De slag in het Westen begonnen. VIF Aan de burgers van Den Helder. STADSNIEUWS. Marktberichten. Wie stelt zijn bloed beschikbaar voor zijn naaste Predikbeurten. Wieringen. DE NIEUWE BONNEN. Toelichting op de bonnenlijst WAT maakt Uw pudding roomig van smaak Uitreiking toeslagkaarten. SPORTREVUE VAN DE WEEK. Voetbalseizoen gesloten. DE WEEK in feiten en fantasieën. PUZZLE. DAMRUBRIEK. 11' iS' 28- Wit 14 sch. op: Buitenlandsch overzicht. kff De 6e Juni zal in de geschiedenis van dezen oorlog een even historische datum zijn als de 10e Mei 1940 en de 22ste Juni 1941, toen eerst het Westfront, daarna het Oostfront in beweging kwam. Het begin van de ge vechtshandelingen voor de Atlantische kust op 6 Juni 1944 heeft een phase van dezen oorlog ingeluid, die naar alle waarschijnlijkheid naar de meest dra matische hoogtepunten en daarmee ook naar het einde van den oorlog leiden zal. De invasie is dus begonnen. Daar mee is ook het oogenblik aangebroken om nu haar beteekenis in het kader der algeheele oorlogvoering te bepalen, vervolgens vast te stellen welk karak-,. ter de invasiestrategie vertoont, om hieruit tenslotte het verloop van den nu ontketenden slag in het westen te verklaren. De ontwikkeling der gebeurtenissen sedert 1940 vertoont t volgende beeld: Na de snelle Duitsche zegepraal in het westen lag een voortzetting van het Duitsche offensief, rechtstreeks over het Kanaal en het Nauw van Calais naar Engeland, in den nazomer van 1940 voor de hand. Reeds toen echter begon zich in het oosten een spanning af te teekenen, die Duitschland een verder risico nemen in het westen ver bood. De Duitsche weermacht vol stond er daarom mee voor de Atlanti sche kust halt te houden; de door velen verwachte sprong naar Engeland bleef uit. Uit de spanning in het oosten ont wikkelde zich de dreiging, die in den zomer van 1941 tot den oorlog met de Sovjet-Unie geleid heeft. Het zwaarte punt der Duitsche oorlogvoering ver plaatste zich daarmee naar het oosten. De slag in het westen werd afgebro ken, Engeland herademde. Dit zwaar tepunt is in overwegende mate in het oosten blijven liggen tot op het oögen- blik, dat de Duitsche weermacht tot Stalingrad was doorgedrongen. Dit was voor de Duitsche legerleiding tevens het oogenblik haar verdere gedragslijn aan een herziening te onderwerpen en wel om drie redenen. Ten eerste was het in het oosten gestelde doel de vernietiging der bolsjewistische hoofdmacht niet bereikt, ondanks de bezetting van uitgestrekte Russische gebieden. Ten tweede deed het verraad van Badoglio aan den Duitschen zuide lijken flank een tijdelijk gevaarlijke situatie ontstaan. Ten derde had de te genstander in het westen Engeland, nu bovendien versterkt door Amerika van de adempauze sedert 1940 ge bruik gemaakt om zijn krachten te her stellen, aan te vullen en in gereedheid te brengen voor een tegenaanval de eerste tegenaanval sedert het Brit- sche échec bij Duinkerken, die aanvan kelijk als „tweede front," daarna als ^invasie" werd aangekondigd. Het tijdstip scheen nader te komen, waarom^ de in 1940 afgebroken slag in het wes ten weer zou moeten worden voortge zet en langzaam, zoo langzaam dat de samenhang van het oostelijk front niet in gevaar kwam, verplaatste 't zwaar tepunt der Duitsche oorlogvoering zich naar het westen. Dit kwam allereerst tot uiting in de stelselmatige verkor ting-van Het oostelijk front, door .de bolsjewisten gevierd als overwinnin gen, door de Engelschen echter ge vreesd als een onmiskenbaar teeken, dat Duitschland aan zijn westelijk, naar Engeland gekeerde zeefront in gelijk toenemende mate meer beteeke nis ging hechten. De Anglo-Amerikaan. sche oorlogsleiding heeft toen vermoe delijk gepoogd deze „terugkeer" van het zwaartepunt der Duitsche macht naar het westen naar elders af te lei den en wel naar het zuiden. Dit is het belangrijkste deel geweest, dat de En gelschen voor oogen heeft gestaan bij den strijd in de Middellandsche Zee; in Noord-Afrika en in Italië: de in het oosten vrijkomende Duitsche hoofd macht uit haar marschrichting naar het westen te lokken naar het zuiden. Dit doel heeft men niet bereikt. Het zuidelijk front in Afrika en in Italië is voor de Duitsche legerleiding on veranderd een nevenfront gebleven. Noch door het eerste Italiaansche ver raad in den rug van Rommels Afrika- corps, noch door de geallieerde lan dingen in Z. Italië, noch tenslotte door het verraad van Badoglio heeft zij zich van de wijs laten brengen en de Duit sche hoofdmacht maakte dan ook op geen dezer momenten een zwenking naar het zuiden, maar bleef zich steeds meer richten op haar nieuwe hoofd front: het westen. Deze ontwikkeling moet men goed beseffen, omdat hierdoor de huidige verdeeling van het Duitsche potenti eel duidelijk wordt en hiermee tevens eeh antwoord gegeven kan worden op de vraag, waarom de frontverkortin gen in het oosten en de distancieering in het zuiden niets z-gt over het ver loop, dat de strijd in het westen zal nemen, de vraag, waarom de Duitsche legerleiding dus zich in het westen geenszins zal beperken tot de taktiek, die de laatste jaren aan de andere fronten zoo opvallend het kenmerk is geweest van den Duitschen operatieven wil. Dit antwoord luidt dan immers: De defensieve houding der Duitsche weermacht op de andere fronten schiep juist daarom de voorwaarde voor een offensieve houding in het westen. Ook -al hadden Duitsche woordvoerders zich nooit in dezen geest uitgelaten, dan nog zou het een eisch van onver biddelijke logica zijn met zulk een of fensieve houding der Duitsche weer macht thans in het westen rekening te houden. Ook om het karakter der inva siestrategie en dus van den thans aan gevangen tweeden grooten slag ii. het westen te begrijpen, moet men zich het strategisch verloop van den eersten na den veldtocht in 1940 afgebroken slag bij het uitbreken van den oorlog in 1940 herinneren. De Duitsche weermacht stond toen, in afwachting, het geweer aan den voet, in de Siegfriedlinie, juist zooals zij nu in den Atlantikwal staat. Ver kenningen en voorpostengevechten kenmerkten evenzeer als thans de pe riode, die aan de eigenlijke gevechts handelingen voorafging. Alleen bood de politieke situatie toen aan de geallieer den meer mogelijkheden een recht- streekschen aanval op de Duitsche ver dedigingslinie uit den weg te gaan. Dit uitstel van het geallieerde offensief speelde tenslotte Duitschland het ini tiatief zoo overwegend in handen, dat vanaf de 10e Mei 1940 het toen ontke tende Duitsche offensief niet meer ge stuit kon worden. Thans, in 1944, lagen de politieke verhoudingen wezenlijk anders. Thans bestond voor de geallieerden geen mo gelijkheid meer het initiatief uit den weg te gaan. Wèl heeft Engeland nog eenige malen gepoogd het zwaartepunt der geallieerde oorlogvoering te ver leggen naar fronten, waar het Duit sche zwaartepunt juist niet lag met name naar de Middellandsche Zee maar het nog in Casablanca bedongen uitstel der invasie kon niet meer tot afstel leiden. Want achter de Engel- sche regeering stónd nu dreigend Sta- lin. Stalin wenschte de invasie, dus 't geallieerde initiatief in het westen en toen ook Roosevelt zich op dit stand punt plaatste, had Churchill zich ten slotte daarnaar te voegen. Vanaf dat oogenblik hebben zich in het geallieerde kamp paradoxale ver houdingen ontwikkeld, die op 6 Juni in het verloop der eerste -krijgsverrich tingen, zichtbaar werden. Want wit is het geval? De dwang door het Krem- lin op Engeland uitgeoefend om het initiatief tot de invasie te nemen sloeg de Britsche legerleiding tevens de mo gelijkheid uit, handen deze op eigen Tnitiatief, d.vvz. naar Engelschen trant aan. te vangen. Naar Engelschen trant ware het immers geweest om, onder het voorzichtig aftasten van den At lantikwal, door middel van zgn. com mandoraids, het zwaartepunt zoo lang mogelijk te doen liggen bij een dreiging met invasie (een „invasion-in-being") om daaruit heel geleidelijk en dan bij voorkeur onder gebruikmaking van politieke mogelijkheden (intimidatie der neutralen, omkooping tot verraad enz.) gevechtshandelingen te doen ont staan. Deze vorm van „geruischlooze invasie" ziet men door Engeland in zijn steunverleening aan Tito's partisanen in practijk gebracht, en vele Engelschen hebben gehoopt., dat zich in Frankrijk uit het „maquis" der terroristen der gelijke mogelijkheden zouden ontwik kelen. Op den 6en Juni is gebleken, dat zulk een hoop ij del is. Engeland en Amerika zijn thans door Moskou ge dwongen om volgens bolsjewistische methode, onder het storten van stroo men bloed, massaal tegen den Duit schen Atlantikwal storm te loopen Reeds onmiddellijk immers was het uit de mededeelingen van Churchill duide lijk, dat de op 6 Juni begonnen aan val op het Normandische zeefront geen schijn- of afleidingsmanoeuvre is, ge lijk men die van de Engelschen kon verwachten, maar een in bolsjewisti- schen trant uitgevoerde frontale aan val op de Duitsche linie. De massale concentratie van schepen en vliegtui gen, door Churchill opgesomd, laat voor de veronderstelling dit als een schijnmanoeuvre te moeten beschou wen evenmin ruimte als de inzet van deze geconcentreerde macht ruimte liet voor het bij de Engelschen zoo gelief de element der verrassing. Tijdig heeft de Duitsche weermacht haar afwèer- maatregelen kunnen nemen en hoewel liet nog te vroeg is om aan het ver loop der gèvechten conclusies te ver binden, is het veelzeggend, dat deze nu geheel verloopen zooals, door de Duitsche legerleiding verwacht en dus voorzien was. HET SCHQOLKORFBALTOURNOOI. Zooals reeds gemeld, wordt ,het tour- nooi gehouden in de week van 12 t.e.m. 17 Juni. Er hebben zich voor de A- afdeeling 10 twaalftallen en voor de B-afdeeling 2 twaalftalen opgegeven. De A-afd. zal spelen volgens afval- svsteem, de B-afd. speelt een volle competitie, terwijl als slot de winnaar van de A-groep zal uitkomen tegen den winnaar van de B-groep om den wisselbeker. Hieronder volgt het wedstrijdschema: Groep A: 12 Juni 1944: a. 7.—7.40 School 4Chr. Opl. school, terrein Kemphaanstraat; d. 7.508.30 Tuind.- sch. ASchool 10, terr. Kemphaanstr.; c. 7.7.40 School 1Comb.sch. 7 en 14, terr. Tuindorp. 13 Juni 1944: e. 7.—7.40 School 5School 8, terr. Kemphaan- straat; b. 7.7.40 School 6Tuind. school B, terr. Tuindorp. 14 Juni 1944: f 7.—7.40 winnaar awinnaar b, terr. Kemphaanstr.; g. 7—^7.40 winnaar c winnaar d, terr. Tuindorp. 15 Juni 1944: h. 7.—7.40 winnaar f—winnaar g, terr. Kemphaanstr.; i. 7.50—8.30 sterkste verliezer f en g—wftinaar e, terrein Kemphaanstr. 16 Juni 1944: j. 7.—7.40 finale: winnaar hwinnaar i, terr. Kemphaanstr. Groep B: 12 Juni 1944: 7.508.30 School 1—Centr. 7e. terr. Tuindorp; 14 Juni 1944: 7.50—8.3» Centr. 7e—School 1, terr. Tuindorp. 17 Juni 1944: 2.30— 3.30 slot: winnaar groep awinnaar groep b, terr. Kemphaanstraat. Er wordt op tijd begonnen, zoodat de deelnemers op tijd weer thuis kunnen zijn. UIT HET POLITIE-RAPPORT. Diefstal. - Door iemand uit de Beu kenkampstraat werd aangifte gedaan van diefstal van eenige Schakelaars en contactstdppen. Proces-verbaal. - Tegen een twee tal winkeliers is proces-verbaal opge maakt inzake overtreding der prus r .duidingswet. HELDER COMB.-GENOEGELIJKH. ELFTAL 0—2. Mr. Mulder lang niet mis. In een interessant partijtje ontmoet ten Donderdagavond oud-Helder spe lers en het z.g Genoegelijkheids-elftal elkaar. Bij de oud-Helder-spelers merkten we o.a. op R. Ran, Kemha, Kwast e.a., terwijl we bij de „Geiioe- gelijken" ontdekken H. de Boer, dr. Eindhoven, mr. Mulder, Hans Enklaar en meerdere prominenten. Ieder die gedacht had, dat de Genoegelijken het niet zouden bolwerken tegen de vete ranen is bedrogen uitgekomen. Ver schillende heeren vielen ons lang niet tegen. Mr. Mulder bleek een zeer las tig jpeler oni te passeeren en trad meermal-en als overwinnaar uit de duels te voorschijn, niettegenstaande een tikje corpulentie! Ook de heer Hoep bleek nog van zessen klaar. De rechtsbinnen van de Genoegelijken maakte beide doelpunten. Een beetje meer snelheid zou dezen speler wel te pas komen. Werkelijk een prima par tijtje speelde de Groot die technisch heel goed werk deed. Bij de combinatie werd intusschen ook aardig gevoetbald. Ko Burger gaf niet thuis in de achterhoede en ware de rechtsachter ook van dezelfde kracht gewéestS dan zou de stand waarschijnlijk 0—0 gebleven zijn. Kort voor het einde weigerde het lichaam van een der spelers genoegelijk den dienst tot verder spelen. Een en an der bleek geen bezwaar en met tien man ging het verder. In den stand kwam echter geen verandering meer Als genoegelijkheidswedstrijd is de ze .ontmoeting werkelijk geslaagd en was een voorbeeld voor andere ge- noegelijkheid-spelers. MARKTBERICHT IJMUIDEN. IJmuiden, 8 Juni. KI. tarbot f 2.50, gr. griet 15, kl. griet 1 2.50—4.00, tong f7, kl. tong f5.50—2.50, kabeljauw f2. wijting f 0 80, horsmakreel f 0.40, kl. middelschol f 2.50, schol 2e srt. f 2, 3e srt. f 0.80. idem 4e srt. f 0.5O, kl. schar f 0.30. vischpuf fO.lÓ, bot fl, alles per kg. i De oorlog spitst zich toe. In Europa strijden aan verschillende fronten de legers en er is maai weinig fantasie voor noodig om te beseffen, hoeveel bloed er in dit vijfde oorlogsjaar ver goten wordt. Bloed.... niet alleen van militairen. Bloed.... ook van burgers, nu prak tisch ieder land „front" is geworden, vuur en staal verwoestingen aanrich ten en duizenden en duizenden burgers met hun leven den prijs van dezen oor log betalen. Den Helder heeft zijn tol w 1 be taald in deze jaren en de Voorzie nigheid moge geven, dat wij, burgers van den Helder, niet nög zwaarder offers zullen hebben te brengen. Niemand die het weet, geen sterve ling die een antwoord op deze vraag kan geven. Hoe de toekomst zich ook in Den Helder zal ontwikkelen, wij moeten rekening houden met de mogelijk- h^d, dat ook ons weer de geesel van den oorlog zal treffen. En omdat wij met die mogelijkheid rekening moeten' houden, daarom wenden wij ons thans tot de geheele Heldersche gemeenschap, met een verzoek, dat nimmer ernstiger, met grooter klem gedaan werd: het ver zoek, inhoudend zich als bloedgever beschikbaar te stellen voor zijn naas te. Wij mogen aannemen dat men weet wat met het bovenstaande bedoeld wordt. Bij aanzienlijk bloedverlies kan een menschenleven soms gered worden door het overbrengen van bloed. Daar bij kan dan gebruik worden gemaakt van verduurzaamd bloed, dat na ont trekking van den bloedgever wordt opgevangen en bewaard. Het kan ook geschieden doordat het bloed van den bloedgever (van hem dus, die zich be schikbaar stelt) direct in den bloed baan van den ontvanger wordt ge bracht. De beste methode is de laatste en talloos zijn de voorbeelden dat dit de laatste redding was voor een mensch. Deed Den Helder reeds iets? Inderdaad. Onder auspiciën van 't Nederlandsche Roode Kruis werd in onze stad in 1940 éen werfactie be gonnen om een lijst van bloedgevers te krijgen, d.w.z. van''inwoners, die bereid zijn zonder eenige vergoeding een gedeelte van hun bloed af te staan ten behoeve van een in levens gevaar verkeerend medemensch. De distributiedienst verstrekt, bij afna me van meer dan 200 c.c. bloed, 500 gram vleesch en 8 eieren. Wie komt in aanmerking voor bloed gever? Ieder ingezetene tusschen de-18 en 45 jaar, die gezond is. Alvorens men aan de lijst toegevoegd wordt vindt een geneeskundig onderzoek plaats, waarbij de bloedgroep bepaald wordt. Door de evacuatie is het dringend noodig dat de lijsten aangevuld worden in Den Helder en vandaar dat wij een dringend beroep doen op allen, die hun gemeenschapsplicht begrijpen. En de ervaring leerde dat dit getal in Den Helder een zéér groot is! Het is onnoodig er op te wijzen, dat het bepalen van Uw bloedgroep ook voor U-zelf van het meeste belang is', aangezien de mogelijkheid steeds aan wezig is, dat U-zelf van een bloedge ver gebruik zult moeten maken als de nood eenmaal aan den man is. Zij nóg vermeld, dat van overheids wege gelegenheid gegeven wordt om zonder loonderving deze plichten te vervullen. Wat U thans heeft te doen Ingaande a.s. Maandag geeft ge V op bij den administrateur van den Bloedtransfusiedienst, den heer Reinink, Loodsgracht 12, of aan het Raadhuis, afdeeiing Personeel. Men stelle dit zoo belangrijke besluit niet uit tot morgen of over morgen; uitstel kan, en juist in deze uiterst kritieke dagen, funest zijn.'Voor Uw naaste, maar ook.... voor U-zeW Zoo ooit, dan dient Den Helder thans siin gemeenschapsbesef op klare wijze naar voren te brengen. Mogen wij op alle burgers reke nen? AKKERBOUWPRODUCTEN. Wijzigingen in het stelsel van inneming. 's-GRAVENHAGE, 8 Juni. - In een officieele mededeeling, elders in dit blad opgenomen, worden voor de land bouwers belangrijke mededeelingen gedaan over wijzigingen in het stelsel van inneming van akkerbouwproduc ten, met name van de "oliehoudende zaden, de granen en de peulvruchten. Ook voor aardappelen is het inleve ringssysteem herzien, doch voor deze akkerbouwproducten zal de regeling nog nader bekend worden gemaakt. Het is van het grootste belang da't be langhebbenden nauwkeurig studie ma ken van de publicatie. VOOR ZONDAG 11 APRIL. DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. (Palmstraat), v.m. 10 uur, Ds. J. Borghardt (Bediening H. Doop). Ned. Hev. Gem. Doopsgez. kerk 10.30 uur, mej. C. Elink Schuurman. Herst. Ev. Luth. Gem., Weezenstraat, v.m. 10.45 uur Ds. W. F. ten Rouwelaar, van Amsterdam. Liturgie en zang van het Kerkkwartet. V.m. 12.30 uur Zon dagsschool. Dinsdag n.m. 7—9 uur cate chisatie. Evangelisatie, Vijzelstraat, v.m. 10.30 uur en n.m. 7 uur samenkomst. N.m. 12.15 en n.m. 2.30 Zondagsschool. Woensdag n.m 7.30 uur Bijbellezing. Don derdag n.m. 7.30 Uur Vrouwenkrans. Vrij dag n.m. 8 uur Zangdienst. Zaterdag n.m, 8.30 uur Bidstond. Geref. Kerk. Sta tionspark, v,m, 10 en n.m. 5 uur Ds. J. H. Donner van Broek op Langendijk. Vie ring H. Avondmaal. Christ. Geref. Kerk aan de Steengracht v.m. 10 en n.m. 5 uur de heer J. Rebel. JULIANADORP. N.m. 5.30 uur Ds. J. van der Mije van Schagen. Ned. Herv. Gem. Schagen-, 10.30 uur. ds. H. A. Enklaar. Schagerbrug, 2.30 uur, ds. Brijkers, in geleid door ds. Enklaar. Burgerbrug, 10.30 uur. mej. v. d. Veen. Barsingerhorn, 10.30 uur, cand. K. J. Bosma. Kolhorn, 8 uur, cand. K. J. Bosrrja. Anna Paulowna, 10.30 uur, mej. D. van Vliet. Wieringerwaard, 10 uur, de heer v. Blijenburgh. Onderw.: Het menschelijk hart. Dirkshorn, 8 uur, ds. C. M. de Jong. Slootdorp, 10 uur, ds. Meyer Drees, centrale dienst, bevestiging van lidmaten. Oosterland, 10.30 uur, ds. Van Beek. Westerland, 7.30 uur, ds. Van Beek. Oudkarspel, 10.30 uur, ds. Dé Mooy. H. Doop. Broek op Langendijk, 10 en 7 uur, ds. Koole. Zuid-Scharwoude, 7.30 u., ds. De Mooy. Warmenhuizen, 10.30 uur, de heer A. v. Santen. Jeugddienst. Aartswoud, 10.30 uur, ds. Kreb, extra collecte. Heerhugowaard, 10.30 uur. ds. De Mooy. Nieuwe-Niedorp, 3 uur, ds. De Jong. Koedijk, 7.30 uur, de heer A. v. Santen. Schoorl, 10.30 uur, ds. C. M. de Jong. Callantsoog, 10 30 uur, ds. H. Cramer. Doopsgezinde Gem. Barsingerhorn, 7.30 uur, ds. Oosterbaan. Burgervloibrug, 10.30 uur, ds. Ooster baan. Nieuwe-Niedorp, 10.30 uur, prop. G. Prinsen Geerligs. Hippolytushoef, 10.30 uur, ds. Lugt. Broek op Langendijk, 10 uur, ds. F. Kuiper van Alkmaar. Johan Kaart in de Cinema. - Voor de 2e maal in dit seizoen trad het ge zelschap ,De Komedianten" op in Ci nema de Haan, onder regie van Johan Kaart. Opgevoerd werd de Fransche klucht van Jean de Létraz „Wie zijn kind is dat?" Het stuk is een aaneen schakeling van wonderlijke situaties en de lachsalvo's van het publiek wa ren niet van de luchte Johan Kaart weet. zooals gewoon lijk, den inhoud van de klucht ten voi le uit te buiten. Men heeft zich een paar uren wel vermaakt en zijn zor gen vergeten. LANDSCHAPSSCHOON IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De Zuidwestpolder en het kanaal door West-Friesland. De Commissie voor Landschaps- schoon in Hollands Noorderkwartier kan in aanvulling op haar korten tijd geleden gedane mededeeling van haar rapport over den Zuidwestpolder en het kanaal met de randmeren langs de kust van Hollands Noorderkwartier weer een zeer belangrijk bericht brengen in verband met haar plannen. De Gemeentebesturen van Venhui zen, Wijdenes en Schellinkhout en de besturen van den polder De Drieban, den polder Schellinkhout en de banne Venhuizen hebben unaniem besloten om zich te verzetten tegen een ka naal, hetwelk eventueel binnendijks geprojecteerd zou worden en om met klem aan te dringen op een buiten- dijksch kanaal. De genoemde gemeenten, polders en banne omvatten het geheele gebied, dat door het gedachte binnendijksch kanaal zou worden doorsneden. Deze eensgezinde actie tegen een dergelijk kanaal is voor 'de plannen van boven genoemde commissie van zeer groot belang. Geref. Kerk. Schagen, 10 en 2.30 uur, ds. P. v. d. Sluis van Sneek. Kolhorn, 9.30 en 2.30 uur, cand. C. v. d Vaart van Pijnaclcer. Langereis, 3 uur, ds. Richters. Nieuwe-Niedorp. 7.30 uur, dienst. Krabbendam, 10 en 3 uur, ds. Bosma. Warmenhuizen, 5.30 uur, ds. Greving. Broek op Langendijk, 10 en 3.3<j uur, ds. A. Dragt van Nieuwer-Amstel. Noord-Scharwoude, 10 en 4 uur ds. van Arkel. Dirkshorn, 10 30 uur, ds. Greving H.A. 315 uur ds. Greving Dankzegging. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur, de heer Van Noor dennen. Schagerbrug, 2.30 uur, de heer A. van Zetten.„ Winkel (zaal Groenhart), 10.30 uur, de heer A. van Zetten. Wieringerwaard, 10.30 uur, rfe heer E. L. de Witt; 12 uur Zondagsschool; 8 uur de heer de Witt, Hippolytushoef, 10 uur, de heer O. Deen Den Oever, 3 uur, de heer O. Deen. Breezand, 10 en 3.30 uur, de heer P. Boon, Bergen, Maranatha, 10.30 uur, ds. J Waardenburg van Haarfem. Chr. Geref. Kerk. Broek op Langendijk, 10 en 3 uur, ds. D. Biesma van N.-Pekela SPEEL NIET MET ONBEKENDE VOORWERPEN. Vreeselijke gevolgen door het ontploffen van eën projectiel. Twee jeugdige knechten uit een zaak te Alkmaar vonden ergens een pro jectiel, dat veel gelijkenis vertoonde met een onderdeel van een radiotoe stel. Tijdens de afwezigheid van hun patroon gingen de knapen aan het experimenteeren. Na aansluiting op een batterijtje ontplofte tenslotte het projectiel. Toen de baas even later thuis kwam, kon hij slechts de afschuwelijke ge volgen constateeren; de beide jongens waren ijlings naar een dokter ge vlucht. K. had een lichte hoofdwond opge- loopen en Van G. moest met een ver brijzelde hand in het Centraal zieken huis worden opgenomen. (Uitknippen en bewaren). Van 11 Juni tot en met 24 Juni. Brood: 25 A en 26 A. elk 4 rants. 25 B en 26 B elk 1 rants. Beschuit: 25 1 rants. beschuit. 26 62gr. kindermeel, voedingssuiker, gort of havermout. Bloem: 145 en 146 elk 1 rants. bloém, brood of gebak. Peulvruchten: 147 250 gr. Vermicelli: 148 100 gr. Kindervoedsel: D 49 250 gr. gort. E 49 250 gr. kindermeel of voedings suiker. Boter: 25 A en 25 B elk Vi rants. boter. Kaas: 149 100 gr. 20+ of magere kaas. Melk: 25 en 26 elk l5/« 1. Taptemelk: 25 en 26 elk l3'» 1. Vleesch: 25 A en 26 A elk 1 rants. 25 B en 26 B elk lU rants. Aardappelen: 25 en 26 elk 2 kg. Toe slag 25 en 26 elk 1 kg. (25 Aard. en 25 toeslag geldig t.e.m. 17 Juni). Suiker: 150 500 gr. Versnaperingen: 25 150 gr. Jam: 151 250 gr. Tabak: 25 en 26 elk 1 rants. sigaren, tabak of sigaretten. Eenheidstoiletzeep: 152 1 rantsoen. Toiletzeep: E 51 1 rants. (geldig t.e.m. 8 Juli). Waschpoeder: 1511 rants. C 50, D 50, E 50 elk 1 rants. (geldig t.e.m. 8 Juli). Bijzondere Rantsoenen: B 52, C 52, D 52 en E 52 Rej. elk V rants. boter. Op aJ deze bonnen mag reeds op 10 Juni worden gekocht, uitgez. vleesch en aardappelen. Bon 24 A boter (fel gr.) blijft geldig t.e.m. 8 Ju.li- Niet meer op Maandag en Dinsdag vleesch koopen. Van 11 tot en met 24 Juni a.s. is één bonnurpmer voor beschuit aangewezen en één bonnummer voor kindermeel, voedingssuik^r, gort of havermout. Op den bon Beschuit 25" kan men derhal ve gedurende dit tijdvak beschuit en kinderbiscuits koopen; op bon „Beschuit 26" kan men per bon 62V* gram kindermeel, voedingssuiKfer, gort of havermout verkrijgen. Beschuit en kin- Om pudding re krijgen, die heerlijk roomig smaakt, hoert U alleen maar F./.F.-pudding te nemen. Iedere F./.F.-pudding heeft dien roomsmaak naast den vanille- of vruehtensmaak. Proef het zelf door op Uw bon nen F./.F.-pudding te koopen. PUDDING EN VIA derbiscuits zijn op dezen laatsten bon dus niet verkrijgbaar. Verder geven gedurende bovengenoemd tijdvak de boterbonnen 25A en 3SB elk recht op het koopen van 185 gram boter. Voor kinderen beneden den leeftijd van 21 jaar is een bijzonder rantsoen van 115 gram boter verkrijgbaar op de bonnen Reserve B 52, C 52, D 52 en E 52. Op de vleeschbonnén zal men, in af wijking van de gedurende de laatste we ken geldende regeling, in den vervolge niet meer op Maandag en Dinsdag mo gen koopen. Tenslotte wordt erop gewezen, dat van 11 tot en met 24 Juni a.s. de vette kaas afgpleverd zal worden, waarvoor men destijds bon „Algemeen 131" bij ztjn handelaar heeft moeten vóórinleveren. Men houde er evenwel rekening mede. dat men niet steeds reeds in het begin van dit tijdvak de kaas zal kunnen ver krijgen, aangezien de kleinhandel nog niet overal geheel is bevoorraad. Bij de uitreiking van de nieuwe bon kaarten en toeslagkaarten 8ste periode 1944 van 11 Juni tot en met 8 Juli 1944 reiken de distributiediensten ook toe slagkaarten L 408 uit. Bedoelde toeslag kaarten hebben een geldigheidsduur van 9 Juli tot 30 September 1944. Bij de uit reiking van deze toeslagkaarten wordt bon R 05 van de toeslagkaart L 405 inge nomen. Tevens wordt in het vakje 408c van de tweede distributie-stamkaart een diagonaal kruis geplaatst. De laatste voetbalzondag van het sei zoen 1943—'44 is gekomen: na morgen is er rust tot 15 Augustus. Een rust, die de voetballers kunnen gebruiken voor de beoefening van andere takken van sport. Wat dat lastste betreft, moet Noord- Holland-Noord een achterstand inhalen. Cricket, het spel voor de zomermaanden voor voetballers, wordt heelemaal niet beoefend, honkbalwe hoeven alleen maar eens te kijken naar Haarlem en Amsterdam, om te weten, hóe honkbal door d.e voetballers geapprecieerd wordt! Honkbal dan wordt alleen nog maar in" de omgeving van Velzen sporadisch beoefend. En voor de rést kent de door snee, voetballer alleen maar voetbal Is dat niet een beetje al te eenzijdig? Zou het. ook in het belang van de licha melijke opvoeding, niet wenschelijk zijn, wanneer onze voetballers eens wat meer deden dan voetballen? Natuurlijk zijn er op het oogenblik moeilijkheden, welke niet te overwinnen zijn. We denken hier speciaal aan de materiaalschaarschte. die het onmogelijk maakt, om het .honkbalspel e.d. thans in te voeren. Maar we denken ook aan het voetbaltennis. warrmee we verleden week in Alkmaar hebben kennis gemaakt. Dat. spel kan in elke vereeniging beoefend worden zonder eenige kosten en het ware te wenschen, dat vele vereenigingen er toe over gingen, het in clubverband te beoefenen, 't Is niet alleen een welkome afwisseling in de zomermaanden, het is bovendien een nuttig spel, omdat het een prachtige gelegenheid geeft om de bal controle te verbeteren en de reactie snelheid grooter te doen worden. O Intusschen wordt er morgen nog ge speeld. Allereerst de finale om den N.V.B.-beker tusschen Willem II en Groene Ster. Een eerste en tweede ktas- ser dus! Het is dezen keer een Zuidelijke aangelegenheid geworden, wat eigenlijk een beetje beschamend is voor het sterke Westen. Maar dat doet niets af aan de waarde van deze finale, die met vuur gespeeld zal worden. Willem II is natuurlijk favoriet, maar Groene Ster zal zich niet gemakkelijk ge wonnen geven Verder nog enkele competitie-restanten en een enkele promotie-wedstrijd in de reserve-klassen. We kunnen ze gevoege lijk voorbijgaan. O Maken we thans even de balans op van het afgeloopen seizoen. Volewijckers is kampioen van Nederland geworden na 'n aardigen strijd met de andere dis trictskampioenen: V.U.C., Heracles, Hee renveen en Longa. De promotie-wedstrij den brachten D.O.S., Neptunus. Be Quick (Z.), Sitt. Boys en Frisia in de eerste klasse Hier zijn dus twee oudjes weer Als wij ons niet heel sterk vergissen, heeft de heer Winter, technisch amb tenaar bij de Nieuwediepsche gasfabriek beter bekend als „Frans Winter", niet zoo heel lang geleden in diepe stilte 't feit herdacht, dat hij een vierde deel van een eeuw in gemeentedienst wefk- zaam was. We schreven het al eens eerdér, en dan in. vragenden vorm, of er feitelijk wel zoo bar veel verdienste is gelegen in het feit dat men het vijf-en-twintig jaren bij z'n baas heeft uitgehouden. Het kan ook (en zulks pleegt meer malen te gebeuren een .prestatie van den baas zijn. Maar goed, Frans Winter jubileerde in volkomen stilte en als wij er op deze plaats enkele woorden aan wijden, dan is dit niet zoozeer vanwege die vijf-en-twintig jaren, als wel om het feit dat „Frans" een goed burger van de Juttersche gemeenschap is. die, be halve sporen verdiende in gemeente dienst, eveneens voor de plaatselijke EHBO, het Roode Kruis en diverse an dere uitermate nuttige instanties uit muntend werk verrichtte. „Frans" Winter is thans aan de vol gende vijf-en-twintig jaren begonnen en moge het zijn dat hij ze in Jutter- land vólmaakt. Voltooit hij ze. dan zal hij een oud man zijn, zóó oud, dat men hem opgetwitfeld niet meer zal zien bij de colonne van het Roode Kruis en bij de EHBO. Dat gèèft echter niet, want onze generatie zal ook dan nog niet vergeten zijn wat hij ten dienste der gemeenschap gedaan heeft. Vandaaralsnog proficiat heer Winter! Dezer dagen ontmoette ik irt Den Hel der onzen teekenaar. Het was in de Stationsstraat, waar hij zoojuist het in stituut van Hans Enklaar verliet. Deze had hem namelijk de rechterarm moe ten masseeren, die gevaar liep perma nent stijf te blijven in verband met het teekenen van een elftal slagers, ge volgd door een elftal bakkers, gevolgd door nog diverse prominenten. In de jaren dat onze vriend voor de nieuws bladen teekent was het nog nooit voor gekomen dat hij zóóveel „koppen" in zulk een korten tijd moest conter- feiten. Ondanks de verlamde rechterarm was de teekenaar echter enthousiast ovèr de wijze, waarop hij was ontvangen in deze „negorij", om z'n eigen woorden te citeeren. Het bleek echter plotseloos ganschelijk geen negorij meer te zijn. doch een stad, waar men weet hoe men een artist moet ontvangen. De man was verslagen geworden onder de menigvuldige blijken van medeleven, hulp, syihpathie en waardeering en het speet hem alleen maar, dat hij reeds niet veel éérder Nieuwediep als» ope ratie-terrein verkozen had. Wat wij hiermede willen zeggen? Al leen maar dit: dat het met Nieuwe diep nog altijd zóó is, dat onbekend onbemind maakt. Zoo was het twintig jaar geleden, zoo was het tien jaar geleden en zoo is het vandaag den dag nóg. Waarachtiger zijn groo- tere, mooiere en welvarender steden in den lande, maar of het er in nor male tijden bieter, genoeglijker en vriendelijker is dan hier moge met recht betwijfeld worden. Of dit alleen maar chauvinisme isNeen, Ook heel wat gebreken en fouten kleven de stad aan het Marsdiep aan, maar daar naast bezit deze stad den geest van de vrije veste aan de zee. daarnaast, is zij een stad. waarover en waarlangs on gehinderd de zoute zeewinden daveren en die uur na uur alle achterbaksheid vunzigheid en troebelheid met zich m.ee voeren. Nieuwediep, al dan niet „stad- van-mijne-droomen", al dan niet „zee mansparadijs", is in ieder geval een nederzetting, waar het duffe provin cialisme geen kans krijgt zich spinne- webbig vast te zetten en waar altijd behoefte zal blijken te bestaan aan fnssche luchti aan wind en aan een ruim hart. De teekenaar en ik hadden het er over en we waren het (en dat was se dert twee jaren voor de eerste maal) roerend met elkander eens. Daarna gingen wij over tot de orde van den dag. welke bestond uit de verstijfde arm. Dewelke op rdkening komt van de vereenigde slagers en bakkers. Ze hebben iets goed te maken..,.! teruggekeerd in de hoogste klasse van den N.V.B.Be Quick en Frisia, die beide 'n prachtigen staat van dienst hebben en in de opkomstjaren van den N.V.B. veel propagandistisch werk hebben verricht. Dat dergelijke clubs zich konden hand haven en nu zelfs weer konden promo- veeren, bewijst wel, hoe gezond deze vereenigingen zijn. Trouwens, de oudjes hebben het dit seizoen best gedaan. H.V.V. werd. kampioen en zag haar kans op promotie slechts op het nippertje ont gaan, Vitesse hap eigenlijk evenveel recht op promotie éls Be Quick. V.O.C., de populaire Rotterdamsche club, strui kelde weliswasr in de promotie-compe- tltie, maar haar kampioenschap is een bewijs, dat ook deze oude club weer In kracht gaat toenemen. Zien we dan ver-der naar ons eigen gewest: OSV werd kampioen der tweede klasse, ZVV, behoorende tot de Noord- hollandsche pioniers, promoveerde naar de 2e klasse, Helde en Zaandijk achter zich latende, Wielgerwaard. MFC en ADO vochten om een plaatsje in de der de klasse, waarhij ADO van Heemskerk de sterkste bleek. Ziedaar dan de voornaamste resultaten van het afgeloopen seizoen. We zullen het er bij laten en alleen de hoop uit spreken, dat de competitieleider het vol gend seizoen zijn programma's iets lo gischer vast stelt. We hebben dezen keer al te lang op „eompetitierestanten" ge teerd en deze restantjes doen werkelijk geen goed aan het voetbalsnel! Onze Eerste Juni-opgave. WELKE BEROEPEN? De eerste voorletters der namen 1, 3 en 6 waren (zooals Dinsdag aangegeven) F, L en E. De zes bedoelde beroepen waren: 1. Fabriekschef, 2. Melkcon- trbieur, 3. Filmregisseur, 4. Sluiswach ter, 5. Krandstoffenhandelai.r, 6. Piano- onderwijzeres. Een minder gemakkelijke puzzle, die echter voor de geroutineerde oplossers geen al te groot:, moeilijkheden op leverde. Toekenning Mei-prijs. De Mei-puzzleprijs a 2.50 is gewon nen door den heer O. Schenk, Van Heemskei'ckstraat 24, Den Helder met 46 punten en 3 goede Mei-oplosisngen na loting met den heer G. J. Eylders met gelijk aantal punten. Deze prijs is van Maandag af aan het Bureau dezer Editie in ontvangst te nemen. Onze Nieuwe Opgave. (No. 2 der Juni-sërie.) HOE OUD IS ELK DER VRIENDEN? Twee vrienden ontmoeten elkaar en na een lang gesprek zegt A tegen B: „Jij bent tochjaar? Juist, zegt B. Over 7 jaar zal driemaal mijn leef tijd _4- viermaal jouw leeftijd samen 284 jaar zijn„ O zegt A. en over 8 jaar zal driemaal mijn leeftijd 4- viermaal jouw leeftijd samen 283 jaar zijn. Hoe oud zijn A. en Be. op het oogen blik? Oplossingen (2 punten) tot uiterlijk Vrijdag 16 Juni 12 uur^fen het Bureau dezer Editie,ondèr motto: „Puzzle- Rubrlek". Oplossing Probleem 1851 (a en b), vorige rubriek. a. Groote bord. Zw. 11 sch. op: 8. 9, 10, 13, 16, 18, 19. 23, 27, 34 35. Wit 11 sch op: 21, 28, 32 37, 38. 43 44 46, 47, 48, 50. Opl, 1. 37—31 (zw. 27 x 36). 2. 38—33 (zw. 16 x 40), 3. 47—42 (zw. 23 x 32), 4. 42—38 (zw. 32 x 43), 5. 4» x 30 (zw. 35 x 24), 6. 46—41 (zw. u rt?' 7' 50—45 (zw - 47 x 29) 8. 45 x 5! b- Kleine bord. Zw. 9 sch. op: 81. 83, 71, 73. 62, 63, 53. 54, 31. Wit 8 sch. op: 51. 52, 41. 44. 33, 22, 23, 12. Opl. L 12—21 (zw. 31 x 12), 2. 33—43 (zw. 53 x 32). 3. 41 x 22 (zw. 12 x 61), 4. 51 x 74 (zw. 83 x 64), 5. 44 x 82. Cortibinatles: I. Zw. 14 sch. op: 2. 3. 4. 7, 9, 12, 15 26. 28, 30. 32. 33. 34, 36. 38, 39, 42 43 48 49, 50. Wit speelt: 1. 30—24 2. 39—34! ee C 4' 13 X n- 5- 38 x 7 en 6. 26 x 6 (alleen zetten nu wit). Men ga dit na! ZY' 6 seh op: 10- J3, 14. 23, 24, 30. Wit 6 sch. op: 25 34. 38 39. 42 44. Zwart ?!fnxï Het vervolg was: 24—29. wit 44740' zw- 30-35? wit 34-40. zw. 35 x 33, wit 30—24, zw. 29 x 20. wit 38 x 9. zw. 14 x 3. wit 25 x 5! n^L25'^ssing voor deze week: PROBLEEM 1852 van A. Polman. a. Groote bord: Zw 8 sch. op; 3. 9, 12. 13. 14. 19. 30, 32. 39 44 SCh' 0Ö< 15' 23' 24' 28' 35' 37, b. Kleine bord: Zw. 7 sch. op: 73, 61, 62. 63. 64. 52, 34. Wit 8 sch. op: 54, 43, 32, 33, 21. 22, 24. 13. Voor belde geldt: Wit speelt len wint. Oplossing volgende rubriek. 4

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 2