Hevige strijd om de stad Ca en. DAGBLAD VOOR Tal van nieuwe luchtlandingen. Bruggehoofden in Frankrijk uiteengeslagen. Opluchting bij het Duitsche volk. INVASIEFRONT. Bruggehoofd bij de Orne verbreed. Nieuwe divisie valschermtroepen in den sirijd geworpen. Terwijl over de gevechten aan het landingshoofd ten noorden van Caen en ten noordoosten van Bayeux nog geen nieuwe berichten werden ontvangen, wordt over de positie van de ten zuiden van Carentan en Valognes neer gelaten valschermeenheden bekend, dat zij in een gecon- centreerden aanval op een zeer klein gebied konden worden opeengedrongen. Zij leden daarbij zeer bloedige verliezen. Tweede bruggehoofd. Brandpunt naar Normandië verlegd. KEURINGEN. Meer landingsoperaties verwacht. VRIJE VAART VOOR EUROPA. Gekochte wijsheid.. Verduister van 22.00-5.30 u. Zware verliezen ter zee en te land. Bij Rome nieuwe aanvallen den vijand. van Amerikanen waren te laat Generaal Dittmar over de invasie. De 7000e inwoner van Wieringen. Het verlangde de Invasie. Landingsconvooi onder vuur genomen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 8345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 8 JUNI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 132 2 pagina's. Hoofdredacteur: 'H. M. C. SCHR5DER, Alkmaar. Deze Conrant verschijnt dagelijks. Advertentie - t a riet: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Daarentegen werd bet bruggehoofd aan weerszijden van den mond van de Orne en in het gebied ten westen daarvan verbreed tot onge veer 34 km., terivyl de diepte op enkele plaatsen 19 km. bedroeg. Hoewel de vijandelijke strijdkrachten daar aanzienlijk versterkt wer den, gelukte het niet, de stad Caen in het bruggehoofd te betrekken. Ook herhaaldelijk met pantserwagens ondernomen aanvallen in de rich ting van Bayeux mislukten. Hoewel het den geallieerden gelukt was binnen de stelling van het bruggehoofd van veiligen afstand met de zware kalibers artillerie van hun slagschepen alles tot zwijgen te brengen, handhaafden zich talrijke Duit- sche steunpunten, zoowel aan den mond van de Orne als in het gebied ten westen daarvan. De Duitsche steunpuntbezettingen konden alle aanvallen op hun kazematstelling afslaan en den Britten met hun auto matische wapens groote verliezen toebrengen. men zich van elk oordeel over de ver dere ontwikkeling. Men geeft te ver staan, dat er eenige weken voorbij zullen gaan, voor het mogelijk is, een definitief oordeel over de kansen van de invasie uit te spreken. De ge allieerden beschikken over enorme krachten, zoowel ter zee als in de Jucht, terwijl zij in -Afrika en Italië veel ervaring hebben opgedaan met landingsoperaties. Reeds het eerste be gin der invasie heeft aangetoond, dat het hun ernst is en dat zij niet zullen terugschrikken voor de zwaarste of fers. Behalve een sterke oorlogsvloot en' schier ontelbare kleine vaartuigen voor alerlei doeleinden hebben zij vierduizend groote transportschepen ingezet voor het overbrengen van man schappen en wapenen. Gevangenenkampen te Rouaan. Een der eerste kampen voor de bij de invasie gevangen genomen Engel- schen en Amerikanen werd te Rouaan opgericht. Toen de gevangen genomen Britten en Canadeezen dit kamp wer den binnengebracht, ontstonden er op den weg derwaarts incidenten met de bevolkipg, die in de gevangenen de verwekkers zag van de zware ver woestingen, welke de Engelsch-Ame- rikaansche luchtbombardementen in de oude stad Rouaan hebben aange- Een tweede bruggehoofd, dat echter minder breed en diep is, en dus geen bewegingen van grooteren omvang toelaat, hebben de Britten onder bescherming van hun zware scheepsartillerie ge vormd ten noordwesten van Bayeux, tusschen de kustplaatsen Russy en Berville sur Mer, ter wijl een ten noorden van Bayeux gelande Britsche gevechtsgroep volkomen in de pan gehakt werd, waarbij 35 pantserwagens stukge schoten werden. Herhaalde pogingen om van dit landingshoofd uit contact tot stand te brengen met de in het gebied van den mond van de Vire ge daalde valschermjagers mislukten, daar deze valschermeenheden in- tusschen konden vernietigd wor den. Van eenige beteekenis is bij den huidigen stand van zaken naast het Britsche bruggehoofd aan den mond van de Orne nog slechts een Ameri- kaansche gevechtsgroep, die zich, zoo als gemeld, in Normandië heeft ge nesteld. Deze bestaat uit de 82ste en 101ste Amerikaansche luchtlandings divisie. Hoewel zij voortdurend ver sterkingen ontvangt, kon zij toch door de plaatselijke Duitsche strijdkrachten reeds op een belangrijk nauwer ge bied ineengedrukt worden. Op het oogenblik worden met deze groep le vendige gevechten gevoerd nabij St. Mere Eglise. Alle andere streken van het gebied, waarin de groote Ameri- kaansch-Britsche aanvallen geschie den, bevinden zich stevig in Duitsche handen. 4000 transportschepen. Voorzoover Dinsdagavond te Berlijn viel na te gaan, was de stand der in vasie als volgt: Het geheel der opera ties speelt zich af aan een front van 400 km., van de Normandische eilan den tot Duinkerken. Generaal Montgomery, die het bevel voert over de landingstroepen, legt tot nu toe het zwaartepunt bij Le Havre. Aangézien er echter nog zeer sterke scheepsconcentraties voor Duinkerken en Cherbourg, Calais en Boulogne liggen, is het niet onmoge lijk, dat dit zwaartepunt wordt ver legd. De voornaamste landingen heb ben plaats gehad tusschen het Nor- mandisch schiereiland en Le Havre, dus in de Seine-Baai. Van Duitsche miltaire zijde onthoudt richt. Naar gisteravond bekend werd, is het een snelle Duitsche formatie gelukt de Britsche bruggehoofd- positie op den oostcljjken oever der monding van de Orne in te druk ken en de ingesloten bemanning van een Duitsch steunpunt, dat zich dertig uur had gehandhaafd tegen over herhaaldr aanvallen van de Britten, los te slaan. De Duitsche aanval, die de leiding van het Britsche bruggehoofd volledig over rompelde, werd uitgevoerd over een moerassige beekvlakte en be reikte zeer snel het kustterrein aan dd rechterzijde van de monding der Orne. Na de bevrijding van het Duit sche steunpunt baande de formatie zich op den oostelijken oever van de Orne stroomopwaarts van de Orne een weg, waarbij talrijke ge vangenen en een aanzienlijke buit aan wapenen konden worden bin nengebracht. Bij onze Vrijwilligers. Een stoottroep keert na een succesvolle onderneming naar de comoagnie terug Ify PK K. Jeritsch/O/H/P m Tot dusver zijn in den loop van Woensdag vijf Anglo-Amcrikaansche divisies in den strijd geworpen. Van de rond tachtig divisies die de Amerikaansche opperbevelheb ber generaal Eisenhower op het oogenblik in Groot-Brittanje en Schotland in het geheel tot zijn beschikking heeft, is derhalve slechts een deel in den strijd ge bracht, zoodat rekening gehouden moet worden met de waarschijnlijk heid van verdere landingsoperaties, doch pas wanneer de eerste phase van het geheele aanvalsplan in Amerikaansch—Britschen zin tot een bevredigend punt is gekomen. De tot dusver bereikte resultaten zijn daartoe in ieder opzicht onvol doende. Hoewel het den Britten gelukt is aan de monding -van de Orne ■en ten westen daarvan een brugge hoofd te vormen, toch is voor de ontworpen operatie over een groot ge bied de uitgestrektheid en diepte daarvan nog volstrekt onvoldoende. In het bijzonder moet erop gewezen wor den, dat de geallieerden nog niet over een haven beschikken voor het lossen van groote schepen. net SS-Erzatekommando deeU mede: ,d teneinde gekeurd te worden Iedere gezonde Nederlander kan zien mersf00rt. Landstorm Nederland, voc* de Waffen-SS, sS-Wachtbataillon Nederiand. Personen tusschen 19 en 35 Kriegsmarine cn de Germaansche SSI I tewerkstelling, kunnen zich eveneens jaar, die aanmeldingsplichtig voor tewerkstelling vrijgesteld, aanmelden en worden gedurende de verbintitenminste één jaar diensttijd officierMn de Waffen-SS kan iéder worden, bewezen. Zijn schoolopleiding is n¥"t doïrslagge'ven^^Beslissend voor be vordering zijn: gedrag, karakter, preste- 4'Vljdens de keuringen worden alle ^lichtingen verstrekt de verzorging van familieleden, duur der P reisbiljetten voor de heen- en te- Eveneens verstrekken alW lnnchtingen en gra Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, rugreis de navolgende Nebenstellen der wanen m, Heerenstraat 46; Enschedé, Langestraat 56; fe®rlen' Sabe{e%|?|«atzkommando,' Den Haag, Korte VUverb. 5. Hengeloschestraat 30, en het *8Ersatzkommano SS-WACHB ATAIL- ,^>KTE0AME?lrOORl^T^^ËKERDEIE5?^P.NG NEDERLAND DOET, KAN MEN 'oberschule. Westerlaan 4. 15.6.44 £-UM uur, y^Deutschcs*Hau s.^Egniondstraat 16. Kt a 44 x 1200 uur, Arnhem, Caié Royal. 16.6.44 8-12.00 uur, am «Hote, Gütenbeek. 17 6 14 8-12 00 uur, Groningen, Heerenstraat 46. IH™uur?Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19.6.44 h—13.00 uur, Amsterdam, Dam M'ï'44 l^H.00 uur,' Amersfoort, PoL Durchgangslager. Leuzderweg. Generaal Montgomery heeft inlus- achen, zooals wij reeds vermoedden, het zwaartepunt verlegd naar het ge bied van het Normandische schier eiland. Behalve de groep Amerikaan sche luchtlandingstroepen, die tusschen Carentan en St. Pierre Eglise verbe ten tegenstand biedt, heeft hij thans ook aan de westkust van Normandië in het gebied ten noorden van Courances valschermeenheden ter sterkte van on geveer een divisie in den strijd ge worpen. Hun opdracht is klaarblijkelijk het schiereiland naar het zuiden af te grendelen. Tegelijkertijd deed in de ochtenduren van Woensdag een geallieerde formatie met talrijke landingsvaartuigen en lichte oorlogsschepen een aanval op de noordwestpunt van het schiereiland Cotentin, met de bedoeling om vlak ten oosten van Kaap de la Hague en ver der een nieuw landingshoofd te vor men. De scheepsformatie ontmoette echter een zoo zwaren afweer uit de kanonnen der batterijen van den At- lantikwall, dat zij na een groot aantal voltreffers op haar landingsvaartuigen den steven moest wenden, na een kunstmatigen nevel te hebben verwekt. Verscheidene groote gepantserde lan dingsschepen werden in brand gescho ten. Waargenomen kon worden hoe drie met troepen bezette vaartuigen in den grond werden geboord. RÏUMBOOTE MAKEN VRIJ BAAN. Vrije vaart voor Europa, een dringende eisch, 'n levensnoodzaak, óók voor Neder land. Talm dus Wet langer, maar volg h et voorbeeld der duizenden, die ln het blauwe uniform der Kriegsmarine Neer lands roem doen voortleven over alle wereldzeeën. Aanmelding bij de Kriegsmarine: Marineannahmestelle-West, Plompetoren gracht 24, Utrecht. Alle Hafen- en Ortskommandanturen en de verschillende SS-Meldestellen in Ne derland. Foto Atl./H. P. m. In dezen tijd examineert zooals een grappig man eens zei het eene deel van het volk het andere, zooals het eene deel van ons volk het andere deel met het berekenen van zwarte prijzen besteelt en oplicht. Eenige examencandidaten ln een groote Nederlandsche stad besloten het een met het andere te verbinden, en bewogen met behulp van een sta peltje bankpapier den zetter, die de examen opgavendrukken moest, om hun de proeven ter inzage te geven. Hetgeen geschiedde. De veelbelovende jongelieden ver wierven zich dus niet met eerlijke in spanning en door middel van her sens kennis, maar lieten haar door 'n ander, die' zij voor die euveldaad dik betaald hadden, voor zich stelen. Leuk het denkbeeld, dat de samen leving de kans loopt, dat die edele knapen eens als advocaat of dokter haar juridische of lichamelijke belan gen te behartigen krijgen! Dergelijken lieden moest men eens en voor altijd den weg tot verdere studie versperren. OVIDIUS. ..KLEINE CORRESPONDENTIE". Max Blokzijl spreekt in de serie Brandende Kwesties hedenavond over Hilversum 1 om 18.45 uur over „Kleine correspondentie". 9 Juni: Zon op 5.17 u., onder 22.00 u. Maan onder 7.53 u., op HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 Juni (D.N.B.). Het Op perbevel van de weermacht deelt mede; „De vijandelijke landingsoperatie aan de noordkust van Normandië, tusschen Le Havre en Cherbourg, werd den geheelen dag door sterke zee strijdkrachten ondersteund. Talrijke in den rug van onze kustversterkin- gen neergelaten formaties luchtlandingstroepen moesten deze landing vergemakkelijken en het aanvoeren van onze reserves verhinderen. Zij werden voor het grootste deel na een korten harden strijd in de pan ge hakt, nadat zii reeds bij het omlaag springen door onze luchtdoelartille- rie zware verliezen hadden geleden. De vijand slaagde erin van zee uit op verscheidene plaatsen vasten voet te krijgen. Het meerendeel van zjjn bruggehoofden werd echter in een tegenaanval uiteengeslagen. Talrijke landingsbooten liggen uitge brand voor de kust. Aan weerskanten .der uitmonding van de Orne en ten noordon van Carentan zijn hevige gevechten met een vrij sterken tegen stander ontbrand, wien het tot dusver nog gelukt is deze bruggehoof den, zij het met zware verliezen, in bezit te houden. In de vroege ochtenduren van den 6den Juni vielen Duitsche torpedo booten in de Baai van de Seine een formatie vijandelijke slagschepen, die tezamen met kruisers en torpedojagers de landingsvloot beschermden, met succes aan. Lichte Duitsche zeestrijd krachten vielen in den nacht van 6 op 7 Juni ten westen van Le Havre een formatie Britsche torpedojagers aan en plaatsten verscheidene torpedotreffers. Een torpedojager bleef brandend lig gen. Kustbatterijen van de Duitsche ma rine brachten in zware artillerie-ge vechten aan slagschepen en torpedo jagers zware schade toe.. In de door de Duitsche marine gelegde mijnver- sperringen zijn verscheidene vijande lijke eenheden door mijntreffers ge zonken. De wederzijdsehe gevechtsactie in de lucht werd gisteren door het weer zwaar belemmerd. .Boven het lan dingsgebied werden door strijdkrach ten der luchtverdediging volgens de voorloopige berichten 104^ vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Nieuwe aanval in Italië. In Italië ging de vijand, na concen tratie van sterke strijdkrachten in het gebied ten westen van Rome, weer tot den grooten aanval over. Met overmachtige infanterie- en pantser formaties slaagde hij erin, oprukkend aan weerskanten van den kustweg, na een verbitterden strijd onze stellingen binnen te dringen. Ook ten noorden van Rome kon de vijand, ondanks heldhaftigen tegenstand van onze troepen, een vrij diepe penetratie tot stand brengen. Hier zijn nog zware gevechten aan den gang. Ten oosten van Rome ondernam de vijand weer den geheelen dag hevige maar ver- geefsche aanvallen op onze stellingen bij en ten wespen van Tivoli. In het oosten ontstonden gisteren slechts zuiveringsgevechten in het ge bied ten noordwesten van Jassy. Ster ke formaties gevechts- en slagvlieg tuigen mengden zich in den strijd te land en brachten den Sovjets zware verliezen toe aan menschen en mate riaal. Bij de bestrijding van het vijande lijke aanvoerverkeer door de lucht macht werden talrijke stations gron dig verwoest en werden verscheidene spoorwegtrajecten onderbroken. Des nachts waren vooral de spoorweg knooppunten Proskoerof en Shmerin- ka het aanvalsdoel van zware Duit sche gevechtsvliegtuigen, die krachti ge explosies en uitgebreide "branden veroorzaakten. Ruim 17.000 dooden^ De strijd tegen de communistische benden op den Balkan werd in de maand Mei met bijzonder succes voortgezet. De vijand leed -uiterst zwa re bloedige verliezen en verloor be halve 17.200 dooden 8.700 gevangenen en overloopers. Talrijke stukken ge schut, lichte en zware infanteriewa- pens. munitie- en voorraadopslag- plaatsen werden vernietigd of' buitge maakt. Formaties Amerikaansche bommen werpers hebben op verschillende ste den in zuidoost Europa bommen ge worpen en vooral in Ploesti, Kroon stad. Turnu-Severing en Belgrado schade en verliezen onder de bevol king veroorzaakt. Door strijtjkrachten der Duitsche- en Roemeensche lucht verdediging werden 21 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 13 viermoto rige bommenwerpers, vernietigd. In den afgeloopen nacht hebben en kele vijandelijke vliegtuigen bommen geworpen op het stadsgebied van Mannheim", (Interinf.) Terwijl Amerikaansche en Britsche aanvalsformaties tezamen met Fransche en Marokkaansche troepen op de Duitsche stellingen in 't gebied van Tivoli Dinsdag weder den geheelen dag tevergeefs storm liepen, poogden de Ai lerikaansche pantserformaties ten Noordwesten en Westen van Rome een grooten slag toe te brengen aan de Luitsche divisies, die hier bezig zijn distancieeringsbewegingen naar achter- waartsche stellingen uit te voeren. Ge neraal Alexander streefde er blijkbaar naar den Duitschen formaties den te rugweg af te snijden, teneinde de om singeling, welke hij reeds ten zuiden van den Tiber tot stand had willen brengen en die hem daar mislukte, thans ten uitvoer te brengen. In twee colonnes rukten de Amerikanen op langs den kustweg en aan weerskanten van den weg, die van Rome naar het Noorden voert. Na een korten, doch he- vigen strijd, werden de Duitsche ach terhoeden omver geloopen en rukten de pantserformaties der Amerikanen, die op korten afstand gevolgd werden door gemotoriseerde infanterie diep het achterland in, in de hoop het gros der Duitsche formaties den terugweg te kunnen afsnijden. Dit bleek reeds in de avonduren een misrekening te zijn.' Het gros der Duitsche strijdkrachten 'had reeds voor het vallen der duister nis een linie bereikt, waar zij zich voor het bieden van succesvollen tegenstand konden nestelen. Ook in den centralen sector van het Italiaansche front maak ten, na het definitieve uiteenslaan van de groote Britsch-Amerikaansche aan vallen op Tivoli, de Duitsche formaties zich onopgemerkt los van den vijand, teneinde achterwaartsche stellingen te betrekken en aldus het gevaar van een bedreiging op de flanken definitief uit te schakelen. Luitenant-Generaal Dittmar, de bekende militaire spreker van den Grootduitschen Omroep, heeft Woensdagavond in zijn radiovoor dracht gezegd, dat de Britsch Amerikaansche invasie-aanval tot dusverre geen verrassingen heeft gebracht. De ondernaming Is ver- loopen zooals het Duitsche com mando zich het programma der In vasie. had voorgesteld. Menig ding is zelfs gemakkelijker gebleken dan verwacht werd. In den Atlantikwall heeft de Duit sche wil om zichzelf te handhaven zijn eerste en meest zinvolle uit drukking gekregen. Hij werd tot een symbool, waarin zich een ein- delooze hoeveelheid tactisch en technisch gedachtenwerk, geweldige organisatorische maatregelen en de arbeid van tallooze vlijtige handen hebben belichaamd. Met het be grip Atlantikwall werd ten slotte alles verbonden, wat aan van te vo ren beraamden afweer in 't weste lijke gebied was geconcentreerd. Nooit is hij geworden tot een starre structuur van staal en beton. Tegen dezen Atlantikwall zijn Britten en Amerikanen thans tot den aanval overgegaan en op een front van ruim 200 km. Op drie plaatsen heeft hij met gecombineerd optreden van formaties valschermjagers en luchtlandingstroe pen en sterke door talrijke gevechts- krachtige 'scheepseenheden gesteunde Zaterdag 3 Juni is te Hippoly- tushoef in het gezin Uithof aan den Slingerweg de 7000ste inwoner van Wieringen geboren. Hgt bestuur van de Coöp., Boe renleenbank „Wieringen" heeft den jonggeboren# een spaarbankboekje aangeboden en daarop een eersten inleg geplaatst van 25.—. landingstroepen op speciale vaartuigen van allerlei aard en grootte op een breed front aangevallen. Wat de tegenstander op het huidige tijdstip echter noodig heeft, z:;" be schermde landingsplaatsen voor verde re ontschepingen. Daarom heeft hij 't voorzien op de riviermondingen, vooral die van de Orne en de Vire. Dat de vijand behalve voor aflei dingsactie zijn valscherm- en lucht landingstroepen tot dusverre in slechts één geval heeft gebruikt voor meer omvattende, zelfstandige doeleinden, is tot op zekere hoogte verwonderlijk. De formatie in kwestie is die. welke vol gens de beschikbare berichte i in het gebied van Carentan, ten Zuidoosten van Cherbourg, dus ongeveer op het smalste punt van het Normandische schiereiland, in den strijd met Duitsche troepen zeer zware verliezen heeft ge leden. Aangenomen kan worden, dat deze formatie tot taak hatf^zoowel van het Zuiden uit Cherbourg %an te val len als het schiereiland van het Fran sche vasteland af te grendelen. Onge twijfeld zal de vijand alles doen om deze groep voortdurend te versterken. Juist op dit ook operatief belangrijke punt kunnen dus verdere zware ge vechten verwacht worden. Zoo zal het geen snel geëindigde strijd zijn, dien de Duitschers in het Westen zullen hebben te voeren, voor al omdat immers cok de andere oor- logstooneelen de volle aandacht blijven vergen. De strijd in Italië duurt in al zijn hevigheid voort. Ook naar het Oosten en het Zuidoosten moeten de blikken der Duitschers voortdurend ge richt blijven. Het is slechts een kwes tie van tijd, wanneer Stalin zijn legers het bevel tot nieuwe groote aanvallen zal geven. Ook de kusten van den Bal kan kunnen vroeger of lat^r het doel worden van een anderen afleidendèn invasie-aanval. Het zijn ongehoord zware taken, die in dit jaar der be slissing door de Duitschers en hun bondgenooten moeten worden vol bracht. Zij zullen volbracht worden. Terreuraanvallen op Roemenië. In den loop van 6 Juni zijn tal van Roemeensche steden en dorpen door de Anglo-Ameri- kaansche luchtmacht aangevallen. Vele vrouwen en kinderen zijn mede het slachtoffer geworden. De landelijke be volking werd met mitrailleurs bestookt. Het nieuws, dat de invasie in het westen een aanvang had ge nomen, vormde te Berlijn begrij pelijkerwijze het gesprek van den dag en men kan zeggen, dat het overal met een gevoel van ver ademing werd ontvangen. De spanning der laatste weken, ja zelfs maanden, is gebroken en hoewel men zich geen illussies maakt omtrent den zwaren strijd, die de Duitsche legers in het westen te wachten staat, heeft het bewustzijn, dat de oorlog thans in het beslissende stadium is getre den, tot een zekere oplnchting ge leid. De oorlogscorrespondent van het D.N.B., Alex Schmalfuss, seinde Woensdagavond In den nacht van den eersten op den tweeden dag der invasie heb ben de Anglo-Amerikanen nieuwe parachutisten neergeworpen. In het streven het schiereiland Cotentin met de groote haven Cherbourg af te snijden, werden ook aan de West kust van het schiereiland tusschen Lessay en Coutance door ongeveer 300 vliegtuigen valschermjagers aan gevoerd. Landingen uit zee waren in dit gebied nog niet ondernomen. Aati de Oostkust zijn eveneens, tusschen Madelaine en Guineville nieuwe luchtlandingen uitgevoerd. Bijzonderheden daaromtrent ontbre ken nog. Voorts zijn berichten ont vangen over het neerdalen van val schermjagers in onbekenden getale in de gebieden Dozule, Gonneville, Bois de Baven, Troarn en ongeveer 10 km. ten zuiden van Pont 1'Eve- que, benevens ln het gebied Falai- sc-Argentan. ten Zuiden van Caen. Bij Falaise waren Dinsdagavond ongeveer 100 vrachtzweefvliegtuigen waargenomen. De belangrijkste gebeurtenis is de intusschen voltrokken opruiming van het kleine bruggehoofd Grandcamp. In den loop van den nacht hebben viermotorige bommenwerpers voortdu rend vluchten ondernomen naar het geheele invaslegebied tusschen Fecamp e Cherbourg tot in het gebied van Pa rijs toe. Zeer sterk is het optreden van het Engelsch-Amerikaansche jachtwa pen, dat een voortdurende afscherming met ongeveer 500 machines onderhoudt. Aan Duitsche zijde heerscht een vol strekt rustige beoordeeling van den toestand. Alle berichten maken er mel ding van, dat de Duitsche soldaten zich zelf overtreffen in moed en dapperheid. Voor zoover men kan beoordeelen op grond van den Indruk der tot dusver binnengebrachte gevangenen, bestaat tusschen Britten, Amerikanen en Cana deezen een weinig kameraadschappelijk verband. Overigens zijn de gevechten zeer hard en uiterst verbeten. De ge lande vijand valt aan met bereden in fanterie en rijwieltroepen. De witte vlag omhoog! Woensdagmiddag naderde, naar het Interinf verneemt, voor Le Havre een groep vijandelijke landingsbooten de kust en kwam in het bereik van een kustbatterij der marine, die talrijke treffers op de vijandelijke vaartuigen kon plaatsen. Op dezen korten afstand van ongeveer 600 meter had het vuur een vernielende uitwerking. De artil leriewaarnemers zagen, hoe de beman ningen der landingsbooten in allerijl in de rubberbooten gingen en hun zwaar gehavende vaartuigen lieten drijven. Van de landingsbooten werd reeds de witte vlag geheschen en ook in de rub berbooten toonden de mannen witte handdoeken om te bereiken, dat het vuur gestaakt werd. Invasietroepen op de Kanaal eilanden in de pan gehakt. Sterke Anglo-Amerikaansche lucht landingstroepen, die zich op 6 Juni in het «bezit trachtten te stellen van de Kanaaleilanden Guersey en Jersey, stieten daar naar het DNB verneemt, op feilen tegenstand der Duitsche be zettingen. De Duitsche bladen gaan nog een stap verder, wanneer zij betoogen, dat de Duitsche legerleiding naar de invasie verlangd heeft, teneinde den Engelschen en Amerikanen den be- slissenden slag te kunnen toebrengen. Zij laten er geen twijfel over bestaan, dat de strijd hard zal zijn, doch doen uitkomen, dat het voor Duitschland een strijd om het bestaan is. Wanneer den tegenstander de invasieveldtocht zou gelukken, zoo schrijft de Völki- scher Beobachter, zouderl voor ons de gevolgen niet te overzien zijn. Zij zou den wel het einde beteekënen. Nu eenmaal de teerling geworpen is, zoo doen de commentaren verder uit komen, is de Duitsche legerleiding ook vrijer in haar beslissingen, daar zich reeds thans een zwaartepunt van de invasie afteekent en met geconcen treerde krachten tot den afweer kan worden overgegaan. Natuurlijk is dit in zooverre betrekkelijk, dat, zooals ook de verklaringen van Churchill in het Britsche Lagerhuis doen verwach ten. de landing in Normandië de eer ste is van een serie landingen, die niet noodzakelijk in Normandië behoeven plaats te vinden. De Duitsche verdédi ging moet dus ook op andere punten van de kust op landingspogingen voor bereid blijven. Ruimte was noodig. Dat de eerste landingen niet daar hebben plaats gevonden, waar het Ka naal het smalst is, moge op het eerste gezicht eenigszins vreemd lijken, doch het kan verklaard worden door de eischen van den zee-oorlog. Vooral voor den eersten stoot moest generaal Eischenhower de beschikking hebben over zooveel mogelijk scheepstonnage met dienovereenkomstigen krachtigen steun van oorlogsschepen. Het operee- ren met groote oorlogsschepen ver- eischt evenwel een ruimte, die op het smalste gedeelte van het Kanaal niet voldoende voorhanden is, alsmede ha vens van voldoende ruimte. Uit de berichten van oorlogsverslag gevers blijkt, dat de ontschepingsactie in de Seine-Baai kort na eb met opko menden vloed is begonnen bij zeegang vier. De voor de kuSt verschenen vlootstrijdkrachten waren zeer sterk. Op een punt werden niet minder dan 6 slagschepen met 20 torpedojagers waargenomen. Voor de kust van Nor mandië verschenen zelfs zes slagsche pen met vijftien kruisers en vijftig tot zestig torpedojagers, die 'n transport- vloot begeleidden. Duitsche torpedo booten gingen terstond tot den aanval over. Op vele plaatsen boven het Kanaal zweefden op groote hoogte ballons waaromheen voortdurend Engelsch Amerikaansche jagers cirkelden. Waarschijnlijk betreft het hier artille- riewaarnemers. Terwijl hevige artil lerieduels aan den gang waren, voer den geallieerde landingsbooten steeds meer troepen aan, die de steile kusten met enterladders trachtten te beklim men. i

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1