DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND België en Noord-Frankrijk onder burgerlijk bestuur Geallieerden vallen op alle fronten aan Wij publiceerden gisteren Gouwleider Grohe benoemd ioi Rijkscommissaris Generaal Grase weermachtbevelhebber Rijkscommissaris aanvaardt zijn ambt V 1 reeds vijf weken tegen Engeland in actie. Groote slag aan de Ome Nieuwe luchtaanval op München Militaire ongeregeldheden in Bristol Spoorwegdiefstallen opgehelderd Sovjets trachten op te rukken in richting Lemberg Straatgevechten in St. Lö Mobilisatie van alle Duitsche arbeidsreserves Oproep aan bevolking van is om te evacueeren Parijs Kesselring onderscheiden 's Avonds 10 uur binnen Met ingang van 25 Juli Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort v%vS* liptv. Tegen verwording van de jeugd Verduister v. 22.005.45 u. Ossche drogist had nog voorraad Aanstelling bij de Nederlandsche politie Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 20 JULI 1944. HELDERSCHE EDITIE. tSe Jaargang, No. 168, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. c. SCHRoDER Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties ln deae Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Bij decreet van den Führer van 13 Juli 1944 is het tot dusver bestaande militair bestuur in België en Noord-Frankrijk door een burgerlijk bestuur vervangen, aan het hoofd waarvan de Rijkscommissaris voor de bezette gebieden van België en Noord-Frankrijk staat. Tot Rijkscommissaris voor de bezette gebie den van België en Noord-Frankrijk heeft de Führer den gouwleider Grohe benoemd. Voor het tot Noord-Frankrijk behoorende deel van het gebied zal een speciale, onmiddellijk onder den Rijkscommissaris voor de bezette gebieden van België en Noord-Frankrijk ressorteerende commissaris voor het burgerlijke bestuur worden benoemd. Door deze nieuwe regeling is het bureau van den militairen bevelhebber in België en Noord-Frankrijk komen te vervallen. De militaire bevelhebber had behalve het bestuur over het onder hem geplaatste gebied ook tot taak het uitoefenen van de militaire souvereine rechten. De uitoefening van deze rech ten zal voortaan door den weermachtbevelhebber in België en Noord-Frank rijk geschieden. Tot weermachtbevelhebber in België en Noord-Frankrijk heeft de Führer den generaal der infanterie Grase benoemd. Op 18 Juli heeft de tegenwoordige militaire bevelhebber in België en Noord- Frankrijk Generaloberst von Falkenhausen te Brussel de zaken van het civiele ressort overgedragen aan den nieuwen Rijkscommissaris gouwleider Grohe en de zaken van het militaire ressort aan den generaal der infanterie Grase. In verband met het invoeren van het burgerlijk bestuur in België en Noord- Frankrijk vond Dinsdagmiddag in de senaatszaal van het parlementsgebouw een korte plechtigheid plaats, waarbij de generaal van de infanterie von Fal kenhausen, tot nu toe militair opper-» bevelhebber, aan den door den Führer benoemden Rijkscommissaris Grohe de uitvoerende macht en aan den generaal van de infanterie Grase de militaire souvereiniteitsrechten overdroeg. „Meer dan vier jaren", zoo zeide generaal von Falkenhausen, „heb ik de eer gehad in dit gebied de macht van het Rijk te vertegenwoordigen. Het wa ren jaren van arbeid voor het Duitsche volk, dat heftig streed om eigen be staan en om dat van Europa. Het waren eveneens jaren van arbeid en zorg voor liet lot van de bevolking in dit gebied.- De vraagstukken, die dringend een op lossing behoefden, waren niet gemak kelijk en zullen ook in de toekomst moeilijk zijn". Nadat de militaire op perbevelhebber gewezen had op de bij drage aan de Duitsche oorlogvoering van het onder zijn bevel staande gebied, sprak hij zijn bijzonderen dank uit aan zijn medewerkers en besloot met den wensch, dat dit gebied en zijn bewo ners na de overwinning van Duitsch- land opnieuw een zonnige toekomst zullen mogen beleven. De generaal der infanterie Grase nam in aansluiting hierop de militaire souve reiniteitsrechten over als opperbevel hebber van de weermacht en verzeker de aan Rijkscommissaris Grohe, dat hij in nauwe samenwerking met hem zijn taak zal vervullen. Rijkscommissaris Grohe stelde als Volgens Zweedsche dagbladcorrespon denten heeft de Londensche bevolking na vijf weken V 1-beschieting alle hoop op snelle en afdoende tegenmaat regelen opgegeven. Volgerfs „Svenska Dagbladet" kunnen de alarmeeringsinstallaties om techni sche redenen niet aan de nieuwe om standigheden worden aangepast. Van daar de pogingen, om deze lacune aan te vullen door middel van particuliere waarschuwingssignalen met claxons, vlaggen, toeters enz-, waardoor de ver warring volkomen is geworden. In de „New York Times" schreef de militaire medewerker Baldwin, „dat de vliegende bom een zekere tactiek ver toont, benevens, dat men in- de na bije toekomst moet rekenen op nog zwaarder bommen". Hij wijst er op, dat reeds nieuwe types in gebruik zijn, die het laatste deel van hun baan afleggen zonder aandrijving en in glijvlucht, zoo dat men ze niet kan hooren aankomen. Andere maken eerst een bocht of een cirkel, alvorens neer te vallen. Baldwin verwacht tenslotte het gebruik van robots met een gewicht van 25 ton. De vliegtechnische medewerker van de „Evening Standard" rekent op pro jectielen van 15 ton gewicht. „Spectator" meldt, dat er veel meer bommen overdag dan 's nachts vallen, in de laatste dagen kwamen zelfs bom- looze nachten voor. Het blad betoogt, dat de Duitschers dit doen, omdat de storing van het dagelijksche leven over dag veel grooter is dan bij nacht. Een medewerker geeft zijn indrukken 'als volgt weer: „Reeds van verre hoort men het zoemende geluid aankomen: naarmate het dichterbij komt, begint het meer te lijken op kuchen en snui ven met korte pauzes er tusschen- Het is een spookachtig gezicht dit lev-snloo- ze voorwerp op een hoogte van 300 400 meter naar zijn onbekende doel te zien suizen. Maar het is ook mogelijk, dat het projectiel precies boven den toeschouwer stopt en omlaag valt. Al leen 's nachts is het nog erger, vooral bij lage bewolking, want dan kan men den vliegenden dood niet zien. En dan ten slotte de fantastische luchtdruk na den inslag; in wijden omtrek ontstaan daardoor verwoestingen. De Amerika nen kunnen de zenuwspanning slechter verdragen dan de Engelschen," al dus de journalist- Geen geheime Lagerhuis- zitting over de V 1. Het Britsche oorlogskabinet heeft het' Lagerhuis doen weten, dat het een ge heime zitting over het Duitsche wapen V 1 ongewenscht acht. Wel wordt er den leden van het Lagerhuis op gewe zen, dat zij, indien zij belangstelling voor de onderhavige aangelegenheid hebben, zitting kunnen nemen in twee particuliere comité's, waarin men zich met de kwesties zal bezig houden, die door het nieuwe Duitsche wapen aan den dag zijn gekomen. Comité 1 zal zich dan toeleggen op het oplossen van problemen die direct de burgerbevol king aangaan en comité 2 zal de verde digingsmaatregelen onder de loupe nemen- middelpunt van zijn toespraak twee be slissende feiten: ten eerste het verscher pen van de oorlogvoering in verband met den vooruitgang van de bewape ningstechniek en ten tweede het groei ende inzicht in Europa, dat de strijd van Duitschland ook zal beslissen over het lot van de overige Europeesche vol keren. De Rijkscommissaris gaf daarna te genover den tot militair opperbevelheb ber in België en Noord-Frankrijk be noemden generaal der infanterie Grase uitdrukking aan zijn kameraadschappe lijke toewijding en onderstreepte de vriendschappelijke verhouding welke sedert jaren bestaan heeft tusschen hem en den scheidenden generaal der infanterie Von Falkenhausen. Hij sprak er zijn bijzondere tevredenheid over uit, dat regeeringspresident Reeder, tot nu toe bestuursleider, als zijn oude vriend en medewerker uit Keulen ook na de ingetreden wijziging den arbeid zal voortzetten, waaraan hij thans meer dan vier jaren al zijn krachten en zijn groote bekwaamheid gewijd heeft. De plechtigheid werd besloten met een drievoudig „Sieg Heil" aan den Führer en de nationale volksliederen. Rijkscommissaris Grohe tot de secretarissen-generaal. In aansluiting op de plechtigheid van de overneming van de uitvoerende macht, heeft Rijkscommissaris Grohe de secretarissen-generaal ontvangen, teneinde hen op de hoogte te stellen van de wijzigingen welke hiermede ge paard gaan. Te dezer gelegenheid heeft hij een redevoering gehouden, waarin hij o.m. verklaarde: „De Führer heeft het tijdstip geko men geacht, om het Duitsche militaire bestuur in België en Noord-Frankrijk te vervangen door een Duitsch burger lijk bestuur, aan het hoofd waarvan hij mij tot Rijkscommisssris heeft be noemd." Na onderstreept te hebben dat de on zinnige oorlog die Engeland en de Ver. Staten tegen Europa voeren de Euro peesche volkeren geleid heeft tot de er kenning dat zij één lotsgemeenschap vormen en dat zij derhalve ook hun toe komst, onder uitschakeling van alle buiten-Europeesche en aan Europa vij andige krachten, gemeenschappelijk moeten verzekeren, vervolgde de Rijks commissaris: „Ik twijfel er niet aan dat gij den wil van de overgroote meerderheid der bevolking van Uw land tot uiting brengt, indien gij in dezen zin Uw ar beid en onze gemeenschappelijke taak opvat. Europa moet al zijn krachten in dienst stellen van dezen oorlog om zich tegen -zijn vijanden te handhaven. En indien Duitschland sinds jaren de grootste menschenoffers brengt om het bestaan van allen te verdedigen, kan het niet te veel gevraagd zijn, als van de ande ren tenminste de inspanning van alle economische krachten word' verwacht. Het getuigt van een groeiend inzicht, hetwelk zij tezamen zullen bevorderen, dat totnutoe reeds talrijke mannen uit Uw land zich vrijwillig geschaard heb ben in de gelederen van de strijdende weermacht. Het nationaal-socialistische Duitsch land, dat ik de eer heb hier te verte genwoordigen, heeft niet alleen een zwaren militairen last voor geheel Euro pa op zich genomen, doch in zijn in nerlijke samenstelling ook beginselen toegepast, die aan de breede massa der bevolking gelijke maatschappelijke rechten en sociale rechtvaardigheid waarborgen. De nat. soc. beginselen verklaren de volkeren van „middel tot doel" tot het „doel" zelf, en alle poli tiek en alle arbeid dient tot hun be houd en hun welvaart. De arbeidende bevolking van Uw land, die zich in dienst stelt van onze Europeesche taak, zal dan ook in mij als vertegenwoordi ger van het nat. soc. Rijk steeds een bijzonderen vriend aantreffen. De groote traditie Uwer steden en de bekwaamheid van Uwe bevolking zijn mij bekend. In het bewustzijn van de ze uitnemende feiten, heeft niet alleen het Rijk, maar ook de stad Keulen, waar ik vandaan kom, steeds alles ge daan om de cultureele en economische 'betrekkingen, die ons verbinden, te be vorderen. Indien wij ons thans geheel op den oorlog moeten instellen, kunnen wij dit met temeer vastberadenheid doen, daar wij besloten zijn, onder alle omstandigheden de overwinning te be halen, om dan onze krachten weder op die gebieden tot ontplooiing te kun nen brengen die voor onze volkeren een vreedzaam samenleven in verband met sociale en cultureele welvaart mo gelijk maken". Interinf meldt van het Invasiefront: De groote slag, die Dinsdagmiddag op den oostelijken oever van de Orne na een trommelvuur van verscheidene uren is begonnen, heeft den Britten na de eerste aanvangssuccessen Dinsdag middag en -avond verscheidene gevoe lige tegenslagen opgeleverd. Plaatselij ke Duitsche reserves wierpen de bij Troarn doorgebroken pantserformaties der Britten in krachtigen tegenaanval terug en wisten in dit gebied het oude verdedigingsfront volledig te herstellen De vluchtende Britten lieten aanzien lijke hoeveelheden wapens en talrijke gevangenen in Duitsche handen achter Andere goede resultaten behaalde !n hetzelfde strijdgebied een Duitsche tankformatie, welker krachtige tegen aanval contingenten infanterie en tanks der Britten in de flank trof en daar mede hun aanval tot staan bracht- Hier waren de Britsche verliezen bijzonder zwaar, daar de aanvallende formaties infanterie verrassend in het flankvuur geraakten van talrijke Duitsche machi negeweren. De gevechten golfden ten oosten van den Ornemond den geheelen nacht met onverminderde hevigheid op en neer en werden Woensdagochtend na het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten aan beide zijden met verscherpte hevig heid hervat. Een zuiveringsactie, die een Duitsche tankformatie ondernam ten zuidwesten van Caen, leverde vol ledig succes op. Ook hier vielen tal rijke gevangenen in Duitsche handen Bovendien werden 14 tanks vernietigd Ook in het gebied van Vendes konden Duitsche reserves in een tegenaanval de stellingen van de oude hoofdge vechtslinie weer bereiken BOEREN, werkt mede aan de vet' voorziening van Uw volk: Scheurt vóór tO Aug. De eultuurdienst van de Wieringer- meer heeft in den Noord*Oostpolder een aantal tuinbouwbedrijven aange legd, waarop reeds vele gewassen zijn geoogst. Het bespuiten van kool- planten tegen draaihartigheid v CNF/Van Buiten/Pax m In de ochtenduren van 19 Juli heb ben formaties Amerikaansche terreur- bommenwerpers van het zuiden en het westen uit een dubbelen aanval gedaan op het gebied van de stad München. Er ontstonden verbitterde luchtgevechten. De batterijen lucht doelgeschut boven de stad zelf ontvin gen de Amerikaansche eskaders met een vuurorkaan zóó hevig, als tot dus ver boven München nog niet werd waargenomen. Uit Londen wordt gemeld: Volgens de Daily Mail hebben Maandagavond militaire ongeregeldheden in Bristol zóó'n omvang aangenomen, dat mili taire en gewone politie ingreep en het vuur moest openen. Verscheidene sol daten zouden bij deze schietpartij ge wond zijn. De ongeregeldheden zouden in een lunapark begonnen zijn. Door de militaire politie werden terstond de omliggende straten met autobussen afgezet. Nog lang na het onderdrukken der ongeregeldheden heeft de politie door de straten gepatrouilleerd. Uit sluitend „buitenlandsche soldaten" wa ren betrokken, bij deze bloedige twis ten. Met de aanhouding van een loods- knecht op het Ossche station heeft de politie te Oss een zeer groot aantal gepleegde spoorwegdiefstallen tot klaarheid kunnen brengen. -Het bleek dat deze jongeman, v. d. B.. geduren de langen tijd ongestoord alle moge lijke goederen, zooals dranken, schoe nen, doch vooral groote partijen tex tiel uit de spoorwegwagens heeft kun nen weghalen, waarbij hij door zijn vader werd geassisteerd. Deze is thans ook in arrest gesteld. De gestolen voorraden zijn zeer groot en verte genwoordigen een aanzienlijke waarde. Naar aanleiding van deze zaak zijn te Oss nog een tiental andere personen gearresteerd, die als helers waren op getreden. Weermachtbericht De algemeen gevolmachtigde voor den arbeidsinzet, gouwleider Sauckel, heeft dezer dagen in Thüringen een corlogsarbeidsconferentie bijeengeroe pen van de leiders der gouwarbeidsbu- reaux, waar is beraadslaagd over een reeks acties voor het gebruik van ar beidskrachten in Duitschland zoowel als in de bezette gebieden. De bijeen komst had ten doel een duidelijke af bakening voor het tweede halve jaar van 1944, d.w.z. de totale mobilisatie der nog voorhanden arbeidsreserves De rijksminister voor bewapening en oorlogsproductie, prof. Speer, was aan wezig. Gouwleider Sauckel riep er toe op om in ieder geval voorrang te ver- leenen aan de belangen van het pijk en dan oorlog bij de verdeeling van de be schikbare krachten- De technische oor log eischt het gebruik van alle krachten van lichaam, geest en ziel. Op den voorgrond staat thans niet de arbeid op zich zelf, maar de arbeid als prestatie. Alle Parijsche bladen bevatten Dins dagavond een oproep tot de bevolking om, in het belang van de voedselvoor ziening van de stad, de vrouwen en de kinderen beneden de 14 jaar te evacu eeren. Door het Roode Kruis en de Secours National" zijn reeds bureaux opgericht waartoe men zich kan wen den, wanneer men de Fransche hoofd stad wil verlaten. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Juli (DNB). Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: „Irf Normandië ging de vijand na een trommelvuur van verscheidene uren en na hevige luchtaanvallen nu ook ten oosten van de Orne tot den groo- ten aanval over. Pas na uiterst zware gevechten en met zware verliezen kon de vijand onze stellingen binnendrin gen, waar hij na het vernietigen van 40 tanks door onze tegenaanvallen tot staan werd gebracht. Ten zuidwesten van Caen zijn alle vijandelijke aan vallen mislukt. Ook in het gebied van St. Ló werd Dinsdag verbitterd ge vochten. Nadat overdag alle aanvallen op St. Lö waren afgeslagen, is de vij and in de avonduren met tanks de stad binnengedrongen, waar zich hevige straatgevechten ontwikkelden. In luchtgevechten verloor de vijand 22 vliegtuigen, terwijl 2 andere toestellen op den beganen grond vernield werden. Bij een zuiveringsactie in het Fran sche gebied werden 70 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar vuur van de V. 1 blijft op Londen en zijn buitenwijken liggen. In Italië zette de vijand zijn grooten aanval van de kust van de Ligurische Zee tot in het gebied van Arezzo alsmede in den Adriatischen kustsector voort. Ter wijl hij ten zuiden en zuidoosten van 8olowfiKrass*ny, A/pnon Sess wegen _.^^HAU Sessaü ^if/i/rowoV— 'Poniwe. IWöbolnik 'jakobst Rezekne Opotschka ~~~^Jiud2a Slobodka ofbhschmo ~Sebesh DUNAQÖRG Possyenyl 'tadysta *Marf ^$Kalw< Ofita Suwatki Augusto BIALISTOK. KAAR chado\ Utena KurR, 'iltcomr yj Alexafcïrowsk C> D issna Drissa Obot 3U32Kr Qrjkmawt Swemjany GIJ^kojtf Oschmjanyjf """"ivrt, Bobr INSK> aSm/lolvitscfu I (4449), Drisswjaty poi meer - ."Vte CBorissow. rany MolodeSch hno ëU^SLONIM WoikowiïsR T VAN PELTj 50 lOOkm SLUZK L/uban Livorno werd afgeslagen, hebben onze troepen zich oostelijk daarvan al strij dende gedistancieerd naar den noorde lijken oever van den Arno. In het gebied aan weerszijden van Poggibonsi bleven vrij sterke aanvallen van den vijand even vruchteloos als ten westen van Arezzo. Ten zuidwesten van Ancona viel de vijand over een smal front met sterke pantser strijdkrachten aan en- bereikte hij met zware verliezen aan dooden en gewonden een vrij diepe penetratie. De zware ge vechten, in het verloop waarvan 18 vijan delijke tanks werden stukgeschoten, namen in de avonduren nog in hevigheid toe. De volkomen verwoeste haven van An cona werd daarop prijsgegeven en het front teruggenomen achter den Eseno- sector, vlak ten noorden van Ancona. Oostelijk front. In het Oosten duurt de groote afweer- slag aan het geheele front tusschen Gal- licië en het Peipusmeer voort. In den zuidelijken sector Is de kracht der vij andelijke aanvallen, vooral ten oosten van den bovenloop van den Boeg, toegenomen. Hier woeden zware gevechten met den in de richting Lemberg aanvallenden vij and. Sinds den 14en Juli werden in dezen sector 431 govjetrussische tanks vernietigd Ten westen van Kowel zijn de Sovjets opnieuw tot den aanval overgegaan. Ook hier zijn hevige gevechten aan den gang. Op den westelijken oever van den Njemen sloegen onze troepen in het gebied van Grodno en Olita overgezette vijandelijke strijdkrachten uiteen. Ten noordwesten van Wilna werden alle vijandelijke aan vallen afgeslagen. In het merengebied ten zuiden van de Duna hielden onze troepen onwrikbaar stand tegen de on. verpoosd aanvallende bolsjewie ken. Ten noorden van de Duna tot aan het Peipusmeer werden de aanvallen van vrij sterke Sowjetrussische strijd krachten uiteengeslagen, waarbij talrijke vijandelijke tanks werden stukgeschoten. Slechts in eenige penetratieplekken duren de ge vechten nog voort. Formaties slagvliegers vernietigden weder om een aantal Sowjetrussische tanks, stukken geschut, alsmede honderden voertuigen. In lucht gevechten en door luchtdoelartil lerie werden 57 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Luchtoorlog. Een sterke formatie Amerikaan sche bommenwerpers deed een aanval in het gebied van de Oostzee. Vooral in Kiel werd schade aangericht in woonwijken en ontstonden verliezen onder de bevolking. Een andere formatie bommenwerpers viel plaatsen in Zuid Duitschland aan. Des nachts vonden vrij zwakke aanvallen plaats ln het gebied van Keulen, op het Ruhrgebied en op Berlijn. Bij al deze aanvallen werden in luchtgevechten en door luchtdoel artillerie van de luchtmacht 89 vijandelijke vliegtuigen, waaron der 69 viermotorige bommenwer pers, neergeschoten. De vierde stormgroep van het jachteskader 3 onder kapitein Moritz schoot alleen 49 viermotorige bommen werpers omlaag. Woensdag 19 Juli. Het Weermacht- 5®rïcht van 18 Juli deelde mede, dat de strijd ten Z. W. van Caen en ten N. O. van St. Ló de grootste afmetingen heeft aangenomen. Het gelukte den vij and na zeer zware verliezen de Duit sche linies tot den N. rand van de stad terug te drukken. Ook in Italië namen de afweerge- vechten in hevigheid toe, vooral ten Z. O. van Livorno en ten N. en N. W. van Volterra. Aan het Oostelijk front werd de vij and over den Njemen teruggeworpen. Alle aanvallen der Sovjets stortten in een. Uit Amerikaansche kringen verneemt men, dat Roosevelt binnenkort een be zoek aan Rome zal^tengen. De Japansche bezetting van Saipan viel de Amerikanen onverwachts aan en bracht dezen zeer zware verliezen toe. De Japanners vochten tot'Men laat- sten man en stierven allen den helden dood. Tevoren hadden de zwaar-ge- wonden (3000 in getal) harakiri ge pleegd. De Duitsche marine heeft een nieuw wapen in den strijd geworpen: de één- manstorpedo, die reeds groote succes sen heeft behaald en waarmee al ver schillende. schepen getorpedeerd zijn. De bekende oud-voetballer Wim An- deriesen is Maandagnacht op 40-jari- gen leeftijd overleden. Anderiesen kwam 47 keer uit voor het Neder- landsch elftal. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is een overval gepleegd op het Huis van Bewaring te Amsterdam. De overvallers werden echter verrast door een Duitsch commando, dat vijf man doodde, vier zwaar verwondde en de drie overige arresteerde. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Juli. De Führer heeft op 15 Juli het eikenloof met de zwaarden en briljanten bij het rid derkruis van het ijzeren kruis ver leend aan Generaal-veldmaarschalk Albert Kesselring, als veertienden soldaat van de Duitsche weermacht- De Führer heeft de hooge onder scheiding heden persoonlijk aan den Generaal-veldmaarschalk overhan digd en hem tegelijkertijd de meest hartelijke gelukwenschen uitgespro ken in verband met zijn 40-jarig dienstjubileum op 20 Juli. Vervroegd sluitingsuur. Beschikking van den Commis saris voor de Veiligheid over de vervroeging van het sluitingsuur en het tijdstip waarop men zich niet in de open lucht mag ophou den voor de bezette Nederlandsche gebieden: Met ingang van 25 Juli 1944 wordt voor de bezette Nederland sche gebieden het slnitingsunr vervroegd tot 21 uur en het begin van het tijdstip waarop men zich niet in de open lucht mag ophou den vervroegd tot 22 uur. Verdergaande plaatselijke be schikkingen, die reeds van kracht zjjn, worden hierdoor niet be- invloed. Den Haag, 19 Juli 1944. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid: (get.) RAUTER, H-Obergruppenführer en General der Polizei. Hoe dikwijls hebben wij niet in het Weermachtbericht de volgende zinnen ge lezen: „Snelle troepen der Waffen- jj hebben de vijandelijke stellingen door broken", of „Snelle troepen der Waffen- tV namen in verrassing het dorp K". Zonder twijfel wordt êr dan gesproken van volgemotoriseerde afdeelingen van de Waffen- jj, die de opgave hebben een bepaalde stelling, stad of dorp bij ver rassing te nemen. Snelheid is in derge lijke gevallen een eerste vereischte. De Waffen-jj beschikt over speciaal voor dit doel opgeleide troepen. Het is vanzelfsprekend, dat aan de mannen, die daartoe behooren, hooge eischen gesteld worden. Het komt hier niet alleen op de moto riseering aan, maar in de eerste plaats op den man zelf, die door zijn vaardig heid het verrassingsmoment ten volle in zijn voordeel moet benutten. Zoo een gemotoriseerde compagnie wordt thans in Amersfoort opgeleid. De inzet en opleiding vindt net als alle on- derdeelen van het jj-Waehtbataljon Amersfoort in Nederland plaats. Vrijwil ligers voor deze compagnie kunnen zich melden bij het jj-Ersatzkommando en de Nebenstellen. W/ÊÊÊBtÊM :v;-'v: r'id® - - Een ontmoeting in volle zee tusschen onderzeeër, bovenwater strijd krachten en vrachtschepen O-H/P m STEUN DER GEMEENTEN VOOR SPEELTUINWERK. De Secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming schrijft in een circulaire aan de burgemeesters: „Ter beteugeling van de baldadig heid en de criminaliteit onder de jeugd heeft de Nederlandsche Unie van Speeltuin-Organisaties mijn bemidde ling* ingeroepen voor haar actie „de jeugd van de straat". De secretaris-generaal heeft daarop de N.U.S.O- als overkoepelingsorganisa tie bij de jeugdzorg, speciaal voor wat betreft het speeltuinwerk, ingeschakeld. Zij beijvert zich zooals bekend, de jeugd buiten den schooltijd döor middel van de bij haar aangesloten speeltuin- vereenigingen nuttig en aangenaam bezig te houden, des zomers in de speeltuinen door 't vrij spel aan speel- tuinwerktuigsn en in de zandbakken, alsmede door de beoefening van spelen onder deskundige leiding en des win ters in de clubgebouwen door daartoe gevormde clubs voor muziek, zang, volksdans, gymnastiek en handenar beid. De N-U.S-O. is met de bij haar aan gesloten vereenigingen reeds begonnen, de speeltuinen, ook in de avonduren, voor de jonge kinderen en de rijpere jeugd open te stellen. Verschillende bal- en andere spelen worden daarbij beoefend. Steun onmisbaar. Wil men echter een sterken dam op werpen tegen de groeiende baldadig heid der jeugd, dan zal in vele gevallen moreele eh daadwerkelijke steun van de overheid, i.c. van de gemeentebestu ren, onmisbaar zijn, o m. door- Ie. het oprichten van speeltuinver- eenigingen in samenwerking met de N.U.S.O., daar waar deze nog niet of slechts in geringen getale bestaan door het beschikbaar stellen van terreinen of reeds bestaande projecten spoedig tot uitvoering te brsngen; 2e. door het beschikbaar stellen van lokaliteiten voor clubwerk, in het bij zonder voor gymnastiek, volksdansen, zang, enz.; 3e- door, voor zoover noodlg, mate- rieelen steun te Verleenen aan het speeltuinwerk, c.q. het zonder vergoe ding beschikbaar stellen van de onder 1 en 2 bedoelde terreinen en lokalen Het bureau van de N.U.S O dat ge vestigd is te Amsterdam, Plantage Parklaan 12, verstrekt gaarne alle ge- wenschte inlichtingen en voorlichting- 21 Juli: Zon op 5.43 u., onder 21-49 u. Maan op 6.47 u„ onder 22.39 u. De drogist J. Cox, Heuvel 15 te Oss, had nog een zeer grooten voorraad be hangselpapier en andere artikelen, die voor ziekenhuizen e. d. onontbeerlijk zijn, maar practisch nergens meer te koop waren. Cox bracht dit evenwel niet op normale wijze in den handel, maar liet hoogere prijzen betalen of levensmiddelen bijleveren. Het kwam voor, dat C., die al een vermogend man is, in één week tijd 100 eieren en 2 3 pond boter ontving, plus nog de op brengst van zijn extra prijsverhoogin- gen. Bij een hem voor eenigen tijd ge leden door opsporingsambtenaren gelas ten verkoop van behangselpapier bleek C- te hooge prijzen te hebben ge vraagd. Bij het hiernaar ingestelde on derzoek kwamen toen uit een verbor gen ruimte de pakken zeep, haar- en stofkammen, drop, eau de cologne, enz. te voorschijn, alsmede de levensmidde len, die C. van zijn cliëntèle had los gekregen. De voorraden zijn aan het publiek en de ziekenhuizen verkocht, de levens middelen verbeurd verklaard en Cox is door den Bosschen inspecteur voor de prijsbeheersching met 15.000 be boet. De waarnemend Directeur-generaal van politie maakt bekend dat 'er wederom gelegenheid bestaat tot aanstelling bij de Nederlandsche po- litie. Gegadigden moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, nog geen 33 jaar oud zijn en een lichaamslengte bezitten van ten minste 1.72 meter, blootsvoets gemeten. Gehuwde personen, die den leeftijd van 24 jaar niet hebben bereikt, ko men niet in aanmerking. Sollicitanten dienen zich ter ver krijging van de voorgeschreven sol licitatieformulieren te wenden tot het hoofdbureau van politie ln de gemeen ten Amsterdam. Rotter dam, 's-G ravenhage. Utrecht, Groningen, Haarlem, Eind hoven en Arnhem en tot het ge meentebestuur in de overige plaat sen van inwoning. Aldaar kunnen tevens nadere in lichtingen worden verkregen om trent den duur der opleiding, de ove rige toelatingseischen, de wijze van solliciteeren. enz. Sollicitaties van personen, die niet op de voorgeschreven wijze hebben gesolliciteerd, worden terzijde gelegd.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1