SLAG OM VESTING EUROPA. Ontwikkeling van den strijd. Zwaartepunt in N.O.-Normandië. HET SCHERM GAAT OP! DAGBLAD VOOI Bij Trouville bruggehoofd van 20 km gevormd. Geallieerde mokerslagen smeden Europeesche eenheid. Verduister van 22.00-5.30 u. Landingsaciie omvai hei geheele ge bied iusschen Le Havre eh Cherbourg De sedert lang verwachte invasie der Britten en Amerika nen is, zoo Meldde Dinsdag het D.N.B., in de eerste morgenuren van den zesden Juni door het neerlaten van luchtlandingstroepen in het gebied van de uitmonding der Seine begonnen. Weldra was het duidelijk, dat de aanval op de Europee sche Westkust den geheelen kustsector tusschen Le Havre en Cherbourg omvatte. Het Duitsche anti-invasieapparaat werd onmiddellijk $1 'werking- gesteld, zoodra de eerste aanwijzingen voor de amphibie-operatie der tegenpartij merkbaar werden. Von Rundstedt gaf direct zijn bevelen, die snel werden opge volgd. Het succes was opmerkelijk: de vijand leed bui tengewoon zware verliezen. Verschillende landingsforma ties werden in de pan gehakt, een Britsche divisie val schermjagers werd zeer zwaar geteisterd en tal van andere formaties valschermjagers werden op het Nor- mandische schiereiland voor het grootste deel vernietigd. Verloop der gevechten. In de Seinebaai. Aan de kust van Normandië. Aanvalsfront heeft zich verbreed- Eierenroof en temperatuur..... DE INVASIE IN ENKELE WOORDEN. Oproep van maarschalk Pétain. Overvallen op leden van cle Landwacht. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.T, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 7 JUNI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 131, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie «ta r lef Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Schr.— Een goll van Engelsch-Ameri- kaansche terreur spoelt over Europa. Ita lië, Frankrijk, België, Nederland, Dultsch- land en de Balkan ondervinden dagelijks wat het zeggen wil, als „Christian Sol- diers met milde hand hun joodsch-plu- tocratische gaven ter „bevrijding" van den Europeesehen mensch op de bevol- king laten neerdalen in den vorm van bommen en boordwapenkogels. In een grauwe serie trekken namen als Rome, Marseille, Nice, Milaan, Turijn, Amiens, Lyon, Beauvais, Brussel, Leuven, Parijs, Hasselt. Charleroi, Luik, Verviers, Berlijn, Keulen. Aken, Orleans, Boeda pest, Belgrado. Mülhausen. Enschede, Nij megen, Roozendaal, den Haag in kranten berichten aan ons oog voorbij. Elke stad met haar tientallen, meer nog honderd tallen aan dooden en zwaar gewonden is een bloedige aanklacht tegen de moordpraktijken van deze schurken, die zich Christenen noemen. D LIJKBAAR volgt men den typisch jood- schen gedachtengang, dat door het murw maken der Europeesche volkeren de Duitsche weermacht uiteindelijk op de knieën komt. Merkwaardig is echter, dat het murw worden speciaal voorbehouden is aan diegenen, die een strijd wagen zonder daartoe ruggegraat tè bezitten. Zij komen uiteindelijk door gebrek aan in nerlijke kracht en aan een uitgestippeld doel net het laatste vleugje adem te kort, dat zij noodig hebben om de overwin ning uit het vuur te sleepen. Dat Duitschland, zijn verbondenen en zijn Europeesche vriiwilligers-contingen- ten dit gebrek niet 111 dem zal toch nu wel een ieder duidelijk zijn. Men weet waarvoor men vecht en men kent het uiteindelijk doel. Stel daartegenover de onderlinge twisten der geallieerden. De oneenigheid over de oorlogsdoelstelling bij het klaverblad Roosevelt, Churchlll. Stalin, de oneenigheid over de machts positie tusschen de Gaulle en Giraud, tusschen de Poolsche emigrantenkliek en Stalin-Churchilt-Roosevelt, tusschen Ba- doglio en zijn Amafikaansehe lastgevers, 't is slechts een kleine bloemlezing over den normalen democratischen strijd van allen tegen allen. n E oneenigheid tusschen de heeren is M thans weer met een nieuw thema uit gebreid. Zooals bekend heeft Engeland bij monde van zijn minister-president het voorstel tot vorming van 'n wereld-raad. na den oorlog, gedaan. Dït lichaam zou dan een controleerende raad zijn, be staande uit 4 of 5' van de groote mogend heden. Een zekere heer van Kleffens, de opinie der kleine mogendheden weer gevende, meent het echter niet waar schijnlijk te achten, dat er een poging zou worden gedaan om de uitsluitende controle van het na-oorlogsche bestel in handen te geven van Amerika. Groot- Brittannië, de Sovjet-Unie en China en, zooals verondersteld mag worden, aan Frankrijk, na het herstel van dezen staat. Geen enkele dergelijke stap zou de actieve ondersteuning hebben der klei nere mogendheden, die een gezamenlijke bevolking van vele tientallen millioenen tellen. De jervaring van dezen en vorige oorlogen toont, dat de werkelijke leiding der operaties in weinige handen ligt, maar wanneer de eigenlijke oorlogvoering voor bij is en het er om gaat, vorm te geven aarr een politiek en deze uit te voeren, dan staat de zaak er heel anders voor. aldus de heer van Kleffens. 'De last van den oorlog drukt niet minder en dikwijl* zelfs schrijnender op de kleine staten dan op de groote. Daarom lijkt het rede lijk, dat deze kleine staten de'hun toe komende stem hebben bij elke poging tot het voorkomen van porlogen. De ge dragen lasten vragen om dienovereen komstige vertegenwoordiging. De heer van Kleffens zeide voorts. dat hij er van zelfsprekend geen voorstander van was. dat alle kleinere naties te allen tilde vertegenwoordigd zouden zijn in alle na- oorlogsche organen Er zou echter een systeem van wisseling uitgedacht kunnen worden, waardoor de kleinere staten beurtelings hun plaats in zouden kun- men 1 nemen naast de groote mogendheden dm dan bij voortduring vertegenwoordigd zouden zijn, indien zij dit wenschen. ALS wii even in de herinnering de rede van den Rijkscommissaris terugroepen, die door hem ter gelegenheid van den verjaardag van den Führer te Nijmegen werd uitgesproken,, dan valt het op. dat Duitschland t.a.v. de kleipe staten na den oorlog een gansch andere houding in zal nemen. Dr. Seyss-Inquart zeide toen o.a.: „Overigens echter vormt het groote aantal Europeesche staten, waarin z'ch Nederlanders, Vlamingen. Noren, De nen Slowaken, Hongaren Roemenen, Franschen en Italianen bevinden, als mede de neutralen, als die zich willen aansluiten, een gemeenschap die reeds wegens haar riikdommenverscheidenheid en vormen de mogelijkheid b^zit om met behoud van ieders eigen ahrd een harmonische gemeenschap van gelijk waardige deelen te vormen." De tegenstelling van opvatting t.a.v. de plaats der kleine staten na den oorlog is hiermede niet alleen gesignaleerd, doch zi1 wijst tevens op de groote verantwoor delijkheid die Duitschland t.a.v. het Euro peesche bestel koestert. Hiertegenover staat de onderdrukking, die de gropte democratische mogendheden voornemens zijn met betrekking tot de kleinere staten van Europa, in geval de Geallieerden hun pogingen om Europa te overmeesteren bekroond zien MEN vergete echter aan de overzijde van Kanaal en Atlantischen Oce aan niet, dat deze pogingen in den vorm van vernietiging der burgerbevolking mokerslagen zijn. die de Europeesche een heid smeden. De stemmen uit de ver schillende zwaar geteisterde gebieden van Europa roepen niet meer hoera, als zij het groote getal der slachtoffers verne men. Integendeel, het gelijke leed brengt de massa gezamenlijk niet alleen in haar haat tegen den vernietiger, doch veel meer nog in haar verlangen naar een heid, om aap de methoden der geallieer den 't. hoofd te kunnen bieden, waarbij Duitschland als verdediger der Europee- sche grenzen vanzelfsprekend de leiding heeft De invasie zal deze eenheid steeds meer doen groeien, omdat vele landen van Europa gezamenlijk nog door een poel van ellende zullen moeten schulden, ten einde Europa zijn cultuur, en het leven van zijn Volken voor den stormloop der barbaren te vrijwaren. Telegram van Mussert aan den Führer. De Leider heeft aan den Führer het volgende telegram gezonden: „FÜHRER. Nu de invasie begonnen is. is het mij een behoefte u, mijn Führer. te zeggen, dat alle Nederiandsche Na tionaal-Socialisten in trouw en lots verbondenheid op leven en dood aan uw zijde staan. Het gaat om het zijn of niet ztfn van Europa. Wij vormen een eenheid en aan de spits van deze eenheid staat u, mijn Führer. Zoo zien wij u als den Führer van geheel Europa en wii vertrouwen, dat God ons in dezen strijd bijstaat. Ons geloof en ons vertrouwen zijn onwrikbaar. (w.g.) MUSSERT". 8 Juni: Zon op 5.18 u., 22'°° laan onder 6.54 u.» op 23.43 u. Terwijl de zwaartepunten van de luchtlandingsaanvallen in het geheele gebied van Normandië, alsmede bij de belangrijkste riivieruit- mondingen In de Baai van de Seine lagen, begon tusschen de uitmon ding van de Seine en van de Vire over een breed front een amphibie- operatie van grooten omvang. Ongeveer 20 km. ten westen van Le Havre werden valschermtroepen neergelaten en terzelfdertijd gingen vijandelijke formaties aan land. De actie streefde blijkbaar naar een tweeledig doel: in de eerste plaats wilde het geallieerde opperbervel de uitmondingen der rivieren tusschen Le Havre en Cherbourg gebruiken om hier bruggehoofden te vormen en ten tweede wenschte men een aantal geschikte vliegvelden te veroveren om vervolgens met vrachtzweefvliegtuigen en groote trans portvliegtuigen nieuwe troepen met zware wapens door de lucht te kunnen aanvoeren Wij zullen thans hier een over zicht geven van de gevechtshan delingen aan de hand van de be richten, die wij in den loop van gisteren en vandaag ontvingen. Zooals wij nog in een deel der vorige edities konden opnemen, begon de strijd op verschillende punten tegelijk. Terwijl sterke formaties vijandelijke bommen werpers de gebieden van Calais en Duinkerken aanvielen, werd de haven van Le Havre vanuit zee gebombardeerd, terwijl vloot- strijdkrachten der Duitsche ma rine voor de kust den strijd aan bonden met vijandelijke lan dingsschepen. Op het noordelijke punt van het schiereiland Normandië wer den vervolgens valschermtroe pen neergelaten, evenals bij Le Havre. Spoedig bleek, dat het zwaartepunt van de luchtlandingsaanvallen in het geheele gebied van Normandië, als mede aan de baai van de Seine lag en reeds vroeg kon gezegd worden, dat de aanval dan geheelen kustsector tus schen Le Havre en Cherbourg omvatte Over een breed front tusschen de monden van de Seine en de Vire be gon daarna een amphibie-operatie van grooten omvang, waaraan behalve tal rijke landingsvaartuigen van verschil lend type ook lichte vlootstrijdkrach- ten der geallieerden in aanzienlijken omvang deelnamen Zoo werden bij den mond van de Seine zes zware oorlogs schepen en twintig torpedojagers waargenomen, waarmee de Duitsche kustbatterijen den strijd opnamen. De in het gebied vdh de Seine-baai vanuit de lucht en vanuit zee aan land gegane Britsch-Amerikaansche invasie- troepen werden in de ochtendscheme ring van den zesden Juni nog versterkt De tusschen de monding van de Orne en Vire liggende landingsbooten legden een nevelgordijn om zich te onttrekken aan den onmiddellijk in actie komen den Duitschen afweer. Sterke forma ties vijandelijke vliegtuigen bombar deerden voortdurend het gebied van de Vire-monding. Verscheidene zware slagschepen beschoten eveneens de kust om groepen van elk dertig tot veertig booten het landen mogelijk te maken. Dc actie streefde blijkbaar naar een tweeledig doel: in de eerste plaats wilde het Geallieerde op perbevel de uitmondingen der rivie ren tusschen Le Havre en Cherbourg gebruiken, om hier, beschermd door vaste bruggenhoofden, nieuwe aan- valsfórmaties met zware wapens aan land te kunnen zetten. Hiertoe werden de Amerikaansche en Britsche formaties valschermtroe pen in dit gebied, vooral aan weerszij den van de uitmonding van de Seine, op de plaats waar de Orne uitmondt en aan den benedenloop van de Vire in den strijd geworpen, terwijl tevens talrijke landingsvaartuigen in samen werking met lichte vlootstrijdkrach- ten van zee uit dezelfde gebieden forceerden om in den Atl3ntischen wal daar ter plaatse in samenwer king met valschermtroepen een bres te slaan. Bovendien hadden de luchtlan dingsaanvallen op Normandië, die volgens de totdusver ontvangen rap porten, over een groote uitgestrekt heid worden ondernomen, schijnbaar ten doel hier een aantal geschikte vliegvelden In handen der geallieer den te brengen om vervolgens met vrachtzweefvliegtuigen en andere groote transportvliegtuigen nieuwe troepen met zware wapens door Ce lucht te kunnen aanvoeren. Deze for maties zonden dan tot taak hebben het Normandische schiereiland naar het zuiden af te grendelen en boven dien zoo snel mogelijk de haven Cherbourg te bezetten. Voor het geval, dat de stormloop op de vesting Cherbourg zou geluk ken, zou het geallieerde opperbevel dan nieuwe r aanvaldivisies met troe pentransportschepen en groote vrachtschepen aan land kunnen zet ten. Over de gevechten in de Sein^aai meldde het Interinf. in den loop Van den dag nog: In het zeegebied ten westen van ISe Havre concentreerde zich bij het aan breken van den dag ean sterke vijan delijke formatie. In het midden van deze formatie lagen talrijke landings vaartuigen met een inhoud varieerende tot ongeveer drieduizend ton, vergezeld door een groot aantal kleinere lan- dmgsbooten. De landingsformatie was op beide flanken door zware vijande lijke vlootstrijdkrachten beschermd Aan.de oostelijke flank lagen zes slag schepen alsmede 20 torpedojagers. De westelijke flank werd beschermd door een soortgelijke formatie. Tegen deze geheele vijandelijke for matie werd een Duitsche torpedoboot- flottielje in (Jen strijd geworpen. Deze booten vielen den vijand, die wat het aantal schepen en de gevechtskracht betreft ver overmachtig was, dapper en heldhaftig aan. Bij de nadering van onze booten legden de vijandelijke vlootstrijdkracehtan een gordijn van kunstmatige 'nevel. Snelle vaartuigen zooals torpedojagers en motortorpedo- booten voeren -rondom de landings vaartuigen en nevelden deze in. De inneveling werd door talrijke vliegtui gen gesteund, die in scheervlucht dicht boven de oppervlakte van zee nevel- golven rondom de vijandelijke formatie legden. De Duitsche booten voeren tot aan de nevelzöne op en vunrden op den vijand al haar torpedo's en al haar artilleriemunitie af. De vijandelijke vlootstrijdkrachten en landingsvaar tuigen lagen In de nevelzöne zoo dicht op elkaar, dat zij door torpedo- en artillerietreffers zware verliezen leden. De Duitsche booten werden uit den nevel z)vaar beschoten, doch zij'braken den ongeljjken strijd eerst af toen alle munitie was verbruikt. Zfl deden vervolgens zonder eigen verliezen een Dultsch steunpunt aan voor het bijvullen van de munitie- voorraden. Tegelijkertijd vielen patrouillevaar tuigen van de in dezen sector liggende beveiligingsdivisie op andere plaatsen van de Seinebaai, den ver overmach- tigan vijand aan. Zij leverden met hun beperkte wapenen een dapperen en heldhaftigen strijd, tijdens welke ook een Duitsch vaartuig zonk. Kustbat terijen van de marine en van het leger mengden zich in den strijd. Een batte rij der marine bracht een groot vijan delijk vaartuig tot zinken. Andere ver liezen van den vijand, die beslist zijn ontstaan, konden in verband met den nevel niet worden waargenomen. Het zwaartepunt van de landingen van zee uit en dat van het optreden der valschermjagers lag in het noord oostelijk deel van Normandië. Terwijl sterke Amerikaansche valschermstrijd krachten in de nabijheid van de plaats Barfleur omlaag sprongen begon in het gebied St. Vaast la Hogue een massale landingsactie met steun van aanzien lijke zeestrijdkrac-hten. Bij de afweer van deze landingsoperaties werden een kruiser en een groot met 'troepen ge laden landingsschip tot zinken ge bracht. Andere amphibieoperaties wer den ondernomen tegen den mond van de Vire en den mond van de Orne. In beide gevallen werden ongeveer tach- tig%landingsvaartuigen van zeer uiteen- loopende grootte waargenomen. Ean groep van ongeveer 200 kleinere lan dingsvaartuigen in het zeegebied ten hoorden van Le Havre is niet in actie gekomen. Het zwaartepunt der geallieerde luchtlandingsoperaties lag behalve bij Barfleur bij Carentan aan den mond van de Orne, ten noordoosten van Caen en tusschen de mondingen van Seine en Orne. Zware verliezen van den vjjand De in het oostelijke deel van het schiereiland Coritentin neergelaten 'Amerikaansche luchtlandingstroepen werden reeds vóór de landing door den Duitschen afweer gegrepen, hoe wel de vijand de onderneming door het aan land zetten van rond honderd landingsbootan iets, meer oostelijk trachtte te steunen. Ook de vijande lijke marine-eenheden, die met afwisse lenden koers in de Baai van de Seine opereerden, werden reeds in volle zee door de Duitsche marine-artillerie on der vuur genomen, die in haar sterke stellingen van den Atlantikwal! door voortdurende luchtaanvallen, noch door het beschieten met brisant-, roos- ?n nevelgranaten het zwijgen kon worden opgelegd. Zij plaatste talrijke treffers op groote vijandelijke schepen. De Anglo-Amerikanen bombardeerden voorts het steunpunt Arromanches en vielen ook de geheele kuststrook van de Seinebaai voortdurend van de lucht uit aan. Ook de in het gebied van de uitmonding van de Orne neergelaten Britsche valschermjagers leden zeer zware verliezen. Onderdeel au biervan geraakten in mijnenvelden en werden door de ontploffende mijnen vernietigd. Latere berichten Hot aanvalsfront der Britsche en Amerikaansche invasietroepen heeft zich, naar 't DNB verneemt, Dinsdag middag verbreed. Terwijl aan weers kanten van Caen de zware gevechten met buitengewoon zware verliezen voor de aanvallers voortduren, waarbij de vijand ook de eerste aan land ge brachte pantserwagens in het vuur bracht, viel «de vijand met andere ster ke landingsstrijdkrachten het gebied van Carentan aan. Ook op de Kanaal eilanden Jersey en Guernsey werden valschermjagers neergelaten. Behalve in de Baai van de Seine opereeren sterke formaties Britsche vliegtuigen ook voor de kust tbsschen Calais en Duinkerken. De Duitsche af weer is echter overal paraat. In weer wil van voortdurende luchtaanvallen op de kuststeunpunten en achter- waartsche verbindingen levert hij den vijand, die thans de volledige kracht van den Atlantikwall ondervindt, op alle punten zwaren strijd. 35 pantsers vernietigd. De Duitsche gevechtsformaties, die tot den tegenaanval zijn overgegaan, hebben nabij Asnelles, ongeveer in het midden van de Baai van de Seine. tot Dinsdagmiddag alleen in dit beperkte gebied, 35 zware vijandelijke pantser wagens. die de vijand slechts met de grootste moeite en onder krachtig artil lerievuur aan land kon brengen, ver nietigd. De nog steeds voortdurende landingen staan ononderbroken onder Duitsch vuur. Ook de versperringen voor het strand bemoeilijken de lan ding van den vijand buitengewoon. In het gebied ten oosten van Cher bourg maken de massale tegenaanval len van de Duitsche troepen goede vorderingen. Baai van St. Malo volgende doel? In Duitsche militaire kringen neemt men aan, dat' de invasieoperaties bin nenkort tot een breedere kuststrook zullen worden uitgebreid. In het bij zonder houdt men ln de Baal van St. Malo rekening met een poging tot krachtiger aanvallen op den Atlantik wall, die ongetwijfeld ook ln den vorm van gecombineerde zee- en luchtlan- dingsmanoeuvres zullen worden uitge voerd. Een aanval op dit gebied zou den geallieerden des te aanlokkelijker kunnen lijken, omdat zich in de Baai van St. Malo dg bekende Kanaal eilanden Guernsey. Jersey en Sark bevinden, die tot Juni 1940 de Engel- sche aanspraken op het West-Fran- sche kustgebied vertegenwoordigden. Het is ook denkbaar, dat de Angelsak sische invasiepogingen zich tot het kustgebied tusschen de monden van Somme en Seine zullen uitbrei den. Een rechtstreeksche aanval op de kuststrook van Boulogne tot Calais, die het dichtst bij de Britsche eilan den ligt, wordt op het oogenblik nog niet verwacht. „De verwachte gebeurtenis begint thans werkelijkheid te wordenal dus de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben. Uit de faze der voorbereiding Is de in vasie in het stadium der verwezenlij king gekomen. Dat bewijst, hoe Juist de Duitsche leiding den toestand heeft beoordeeld en hoe goed zij er aan deed zich niet te laten afleiden door periferische verschijnselen en manoeu vres van de tegenpartij, doch sedert jaar en dag haar aandacht ln hoofd zaak gevestigd te houden op het bol werk, dat voor de beslissing, waarnaar de Anglo-Amerikanen streefden, al leen van belang was. Het Duitsche anti-lnvasie-apparaat ls in werking gesteld, zoodra de eerste aan wijzingen voor de amphibie-operatie der tegenpartij merkbaar werden. Generaal- veldmaarschalk Von Rundstedt heeft on middellijk de desbetreffende bevelen, die voor dit geval reeds sedert lang waren voorbereid en gereed lagen, gegeven. De factor van verrassing en die van camou flage zijn reeds van tevoren uitgescha keld. Op grond van de Duitsche publi caties van den laatsten tijd zal men mo gen zeggen, dat in het bijzonder ln de gebieden, welke de vijand voor het begin van zijn invasie-onderneming heeft geko zen, door de Dultschers alles was voor bereid, ja, dat men daarheen ln zekeren zin reeds de militaire kracht verlegd zal hebben. In elk geval gaat het scherm op voor een van de meest dramatische be drijven der oorlogsgeschiedenis. De Anglo-Amerikanen zijn thans als acteurs in het waarschijnlijk bloedigste drama op het West-Europeesche tooneel versche nen. Voorioopig kan daaromtrent slechts verklaard worden, dat de Duitsche lei ding, strikt genomen bereikt heeft, waar naar zij streefde, n.1. met verwaarloozing van vele andere militaire overwegingen hun westelijke tegenstanders Juist in djt gebied tot den strijd te dwingen. Aan 't verder verloop der gebeurtenissen moet worden overgelaten, wat het eindresultaat zal zijn. De Duitsche militairen zijn op vallend vol vertrouwen en in besten vorm. De wapens zullen spreken! In de Wilhelmstrasse heeft men het met levendige voldoening begroet, dat Engeland en Amerika thans eindelijk tot de invasiepoging zijn overgegaan. Men wijst er nog eens op. dat men reeds lang op deze gebeurtenis, gewacht heeft, die thans onder den druk van Stalin einde lijk plaats vond. Blijkbaar heeft men de bezetting van Rome als aanleiding geno men voor het riskeeren van de landing in West-Europa. Ten aanzien van de voorgeschiedenis van deze invasiepoging verklaarde de woordvoerder van het ministerie vrfn Ergens in onze provincie ligt een stad, die een park bezit, waar pau wen en kalkoenen her en der hun eieren gelegd hadden. Ik begrijp, dat menigeen liever gezien had, dat het geen pauwen en kalkoenen, doch kippen geweest waren. Maar de olifant met de groote snuit heeft nu eenmaal al lang geleden het sprookje van de hen met de gouden eieren uitgebla zen, en sprookjes beleeft men te genwoordig niet meer. De pluimgraaf, die trouw en met liefde surveilleerde, hoorde den eenen avond in vele eieren, we"e op barsten stonden, al piepend le ven den volgenden ochtend ech ter waren niet minder dan 32 stuks geroofd, uit loutere vernielzucht. Men heeft de daders reeds te pakken. Lieve, veelbelovende kna pen van acht tot twaalf jaar. Het is te hopen, dat de papa's of mama's op solide wijze dezelfde procedure volgen, die het te broeden ei van noode heeft en hun snoezige kinder tjes op de daarvoor bij uitstek ge schikte plaats behoorlijk op tem peratuur brengen. U begrijpt me wel. misschien dat dan de kwa de streken er eens en voor altijd uitgebroed worden. V OVIDIUS i buitenlandsche zaken, dat de laatste maanden tegen Duitschland en geheel Europa een zenuwoorlog was ontketend, die zonder weerga is. Daarop ls de bom- oorlog gevolgd, die ten doel -had het Europeesche volk murw te maken en te verpletteren Men heeft ons niet slap ge maakt. aldus de woordvoerder, integen deel, thans bezielen een des te grootere vastberadenheid en moed volk en front, om nu eindelijk met de Anglo-Amerika nen een reeds lang openstaande rekening te vereffenen. Thans hebben de wapens het woord. Diplomatie en politiek moe ten zwijgen. Doch het is goed te herinne ren aan alle -doelen en illusies, welke de tegenpartij met deze invasiepoging ver bindt. Niemand kan zeggen wanneer het drama, dat gisternacht begon, zijn hoog tepunt nadert. Doch er bestaat reeds thans volkomen zekerheid over den afloop daarvan. Opperbevelhebber der Duitsche troepen Generaal-veldmasrschalk Von Rundstedt. Opperbevelhebber der geallieerde troepen generaal Fisenhower. 6 Juni, in de morgenuren, begon de invasie. De kuststreek tusschen Le ïïavre en Cherbourg het voorloopige doel der geallieerden. Duitsche kustbatterijen en lichte marine-eenheden vallen den vijand aan. Groote verliezen der Anglo-Amerlkanen. Verschillende formaties valschermtrbepen vernietigd. Vijandelijke landingsbooten in den grond ge boord. Duitscbe volk blijft kalm en ls vol vertrouwen. Mussert zendt een. telegram van trouw aan Hitier. t Oproep van maarschalk Pétain aan de Fransche bevolking, om slechts bevelen der regeering te gehoorzamen. Quisling: Op dit beslissende oogenblik behoort elke Europeaan te V' gif fen, dat het gaat om de vrijheid en het bestaan der Europeesche volkeien. Pawelitsj: Deze invasie wordt door het Kroatische volk opgevat^ aPof men het van zijn eigen staat wil berooven en aan andere volken onderdaJg zou willen maken. Daarom is het Kroatische volk bereid voor den gemèe- schappelijken strijd bij elke invasie. Tuka: De harten van alle ware Europeanen zijn thans bfl de Duitsoht soldaten en hun bondgenooten, ook die der Slowaken. Neditsj, de „Vader der Serven": In ieder geval zal de rekening van Londen fout zijn, volgens welke Servië en de Serven zouden deelnemen aan een met de invasie gepaard gaande opstandige beweging op den Balkan. Maarschalk Pétain heeft Dinsdag middag in verband met het begin der invasie over den omroep een oproep van den volgenden inhoud tot het Fransche volk gericht: „De Duitsche en Angelsaksische le gers zijn op onzen grond met elkan der in contact. Frankrijk wordt dus tot slagveld". Vervolgens zeide Petain: „Fran schen, verergert ons ongeluk niet door daden, die tragische represailles over u zouden" kunnen brengen. De onschuldige Fransche bevolking zou de gevolgen dragen. Luistert niet naar degenen, die door de poging, van onzen nood gebruik te maken, 't land ln het ongeluk zouden storten. Slechts door het bewaren van de strengste discipline kan Frankrijk ge-ed worden. Gehoorzaamt dus aan de bevelen der regeering. Laat elk zijn plicht vervullen. De omstandig heden van den slag zullen het Duit sche leger wellicht aanleiding geven tot het nemen van bijzondere maat regelen in de gevechtszones. Schikt u in deze noodzakelijkheid. In het be lang van uw redding beveel ik u dat dringend aan. Ik bezweer u, Fran schen, overal te denken aan het doo- delijk gevaar, dat ons land zou loo- pen, als deze plechtige waarschuwing niet zou worden opgevolgd." Volledig afweersucces bij St. Vaast de la Hogue. (Interinf.) - Voorzoover het re sultaat der Duitlche maatregelen tegen den grooten Anglo-Ameri- kaanschen aanval op de Europee sche westkust op 6 Juni tot laat in den middag kan worden overzien, kan de Duitsche leiding op een breed front een volledig afweersuc ces boeken. Ondanks het massale gebruik van landingsscheepsruimte van alle beschikbare types, ver scheidene honderden oorlogsschepen en een heele armada van val schermvliegtuigen en vrachtzweef toestellen. is het den geallieerden strijdkrachten alleen in het kustge bied tusschen Villers sur Mer en Trouville gelukt een bruggenhoofd ter lengte van ongeveer 20 km en enkele kilometers diep, te vormen, dat ondanks het ontbieden der groep zware slagschepen uit de Wateren van Le Havre reeds naar alle kanten doeltreffend kon wor den afgegrendeld en plaatseljjk zelfs reeds vernauwd Alle andere door amphibieoperaties gevormde landingshoofden in het ge bied van de mondingen va* de Orne en de Vire zijn door den krachtigen tegenaanval der Duitsche beveiligings formaties vernietigd. Het belangrijkste afweersucces echter moet geacht wor den het uiteenslaan van de groote ge allieerde landingsonderneming bij St. Vaast de la Hogue. De geallieerde operaties in dit gebied waren opgebouwd op de veronderstel ling dat het bij Barfleur en St. Vaast de la Hogue neergedaalden formaties valschermjagers zou gelukken de Duit sche kustverdediging uit te schakelen en daarmede den weg vrij te maken voor een landingsoperatie in grooten stijl. Door het harde en bliksemsnelle ingrijpen van het garnizoen van den Atlantik-wall werden echter de beide groepen Valschermjagers elk ter sterk te van ongeveer een regiment, bij Bar fleur en St. Vaast de la Hogue reeds terstond na het neerdalen vernietigd, zoodat de verdedigings-installaties in dan noordoosthoek van Normandië volledig paraat voor den afweer waren, toen ongeveer twee uur later ruim 200 groote landingsvaartuigen onder vuur- dekking van verscheidene kruisers en talrijke torpedojagers verschenen om in de haven van St. Vaast de la Hogue hun aanvalsformaties aan land te bren gen. Zij werden reeds verscheidene kilometers vóór den ingang van de ha ven door de dekkende salvo's van zware Duitsche kustbatterijen gegrepen en verloren ondanks feilen tegenstand reeds in de vroege ochtenduren een kruiser en een groot volledig beladen landingsschip, welke beide bodems na voltreffers uit elkaar sprongen en in enkele minuten zonken. De geallieerde scheepsformatie zette desondanks haar pogingen om de kust te bereiken voort doch zag zich nog laat in den Dinsdag ochtend na talrijke andere voltreffers, vooral op landingsvaartuigen, met de zwaarste bloedige verliezen gedwon gen, de onderneming stop te zetten en haar stevens te wenden, na zich in een nevel gehuld te hebben. Van de luchtlandingstroepen die tusschen Le Havre en Cherbourg neer geworpen waren, handhaafde zich in den loop van den middag nog slechts een sterke formatie, die er in geslaagd was, zich te nestelen ter weerszijden van den weg CarentanValognes. Deze .formatie is in den loop van den Dins dag verder door de lucht versterkt en naar het schijnt is hier de hoofdmassa neergekomen van de door gesleepte zweeftoestellen reeds in de ochtend uren in den strijd geworpen luchtlan dingseenheden. Naar verluidt worden langs den weg Carentan—Valognes ver-' bitterde gevechten geleverd. In den nacht van 20 op 21 Mei 1944 zijn te Berkhout bij het op brengen van personen de leden van de landwacht 1. Boeke Braaksma, geboren 3 April 1900 te Menalduma- deel, wonende te Haarlem Brou werstraat 140; 2. Arie Groot, gebo ren 2 October 1899, los werkman, door tot dusver onbekend gebleven personen doodgeschoten. Op 1 Juni 1944 werden bij de con trole van persoonsbewijzen te Wes terblokker eveneens door on bekende daders twee leden van de landwacht doodgeschoten en een ge wond. De vermoorden zijn: 1. Cor- nelis Molenaar, geboren 10 Decem ber 1917 te Abbekerk, fruitkweeker, woonachtig te Blokker. Bangert 273; 2. Gerard Renooy, geboren 12 Juni 1915 te Zwaag, transportarbei der, wonende te Zwaag. Bij het beantwoorden der schoten werd een der terroristen zwaar ge wond. Door zijn kameraden werd hij met een schot in het hoofd ge dood. Het betreft hier een inwoner uit Berkhout. Gewond werd het lid van de landwacht en tuinier Haavok de Vos, geboren 24 Septem ber 1878 te Enkhuizen, wonende te Westerblokker. Op 2 Juni 1944 omstreeks 9 uur werd het lid van de landwacht Leonard Allte Jacobus Hendrlcus Hans Tuljtiergen te Amsterdam door 3 schoten niet levensgevaarlijk ge wond.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1