DAGBLAD VOOR Fel-o.plaaiende gevechten aan Oost en Westfront. Strijd om Saipan nadert hoogtepunt. Straatgevechten in Wilna in vollen gang. Weermachtbericht. Vijand dringt de stellingen bij Caen binnen. Overmachtige vijand aan het Oostfront. Betreden van geïnundeerde gebieden verboden. Kennisgeving. Blijf bij sommatie staan! De zeepbon en de wasscherij. Aardappelrantsoen 3 kg. OOSTFRO.NIT tbüschmo* /Sebesh rissa vKumt, VitJiomir, S"~ 'JSwênzjany WILNA •swir d/ K*iePel ÜL -eeres"¥3 Sjenno 1 Osrhen Jrany Molodeï&hno Lida/*^' SmiiOM/i tschi JNowogrodek i **Cssipo\ditschi -Sto PJrKutsthirka Baranowicze •Ljuban Kaart van PELT\ - (4447) Coursesuitslagen. Keuringen. Weinig hoopvol voor Japan. 12 divisies vallen Caen aan. Politiek weekpraatje, Drie nieuwe Nederlandsche records. Beroep op het Duitsche volk. Verduister v. 22.005.45 u. Uitgave; Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder; Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. MAANDAG 10 JULI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 159, 2 pagina's. Hoofdredacteur; H. M, C. SCHRöDER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief; Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Het Duitsche Weermachtbericht van Zondag luidt: In Normandië ging de vijand nu ook op den vooruitspringenden front sector ten Noorden van Caen over een breed front met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den grooten aanval over. In de zware gevechten, die in den loop van Zaterdag steeds meer in heftigheid toenamen, leed de vijand bijzonder zware verliezen aan dooden en gewonden. Het gelukte hem tenslotte, na het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten, ten Noordoosten en Noordwesten van Caen onze stellingen binnen te dringen. Ook aan weerszijden v. d. weg CaumontCaen ondernam de vijand na hevige vuurvoorbereiding sterke aanvallen, waarbij hij plaatselijke, inmiddels afgegrendelde penetraties kon bereiken. Tusschen Vire en Taute werd den geheelen dag verbitterd gevochten. Met zware verliezen gelukte het den vijand hier zijn bruggehoofd over de Vire naar het Zuidwesten iets uit te breiden. De gevechten zijn ook hier nog in vollen gang. Ten Noordwesten van Le Plessis en ten Zuidwesten van La Haye du Puits viel de vijand herhaaldelijk vruchteloos aan. In het Fransche gebied werden 198 terrorialen in gevechten vernietigd. Door strijdmiddelen der Duitsche ma rine werden in de wateren van het invasiefront wederom een kruiser en een torpedojager tot zinken gebracht, alsmede verscheidene andere schepen getorpedeerd. Een vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten. Zwaar vergeldingsvuur blijft op Lotftien en zijn buitenwijken liggen. In Italië zette de vijand zijn aanval len met bijzondere kracht aan de Li- gurische kust bij Volterra, ten Noord westen van Siena en aan de driati- sche kust voort. Hij werd echter na uiterst zware gevechten, geringe plaat selijke penetraties uitgezonderd, met zware verliezen afgeslagen. Bij de harde afweergevechten der vorige week in den Westelijken kustsector heeft zich een in meerderheid uit Tur- kestansche vrijwilligers bestaande di visie infanterie met het er bij behoo- rende Duitsche personeel voortreffe lijk geweerd. Oostelijk front. In het Oosten is in het gebied van Kowel de kracht der vijandelijke aan vallen toegenomen. De door talrijke tanks en slagvliegers ondersteunde doorbraakpogingen werden verijdeld, waarbij een vrij groot aantal vijande lijke tanks werd stukgeschoten. In "en centralen sector van het Oostelijk front heeft zich de afweersla? ver plaatst naar het gebied ten Westen van de landengten van Baranowice en Molodeczno. Aan weerskanten van Baranowice boden onze troepen taaien tegenstand aan de met overmach tige infanterie- en pantserstrijdkrach ten aanvallende bolsjewieken. Het garnizoen van Wilna sloeg her haalde. door tanks ondersteunde aan vallen van de bolsjewieken af. Ten Noordwesten van Wilna werden op dringende vijandelijke strijdkrachten opgevangen. Aan het front tusschen Dunaburg en Polozk ondernam de vijand als gevolg van de zware verliezen, die hij de vo rige dagen geleden had. slechts plaat selijke aanvallen, die werden afgesla gen. Bij de gevechten der laatste dagen in den sector van het Naroczmeer heeft zich het legerpioniersbataljon (Mot) 505 onder bevel van kapitein Wolf door bizondere dapperheid on derscheiden. Luchtoorlog. In den afgeloopen nacht bestookten Duitsche gevechtseskaders de stations Korosten, Sarny, Rowno en Olews met talrijwe brisant- en brandbommen. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gisterochtend buitenwijken der stad Weenen -an. Er Verschenen is de volgende beschik king van den Generalkommissar für das Sicherheitswesen-in zake het ver keer in de geïnundeerde gebieden. Öp grond van art. 52 der verorde ning van den Rijkscommissaris nr. 1-1943 (Ordnungsschutzverordnung) wordt het volgende beschikt: Art. 1. Het is aan alle personen verboden zich zonder bijzondere ver gunningen op te houden in de om mili taire redenen geïnundeerde gebieden in de bezette Nederlandsche gebieden. In het bijzonder is het betreden, rijden, baden, bevaren en het er heen drijven van vee verboden. Onder het verbod vallen ook de zich in het geïnundeerde gebied bevindende en dit gebied omgevende dijken, straat- en andere wegen. Voor kinderen tot en met 13 jaar zijn de ouders verantwoordelijk. Art. 2. Uitzonderingen van het verbod van art. 1 kunnen de Ortskommandan- ten voor het ressort van hun Orts- kommandantur toelaten, wanneer een dringende behoefte aanwezig is. Er moet een strenge maatstaf worden aan gelegd. Het verlof moet schriftelijk worden verleend en moet door don rechthebbende gedurende zijn ^verblijf in het geïnundeerde gebied bij zich worden gedragen en aan tot controle bevoegde organen op verlangen worden vertoond. Wanneer men zich niet houdt aan de m de toestemming vermelde be perkingen van tijd en gebied of andere verplichtingen, zooals bijv. het op een bepaalde wijze kenmerken van het ge bruikte vaartuig niet nakomt, dan valt het verblijf onder het verbod van art. 1. Art. 3. Het verbod van art. 1 geldt niet voor leden van de Duitsche weer macht, de Waffen-M en de Duitsche politie. Verder geldt het niet voor leden der Nederlandsche politie in dienst en voor vaartuigen, die van een Wehr- machtsdienststelle opdracht tot het verrichten van bepaalde werkzaamhe den in het geïnundeerde gebied hebben gekregen en waarvan de verantwoor delijke inzittende een schriftelijk bevel daaromtrent bij zich heeft. Art. 4. Overtredingen van deze be schikking worden volgens art. 52 der Ordnungsschutzverordnung gestraft met gevangenisstraf tot zes maanden en met boete tot 2.000 gulden of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf kan worden opgelegd. Art. 5. Deze beschikking treedt met haar afkondiging in werking. Den Haag. 8 Juli. De Generalkommissar fur das Sicherheitswesen RAUTER. ontstond schade aan gebouwen en de bevolking leed verliezen. Duitsche en Hongaarsche luchtverdedigingsstr., d- krachten vernietigden 30 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 26 viermotori ge bommenwerpers. Het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag luidde; De vijand zette zijn grooten aan val op den westelijken vleugel van het landingshoofd met geconcen treerde strijdkrachten voort en breidde hem uit tot aan de Vire. Ten zuidwesten van Airel en ten zuidwesten van Carentan kon hij na krachtige artillerievoorbereidin gen in ons afweerfront binnendrin gen en een weinig terrein winnen. Tussch,.n Le Plessis en La Haye du Puits werd de tegenstander met bijzonder groote, bloedige verlie zen af,zeslagen. Bij de zuivering van het boschterrcin ten oosten van L.-. Haye du Puits verloor de vijand in verbitterde gevechten op korten afstand meer dan 300 doo den en 270 gevangenen. De tijdelijk in La Haye du Puits binnengedron gen vijand werd na zware straatge vechten er weder uitgeworpen. In het Fransche gebied werden 213 terroristen en met valschermen neer gelaten vijandelijke saboteurs in den strijd vernietigd. Gevechts- en slagvliegtuigen vielen plaatsen met garn:zoen en vliegvelden in het landingshoofd rret goede uit werking aan. Boven de bezette gebieden in he'. westen en boven het landingshoofd werden Vrijdag 96 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 73 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten Motortorpedobooten torpedeerden in het oostelijke deel van de Seine-baai een vijandelijken torpedojager die met een krachtige explosie in de lu<-ht vloog, yerder vernietigden zij een vij andelijke motortorpedoboot en bescha- digeden zij een andere ernstig. In het zelfde zeegebied schoten patrouille vaartuigen twee Britsche motortorpe dobooten in brand en brachten zij een jachtbommenwerper ten val. De balans. Troepen van het leger en van de Waffen-W vernietigden in de eerste maand der invasiegevechten 1059 vij andelijke pantserwagens en schoten 237 vliegtuigen neer. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden bo vendien 1418 vijandelijke vliegtuigen omlaag gehaald. In hetzelfde tijdvak werden door luchtmacht, marine en kustbatterijen van leger en marine 56 koopvaardij- en transportvaartuigen met tezamen 348.600 brt. en talrijke kleinere ravitailleeringsvaartuigen en landingsbooten tot zinken gebracht. Nog 45 handels- en transportschepen met te zamen 269.000 brt. werden zwaar be schadigd. Aan vijandelijke oorlogssche pen werden 2 zware kruisers, nog 4 kruisers. 26 torpedojagers, 1 fregat en 10 motortorpedobooten in den grond geboord. Verscheidene slagschepen 22 kruisers, 25 torpedojagers 13 motor torpedobooten en 28 speciale landings vaartuigen liepen zware beschadigin gen op. Niet inbegrepen zijn de door mijntreffers veroorzaakte vijandelijke scheepsverliezen. Het zware vuur der „V1" ligt on onderbroken op het gebied van Londen. Het Italiaansche front. In Italië lag het zwaartepunt der vij andelijke aanvallen gisteren in het ge bied ten noordwesten van Siena, waar In den laatsten tijd hebben bur gers herhaaldelijk letsel opgeloopen wanneer zij aan de sommatie van patrouilles te blijven staan ter controle van hun persoonsbewijs niet voldeden en trachtten te ont vluchten. Patrouilles van de weermacht, de Waffen-SS en politie worden er op uitgestuurd, omlaaggesprongen vijandelijke vliegeniers, die, ten einde hun vlucht te vergemakke lijken, meestal burgerkleeding dra gen. op te sporen. Wie een poging doet, zich aan de controle van het persoonsbewijs te onttrekken door te ontwijken of te vluchten, stelt zich aan het gevaar bloot, voor een vluchtend vijande- lflk vliegenier te worden aange zien en als zoodanig te worden be handeld. In het eigen belang van ieder verdient het aanbeveling, op aan roep van een patrouille onmiddel lijk te blijven staan en zich te legi- timeeren. De patrouilles hebben strenge orders, elke poging tot ontvluchten door het onmiddel lijke gebruik van wapenen te voor komen. De Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden F. CHRISTIANSEN. General der Flieger. De 153" waschpoederbonnen „algemeen en „reserve c50, d50 en e50", waar van de geldigheidsduur is verlengd tot en met 5 Augustus a.6. en welke thans recht geven op waschpoeder of een heidstoiletzeep naar keuze, geven, evenals de nieuwe voor eenheidstoi letzeep aangewezen bonnen „algemeen 179" en de voor waschpoeder of een- haidstoiletzeep aangewezen bonnen „algemeen 180" en „reserve c58, d58 en e58", recht op het doen wasschen van zeven kilogram droge vuile wasch. Deze wijziging houdt verband met de omstandigheid, dat zoowel de bonnen „algemeen 153" en „reserve c50, d50 en e508" als de bonnen „algemeen 180" en „reserve c58, d58 en e58" recht ge ven op waschpoeder of eenheidszeep naar keuze. OUDE AARDAPPELEN MOGEN ZONDER BON WORDEN VERKOCHT. Van Maandag 10 tot en met Za terdag 15 Juli geeft de Aardappel bon 29 recht op l'/i kg nieuwe aard appelen per bon. Op den bon Toe slag 29 wordt 1 kg nieuwe aardap pelen beschikbaar gesteld. Tenslotte wordt bekend gemaakt, dat de kleinhandelaren de aardap pelen van den ouden oogst, welke zjj nog in voorraad hebben, zonder in ontvangst nemen van bonnen, tegen ten hoogste den voor oude aardappelen vastgestelden prijs mo gen uitverkoopen. DE VEILINGPRIJZEN DER VROEGE AARDAPPELEN. De veilingprijzen voor de vroege aardappelen zijn voor deze week: Sorteering 28 mm en op. Maan dag 10 Juli 8.50, Dinsdag 8.20, Woensdag 7.90. Donderdag Vrijdag 7.30 en Zaterdag per 100 kg. Sorteering van 15—8 mm 4.50 per 100 kg. 7.60, ƒ7.- Ml ODEN SECTOR O 50 IOO km/ RG NEWEl? ,v odwoofl (Cy- s wit i ro i 1 J de tegenstander, ondanks het gebruik van sterke infanterie- en pantserstrijd krachten, geen noemenswaardig succes kon behalen. In den westelij keh kust sector, in het gebied ten zuidwesten van Arezzo, bij Mefltone en Gubbio, als mede aan de Adriatische kust, onder nam de vijand eveneens sterke door pantserwagens gesteunde aanvallen, die door onze divisies in harde afweerge vechten tot op geringe plaatselijke pe netraties na, afgeslagen werden. Het Oostelijk front. In den zuidelijken sector van het Oostelijk front zetten de Sovjets hun plaatselijke aanvallen tusschen den Boven-Dnjestr en Kowel met vrij sterke formaties voort. Zij werden bloedig afgeslagen. In den centralen sector bieden onze soldaten den overmachtigen vijandelijken strijdkrachten op alle plaatsen verbeten tegenstand. In het verloop van den afweerslag werden den bolsjewisten groote ver liezen aan menschen en ma teriaal toegebracht. Ook de eigen verliezen zijn aanzien lijk. Aan weerszijden van Bara nowice duren de gevechten met onverminderde hevig heid voort. De puinhoopen van de plaats werden den vijand zonder strijd overge laten. Ten noorden van Baranowicesloegen onze troepen geconcentreerde aan vallen der bolsjewisten in den strijd op korten afstand af. De vijandelijke druk op Wilna wordt nog steeds ster ker. Ten zuidoosten van de stad zijn verbitterde gevech ten gaande. Aan den oost- rand mislukten door pant serwagens ondersteunde aan vallen der bolsjewisten. Aan de spoorlijn tusschen Wilna en Dunaburg werden vijandelijke aanvalstop- pen in harde gevechten opgevangen. Ten zuidoosten van Dunaburg en aan de Duna ten noordwesten van Dzisna ondernam de vijand verscheidene vergeefsche aanvallen. Ten noorden van Polozk stortten vrij sterke door pantserwagens on dersteunde aanvallen der bolsjewisten ineen- Formaties gevechts- en slagvliegtuigen vielen voortdurend Sovjet-colonnes aan en vernietigden meer dan 250 vijandelijke voertuigen. Des nachts werd de strijd tegen het vijandelijke ravitailleeringsverkeer voortgezet. Luchtoorlog. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers vloog gisterenmiddag naar midden-Duitsehland en wierp bommen op verscheidene plaatsen. Vooral in het stadsgebied vah Leipzig ontstonden schade aan gebouwen en verliezen aan men- schenlevens. Andere Amerikaansche bommenwerpers vielen, uit het zuiden naderend, eenige plaatsen in Opper-Silezië aan. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietigden bij deze aanvallen 92 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 71 viermotorige bommen werpers. De onder persoonlijke leiding van hun Geschwaderkommodore majoor Dahl strijdende vierde stormgroep jachteskader 3 met hun Kommandeur kapitein Moritz onderscheidde zich door het neerschieten van dertig viermotorige bom menwerpers bijzonder. Des nachts wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen op Berlijn en in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied- Twee vijandelijke vliegtuigen werden ten val gebracht. Aldus verloor de vijand gisteren boven het Rijksgebied en de bezette gebieden in het westen in totaal 188 vliegtuigen, waaronder 144 viermotorige bommenwerpers. yl jft.\ Ivi m \jr\ i - A ISK SLUZK./v DRAVERIJEN OP MEREVELD. De uitslagen van de Zaterdag op Mere- veld bij Utrecht gehouden dra verben lul den: Prijs van Kasteel „De Haar": le serie: 1 ülustre Hanover w. f ï.io, pl f 1 20- 2 Inrene D. f 2.10; 3 Clyde d'Anvil 15o' 2e serie: 1 Harrold Hanover K w 2 pl. f 1.20; 2 Heny's Gold f 1.30; 3 Florens f 2.50; 4 George Scott f 1.70. Prijs van Kasteel „Nijenrode": i Rus tan w. f 5.50, pl. 2.10; 2 Donum Vita f 1.70; 3 Mesnil Cher f 2.10; 4 Captain Norton f 2.10. Prijs van Kasteel „Amerongen": 1 Frans w. f 1.40, pl. f 1.10; 2 HoUand Hanover f 1.40; 3 Yack f 1.70; 4 Bartinus 1 1.20 Prijs van Kasteel „Zuylenstein": le heat: 1 E. Carla Lee. w. f 1.40, pl. f i.30;' 2 Ciamphie Scott f 2.30; 3 Zoon van Da- Oid Guy f 2.40; 4 Claudy O. f 2.70. 2e heat: 1 Zoon van David Guy, w. f 7.20, pl. f 1.60; 2 Ciamphie Scott 2.30; 3 Edel Scott f 5.10. 3e heat: 1 Darius G., w. 2.70, pl. f 12™, 2 Allouez f 2.40; 3 Ciamphie Scott f 1.30. Toto definitief: Ciamphie Scott w. f 42.80. pl. 5.10; 2 Zoon van David Guy f 2.1 3 Darius G. f 4.40; 4 Allouez 2. Prijs van Kasteel „Van Renswoude": 1 Y Kernei, w. f 12.30, pl. f 2.10; 2 Baron Harvester f 2.70; 3 Duco Scott f 3.10; 4 Fryske Lee f 2.40. Prijs van Kasteel „Geeresteyn": 1 Quick Williams, w. f 2.40, pl. f 1.50; 2 Fried 1.30., COURSES TE LEEUWARDEN. De uitslagen van de Zondag te Leeu warden gehouden draverijen luiden als volgt: Dirk B-prijs: 1 Eduard, winnend f 4.50, pl. f 1.80; 2 Dienares 2.70; 3 Edeldame f 1.80. Herman S-prijs1 Gruno's Gregor, win nend f 4.70, plaats 2-, 2 Gonni Z 1.90; 3 Caesar S f 4.10. Johannes B-prijs: le heat: 1 C. Albatros, winnend f3.40, pl. fl.50; 2 Doriethe £2.20; 3 Cisca f 1.80. 2e heat: 1 C. Albatros, winn. 2.40, pl. f 1; 2 Buziau K. w. 1.20; 3 Do riethe 1. Toto definitief: Albatros winn. f 2.50, pl. f 1.40; Buziau K. W. 2.30; Do riethe f 1.40. Sake W-prijs: i Diadema, winnend in stalverband met Fanfare Nefabrewer f 3.50, Diadema plaats f 1.80; 2 Clemente f 1.70; 3 Edeldame 2.10. Atze W-prijs: 1 Alpenist, winnend £4.30, pl. f 1.30; 2 Elionora 1.10. Abe S-prijs; lste serie: Geluklooper f2.70; 2de serie: Frits van Silladar £2.30; 3de serie: Friedensbote f 1.60; 4de serie: Eppo Ooststar f4. Finale: 1 Friedensbote f 1.70. Toto definitief: Friedensbote win nend f 4, pl. f 1.70; Geluklooper 2.60; Eppo Ooststar f 4.20; Frits van Silladar f 2.30. Het jj-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waöen-tf, jj-Wachbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche H In Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldings- pllchtig zijn voor de tewerkstelling, kun-- nen zich eveneens aanmelden en worden gedurende verbintenis van de tewerkstel ling vrijgesteld. Officier in de Waffen-H kan ieder wor den, die na tenminste één jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de offiers- oplelding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en te rugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-H: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestra.t 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het jj-Ersatz- kommando, Den Haag. Korte Vijverberg 5. pok voor de gemotoriseerde compagnie bij het W-Wachbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. 13.7.44 812 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1. 14.7.44 8—12 uur, Den- Bosch. Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 14.7.44 1518 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15.7.44 8—12 uur, Arnhem, Café Royal. 16.7.44 8—12 uur, Zwolle, Hotel Gijten- beek. 17.7.44 8—13 uur, 18.7.44 8—12 uur, Oudegracht 245. 18.7.44 1517 uur, Amersfoort, M-Wach- bataillon 3. Leusderweg. Amsterdam, Dam 4. Utrecht, N.V.-Huis, WEDSTRIJDEN TE WIERINGEN. De uitslagen van de Zondag op de'wie- lerbaan te Hippolytushoef gehouden wie lerwedstrijden luiden: Achtervolging over 5 km: 1 Klink; 2 Hopstaken op 80 m, tijd 6.58.4. Sprint ovér 3 baanronden voor ama teurs in 2 series: le serie: 1 Kropman: 2 Bammens, tijd 14.2 sec.; 2e serie: 1 Kropman; 2 Bammens. Sprint voor profs in 2 series: le serie: 1 v. d. Vijver; 2 P. Smits. 14 sec.; 2e se rie: 1 v. d. Vijver; 2 P. Smits. 12.6 sec. Wedstrijd op eigen kracht: 1 D. Klink; 2 J. de Gans;" 3 Hopstaken, tijd 14.22.5. Koppelwedstrijd over 60 km (300 ron den): 1 Klink—Van Gent, tijd 1 uur 27 min., 12 punten; 2 Van de Vijver—Hop staken 9 pnt. Op 1 ronde: 3 Schelfhout— De Gans 11 pnt.; 4 Smits—Wijdenes 4 pnt.; 5 v. d. WalReuter 3 pnt. De toestand aan het Westelijk en Oostelijk front liet zich Zondag avond aldus beschrijven: De» slag Westelijk van Kowel ontwikkelt zich steeds duidel'" tot 'n nieuw zwaartepunt van den gTooten afweerstrijd, waarin thans aanzienlijke deelen van 't Duitsche front in het Oosten zich bevinden. De bolsjewisten trachten kennelijk in het gebied Kowel -i Duitsche front naar het Westen en Zuidwes ten open te scheuren, om in de richting van Lublin en Lemberg door te breken. In een langen ver bitterden strijd, die Zaterdag van den vroegen ochtend tot in den nacht duurde, konden de Duitsche troepen evenwel ondanks enkele penetraties al hun stellingen hand haven. Met dg vernietiging van 172 tanks over een frontbr edte van ca. 10 km. werd hier een nieuw record behaald. Op de overige brandpunten van den centralen sedtor van het Oostelijke front duurden de verbitterde gevech ten met onverminderde hevigheid voort. De zware afweergevechten heb ben in het Zuidwesten der stad Wilna tot een /penetratie van Sovjet-Russi sche pantserformaties geleid. De straatgevechten waren hier Zondag ochtend in vollen gang. XXX De Britsche groote aanval op de puinhoopen van de stad Caen is sinds Zaterdagmiddag in vollen gang. Nadat in de ochtenduren sterke formaties bommenwerpers der Anglo-Amerika- nen de Duitsche stellingen in het achterwaarts gelegen opmarschterrein met dichte bomtapijten hadden be stookt, terwijl gelijktijdig de Britsche artillerie uit loopen van allerlei kali ber de Duitsche stellingen onder trom melvuur nam, begon des middags de algemeene aanval op Caen vanuit het Noorden en het Westen. Na een ver bitterden strijd van verscheidene uren gelukte het aan Britsche pantserge vechtsgroepen, op den Westelijken oever van de beneden-Orne en Noord westelijk van Caen penetraties te be reiken, die voorloopig werden afge grendeld. Een deel daarvan kon nog Zaterdagavond in een tegenaanval weer worden gezuiverd. Ten Noorden Van Caen ging het dorp Epron verlo ren, doch 't werd nog der—if den dag door SS-pantsergrenadiers heroverd, waarbij talrijke gevangenen en een groote buit in Duitsche handen vie len. Op den Westelijken vleugel van het Amerikaansche invasiefront gingen Zaterdagnacht de puinhoopen van La Haye Du Puits, die den vorigen dag reeds verscheidene malen van eige naar verwisseld hadden, verloren. Po gingen der Amerikanen, van hier uit naar het Oosten op te trekken naar het bosch van Montcastre. werden bloedig verijdeld. Het front loopt thans ten Noorden en Noordwesten van Caen ca. 2 tot 3 km. van de uiterste stadslanden, ter wijl het ten Westen en Zuidwesten der stad ca. 6 km. van Caen verwijderd is. De Britten hebben Zondagochtend na het aanvoeren van nieuwe forma ties hun aanvallen van het Noorden, Noordwesten en ""esten uit op Caen hervat. In totaal staan 12 Britsche di visies Infanterie en pantserstrijdkrach ten, die door talrijke eskaders vlieg tuigen worden ondersteund, in den strijd tegen Caen opgesteld. Het politiek weekpraatje van Max Blokzijl, uit te zenden op Maandag 10 Juli over Hilversum I om 18.45 uur. is getiteld: „Een hardnekkig misverstand" Athletiek. De strijd om de nationale estafette- titels, welke wedstrijden te Amsterdam werden gehouden, culmineerde in drie nieuwe nationale records. Het eerste nummer leverde al ter stond een topprestatie. De dames van Zeeburg prolongeerden niet alleen hun kampioenschap op de 10 maal 100 M., doch verbeterden tevens het op hun naam staande record met 2.6 sec. en brachten het op 2 min. 6.6 sec. Tweede werd Sagitta. De heeren volgden dit goede voor beeld op de 4 maal 1500 M. Na een zeer spannenden strijd won de A.A.C. in den nieuwen record-tijd van 16 min. 59.8 sec. A.A.C. boekte dezen dag wel bijzon der fraaie resultaten. Behalve de kam pioenschappen 4 maal 1500 M. en maal 300 M. juniores bracht zij ook de 4 maal 100 M„ 10 maal Ï00 M. en 4 maal 400 M. op haar naam. De voornaamste uitslagen waren: Dames: 10 maal 100 M.: 1. Zeeburg, 2 min. 6.6 sec. (nieuw Ned. record); 2. Sagitta, 2 min. 11 sec. 4 maal 100 M.: 1. Zeeburg, 50.7 sec.; 2. Sagitta, 50.7 sec. Relay (200, 100, 80 en 60 M.): 1. Sa gitta, 55.8 sec.; 2. Zeeburg, 56.3 sec. Heeren: 10 Imaal 100 M.: 3. A.A.C. 1 min. 49.6 sec.; 2. A.V. '23 1 min. 50.3 S64 maal 1500 M.: 1. A.A.C., 16 min. 59.8 sec. (nieuw Ned. record); 2. Haarlem, 17 min. 2.2 sec. 4 maal 100 M.: 1. A.A.C., 43 sec.; 2. A.V. '23, 43.1 sec. 4 maal 400 M.: 1. A.A.C., 3 min. 29.4 sec.; 2. A.V. '23, 3 min. 33.8 sec. Juniores: 4 maal 100 M.: 1. A.A.C., 45.4 sec.; 2. D.O.S., Rotterdam, 45.8 sec. 4 maal 300 M.: 1. A.A.C., 2 min. 31.7 sec. (nieuw Ned. juniores-record); 2. D.O.S., 2 min. 35.2 sec. De laatste frontberichten uit het gebied der Marlanen doen zien, dat de strjjd om Saipan een dramatisch hoogtepunt nadert. Nadat het den Amerikanen gelukt was het vlieg veld Aslito op dit eiland te verove ren, hun landingstroepen te verster ken en omvangrijk oorlogsmateriaal aan land te brengen, gingen zij eeni ge dagen geleden tot den algemeenen aanval over en dwongen zii de Ja- pansche bezetting van het eiland, die ondanks versterking met marine strijdkrachten wat aantal betreft ver de mindere is van den legenstander, de hoofdstad Garapan op te geven en zich in het Noordwestelijk deel van Saipan terug te trekken. Hier bie den de verdedigers weliswaar nog verbitterden tegenstand, doch deze is met het oog op de materieele meerderheid van den tegenstander weinig hoopvol, zoodat rekening ge houden moet worden met het ver lies van de belangrijke Japansche eilandvesting, die den Amerikanen hun eerste, op ongeveer 2500 I.ilomc- ter afstand van Tokio gelegen, land- vliegtuigbasis in het midden van het Westelijk deel van den StillcnOceaan zou verschaffen. Verder is thans het geheele gebied van de Bonin-eilanden tot aan de Carolinen sedert dagen bijna onafgebroken in het oorlogsgebeuren betrokken. Zoo stonden, behalve de Marianen-eilanden Goeam, Tinian, Rota en Pagan ook de eilanden Palau en Yap aan hevige Amerikaan sche luchtaanvallen bloot. Het zwaarte punt van het vijandelijke offensief lag echter op de duizend kilometer ten zuiden van Tokio gelegen Bonin-eilan- den, waarvan in het bijzonder het zwa- veleiland van Tsjitsjijima niet alleen dagenlang door sterke formaties vlieg tuigen met bommen bestooktwerden, doch ook onder het artillerievuur van kruisers en torpedojagers werd ge nomen. De Japansche verdedigers scho ten 74 vijandelijke vliegtuigen neer, doch verloren in de zware gevechten zelf 30 vliegtuigen en 5 schepen. Of op de intensifieering der Amerikaansche activiteit tegen de Bonin-groep lan dingspogingen zullen volgen, valt thans nog niet te zien, doch men slaat in Tokio de ontwikkeling in dit gebied met zeer groote opmerkzaamheid gade. Wederom wordt zoo seint de B.- correspondent van het A. N. P. uit Berlijn het Duitsche volk opge roepen, alle krachten voor het beha len van een beslissende overwinning in te spannen en zonder onderbre king de wapens te leveren, welke de soldaten aan het front, die den stormloop van drie werelddeelen mogten trotseeren, noodig hebben. Onverbloemd stelt de Duitsche pers vast, dat de vijanden van. Duitschland een abosluut overwicht aan menschen en materiaal bezitten, waartegen een rotsvast geloof en fanatisme alleen niets uitrichten kunnen. Daarom is het goed. dat de Duitsche wapenfabrieken in staat zijn den frontsoldaat de noodige wa pens en munitie te leveren en daar om is het ook goed, dat Duitschland de beschikking heeft over uitvin ders, die in de toekomst nieuwe wa pens zullen maken. Daarnaast richt de Duitsche pers een appèl op iederen Duitscher per soonlijk. Zij eischt, dat hij thans ab soluut breekt met zijn oude gewoon ten, zijn egoïsme, zijn persoonlijke comfort, privileges, die niet meer in den tijd passen en dat hij ziin ge makzucht overboord werpt nu volk en land in een groot gevaar verkee- ren. De Völk. Beobachter schrijft in verband hiermede, dat de Duitscher nog vlijtiger moet werken pm den afstand tusschen keerpunt en doel als eerste af te leggen. De verzoe king is groot het tegendeel te geloo- ven. Meer dan een invasie tezamen met de Russische offensieven, die met een ongelooflijke kracht aan materiaal en menschen en na het maandenlange trommelvuur van de bommenterreur, gevoerd worden, zal ook deze uit drie wereldde m sa mengestroomde vijand niet bunnen bijeen brengen. In denzelfden geest heeft ook dr. Göbbels gesproken. De Rijksminister heeft n.I. in een Oost-Duitsche stad een rede gehouden op een groote bijeenkomst en daar niet alleen den huidigen toestand uiteengezet, doch tevens verklaard, dat de overwinning van Duitsche zijde komt. Ook in het gebied van Nieuw Gui- nea schijnen de Geallieerden beslo ten te hebben hun offensieve actie te hervatten. Vol gens tot dusver nog niet bevestigde vijandelijke be richten zijn zij Zondagmorgen op het eiland Noem- for, 160 km. ten westen van Biak, geland en hebben zij zich daar van twee vliegvelden meester gemaakt. Uit alle berich ten van het oor- logstooneel in den Stillen Oceaan blijkt, dat de ge vechten daar nog steeds in het tee- ken van de mate rieele meerder heid van den vij and staan. Deze op te heffen is het eerste doel van de Japansche legerleiding. Op het oogenbllk is haar streven erop gericht het staps gewijze oprukken van den tegenstan der in den binnensten Dostaziatischen vestingring met naar verhouding ge ringe, strijdkrachten, die bereid zijn zich tot het uiterste te geven te ver hinderen, totdat het tijdstip zal komen, waarop Japan tot den beslissenden te genslag zal overgaan. 11 Juli: Zon op 5.30 u„ onder 22.00 u. Maan op 0.44 u., onder 12.07 u. 12 JuU: Zon op 5.32 u„ onder 21.59 u. Maan op L08 u„ onder 13.27 u. (22.39 u. L. K.)

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1