DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Kleine groep officieren smeedde complot tegen Hitier De Führer Duitsche Weermacht staat geheel buiten den aanslag Samenzweerders hadden geen enkele functie meer in het leger Aan bevelen der verraders werd geen gevolg gegeven Leiding bleef stevig -in handen Vijandelijke mogendheid in het complot betrokken Onherstelbare schade te München In de kiem gesmoord Hij wist: eens zou zijn teeken staan in kamers, waar de sterkste harten in nood en grauwheid ondergaan, hij wist de diepste bron der smarten maar durfde nood en grauwheid tarten en in haar wijken zelf verslaan. Hij wist hoe domheid demonstreert op 't tragisch asphalt van de straten, hoe sluw profijt de ziel regeert der massa, die, ook dan verlaten haar laatste hoop vindt in het haten, haar triest geloof, zoo grif geleerd. Een strijd, die niet te winnen scheen, heeft, eenzaam, hij toen uitgestreden, zelfs toen de laatste moed verdween heeft hij zijnifier geloof beleden, dat hij zijn volk een zwaard zou smeden en vonken slaan uit stad en steen. En hij werd wreker van het leed toen anderen zich winnaar roemden, geen wist hoe fel de redder streed van 't volk, dat zich verloren noemde, hij heeft van 't leger der verdoemden een machtig toeslaand zwaard gesmeed. En als er ooit een leger vocht, als ooit een leger fier marcheerde en om den laatsten ademtocht verzocht, omdat het eindelijk winnen leerde, dan was het dit, dat niets begeerde dan dat het voor hem sterven mocht. ROB DELSING. Het probleem der vergelding DE moderne oorlog heeft voor onze vijanden, aldus dr. Goebbels voort gaande, nog slechts zeer weinig met humaniteit uit te staan. Zij hebben hem ons in deze hardheid en compro misloosheid opgedrongen. Wij moeten hem uitvechten met dezelfde hardheid en compromislooshe.d. Wie een betere idee en een hoogere oorlogsmoraal in het veld kan brengen, die zal overwin nen. Telegram van den Rijkscom missaris en generaal Christiansen Trouw» aan den Führer Terroristen en saboteurs terechtgesteld. De Führer behouden EEn. oppositie, bestaande uit een kliek van officieren, die innig verwant is aan de oppositie, die gevormd wordt door het uitvaagsel, dat Katyn op z'n geweten heeft en menschen neer laat schieten, die hun gansche kunnen en kennen in dienst hebben gesteld van de Europeesche zaak. Een oppositie die zich noemt Gepeoe en Secret-Service. DE Voorzienigheid heeft telkenmale echter ingegrepen, teneinde den Führer zijn grootsche taak te kunnen laten volbrengen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam c 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 Uinen). Postrekening 449011. ZAitUDAG 22 HELDERSCHE EDITIE. 88e Jaargang, No. 170, 4 pagina Hoofdredacteur: H. M. c. SCHRöDER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijk». Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een Jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Het Duitsche officierscorps staat, zijn eed getrouw, als één man achter den Fuhrer Adolf Hitier! Dit is de ovcrheerschende indruk, dien men Vrijdag in alle militaire kringen van het Duitsche rijk kreeg. In deze kringen worden ook opmerkelijke bijzonderheden vernomen over de poging van de kliek sa menzweerders om zich door den Donderdag gepleegden springstofaanslag op den Fiihrer en zijn staf van intiemste militaire medewerkers, in het bezit te stellen van het geheele regeeringsgezag. Volgens genoemde kringen fun geerde de nog Donderdagmiddag doodgeschoten 37-jarige Claus Graaf von Stauffenberg, die den aanslag door het neerleggen van een tijdbom in de on middellijke nabijheid van den Fiihrer alleen heeft uitgevoerd, als tusschen- persoon van een kleine, eerzuchtige kliek, die, zooals door gevonden papie ren en andere gegevens binnen enkele uren na den mislukten aanslag kon worden aangetoond, in nauw contact heeft gestaan met een vijandelijke mo gendheid. gelijkertijd wordt aan de gelukwen- schen aan den Führer voor zijn be houd de voldoening vastgeknoopt, dat met Heinrich Himmler thans een man aan het hoofd van het leger in het vaderland is geplaatst, wiens militair- organisatorische bekwaamheid, die vooral tot uiting is gekomen bij den opbouw van de Waffen-M, de garantie biedt voor een versterkte totale krachtsinspanning van de natie voor het behalen van de overwinning. Bij het verhoor, kort voordat de voornaamste schuldigen werden ge fusilleerd, werd dit feit nog door verhelderende verklaringen van de betreffende personen opgehelderd. De kliek samenzweerders bestond uit enkele afgedankte generaals, die zich met een handvol officieren in belangrijke functies bij het leger in het vaderland hadden vereenigd en als inspirators van de geheele onderneming moeten worden be schouwd. Zij, die geenerlei functies meer bekleedden en reeds sedert verscheidene jaren voor het uitbre ken van den oorlog niet meer de geringste rol speelden in de Duit sche weermacht, waren het ook, met wie de vijandelijke mogend heid al sedert geruimen tijd con tact had verkregen. Het feit, dat de Duitsche weermacht niets te maken heeft met den aanslag, resp. met de samenzwering, blijkt in het bijzonder ook uit het feit, dat nie mand van de deelnemers contact had met het front, laat staan, dat zij zelf aan het front waren. resp. onlangs zijn geweest. Hierop wijzen de Duitsche militairen in actieven dienst alsmede de 1 leiders van alle reserveformaties natuurlijk met nadruk. Van alle fronten in oost en west. in noord en zuid zijn via de commando posten tallooze dagorders van de op perbevelhebbers, bevelhebbers, com mandanten. alsmede van de chefs der andere militaire eenheden ontvangen, waarin naast de absolute trouw aan Adolf Hitier tevens de overtuiging tot uitdrukking komt. dat het front de beste garant is voor de onwrikbaar heid van den strijd en voor den uitein delijken zegevierenden afloop van de zen strijd op alle oorlogstooneelen. Te- Het opperbevel der weermacht heeft de laatste dagen herhaaldelijk melding gemaakt van hevige Anglo-Amerikaan- sche luchtaanvallen op TOÜnchen, waarbij weer onherstelbare schade werd berokkend aan bouwwerken van cultureele waarde. Behalve de Corbinianus-kerk is 't be langrijkste voorbeeld van den laten Italiaanschen Barok op kerkelijk ge bied te München, de Theatiner-kerk, met haar beide karakteristieke torens en koepels vernietigd. Bijna 300 jaar telt deze nabootsing van de kerk S. Andrea Della Valle te Rome. In 1663 begon namelijk de bouw, nog onder keurvorst Ferdinand Maria. Tientallen jaren gaven de belangrijkste kunste naars uit die periode hun krachten aan dit bouwwerk. De onsterfelijke Fran- sche architect Frangois de Cuvilliés bouwde den huidigen gevel, de groote Zucalli de torens en de koepels, die meer dan zeventig meter hoog waren. In een der zijkapellen stond de Sarco- phaag van Maximiliaan den Tweeden en zijn gemalin. Ook een reeks musea en andere kunsttempels werden vernield of zwaar beschadigd. Behalve het Duitsche museum het grootste tech nische museum ter wereld werd de Glyptotheek getroffen, die evenals de vernielde Staatsgallerie in opdracht van den prachtlievenden Lodewijk den Eersten werd gebouwd. Niemand minder dan Leo von Klenze was in 1816 met de Glyptotheek begonnen. Het breede. driezijdige gevelbeeld, dat Athene als beschermster van de kunsten voorstel de, was vervaardigd door Schwantha- ler. De fresco's iri de zalen waren van Peter von Kornelius. Het vernielde Universiteitsgebouw werd opgezet door den beroemden architect Friedrich von Gartner en wel juist honderdjaar geleden. In de nabijheid staan thans nog slechts de puinhoopen van de Academie voor Beeldende Kunsten, een der beroemdste inrichtingen voor hooger orderwijs voor schilders en beeldhouwers in Duitschland Ook het „Künstler Haus", in de laatste^ jaren van de vorige eeuw door Oabriël von Seidl met medewerking van alle kun- stenaars uit München op het Lembach- plein gebouwd, is vernietigd. Van officieelc zijde wordt in Berlijn medegedeeld, dat de duur van het complot van het oogenhlik van den aanslag tot de arrestatie van de laatste samenzweerders in totaal niet langer dan zes uur heeft ge duurd. De poging van de kleine clique samenzweerders om zich in het bezit te stellen van de machts middelen van het Rijk, kon zonder hulp van troepenformaties gemak kelijk in de kiem gesmoord worden zonder dat een druppel bloed, be halve dan het bloed der verraders, gevloeid heeft. Valsche berichtgeving. In dit verband is ook interessant, wat toonaangevende Duitsche militairen verklaren, die tijdens de beslissende uren in hun bureaux aanwezig waren. Volgens deze militairen heeft de kliek verraders via een bepaald berichten- apparaat, waarover zij door de mede plichtigheid van een subaltern officier beschikten, geprobeerd bevelen te ge ven aan andere bureaux in het vader land en aan het front, die echter ten gevolge van hun geheele strekking door alle ontvangers direct werden ge brandmerkt als openlijk verraad en dientengevolge niet werden opgevolgd. Derhalve werd nergens ook maar een oogenblik er aan getwijfeld waarom het hier ging. Het feit, dat men wist, dat de kliek in het bezit was van bepaalde middelen voor het overbrengen van berichten, was ongetijfeld de oorzaak van de be treffende verklaringen van den Führer van Donderdagnacht. Hij zoowel als de onmiddellijk naar hem toegesnelde opperbevelhebbers van de luchtmacht en de marine, rijksmaarschalk Göring en groot-admiraal Dönitz, beschikten op het moment, waarop zij hun verkla ringen aflegden, resp. hun dagorders uitgaven nog niet over. bijzonderheden over de vraag, hoe en hoe lang de kliek zich van de haar ter beschik king staande middelen voor het over brengen van berichten zou bedienen, resp. zou kunnen bedienen. Hun verklaringen, die zmder dat zij dit wisten reeds op het oogenblik, dat zij deze aflegden, door de intusschen voorgevallen gebeurtenissen achter haald waren, hadden zeer duidelijk ten doel te verhinderen, dat de bevelen van de verraders door de ontvangers eventueel voor echt zouden kunnen worden gehouden. Overal van de mi litair® commandoposten tot in de vooruitgeschoven stellingen aan het front, werd de stem van den Führer en zijn opperbevelhebbers gevoeld als het bevrijdende oogenblik, dat de eigen houding en het eigen handelen beves tigde. De Führer had tezamen met rijks maarschalk Göring, c'; rijksminister Himmler en dr. Göbbels, generaal- veldmaarschalk Keitel en admiraal Dönitz vanaf het oogenblik onmiddel lijk na den aanslag persoonlijk, resp. door persoonlijk gevoerde telefoonge sprekken iedere phase van de verdere gebeurtenissen stevig in handen. UET probleem der vergelding, aldus luidt het opschrift boven het laatste artikel van Rijksminister dr. Goebbels in het weekblad Das Reich. Ter inlei ding schrijft de minister over de Brit- sche reactie op de V. 1, welke eerst bestond in een bagatelliseering van het zware effect van het Duitsche vergel- dingsvuur en toen omsloeg in het an dere uiterste, nl. de dramatiseering der zaken op sentimenteelen toon, teneinde daarmede het medelijden der wereld op te wekken. Dr. Goebbels schrijft dan, dat het de moeite loont alle stemmen nog eens te citeeren, die aan gene zijde van het Kanaal nog enkele maanden geleden onbeperkten lof spraken over de bru tale overvallen van de Anglo-Ameri- kaansche luchtmacht op de Duitsche burgerbevolking. Toen Duitschland wees op het barbaarsche van zoo'n oorlogvoering, hoorde men uit Londen een hinnikend lachen. Thans echter is Engeland de lust tot lachen vergaan. Zelfs een premier, die anders zoo ge makkelijk geneigd is tot cynische grap pen, heeft in zijn laatste Lagerhuis rede over de V. 1 alles behalve grap pen ten beste gegeven. VOORTGAANDE behandelt dr. Goebbels de pogingen der tegenpar tij om de militaire waarde van het nieuwe Duitsche wapen als gering voor te stellen. Hij schrijft: Het maakt in het geheel geen indruk, wanneer men thans in Londen krampachtig tracht het Duitsche V. I wapen nauw keurigheid van doelen en daarmede militaire waarde te ontzeggen, terwijl de Britsche luchtaanvallen op Duitsch land die wel zouden hebben gehad. Men behoeft slechts de gebombardeer de Duitsche steden te bezichtigen om gemakkelijk te constateeren, dat het te gendeel juist is. Wanneer de bommen van de RAF inderdaad een zekere nauwkeurigheid van doelen hebben, dan hebben in ieder geval de Britsche piloten bij hun overvallen op de Duit sche burgerbevolking daarvan geener lei gebruik gemaakt. QOK het nieuwste bezwaar der Engel- schen, volgens hetwelk het Duitsche V. 1 wapen gemeen en unfair is, om dat het niet door menschen wordt be diend, daarentegen echter menschen aan den kant van den vijand in hun leven bedreigt en doodt, houdt geen steek. Hetzelfde is vrijwel precies zoo het geval met de Britsche nachtelijke aanvallen tijdens een volkomen be dekten hemel, waarbij de Duitsche ja gers niet kunnen opstijgen. En juist die nachten hebben de Engelschen in den afgeloopen winter uitgezocht voor hun aanvallen op Duitschland. Wan neer wij daarover verontwaardigd zijn, v.erklaart men te Londen, dat het niet de bedoeling van den oorlog is om zoo véél maar om zoo wéinig mogelijk menschen in den strijd te brengen en te verliezen en den vijand zoo veel mogelijk schade toe te brengen aan goed en bloed. Is ons V. 1 wapen niet de ideale vervulling van dezen Brit- schen eisch? De minister wijst er vervolgens op, dat het den Duitschers niet ligt, het gebruik van hun eerste vergeldings wapen met cynisch leedvermaak te verwelkomen en op soortgelijke wijze de nog komende, andere vergeldings wapens aan te kondigen. Wanneer er mogelijkheden geweest waren om den oorlog en ook den luchtoorlog humaan en ridderlijk te voeren. dan zou Duitschland zich daarmede accoord hebben verklaard. Maar zoo'n oorlog voering hebben immers juist de Engel schen niet gewild. QFSCHOON juist wij, zoo gaat dr. Goebbels verder, de meeste reden zouden hebben gehad daartoe, verheu gen wij ons volstrekt niet over de troostelooze toestanden, die door ons vergeldingsvuur in Londen zijn ver oorzaakt. Wij zien daarin slechts een militairen, een doel dienenden maatre gel. Wij wijken zelfs huiverend eenigs- zins terug, wanneer wij er aan den ken, wat de Britsche hoofdstad te wachten staat van het gebruik onzer andere, zwaardere vergeltjingswapens. Want onze vergeldingsactie staat niet aan haar einde, maar in haar begin. Wijd en zijn zijn de militaire critici het er over eens, dat ons V. 1 wapen een revolutie inleidt in de geheele wa pentechniek. Wat zullen zij echter niet moeten constateeren, wanneer onze, in het geheel niet meer daarmee te vergelijken nieuwste wapens aan den dag zullen treden? Heeft men zich te Londen werkelijk ingebeeld, dat wij de Anglo-Amerikaansche luchtterreur zoo maar, zonder tegenspraak over ons heen zouden laten gaan, zonder te zin nen op een passende remedie? Mis schien hebben de Aiitvinders aan den kant van den vijand onze Duitsche uit vinders op het een of andere gebied der oorlogstechniek voorbijgestreefd, en dit ook alleen nog maar op grond van de resultaten der Duitsche bestudeering der fundamenten, waar van wij helaas in enkele gevallen niet tijdig de beteekenis voor de practische oorlogvoering hebben ingezien. Onze instituten en laboratoria echter hebben intusschen meer dan onzen vijanden lief kan zijn, ingehaald. Hun nieuwste uitvindingen zijn bijna overal gereed. Hun resultaten zijn nog slechts voor het kleinste deel in het stadium der proefnemingen, voor het grootste deel echter reeds worden zij geproduceerd Tot dusver was de vijand ons in de techniek de baas, wij hem in de mo raal. Wij kunnen en zullen hem in de techniek inhalen, hij kan en zal ons echter niet inhalen in de moraal. Dat is de beslissende voorsprong. Tenslotte zegt dr- Goebbels: Wanneer echter deze oorlog eenmaal ten einde is, dan weten wij allen, wat wij voor de overwinning eens hebben moeten betalen. Het zal niet aan te nemen zijn, dat er dan ook maar één gevonden zal worden, die l aar door lichtzinnig heid of gebrek aan waakzaamheid in gevaar zou laten komen. Reactie aan het Oostelijk front Stabsleiter Sündermann, plaatsver vanger van den Reichspressechef, heeft aan vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers verklaard, dat bij de gebeurtenissen van de poging om een aanslag te plegen op den Führer alleen de aanslag zelf en de redding van den Führer dramatisch zijn. De andere gebeurtenissen, al dus de Stabsleiter, kan men nog slechts als trqurige comedie bestem pelen. De Stabsleiter verklaarde na drukkelijk, dat aan de bevelen van de kleine verraderlijke clique geen ge volg werd gegeven. Nergens zijn ook eenigerlei incidenten ontstaan. Ten aanzien van de deelhebbende per sonen wees Sündermann op General- oberst Beek, die reeds sinds jaren in vijandelijke aankondigingen over een komenden putsch van generaals in Duitschland een rol gespeeld heeft er. wiens naam in dit verband steeds weer genoemd is. Beek is niet meer onder de levenden. Over oorsprong en verband met een vijandelijke mogendheid zijn ook reeds duidelijke bewijzen voorhanen Bij de verklaring van deze misdaad, zoo ver klaarde de vertegenwoordiger van den Reichspressechef, moet geconstateerd worden, dat hier blijkbaar sprake was van een kaart, waarop de vijanden van Duitschland veel gezet hadden, maar die binnen enkele uren is verscheurd. Het is bepaald belachelijk, aan iets an ders dan aan een Nationaal-Socialis- tisch Duitschland te denken. Er be staat gean verband tusschen de avon turiers en het volk. In tegenstelling daartoe heeft de revolutie van 1918 ge staan, die een zaak van partijen was, waarin millioenen Duitschers georga niseerd waren. Tenslotte verklaarde Sündermann nadrukkelijk, dat de Duitsche oorlog voering, nu definitief alle storende ele menten uit den weg zijn geruimd en nog uit den weg worden geruimd, nog slechts sterker zou worden. Bjj de soldaten.... De eerste reactie bij de Duitsche troepen aan het Oostelijke front na.het bekend worden van den mislukten aan slag wordt weergegeven in het volgen de korte ooggetuigenverslag van een Duitschen oorlogscorrespondent. Op een groot laad- en losstation in het Oosten staan voor de barakken honderden infanteristen, die van het front komen of die morgen naar het front gaan. Zij vertellen. Men hoort de verschillende talen van Europa, dat tegen het bolsjewisme strijdt. De groep verneemt het bericht van den schande lijken aanslag op den Führer. De mannen staan stil, zij kunnen het niet begrijpen. Wanneer de verlossende woorden komen, wanneer men ver neemt, dat de Führer weer door de Voorzienigheid behouden is gebleven, blijven allen ontroerd zwijgen- Zij zijn alleen door het feit, dat duistere machten den Führer naar het leven hebben gestaan, diep getroffen Eén hunner spreekt, Heeregod, zegt hij en kijkt in de verte, nu, nu wij den Führer meer dan ooit noodig hebben. Uit een hospitaaltrein, die op het sta tion staat, weerklinkt plotseling de kreet: Onzen geliefden Führer. Sieg Heil! En duizend monden stemmen in. Een der gewonden overleden. Naar Vrijdagmiddag te Berlijn werd vernomen, is de zwaargewonde Berge® aan de gevolgen van zijn wonden over leden. Generaal Keitel bleef bij den aanslag ongedeerd- Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seyss Inquart Stapt/Pa* m De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart, en de Wehrmachts- befehlshaber General der Flieger Fr. Christiansen, hebben den Führer het volgende telegram doen toekomen: Mijn Führer! Alle leden van de partij, van de Weermacht en van den Staat en alie Duitsche volksgenooten in Nederland danken uit den grond van hun hart de Voorzienigheid, dat zij U, mijn Führer, en met U den borg voor de Duitsche overwinning, bewaard heeft. Wij allen staan geregd, elk van Uw bevelen in onwrikbare trouw en uiterste toewij ding ten uitvoer te brengen- Heil Deutschland und unserem Führer! (w.g.) SEYSS INQUART, Rijkscommissaris, CHRISTIANSEN, Wehrmachts- befehlshaber Niederlamle De opperbevelhebber zuidoost, gene- raal-veldmaarschalk Freiherr Von Weichs, heeft, naar aanleiding van den mislukten aanslag het volgende adres gericht tot den Führer en Opperbevel hebber van de weermacht: „Führer! Met hevige aandoening en diepe verontwaardiging werd mij zoo juist melding gemaakt van den snooden aanslag op uw leven. Ik zelf, al mijn officieren, ambtenaren, onderofficieren en manschappen verheugen ons, dat de aanslag der verraders mislukt is. In het moeilijkste uur, nu het er meer dan ooit om gaat, ons .eenparig onder uw be proefde leiding te scharen, betuig ik U. Führer, namens alle troepen van den Balkan opnieuw de onverbreeklijke trouw. Geen nood of gevaar, geen ver blinding kan ons wegtrekken van de aanhankelijkheid jegens U. Wij Volgen U Führer, tot den dood of de overwin ning." De opperbevelhebber van het tweede pantserleger heeft het volgende telegram aan den Führer gezonden: „Het tweede pantserleger zal zich in zijn trouw aan den Führer door niets en niemand lateü overtreffen." De weermachtsbevelhebber in Noor wegen. Generaloberst Von Falkenhorst, heeft in de Noorsche bladen een op roep gepubliceerd tot de Duitsche sol daten in Noorwegen, waarin o.a. het volgende gezegd wordt: „Met den diepsten afschuw hebben wij vernomen van den misdadigen aan slag, die op onzen Führer was gericht. Het valt niet af te meten, welke ge volgen het gelukken van deze laaghar tige daad gehad zou hebben voor ons vaderland, dat in een uiterst zwaren strijd om zijn bestaan is gewikkeld. De Voorzienigheid heeft den Führer onge deerd behouden, hem uit het ernstigste levensgevaar als door een wonder ge red en hem daarmede opnieuw aan ons geschonken, om zijn missie en zijn le venstaak te kunnen voltooien. Vurig danken wij het lot voor dezen bege nadigden bijstand en beloven wij den Führer, krachtens onzen eed op het vaandel, in 9nwank'elbare trouw en in het hechtste geloof aan de eindover winning te volgen, totdat* de yijanden zijn verpletterd. Leve de Führer". De Höhere ft- und Polizeiführer „Nordwest" en Generalkommissar für das Sicherheitswesen maakt bekend: Wegens den arglistigen moord en moordaanslag op leden der bezet tende macht op 6 en 7 Juli 1944 te Ngmegen is een aantal gearresteer de terroristen en saboteurs stand rechtelijk doodgeschoten. (w.g.) RAUTER, H-Obergruppenführer und General der Polizei. Schr. Welk lot zou Europa heb ben getroffen, indien de aanslag op den Führer gelukt zou zijn? De tot bezinning gestemde mensch zal hebben begrepen, dat dit het noodlot in z'n allerergsten vorm zou zijn geweest. De aanslag is echter mis lukt. Mislukt, niet omdat hij ten deele verijdeld kon worden, doch omdat de Voorzienigheid niet heeft gewild, dat aan den loop der geschie denis een wending zou worden gegeven, die zou indruischen tegen de rechtvaardigheid. De rechtvaardigheid n.1. 'eischt een overwinning van Duitschland en zijn verbondenen op de Aziatische horden van Stalin en op de plutocratische benden van Churchill en Roosevelt, omdat deze Europa wenschen te offeren op het altaar van het "tom- munisme eenerzijds en op dat van het kapitalisme anderzijds. J)E Führer is de man, die Europa borg staat dat dit nimmer zal gebeuren. Daarvoor heeft hij het Duitsche zwaard getrokken en de Europeesche arbeidskracht gemobili seerd. Millioenen menschen zien naar hem op in vol vertrouwen, omdat hij in hen het geloof in 'n betere toekomst voor allen heeft doen ontbranden. Een toekomst, die niet gebaseerd is op geld en goed voor een deel der menschheid en diepste armoede voor een ander deel, doch die zijn funda menten heeft in de erkenning van de arbeidseer, de erkenning van ras en persoonlijkheid en in de erkenning van het beginsel, dat het algemeen belang boven het groepsbelang en het groepsbelang boven het persoon lijk belang gaat. De oppositie heeft gemeend, den Führer, het hart en het hoofd van den strijd om Europa, te moeten vernietigen teneinde den weg naar de overwinning te kunnen vrijmaken. Het is niet voor de eerste maal, dat op den Führer een moordaanslag werd gepleegd. En steeds was de achtergrond van deze laffe moord aanslagen^ de angst voor het natio- naalsociankme, dat voor de uitbuiters der volkeren een steeds grootere bedreiging werd. Een taak, die niet alleen de ver krijging der vrijheid van 't Duitsche Volk omvat, doch die meer nog moet gezien worden als een taak ter bevrijding van Europa, dat dreigt onder te gaan in den maalstroom van den chaos. Nog nauwer sluiten thans allen zicK aaneen, wien het lot van Europa boven alles gaat. Den Führer Heil!

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1