DAGBLAD VOOR Uitputtingsstrijd van de Anglo-Amerikanen. Alle doorbraakpogingen in Italië mislukt. Als Trekkers trekken. Het Italiaansche front. Stag in een nieuw stadium. Antwerpen en Reims gebombardeerd. De Duitsche gevechtsmethode. Een vierkante gramofoonplaat. Nieuws in 't kort. Taaie verdediging tegen overmachtigen vijand. Carpineto prijsgegeven. Henri J. ter Hall overleden. Zingen en dichten.... Verduister van 21.45-5.30 u. Amerikaansche sprong naar het Westen. STADSNIEUWS. Bekendmaking. De genoegelijkheidscompetitie begonnen. Concert Heldersche Fanfare corps. Boksen in Casino. Uit het Politierapport. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.T. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (3 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 1 JUNI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 126, 2 pagina's. HoofdredacteurH. M. C. SCHRöDER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Schr. De vrije Pinksterdagen heb ben Neerlands stadsjeugd wederom in grooten getale naar buiten gelokt Ge pakt en gezakt toog jong Nederland naar bosch en heide, teneinde te ge nieten van de heerlijke voorjaars- natuur, die den aandachtigen trekker zooveel schoons te zien geeft. In scherp contrastmet dit schoons waren echter de horden jongens en meisjes, die zich van de vele stations in Nederland op weg begaven. Gekleed in costuums, die iedere fantasie op dit gebied tarten, namen ae horden joelend en krijschend bezit van de vele provincieplaatsen en -plaatsjes. De rijwielpaden werden overstroomd met loopers, de fietsers, daardoor ge dwongen, zochten hun heil op de rij wegen en de wandelpaden. Kortom langs 's Heeren wegen, om een con creet geval te noemen, op de Veluwe, heerschte je reinste bolsjewisme. |}EZE jeugd, deze trekkers, waarvan een zeer groot gedeelte lid van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, heeft zoo weinig gevoel van eigen waarde en van zelfrespect, dat men zich met eenige verbazing afvraagt of dit nu werkelijk Nederlandsche meis jes en jongens zijn. Het Amerikanisme en het bolsjewisme hebben deze jonge' lieden zoodanig te pakken, dat zij veel gelijkenis gaan toonen met de gelukkig ontbonden A.J.C.-jeugd. Toen zagen wij eveneens ergerlijke dingen. Natuurlijk is het te begrijpen, dat met de moeilijke textielpositie onze jeugd, als zij een paar dagen er op uit trekt, zich niet op haar paaschbest kleedt. Daarenboven vereischt het trekken een makkelijke kleeding. Doch dat dit ontaardt in een soort onsmakelijk kermiscostuum is toch niet noodig. Ook het gedrag van velen van deze jongelui munt nu niet bepaald uit door innerlijke houding. pN hiermede raken wij het groote pro- bleem, waar Nederland vandaag den dag zoo ontzettend mee te kampen heeft, n.1. de opvoeding van de jeugd. Er komt in onze jeugd een zekere losban digheid. die niets meer te maken heeft met vrijheid. Weliswaar tracht men hier en daar leiding te geven, doch deze leiding is blijkbaar niet wat zij wezen moet. De Nederlandsche Jeugdherberg Cen trale heeft hier naast den Nationalen Jeugdstorm in eerste instantie een taak te vervullen. Natuurlijk juichen ook wij den bouw van steeds meer jeugd herbergen toe, want zij behooren tot de middelen waarover de jeugdopvoeding moet beschikken. Doch men moet ver der gaan en zich ook daadwerkelijk met de jeugd gaan bemoeien. Het moet niet meer mogelijk zijn in de toekomst, dat groepen jongens en meisjes door ons land trekken zonder een geschoolde leiding. De N.J.H.C. dient zorg te dra gen dat ook deze jeugd, die, zooals zij zelf zegt, geheel buiten de politiek staat, besef van eigen waarde krijgt en zelfrespect. Dat kan zij alleen verkrij gen indien zij leiding ontvangt. Leer dezen jongens en meisjes inzien, dat zij in hun „feestcostuums" een lachwek kende vertooning vormen breng hun bij, dat hun gedrag in stad en dorp niet dat moet zijn van een partisanentroep, die onder het lallen van op de guitaar begeleide negerzangen bezit moet nemen van de straten. Leer dezen jongen menschen een zekere orde en discipline en leer ze vooral, dat vrij heid niets gemeen heeft met onge bondenheid. MATUURLIJK zal de N.J.H.C., indien zij deze taak ter hand wil nemen, moeten ophouden met verstoppertje te spelen. Zij zal er toe moeten komen, de bij haar aangesloten jeugd duidelijk te maken, dat haar taak niet is een negatieve, doch wel degelijk een posi tieve, d.w.z. dat de N.J.H.C. mede be hoort tot de opvoedingsorganen, die ons land bezit en dat zij de opvoeding van de jeugd wenscht te behartigen volgens de principes, die aan dezen tijd hun inhoud ontleenen. Voorziet de jeugd van trekkerskaar- ten, die zij ontvangt, nadat zij bewezen heeft te kunnen trekken, zonder dat de doorsnee Nederlander zich aan z'n eigen nageslacht dood ergert. En die jongelieden, die niet willen, mogen rustig de N.J.H.C. verlaten. De jeugdherbergen zijn voor hen gesloten, en het is een koud kunstje om bii politie-verordening vast te leggen, dat dezen jongelieden tot een bepaalden leeftijd, indien niet van hun ouders vergezeld, logies in hotels en pen sions, boerderijen etc. wordt gewei gerd. Wij hebben nog wel zooveel vertrou wen in de Vaders en Moeders van onze jongelingschap, dat wij aannemen dat zij onder de ouderlijke hoede geen aan stoot zal geven. De militaire spreker van den groot-Dnitschen omroep, luitenantjgene- raal Dittmar, heeft een tusschentijdsche balans van den grooten slag in Italië gegeven. H(j zeide onder meer: Iemand, die met begrip het verloop van den on geveer 14 dagen dnrenden slag heeft gevolgd, zal niet ontkennen, da: het de laatste week niet heeft ontbroken aan critieke. zelfs gevaarlijk, situaties voor het aangevallen Duitsche leger. Wat wij acht dagen ge leden tot het waarschijnlijke rekenden, de vereeniging der beide vijan delijke gevechtsgroepen, heeft zich thans voltrokken. De slag is daarmee ongetwijfeld in een nieuw stadium getreden: het zwaartepunt der vijan delijke aanvallen heeft zich klaarblijkelijk verplaatst naar het westelijke deel van het vroegere Iandingshoofd en de van hier uit over Cisterna naar het noorden en over de Albaansche bergen naar Velletri onder nomen aanvallen vormen thans de beslissende actie, omdat zij gericht zijn tegen de diepe flank der Duitsche strijdkrachten, die steunen op d< rivier de Sacco tot aan de Liri, terwijl de aanvallen over het bergmassief der Ausoni en het opdringen in het Saccodal naar Arce en Ceprano ver moedelijk een poging is om het geheele Duitsche front te splitsen. Het belangrijke knooppunt van wegen Frosinone aan de via Cassilina vormt hier ongetwijfeld een begeerlijk doel voor den vijand. echter ook voor ons de weg voor nieuwe besluiten vrij komen. Een tusschentijdsche balans. Wat wij vandaag kunnen geven, is slechts een tusschentijdsche balans. Het is verre van ons te ontkennen, dat de mogelijkheid van ernstige, zelfs ge vaarlijke situaties nog steeds bestaat Maar anderzijds leeren ons de ervarin gen van bijna vijf oorlogsjaren, dat in groote aanvalsslagen meestal reeds de resultaten der eerste weken een alge meen oordeel over het verloop der ge vechten toelaten. Deze resultaten zijn echter voor den vijand geenszins in ieder opzicht bevredigend, omdat ds penetraties, die hij met de uiterste ma teriaalconcentratie heeft bevochten, niet hebben geleid tot een oprukken, dat operatief belangrijke resultaten zou hebben kunnen bewerken. Als de voor- teekenen ons niet bedriegen, zal de vijand trachten van den slag in Italië een langdurigen slag te maken. Hij zal gelooven aan allerlei mogelijkheden van succes op grond van zijn over macht aan menschen en materiaal. Slechts dit zal hij nie mogen geloo ven, dat het Duitsche commando en de Duitsche troepen hem tegemoet zullen komen door een passieve, alleen op toelaten ingestelde houding. UET trekken verdient aanmoediging. Vooral wanneer straks het trekkers- gebied Europa omvangt, is het voor de toekomst van ons land een niet te on derschatten voordeel, als zijn jeugdige vertegenwoordigers eigenwaarde en zelfrespect toonen en in gebonden vrij heid kennis maken met hun nieuwe levensruimte! In den loop van Dinsdag hebben Britsch—Amerikaansche vliegtuigen Antwerpen andermaal met bommen bestookt. In het noorden der stad werd een reizigerstrein, die talrijke arbei ders vervoerde, van groote hoogte aangevallen. Een achttal bommen kwam, niet ver van den trein, in het veld terecht. Deer de ontploffingen werd een tiental arbeiders licht ge wond. In een andere wijk veroorzaak ten de inslaande bommen materieele schade. Dinsdagmorgen hebben Anglo-Ame- rikaansche vliegers een voorstad van Reims hevig gebombardeerd, die reeds tweemaal tevoren aangevallen was. Talrijke huizen werden verwoest en de schade is aanzienlijk. In den avond telde men reeds een veertigtal lijken. Onder de dooden bevir.den zich 27 leerlingen van een tehuis voor de jeugd en zes verpleegsters, die onder het puin van een gebouw bedolven werden. Verscheidene gewonden wer den in het ^iekenhuis ondergebracht RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. Max Blokzijl spreekt in de serie Brandende Kwesties, te zenden op 1 Juni 1944, over Hilversum I, om 18.45 uur. De titel van dit praatje is: „Een woord tot de fanatieke tegenstanders". Het Anglo-Amerikaansche commando schijnt besloten te hebben, zoowel over de hoogten als in de dalen aan te val len, een oplossing, die met het oog op de groote numerieke meerderheid van den vijand voor de hand lag. Niettemin heeft men den indruk, dat de aanval len, die naar een beslissing streven toch in groote meerderheid van de dalen worden ondernomen. Ook dit is gemakkelijk te verklaren: het onge woon groote gebruik van pantserwa gens, dat steeds het eigenlijke kenmerk van de vijandelijke aanvalsprocedure vormde, vindt slechts de vereischte omstandigheden in de meer vlakke en open liggende dalen. Wij zijn objectief genoeg om te er kennen, dat het vijandelijke comman do ditmaal zichtbaar geïnspireerd word* door het streven naar een grootere operatieve vrijheid dan in de gevech ten van Maart. Wij zien ook niet over bet hoofd, dat het hier een tegenstander betreft, die vrijwel elke fout kan compenseeren door de massa der strijdkrachten, waarover hij beschikt. Als wij hiermede rekening houden geeft het resultaat der gevechten den Britten en Amerikanen geen reden tot volledige tevredenheid. Het is duide lijk, dat het Duitsche commando ernaar streeft den vijand bezig te houden Deze methode bood zich als het ware vanzelf aan, toen het bindings- en af leidingskarakter der vijandelijke aan vallen vaststond. Iedere andere ge vechtsmethode zou de Anglo-Ameri kaansche bedoelingen slechts hebben bevorderd. Bovendien laat geen oor- logstooneel den strijd om tijdwinst zoo toe als het Italiaansche, dat steeds weer nieuwe afweerstellingen oplevert er de vijandelijke aanvallen dwingt in bepaalde banen. Dat deze Duitsche strijdmethode geenszins gelijk staat met epn dooi den vijand afgedwongen toegeven, blijkt duidelijk uit de berichten over hat ver loop van den slag. Uit de harde ge vechten blijkt,, dat men ook het andere doel van eiken afweer, den tegenstan der zware verliezen toe te brengen, recht heeft doen wedervaren. Wij mo gen juist de zware vijandelijke verliezen aan menschen en materiaal als een echte winst boeken. Lange duur der gevechten Wij zullen ons niet vergissen als wij aannemen, dat de vijandelijke verwachtingen zich meer en meer richten op een uitputting van de Duitsche afweerkracht door een meedoogenlooze voortzetting van het offensief. De vijand zal deze strate gie van uitputting des te meer aan hangen, naarmate de gebeurtenissen zijn hoop op een groote beslissende operatie zullen teleurstellen. Men zal dus goed doen, zich voor te bereiden op een langen duur der gevechten. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke strijd de Duitsche formaties voor een te zwaardere taak stelt, naar mate zij met het oog op de eischen van den algemeenen toestand moeten rondkomen met een zoo gering moge lijk aantal strijdkrachten. Overigens lijkt het vast te staan, dat ook de vijand het niet op een langdurigen slag in Italië kan laten aankomen, zonder dat zijn algemeene strategische plan ingrijpende veranderingen zou moeten ondergaan. In dat geval zou De Deensche gramofoonplatenln- dustrie heeft meegedeeld, dat voor de klankweergave een nieuw systeem is gepantenteerd. Bij de nieuwe vinding glijdt en foto-electrische cel over een vierkante glasplaat, watrop de klank is vastgelegd. Daar bij dit systeem de plaat niet behoeft te worden afge draaid met behulp van electromotor, kunnen muziek, gezang en redevoe ringen zonder geruisch worden weer gegeven. Verder hebben deze nieuwe platen een 1 ooptijd tot 45 minuten, zoodat men bijv. een geheele sympho- nie kan beluisteren, zonder dat men van plaat behoeft te verwisselen. Wel is een speciaal apparaat hierbij noodig, dat kan worden aangesloten op ieder radiotoestel. De vervaardi ging der vierkante platen en nieuwe apparaten zal onmiddellijk ter hand worden genomen. PAPIERTOUW ALLEEN VOOR EMBALLAGE. De directeur van het Rijkstextielbu- reau heeft bepaald, dat het gebruik van papiertouw voor andere doelein den dan emballage met ingang van 30 Mei 1944 verboden is. Overtredingen van dit verbod kunnen strafmaatrege len tengevolge hebben. RADIOPRAATJES OVER HET N.S.K.K. De persdienst van den Nederland- schen omroep deelt mede, dat op Don derdag 1, 8, 15 en 22 Juni van 20.15— 20.30 uur over het distributienet Hil versum II radiopraatjes over het N.S. K.K. (Nat Soc Kraftfahrer Korps) zul len worden uitgezonden. Nek gebroken bU duiken. Bij het zwemmen in den IJzeren Man dook de 16-jarige Van Kasteren uit de Anemonen- straat te Eindhoven, in het ondiepe ge deelte. Hij brak daarbij zijn nekwervel, welk letsel den dood tengevolge had. Doodeltfke duik in zwembad. In het zwembad te Veendam is de 19-jarige Jan Hemmink uit Nijverdal bij het duiken in het diepe bassin met het hoofd op een glooiing van keisteenen terecht ge komen; eenige uren later is hij aan de gevolgen overleden. Groote brand te Aïtforst. Te Altforst aan de Maas is met Pinksteren, vermoe delijk doordat kinderen met vuur speel den, brand uitgebroken in de boerderij van de familie Broeken. Het vuur sloeg over, tengevolge waarvan mede zeven andere woonhuizen in vlammen opgin gen. Woensdagavond om half zev n Is in zijn wonnig te Rijswijk de bekende amusementskunstenaar Henri J. ter Hall, oud-lid van de Tweede Kamer, na een kortstondige ziekte on 78-jari- gen leeftijd overleden. Henri J. ter Hall werd in 1866 te Haarlem geboren en ging later met zijn ouders naar Anna Paulowna, waar zijn vader aan de Hollandsche Spoor werkzaam was. Op 14-jarigen leeftijd nam hij reeds dienst bij de Kon. Ma rine in Den Helder, waar hij eenige jaren later leerling-muzikant werd. Tot 1892 bleef hij in militairen dienst. De jonge Ter Hall gevoelde zich zeer aangetrokken tot de declamatiekunst en dit was de reden, v-aarom hij, zeer tegen den zin van zijn vader, ontslag uit den dienst nam. Hij trok naar Am- terdam. waar hij in verschillende amu sementslokalen optrad als karakterkor miek. Langs dezen weg kwam hij op het denkbeeld revues in elkaar te zet ten. Zoo werd Ter Hall de pionier van de Nederlandsche re^ue. In 1908 begon hij in het toenmaals bekende circus Phlaeging te Roterdam een groote revue van drie bedrijven op te voeren. Van dien tijd af begon hij eiken eersten Januari van Rotter dam uit te spelen en daarna tot No vember het land door te trekken. Behalve de revue heeft Henri ter Hall ook de bioscoop in ons land ge bracht. In de revue heeft Ter Hall tot 1917 samen met Nieuwenhuizen Sr., later ook met Nieuwenhuizen Jr., en Buziau meegespeeld. Na de dertigste revue heeft het echt paar Ter Hall zich teruggetrokken. De heer Ter Hall heeft zich ook op politiek terrein bewogen. Hij was lid der Tweede Kamer. o.a. als vertegen woordiger van het amusementsbedrijf. Tenslotte zij vermeld Ter Hali's werkzaamheden voor he. Dorus Rij kersfonds. Met nog eenige heeren richtte hij in 1923 dit fonds, dat ten doel kreeg oude redders te steunen, op. De heer Ter Hall nam aanstonds het voorzitterschap op zich, dat hij tot 1931 bekleedde. De overledene was Officier in de Orde de van Oranje Nassau. Een boos volk zingt niet en heeft geen dichters. Wanneer dit waar is en het zal wel waar zijn bewonen wij een al lerbest land. Want nergens wordt zóó gezongen en gedicht als hier. Soms is dat overigens niet altijd even aan genaam. Ik had vroeger een buurman, die in den tijd, dat de borrel overal nog twintig cents kostte steêvast eiken Zaterdagnacht zingend thuis kwam en tot het zonnegloren bleef zingen. En redacteuren van dagbladen en tijdschriften komen vanwege die algemeene dichterlijke liefhebberij haast niet meer op adem. Vrijwel iedereen zendt hun rijmsels en vrijwel iedereen begeert er nog geld voor ook Ter voorlichting en stichting mij ner lezers volge hieronder een vers, dat dezer degen ontvangen werd. Bedroefd en Vreugde. Er zat een tenger knaapje Op een kistje bij het water Te huilen van 't groote verlies van Zijn lieve pa en moe. Hij jong, zwak en arm Moest nu bedelen voor de eer, Maar toch zoo ver zou 't niet komen Want de arme kon haast niet meer. Er kwam een rijke familie aan, Die zag den zesjarigen jongen, Maar toen zij vroegen om zijn smart Kregen zij ten antwoord: Mijn pa en moe bestaan niet meer, toen Keken zij den arme meelijdend aan, Toen zij vroegen of hij mee wou gaan Kon hij zichzelf van vreugde niet meer. Waarlijk geen wonder, dat uit on ze rijen een Vondel, een Marsman en een Slauerhoff moesten verrijzen. Intusschen, de brave maker van bo ven afgedrukt vers zal zijn loon krij gen niet slechts in het Hierna maals, omdat hij op Aarde zulke edele gevoelens gekoesterd heeft maar ook van de Directie van dit Dagblad, want hij verschaft ons allen stellig eenige aangename oogenblik- ken. OVIDIUS J 3 Juni. Zon op 5.33 u., onder 31.54 n. Maan onder 3.57 u„ op 16.43 u. TAAI JAPANSCH VERZET. De verplaatsing van het zwaartepunt van de vijandelijke operaties naar het gebied van Nieuw-Guinea blijkt, vol gens militaire kringen in Tokio, op nieuw uit de landingen op het eiland Biak, waarvan het keizerlijk hoofdkwar tier Woensdagmiddag melding heeft ge maakt. Na de vroegere landingen bij Eitape en Hollandia heeft de vijand thans een verderen sprong naar het Westen gemaakt en tracht hij vasten voet te krijgen op het op 220 km af stand gelegen eiland. Hierbij is hij op verbitterden tegenstand van de Japan- sche strijdkrachten gestooten, welke den gelanden troepen zeer zware ver liezen toebrachten, ongeacht het tot zinken brengen van negen oorlogs schepen en de ernst ge beschadiging van zes andere schepen. Een krachtige vijandelijke vloot- formatie begon in den ochtend van den 27sten Mei de N.W. punt van het eiland Biak hevig te beschieten. Kort daarop begonnen de troepen landingen en onmiddellijk daarna de tfweergevechten, die nog aan den ang zijn. In het vijandelijke kamp noemt men de Japansche tegenaan vallen de zwaarste in dezen oorlog. Amphibiscbe en Iandtanks van den vijand stieten op Japansche tanks, die hen in verwoede gevechten aan het strand vasthielden. Tegelijkertijd viel de luchtmacht der marine met volledig succes dc gelande strijd krachten aan. Naar men in Tokio verklaart is het den vijand weliswaar gelukt bij Eitape en Hollandia en nu ook op Biak te lan den, doch de ononderbroken Japansche tegenaanvallen hebben ertoe geleid, dat zijn plan zich in het bezit va" West- Guinea te stellen, mislukt is en hij niet, van het naar verhouding kleine Iandingshoofd uit, va'.en voet op het eiland kan vatten. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 31 Mei (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan den zuid- en zuidoostra td van de Albaner bergen mislukten ook gisteren weer in verbitterde gevechten alle doorbraakpogingen, die de vijand met sterke infan terie- en pantserformaties onder nam. In het gebied van Lanuvio werden daarbij van 200 aanval lende vijandelijke tanks 78, meest in gevechten op korten afstand, vernietigd. De Gefreiter Vetter in de compagnie pantserjagers van een regiment grenadiers heeft met zijn kanon van zeer korten afstand elf pantserwagens stukgeschoten. In de Lepiner bergen drongen Ma- rokkaansche bergtroepen onze ver dedigingslinies binnen en bereik ten na harden strijd Carpineto. In den sector aan weerskanten van Frosinone, ten zuidoosten van So- ra, alsmede bij en ten zuidwesten van Alfedena, brachten onze ach terhoedetroepen in voortdurende taaie gevechten het optreden van overmachtige vijandelijke strijd krachten tot staan. Gevechtsvlieg tuigen en des nachts opereerende slagvliegtuigen vielen doelen in het gebied van Cisterna, alsmede vijandelijke colonnes en batterij stellingen in het gebied van Aprilia met goede uitwerking aan. Een formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den nacht van 30 op 31 Mei van een vijandelijk con- vooi in de Middellandsche Zee één transportschip en drie vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 23.000 brt. tot zinken gebracht. Een ander transportschip, vijf vrachtsche pen, alsmede één tankboot met een gezamenlijken inhoud van 44.000 brt. werden beschadigd. Duitsche doorbraak bij Jassy. In het Oosten braken formaties infanterie en pantserwagens, uit muntend ondersteund door sterke Duitsche en Roemeensche gevechts- en slagvliegers, ten noorden van Jassy door een sterk uitgebreid en diep geëchelonneerd vijandelijk stellingensysteem en sloegen de Sovjets in harde gevechten in het daarachter gelegen lage land bij de rivier terug. Het gewonnen ter rein werd, ondanks herhaalde ster ke tegenaanvallen der bolsjewieken, behouden. Jacht- en slagvliegers vernietigden boven dit gebied 69 vijandelijke vlieg tuigen. In den nacht van 30 op 31 Mei wer den de spoorwegknooppunten Kasatin en Fastof door sterke formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen -doeltreffend gebombardeerd. Slagvliegtuigen brach ten in de Finsche Golf drie Sovjet- Russische escorte-vliegtuigen tot zin ken. Een andere boot werd bescha digd. Amerikaansche bommenwerpers dron gen overdag het Rijksgebied binnen en veroorzaakten door het uitwerpen van brisant- en brandbommen in eenige plaatsen schade en geringe verliezen onder de bevolking. Strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden 42 vij andelijke vliegtuigen. In den afgeloo- pen nacht wierpen eenige Britsche vliegtuigen bommen op plaatsen in het Rijnlandsch Westfaalsche gebied. In den strijd tegen de Britsch-Ameri- kaansche terreurvliegers heeft zich een jachtgroep, onder bevel van ma joor Freitag, bijzonder onderscheiden. Successen te zee. Duikbooten hebben zeven schepen met een gezamenlijken inhoud van 29.500 brt. tot zinken gebracht, als mede acht torpedojagers en convooi- vaartuigen en bovendien zes vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Zeestrijdkraehten, boordluchtdoelge- schut van koopvaardijschepen en ma- rine-luchtdoe-Iartillerie vernietigden in de maand' Mei 200 vijandelijke vliegtuigen. TENTOONSTELLING VAN ROODE KRUISZEGELS. In samenwerking met het Nederland sche Roode Kruis organiseert de Haag- sche philatelistenvereeniging „L.I.P.A." ter gelegenheid van haar vijftienjarig bestaan een tentoonstelling van Roode Kruiszegels in het gebouw Pulchri Stu dio, Den Haag, op Vrijdag 2 en Zater dag 3 Juni a.s. Ter gelegenheid hier van gaven de Nederlandsche Posterijen toestemming tot de perforatie van 150.000 zegels van 2 ct. Deze zullen, geperforeerd met een kruis (symbool van het Nederlandsche Roode Kruis) verkrijgbaar worden gesteld a 15 ct. De toeslag komt ten bate van het Ne derlandsche Roode Kruis. Verder is gedurende beide tentoonstellingsdagen in het gebouw een tijdelijk hulppost kantoor gevestigd, waar tevens gele genheid zal worden gegeven tot het verzenden van aangeteekende stukken. De zegels, welke genummerd zijn, kun nen van een bijzonder poststempel worden voorzien. BRUTALE ROOFOVERVAL OP BOERDERIJ TE DRUTEN. Te Druten is in den nacht in de boerejerij van P. Reynen een roofover val gepleegd. Omstreeks middernacht werd aan de deur geklopt met het ver zoek onmiddellijk open te doen. De be woner. R., voldeed aan dit verzoek, doch werd direct dom een vijftal ban dieten. die van vuurwapenen voorzien waren, overvallen. R en zijn zoon wer den op een stoel vastgebonden en in een kelder opgesloten. De vrouw moest intusschen geld, kleeren, boter, rijwiel banden, rijwielen en andere artikelen van waarde aanwijzen. Met dezen buit zijn de bandieten in den nanacht ver trokken. waarna de vrouw haar echt genoot en zoon kon bevrijden. EN EEUWIG ROEPT DE ZEE DOET UW PLICHT VOOR VOLK EN VADERLAND Meldt U voor de Kriegsmarine Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmestelle West. Plompetorengracht 24. Utrecht; alle Hafen- en Ortskommandanturen en de ver schillende M -Meldestellen in Nederland. De waarnemend Burgemeester der ge meente Den Helder, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt ter openbare kennis, dat bij von nis van den kantonrechter te Den Hel der van 25 April 1944 onherroepelijk zijn veroordeeld: 1. Pieter Lakemond, van beroep melkverkooper, wonende Vlamingstraat 80 te Den Helder, tot een geldboete van f 30.—, subsidiair 15 dagen hechtenis, we gens het ten verkoop voorhanden hebben van melk met een te laag vetgehalte. 2. Teunis van IJ zendoorn van beroep melkverkooper, wonende Ooievaarstraat 23 te Den Helder, tot een geldboete van f 40.—, subsidiair 20 dagen hechtenis, wegens het vervoeren van een mengsel van melk en taptemelk. Den Helder, 27 Mei 1944. FRANS NEYTS IS „ONTDEKT". Z09 zijn dan Dinsdagavond de eer ste wedstrijden gespeeld van de Ge noegelijkheidscompetitie. Er heerschte daar op de Helder- velden weer de gezellige sfeer, die we nog wel kennen van vorige jaren bij dergelijke wedstrijden. Er werd gevoetbald door menschen, die nog wekelijks hun partijtje spelen en er werd gevoetbald door menschen, die het genoegen van deze competitie Woensdagmorgen bij het uit bed stap pen niet kunnen inzien, ,zoo stijf als een krab". Niettemin trekken deze voetballers bij den volgenden wedstrijd weer moedig hun veelal geleende „kistjes" aan om de eer van hun werkplaats of bureau te gaan verdedi gen. Uitroepen als „een beetje kalm aan Arie" en „wat heb je nou an Piet, een voetbalpakkie? Je gaat toch zeker niet meespelen" zijn hier heele- maal niet vreemd. Kortom, deze wed strijden staan altijd in het teeken van de genoegelijkheid. Niettemin wordt er soms prima ge voetbald. Het ontbrak den eersten avond niet aan belangstelling en wij twijfelen er niet aan of menige Piet-Hein zal op en bij de groene velden nog vele pret tige uren beleven. Als eersten traden Dinsdagavond in het strijdperk uit Afd. C de slagers (de biggen) tegen het Pi-park. Hoewel hier geen grootsch voetbal gespeeld werd, zaten er in beide ploegen toch een aantal spelers, waarvan men zien kon, dat ze het meer gedaan hadden. Wij noemen b.v. Maar ten Mieldijk, Gerrit Hollander. de doelman van de biggen. Jan Wit, e.a. De slagers wisten vóór de rust 10 te maken en het Pi-park, dat o.i. den heelen wedstrijd een tikje sterker was, kon slechts eenmaal het biggennet vinden en dit doelpunt werd afge keurd. De slagers zegevierden dus met 10. Op het A-terrein werd intusschen gespeeld door Mercurius en de Penne- likkers (Afd. A). Beide elftallen had den prominenten uit de Heldersche voetbalwereld in hun gelederen, zoo- als bij Mercurius Frans de Leur, G. v. Beekhoven, Kousbroek en bij de Pen- nelikkers J. v. d. Poll, A. Heyblok, G. Bakker etc. Hoewel verhoudingsgewijs Mercu rius de mindere was, wisten ze toch de likkers van de Gemeente-pennen er met 21 onder te houden, voornamelijk wel dank zij het goede spel van Beek hoven, Kousbroek en Kwinkele iberg die alle drie een keurig partijtje speel den. De Leur. die het tweede doel punt voor zijn rekening nam, deed dit op keurige wijze. Hoewel de penne- likkers het onderspit moesten delven, gelooven wij toch, dat deze ploeg be hoorlijk haar woordje mee zal spre ken. Onzes Inziens lag de groote fout In het ietwat egoïstisch spel van de voorhoede. Vermeld dient nog, dat Heyblok bij de pennelikkers een heel goeden wed strijd speelde. Als derden en laatsten wedstrijd de Bios BoysBoutje Los. Een aardige wedstrijd en zeker de spannendste van dien avond. Het spel golfde goed heen en weer en er werd behoorlijk samengespeeld. De rust ging In met 2—0 voor de Witte en Tivoli, waarin Frans Neyts een aardig partijtje speelde en min of meer de ontdekking van den avond was. Na de rust maakte Boutje Los spoe dig een doelpunt en werd de wedstrijd eerst recht spannend. Boutje Los wierp zich met alle élan in den strijd en het doel van Bios—Boys werd zwaar belegerd. De oud-Helder I doelver- dediger, Kossen. toonde ons dat hij het nog niet verleerd was en hield op prima wijze zijn doel verder schoon. Ook aan de andere zijde stond een doelverdediger onder de lat. die er zijn mocht. Deze jonge knaap hield er heel gevaarlijke schoten op resolute wijze uit. Het einde kwam dus met 2—1 voor de bioscoop en hiermede ook het eind van dezen eersten avond. Zondag 4 Juni zal het Heldersch Fanfarecorps een uitvoering geven te Julianadorp, in zaal Doorn. De aanvang is gesteld op 2.30 uur. Het Corps staat, zooals bekend, onder lei ding van den heer Th. C. Lugtenburg. De tooneelvereeniging van Kunstzin zal een vroolijke schets in 2 bedrijven opvoeren, getiteld: „De truc van Tie- nus", dotfr Gerard Nielen. ZONDAGMIDDAG A.S. De sport komt naar voren ln de zen tijd, dat is iets wat zelfs de meest anti-sportsman moet toegeven. Begrij pelijk is het daarom, dat ook onze boksclub „De Ring" niet achterwege wil blijven en dus wedstrijden uit schreef. Daarnaast was deze vereeni ging echter zoo langzamerhand wel verplicht om iets te doen voor haar aanhangers en voor het Heldersche pu bliek. Het is waar, haar leden hebben uit stekend werk verricht, maar wat heeft het publiek daaraan? Daarom is het een goed idee geweest van het bestuur van „De Ring" om voor Zondag a.s. wedstrijden te organiseeren in Casino. De Heldersche jongens zullen daar gelegenheid krijgen hun kunnen te de- monstreeren. Voor iederen bokser is een waardig tegenstander gekozen, zoo zelfs, dat a.s. Zondag verschillende der vooraanstaande boksers uit Amster dam, Hilversum en Alkmaar naar hier komen om onze jongens af te drogen. En tochzullen Mak, éénmaal kam pioen van Nederland geweest. Bambach en Weissenborn zich zoo maar niet in de touwen laten slaan, integendeel, wij zijn er van overtuigd, dat zij zich goed zullen weren. Daarnaast komt er vrij zeker nog een wedstrijd tus schen twee der beste Nederlandsche boksers, waarvan de namen, evenals die der andere tegenstanders, door ons in het nummer van Zaterdag zullen worden gepubliceerd. Houdtd in leder geval den Zondag middag vrij, want de boksers zullen den bezoekers een paar uren van sportief genoegen schenken, dat staat o.i, vast. Diefstallen. Een bewoner van den Jan Verfallle- weg deed aangifte, dat van hem zijn ontvreemd 8 of 9 kippen. Van iemand, wonende aan den Zand dijk werd een kalf ontvreemd en ter plaatse geslacht. Namens een bouwfirma aan den Hoofdgracht werd aangifte gedaan, dat in een perceel was ingebroken, een hoeveelheid gereedschappen daar uit werd vermist. Van een bewoner van de Van Heems kerkstraat is een handwagen gestolen. Door een persoon uit de Keizerstraat worden uit zijn perceel in de Kroon- straat 12 a 15 ledige flesschen, tee ken- en behangselpapier, een hoeveel heid hout en eenige kilo's soda ver mist. Diversen, Aan een bewoonster van de Haar lemmermeer werden twee politioneele waarschuwingen uitgereikt inzake verkeersovertredingen. Een bewoner van de Krugerstraat werd bekeurd inzake het staan op de hoeken van straten. Vijf personen, die zich na 13.00 uur voor het station ophielden, werden aahgehouden, tevens werd procesver baal opgemaakt. Een bewoner van de Balistraat deed aangifte, dat van zijn perceel in de Wetstraat het keukenraam en diverse glasramen zijn vernield. Tevens ver mist hij 6 boterbonnen.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1