DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND I Groote slijtageslag bij Dunaburg De geschiedenis herhaalt zich Britten hadden te weinig ruimte in Normandië Geallieerde aanvallen in Normandië zonder succes në^S S." Held«sche editie: Helder: Koningstraat Tg. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. Voorbijstreven van den voorsprong" Duitsche egelstellingen vormen front achter het front Oostelijk front stabieler Onlusten te Rome Ook in Japan totale mobilisatie? qeworden OOSTFRONT Technisch overwicht geneutraliseerd De verraders De PoolschSovjet-Russische overeenkomst. Verduister v. 21.45—6 uur. Weermachtbericht Doorbraakpoging ten Z. van Florence verijdeld Narwa en Lublin prijsgegeven Het vredesverdrag met Italië De strijd op Lombok Een onderhoud met een oud-strijder Uitgave: Uatblacl voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam c 9. VRIJDAG 2S JTTLI 1941. HELDERSCHE EDITIE. J-jET voorbijstreven van den voor- sprong aldus de titel dien dr Gobbels plaatst boven zijnartikel in Das Re.Vh "Ummfr het Weekblad ,,D^, Reich Hu zet uiteen dat Duitsch land in September 1989. toen het door zijn vijanden tot den oorlog werd ge" dwongen, beschikte over een nieuw op gebouwd. modern uitgeruste weermacht en daarmede een aanzienlijken techni- schen voorsprong bezat, die mede tot snelle overwinningen van 1939 1940 en 1941 bijdroeg. De Führer. die de volkomen nieuwe methode van oorlog voering uitgevonden en voor de eerste maal practisch toegepast heeft is daar- mede een revolutionnair vernieuwer van de militaire strategie geworden. Deze strategie vertoont in haar histo rische ontwikkeling nergens zoo'n plot- selingen breuk met verouderde denk beelden als in de jaren 1939—1940. Hier begint een ander hoofdstuk in het ope ratieve denken in het algemeen. De minister wiist er echter ook op, dat de tegenstanders zich bij een langeren duur van den oorlog de ervaring der Duitsche bliksemsfrategie eigen hebben gemaakt, waarbij zij gelijke of toch soortgelijke middelen en methodes der oorlogvoering toepasten. Dit is in hoofdzaak de reden voor den achter uitgang der Duitsche militaire succes sen sedert 1942. Door den dwang der omstandigheden heeft de tegenstander een voorsprong gekregen doordat hij op vele gebieden van voren af aan moest beginnen en daarbij aan niets gebonden was. dat al aanwezig was, hetgeen voor Duitschland helaas niet meer het geval was. Daarbij zijn aan den kant van den vijand enkele zeer diepingrijpende technische uitvindingen gekomen, die bepaalde gebieden der moderne oorlogvoering van den grond af revolutionneerden. In dit verband wijst dr. Göbbels voor al op de uitvinding van het z.g. Rotter dam-werktuig, dat voor Duitschland tamelijk verrassend is gekomen. AAN DuitscHe zijde heeft men, toen men de tijdelijke technische over macht van den vijand inzag, op bepaal de gebieden van voren af aan moeten beginnen. Daarbij was het zeer spoedig duidelijk geworden, dat men de tegen partij niet door overtreffing van de eigen, maar alleen door het creëeren van nieuwe middelen en mogelijkheden kon verslaan. Het gaat er dus niet zoo zeer om den voorsprong in te halen, als veeleer voorbij te streven. Dat is gebeurd in de afgeloopen twee jaar op de meest verschillende gebie den. Beslissend in deze ontwikkeling is, dat zij zich geheel in een nieuw ka der beweegt, weshalve ook met recht verwacht kan worden, dat zij den vij and ook voor volkomen nieuwe feiten plaatst en dus tamelijk onvoorbereid zal treffen. Natuurlijk is er tegen ieder wapen een tegenwapen. De historie der wapentechniek kent geen voorbeeld, dat dit ooit zou zijn uitgebleven. Maar de ervaring leert, dat het langen tijd duurt, voor dit tegenwapen is uitge vonden en nog langer voor het in toe reikende hoeveelheden vervaardigd wordt en gebruikt kan worden. En die tijd is beslissend. Wat dit in den regel beteekent. heeft Duitschland in de laatste twee jaar in den luchtoorlog er varen. Een groot deel der nationale kracht werd opgeëischt voor het over winnen van de daaruit voortvloeiende moeilijkheden. WANNEER wij dus, aldus de Rijks- minister, niet al te ver meer af zijn van het gebruik van eigen moderne wapens en gevechtsmiddelen, zal hei zelfde in vermeerderden omvang aan den vijandelijken kant, en hier in het bijzonder voor Engeland, het geval zijn, aangezien Engeland het dichtstbij ons toegrijpen ligt en op grond van zijn houding ook de hardste straf verdient. De vijand voedt een noodlottige dwa ling, wanneer hij gelooft, door zijn luchtterreur onze productiebases zoo zwaar te hebben getroffen, dat zij min of meer uitvallen voor het productie proces. Wij hebben de Duitsche bewa peningsindustrie door georganiseerde bescherming van de meest verschillende soort en door grootsche verplaatsing immuun gemaakt voor aanvallen uit de lucht, een proces, welks moeilijkheden wij reeds kennen, wél ks moeilijkheden echter onze vijanden, op zijn minst En geland nog zullen leeren kennen. Wan neer wii zoo'n ontwikkeling te onzen gunste met diepe opluchting verwelktf- mèh en ook het geduld hebben om nog een zekeren tiid te wachten tot haar volkomen verwezenlijking, zal zij daar om voor ons toch geen aanleiding zijn om in onze overige oorlogsinspanningen ook maar in het minste te verslappen, maar ze in tegendeel zoo mogelijk nog verdubbelen. Hoofdredacteur: H. M. c. SCHRöder, Alkmaar (afw.) Deze Courant verschijnt dagelijks. A d v e r t en 11 e t a r i f Prijs der gewone advertenties in deze Editie U ct- per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebrniken belang- tijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. De chef der politie van het geallieerd militaire bestuur, de Amerikaansche luitenant-kolonel Pollick. heeft de ar- restatie gelast van de aanstichters eener groote openbare betooging. die op 24 Juli te Rome heeft plaats gehad. Als gevolg van de ontoereikende voedsel voorziening zijn in enkele Romeinsche wijken ernstige onlusten ontstaan. De politie heeft moeten ingrijpen en de voornaamste deelnemers gearresteerd. Volgens een officieeie mededeeling der politie zullen de arrestanten onverwijld voor een geallieerde militaire recht bank gedaagd worden. Voorts werden in verband met deze onlusten eenige honderden bedienden der centrale voor da- Italiaansche le- vensmiddelen voorziening ontslagen. Verschillende arrestaties. Naar Reuter meldt, heeft de chef der politie van het geanieerde militaire bestuur te Rome. kolonel Molfe. de onverwijlde arrestatie gelast van den chef der hoofdgevangenis te R°™e. Regina Coeli. Tevens werd de arresta- tie gelast van talrijke toonaangevende ambtenaren van het ïtaliaansche ge- vangenisbestuur, waaronder Agnesino die jarenlang leider is geweest van de politiewacht, die moest zorgen voor de persoonlijke veiligheid van den D In verband met de rede van dr. Gob bels, die door de Japansche Waden uitvoerig wordt weergegeven, schruft het blad „Tokio Sjimboen dat ook voor Japaü het tijdstip is gekOHien om tot een totale mobilisatie over te gaan. Het blad meent voorts, dsat °e verschillende dingen, die in Duitscn land aan een hernieuwd onderzoek, resp. aan een reorganisatie, worden onderworpen, op dezelfde wijze moeten gelden voor Japan. In den Galicischen sector van het oosteijjke front woeden thans gevech ten, welke tot de grootste en verbit- terdste van dezen tweeden wereld oorlog bebooren. De Duitsche troepen volgen nog steeds de tactiek van den elastischen afweer, maar desniettemin merkt men thans duidelijk den invloed van de Duitsche tegenmaatregelen jegens den naar het binnenland van Polen gerichten rooden opmarsch. De tank-wiggen der gemotoriseerde Sovjet-legers zijn over den bovenloop van den Dnjestr gedrongen, tot aan de San en tot dicht bij de Weichsel, Lublin werd ogtruimd, maar ver achter de ge motoriseerde Sovjet-legers, die als wig gen naar voren schoten door openingen in het Duitsche front, leveren nog vele, zelfs honderden Duitsche egelstellingen en andere steunpunten strijd tegen de hoofdmacht- Deze nesten van weerstand vormen soms een front achter het front. In het gebied tusschen Brest-Litowsk en Grodno is de Duitsche tegenstand ook toegenomen. De Sovjets stormen in golven op de Duitsche grendelstellingen aan, maar zij ontmoeten daarbij een verwoeden afweer- De gevechten heb ben iets weg van een stellingenoorlog, welke wordt gepaard met een massalen inzet van technische wapens". Ten oosten en ten noordoosten van Kowno, in den noordelijken sector, ziet het strijdheeld er anders uit. Het tank- leger Bagranjam poogt hier met steun van sterke gemotoriseerde afdeelingen scherpschutters in de richting van Schaulen door te breken naar de Oost zee. Op twee plaatsen bereikten de Sovjets inderdaad een penetratie, doch MIDDEN SECTOR O 100 ki GRODNO van Duitsche zijde werden er onmid dellijk pantserafdeelingen tegen in het veld gebracht en met afweerfront bleek zoo taai, dat de penetraties niet konden worden benut en er zich een beweeglijk gevechtsfront ontwikkelde, waar aan val en tegenaanval elkaar afwisselden De strijd om Dunaburg heeft den Sovjets nog steeds niet het beoogde succes opgeleverd. Tusschen Dunaburg en de Finsche Golf werden talrijke min of meer op zichzelf staande aan vallen tegen het Duitsche front onder nomen. Wie kennis neemt van de aan tallen verloren gegane tanks, zal be grijpen, dat ook daar weer een slijtage slag van groote afmetingen aan den gang is. Overziet men het geheel, dan krijgt men op het oogenblik den indruk, dat het oostelijke front stabieler »s gewor den. Narwa ontruimd. Naar het D-K-B. verneemt, hebben de bolsjewisten beide laatste dagen den rooruitspringanden Duitschen sector bij Narwa uit het oosten en het noorden herhaaldelijk met sterke strijdkrachten aangevallen. De Duitsche troepen sloe gen de vijandelijke aanvallen bloedig af, waarbij talrijke tanks werden stuk geschoten. Na den aanvoer van nieuwe strijdkrachten zetten de bolsjewisten op 25 Juli hun aanvallen voort. Het zwaartepunt lag in het gebied van Hun- gerburg. Afgezien van een onbeteeke- uende penetratie sloegen ook dezen keer de formaties van het Duitsche leger en van de Waffen-^ alle vijan delijke aanvallen af. Daar evenwel met verdere penetratie pogingen van de bolsjewisten rekening moest worden gehouden en het bolwerk Narwa zijn taak had vervuld, ontruim den de Duitsche troepea thans den vooruitspringenden frontsCftor- Alle in richtingen van belang voor den oorlog werden volledig vernietigd Enkele kilometers ten westen van de Narwa werden nieuwe verdedigingslinies betrokken en hief werden alle aanvallen van de op dringende bolsjewisten, on der hooge valiezen voor den vijand, opnieuw afgeslagen. Bij de nieuwe Duitsche stel lingen wordt doeltreffend gebruik gemaakt van het on overzichtelijke bosch- en moerasgebied tusschen het Peipusmeer en de Finsche Golf. De toegang tot Estland wordt nog steeds versperd. Nederlandsche H -grena diers onderscheidden zich. Zooals reeds gemeld is, is het gebied der stad Narwa volgens de plannen ontruimd ter verwerving van plaatse lijke reserves. In den hier geleverden strijd hebben zich, Nederlandsche paniser- ff-grenadiers, die belast wa ren met de dekking van de Duitsche distancieeringsbe- weging, bijzonder onder scheiden door uitmuntenden strijdgeest. Zij handhaafden zich in de voorste Duitsche linies tegen herhaalde Sov jet-Russische tankaanvallen, waarbij zij met pantseraf- weergeschut en wapens voor den strijd pp korten afstand 29 tanks buiten gevecht stelden. le Engelsche oorlog 1652—1654, 2e Engelsche oorlog 16651667, 3e Engelsche oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784...... en ook nu weer den zelfden vijand, Nëerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyterzij gingen ons voor, Zij stierven als heldenwij streden door! Deze Duitsche torpedojager heeft in de Noordelijke IJszee een vijan delijke duikboot ontdekt én de strijd neemt onmiddellijk een aan vang De eerste „waterbom" wordt den tegenstander tegemoet geslingerd- - O-H/P m Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Hafen en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen ff, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. De gecombineerde aanval der Engel sche en Amerikaansche legers in Nor mandië, welke Dinsdag is begonnen, kan op het oogenblik reeds als mislukt worden beschouwd. Wel slaagden de aanvallers er aanvankelyk in de Duit sche stellingen binnen te dringen en eenig terrein te veroveren, doch onmid dellijk begonnen de Duitsche tayk- afdeeljngen, ondersteund door artillerie, luchtstrijdkrachten en infanterie, met tegenaanvallen. Zij wierpen de Britten en Amerikanen op hun oude stellingen terug. De groote aanval werd uiteen geslagen en er ontstond een reeks ge vechten met een zuiver plaatselijk karakter. De derde groote gecombineerde actie der geallieerden na den val van Cher- b o u r g is hiermede mislukt, zooals tot dusver ook alle zelfstandige pogingen van de Engelschen of de Amerikanen mislukt zijn. In Duitsche militaire krin gen; constateert men, dat Montgomery thans ook alle technische mogelijkheden en combinaties zijner wapens heeft uit gespeeld en men vraagt zich af, wat er thans zal gebeuren. Daar de Duitschers tot nu toe vrijwel iederen aanval der geallieerden eerst ontweken hebben om daarna' in een te genaanval de oude stellingen wederom te bezetten, neemt men algemeen aan, dat men er thans van Duitsche zijde in ge slaagd is het technische overwicht der tegenstanders voor het grootste deel te neutraliseeren. De „Times": Gebrek aan ruimte. De militaire overzichtschrijver van de „Times" zegt omtrent den toestand in Normandié: Men is blijkbaar tot het inzicht gekomen, dat men de Britsche tanks in het gebied van Caen te vroeg heeft laten optreden. Het tankoffensief is asnvanke- De door Rijksminister dr. Göbbels in zijn radiorede van 26 Juli ge brandmerkte deelnemers aan de putschpoging van 20 Juli waren: 1. de generaal der infanterie Ol- bricht, die standrechtelijk is dood geschoten, 2. de vroegere chef van den generalen staf, kolonel-generaal Beek, die zich bij de arrestatie zelf doodschoot, 3. kol.-generaal Höpp- ner, die gearresteerd werd en zijn vonnis verwacht- Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is in tegenwoordigheid "an Sta- lin een overeenkomst «onderteekend tus schen het Sovjet-Russische commando en de Poolsche Sovjet. Zij bepaalt Q.a., dat de hoogste machtsbevoegdheid in het gebied der militaire operaties, waar eenheden van het Sovjetleger op het vroegere Poolsche gebied strijden, in handen ligt van het Sovjet-Russi sche opperbevel, alsmede dat de Pool sche Sovjet in het door de bolsjewie ken bezette Poolsche gebied een be stuursapparaat en een systeem voor de recruteering van mannen" voor de „Poolsche gewapende strijdkrachten" zal oprichten, waarbij actieve samen werking met den Sovjet-Russischen opperbevelhebber gegarandeerd moet worden. Bij de ondertéekening van het ver drag waren voor de Sovjet-U.iie o.a. nog aanwezig de commissaris van bui- tenlandsche zaken Molotof eiyde plaats vervangende commissaris Wysjinski. Van de Poolsche Sovjet was aanwezig de plaatsvervangende president Witos. Amerikaansche persstem. De „New York Times" constateert met leedwezen, dat Rusland door het oprichten van een Poolsch comité een nieuwen stap heeft gedaan, die een eenzijdige handeling vormt en waar voor tevoren met de bondgenooten geen overleg is gepleegd. De vraag doet zrch thans voor, aldus bet blad. hoe_ men optreden van de Sovjet-Russen in over eenstemming moet brengen met de ver plichting van Moskou, permanent con tact te onderhouden met Gr. Brittan- nië en de Ver. Staten. Londensche Polen wachten af. Over de rol van de Poolsche „uitge weken regeering" te Londen schrijft de Prawda dat het volkomen onmogelijk is gebleken met deze kringen contact op te nemen. Deze Londensche P?len hebben voortdurend een zeer twijfel achtige rol gespeeld. Zij hebben niet gezet op het Roode Leger, maar met de handen in den schoot bij den be- vrijdingsstrijd toegekeken en afge wacht. Deze „Laisser-faire-politiek is een fiasco geweest. 29 Juli: Zon op 5.55 u., onder 21.37 u. Maan onder 1.04 op 15.37 u. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Juli (DNB). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten zuiden van Caen werden onze Woensdag herwonnen stellingen versterkt en tegen hernieuwde plaatselijke aanvallen In bezit ge houden. Tankconcenlraties ten oosten van Caen werden door ge concentreerd artillerievuur uiteen geslagen. In het gebied ten westen van Caumont behaalde de vijand enkele plaatselijke penetraties, die na het stukschieten van 45 tanks werden afgegrendeld. Amerikaan sche formaties zetten in het gebied ten westen van St. Lö haar aan vallen met sterke strijdkrachten voort. Aan één vijandelijke aan valsgroep van 20 tanks met daarop zittende infanterie, gelukte het tot in het gebied van Canisy door te dringen. Vijf tanks werden stuk geschoten. Zopwel hier als in het gebied van Marigny duren hevige gevechten voort. Ten noorden van Periers wisten onze troepen zich tegen alle vijandelijke aanvallen in hun stellingen te handhaven. Doeltreffende aanvallen van onze gevechtsvliegers waren des nachts gericht op vijandelijke concentra ties in het gebied van Caen en op schepen ten noordoosten van Cher- bourg. De vijand verloor 11 vlieg tuigen in luchtgevechten. In het Fransche gebied werden 40 terroris ten in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen dunrt voort. Italiaansche front. In Italië bleef den vijand in het ge bied ten zuiden van Florence ook gis teren elk succes onthouden, ondanks alle pogingen om door ons front heen te stooten. Met gebruikmaking van sterke infanterie- en pantserformaties stormde de vijand steeds weer. door artillerie en zware luchtaanvallen on dersteund, op onze stellingen los. doch bleef met zware verliezen liggen. Een plaatselijke penetratie, die de vijand pas na zeer' zware gevechten ten zuid westen van aFigline kon behalen, werd afgegrendeld. Oostelijk front. Aan het- Oostelijk front werden in den serctor Stanislau—Lemberg talrijke aanvallen van de bolsjewieken met verliezen afgeslagen. Onze - grenadiers weten zich, ondanks alle bolsjewisti sche aanvallen, nog steeds in het stads centrum van Lemberg te handhaven. In het gebied van Jaroslau en Lublin De stad Lublin ging na verbitterden strijd verloren. Aan weerskanten van BrestLitowsk bij Bialystok en ten oosten van Kowno werden alle door braakpogingen van de bolsjewieken verijdeld, en werden plaatselijke pene traties afgegrendeld. Bij Ponewisj zijn gevechten met vijandelijke verken- nings- en pantserspitsen aan den gang. Tusschen Dunaburg en de Finsche Golf zijn ook gisteren weer talrijke aanvallen van de bolsjewieken bloedig ineengestort. De in een vooruitsprin gende frontbocht gelegen stad Narwa werd na uitvoering van de sinds ge- ruimen tijd voorbereide verwoesting van alle voor de oorlogvoering van belang zijnde installaties, volgens bevel ontruimd. Aanvallen van den vijand op onze verkorte, enkele kilometers ten westen verloopende nieuwe stellingen bleven vruchteloos. Bij de zware gevech ten in het gebied van Ludsen heeft zich het bataillon fuseliers 32. onder rit meester Von Heydebreck, door bijzon lijk goed gevorderd, maar ls vervolgens door de door artilleriestellingen goed ver sterkte Duitsche verdedigingslinie tot staan gebracht. Sindsdien heelt men deze tac tiek niet weer toegepast. Bij het nieuwe offensief der Britsche en Canadeesche troepen aan den weg van Falaise wordt in hoofdazak gebruik gemaakt van in fanterie, doch ook deze ijntmoet bij haar opmarsch een even grooten tegenstand. De Duitschers bieden niet alleen uiterst hardnekkig verzet, doch slaan fanatiek en wild terug. Volgens Duitsche berich ten hebben de Britten de kleine terrein winst bij May en TillyLa-Campagne niet kunnen houden. De ervaring heeft in ieder geval geleerd, dat tegen een verdediging, die bestaat uit een concen tratie van 18 mm. geschut en z.g. tijger en pantsertanks in een betrekkelijk klein gebied, de infanterie den weg moet ba nen. In die omstandigheden kan geen doorbraak verkregen worden met Stier man- of Cromwelltanks. Het is duidelijk, dat de geallieerden zich thans nog in een moeilijk stadium van den strijd bevinden. Het gebrek aan voldoende operatieruimte bemoeilijkt schijnmanoeuvres en daarmede de geza menlijke operaties." Heen en weer golvende strijd. Met het begin van het nieuwe groote offensief van het 2de Britsche leger, dat Dipsdag startte tusschen Dlves en Ome, zijn wederom verwoede gevechten inge luid, welke groote offers eischen, doch niet tot resultaten lelden, die met veel arceeringen op een landkaart zouden kunnen worden atngegeven. Het is en blijft nog altijd een heen en weer golvende strijd, -waarbij dorpen en kleine strategische stellingen nogal eens van bezitter wisselen. Ter weerszijden van den straatweg CaenFalaise behaal den de Britten en Canadeezen eenige ter reinwinst, maximaal over een uitge strektheid van 2 kilometer. Men krijgt den indruk, dat generaal Dempsey een eenigszins andere tactiek dan de vorige maal toepast:, hij schijnt met groote tank-aanvallen te willen wachten, tot de infanterie de Duitsche pantser^vallen on schadelijk heeft gemaakt. Britsche stormtroepen wisten binnen te dringen in Tilly sur Campagne en in May sur Orne, doch het schijnt, dat Rommel er elite-divies van de H heen gezonden heeft en dat de aanvallers de ze plaatsen weer hebben ontruimd. Men vermoedt overigens, dat Montgo mery het plan heeft om zijn offensief bezuiden Caen uit te breiden tot het ge- vechtsgebied van Troarn. Ter ondersteu ning van het offensief ten oosten van de Orne, dat nog niet geheel op gang is gekomen, hebben de Engelschen in de Ornemonding. die bijna voortdurend in een kunstmatigen nevel gehuld ligt, nog meer troepen en materieel ontscheept. In den westelijken sector van het Inva siefront heeft men eens te meer kunnen vaststellen, dat Bradley het aanvals- zwaartepunt van zijn eerste Amerikaan sche leger uit het gebied van St. Lö ver- Dlaatst heeft naar het gebied tusschen Vire en Taute. De aanvallen concentreeren zich hier in het bijzonder op een gedeelte van den straatweg St. LöPeriers. dat tusschen dc domen Amigny en Le Mesnil-vigot ligt. Dinsdagochtend, even vóór half elf bijvoorbeeld werd daar, naar thans be kend werd gemaakt, door duizend bom menwerpers een tapijt gelegd. De aanvallers slaagden er i«J. eenlg terrein te winnen en verschillende pene traties %ver den grooten straatweg in zuidwestelijke richting tot stand te bren gen. Woensdgg hebben de Duitschers in dit gebied hevige tegenaanvallen gelan ceerd. De resultaten daarvan zijn nog niet bekend. Eenzelfde gevechtsbeeld teekende zich af in het gebied van "^eriers. waar de Duitschers eveneens met felle tegenaanvallen antwoordden op de oenetratles der aanvallers. Ook hier ls dere standvastigheid onderscheiden. De voorspellen. dappere commandeur vond in de voor ste linies den heldendood. Luchtoorlog. In den tijd van 24 Juni tot 24 Juli werden in den noordelijken sector ''an het Oostelijke front door troepen van het leger en van de Waffen-H. alsmede door vliegende formaties en luchtdoel artillerie van de lufchtmacht 924 Sov jet-Russische tanks vernietigd. Formaties zware slagvliegtuigen mengden zich in de voornaamste sec toren doeltreffend in de gevechten .te land én sloegen vijandelijke colonnes uiteen. Hierbij werden 35 vijandelijke tanks en meer dan 400 voertuigen ver nield. Des nachts ondernamen zware gevechtsvliegtuigen aanvallen op vijan delijke concentraties in het gebied van Lublin. Amerikaansche bommenwerpers vie len plaatsen in Zuidoost-Duitschland en Roemenië aan. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 42 vijan- delijke^vliegtuigen, waaronder 35 vier motorige bommenwerpers, vernietigd. Roemeensche jachtvliegers schoten in gevechten met een formatie Amerikaan sche jagers 9 vijandelijke jagers om laag. Des nachts wierpen vijandelijke vliegtuigen bommen in het gebied van Hamburg en op de stad Tilsit. Zes vliegtuigen werden neergeschoten. Jeugdige dieven. Door de politie te Delft zijn aangehouden en ingesloten de 16-jarige Van P. en zijn 14-jarig broertje, die goederen uit een inboedel van een geëvacueerde, die op den zolder van de ouderlijke woning lag opgeslagen, had den verkocht en een deel van de op brengst hadden versnoept. Ook werd de moeder ingesloten, aangezien zij in de duurt de sterke vijandelijke druk voort, opbrengst meedeelde. (Interinf.) - Volgens een bericht van Associated Press uit- Washington is het door de geallieerden met Italië te slui ten voorloopige vredesverdrag doorge zonden 'aan de bevoegde Amerikaan sche instanties. Naar het Amerikaan sche nieuwsagentschap in dit verband opmerkt, zullen in dit vredesverdrag in den ontworpen vorm geenerlei terri toriale problemen aangesneden worden en zal vermoedelijk ook de kwesiie der herstelbetalingen overgelaten worden aan latere besluiten- Deze uitlating van Associated Press is in zooverre interessant, zoo wordt In politieke kringen te Berlijn verklaard, dat hieruit blijkt welkp behandeling Italië van den kant van de geallieerden heeft te verwachten Het is eenvoudig op genade en ongenade aan hen over geleverd. Dit blijkt ook ondubbelzinnig uit de verklaringen van Bonomi in Rome, toen hij zich belastte met het mi nisterie van buitenlkndsche zaken, toen hij zeide, dat Italië gedwongen was de buitengewoon harde capitulatie voorwaarden der overwinnende mo gendheden te aanvaarden, waarbij het geheele politieke, economische en finan- cieele leven van het bezette Italië, alle takken van het militaire m civiele be stuur onder de controle waten geplaatst van de geallieerde naties. Hier blijkt dus ook weer, zoo'wordt in Berlijnsche politieke kringen geconstateerd, dat men zich wel van den verrader bedient maar hem veracht en overeenkomstig behandelt. 1894 1944 In Augustus 1894 schrok geheel Neder land op door de mare, dat een Neder landsche expeditie, onder generaal V< - ter, plotseling op Lombok door de B -i - neezen was overvallen, waarbij tal van officieren en manschappen werden dood. In goede orde, doch met zware verliezen, volbrachten de onzen den rugtocht naar de havenplaats Ampane n, waarbij de Nederlandsche troepen gi j~ ten moed en zelfopoffering toonden. Uit onze schooljaren weten wij, dat de Sasaksers op Lombok tegen de hec- schende Balineezen Nederlandsche h o hadden ingeroepen en dat het aanvanke lijk scheen, dat de expeditie onder de generaals Vetter en Van Hem, die ver deeld in het binnenland was door*. •- drongen, het geschil in der minne zou regelen, doch dat deze expeditie werd teruggedrongen en pas later, na verster king uit Java te hebben ontvangen, erin slaagde de Balineezen tot onderwerping te dwingen, nadat de in doodsverachting door de Balineezen uitgevoerde lansaan- v*iien in bloed waren gesmoord. Wij weten ook, dat het er met Indië he< i anders zou hebben uitgezien, wanneer de Balineezen tegen de eerste expeditie even fel hadden gestreden, als zij in doodsangst later tegen de overmachtige tweede expeditie hebben gevochten. De strijders van deze Lombokexpedi tie kregen later de Lombokmedaille en. f 4.— per week pensioen. Veel strijd is er in ons vaderland geweest om dit armza lig pensioen verhoogd te krijgen tot f 9.— per week en een deel der oud-strijders op een buiten bij Arnhem een verzorg den ouden dag te verlbenen. Naar schat ting leven er thans nog een honderd vijftig van deze menschen. Een oud-stryder vertelt. Met één van hen, den heer Jaap Hoog land, Geesterweg te Alkmaar, hebben wij dezer dagen eens een praatje ge maakt. Als kind van tien jaar hebben wij dezen oud-strijder als een f linken jongeman als koloniaal naar Indië zien vertrekken. Wij woonden in dezelfde buurt, waar de bevolking sterk socialis tisch voelde en onder den invloed van Multatuli's strijd tegen het Indische cul tuurstelsel, het koloniaal-worden be schouwde als een daad van verraad te genover de verdrukten. Toch weet ik, dat wij jongens met een stil gevoel van respect bezield waren voor de kranige figuur, die de oudere broer van onzen speelkameraad als koloniaal was. Wij herinnerden den heer Hoogland nog aan die dagen. „Ik ging", zoo antwoordde hij, „aller minst naar Indië, omdat ik menschen wilde dooden, die ik nooit gezien had. Twee jaar had ik in Utrecht bij de genie gediend. Ik wilde, als timmerman, op zichter bij de genie worden, maar aan gezien ik slechts lager onderwijs had genoten, ging dit niet, hoewel ik goed bouwkundig teekenen kon. Ik wilde vooruit en besloot daarom te trachten in Indië opzichter te worden. Onderweg, toen wij Southampton pas seerden, werd ik pas 22 jaar. In Malang werden wij afgericht en reeds een half jaar later ging het 'onder de generaals Vetter en Van Ham naar Lombok. Weg was voor mij de kans om mij als op zichter te bekwamen. Als men bij een strijdend deel is ingelijfd, komt daar niet van. Aanvankelijk was er niets te doen en werd er direct vrede gesloten. De expe ditie had zich verdeeld. Ik bevond mij mot een deel in Tjakranegara. Op 25 en 26 Augustus 1894 werden wij verraderlijk door de Balineezen overvallen en moes ten wij ons met zware verliezen terug trekken op Mataram. Onder de man schappen, waartoe ik behoorde^ was ook de Alkmaarder Chris van Dijk, die ook nu nog tot het rijk der levenden be hoort. Wij hadden door den overval veel menschen verloren. Onder hen bevond zich ook generaal Van Ham, dien wij in een Dewa-tempel te Mataram, met uit gespreide armen, hebben begraven. In zijn eenen arm rust de fuselier Mensink en in den anderen de luitenant Muske tier. Later is op die plaats nog een ge- denkteeken opgericht. Nadat wij ver sterking uit Java hadden bekomen, ging de herovering zeer snel. De Balineezen streden verbitterd en hun lansaanvallen geschiedden met groo te doodsverachting, maar zij konden te gen de modern toegeruste overmacht niet op. „Lombok", zoo ging Hoogland voort. ..is een zeer mooi land. Het berglandschap is daar van een ontroerende schoonheid. Talrijk zijn de wegen, die in allé rich tingen het land doorkruisen. Het Euro- peesche kaoitaal had zich nog weinig ge ïnteresseerd voor dit bloeiende uitheemsche gewest. Dat daar ieder reiziger zichvc5- lig kan bewegen, is zeker een verdienste van het door Nederland verrichte cul tuurwerk in Indië en daaraan hebben ook de mannen van Lombok deel gehad. Twaalf jaar heb ik in Indië gediend, waarvan twee iaar op Lombok. Door de Koningin ben ik destijds nog eervol ver meld geworden voor mijn gedrag bij de inneming van de vestig Batse Hik op Samalanga, maar de militaire Willems*- orde. die ik toen stellig had verdiend, bleef uit, want dat kostte geld, aange zien aan die orde een extra pensioen van f 4.is verbonden. Men was in die dagen in Holland riu eenmaal schriel. H£t grootefo <jeel van mijn diensttijd heb ik overigens op Sumatra doorgebracht, waar ik met het maken van meubelen voor de officieren nogal wat extra ver diende. In Atjeh maakte ik eens een tocht mee van dertig dagen. Velen vielen af en enkelen verdronken bij het oversteken van rivieren. Men houdt het daar alleen uit, wanneer men goed op zijn lichaam past, en als men wil, komt men er. Tien jaar geleden, tijdens de veertig jarige herdenking, kwamen wij als Lom bokkruisdragers in Den Haag nog feeste- liik bijeen. Toen waren het er nog 5 a 600. Hoeveel er nu zijn, weet ik niet, maar het aantal wordt nog op 150 ge schat. Nu zal er van een feestelijke bijeen komst wel niets komen. De oorlog heeft den band tusschen Nederland en Indië verbroken". Met een handdruk namen wlf" afscheid van dezen oud-Lombokstrijder, die rp 33-jarigen leeftijd naar Holland terugkeer de. daar een gezin met acht flinke kinderen vormde en £ich door harden arbeid, ge steund door zijn vrouw, een rustigen le vensavond wist te veroveren. D. A. Klonri. Wanneer ia Watt-Friesland de laatste wagen kool huiswaarts keert, tracteert volgens oud gebruik de boerin deff baas en zijn personeel op een zgn. .plereverschrikker' CNF/Kuiper/Pax m

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1