KLOKPOEDER VIF SPORTREVUE VAN DE WEEK. STADSNIEUWS. De genoeglijkheidscompetitie. Nederlanders op de bres voor Europa. Wie de prijzen wonnen. Uit het Politierapport. Bokswedstrijden afgelast. H.R.C.-nieuws. Avondgebed. Texel. Middenmeer. Wieringerwerf. Ik dacht zoo Predikbeurten. DE WEEK in feiten en fantasieën. Voor den goeden verstaander. HET PROBLEEM DER ARBEIDSVERHEFFING. Een der gewichtigste aspecten der sociale revolutie. Concrete samenvatting. U zult lekkerder koken dan wie ook De stem der SS. PUZZLE. Verduister van 21.45-5.30 u. DAwmmiEK. KEES VAN HET WALBEDRIJF, EEN PRIMA GRENSRECHTER. Donderdagavond werden in de Ge- noegelijkheidscompetitie weer twee wedstrijden gespeeld, n.1. O.G.Soldeer- boutje en V.V.V.—Raapsteeltje. Over deze wedstrijden het volgende: O.G. (walbedrijf R.W.)Soldeerboutie (de mannen van loodgietersbedrijf Kemna). Deze wedstrijd eindigde in een 00 gelijk spel. Spanning van begin tot het eind. De Soldeerbout was gedecideerd sterker, maar luide aangemoedigd door de hen toeschouwende mede-schepelin gen wisten de walbedrijvers den druk van de Soldeerbouten (die ditmaal niet den bout, maar de handen van den walbedrijf-doelman warm hielden) te weerstaan. Ongeveer 2 minuten vóór het eind bereikte de spanning het hoogtepunt en werd door beide ploegen steeds bijna gedoelpunt. Een héelen steun had het walbedrijf aan den snellen grensrech ter; vooral als de bal over de tri bune werd geschoten, ontwikkelde hij een groote snelheid om dit onmisbaar attribuut weer zoo gauw mogelijk in het veld te krijgen. Hoewel mannen als Splunder en Jo Kemna hun best deden om een doelpunt te forceeren, ze konden door het gewirwar van zeebee- nen niet heenkomen en de stand bleef nulnul. Als tweede titanenstrijd: De Spoor- mannen tegen de Groenteboeren, waar uit blijkt, dat onze groenteboeren nog iets anders in hun mars hebben dan spinazie en nog eens spinazie. Bepaald piekfijn werd er nu niet gevoetbald, maar wel werd aan beide zijden als paarden gewerkt. De Raapsteelfers had den een elftal, dat beter speelde dan de Spoorlieden en zij wisten het dan ook tot een overwinning te brengen. Was echter de doelmafl van V.V.V. in het begin een beetje gelukkiger ge weest, dan zou de spanning er langer in zijn gebleven. Van de Spoormannen was de achter hoede het sterkst. Vermelden wij nog, dat de eerste wedstrijd werd gespeeld in Afd. C en de tweede in Afd. D. Hedenavond half acht speelt WTB tegen VAW. 'Als men weet dat WTB de ploeg is van de afdeeling Werktuigbouw van de Werf en VAW het elftal is van de Gemeentewerken met aanvulling van Reiniging enz., dan ligt er weer een aardige wedstrijd in het verschiet. Wij overdrijven niet als wij zeggen, dat hier twee der allerbeste ploegen dezer competitie tegen elkaar in het veld komen. Wie zal zegevieren de ploeg van Roomeyer. Koster enz. of die van Gast, Bakker. Kuiper? EEN APELDOORNSCHE RIDDER- KRUISDRAGER. SS.PK. „Daar hadden ze me toch bijna te pakken, die loeders!" Met deze woorden stapt een jonge man met donkere oogen den kelder in. Zijn schouderstukken dragen de uitmonstering van den aanstaanden officier van de Waf- fen-SS. Zijn linkerarm, dien hij in een doek draagt, verbergt de on- derscheldingsteekens, die hij zich in zijn soldatenloopbaan verwierf. Maar onder zijn kraag danst bij lederen stap het Ridderkruis. „Maar Oberjunker, wat ls er met U gebeurd?" „Oh man, we waren boven in het bruggehoofd bezig en daar legt me de Iwan plotseling storings- vuur precies op de plaats, waar we staan.* Iiiiiiiiiiiewwwwwwwww boem! Ik lag al op mijn gezicht! Mijn handen over mijn hoofd. De man naast me op slag dood! En ik voelde een klap tegen mijn arm. Ik robde nog vlug in een greppel. Gó de scherven suisden over mijn hoofd en ik dacht, daar ga je! Maar het was blijkbaar mijn tijd nog niet. Het bleef bij die vleeschwond. Alleen doet mijn arm gemeen pijn. Het beroerde is, dat ze me weg willen sturen naar een Erholungshclm, maar ik ver tik het!" Den volgenden dag staat ridder kruisdrager Gerard Mooyman weer in het bruggehoofd. „Hoe gaat het met U, Oberjun ker?" „Oh best," lacht zijn jongens gezicht, „ik kan hem nog bewegen, hoor. Onkruid vergaat niet!" SS-Oorlogsverslaggcver Mr. K. J. DENIJS Jr. Dat er voor het raden van den uit slag van den wedstrijd de Slagers— Wijma veel belangstelling bestond blijkt wel uit het feit dat er 3000 briefjes in de bussen waren gedeponeerd. De juiste uitslag 76 werd slechts door één persoon geraden, n.1. door den heer Gernerden. Hector Treubstraat 52. Aangezien er 12 prijzen waren, heeft men toen de dichtstbijzijnde uitslagen genomen, terwijl zelfs de 55 uitslag ook nog in aanmerking kwam. Hier van waren er nogal veel zoodat men zich genoodzaakt zag tot loten over te gaan. Wij zijn er van overtuigd dat de toe wijzing der prijzen strikt eerlijk is ge gaan, daar er o.a. verschillende auto riteiten van naam bij vertegenwoor digd waren. De prijzen werden door de navol gende personen gewonnen. Gernerden, Hector Treubstraat 52; C. J. Zegers, Konigstraat 105; K. Goudswaard, Nar cisstraat 61, J. v. d. Maas. Narcisstraat 65; mevr. Looman, Brakkeveldweg 30; J. v. d. Zee, Steengracht 23; R. Sont, Basstraat 66; W F. Langerak, Joubert- straat 9; W v. d. Oudenalder, Dahlia- straat 53; mevr. KlaassenBremer, Ruyghweg 44; mevr. Brinksma—Kok, Lijsterstraat 34; Schoos, Schagendwars- straat 1. Op vertoon van hun persoonsbewijs kunnen de eerste twee persoonen zich vervoegen bij slager de Beurs, Bassin gracht, de volgende twee bij slager Dijkshoorn, Keizerstraat, terwijl no. 5 en 6 zich bij slager Ingelse in de Kru- gerstraat kunnen, melden. De laatste 6 winnaars kunnen zich in verbinding stellen met den heer Wijma in de Violenstraat. Diefstallen. Een bewoner van Schoorl deed aan gifte, dat in zijn perceel aan de West- straat was ingebroken en door hem wordt vermist een waschketel. Van een persoon uit de Krugerstraat is een rijwiel gestolen. Door een jongen, die niet geheel nor maal bleek te zijn. is een witten bok, toebehoorend aan iemand uit de Lom bokstraat, medegenomen. Een bewoonster van de 2e Schageri- dwarsstraat deed aangifte van ont vreemding van een wandelwagentje. Een bewoner van de Torenstraat deed aangifte dat uit een perceel in de Beukenkampstraat diverse goederen worden vermist. Door bijzondere omstandigheden kun nen de bokswedstrijden, die Zondag middag in het Casino alhier gehouden zouden worden geen doorgang vinden. Zondag a.s. komen de Helder- en HRC-veteranen. alsook de Junoren te gen elkaar uit De veteranen spelen 's middags 2.15 uur en de Junioren 3.30 uur. Het Junioren-elftal is als volgt: Boogaard, J. Swart. Conijn, H. .Hartman, L. de Jong, L. Rijkers, Van Reek, Nieuwstad. H. Swart, N. Klaa- sen, C. Heeres. Verder spelen: HRC 4Helder 5, aan vang 10 uur; Helder 4HRC 5, aanv. 10 uur; HRC cHRC b, aanvang 12 u.; HRC aHelder c, aanvang 12 uur. Luthersche kerk, Weezenstraat, Woens dag 7 Juni, 8 uur. Onderwerp: Leiding. Verdronken. De 16-jarige C. Zijm Jbz., eerder woonachtig op „Margaretha- hoeve" aan den Koogerweg, thans geëva cueerd, is bij het baden in Weegerswaal verdronken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jantina C., d. v. J. G. Oele en C. W. Bruin. Frans L. A., z. v. L. J. Pieterse en A. Borgman. Nanning, z. v. C. Mechielsen en C. Maat. Getrouwd: Willem van Liere en Jantje Vlaming. Marinus van der Star en Wolterrika W. Kok. Cornelis Jon- gejan en G. Prins. Overleden: Cornelis J. Zijm, 16 J. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: vier portemonnaies, 'een ceintuur, een armbandje, een fototoestel, een babysokje, een damesarmband. Diphtherie. In ons dorp is thans weer een geval geconstateerd van diph therie! Uw wil «eschiedc. De bekende tooneelvereeniging „Jong Leven" van Noord-Scharwoude komt Zaterdag 3 Juni in hotel Smit te Middenmeer voor het voetlicht met het mooie tooneel- spel „Uw wil geschiede". We twijfelen niet of de belangstelling zal zéér zeker groot zijn. Benoeming conciërge. Tot conciër ge van het gemeentehuis is benoemd de heer J. Nouwen alhier. Ik heb een stem gehoord. Ve!e malen en ik zal deze stem niet licht vergeten. Misschien wel nimmer. De stem klonk immer vriendelijk Vriendelijk en vol warmte ten op zichte van een ieder tot wien zij gericht werd. Het y/as de stem van een vriend. Van een kameraad. De stem van Isaksson. Isaksson is niet meer. Als een scherpe, zwarte slagscha duw viel dit onafwendbare over den dienst van Gemeentewerken Den dienst welke bij diende op een wijze welke ons, die achterblijven en zijn arbeid voort zullen zetten, tot een lichtend voorbeeld zal blij ven. Gemeentewerken zal hem missen, dezen waarachtigen mensch. Mensch in den meest letterlijken zin van het woord. Immer bereidwillig wa6 hij echter zonder onderdanig te heeten. Hoe- velen van ons bezitten deze kostbare eigenschap? Ik mag veronderstellen weinigen, zéér weinigen. Zijn vrienden hebben hem naar zijn laatste rustplaats gedragen. Zijn rustplaats temidden van geu rende dennen en, ver weg op het blonde duin, het ritselende helm. Ik heb mij, met zoovelen, afge vraagd waarom? Doch mogen wij, die den angst van dit bestaan langer zullen hebben te dragen, deze vraag stellen? En mogen wij, indien dit zoo ware, op deze vraag een ant woord verlangen7 Aan de groeve werd gesproken. Met ontroering gewaagden de sprekers van de eminente eigen schappen van den ontslapene. Het moet de familie tot troost zijn te weten dat welhaast een ieder van ons hem waardeerde en dat wij ons gelukkig voelen in de overtuiging te hebben samengewerkt met een man, die alle eigenschappen bezat welke iemand tot het begrip „mensch" verheffen. Arbeider in algemeenen dienst. Dat was hij en een betere titel ware voor hem moeilijk te beden ken geweest. Isaksson, jij was een goed vriend. Rust in vrede. WIJO. Van Zondag 4 Juni 1944. DEN HELDER. Herst. Luth. gem., Weezenstr., 10.45 u„ dr. S. N. K. v. d.. Akker, van Weesp; 12.30 uur, Zondagsschool; 7—9uur Dins dags catechisatie. Evangelisatie Vijzel- str., Zondag 10.30 en 7 uur, Samenkomst; 12.15 en 2.30 uur, Zondagsschool; Woens dag 7.30 uur, Bijbelkring; Donderdag 7.30 uur, Vrouwenkrans; Vrijdag 8 uur, Zang- dienst; Zaterdag 8.30 uur, Bidstond. Ned. Herv. Gem. (Palmstr.), 10 uur, ds. J. Borghardt. Geref. kerk, Stations park, 10 en 5 uur, ds. W. J. Schmidt van Waddinxveen. Julianadorp, 2 uur, ds. W. J. Smidt van Waddinxveen. Chris telijk Geref. kerk a. d. Steengracht, 10 en 5 uur, de heer J. Rebel. Oud-kath. kerk, 8.30 uur H. Dienst (past. H. J. Verheij. - Ned. Herv. Gem., Doopsgez. kerk, 10.30 uur, ds. H. Cramer. Leger des Hells, Spoorgracht 35, leidster kapi- teine Winter v. Houwelinge. Zaterdag 8 uur, bidstond; Zondag v.m. 10 uur, Heill- glngssamenkomst; n.m. 7.30 uur. Verlos singssamenkomst; Maandag 2.15 uur, Vrouwenkrans. TEXEL. Ned. Herv. Gemeenten: Den Burg, 10 uur, ds. Visser. collecte. Oosterend, 10.30 uur, ds. Kok. De Waal, 3 uur, ds. Salm. De Koog (Vredestein) 3 uur, ds. Visser. Den Hoorn. 8 uur, ds. Visser. Eierland (Wageningen), 10.30 uur, ds. Salm. Gereformeerde kerk: Den Burg, lo uur, ds. v. d. Leer; 3 uur, cand. Pos. Oosterend, 10 uur, cand. Pos; 3 uur, ds. v. d. Leer. Geref. kerk H.V. Oosterend. 10 en 3.30 uur. ds. v. d. Plas. Ned. Herv. Gemeenten: Schagen, 10 uur, de heer J. C. van Blijenburgh. Wierlngerwaard. 2.30 uur, ds. Ooster- baan, gem.dienst met Doopsgezinden. Dinsdag 6 Juni 8 uur, de heer v. Blijen burgh; vrouwenvereeniging, causerie over: „De zieke religieus bezien" Vrij dag 9 Juni, 8 uur, V.C.J.B., causerie „Wat is de mensch?" St. Maartensbrug, 10.30 uur, mej. v. d. Veen. Eeriigenburg, 3 uur, ds. Witkop. St. Maarten, 10.30 uur, ds. Witkop. Anna Paulowna, 10.30 uur, de heer Broekman. Dirkshorn. geen dienst. Groet, 10.30 uur, ds. C. M. de Jong. Middenmeer, 10 uur, cand. v. Wezep, extra collecte. Wieringerwerf, 10 uur, ds. Meijer Drees, extra collecte. Slootdorp, 2.30 uur, ds. Meijer Drees, extra collecte. Hippolytushoef, 10.30 uur, ds. v. Beek, doop. In een onder leiding van drs. D. Wien- belt gehouden persconferentie te Amster dam hebben drs. F. J. Koolstra, leider van de Economische afdeeling van het Nedcrlandsche Arbeidsfront, D. C. v. d. Poel leider der afdeeling Arbeidsweten schap en F C. F. van Ertbruggen één der gewichtigste aspecten der sociale re volutie, n.1. het probleem der arbeids verheffing, behandeld. Uit de referaten van deze heeren kwam wel duidelijk vast te staan, dat het N.A.F. dit vraag stuk grondig bestudeert. Vóór alles wil het een andere waardeering van den ar beid dan die wij tijdens het kapitalisti sche productiestelsel te zien hebben ge kregen. De leiding bleek zich er van bewust, dat een nieuwe gedachte niet van boven af kan worden opgelegd en hoewel zij bij verordening van den Rijkscommissa ris de taak heeft gekregen de arbeiders te organiseeren, heeft zij van een ver plicht lidmaatschap niet willen weten, omdat de arbeiders vrijwillig behooren toe te treden. Verheugend werd het ge oordeeld, dat het N.A.F. belangrijk groeit Ontkend kan niet worden, dat vele ar beiders uit materieele overwegingen toe treden, maar de 7000 sociale voormannen van het N.A.F. hebben zich vrijwillig ingezet om den werkenden mensch op te voeden voor het socialisme, de socia le revolutie. Nu door het oorlogsgeweld er prak tisch niets gedaan kan worden, lijkt het absurd den werkenden mensch voor het nieuwe ideaal, dat een oude periode af sluit en een nieuwe inluidt, te winnen. De arbeidsverheffing. zooals die door het N.A.F wordt voorgestaan, kan niet ver geleken' worden met de verhoudingen in de vroegere modelbedrijven, die uitein delijk door betere sociale verzorging be oogden een beter product tegen een la- geren prijs te verkrijgen. Het N.A.F. ver staat onder arbeidsverheffing het begrip van het wezen van den arbeid zelf. dat ongeacht van welken aard die arbeid is voor lederen arbeider in den breed- sten zin als persoonlijke levensvervul ling en als maatschappelijke plichtsver vulling gelijk is. De arbeider moet zich bewust worden, dat zijn arbeid een dienst is aan de gemeenschap en dat elke arbeidej recht heeft op gelijke ideëelp waardeering. Doel van de arbeidsverhef fing is de sociale verheffing van den werkenden mensch. Onder den werken den mensch verstaat het N.A.F. niet uit sluitend den loonarbeider, maar alle werkenden, ook den bedrijfsvoerder, den man, die als officier van den arbeid lei ding geeft aan een groep medewerken den. Dit is de eerste voorwaarde om het onderlinge vertrouwen te verkrijgen tus- schen den bedrijfsvoerder en het gevolg schap en zal tevens den grondslag leg gen voor de verhooging van de arbeids prestatie. De sociale revolutie beoogt, dat ieder de plaats bezet, waarvoor hij krachtens zijn aanleg is bestemd. De op bouw, waarvoor Europa na den oorlog staat, zal het niet mogelijk maken, dat de arbeidsvreugde van den werkenden mensch verkregen zal worden door ver korten arbeidstijd. Loon naar prestatie zal noodig zijn onder, voorwaarde, dat de geringste prestatie Ven hen. die niet meer kunnen presteeren, toch een mensehwaardig bestaan verzekert. De arbeidsvreugde zal ontstaan doordat de werkende meAsch zich bewust gaat wor den. dat Hij deel uitmaakt van een ar beidsgemeenschap, die het geheele volk dient. In de achter ons liggende periode druk te de bezittende klasse haar stempel op het leven, voelde de arbeider zich pro letariër en werd hii als zoodanig be schouwd. De verheffing van den arbeid dient in de sfeer van den arbeid gelegd te worden. De plichtsvervulling tegen over de gemeenschap moet met de per soonlijke levensvervulling samen gaan De arbeider tnoet zlin scheppend werk Het zal zoo ongeveer een kleine drie jaar geleden zijn, dat ik mot kreeg met m'n tabakshandelaar. De man had me gedurende lange jaren behoorlijk be handeld, doch eensklaps bleek dat hij op m'n klandizie geen prijs meer stelde. Ineens bleek dat zijn voorraden op allerlei onnaspeurlijke manieren ver dwenen. Nu eens werd er bij hem in gebroken, dan weer had Van Gend Loos een paar pakken „vergeten-op- het-station". een derdg maal was er juist-toevallig een inkrimping van het beschikbare contingent geweest, en weer een andere maal was ik „juist telaat" om het expres-voor-mij-bewaarde- pakje saffiaantjes in ontvangst te nemen. Dat gebeurde niet éénmaal, doch wel tienmaal en toen het zoover was, had ik dermate de dampen in, dat ik dezen leverancier liet glippen. Er waren booze tongen die beweerden, dat hij alles in den zwarten handel bracht, en nog boozere die stellig wisten, dat hij prac- tisch alles ruilde voor boter en andere bezittenswanrdige zaken. Wat er van waar is, ik weet het niet, alleen weet ik dat de man heviglijk knoeide, dat hij een slecht middenstander was en dat ik hem verfoeide door z'n barre egoïs me en vuig dienen van z'n eigenste eigenbelang. Er gingen drie jaren voorbij. Inmiddels is de tabaksdistributie ge komen en ik kan me nog herinneren, dat mijn ex-tabaksleverancier in die dagen een beklagenswaardig schepsel was, omdat hij geen voorraad kon aan- toonen. Omdat er geen klanten waren, die hem bonnen brachten. En de man maakte zware tijden mee en hij moest zelfs een andere baan zoeken. Zóó erg was het er mee gesteld. En nu De vorige week kwam mijn vriend toevallig in dien/winkel en hij vroeg bele 'd een pakje cigaretten op z'n bon. Het antwoord was. en U zult zeggen t, icht: „Nee m'nheer, ik heb niet al te veel ontvangen en wat ik heb, be waar ik voor m'n klanten." Ziedaar, mijne heeren zwarte-han- delaars-middenstanders, Uw voorland. De oorlog is nog volop gaande en n u reeds is men bezig van het keerend getij te profiteeren. Nu reeds begrijpen diegenen, die hun klanten als honds votten behandeld hebben, dat er een andere tijd gaat komen, een tijd, dat ook de klant weer iets in de melk te brokken heeft. „Ik bewaar ze voor m'n klanten....!" Een schip op strand is een baken in zee Maar er zullen er zijn, straks, die géén klanten meer hebben en ze zul len er geen sterveling een verwijt van kunnen maken. En de sympathie zal niet aan hun zijde staan. Een ieder' die ooren heeft om te hoo- ren en oogen om te lezen: hij. wete het! Een veel plezanter onderwerp is dat van den voetbal-wonderwedstrijd. Ik wil er niet veel van zeggen, alleen dit: dat was pu weer eens èchi- ouderwets Heldersch. Zooiets kan al leen maar gebeuren in Nieuwediep. Misschien ook ergens in de Jordaan en in zekere deelen van Rotterdam. Alleen echter daar, waar de burgerij een gemeenschap vormt. Waar men zich een familie weet van burgers. Wat de slagers en koekebakkers ge daan heben was niet alleen origineel, doch tevens een behoorlijk stuk ge- meenschaps-amusement. En aangezien we hier in Jutterland met amusement niet overmatig bedeeld zijn en steeds opnieuw met narigheid en verdriet te maken hebben, daarom ben ik blij. dat deze slagers en koekebakkers, deze Wyma's en Witten en de Beursen en al die andere luyden, de handen aan den amusementsploeg geslagen hebben en iets gedaan hebben, waar nog lang over nagepraat zal worden. En ik w t wel, er zijn menschen die zeggen: nou ja. allemaal reclame van die lui, maar ook al i s het re clame (wat ik niet geloof. .omdat het een bar dure reclame geweest zou zijndan nog zeg ik: meer van die reclame, ten bate van onze Heldersche gemeenschap, die waarach tig wel een pretje toekomt in deze don kere dagen en die tenminste weer eens een avond gelachen heeft. En wat zou je haar meer gun nen Mijn vriend Ovidius heeft het laat stelijk zeer juist gezegd, dat wij een volk van dichters zijn en hoewel men bij Ovidius nimmer weet, of hij serieus is of maar zoo'n beetje uilenspiegelt, hierin had hij gelijk. Het is ongeloof lijk wat er op de redacties binnen- vloeit aan belletristische pennevruch- ten en wat daarvoor doorgaat. Vooral het laatsteOok Nieuwediep maakt er geen uitzondering op en het is zon der meer verbijsterend te constateeren, hoeveel poëtische zielen er nog schui len in deze trieste stelling van Den Helder. Het komt voor dat een post drie, vier werkstukken brengt van dichtende Jutters en hoewel men al te vaak ge neigd is de hand over het veel gewend zijnde journalistieke hart te halen, ten- slótte zijn er grenzen aan 's menschen welwillendheid. Er is niets prettigers denkbaar dan een stadgenoot als kunstenaar te mogen lanceeren, zijn werk via de krant uit te dragen en hem voor het Forum van den grooten lezerskring te brengen. Maar het werk moet aan redelijke eischen voldoen, anders wordt het een aanfluiting voor den bedrijver ervan en zal hij met hoon en smaad overladen worden, inplaats van de onsterfelijk heid te verwerven. Er zijn slechts weinig ware dichters, één op de honderdduizend menschen schrijft een goed vers. Al die anderen kunnen, met wat goeden wil. wel tot rijmen komen. En tenslotte is een goed rijm altijd nog preferabel boven een voddig gedicht. Dat is tenminste m ij n meening. Waarom ik dit hier naar voren breng? Teneinde den velen dichtenden Nieu- wediepers de oogen te openen en hen te behoeden voor vele en groote teleur stellingen. En om hun wat zelfkennis, wat critisch inzicht hij te brengen. Voor een zekere categorie is dat na melijk hard noodig De goede verstaanders mogen ook hier de ooren wijd open houden als levensdoel zien en door zijn "-beid Oosterland. 2.30 uur, ds. v. Beek. doop. Hippolytushoef. Maandag 5 Juni, 7.30 u., ds. Westmijse. Onderwerp: „Wat zal de toekomst brengen?" Broek op Langendijk, 10 uur, ds. Koole; 3 uur, ds. Callenbach van IJmuiden. Schoorl, zie Groet. Zuid-Scharwoude, geen dienst. Noord-Scharwoude, 10.30 uur, de heer A. van Santen. Winkel, 3 uur. ds. De Mooy. H. Doop. Koedijk. 10 uur. ds. Kleijne. N. Niedorp,-10.30 uur, ds. De Mody. H Avondmaal. O. Niedorp, 3 uur. ds. Koole. Warmenhuizen, 2.30 uur, ds. Tuinstra. Doopsgezinde Gemeenten: Barsingerhorn, 10.30 uur, ds. Ooster- baan. N.-Niedorp, 10.30 uur, ds. De Mooy. Hi Donderdag1 8 Juni, Zusterkring. Hippolytushoef, 10.30 uur, ds. Lugt. Pinksteren. Broek op Langendijk. 10 uur., prop. mej M. C. Schenman van A'dam op beroep. Gereformeerde Kerk: Scbagen. 10 en 2.30 uur, ds. J. v. d Mi1e. Kolhorn, 9 30 en 2.30 uur, ds. Visch. Dirkshorn, 10.30 en 3.15 uur, ds. Gre- ving. Broek op Langendijk, 10 en 3.30 uur, ds Donner. N.-Scharwoude, 10 en 4 uur, ds. Van Arkel. Krabbendam, 10 en 3 uur, cand. Dou- ma. Warmenhuizen. 5.30 uur ds. Greving. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur, de heer Van Noor dennen. Schagerbrug, 2.30 uur, de heer Van Zetten. Winkel (zaal Grocnhart), 10.30 uur, de heer Van Zetten. Wieringerwaard, 10.30 uur. de heer De Witt: 12 uur Zondagsschool; 8 uur, de heer De Witt. Breezand. 10 en 3.30 uur. de heer Boon Bergen, Maranatha 10.30 uur, dr. E. Emmen van Haarlem. Hippolytushoef, 10 uur, de heer C. N Graaff. Den Oever. 10 uur. de heer O: Deen. Westerland, N.H. Kerk. 3 uur, de heer O. Deen. Chr. Geref. Kerk: Bi-oek op Langendilk. 10 en 3 uur, ds Nederlof van Eindhoven. s in zijn levensonderhoud kunnen voor zien Het N.A.F. wil den werkenden mensch een nieuw levensideaal brengen. Tusschen den leider en de werkers moet de menschelljke verhouding tot steno worden gebracht. De zin van en beid is de verheffing van den werken den mensch in en door zijn "beid O deze ideëele doelstelling bij den ingang te doen vinden moet op Óen grond staan, dat in de ?erst® ,p i het idee Ingang vindt. De idee zal ml. het zelfbewustzijn van den ^erk" mf de lijk versterken en hem hyenl!®n luiste waardeering van zijn positie nu. het besef van verantwoordeWkheld begrip tot vrijwillige prestatie, beide begrippen zijn plaats in de be drijfsgemeenschap bepalen. 0 Doel van de arbeidsverheffing is de so ciale verheffing van den werkenden mensch in en door zijn werk, als eerste voorwaarde voor onderling ver.°^?, tusschen bedrijfsvoerder en volgman- schap en als grondslag voor een verhoog de arbeidsprestatie en verhoogde ar beidsvreugde. Aan de zijde van den bedrijfsvoerder is arbeidsverheffing uitdrukking van zijn verplichtingen ingevolge art. 2 van de Verordening tot Ordening van den Ar beid (het welzijn van de „Gefolgschaft te behartigen) Aan de zijde van de volg- manschapt ls de arbeidsverheffing uit drukking van het besef van eigen waar de als persoon en als lid van de volks gemeenschap, op grond van maatschap pelijke plichtsvervulling en van persoon lijke en maatschappelijke waardeering. In het algemeen is de arbeidsver heffing van erkenning van de waarde van den arbeid als bron van onze geza menlijke welvaart, als hoogste goed van de volksgemeenschap en als voornaamste grondslag van haar bestaan. De arbeidsverheffing de sociale ver heffing van den werkenden mensch ui en door zijn werk berust op een voort durende wisselwerking van materieele en geestelijke invloeden. Deze beide bepalen het milieu, waarin de arbeidende mensch zijn plicht tegenover de gemeenschap vervult en' hebben als zoodanig grooten invloed, zoowel op zijn arbeidsprestatie als op zijn arbeidsvreugde. Een goed ar beidsmilieu in bovengenoemden zin is voorwaarde voor een goede prestatie en voor de arbeidsvreugde. Afgezien van de engere loon- en ar beidsvoorwaarden, welker rechtvaardige ontwikkeling van de arbeidsverheffing voorwaarde is, zijn in het kader van de arbeidsverheffing de volgende factoren van belang: 1. milieu (arbeidsruimte, bedrijfsinrich ting. arbeidsmethode, veiligheid, hygiëne, aesthetiek) 2. verzorging (geestelijk en lichame- lijk); 3. zielkundig juiste omgang van de leiding met de werkers; 4. de uit deze drie factoren resultee- rende geest (hieronder ook te begrijpen de houding van de werkers ten aanzien van het onder l tot 3 genoemde). Binnen het Nederlandsche Arbeidsfront vindt het begrip „arbeidsverheffing" zijn uitdrukking in een werkgemeenschap, als coördinatie van tot dusverre zelfstandige activiteit van verschillende arbeidsgebie den en afdaelingen. De loonvorming en de direct hiermede samenhangende ar beidsvoorwaarden worden hierbij hoe wel het belang van een rechtvaardige materieele waardeering van den arbeid als voorwaarde voor de arbeidsverhef fing ten volle wordt erkend buiten be schouwing gelaten, daar deze op techni sche gronden een afzonderlijk terrein van werkzaamheid vormen. Kunt U in dezen tijd nog een zoet-roomige pudding of vla maken Ja i Dat kunt U! Als U KJ.F.-pudding koopt op Uw bonnen I Want naast zijn vruch- tensmaak heeft élke V.I.F. pudding een heerlijken, krach- tigen roomsmaak PUDDING EN VLA Luistert op Zondag 4 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum 1 tp golflengte 415 meter, naar de stem der SS. On derwerp: „Veldloopen te Avegoor". EEN LICHTPUNT-IN DE DUISTERNIS Is KLOKPOEDER in dezen tijd van zeep. schoarschte. KLOKPOEDER is'in den schoo» tnoalctijd een ware uitkomst voor de kuü» vrouw, die prat gaat op de helderheid in haaf* huis-KLOKPOEDER is onmisbaor in de keukerfc AT. Z££P*ABRIEK JJE KLOK" - FeMnrte v» t SeeeemnL ftfcfe. MrUè* ee Kbbe* de de ONZE VIERDE MEI-OPGAVE. 10 woorden uit 40 lettergrepen. De tien bedoelde woorden waren: X. eigennaam: Frederika; 2, 3 en 4 plaatsnamen Bovenkarspel, ÏJzendijke en Valladolid (Spanje): 5. Arrongantte; 6. Eindexamen: 7. Handelsbelang; 8. Oppo sitie; 9. Problematiek; 10. Tafelservies. Een niet te moeilijke puzzle getuige het aantal oplossingen. Toekenning Mei-prijs. In onze volgende rubriek vermelden wij wie den Met-puzzleprijs heeft ge wonnen. ONZE NIEUWE OPGAVE. (No. 1 der Jjtni-serie.) Welke beroepen? Gevraagd wordt welke beroepen de volgende personen uitoefenen, als de naam, die op hun visitekaartje voor komt, dezelfde letters (zij het dan in andere volgorde) bevat als het woord, dat hun beroep aangeeft. 1. T. B. C. H. Kareesif. 2. R. C. Krultoonmecl. 3. I. F. Siemruigres. 4. C. S. Wirsahulte. 5. H. N. Ranfosdanebaar Delft. 6. R. I. N. Zweespoor—Rijnda. Oplossingen (2 punten) kan men inzen den tot uiterlijk 9 Juni 12 uur aan het Bureau dezer Editie onder motto: Puzzle- Rubriek. 4 Juni, Zon op 5.21 u„ onder 21.56 u. Maan onder 4.36 u„ op 19.06 u. Oplossing probleem 1850 (a en b) vorige rubriek. a. Groote bord. U sch. op: 7, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 20, 22 31, 36. Wit 11 schv op: 21. 24, 27. 29, 33, 42, 43, 45. 47, 48, 49. Opl. 1. 33—28 (ZW. 22 x 33): 2. 29 x 38 (zw. 20 x 29); 3. 43—39 (zw. 31 x 22); 4. 49—44 (ZW. 16 X 27), 5. 47—41 (ZW. 36 X 47). 6. 42—37 (zw 47 x 33). 7. 39 x 10 (zw. 15 X 4). 8. 37—32 (zw 27 x 38), 9. 48—43 (zw 38 X 40). 10. 45 x lü b. Kleine bord. Zw 8 sch. op: 73, 74, 61, 62. 51. 52. 54. 31. Wit 7 sch. op; 42. 32, 33 21. 22. 23. 24. Opl.: 1. 32—41 (ZW. 51 v 34), 2. 24 X 83. (zw. 31 x 12), 3 42—53 (zw. 62 x 22). 4 83 X 11-ï Combinaties. I. Zw 6 sch. op: 8, 12, 13, 14, 19. 21. Wit 6 sch. op: 15, 22. 30. 31, 33. 41. Zwart aan zet speelt ondoordacht 21—27? waarop wit wint door 30—24! (zw. 27 x 47). 22—18 (zw. 47 x 20), 18 x 9 (zw. 14 x 3) en 15 x 2! II Zw 8 sch. op: 7. 13, 17. 18, 19, 20. 21. 24 Wit 8 SCh. op 31. 32. 33. 34. 36, 38, 43, 48 Het vervolg was: 31—27 (zw. 21— 26). 27—22 (ZW. 17 x 30), 36—31 (zw. 26 X 28) 38—33 (zw.. 28 x 39). en 43 x 1!.! Ter oplossing voor deze* week: PROBLEEM 1851 VAN R. V. d. KLIFT. (Groote bord). Zw. 11 sch. op: 8, 9. 10. 13. 16, 18, 19, 23, 27 34 35. Wit' 11 sch op: 21, 28, 32, 37, 38, 43, 44, 46, 47, 48, 50 b Kleine bord. Zw. 9 sch. op: 81, 83. 71, 73. 62, 63, 53, 54. 31 Wit 8 sch. op: 51, 52, 41. 44. 33. 22, 23. 12 Voor beide geldt: Wit speelt en wint. Ooi volgende rubriek UW ZOLDER MOET OPGERUIMD ZIJN WAT U NIET MISSEN KUNT PLAATST U AAN OEN KANT KLEINE DINGEN WORDEN IN KISTEN EN KASTEN GE BORGEN. VERDER ZORGT U VOOR BLUSTHMATERIAAL: ZAND, WATER EN EEN SCHOP OF HARK. Het voetbalprogramma van mor gen bevat behalve nog enkele com petitierestanten en een zeer enkele promotiewedstrijd in de lagere re gionen een paar ontmoetingen, wel ke onze bijzondere aandacht vra gen. Daar zjjn allereerst de bekerwed strijden, waarbij we thans genaderd zijn tot de halve eindstrijden. Merk waardig genoeg is ierbij geen en kele Westelijke club betrokken. De ze werden stuk voor stuk uitge schakeld door de andere vereenj- gingen en het zijn speciaal dé- Zui delijke clubs geweest, die het Wes ten hun superioriteit toonden. De laatste vier zijn Willem II, PSV, Groene -Ster en LSC. Drie Zuidelijke vereenigingen en een Noordelijke. En bil die vier clubs is er zelfs een twee deklasser, t.w. Groene Ster. De halve eindstrijden zijn als volgt vastgesteld: Groene SterLSC en Wil lem II—PSV. Beide wedstrijden zijn geheel open, d.w.z. er is met geen mo gelijkheid een voorspelling te doen. Maar is dat niet het aardigste van de ze wedstrijden? Verder wordt er in Tilburg een wed strijd gespeeld tusschen het Zuidelijke elftal en de Zwaluwen. Het Zwaluwen elftal bevat geen enkelen speler met klinkenden naam en het is zeker niet bijzonder sterk te noemen. Men oor- deele zelf: Landman (Neptunus); Ho- gendoorn (Neptunus) en de Kok (ASC); Evertsen (Neptunus), de Leeuw (Xcr- xes) en Schaap (Donar); Konings (Xerxes), Benningshof (RFC), Hanse (RCH), Biesbrouck (RCH) en van Kiels- donk (Excelsior). Wat de overige wedstrijden betreft verwijzen we naar het voetbalprogram ma. Er is deze week druk gereden op de wielerbanen en op den weg. We heb ben in Noord-Holland o.m. gehad de Ronde van Alkmaar en de Ronde van Zaandam. Beide waren gebeurtenissen, welke in de belangstelling stonden van de massa. Er werd goed gereden en het succes was sportief gesproken zeer groot. En dat.zonder de groote kopstuk ken. We hebben geen Schulte, geen Pellenaars, geen Braspenninks en geen van Amsterdam gezien. En we hebben deze renners niet gemist. Integendeel, we waren eigenlijk een beetje geluk kig, dat ze erniet waren. Want nu was in beide gevallen de strijd geheel open; nu kregen andere renners een kans en voor die kans hebben zij ge vochten. En eerlijk gezegd, de deelnemers aan de beide Noordhollandsche rondes heb ben getoond, dat ook zij renners van klasse zijn en dat zij niet in de scha duw van de groote sterren behoeven te staan. Wu kunnen de „groote" renners dus missen en zeker kunnen we ze missen als ze rijden, zooals Schulte den laat- sten tijd rijdt. Hij is of niet in vorm, of hij gelooft het wel. Want als we de verschillende, verslagen lezen van de prestaties van Schulte, dan leeren we daar uit, dat hij nu eens een wedstrijd niet uitrijdt, dan weer, dat hij zit te sukkelen met lekke bandjes en daar door rondenlang uit de baan blijft en het slot van het liedje is, dat hét pu bliek er de dupe van wordt. De heeren vragen hooge. zeer hooge startgelden. Dat' ls misschien hun recht. Maar dan kan men ook eischen, dat zij zich geheel geven, dat zij too- nen, deze hooge gages waard te zijn. En daar lijkt het op het oogenblik niet op. o Over startgelden gesproken, is het wel zuiver, dat bij wegwedstrijden startgelden gegeven worden? Men weet het: de NWU bemoeit zich niet met deze toch zoo belangrijke materie. De organisatoren en de renners moeten dat onder elkaar maar uitkienen. Alkmaar en Zaandam gaven geen startgelden. De renr.érs moesten dus om de prijzen vechten en deden dat. Met als gevolg: verhoogde activiteit der renners en dus goede, bpeiende spoct. Ons dunkt, dat startgelden uit den booze zijn bij een ronde. Men geve den renners reisvergoeding, men verzekere hen, men verdeele verder de netto-in komsten tusschen renners en organisa toren. Dan blijft deze sport in goede' banen, dan blijft deze sport ook wer kelijk sport. En dat moet toch op den voorgrond staan. VOETBALPROGRAMMA. NVB-Bekér halve finales: Groene Ster—LSC; Willem II—PSV. Promotie res. 2e kl.: 't Gooi 2 Stormvogels 2. Promotie res. 3e kl.: KFC 3—WA 2; Alkm.' Boys 2Zandv. meeuwen 2. Competitie 2e kl. A: W.-Frisia-OSV. „N oordhollandsche". Strandvogels—MFC 2; Twisk—Andijk 2; SEW 3Sporters 2; Dirkshorn 2 VZV 2; Schagen 3Geel zw. 2; Helder 4—HRC 5; HRC 4—Helder 5. Wielrennen. DEBUUT VAN KLINK—DEYKERS TE WIERINGEN. Op de Wieringer wielerbaan zal Zon dagmiddag weer een wedstrijd verre den worden, waarbij het nieuwe plaatselijke koppel KlinkDeykers zijn debuut zal maken. Deykers verrichtte Zondag tn Utrecht heel goed werk, zoodat hun optreden met belangstel ling tegemoet gezien wordt. Gemakkelijk krijgen zij het daarbij niet. Zij zien zich n 1. tegenover de bes te baanrenners uit ons land geplaatst, n.1. Arie Van.VlietBoeyen, die weer geheel hersteld is, Van Amsterdam—V. d. Voort; Remkes—Groenewegen; Ma- tena—Helsllnga, bekend van de ver schillende zesdaagschen; OomsFranc ken en de Amsterdammers Loozer Piet Visser. Met elkaar dus weer een veld dat er zeer zeker zijn mag. Het zal stellig tot felle schermutselingen komen in den 60-K.M. koppelwedstrijd, die wordt voorafgegaan door tai van voorwed- strijden, waaronder de afvalwedstrijd en de 10 K.M. eigenkracht natuurlijk weer een plaats innemen. Verder zal Klink, die in Bergen op Zoom het acb- tervolgingstournooi heeft gewonnen, 't T wier'nSen moeten opnemen tegen Aad van Amsterdam, aan wien hij zeer zeker een zwaren tegenstander zal heb ben Plv hoofdredacteur TJ N. Adema, Alk- msar: chef van dienst Jac Broersen te Hoorn, kunst, letteren en wetenschappen H P van den Aardweg te Alkmaar; sport j Werkman te Alkmaar: prov. nieuws D A Klomp te Alkmrsr. Verantw voor de adv rubriek W. Rar getlie te Koog aan de Zaan; voor de plaatsel. adv.: Mej. F. Muller, Den Helder.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 2