DA6BLAD VOOR Aanval van Montgomery bloedige mislukking. Nieuw geheimzinnig wapen gericht op Engeland. Doorbraakpogingen bij St. Lö mislukten alle. Europa sfrijdt voor nieuw socialistisch tijdperk. Minstens 13 divisies namen aan de operaties deel. Von Kluge inspecteert Kanaalkust. De verdediging der Oostzee- landen. Nieuw Spoorboekje. Visscherijverbod. Contributie Ned. Apothekers kamer. De houdmer vans Turkije. Fransche vluchtelingen beschoten. Edouard Herriot f Nieuws in 't kort. Bu r gemeestersbenoemingen Noordhollander over Noord-Hollanders. Zware afweergevechten tusschen Pripet en Duna. Nieuwe terreuraanval op München. Londen evacueert. Keuringen. Verduister v. 22.005.45 u. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland ■N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bnreau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (3 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 14 JULI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 163, 2 pagina's. Hoofdredactenr: H. M. C. SCHBöDER, Alkmaar. Deze Conrant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. RIJKSMINISTER dr. Göbbels schrijft in zijn jóngste artikel in het week blad „Das Reich", dat de oorlogsdoël- stellingen van Duitschland en zijn bond- genooten dichter bij de verwachtingen komen, die de geheele wereld aan heP einde van dezen oorlog en den daarop- volgenden vrede koestert, dan de oor logsdoelstellingen van de vijanden. Alle volken, zoo schrijft hij, wenschen na den oorlog een toestand van rust en ontspanning, van nationalen vooruit gang, een ingrijpende sociale vernieu wing, een economische welvaart en een gewaarborgd levensgeluk der volken, en dat niet ten koste van het levens geluk van andere volken, doch door eigen kracht. Wij hebben nooit iets anders gewild dan datgene, wat de vol ken, zoowel de oorlogvoerenden als de niet-oorlogvoerenden, thans in het vijfde jaar van den oorlog van het einde van den oorlog zelf verwachten. Wat ojis betreft, deze doelstellingen hadden ook zonder oorlog bereikt kunnen 'worden. Voor ons eigen volk zouden wij deze thans allatjg verwezenlijkt hebben, wan neer onze «Hadden ons dit niet door den oorlog onmogelijk gemaakt hadden. v Wij zijn zelfs van meening. dat een goed gedeelte hiervan ook in de vijandelijke landen reeds verwezenlijkt zou zijn wanneer hun leidende plutocratisch- bolsjewistische klassen, die meer be lang hadden bij het tegendeel, zich niet met alle middelen hiertegen hadden verzet. minister stelt hiertegenover, hoe de wereld er weldra zou uitzien, wanneer deze oorlog met een succes van de vijanden zou eindigen. Men be- "hoeft zich alleen maar de verwezen lijking voor te stellen van de door de Westelijke vijanden geproclameerde haat- en vernietigings-programma's om ion de programma's van het bols jewisme maar geheel te zwijgen, die Europa eenvoudig in een hel zouden veranderen om te weten, dat dan voor alle tijden noch voor de vrien den, noch voor de vijanden sprake zou kunnen zijn van vrede, geluk en-wel stand der volken. Reeds de in het schandelijke verdrag van Versailles ver vatte poging om het Duitsche volk in zijn levensmogelijkheden te verstikken, heeft niet alleen het Duitsche Rijk, doch Europa, ja de geheele wereld, in een twintigjarigen chaos gestort, met als gevolg, dat de lijdende menschheid tenslotte om uit dezen chaos te komen geen anderen uitweg meer zag dan een nieuwen oorlog. Men kan nauwelijks beweren, dat de vijanden door de ge maakte fouten 'Verstandiger zijn gewor den. Integendeel, zij gelooven zelfs, dat zij aan de onontkoombare conse quenties kunnen voorbijgaan. J^UITSCHLAND's zaak is thans,zoo schrijft de minister verder, de zaak van de geheele beschaafde wereld. Wanneer' wij in alle phasen van dezen oorlog er van hebben afgezien, dezelf- de uitro.eiings- en vernietigingspro- gramma'sMegen onze vijanden te pro- clamfeereri, dan is dit nagelaten "iet omdat wij niet zeker waren van onze zaak, doch uitsluitend om verstande lijke overwegingen. De tegenwoordige wereld is een organisch gegroeid ge heel, waarin iedere groote mogendheid de haar toegedachte functies en, taken moet vervullen. De poging om dit gè- heel op één plaats te laten instorten, kan gelijk gesteld worden met de po ging om de menschelijke maatschappij te vernietigen. Er bestaat maar één werkelijke macht, die belang hierbij heeft en heb ben moet en dat is het bolsjewisme. Men kan het bondgenootschap van het Britsche empire met zijn doodsvijand, het bolsjewisme, alleen maar een hoogst gevaarlijk spel met vuur noe men. Men ziet in de gevolgen van de ze politiek, dat het Kremlin daarbij tegen alle Engelsche verwachtingen in over de geheele linie overwinnaar blijft. Niet alleen Groot-Brittannië, doch ook de Ver Staten komen in de gebieden, waarop de belangstelling der Sovjets gericht is, steeds meer achter op en waar het bolsjewisme 'eenmaal vasten voet gezet heeft, daar kijken chaos en anarchie om den hoek van de deur. Invasiefront. Cherbourg een der hardste noten, In het gebied van Caen bleef volgens Interinf de Britsche infanterie, klaar blijkelijk tengevolge van de zware verliezen, die zij den vorigen dag had geleden, rusten- Heüvel 112, Zuidweste lijk van Caën gelegen tusschen Baron en Esguay, werd Woensdag den gehee- len dag zwaar door artillerie beschoten Ten Noorden van dezen heuvel werden sterke Britsche troepenconcentraties waargenomen, die blijkbaar de Duit sche stellingen moesten bestormen Door het doeltreffende Vuur der Duit sche houwitserbatterijen leden deze concentraties echter opnieuw zoo ge voelige verliezen, dat de aanval*» niet meer tot ontwikkeling kwam. 'Resumeerend kan men zeggen, dat Montgomery's plan, het Duitsche' front door een algemeenen aanval over de geheele breedte open te scheuren en naar het Zuiden door te stooteri, in een afweerstrijd van twee dagen tot een bloedige mislukking is geworden, hoe wel de geallieerden volgens de laatste inlichtingen niet minder dan 33 tot 35 infanterie- en pantserdivisies, talrijke legerafdeelingen, het geschut van ver scheidene slagschepen en een massale luchtvloot in het vuur brachten. Haven van Cherbourg grondig vernield. Naar aanleiding van de laatste' be richten over de buitengewone moeilijk- -■-heden, welke de Anglo-Amerikaansche ingenieurs ondervinden bij het herstel van de haven van Cherbourg, herinnert de marinemedewerker van het Interna tionale Informationsbüro, kapitein-ter zee Hansen, aan de vroegere, meer dan optimistische 'geallieerde uitlatingen over de herstelmogelijkheden. Doch Èpoedig, aldus schrijft' Hansen, werd de eerste twijfel vernomen. Zoo meldde de Manchester. Guardian op 3 Juli. dat MIET Churchill en Roosevelt kunnen thans, zooals zij gewenscht en ge hoopt hebben, met Stalin Soelen, doch Stalin speelt met hen. Er kunnen derhalve, zooals de zaken thans staan, ook bij het gunstigste verloop vai de militaire operaties dezen zomer den Westelijken vijanden geen andere oor logdoelstellingen voor oogen zweven dan die om door de vernietiging van het Duitsche Rijk te worden tot de pleitbezorgers van het bolsjewisme in geheel Europa. Wij zijn er vast van overtuigd, dat wij er op den duur in zullen slagen, dit gevaar dat ons con tinent bedreigt, te bezweren. Maar zelfs wanneer dit niet het geval zou zijn, wat zouden Engeland en de Ver. Staten dan hierdoor winnen? Duitsch land zou dan aan hen, als zijnde de ware schuldigen van het Europeesche ongeluk, «zelfs wanneer het «dat 'niet eens zou willen. de vreeselijkste wraak voltrekken, die maar te denken is Hét zou hen, de zoogenaamde over winnaars, In den maalstroom van den uitbrekenden algemeenen chaos mee sleuren. Men plaatse dit vreeselijker toekomstbeeld eens tegenover de wenschdroomen. die de volken aan den vijartdelijken kant aan den komenden Vrede vastknoopen. YY/i?T de hoop op een betere toekomst betreft, zijn-de volken op dit punt niet één van hart en één van zin? Strijden zij niet alle voor een nieuw socialis tisch tijdperk, voor het einde van "e plutocratisch-kapitalistische heerschap pij van willekeur, voor vrije overeen komsten tusschen de naties, voor de problemen van het herstel der ver woeste en geschonden gebieden, voor het verkrijgen van een socialen en eco- nomischen levensstandaard juist voor de werkende klassen in alle landen? Het kan niet ontkend worden, dat wij in onze vredesperspectieven het denken en gevoelen zelfs van de ons vijande lijke volken meer benaderen dan 'Jiun eigen leiding- Wij meenen- te weten, wat alle weldenkende menschen aan beide zijden zich voor den tijd na den oorlog het vurigste wenschen. Deze wenschen zullen in vervulling gaan want zij hebben in de harten der ge heele wereld reeds wortel geschoten De geschiedenis zou haar zin verloren hebben, wanneer niet voorkomen zou kunnen worden, dat ook dez§ oorlog met z1' -c "r.glijke offers weer aan diegenen ten .goede zou komen, die De oorlogsverslaggever van het D.N.B. in het Westen. Alex Schmalfuss, meldt, dat, terwijl in den sector van het bruggehoofd het tweede Engelsche leger Donder- dag geen bijzondere krijgsoperaties ondernam, de zware afweergevechten tegen het eerste Amerikaansche leger met onverminderde hevigheid voortduur den. Na een urenlang trommelvuur ging de vijand vooral ten Noordoosten van St. Lö van het gebied van St. George en St. Andre de, lTEpine opnieuw* tot den aanval over. Maar daar, evenals op alle andere plaatsen- tot aan de Westelijke kust, werd hij ondanks zijn ononderbroken artillerievuur afgeslagen, terugge worpen of afgegrendeld. De Amerikanen probeerden eveneens aan weerszijden van den weg Sainteny Periers aan te vallen, maar ook hier konden '^ij geen successen behalen en moesten zjj bij een tegenaanval van Duitsche tanks terug.A. Woensdag werden weer 68 vijandelijke tanks vernietigd. 9(j een onderneming tegen bendeleden in het gebied van Poitiers werden verscheidene kampen schoon geveegd en 89 bandieten gedood. de haven zoo grondig vernield was. dat het, nog eenigen tijd zou duren al vorens zij weer gebruikt kon worden. Commodore Sullivan, van wien ge zegd werd, dat hij de havens van Na pels, Bizerta enz- weer bruikbaar ge maakt had, moest tenslotte verklaren, dat „Cherbourg een der hardste noten was, welke de geallieerden tot dusverre hadden te kraken".' De Daily Telégraph geeft thans even eens een beeld van de moeilijk-heden bij het opruimingswerk. Geen enkel schip, aldus de correspondent van dit blad, kon tot dusverre de haven bin- nenloopen. Vele duizenden mylnen ver sperren de rëede en den toegang tot de binnenhaven. Zoolang deze niet zijn qpgeruimd, kan men niet eens de scheepswrakken, die de haven versper ren, naderen en dagelijks worden nieu we obstakels qntdekt. Het herstel van de haven, aldus besluit de correspon dent, is een minstens even moeilijk werk», als' de inneming .van Cherbourg Zelf. J y Een ontnuchtering voor de geallieer de Openbare meening en de hard vech tende troepen moet echter een uitlating van den militairen criticus van de Daily Herald zijri, die plotseling ver klaart, dat de haven van Cherbourg. die nog gedurende den slag om de vesting zoozeer geprezen werd, voor de invasie van slechts geringe vfearde is, omdat zij reeds in normalen toe stand niet toereikend is voor den ge allieerden aanvoer. De pas benoemd^ opperbevelhebber West, generaal-veldmaarschalk Von Kluge, heeft zich dezer dagen, naar de bladen melden, op inspectietocht be geven naar de Kanaalkust. De veld maarschalk bezichtigde op den eersten dag van zijn reis bijzonder nauwkeu rig dien sector, die in de geschiedenis van den westelijken veldtocht van het jaar' 1940 met zijn naam is verbonden. Als opperbevelhebber van het vierde leger forceerde de toenmalige Gene- raloberst Von Kluge de doorbraak door de verlengde Maginot-linie en trok hij in een schitterenden opmarsch langs de Somme op tot Abbeville. Daardoor werd het vijandelijke front in twee deelen gespleten. Het leger van Von Kluge nam toen in snellen opmarsch Boulogne en Calais en viel Duinker ken van het westen aan. Van 5 tot 8 Juni forceerde het leger van Von Klu ge de doorbraak door de Weygand- linie aan de Somme eji drong vervol gens tot het midden van Frankrijk door. Generaal-veldmaarschalk Von Kluge kreeg uit de vergelijking met vroeger een diepen indruk van de vestingwerken langs de Kanaalkust. Hij liet zich door de commandanten van alle drie weer- machtsonderdeelen verslag uitbrengen van hun sector en van hun taak in het ver dedigingsstelsel van den Atlantischen wal op deze het dichtst bij Engeland gelegen^ plek, waarbij^ vooral de artillerie van" allerlei kaliber zijn bijzondere belang stelling had. daar hij zelf. voormalig artil* lerist is. Met afschuw nam de generaal- veldmaarschalk kennis van de talrijke verwoestingen v^n vreedzame woonolaat- sen, diev tiidens den veldtocht in, Frank rijk in 1940, dus bij den opmarsch van zijn leger door dit gebied, volkomen on beschadigd gebleven waren, maar de laatste maanden door Engelsch-Ameri- kaansche terreurbommenwerpers in puirb- hoo^en zijn veranderd. Op grond van zijn gedegen kennis der modernste oorlogstechniek, die hij zich eerst als opperbevelhebber van een leger, vervolgens van een legergroep in het oosten in bijna drie jaren tijds verworven heeft, sprak de generaal-veldmaarschalk zijn groote erkentelijkheid uit voor het werk dat aan de kust van het Kanaal is verricht bij den bouvf van vestingwer ken en achterwaartsche stellingen Voor de vertegenwoordigers van de Duitsche pers heeft de mili taire woordvoerder der Rijksregeering ponderdag stelling genomen tegenover zekere combinaties betreffende een z.g. rechttrekken van het front in de Oost zeelanden. Hij zette uiteen: Een rechttrekken of verkorten van het front in het gebied der Oostzec-larfr den komt in geen geval in aanmerking. Wanneer ten zuiden van het Baltische gebied in» de streek van Polozk het Duitsche front eenigszins teruggetrok ken wordt, gebeurt dat alleen om een aansluiting op den. nieuwen toestand in den centralen sector te bereiken, en daarmede een bescherming van het Baltische gebied beter te kunnen waar borgen. Het Baltische gebied behoort tot de E .opeescne ruimte. De Duitsche weermacht zal deze Europeesche ruimte 'zoowel in het zuiden ais in het noor den van het Oostelijk front in ieder geval verdedigen en houden. Wanneer het terugtrekken der Duit sche troepen bjj Opotsjka ten noorden van Polozk, zoo verklaarde de woord voerder verder, than. door de Russen als groote overwinning wordt gevierd, moet vastgesteld worden, dat deze Duit sche distancieeringsbeweging reeds te voren was ingeleid. Het terugzwenken van den rechtervleugel beteekent een hechter aansluiten aan het Baltische ge bied. Van een doorbraak der bolsje wieken kan in het geheel geen sprake zijn. De Russen zijn ook alleen in dit opgegeven gebied gevolgd. Dit front, dat zich een eindweegs heeft gedistan- cieerd, heeft niet het geringste uit te staan met het Baltische front. Het be teekent in tegendeel een concentreeren van den beschermenden muur om de Baltische ruimte. Voor .het publiek zal vandaag een nieuw spoorboekje verkrijgbaar gesteld worden. Het wordt van kracht op Maan dag 17 Juli en bevat alle veranderingen, die in de laatste maanden in de dienst regeling zijn aangebracht. Dus ook de beperkingen die door middel van rose- en oranjebiljetten op de stations bekend gemaakt zijn. Zooals reeds eerder is aangekondigd zal men alleen tegen inlevering van een oude reisgids een nieuw spoorboekje kunnen koopen. Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland maakt bekend: Op grond van par. 5, alinea 2, van de Verordening nr. 100/41 van den Rijks commissaris voor het bezette Neder- landsche gebied wordt de visscherij op den Nieuwen Waterweg van de zee- grens Hoek van Holland tot de haven- invaart Maassluis met onmiddellijken in gang verboden. Een apotheker te 's-Gravenhage had op grond van gewetensbezwaren gewei gerd contributie te betalen aan de Ne- derlandsche Apothekerskamer, waartoe hij op grond van de Apothekersverorde ning en het contributiereglement van die kamer wettelijk verplicht is In kort geding werd de vordering van den apotheker, waarin hij schorsing van de tegen hem aangevangen executie van de op grond van de verschuldigde con tributie tegen hem uitgevaardigde be schikking eischte, door den president van de rechtbank te 's-Gravenhage af gewezen. De president overwoog o.m. irt zijn vonnis, dat een beroep op onover komelijke gewetensbezwaren ter afwen teling van een publiekrechtelijken con tributieplicht alleen is toegestaan, in dien er een wet is, welke een derge-, lijk beroep toelaat. Ook «een beroep op geestelijke over macht en op strijd met den goeden trouw bij de uitvoering van de apothe kersverordening, werd niet gegrond bevonden. Voor de Apothekerskamer trad op mr Fred. C. Stahle, terwijl de belangen van den apotheker werden behartigd door mr. A. Schenkeveld te Alkmaar. Eerst een bom, daarna het toestel zelf... „In een gebied in Engeland viel sterker storingsvuur dan gewoon lijk waar te nemen en werd hevig afweervuur gehoord", zoo meldt de Britsche berichtendienst nit Londen. De slachtoffers van de vliegende bom in 'het gebied van Londen zijn gedwongen hun 'wen door te brengen in den „Ander- son"-schuilkelder, een kleinen schuilkelder, die in een tuin wordt aangebracht en met gegolfd plaatijzer is bedekt. Er is geen ge legenheid hun onderdak te ver- leenen. Zoo langzamerhand druppelen enkele gegevens door over den toestand in Londen. Zoo 'meldt nu b.v. de „News Chronicle", dat de uitwerking van de „vliegende bommen" Woensdag ernsti ger was dan anders, d.w.z. het ahntal verwoeste huizen was in verhouding tot het aantal bommen grooter. Ver der wordt melding gemaakt van in slagen in .Gray's In'n Road (tusschen St. Pancras Station en High Holborn) en in The Strand (tusschen Whitehall, Trafalgar Square enFleetstreet), dus in de onmiddelijke nabijheid van het rfegeeringskwartier. Zweedsche bladen melden uit Lon den, dat vele Engelschen in de laat ste dagen het opduiken van een nieuw type „robot-bombs" zouden hebben waargenomen. Het verschil met het aanvankelijke type zou zijn, dat de „spanwijdte" grooter zoiVzijn en dat-het na verstommen van zijn „motorgeronk" nog eenigen tijd zijn vlucht voortzet. Sommigen beweren zelfs, dat dit nieuwe type eerst een bom afwerpt en daarna zélf neer stort. Betrouwbare gegevens zouden echter nog niet ter beschikking -V staan. Richtingverandering? Uit andere berichten blijkt, dat men in Engeland heeft waargenomen, dat de „vliegende bommen" thans ook uit een meer oostelijke richting komen aansuizen, 'waaruit men conclu deerde," dat de Duitschers dus in staat zouden zijn, het nieuwe wapen ook op grooteren afstand dan tot du -er* te Von Papen, de Duitsche ambassadeur bij de Turksche regeering. heeft Dins dag voor ziin vertrek naar Stamboel andermaal een langdurig onderhoud gehad met den premier en minister van buitenlandsche zaken. Saradzjogloe. Denzelfden dag arriveerde Sir Hugh Knatchbull-Hugessen. de ambassadeur der Britsche regeering in Turkije te An kara. daar hij. zooals van diplomatieke zijde werd verklaard, belangrijke be slissingen van zijn regeering heeft ver nomen ten aanzien van de Britsche hou ding tegenover Turkije, aldus meldt S P T. uit Ankara. In diplomatieke kringen der Turksche hoofdstad constateert men dat de Britsch-Amerikaansche druk op Turkije toeneemt. Of hij eenige uitwerking zal hebbep moet nog worden afgewacht, verklaarde men hier en men wijst bo vendien op een zitting van het Turk sche kabinet onder presidium van het staatshoofd, hetgeen als een verdere ontwikkeling der „gebeurtenissen ach ter de coulissen" wordt beschouwd. hem veroorzaakt hebben, en diegenen zou vernietigen, die door hem een nieuw begin willen maken. Dat kan niet mogelijk zijn. De volken zelf zul len den oorlog den hem- toekomenden moreelen zin geven Zooals zij den oor log thans al lijdende doorstaan, zoo zullen zij aan het einde van dezen oor log over hem triomfeeren. Is er iemand ter wereld, die dat niet zou wenschen? Generaal-veldmaarschalk Von Kluge heeft het opperbevel In het Westen overgenomen. Om gezondheids redenen is generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt in het opperbevel in het Westen opgevolgd door generaal- veldmaarschalk Von Kluge Hoffmann/Slapf/Pax m Op den weg Willers-Ocace-Vire heb ben Amerikaansche jachtbommenwer pers op 8 Juli een colonne vluchtende Fransche burgers met bommen en boordwapens aangevallen, waarbij 16 vrouwen en kinderen gedood en vele anderen zwaar gewond werden. De hoog opgepakte voertuigen der vluch telingen waren duidelijk voorzien van kenteekenen der neutraliteit. Bcven- dien zwaaiden de vluchtelingen bij het naderen der machines met itte vlaggen. Niettemin vielen de Amerikaansche vliegers de weerlooze vluchtelingen aan en richtten ondep hen een ver schrikkelijk bloedbad aan. Gr'ooten- deels waren het vrouwen en 1'nde- ren, die gedood of verminkt werden. In de buurt bevonden zich geen voer tuigen van de Duitsche weermacht. Interinf meldt uit Parijs: Volgens de Aujourd'hui is de Fr§nsche oud premier Edouard' Herriot op 72-jarigen leeftijd overleden- Herriot werd in 1872 te Troyes gebo-' ren. Hij studeerde literatuurgeschiede nis en begon zijn caritfère als leeraar aan het gymnasium te Lyon. Tegelijk ving ook zijn politieke .loopbaan aan. welke een voorloopig hoogtepunt vond in zijn benoeming tot burgemeester van Lyon. In 1912 werd hij in den Senaat gekozen. Al spoedig werd hij daar een der leiders van de socialistische radica len. In 1916 werd hij in het kabihet- Briand minister van arbeid en nam als zoodanig drastische maatregelen tegen de O.W.-ers en hamsteraars In 1024 vormde hij een linksch kabinet; van toen dateert zijn contact met den Engelschen premier MacDonald. In 1926 en 1932 was hij opnieuw kabinets formateur, beide regeeringen kwamen vrij snel ten val- In 1932 had echter zijn pro-Engelsche politiek succes; - er werd een gentlemen's agreement tus schen Engeland en Frankrijk tot stand gebracht. In 1933 werd Herriot belast met de vertegenwoordiging van^ Frank rijk in den Volkenbond. Als minister zonder portefeuille maakte hij deel uit van verschillende kabinetten. Toen Blum hem in 1935 bij de oprichting van het „Front populaire" in zijn kabinet wilde hebben, gaf Herriot er de voor keur aan opnieuw president van de Kamer te \yorden; tot 1940 werd hij vijfmaal herkozen. In September 1940 werd hij, met verscheidene qndere bur gemeesters, uit zijn post te Lyon ont zet. Sindsdiën hield hij Zich deels in den omtrek van Lyon. deels bij Vichy op. Begin October 1942 werd-hij op last van de regeëring-Laval gearresteerd en naar een concentratiekamp overge bracht. Later liepen er geruchten als zou een aanval van waanzin opneming in een krankzinnigengesticht noodzake lijk hebben gemaakt. Eereverlof in „Het Witte Paard". Het beroemde „Weisse Rössl" aan de Wolf- gangsee in Salzkammergut is thans inge richt tot een rustoord voor volksgenooten, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Duitsche volksgemeen schap. Het Duitsche Arbeidsfront wijst de gasten aan, die in het „Weisse Rössl" twee'weken lang in een fraaie omgeving van hun eereveriof kunnen genieten. „Aardige films" in Amerika. Met het oog op dë aanstaande verkiezingen heeft Roosevelt er belang bij, „de stemming" in het land zoo mogelijk niet te depri- meeren", aldus bëricht het Amerikaan sche tijdschrift „News Week". In dit ka der heeft hij de filmfabrieken te Holly wood door het ministerie van Oorlog la ten -verzoeken, dat geen realistische oor logsfilms zullen worden vertoond, <j°ch alleen maar „aardige films". Rome wordt gezuiverd. Rome staat volgens berichten in het Madrileensche blad „Arriba" in het teeken van de zoo genaamde „zuivering". 1300 personen, die betrokken waren bij het verkeerswezen, zijn van hun posten ontheven; 800 leera ren moesten de universiteiten verlaten. „Arriba" schrijft l deze maatregelen toe aan bolsjewistische invloeden. Noorsche menschenredders. De Noor sche maatschappij voor het redden van schipbreukelingen heeft thans haar rap port over den laatsten winter ingezonden. Ondanks de Oorlogsomstandigheden heb ben de Noorsche reddingsschepen hun wiqferwaeht aan de kust betrokken en hun post geen oogenblik verlaten. Daar door konden in éép jaar tijd» 850'booten met2000 menschen aan boord door de reddingsschepen worden geborgen, wat in de geschiedenis der maatschappij een on overtroffen prestatie beteekent. Kwallen leggen elactrische centrale stil. De electrische centrale in Aalborg geraakte dezer dagen plotseling buiten bedrijf, daar de watertoevoer van de ha ven naar de turbines niet langer func- tionneerde. Een duiker constateerde, dat duizenden kwallen, die tot een vaste mas sa waren samengeperst,, de zuigbuis van de turbine verstdpten. Eerst met veel ^moeite kon de metersdikke laag worden vmvjij derd. gebruiken. Bovendien zouden noe menswaardige pauses in de beschieting niet meer voorkomen. 10.000 kg. zware' raketbom. De Londensche pers is reeds een voorzichtige discussie begonnen over de V 2. Zoo meent b.v. de „Sunday Express" te weten, dat dit tweede nieuwe wapen zal bestaan uit een 11 meter lange en 10900 kg. zware raket- bom die tot in de stratospheer wordt afgeschoten, waardoor de actie-radius veel grooter zou zijn dan die van de V. 1. Andere Engelsche bladen echter meenen. dat de V. 2 een marinewapen zal' blijken te zijn. „Financial News" wijst op den in vloed van het bombardement op den beurshandel. Op 16 Juni werden op de Londensche effectenbeurs nog 37.614 zaken afgedaan, maar op 28 Juni was dit aantal reeds gedaald tot 2317. Bovendien waren de verbindingen tusschen de beurs en de kantoren in stad en provincie vaak gestoord. De „Daily Mail" klaagt er over, dat bij de evacuatie een even groote chaos heerscht als destijds bij de groote bom bardementen van 19391940. Vier de partementen. die van Handel, van Volksgezondheid, van Binnenjan iihe Zaken en van Voedselvoorziening schuiyen de verschillende verant woordelijkheden op elkander af. Héf Rijkscommissariaat maakt bekend: Dë commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgeipeesters be noemd: baron G J. K. van Lijnden van Horstwaerde te Soestdijk tot burgemees ter van Baarn: T. H. Buitenhuis, burge meester te Schagen, met eervol ontslag uit deze functie, tot burgemeester van Naarden; D. Stoutjesdijk te Heemstede tot burgemeester van Langediik (N.-H.i; D. A. Sikkema te Oostzaan tot burgem. van Oostzaan; J. Hettema te Vinkeveen tot burgemeester van Hulst; E. F. IJse- baert te Terneuzen tot burgerAeester van Koewacht: P.. J. Dreves te Arnhem tot burgemeester van Holten; H. A. J. IJpcn- burg te Den Haag tot burgmeester Van 's-Gravenzande en J. M. Veldhiïls te Bus- sum tot burgemeester van Hoogeveen. ONTSLAG BURGEMEESTERS. Bij besluit van den Commissaris- Generaal voor Bestuur en .Justitie zijn ontslagen met ingang van 17 Juni 1944 P. Kikkert als burgemeester van Pur- merend en J. de Boer als burgemeester van Obdam. Zaterdag 15 Juli, 20.15 uur," zal over het draadnet Hilversum II de heer»B. Pasterkqipp iets vertellen over de eigén- aardigheaen van zijn streekgenooten in Noord-Holland. -W eermachtbericht. Vergeldingsvuur op Londen duurt voort. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Juli (DNB). - Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Terwijl de vijand tengevolge van zijn zware verliezen in het ge bied van Caen en ten Westen daarvan zich Woensdag slechts be perkt heeft tot versterkte artille riebedrijvigheid, heeft hij ten Noordoosten van St. L6 na uren lang trommelvuur en krachtig op treden van slagvllegers ons front aangevallen. Valschermjagers en infanterie deden alle doorbraakpo gingen mislukken en' brachten den tegenstander zware verliezen toe. Tusschen de Vire en het gebied van St. Eny benevens tusschen St. George en de kust is gedurende den gehcelen dag verbitterd g- streden. Talrijke aanvallen van den tegenstander werden hier af geslagen, plaatselijke penetraties in een tegenaanval opgeheven of af gegrendeld. Boven het landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden verloor de vijand gisteren 27 vliegtuigen. In het Fransche gebied zijn 189 terroristen in den strijd gedood. Het zware vuur der V. 1 op Londen duurt voort. In Italië is het Woensdag alleen tot vrij groote gevechtshandelingen 'ko men aan de Ligursche kust en ten Zuidwesten van Cita Di Castello. On danks sterken steun van artillerie en tanks heeft de vijand slechts op en kele plaatsen geringe successen kun nen behalen. Het meerendeel vin zijn aanvallen werd door geconcentreerd artillerievuur of in een tegenaanval uittengeslagen. Oostelijk front. In het Zuiden van het Oostelijke front zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. In het ge bied van Kowel zijn herhaalde vi; n- delijlje aanvallen met veel verliezen ineengestort. In den centralen sector duren de zware afweergevechten tus schen Pripet en Duna voort. Terwijl ten Westen van de Szczara alle bols jewistische doorbraakpogingen zijn verijdeld, hebben onze divisies in het gebied ten Zuiden van Wilna zich in verbitterde gevechten verder naar het Westen gedistancieerd. Bij Olita heb ben zij den bolsjewieken in een zwa- ren tegenaanval -zware verliezen toe gebracht. Het garnizoen van Wilna handhaafde ook gisteren het Weste- lii' - deel van de stad tegen alle vijan delijke aanvallen. In het gebied ten Zuidwesten en Zuidoosten «van Dunaburg zijn nze troepen in harde gevechten gewikkeld met sterke vijandelijke formaties. Ten Oosten van Opotsjka zijn herhaalde vrij sterke aanvallen v%n de bolsjewie ken afgeslagen, plaatselijke penetra ties werden afgegrendeld. Formaties slagvliegers hebben den afweerstrijd van het leger onder steund en den bolsjewieken, vooral in het gebied Dunaburg-Wilna. met aan vallen met bommen en boordwapens zware verliezen toegebracht. Terreuraanval op Münchep. Een sterke formatie Amerikaansctife bommenwerpers heelt Woensdag met gebruikmaking van den weerstoe- stand wederom een terreuraanval ge richt op Milnchen Door afweergeschut werden 31 viermotorige bommenwer pers vernietigd. In den nacht hebben afzonder" "ke Britsche vliegtuigen bommen gewor pen in het Rijnlatidsch-Westfaalsche gebied". Onder soortgelijke weersomstandig heden als op de beide vorige dagen hebben Amerikaansche formaties bom menwerpers ook Donderdag vfróonwij- ken in München aangevallen- Er ont stond aanzienlijke schade aan cultuur monumenten en woongebieden. De vijandelijke formaties raakten reeds bij het passeeren van de Duitsche grens in krachtig afweervuur, dat bo ven het doelgebied voortduurde. Tot dusver zijn berichten ontvangen over het neerstorten van eenige "viermoto rige bommenwerpers. Bij den terreuraanval op woonwijken van München op 12 Juli verloren de Amerikanen volgens nog onvolledige berichten minstens 31 vliegtuigen, bij na zonder uitzondering viermotorige bommenwerpers. Talrijke andere ma chines werden zoo zwaar beschadigd, dat zij naar neutraal gebied trachtten te ontkomen. Zonderjfricht Volgens een Reuterbericht neeft het Amerikaansche hoofdkwartier -toegegtv ven/dat de Amerikaansche bommen werpers bij hun aanvallen op Mün chen „voor de derde achtereenvolgende keer slecht weer hebben ontmoet en hun bommen hebben neergeworpen zonder zicht op den grond". De evacuatie van Londen en Zuid- Engeland wordt, naar uit berichten in de Londensche bladen blijkt, in ver sterkte mate voortgezet. lederen dag worden de loketten der Londensche stations bestormd door hen, die Londen willen verlaten zonder echter onder het voorloopig zeer beperkte evacuatie plan der regeering te vallen. Zij zijn geheel en al op zichzelf aangewezen en moeten vooral in de plaats, die zij zelf uitkiezen, zelf voor onderdak zor gen. Dit wordt steeds moeilijker. Het H-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-jj, H-Wachbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche In Nederland. Personen tusschen 19 en 35 Jaar, die aanmeldings- pllchtlg* zijn voor de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden gedurende verbintenis .van de tewerkstel ling vrijgesteld. Officier in de Waffen-H kan leder wor den. die na tenhiinste één Jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de offiers- opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. "rijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Even eens verstrekken alle Inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en te rugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-H: Amsterdam, Da* 4; Alkmaar. Langestrart 56: Heerlen, Saroleastraat 25: Groningen, Heerenstraat 46: Enschedé, Hengelosehestraat 30 en het H-Ersatz- kommando. Den Haag. Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bU het W-WachbatalUon te Amersfoort, welke dienst In Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen mel<"en. 15.7.44 812 uur, Arnhem, Café Royal. 16.7.44 8—12 uur, Zwolle, Hotel Gijten- beek. 17.7.44 8—13 uur, Amsterdam. Dahi 4. 18.7.44 8—12 uur. Utrecht, N.V.-Huis. Oudegracht 245. 18.7.44 1517 uur, Amersfoort, H-Wach- bataillon S. Leusderweg. 15 Juli: Zon op 5.34 u., onder 21.57 u. Maan op 2.17 u, onder 17.17 li.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1