke propaganda te voeren en het volk voor het nationaal-socialisme te winnen. De taak der SS zal het zijn, speciale opdrachten te 'vervullen, waar toe zij zich dan ook bedient van uit gezochte manschappen, die tezamen een op leven en dood strijdende schare vor men. Tenslotte besprak de heer Heubel nog vraagstukken, dè jeugd en de Ger maansche gedachte betreffende. De heer Van der Veen meende de voornaamste taak dei- Nationaal-Socia- listische Beweging, in Duitschland in den strijd voor de overwinning te moe ten zien. De Nederlanders kunnen de Duitschers helpen door hard te wer ken. Uitvoerig besprak Van der Veen de problemen waarvoor de Neder landsche arbeiders zich geplaatst zien Spreker meende dat de Nederland sche arbeitlers door hard te werken hun levensomstandigheden aanzienlijk zou den verbeteren en hun reputatie als goede vakarbeiders in het Rijk kunnen versterken. Londen geeft verlies van 28 vliegtuigen toe. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, geeft het Britsche ministerie van luchtvaart toe. dat bij de aanvallen op Aken en Berlijn in den afgeloopen nacht 28 Brjtsche vliegtuigen zijn verloren ge gaan. Een millioen liter alcohol verbrand. In een suikerfabriek te Marie sür Ser re is# door het ontploffen van een pro jectiel brand ontstaan in de kuipen, die een millioen liter alcohol bevatten, be stemd voor de algemeene rantsoenee ring. Gouden tientjes verhandeld. Het Haagsche gerechtshof heeft C. B. uit Oost- en West-Souburg die in eerste in stantie door de Middelburgsche recht bank is veroordeeld tot f 2000 boete we gens het verhandelen van gouden tien tjes. tot dezelfde straf veroordeeld. f 2200 gevonden. Dezer dagen werd op den Neuweg te Hilversum een zeem- leeren zakje met f 2200 gevonden, waar van de ^eigenaar nog niet bij de politie was komen opdagen. De eigenaresse bleek thans te zijn 'n 76-jarige bewoon ster van den Neuweg. mej. B„ die haar bezit steeds in een zeemleeren zakje bij zich droeg, doch dit tijdens een wande ling verloren had. Politieman liet zich omkoopen. De rechtbank te Amsterdam heeft een on geveer 50-jarigen opperwachtmeester van de staatspolitie te Amsterdam, die zich had laten omkoopen door een caféhou der, die clandestien vleesch, vet en Je never in huis had. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, overeenkomstig den eisch. 27 Mei: Zon op 5.28, onder 21.47 uur. Maan onder 1.32, op 10.11 uur. Het bureau van den Weermachtsbevel- hèbber in Nederland deelt mede: De 48-jarige aannemer Jan Flier heeft als aannemer bij het uitvoeren van aan hem opgedragen bouwwerkzaamheden de bezettende macht door bedriegelijke kuiperijen voor verscheidene honderd duizenden guldens benadeeld. Hij liet n.1. door zijn werkbazen onjuiste opga ven en boekingen verrichten over ge maakte werkuren en het aantal arbei ders. Bovendien gebruikte hij in groo- ten omvang geleverd hout. cement en steenen ten eigen bate.. Hij deinsde er om zijn doel te bereiken ook nipt voor terug, om andere personen om te koo- pen. Door zijn onverzadigbare zucht naar geldelijk gewin werd hij tot zijn misdadige handelingen aangezet. Hij was het type van den meedoogenloozen groven winstmaker. Dergelijke misdadi gers moeten met de zwaarste straffen worden gestraft. Flier is derhalve wegens het schade toebrengen aan defensiemiddelen, be drog, valschheid In geschrifte en om- kooperij door het Feldkriegsgericht als oorlogsmisdadiger ter dood veroordeeld Het vonnis is met den kogel voltrokken. OPLEIDINGSCURSUS VOLKSCHE LIEDEREN. Het doen herleven van onze volksche liederen is een der grootste taken die deze tijd meebrengt. In hoofdzaak rust dit op de schouders van hen, die aan den zang leiding ge ven. De dienst muziek van de hoofdafdee ling vorming der nat.-soc. beweging or ganiseert daartoe een opleidingscursus van 10—17 Juni, dit keer alleen voor zangleidster, in de vormingsschool „De Schele Berg" te Lunteren. De deelname is zonder kosten. Zangleiders(sters) zijn noodig en er ko men er velen te kort. Allen, die zich geroepen gevoelen hieraan deel te ne men zijn van harte welkom. Aanmel dingen vóór 1 Juni, Maliebaan 41, Utrecht. EXTRA-BONAANWIJZING VAN UKRAINE-SIGARETTEN. Evenals dit met Paschen het geval was. wordt thans met de Pinksterdagen een extra-bon aangewezen, waarop één pakje Ukraine-sigaretten kan worden gekocht. Hiertoe wordt van de blauwe kaart bon no. 22 en van de roode kaart bon no. 35 aangewezen. In afwijking van tot op heden gepu bliceerde berichten zijn. dus thans voor de maand Mei aangewezen de bonnen 22 en 32 van de blauwe kaart en 32 tot en met 35 van de roode kaart. Naar reeds werd medegedeeld zijn de bonnen 22 tot en met 31 van de roode k?art en 12 tot en met 21 van de blau we kaart ongeldig verklaard. Op de reeds eerder aangewezen bon nen 1 tot en met 21 van de roode kaart en 1 t.m. 11 van de blauwe kaart kun nen echter tot nadere mededeeling nog sigaretten worden gekocht. GROOTE PINKSTERPRIJSVRAAG VAN DEN NED. OMROEP. „Waar bevinden wij ons?" De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Op den Tweeden Pinksterdag, Maan dag 29 Mei zal over den zender Hilver sum i van 14.00—14.50 uur een luister prijsvraag onder dpn duidelijken titel ,Waar bevinden wij ons?" worden uit gezonden, welke talloozen luisteraars on getwijfeld een prettigen spannenden middag zal bezorgen. Deze luisterprijs vraag is gebaseerd op een 24-tal Neder landsche plaatsen en plaatsjes. De eerste prijs bedraagt f 100, de twee de f50 en de derde f25; voorts is er een aantal kleinere prijzen. (Uitknippen en bewaren). Van 28 Mei tot en met 10 Juni. Brood: 23A en 24A, elk 4 rants. 23B en 24B, elk f rants. Beschuit: 23 en 24, eik 1 rants, beschuit. Bloem: 139 en 140, elk 1 rantsoen bloem, gebak of brood. Gort: 138, D 45 250 gr. gort en 250 gr. gort; Kindervoedsel: E 45, 250 gr. kinder meel of voedingssuiker. Boter: 23A en 23^, elk 'k rants. boter. Kaas: 137, 100 gr, 20+ of mag. kaas. Melk: 23 en 24 (1 3/4 1.). Taptemelk: 23 en 24 (1 3/4 1.) Vleesch: 23A en 24A, elk 1 rants.; 23B en 24B, elk 1/4 rans. Aardappelen: 23 en 24, elk 2 kg. Toeslag 23 en 24, elk 1 kg. (23 Aard. en 23 Toeslag geldig t.m. 3 Juni Suiker: 135 en 136. elk 500 gr. Jam: 134, 250 gr. Koffiesurrogaat: 133, 250 gr. koffie- surrogaat. Vervangingsmiddelen: 132, 1 rant. Kinderdrankpoeder: C 46, D 46, E 46, 300 gr. kinderdran goeder. Versnaperingen: 23, 150 gr. versn. Tabak: 23 en 24, elk 1 rants. siga ren. tabak of sigaretten. Op alle bonnen mag reeds op 26 Mei worden gekocht, uitgezon derd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn geldig tot en met 10 Juni, behalve voor zoover hier boven een andere datum is vermeld. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zijn: 129 Algemeen (voor eenh. toilet zeep) 14 Mei tot en met 10 Juni. 130 Algemeen, C 42, D 42, E 42, Ré serve (voor waschpoeder) 14 Mei tot en met 10 Juni. E 43 Reserve (voor toiletzeep) 14 Mei tot en met 10 Juni. R 05 Tabak (voor 45 gram scheer zeep) 30 April t. e. m. 2 September TOELICHTING OP DE BONNENLIJST Op Vrijdag 26 Mei kan reeds op de nieuwe bonnen worden gekocht. In verband met de Pinksterdagen zal me" reeds op Vrijdag 26 Mei en Zater dag 27 Mei a.s. op de voor het tijdvak van 2 Mei tot en met 10 Juni a.s. aan; gewezen bonnen mogen koopen. Gedurende dit tijdvak geven de bon nen „algemeen 135" en „algemeen 136" elk recht op het koopen van 500 gram suiker. Nogmaals wordt erop gewezen, dat men een deel van deze suiker zal moeten bewarén tot de maand Septem ber of October, wanneer geen bom voor suiker zal worden aangewezen. Voorts geven gedurende bovenge noemd tijdvak de boterbonnen 23A en 23B recht op 125 gram boter. Op de vleeschbonnen 23 en 24 zijn reeds op Dinsdag 30 Mei vleesch en vleeschwaren verkrijgbaar. Boter voor personen beneden 21 jaar. Voor personen beneden den leeftijd van 21 jaar geeft van 28 Mei tot en met 8 Juli a.s. de bon „boter 24A" recht op het koopen van 125 gram boter. Dinsdag 30 Mei de eerste wedstrijden. Acht en twintig elftallen nemen deel aan de genoeglijkheidscompetitie geor ganiseerd door de Sportcommissie. Van dat groote aantal zijn 4 afdeelingen ge vormd, waarbij men zich zelfs genood zaakt zag de wedstrijden op 2 x -la uur te stellen, zoodat er twee wedstrijden op één avond gespeeld kunnen worden. Wij hebben eenigszins een b^eld ge kregen van de spelers die deelnemen, en zijn er zeker niet ver af als we beweren dat vrijwel alle actieve voetballers uit onze stad straks in het veld komen. In afd. A, waarin de sterkste clubs vertegenwoordigd zijn, zijn dus ook de meest prominente spelers ingedeeld. De Rijkswerf-junioren, de lezers weten het wel, een elftal dat de room van de melk vormt; W.T.B. ook al een elftal van behoorlijke krachten; de Pennen likkers van de gemeente met Bakker, v. Poll e.d. is ook niet van gisteren; Mercujrius heeft befaamde krachten on der haar elf; Jan v. d. Heijden is het elftal van de .luchtbescherming, dus Dijkshoorn, v. d. Hert, Siersma, Otten e.a. De laatste in deze afd. is V.A.W., een combinatie van Gem. Werken en Reini ging, wat dus beteekent de Gast, Bakker, Kuiper, Pater enz. Wij overdrijven niet, wanneer wij be weren dat ons straks een periode wacht, waarin het sportlievend publiek weer kan genieten van goede partijtjes voetbal Want ook de overige afdeelingen tellen stevige elftallen, waarbij het verschil zeker niet groot zal zijn. Wij kunnen nog mededeelen dat de verschillende afdeelingen zijn ontstaan na rijpelijk overleg, waarbij zelfs door de heeren organisatoren in moeilijke gevallen werd gestemd. De entrée bedraagt 10 cent, dit ter dekking van de kosten. In een volgend artikel .hopen wij eenige elftallen te kunnen publiceeren, dit om het publiek eenigszins op de hoogte te brengen van hetgeen er staat te wachten. De beteekenis van de resp. elftallen is als volgt: Afd. A: R.W.J., Rood-Wit-jon- gens, v.m. Rijkswerf junioren; W.T.B. 1, Werktuigbouw Rijkswerf Pennenlikkers, Adm.personeel Gemeente; M#rcurius, Leerlingen Instituut Mercurius; Jan v. Heijden, v.m. L.B.D. I; V.A.W., van alles wat v.m. Gem. Werken gecomb. m. Reiniging. Afd. B: Bios Boys, personeel bioscoop; De beug, visscherlui combina tie spelers AtlasWatervogels; B.E.C., brandwacht E.H.B.O. comb. R.W.; Grasschoppers, winkeliers; Het punt broodje. bakkers; W.T.B. II, werktuig bouw; Boutje los, werfpersoneel. Afd. C: De biggen, slagers; Het versche ka detje, personeel Wijma; Elgawa, v.m. water- en lichtbedrijven: Het soldeer- boutje, elftal Kemna; De fiscus, belas tingen; O.G., Onderling Genoegen; Pi park, personeel van Os en Falkema. Afd. De glimklep, personeel politie: Ce- mentia, personeel Vermeulen en Gode; Raapsteeltje I, groenteboeren; Raap- steeltje II, idem; De krakende botten, 2e elftal adm. personeel gemeente; Aes- culaap. personeel ambulance L.B.D.Het schuimkanon, v.m. L.B.D. II; V.V.V., personeel Ned. Spoorwegen. Wij vermelden nogmaals dat de wed strijden worden gespeeld in Bondsver- band. Er fluiten dan ook uitsluitend N.V.B.-scheidsrechters, terwijl alle deel nemers lid van den Bond zijn. Het programma voor de eerste week luidt: Dinsdag 30 Mei, 1920 uur, afd. B. W.T.B. IIGrasschoppers, terrein Helder A; 1920 uur, afd. C, Pi-park De Biggen, terr. Helder B; 2021 uur, afd. A, MercuriusPennenlikkers, terr. Helder A. Donderdag, 1 Juni: 1920 uur, afd. C, O.G.Soldeerbout je, terrein Hel der A; 20—21 uur, afd. D. V.V.V.—Raap steeltje I, terr. Helder A. Vrijdag 2 Juni: 1920 uur, afd. D, Raapsteeltje II Cementia, terr. Helder A; 2021 uur, afd. B, B.E.C.De Beug, terr. ld. Zater dag, 3 Juni 19.3020.30 o f Zondag 4 Jun 10.30—11.30, aid. A, V.A.W.—W.T.B. 1, terr. Helder K. Woensdag was door ae Heldersche Schoolvereeniging een oudermiddag georganiseerd in het Casino alhier. Talrijke ouders en belangstellenden had den aan de uitnoodiging gevolg gege ven, zoodat de zaal behoorlijk gevuld was. De muren waren veisierd met teekeningen, terwijl voor het tooaeel een groote hoeveelheid slöjd- en hand werk tentoongesteld was. Het geheel kreeg hierdoor een intiem aanzien. De voorzitter, de heer S. Schellinger, heette de aanwezigen hartelijk wel kom en wenschte hun een- prettigen middag toe. Daarna werd een .aanvang gemaakt njet het programma. Allereerst kreeg men verschillende liedjes te hoortn, gezongen door de jongens en meisjes Na een paar nummertjes werden, soms op zeer verdienstelijke wijze. door sommigen gedichtjes en zelfs gedichten gedeclameerd. Van het grappige Klaas Vaak", door één der j,ongstert heel vrij moedig opgezegd, tot „Het Schrijverke" van Guido Gezelle. door één der oudere meisjes. Hanna Gastelaars, oud-leerlinge, zong een tweetal liederen, en oogstte daar voor een welverdiend applaus. Ook een nummer voor accordeon met pianobege leiding werd door twee leerlingen aar dig ten gehoore gebracht. Door de meisjes der hoogste klassen warden eenige volksdansen uitgevoerd, die er behoorlijk „in' zalen. Een extra compliment is hier zeker wei op zijn plaats. Hiermede was dan tevens de pauze gekomen. De heer 'Schellinger dankte het on derwijzend personeel voor de moeite die zij zich getroost hadden, de diverse onderdeelen met de kinderen in te stu- deeren. Tijdens de pauze maakten de aan wezigen een dankbaar gebruik van de geboden gelegenheid tot bezichtiging der door de leerlingen vervaardigde werkstukken, die er zeer verzorgd uit zagen. Na de pauze vond de algemeene le denvergadering plaats, die wederom door den heer Schellinger geopend werd.Na behandeling van eenige be- stuurspunten hield het hoofd der school, de heer C. Prinsen, een causerie over het Montessori-onderwijs, waarbij hij allereerst een overzicht gaf van het leven en werken van dr. Maria Mon- tessori, waarna hij uitvoerig de in richting van een M.-school en het daar gebruikelijke lesrooster behandelde. De voorzitter dankte den heer Prin sen voor zijn uiteenzetting en sloot s daarna dezen geslaagden middag. I

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1