DAGBLAD VOOR Generaloberst Dietl bij vliegtuigongeval gedood. Zeshonderd Nederlandsche kinderen naar Bohemen en Moravië. Schiereiland Jobourg in Amerikaansche handen. Districtkampioenschappen Noord-Holland begonnen Hardnekkig verzet tegen overmachtige Sovjet-legers De eersfe soldaat met het Eikenloof. De Führer sprak. Generaloberst Dollmann overleden. De overwinnaar van Narvik. Distributienieuws. 2 kg nieuwe aardappelen. Verduisteren v. 22.00-5.30 u. INVASIEFRONT. Gebrek aan munitie dwong tot opgeven. Haven van Cherbourg onbruikbaar. Lei op de nieuwe bonkaarten. Blok wint in 49.8 sec. Arie van Vliet voor jaar geschorst een Lichte troepen in het vuur. Weermachtbericht. In Jüni ruim 300.000 ton tot zinken gebracht. Vijand dringt op in Italië. Courses-uitslagen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Poetrekening 449041. MAANDAG 3 JULI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 153, 2 pagina's. Deze Conrant verschijnt dageltjke. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. In een officieele staatspiechtig- heid, waarbij behalve de Führer aanwezig waren gen.-veldmaar- schalk Keitel als chef van het op perbevel der weermacht, de rijks minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, grootadmiraal Dö- nitz, de Reichsführer-M Himmler, gen.-veldmaarschalk Milck, alsmede talrijke rijksministers, rijksleiders, gouwleiders, generaals van het le ger, van de luchtmacht en van de Waffen-M, voorts admiraals van de marine en wapenattaché's van de verbonden en bevriende naties, naast andere vertegenwoordigers uit weer macht, partij en staa.t, heeft de Duitsche natie Zaterdagmiddag af scheid genomen van den door een hard lot plotseling uit het leven weggerukten Generaloberst Dietl. In zijn herdenkingsrede zeide gen Veldmaarschalk Keitel o.a.: ,,De dood van den Generaloberst Dietl beteekent voor ons allen meer dan het verlies van een op den voor grond tredenden generaal en legeraan voerder. Sinds de onvergetelijke dagen van Narvik is hij voor Duitschland en zijn bondgenooten de belichaming van geloof en wil, van stoutmoedig heid en uithoudingsvermogen, van dapperheid en flinkheid. Een onver biddelijk lot heeft Generaloberst Dietl ontrukt aan zijn Führer en zijn vader land op een oogenblik, waarop aan alle fronten onze strijd voor de red ding en veiligheid van Europa zijn hoogtepunt tegemoet snelt. Het is bijzonder tragisch, dat cieze strijdersnatuur niet den dood mocht vinden op het slagveld temidden van zijn soldaten, doch het slachtoffer geworden van een gruwelijk ongeluk Dat alles vervult ons met bittere smart. ND wij van hem afscheid ne,- men, kan onze herdenking slechts één inhoud hebben: De wapens, de daad het uitspreken van ons geloof in de overwinning van onze zaak en van on zen onwrikbaren trouw jegens den Führer. Zijn loopbaan als soldaat heeft zijn hoogste belooning gevonden als „overwinnaar van Narvik". Laatste groet van den Führer Ook de Führer heeft in de plechtige herdenking voor den overleden Gena- raloberst Dietl dezen in gevoelvolle bewoordingen een laatsten groet ge bracht. De Führer zeide o.a.: „De militaire prestaties van den Ge neraloberst Dietl zullen in het boek der geschiedenis worden opgeteekend, Zijn persoonlijkheid kan echter alleen hij volledig beseffen, die het geluk had, die in den 'Joop van vele jaren zelf mee te maken' Woordelijk vervolgde de Führer: „Toen ik persoonlijk besloot, dat ge neraal Dietl de expeditie naar Narvik zou uitvoeren, geschiedde dat omdat ik geloofde, in hem den nan te ken nen, die zelfs het schijnbaar kanslooze tenslotte toch door zijn vast vertrou wen mogelijk zou kunnen maken. De opdracht n.i. om met een handvol sol daten midden door de vijandelijke overmacht ter zee heen een haven binnen te dringen en daar, geheel op zich zelf aangewezen, wellicht voor vele weken en maanden, te probeeren, niet alleen de haven in bezit te hou den, doch een positie op te bouwen, waar later andere formaties naar toe konden trekken. Van alle verbindingen afgesneden, zonder proviand, zonder munitie, zon der zware wapens, stond deze man met 2500 soldaten, zijn bergjagers en later nog 2.000 man matrozen en zee officieren die zichzelf moeizaam als drenkelingen hadden gered, geheel al leen tegenover een sterk overmachtige vijandelijke macht. Hoe hij dat toen heeft klaargespeeld en hoe hij einde lijk die situatie definitief ten gunste van Duitschland heeft kunnen kee- ren is een wonder, niet alleen van groote militaire bekwaamheid, doch ook van menschelijke persoonlijkheid, Juist in de jaren van 1933 tot 1936, toen ik met den blik op de Duitsche toekomst geweldige waagstukken moest ondernemen, toen stond deze man onwrikbaar en vanzelfsprekend achter mij, en dat is zoo voortgegaan tot de laatste dagen. Toen hij voor het laatst bij mij was, op grond van den nieuwen militairen toestand in Fin land toen sprak uit hem hetzelfde onvoorwaardelijke vertrouwen om ook in de toekomst elke situatie onder al le omstandigheden onder de knie te krijgen en zoo noodig, ook de zwaar ste taken te vervullen. Hij was door drongen van de overtuiging, dat aan het eind uiteraard onze gemeenschap pelijke overwinning zal staan. Mijn persoonlijke vriendschap jegens hem maakt het mij bijzonder smarte lijk hem te herdenken. Wanneer ik van dezen vriend thans afscheid neem gebeurt het derhalve met de bitterste gevoelens van een diep getroffen man, aan den anderen kant evenwel met het onbuigzame fanatisme, dat ook dit offer op het altaar van het vaderland voor ons allen slechts een nieuwe ver plichting is". Generaloberst Dollmann, opperbe velhebber van een leger, is den 27sten Juni plotseling overleden. De Führer heeft naar aanleiding daar van een dagorder uitgevaardigd, waarin o.a. wordt gezegd: „Het door onze vijanden kansloos beschouwde waagstuk in den aanval over dan Rijn de voor onoverwin nelijk gehouden Maginotlinie te doorbreken, heeft Generaloberst Dollmann in vast vertrouwen op den opofferenden moed, de dapperheid en het kunnen van zijn leger met succes uitgevoerd- Door zijn voortreffelijke leiding van een leger aan de kust van den Atlantischen Oceaan heeft hij mede de voorwaarde geschapen voor den afweer van de invasie en in den af- weerstrijd geholpen de verstrekken de plannen van den vijand te ver ijdelen, zoodat het eerste doel van de landing van den vijand niet be reikt werd. Generaloberst Dietl is op 23 Juni 1944 bij een vliegtuigongeval om het leven gekomen. In den dagorder van den Führer ter gelegenheid van den dood van Generaloberst Dietl wordt o.a. ge zegd: „Als voortreffelijk soldaat in den strijd om het Nat.-Socialistische Groot-Duitschland heeft General oberst Dietl zich vooral in den strijd om Noorwegen én Finland on derscheiden en zijn mannen van de eene overwinning naar de andere geleid. Onvergetelijk zal zijn strijd om Narvik blijven tegen de sterkste overmacht van den vijand en in de hardste omstandigheden. Op 19 Juni 1940 werd hem als eersten soldaat der Duitsche weermacht het eiken loof bij het ridderkruis van het ijze ren kruis verleend. Zijn naam zal voortleven in zijn fiere bergleger en bovendien verbonden zijn met dien van de dappere Finsche bond genooten. Hij zal gelden als symbool van deze wapenbroederschap. Als huldiging voor zijn voortdurend heldhaftig optreden verleen ik den Generaloberst Dietl het eikenloof met zwaarden bfl het ridderkruis van het ijzeren kruis". Voor de week van 1 tot en met 8 Juli. Voor de week van l tot en met 8 Juli a.s. zal op de met 28 genummerde aard appelbonnen van de stad- en landkaar ten 1 kg aardappelen per bon beschik baar worden gesteld. fie met „28 Toe slag" gemerkte bonnen van de toeslag- kaart, geven in dezelfde periode recht op aardappelen. In de komende week zal 't aardappe lenrantsoen in het geheele land dus 2 kg bedragen, zooals ook het vorig jaar het geval is geweest bU het in consump- tiebrengen van de aardappelen van den nieuwen oogst. Men moet er rekening mee houden, dat het aardappelenrant- socn de komende lyeek niet aangevuld zal worden met brood of eenigerlei an der compensatiemiddel. Het rantsoen zal bestaan uit nieuwe aardappelen, die niet zooveel afval opleveren als de aard appelen van den ouden oogst. Het ver dient aanbeveling, de nieuwe aardappe len in de schil te koken, teneinde het afvalpercentage te verminderen en de voedingswaarde te verhoogen. 3 Juli: Zon op 5.12 uur, onder 22.05, maan onder 3,28, op 19.10. 4 Juli: Zon op 5.23 uur, onder 22.05, maan onder 4.01, op 20.22. Van het Centraal Station te Amster dam zijn Vrijdag in den namiddag zes honderd kinderen, afkomstig uit Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, naar het protectoraat Bohemen en Moravië vertrokken. De Nederland sche Volksdienst had, in samenwer king met de N.S.V. en de Hitierju- gend, deze bijzondere vacantiereis voor Nederlandsche jongens en meis jes mogelijk gemaakt. Een extra-trein met eerste en twee de klas slaapwagens was beschikbaar gesteld en daardoor kon men er van verzekerd zijn, dat de lange reis de kinderen konden Zaterdagavond of Zondagochtend arriveeran geen bij zondere vermoeienissen voor da klei nen zou meebrengen. Een groot aantal vrijwilligers van den N.V.D. maakte de reis mee als be geleiders van de kinderen, terwijl ook een dokter en eenige verpleegsters aanwezig waren. Langs de geheele route van ruim 800 km waren op diverse stations de helpsters van de N S.V. ingeschakeld, die voor ververschingan en brood zorgden. Het transport ging over Praag en vandaar uit werden de jongens en meisjes die in leeftijd varieeren van zei en tot veertien jaar, gezonden naar de vacantie- kampen van de H-J. in het schoonste gedeelte van Bohemen, waar zij zes weken met hun Nederlandsche begeleiders zullen vertoeven. De belangstelling bij het vertrek uit Amsterdam was zeer groot Er waren vele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten, terwijl nauurlijk ook de oudars hun kin deren, die allen van oranje-wit-blauwe vlaggetjes waren voorzien, uitgeleide de den. De staf muziek van de Staatspolitie te Amsterdam marcheerde op straat voor de vacantiegangers uit en speelde ook op het station vroolijke marschmuziek. Even voor het vertrek uit Amster dam. (CNF/Sagers/Pax m.) De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het westen, Alex Schmallfuss, meldt: De thans reeds 10 dagen durende strijd tusschen Tilly en Caen overtreft de afmetingen van de geweldige materiaalslagen van den eersten wereldoorlog. Maar wat de Engelschen tot dusver bereikt hebben is een penetratie van enkele km. diepte, die niet alleen steeds wordt afgegrendeld, doch door Duitsche tegenaanvallen ook hier en daar weer wordt ingedrukt. Zaterdag heeft de vijand het vuur van zijn artillerie van allerlei kaliber tot een nog niet gekende hevigheid doen toenemen. De grond tusschen de plaat sen Baron en Gavrus, waarvan nauwelijks nog een steen op den anderen staat, dreunt onophoudelijk van de zware detonaties. Maar ook dezevuur- wals heeft de Engelschen nog niet verder gebracht, Gavrus is nog altijd stevig in Duitsche handen. Inmiddels is het den Amerikanen gelukt, de lang verwachte penetratie op het schiereiland Jobourg te verwezenlijken. Met sterk overmachtige pantser- en infanteriestrijdkrachten drongen zij de stad Jobourg binnen, maar eiken meter van hun opmarsch moesten zij den dapper en verbeten vechtenden verdedigers onder het bevel van den Iuit.-kolonel Keil met bloedige verliezen betalen. aard waargenomen, waaronder ver scheidene slagschepen, zware en lich te kruisers, alsmede torpedojagers. De landingen geschieden achter een dik ken wand van kunstmatigen nevel, want de Duitsche kustbatterijen ten oosten van de Orne bestoken deze loo- nende doelen zonder onderbreking. Het internationale informatie bureau verneemt van de infasie- kust: De zeer vérstrekkende ver woestingen van alle installaties der haven van Cherbourg hebben bewerkstelligd, dat de haven thans niet meer dat is, wat de Engel schen en Amerikanen er van ge hoopt hadden. Langen tijd zullen zij noodig hebben, om haar weer zoover te herstellen dat zii onaf hankelijk van het weer groote con tingenten zware wapens en inva sietroepen daar aan land kunnen brengen. Hoe noodig zij een derge lijke haven hebben, bewijst het feit, dat het hun in de afgeloopen week als gevolg van het slechte weer in het Kanaal drie dagen lang niet mogelijk was. aanvoer- materiaal in grooten omvang aan land te brengen. Zelfs den kleinen landingsvaartuigen gelukte het niet, door de branding heen te ko men, zoodat de Engelschen en Amerikanen gedwongen waren, groote schepen vlak bü de kust aan het strand te zetten en zoo den ernstigen toestand van de invasie troepen door het aan land brengen van oorlogsmateriaal te verbete ren. Duitsche verkenners rapporteerden opnieuw een groorfe concentratie sche pen voor den mond van de Orne. Er werden 300 vaartuigen van allerlei Haven van Cherbourg geallieerde handen. ih De gevechten om Cherbourg en het noordelijke deel van het schiereiland Cotentin hebben Zaterdagnacht hun einde gevonden. Nadat des middags ca. 30 tot 40 mijnenvegers en andere kleine vaartuigen de haven van Cher bourg waren binnengedrongen zij konden door de Duitsche steunpuntbe zettingen wegens volledig gebrek aan munitie niet meer bestreden worden is de haven Cherbourg thans in ge allieerde handen. Ook op het schier eiland Jobourg en op Kaap de la Ha- gue zijn de gevechtshandelingen ge staakt. Dat het een gevechtsgroep van nauwelijks 2.000 man gelukt is, zich verscheidene dagen lang te handha ven tegen den druk van twee voor treffelijk bewapende Amerikaansche divisies, vormt een prachtig getuigenis van den strijdgeest der Duitsche sol daten. Deelen van de gevechtsgroep van lt. kol. Keil hebben zich, nadat zij Vrij dag teruggedrongen waren naar het noordwestelijke deel van hét schier eiland Jobourg, na de radioinstallaties in de lucht te hebben laten vliegen en de door gebrek aan munitie waar deloos geworden kanonnen te hebben vernield, in de bosschen aan den Cap de la Hague aaneengesloten tot ver schillende nesten van weerstand. Ge heel op zich zelf staande handhaafden zij zich ook nog den geheelen Zater dag tegen de sterke vijandelijke stoottroepen en brachten den Ameri kanen nog gevoelige verliezen toe. Tot de steunpunten, die op het schiereiland van Cherbourg in uiterst taaie verdediging bijzonder lang weer stand hebben geboden aan de vijande lijke overmacht behoorden ook de stellingen van het door kol. Hermann aangevoerde regiment afweerartillerie van het luchtwapen, welks schitteren de gevechtsprestatie in het weermacht- bericht van Zaterdag is vermeld. In het geconcentreerde vuur van alle stukken geschut stortten de golven der bestormers steeds weer bloedig in een. Dagenlang handhaafden de batte rijen zich tegenover alle omsingelings pogingen en frontale aanvallen. 15 stukgeschoten en talrijke zwaarbe- schadigde tanks en de lijken der door de machinewapens neergemaaide in fanteristen bleven rondom de vuur- stellingen liggen. Britten in moeilijkheden. Aan den zuidelijken rand van het bruggehoofd der invasie hebben van beide kanten nieuwe strijdkrachten in den zwaren tankslag ingegrepen in het gebied ten zuidwesten van Caen. Door de Duitsche tegenaanval -ijn de aan de Odon gepenetreerde Britten in ernsti ge benardheid geraakt. Gesteund door zeer sterk vuur van talrijke oorlogs schepen trachtten zij lucht te krijgen door nieuwe aanvallen. De Duitsche grenadiers en tanks lieten echter de tot dusver bevochten voordeelen niet los. De gevechten gaan in steeds nog toenemende hardheid voort. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat uitslui tend die bonkaarten „voedingsmid delen 8e periode 1944" geldig zijn, die aan den achterkant voorzien zijn van een rasterwerkopdruk (z g. guilloche-opdruk) in blauw en bruin. Bonnen van genoemde kaart, welke aan de achterzijde dezen opdruk niet vertoonen, zijn niet geldig; detaillisten dienen deze bonnen dus niet aan te nemen. De districtskampioenschappen van N.- Holland hebben fraaie sport te zien ge geven en op verschillende nummers wer den de beste resultaten van dit jaar ge boekt. Slechts de sprint viel tegen, op de 100 m. boekte Zwaan een uiterst moeilijke overwinning op de Vries in 11 sec. rond, terwijl ook zijn zege op de 200 meter alles behalve overtuigend was. De 400 meter gaf een fraaien strijd tus schen Blok en Bakels, die door den man uit Anna-Paulowna in 49.8 sec. werd ge wonnen, terwijl Bakels met 50,2 sec. even eens zijn beste prestatie leverde. De 800 meter gaf een strijd tusschen de Roode en Vrij, waarbij eerstgenoemde steeds de leiding had, doch in de eind sprint door den tactisch loopenden Vrij werd geklopt in den tijd van 1 m. 58.7 sec. Zooals gemeld, heeft de sportcom- missie van de Ned. Wielrsn Unie Arie van Vliet wegens zijn optre den tijdens den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland zon der gangmaking over 50 km, gehou den in het Amsterdamsche Stadipn op Donderdag 22 Juni, onvoorwaar delijk geschorst voor den duur van één maand en hem tevens het recht ontzegd gedurende dezen termijn wielerbanen te betreden. In verband met het feit, dat bij besluit van 13 November 1943 aan Van Vliet met een proeftijd van een jaar een voorwaardelijke schorsing voor den duur van een jaar was op gelegd, om te zetten in een onvoor waardelijke schorsing indien deze renner zich nogmaals ernstig zou vergrijpen, heeft de sportcommissie thans, met intrekking van de jongste schorsing van een maand, met in gang van 23 Juni 1944 de genoemde voorwaardelijke schorsing omgezet in een onvoorwaardelijke schorsing voor den duur van één jaar. De bijkomende straf om geduren de een maand wielerbanen te betre den blijft onverminderd van kracht tot 22 Juli 1944. Op de 1500 meter bleek de Ruyter tm sterk voor van Olffen en boekte onze 1500 m.-kampioen zijn 2e nederlaag ln successie. De Ruyter toonde met een ttjd van 4 m. 03.sec. geheel over zijn In zinking heen te zijn. Op speerwerpen boekte Lutkeveld met 54.02 m. het beste jaarresultaat. De 4 x 100 m. gaf een spannenden strijd te zien tusschen AAC (met een invaller voor Berker) en A.V. 1923 (met een in valler voor Klps), waarbij de betere wis seltechniek der A.V. 1923 den doorslag gaf en met 44— sec. precies was A.V. 1923 kampioen van Noord-Holland. De voornaamste uitslagen zijn: 100 m.: 1. J. M. Zwaan (AAC) 11 sec.; 2. J. de Vries (A.V. 1923) 11.1 sec.; 3. B. C. Nusse (AAC) 11.3 sec. 200 m.: 1. Jo Zwaan (AAC) 22.5 sec.; 2. J. de Vries (A.V. 1923) 22.7 sec.; 3. W. F. Kips (A.V. 1923) 22,7 sec. 400 m.: 1. A. Blok (A.V. 1923) 49.8 sec.; 2. J. Bakels (AAC) 50.2 sec.; 3. H. de Kroon (AAC) 51.6 sec, 800 m.: 1. G. Vry (A.V. 1923) 1 m. 58.7 sec.; 2. J. A. A. de Roode (Haarlem) 2 m. 0.8 sec.; 3. J. Lankhaar (APGS) 2 m. 3.7 sec. De district-tenniskampioenschap pen van N.-Holland, welke Zaterdag in Alkmaar begonnen zijn, hebben de twee eerste dagen natuurlijk «nog geen daverende partijen laten zien. Dat kon ook niet, omdat de sterkste spelers pas de volgende week aan de beurt komen. „Licht geschut" dus. zouden we kunnen zeggen van de spelers, die gedurende het jongste week-eind op de banen verschenen. Maar dat lichte geschut heeft ons toch zoo nu en dan doen genieten van uitste kende sport en de partij Dijkstra De Vletter was er zelfs een, die ver uitblonk boven alles. Zonder moeite hadden deze spelers de derde ronde bereikt en toen bracht het lot hen tegen elkaar. Dijkstra, goed ge oefend als hij was, begon met een scherp aanvalsspel, dat goede lengte had en met 61 was de eerste set voor hem. Toen werd het echter anders. De Vletter kreeg meer vat op het spel van Dijkstra, bracht meer variatie in zijn spel. wisselde harde met zachte slagen af en Dijkstra begon te missen, 't Werd 5—1 voor De Vletter en pas toen herstelde Dijkstra zich, om tot 5—0 op te halen. Met de service in eigen hand leek de kans op 5—5, doch op het be slissende oogenblik sloeg Dijkstra twee serveerballen uit en verloor de set. In de beslissende set was hij echter weer geheel geconcentreerd, liet zijn tegenstander loopen en won zonder al te veel moeite met 6—2. In dezen vorm komt Dijkstra een heel eind!* Met hem bereikte de vierden ronde mr. Schuurman, die nog onverwacht veel moeite had met Kirkenier (7—9. Het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag luidde: „In de noordwestpunt van het schiereiland Cherbourg zetten onze zwakke strijd krachten, cp een nauw gebied samengedrongen, hun verbitterden tegenstand tegen de vijandelijke overmacht voort. Tot het laatst toe strijdend, brachten zij den tegenstander nog zware verliezen toe. Ten Oosten van de Orne ondernam de vijand verscheiden# vergeefsche aanvallen, In het penetratiegebied ten Zuidwesten van Caen werd do tegenstander ln de ver dediging gedreven en beperkte hij zich tot plaatselijke verkenningsaanvallen, die voor onze afgrendelingsfronten ineenstortten. Onze tegenaanvallen van het Zuid westen uit wonnen aan weerszijden van de Odon, ondanks taai verzet en sterk vij andelijk artillerievuur vooral van zee uit, langzaam verder terrein. Ten Noord oosten van St. Lö gingen Amerikaansche troepen, gesteund door krachtige artille rie-, pantser- en luchtaanvallen, tot den aanval over. Zij werden in het geconcen treerde afweervuur met groote bloedige verliezen afgeslagen. 19 vijandelijke pantserwagens werden vernietigd. De luchtmacht ondersteunde met sterke slagvliegtuig-formaties de ge vechten van het leger in het Norman- dische landingshoofd. Boven het lan- dingshoofd en de bezette gebieden in het Westen werden 25 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 15 viermoto rige bommenwerpers, ten val gebracht. Luitenant Schenk. Zugführer bij een pantserregiment, schoot den 27sten Juni ten Zuidwesten van Caen 12 vij andelijke pantserwagens stuk. In de gevechten rond Cherbourg heeft zich een regiment luchtdoelartillerie onder bevel van kolonel Herrmann bijzonder onderscheiden. Kustbatterijen van het leger plaatsten verscheidene treffers op vijandelijke landingsbooten voor den mond van de Orne en dwongen een torpedojager den steven te wen den. In Bretagne werd een vijandelij ke sabotagegroep in den strijd vernie tigd. Zwaar vergeldingsvuur list op Lon- Italiaansche front. Op den Westelijken vleugel van het Italiaansche front viel de vijand van de kust tot aan het Trasimenisch Meer met geconcentreerde infanterie- en pantserstrijdkrachten verder aan. In gevechten, die bijzonder rijk waren aan verliezen, gelukte het den vijand in den kustsector en in het gebied ten Zuiden van Siena verder op te dringen. De gevechten duren hier met onvermin derde hevigheid v^ort. In de Adriatische Zee bracht lucht doelartillerie aan boord van een Duitsch stoomschip een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken. Oostelijk front. In den Centralen sector van het Oos telijke front zijn onze troepen nog steeds in een zwaren afweerstrijd ver wikkeld. In de stad Sloezk worden straatgevechten geleverd. Ook in het gebied van Ossipowitsji en bij Borisof vinden vrij sterke door pantserwagens ondersteunde aanvallen der bolsjewis ten plaats. Aan den bovenloop van de Berezina alsmede ten Westen en Zuid westen van Polodzk werden de vijande lijke aanvallen in harde gevechten op gevangen. In de afweergevechten kwamen es kaders Duitsche slagvliegtuigen met goed resultaat tusschenbeide. Zij brachten den vijand zware bloedige en materieele verliezen toe. Beveiligings vaartuigen der marine brachten in de Finsche Golf bij het eiland Narvi drie aanvallende Sovjet-Russische motor- torpedobooten tot zinken en brachten gevangenen binnen. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers wierp gisteren ver spreid bommen in het Hongaarsche ge bied. Duitsche en Hongaarsche jagers schoten 13 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 12 viermotorige bommen werpers, neer. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. In den strijd tegen de vijandelijke invasievloot en de ravitailleering over zee brachten luchtmacht, marine en kustbatterijen van het leger en de ma rine in de maand Juni 51 vracht- en transportschepen van tezamen 312.600 brt. tot zinken. 56 andere schepen van tezamen 328.000 brt. alsmede talrijke kleinere transportvaartuigen en lan dingsbooten werden ten deele zwaar beschadigd. Aan vijandelijke oorlogs schepen werden 2 zware en 3 lichte kruisers, 22 torpedojagers. 15 motor- torpedobooten, 1 duikboot, 3 landings booten en 1 bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Verscheidene slag schepen waaronder 1 schip van de „Nelson-klasse", 21 kruisers. 2 torpedo jagers. 26 speciale landingsschepen en 12 motortorpedobooten werden door bom-, torpedo- en artillerietreffers zwaar beschadigd. Aangenomen kan worden dat een deel van deze schepen vernietigd is. De vijandelijke scheeps- verliezen worden door mijntreffers nog grooter". Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt; HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Jul^(DNB). - Het op perbevel der weermacht maakt be kend: In het penetratiegebied ten Zuid westen van Caen heeft de tegen stander zijn doorbraakpogingen na uiterst sterk trommelvuur van artillerie gisteren in de middag uren hervat. Alle aanvallen zijn daar mislukt, evenals ten Noord oosten van St. Lö. Formaties slag vliegers hebben ook gisteren de gevechten op den grond met suc ces ondersteund. In den nacht hebben formaties gevechtsvliegers vijandelijke concentraties van schepen voor het landingshoofd aangevallen. Zware ontploffingen werden waargenomen. Bij verscheidene zuiveringsacties in het Fransche gebied zijn 80 terroris ten geliquideerd. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. In Italië lag het zwaartepunt der vij andelijke aanvallen in den Westelijken kustsector en in het gebied ten Zuid oosten van Volterra. Onze troepen hebben zich hier onder den sterken vijandelijken druk op den Cecinasec- tor gedistancieerd. Ook ten Zuidoosten van Volterra kon de vijand naar het Noorden terrein winnen. In het gebied van Siena en ten Westen van het Trasimeensche Meer hebben onze dap pere divisies alle vijandelijke aanval len onder zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Een vijande lijk bataillon en 29 tanks werden ver nietigd. Aan het Centrale Oostelijke front hebben onze dappere divisies den met overmachtige strijdkrachten aanval lenden bolsjewieken ook verder hard nekkig verzet geboden. In het gebied van Sloetsk hebben de bolsjewieken eerst na zware gevechten terrein kun nen winnen. De plaats werd opgege ven. Bij Ossipowitsj hebben onze troe pen hun stellingen gehandhaafd tegen over alle vijandelijke aanvallen. De gevechtsgroepen uit het gebied van Bobroeisk hebben zich een weg ge baand naar onze voornaamste strijd krachten. Aan den middenloop van de Berezina zijn zware gevechten aan den gang met de onafgebroken aanvallen de bolsjewieken. In het gebied ten Westen van Polodsk duurt de vijande lijke druk voort. Ten Zuidwesten en Zuiden van Polodsk zijn sterke vijan delijke aanvallen afgeslagen of in grendelstellingen opgevangen. Slag- vliegers hebben voortdurend ingegre pen in de gevechten op den grond en den vijand zware verliezen toege bracht. In het hooge Noorden zijn in den Kandalaksjasector verscheidene door sterke artillerie ondersteunde aanval len der bolsjewieken in harde bosch gevechten onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In den afgeloopen nacht hebben af zonderlijke Britsche storingsvliegtui gen bommen geworpen in het Rijnsch- Westfaalsche gebied. 6—0, 6—4!), Verroen en v. d. Ploeg. De jeugdige Bos uit Hoorn zal vermoedelijk ook de volgende ronde wel bereiken, want zijn twee overwinningen, resp. op Mac Donald en Stock, waren zeer over tuigend. Bij de dames bereikten mej. Brandse, mevr. v. Baasbank, mej. v. Loon en mevr. Eveleens de vierde ronde, terwijl om vier andere plaatsen nog gestreden moet worden. De dubbelspelen brachten geen enkele verrassing. We onthouden ons vandaag van het publiceéren van uitslagen en besluiten slechts met: een paar goede tennisdagen en een goed georganiseerd tournooi. en het hoofdveld een fraaie baan met een aardige entourage, die echter (geluk kig!) te klein is! Draverijen te Mereveld. De uitslag van de Zaterdag op „Mere veld" gehouden draverijen luint als volgt: Bel-prijs: 1. Illustre Hannover, winnen'd f 1.30, plaats f 1.30; 2. Ipie Gregor, f2.20; 3. Helena Scott £3.30: 4. Duschylos f3.80. Gramofoon-prijs: 1. Xaverius f 25.60 £2.60; 2. Donum Vita £2.30; 3. Caslndra £2.50; 4. Baron Harvester f 1.50. Radio-prijs, le heat: 1. Guy Hanover £1.90, £1.30; 2. Edelman £1.90; 3. Bartinus £1.80. 2e heat: 1. Frans £1.70, £1.20; 2. Fred Mc. Clyo f 1.90; 3. Feronica Scott £1.80. 3e heat: 1. Donna M. 38.80, £5.50; 2. Herold Mc G. £1.70; 3. Eduard Anvil f 3.10. Finale heat: 1. Frans fl.80, £1.20; 2. Guy Hannover £1.20; 3. Donna M.; 4. Fred Mc. Clyo K.; Toto definitief: Frans £2.90, f 1.50; Guy Hanover f 2.10; Donna M. f 24; Fred Mc. Clyo K. 6.60. Omroepprijs: 1. Fried f 1.90, f 1.20; 2. Narciso f 1.30. Telefoon-prijs: 1. E. Carla Lee fl.80, £1.50; 2. Y. Kernei £2.90;' 3. Cisca B. f 4.10. De uitslagen van de Zondagmiddag op Mereveld gehouden draverijen luiden als volgt: Daléuse-prijs: 1. Illustre Hanover, w. f 1.50, pl. f 1.30; 2. Grady van Vredenhof £1.60: 3. Ipie Gregor £1.40; 4. Heny's Gold 2.40. Bella Norton-prijs: 1. Donum Vita, w. £2.20, pl. £1.40; 2. Zambo Forbes £2.90; 3. Caslndra £1.60. Francs May-prijs. Eerste heat. 1. Guy Hanover, w. f 1.90, pl. f 1.30; 2. Highway- man £1.40; 3. Diabolo £1.90; 4. Edelman 2.40. Tweede heat: 1. Flying Guy w. 15.50, pl. £4.90; 2. Diabolo £3.70; 3. Edelman 3.50. Derde heat: 1. Edelman, w. f 16.20, pl. £2.40; 2. Duo Scott £1.60; 3. Guy Hanover £5.10. Vierde heat: 1. Edelman, w. f 2.70. Toto definitief: i. Edelman, w. 28.90, pl. 3.40: 2. Guy Hanover f 1.50; 3. Flying Guy £4.10. Streamline-prijs: 1. Ellonora, w. £2.90, pl. £1.30; 2. Donum Vita £1.50; 3. Darius G. f 1.40. Calumet Aster-prijs: 1. Nemetor, w. £3.70, pl. f 1.70: 2. Fried £2.20. Zus Braun-prijs. 1ste afdeeling: 1. Frans w. £1.60 pl. fl.30; 2. Welkom £2.70; 3. Hendrika f3.40. 2de afdeeling: 1. Bartinus. w. f 16.70, pl. f 2.—; 2. Fred Mc Clyo K. f 1.40; 3. Gomml Z. £1.50. Rennen op Duindlgt. Zondagmiddag werden op Duindlgt ren- ren gehouden. De uitslagen luiden: Amby-prijs: 1. Fair. w. fl.60, pl. fl.10; 2. Baariil f 1.50. Domino-prijs: 1. Orfose, w. f 6.50; pl. £1.60: 2. Sirdar fl.10. Royal Minstrel-prijs: 1. Mér d'Antlbes, w. £2.—. pl. fl.10; 2. Kalevala £1.38; 3. Flying Fish fl.10. Dames-prijs: 1. Funiculatre ln stalver- band met Cassagnac. Beide winnend £3.60. Funiculaire pl f2.20; 2. Bosto £1.30; 3 Moneron f 5.50. De gouden zweep: 1. Windy Cliff ln stalverband met Young Phalarls. Belde w. fl.10. Windy Cliff pl. £1.20; 2. Young Phalaris 1.20. Jan van Schaffelaar-prijs: 1. Le Chef. In stalverband met Ormea, beide w. £110. Le Chef pl. fl.10; 2. Bouvry £1.80; 3 Ormea 2 50. Maas-prijs: 1. Azaret, w. £14.pl. £4,30; 2. Ramtnat f 2.10. Wielrennen. PRONK VERLIEST VAN SCHULTE. Op 'de Sladionbazn te Utrecht werden Zondagmiddag de revanche-wedstrijden der Ned. kampioenschappen gehouden. Jan Pronk verloor de achtervolging van Schulte met 40 meter. Tijd 6.07.8. Van Amsterdam won het stayernum mer met v. d. Voort op de tweede plaats. i li

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1