DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Moordaanslag op Hitier gepleegd Puinhoopen van St. Ló prijsgegeven Een erbarmelijke kliek voormalige generaals Dader behoorde tot officierenkliek Wij publiceerden gisteren Ook Generale Siaf moesi uiigeroeid worden Führer zelf kreeg eenige lichte brandwonden HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Juli: Op den Führer is heden een springstof-aanslag gepleegd. Uit zijn omgeving werden hierbij zwaar gewond luit.- generaal Schmumdt, kol. Brandt, medewerker Berger. Lichtere verwondingen bekwamen luit.-generaal Jodl, de generaals Korten, Buhle, Bodenschatz, Heusinger, Scherff, de admiraals Voss, Von Puttkamer, Kapitön- zur-See Assmann en lt.-kol. Borgmaan. De Führer zelf heeft behalve lichte brandwonden en kneuzingen geen verwondingen bekomen. Hij heeft onverwijld daarop zijn werk hervat en volgens program den Duce ontvangen voor een vrij langdurige gedachtenwisseling. Korten tijd na den aanslag arriveerde de Rijksmaar schalk bij den Führer. Eervolle taak voor Himmler Hitier spreekt tot Duitsche volk Eikenloof voor Hans Dorr Weermachtbericht Japansche regeering afgetreden Krachtiger kabinet verwacht Zware afweergevechten ten oosten van Lemberg en ten noorden van Brest-Litowsk Den gejheelen nacht vergeldingsvuur Reactie in andere landen 's Avonds 10 uur binnen Met ingang van-25 Juli Göring spreekt: Marine trouw aan haar eed Extra keuringen Scherpe bevelen tot de luchtmacht DE NIEUWE BONNEN. Toelichting op de bonnenlij st Geldigheidsduur van melkbonnen Uitgave: Lieg blad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 21 JULI 1944. HELDERSTHE EDITIE. 88e Jaargang. No. 169, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHR5DER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m.' Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Uit een toespraak, welke Hitier hedennaoht tot het Duitsche volk richtte, bleek, dat één der gewonden is overleden. De Führer deelde verder mede, dat de aanslag werd gepleegd door een hoofdofficier, behoorende tot een kleine kliek officieren, die tevens den ge- heelen generalen staf hadden willen vermoorden. "De bom sprong op slechts korten afstand van den Führer. Naar het Duitsche Nieuwsbureau verneemt, is het complot van de mis dadige officierskliek volkomen mislukt. De aanstichters hebben na het mis lukken van den aanslag deels zelfmoord gepleegd, voor het overige worden zij door bataljons van het leger gefuslleerd. Onder hen, die doodgeschoten zijn, bevinden zich ook de pleger van den aanslag, kolonel graaf Von Stauffenberg. Nergens zijn incidenten voorge komen. De overige personen, die door hun houding aan deze misdaad schul dig zijn, zullen ter verantwoording worden geroepen. De Führer heeft hedennacht voor de Duitsche radio de volgende toe spraak gericht tot het Duitsche volk. Duitsche volksgenooten. Ik weet niet, voor de hoeveelste maal thans een aanslag op m(j be- iamd en uitgevoerd is. Wanneer ik thans tot U spreek, dan geschiedt dit echter vooral om twee redenen: 1. opdat gij mijn stem hoort en weet, dat ik zelf ongedeerd en ge zond ben. 2. opdat gij echter ook nadere bijzonderheden verneemt over een misdaad, die in de Duit sche geschiedenis haar weerga niet vindt. Een zeer kleine kliek eerzuchtige, gewetenlooze en tevens misdadige, domme officieren heeft een coim- plot gesmeed, om mfl uit den weg te ruimen en om tegelijk met mij den staf van de Duitsche Weer machtsleiding uit te roeien. De bom, die door kolonel graaf Von Stauf fenberg was neergelegd, kwam op twee meter afstand aan mijn rech terzijde tot ontploffing- Zij heeft een aantal mijner dierbare mede werkers zeer zwaar gewond, een is gestorven. Ik xelf ben volkomen ongedeerd tot op zeer kleine schaaf wonden, kneuzingen of brandwon den na. Ik vat dit op als een bevestiging van de opdracht om mijn levensdoel te blijven volgen zooals ik totdusver ge daan heb. Want ik kan ten overstaan van de geheele natie plechtig beken nen, dat ik sedert den dag, waarop ik in de Wilhelmstrasse mijn ambt aan vaardde, maar één enkele gedachte heb gehad, naar beste weten en geweten mijn plicht te vervullen en dat ik, se dert het mij duidelijk werd, dat de oorlog onvermijdelijk was en niet meer kon worden uitgesteld, eigenlijk alleen maar zorg en arbeid heb gekend en tallooze dagen en doorwaakte nachten alleen voor mijn volk heb geleefd. Er is In een tijd, waarin de Duitsche legers de zwaarste worsteling door staan, evenals in Italië nu ook in Duitschland een zeer kleine groep ge weest, die nu geloofde, evenals In 1918 den dolkstoot in den rug te kunnen toebrengen. Zij heeft zich ditmaal ech ter zwaar vergist. De bewering van deze usurpators, dat ik niet meer leef, wordt thans op dit oogenblik weerlegd, waarin ik tot U, mijn beminde volks genooten, spreek. De kring, dien deze usurpators vormen, is zeer klein. Deze heeft met de Duitsche weermacht en vooral ook met het Duitsche leger niets te maken. Het is een zeer kleine groep misdadige elementen, die thans onbarmhartig worden uitgeroeid. Ik beveel derhalve op dit oogenb'ik: Ten eerste, dat geen enkel civiel bureau een of ander bevel mag aan vaarden van een bureau, dat deze nsurpators hebben opgericht; ten tweede, dat geen enkel militair bnreau, geen enkele leider van een troep, geen enkele soldaat mag ge hoorzamen aan een of ander bevel van deze usurpators; dat in tegendeel een ieder verplicht ia, den overbrenger of den gever van een dergelijk bevel öf onmiddellijk te arresteeren, öf bij verzet oogenblikke- H)k te vernietigen. Ik heb, om definitief orde te schep pen, tot bevelhebber van het leger in het vaderland rijksminister Himmler benoemd. Ik heb Generaloberst Gude- rian benoemd tot lid van den generalen staf, om den door ziekte op het oogen blik afwezigen chef van den generalen staf te vervangen, en een tweeden be proefden leider van het Oostelijke front tot zijn assistent benoemd. In alle andere dlenstbureanx van het rijk komt geen wijziging. Ik ben 'érvan overtuigd, dat wij met het vernietigen van deze zeer kleine kliek van verraders en samenzweerders nu eindelijk ook in den rug van het va derland de atmosfeer scheppen, die de strijders aan het front noodig hebben. Want het is onmogelijk, dat terwijl aan het front honderdduizenden en millioe- nen brave mannen tot hun laatsten ademtocht strijden, tn het vaderland een zeer kleine groep eerzuchtige erbarmelij ke creaturen deze houding voortdurend tracht te dwarsboomen. Dit keer zal hiermede nu zoo worden afgerekend, zooals wij dat als nationaal-socialisten gewend zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat iedere fatsoenlijke officier, iedere dap pere soldaat, dit in dit uur zal begrijpen. Welk lot Duitschland getroffen zou hebben, wanneer de aanslag vandaag gelukt zou zijn, daarvan kunnen zich misschien maar zeer weinigen een voor stelling maken. Ik zelf dank de Voor zienigheid en mijn Schepper, niet omdat zij mij behouden heeft mijn leven is alleen zorg en is alleen arbeid voor rtiijn volk doch ik dank haar alleen, omdat zij mij de mogelijkheid gaf om deze zor gen te kunnen blijven dragen en met mijn werk verder door te gaan zoo goed als ik dat voor mijn geweten kan ver antwoorden. Iedere Duitscher, geheel onverschil lig wie hij is, heeft den plicht meedoo- genloos tegen deze elementen op te treden, hen of onmiddellijk te arres teeren of, wanneef zij op welke wijze dan ook verzet zouden bieden, zonder meer te vernietigen. De bevelen aan alle troepen zijn uitgevaardigd. Zij worden in blind vertrouwen uitgevoerd overeenkomstig de gehoorzaamheid, die het Duitsche volk kent. Ik begroet in het bijzonder U, mijne oude strijdmakkers, nog eens van her- te, nu het mij weer vergund is ge weest aan een lot te ontkomen, dat n et voor mij iets vreeselijks in zich vn: borg, doch dat wel voor het Dvit- sche volk verschrikkingen gebracht tou hebben. Ik zie daarin ook een vinger wijzing van de Voorzienigheid, dat ik mijn werk moet blijven voortzetten en derhalve zal blijven voortzetten. BOEREN, werkt mede aan devei- voorziening van Uw volk: Scheurt vóór 10 Aug. De Führer heeft het Eikenloof met Zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan den ij- Sturmbannführer Hans Dorr, regi mentscommandant in de ^-Pantserdi visie Wiking. Naar Domei Donderdag meldde, ia het Japansche kabinet, dat on der leiding stond van generaal Tojo, Woensdag afgetreden. Het kabinet voldeed niet meer aan den steeds sterker wordenden wensch der Japansche natie, om aan den oorlog deel te nemen, d.w.z. om aan den totalen oorlog, waarbij geen offer te groot is en geen moeilijkheden onoverwinnelijk Z*Het Japansche volk verwacht thans de vorming van een krachti ger en positiever regeering. Terstond in aansluiting op het ge zamenlijke aftreden van het kabinet- Tojo heeft de Tenno nog denzelfden dag den lordgrootzegelbewaarder, mar kies Kido, ontvangen, waarbij de Ten no vermoedelijk de eerste instructies gaf voor de vorming van een nieuw kabinet. Dienzelfden middag had mar kies Kido reeds een vrij langdurige ge dachtenwisseling met „oudere staats lieden" welke tot den avond voort duurde. Hieraan werd o.m. deelgeno men door prins Konoje, admiraal Oka_ da, den president van den geheimen staatsraad, dr. Hara, en ook admiraal Yonai. Reeds in aansluiting op conferentie werden admiraal Yonai generaal Koiso aan den Tenno voorge steld voor de vorming van een kabinet. De twee staatslieden werden door den Tenno in audiëntie ntvan- gen. die hen met de kabinetsvorming belastte. In de zestigjarige kabinetshistorie van Japan is dit niet de eerste maal, dat twee mannen belast worden met de vorming van een kabinet. Na het aftre den van vorst Ito in Juni 1898 besloot de toenm V.ige conferentie der Genro s de beide raven Okoema en Itagaki aan den Tenn voor te stellen als opvolgers van Ito. Zij werden ook met de forl™*" tie belast Graaf Okoema aanvaardde toen de f ie van minister-president en minis; tv Buitenlandsche Zaken, terwijl gi igaki tegelijkertijd mi nister vin -nlandsche Zaken werd en de bci.u machtsministeries op zich nam. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Juli (DNB). - Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In Normandië heeft de vijand zijn aanvallen in het gebied ten Oosten en Zuidoosten van Caen met krachtige ondersteuning van tanks, artillerie en vliegtuigen Woensdag den geheelen dag voort gezet, zonder dat het hem gelukte de beoogde doorbraak te bereiken. Na verbitterde gevechten, die den geheelen dag in St. Lö woedden, werden de puinhoopen van de stad prijsgegeven. Vijandelijke aanvallen vanuit de stad naar het Zuiden, alsmede sterke plaatselijke aanval len van de Amerikanen verder ten Noordwesten, stortten met zware verliezen ineen. Slagvliegers on dersteunden de afweergevechten van de troepen te land in doeltref fende scheervluchten en vernietig den tien vijandelijke tanks. In luchtgevechten werden 16 vijande lijke -vliegtuigen neergeschoten. Ge- vechts- en des nachts opereerende slagvliegtuigen vielen vijandelijke concentraties ten Noorden van Caen met goede uitwerking aan. In opslagplaatsen van munitie en ma teriaal ontstonden branden en ont ploffingen. In den nacht van 18 op 19 Juli schoten nachtjagers boven Noord-Frankrijk 30 viermotorig? Britsche bommenwerpers omlaag. Batterijen van het Kanaaleiland Alderney schoten een escorteeren den vijandelijken torpedojager in brand, die na hevige ontploffingen in de diepte verdween. In het Fransche gebied werden weer 151 terroristen in gevechten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurde den geheelen nacht voort. In Italië is de vijand in verbitterde, voor hem met bijzonder groote verlie zen gepaard gaande gevechten, het Zui delijke deel van Livorno en de volko men verwoeste havenwerken binnen gedrongen, waar hevige straatgevech ten ontbrandden. In de avonduren werden onzfc troepen op stellingen ten Noorden van de stad teruggenomen. Ten Noordwesten van Poggibonsi mis lukten talrijke aanvallen van den vu- Het bericht van den aanslag op den Führer wordt reeds door alle Madri- leensche avondbladen als „laatste nieuws" op een opvallende plaats ge publiceerd. Het eerste oordeel, dat men na het bekend worden van het bericht hoorde, was, dat in den aanslag niet alleen het slechte geweten van de vij anden van Duitschland met betrekking tot recht en onrecht in dezen oorlog, doch ook de vrees tot uiting komt, die Duitschlands vijanden koesteren ten aanzien van de verdere ontwikkeling van den oorlog. Telegrammen uit Noorwegen- Het bericht van den aanslag op den Führer verspreidde zich als een loopend vuurtje door de Noorsche hoofdstad. Het werd overal met gevoelens van afschuw opgenomen. Overal gaf men lucht aan de verontwaardiging over dergelijke verwerpelijke methoden. Op merkelijk zijn de vele telefoongesprek ken met vooraanstaande Duitsche per soonlijkheden, waarin- Noren uit alle lagen der bevolking spontaan uiting gaven aan hun vreugde en voldoening over het mislukken van den aanslag. Grieksche volk onder den indruk. Het blad Elefteron Vima schrijft: Met groote ontroering heeft hat Grieksche volk het bericht gelezen van den aanslag op Adolf Hitier. Op het oogenblik, waarop de groote strijd, dien de Führer aan het hoofd van Duitschland en zijn bondgenooten voor Europa voert; zijn hoogtepunt is ge naderd, werkten arglistige vijanden aan den ondergang van den Führer. De Voorzienigheid heeft echter niet toegestaan, dat deze misdaad met suc ces bekroond zou worden. Het spreekt van zelf. dat het Grieksche volk zich over het mislukken van den aanslag verheugt. Ook in Belgrado is het bericht van den aanslag op den Führer met de grootste verontwaardiging opgenomen. Het Servische volk geeft uiting aan zijn vreugde over het mislukken van den aanslag op den Führer. Telegram van Hacha. Staatspresident dr. Hacha van Slowakije heeft het volgende telegram aan den Führer gezonden: „Dank zij een wijze beschikking is U aan den door laffe en snoode moor denaars gepleegden aanslag ontkomen. De voorzienigheid heeft gewild, dat U voor het Duitsche rijk en Europa be houden bleef om Uw grootsche werk te kunnen voltooien. Ik wensch U mede namens de regeering van het protectoraat op de hartelijkste wijze geluk met Uw redding en ik hernieuw hierbij de verzekering van mijn trouwe toegenegenheid". Donderdag 27 Juli. - Het weermacht- bericht van 26 Juli maakte melding van geallieerde aanvallen op alle fronten. In Normandië ging dfe vijand tot den grooten aanval over en drong de stad St. Ló binnen. Daar ontwikkelden zich hevige straatgevechten en tenslotte ontruimde de bezetting de stad, die slechts één groote ruïne geworden was. In Italië distancieerden de Duitsche troepen zich naar den noordelijken oe ver van den Arno, terwijl de volkomen verwoeste haven werd prijsgegeven. Aan het oostelijk front viel de vijand aan in de richting Lemberg, terwijl de Sovjets eveneens weer aanvielen ten westen van Kowel. De verliezen van den vijand zijn buitengewoon groot. In België en Noord-Frankrijk werd het burgerlijk bestuur ingevoerd. Rijks commissaris werd de gouwleider Grohe en weermachtsbevelhebber gene raal Grase. De Rijkscommissaris heeft zijn ambt inmiddels aanvaard et een redevoering en een toespraak tot de secretarissen-generaal. Generaal-veldmaarschalk Kesselring werd als veertiende soldaat van de Duitsche weermacht onderscheiden met het eikenloof met de zwaarden en de briljanten bij het ridderkruis van het ijzeren kruis. Vervroegd sluitingsuur. Beschikking van den Commis saris voor de Veiligheid over de vervroeging van bet sluitingsuur en het tijdstip waarop men zich niet in de open Incht mag ophou den voor de bezette Nederlandsche gebieden: Met ingang van 25 Juli 1944 wordt voor de bezette Nederland sche gebieden het sluitingsuur vervroegd tot 21 uur en het begin van het tijdstip waarop men zich niet in de open lucht mag ophou den vervroegd tot 22 uur. Verdergaande plaatselijke be schikkingen, die reeds van kracht zjjn, worden hierdoor niet be- invloed. Den Haag, 19 Juli 1944. ,De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid: (get.) R ALTER, W-Obergruppenführer en General der Polizei. and. Ten Westen van Ancona gelukte het den vijarid, na verbitterde gevech ten, op den Noordelijken oever van de rivier de Esino met betrekkelijk zwak ke krachten zich te nestelen. Zijn met bijzondere kracht langs den kustweg ondernomen aanvallen stortten daar entegen alle ineen. Oostelijk front. In het Zuiden van het Oostelijk front zijn onze divisies- in het gebied ten Oosten van Lemberg in zware afweer gevechten gewikkeld. Vijandelijke doorbraakpogingen in de richting van de stad zelf werden opgevangen. Bols jewistische strijdkrachten, die van Kowel uit opdrongen, werden aan den Boeg tot staan gebracht. Ook in den centralen sector duren ten Noorden van Brest-Litowsk hevige gevechten voort. In het gebied van Grodno zijn Sovjet-Russische gevechtsgroepen, die naar den Westelijken oever van den JMj emen waren overgezet, in tegenaan vallen teruggeworpen. In het merenge bied ten Noordwesten en Noorden van Wilna, alsmede tusschen de Duna en Ostrof, werden sterke aanvallen van de bolsjewieken in wisselvallige ge vechten uiteengeslagen en werden eenige penetraties afgegrendeld. Al leen in den sector van één corps wer den hier in de laatste zeven dagen 215 vijandelijke tanks vernietigd. De Stabs- gefreite Unger in een afdeeling pant serjagers heeft gisteren met zijn ge schut elf zware Sovjet-Russische tanks stukgeschoten. De luchtmacht ondernam talrijke aanvallen in scheervlucht op vijande lijke concentraties en colonnes en ver nietigde weer talrijke tanks en meer dan 230 gemotoriseerde en bespannen voertuigen. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden 56 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen richtten zware aanvallen op de Sovjet- Russische steunpunten voor de ravi- tailleering Molodeczno, Nowosokolniki en Welikije Loeki. Formaties Amerikaansche bommen werpers ondernamen van het Westen en het Zuiden terreuraanvallen op West-, Zuidwest- en Zuid-Duitschland. Vooral in de woonwijken van de ste den München, Koblenz, Schweinfurt en Saarbrücken ontstond schade. De bevolking leed verliezen. Door strijd krachten der luchtverdediging werden 61 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Des nachts vielen Britsche stoorvlieg- tuigen 't stadsgebied van Bremen aan'.' HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 20 Juli. (D.N.B.) De opperbevelhebber van de marine, groot-admiraal Doenitz, heeft tot de sol daten van de marine de volgende toe spraak gericht: Soldaten van de marine, Een heilige toorn en een matelooze woede vervult ons door den misdadigen aanslag, die aan onzen beminden Führer het leven had moeten kosten. De Voor zienigheid heeft anders gewild. Zij heeft den Führer behoed en beschermd en zoodoende ons Duitsche vaderland in zijn lotsstrijd niet verlaten. Een krank zinnige kleine kliek van generaals, die met ons dappere leger niets gemeen heeft, heeft in laffe trouweloosheid de zen moord beraamd, hiermede jegens den Führer en het Duitsche volk het gemeenste verraad plegend. Want deze schurken zijn alleen de handlangers van onze vijanden, die zij in een karakter- looze, laffe en onjuiste wijsheid dienen. In werkelijkheid in hun domheid grenze loos. Zij gelooven, door den Führer uit den weg te ruimen ons van onzen harden doch onveranderlijken lotsstrijd te kun nen bevrijden en zij zien in hun ver blinde angstige geborneerdhid niet.dat zij door hun misdaad ons in een ontzet- tenden chaos zouden storten en ons weerloos aan onze vijanden zouden uitle veren. De uitroeiing van ons volk, het tot slavernij brengen van onze mannen, honger en een naamlooze ellende zou den de gevolgen zijn. Een onzegbaren rampzaligen tijd zou ons volk beleven, oneindig veel vreeselijker en zwaarder dan de hardste tijd maar zijn kan, dien onze huidige strijd ons kan brengen. Wij zullen dezen verraders verder wer ken onmogelijk maken. De marine staat, haar eed getrouw, in beproefde trouw rondom den Führer en zal onvoorwaardelijk optreden en stnj - den. Zij aanvaardt alleen van mij, den opperbevelhebber der marine, en haar eigen militaire leiders bevelen tenein de misleiding door vervalschte op drachten onmogelijk te maken. Zij zal onbarmhartig iedereen vernietigen, die zich als verrader ontpopt Leve onze Führer. Adolf Hitier! voor Waffen-H (Wiking), H-Wachtbatail- lon, Landstorm Nederland, Germaansche H in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Maandag 24 Juli 8—13 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. Dinsdag 25 Juli 8—13 uur, Amsterdam, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te wor- dTijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrèkt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 Jaar» die aai}~ meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel- ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld Officier in de Waffen-W kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst- tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding ls niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie b(j het H-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waf- fen-H: Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen, Heerestraat 46. Enschedé. Hengeloschestraat 30. Eveneens bij het H-Ersatzkommando Niederlande, Den H..ag, Korte Vijverberg 5 en Marineannahmestelle, West, Utrecht, Plompetorengracht 24. Rijksmaarschalk Göring heeft de vol gende toespraak tot de luchtmacht ge richt: Kameraden der luchtmacht. Een ongelooflijk gemeene moordaan slag is vandaag door een kolonel, graaf von Stauffenberg, in opdracht van een erbarmelijke kliek wiormalige generaals, die wegens hun even laffe als slechte leiding weggejaagd moesten worden, op onzen Führer gepleegd. De Führer is door de Almachtige Voorzienigheid als door een wonder gered. Deze misdadigers probeeren nu als usurpators door vervalschte bevelen de troepen in verwarring te brengen. Ik beveel derhalve: In het rijk leidt op mijn lastgeving Generaloberst Stumpt als opperbevelhebber van de Luftflotte Reich" alle formaties van de luchtmacht binnen de grenzen van het rijksgebied. Uitsluitend mijn en zijn bevelen moeten worden uitgevoerd. De Reichsführer M Himmler moet door alle bureaux van de luchtmacht op ver zoek zoo krachtig mogelijk gesteund worden. Koeriersvluchten, onverschillig met welke vliegtuigen, mogen alleen met mijn of zijn verlof worden gemaakt. Of ficieren en soldaten, onverschillig van welken rang, evenals burgers, die voor deze misdadigers werken en die bij U komen om U te overreden om aan hun erbarmelijke plannen deel te nemen, moeten onmiddellijk gearresteerd en neergeschoten worden. Wanneer U zelf wordt uitgestuurd om deze verraders uit te roeien, moet gij meedoogenloos door tasten. Het zijn dezelüïe armzalige lieden, die het front probeeren te verraden efi te saboteeren. Officieren die aan deze misdaad deelnemen, plaatsen zich bui ten het volk. buiten de weermacht, ver zaken iedere soldateneer en verzaken eed en trouw. Hun vernietiging zal ons nieuwe kracht geven. Tegenover dit verraad plaatst de luchtmacht haar gezworen trouw en innige liefde jegens den Führer en haar onvoorwaardelij- ken strijd voor de overwinning. Leve onze Führer, dien de Almach tige God vandaag zoo zichtbaar heeft gezegend. Eénmanitorpedo (Telefoto PK Bólst/HH/St./P m) (Uitknippen en bewaren.) VAN 23 JULI TOT EN MET 5 AUG. Brood: 31A en 32A, elk 4 rants.; 31B en 32B, elk 1 rants. Beschuit: 31 en 32, elk 1 rants. Bloem: 182 en 183, elk 1 rantsoen bloem, brood of gebak. Gort: 184. 125 gr. Gemengd meel: 185 125 gr. Kindervoedsel: D 60 250 gr. gort. E 60 250 gr. kindermeel of voe dingssuiker. Boter: 31A en 31B, elk 'It rantsoen boter. Kaas: 186 100 gr. 20+. of magere Melk: 31 en 32 (1 3/4 1.). Taptemelk: 31 en 32 (1 3/4 1.). Vleesch: 31A en 32A, elk 1 rants.; 31B en 32B, elk 1/4 rants. Aardappelen: 31 (l'/« kg.). Toeslag 31 (1 kg.), beide geldig t.e.m. 29 Juli. Suiker: 187 500 gr. Jam: 188 250 gr. Vervangingsmiddelen: 189 1 rants. Kinderdrankpoeder: C61, D61 en E61, elk 300 gr. Versnaperingen: 31 150 gr. Tabak: 31 en 32, elk 1 rants. sigaren, tabak of sigaretten. Op deze bonnen mag reeds op 21 Juli van 12 uur af gekocht worden, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Nog geldig zijn: 179 Alg. (eenh. toi letzeep) tot 5 Aug.. 153, C50, D50 en E50 (waschp.) tot 5 Aug.; 180, C58, D58 en E58 (waschp.) tot 5 Aug.; E59 (toiletzeep) tot 5 Aug.; 32A (boter) tot 19 Aug.; R 05 Tabak (scheerzeep) tot 2 Sept. Van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. is op de bonnen „boter 31A" en „boter 31B" 125 gram boter per bon verkrijg baar- Van Maandag 24 tot en met Zater dag 29 Juli a-s. geven de aardappelbon nen 31 elk recht op 1 y, kilogram aardappelen, terwijl de bonnen „toe slag 31" recht geven op 1 kilogram. Destijds is bekend gemaakt, dat van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. vette inplaats van magere kaas beschikbaar zou worden gesteld. Ter verkrijging dezer vette kaas moest de bon „Alge meen 154" vóór 2 Juli j-1. bij dan leverancier worden ingeleverd. Voor het genoemde tijdvak zou dus geen bon voor magere kaas worden aangewezen- Thans kan worden medegedeeld, dat voor het tijdvak van 23 Juli tot en met 5 Augustus ast bovendien nog op de normale wijze een bon voor magere kaas zal worden geldig verklaard. Het zoo even genoemde rantsoen vette kaas moet dus als extra-rantsoen worden beschouwd. Weer vette kaas. Van 20 Augustus tot an met 2 Sep tember a-s. zal wederom 100 gram vet te kaas ter beschikking gesteld wor den. Ten einde hiervoor in aanmerking te kómen moet men bon „algemeen 181 vóór 30 JuliQus. bij zijn leverancier in leveren, desgewenscht tegen ontvangst bewijs. Aflevering van deze kaas vóór 20 Augustus a.s. is niet toegestaan. Van 6 Augustus a.s. af zal men op de melk- en taptemelkbonnen niet meer. zooals tot dusverre, reeds op den Vrij dagmiddag. waarop de bonnen worden bekend gemaakt, doch pas op den daar- opvolgenden Maandag gestandaardi seerde melk en taptemelk kunnen koo- pen. Deze regeling is om redenen van practischen aard getroffen. Op de melk bonnen, welke op Vrijdag 4 Augustus worden bekend gemaakt, mag dus eerst op Maandag 7 Augustus melk en tapte melk worden afgeleverd en in ontvangst worden genomen. Voor consumenten, die gebruik maak ten van de mogelijkheid om reeds op Vrijdag en Zaterdag melk op de nieuwe bonnen te betrekken, beteekent dit dus. dat zij met de bonnen, welke van 23 Juli tot en met 5 Augustus voor ge standaardiseerde en taptemelk zijn aan gewezen, iets langer zullen moeten toe komen. Voor degenen, die eerst des Maandags op de nieuwe bonnen melk kochten, verandert* er In feite niets. In West-Friesland staan de blauw- maanzaadvelden thans in vollen bloei, hetgeen een lantastischen aanblik oo- levert CNF/Kuiper/Pax m

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1