Vd3R Buitengewoon felle strijd in Normandië De Turksche kwestie DE Engelsche pers tracht den indruk te wekken -alsof de thans op Tur kije uitgoefende druk tot verbreking der betrekkingen met Duitschland in gelijke mate door Groot-Brittannië, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie wordt uitgeoefend. Dit is niet juist. Het initiatief ligt overwegend bij de Engelsche politiek. De Araerikaansche neemt om doorzichtige rédenen een gereserveerde houding aan, terwijl de Russische het Engelsche streven se cundeert. Wanneer de Turken derhal ve gelooven, dat zij met de verbre king der betrekkingen met Duitsch land in gelijke mate tegemoet komen aan de wenschen van de drie gealli eerde groote mogendheden, geven zij zich over aan eert illusie, welker ge vaarlijkheid de verdere ontwikkeling aan den dag zal brengen. Weermachtbe-icht Doorbraakpogingen van de Amerikanen mislukt Let op den coloradokever! Aanval op de siad Warschau afgeslagen D/v Göbbels over de arbeidsmobilisatie Zeer ingrijpende maatregelen Noviteit voor ons land Wegens communistische actie terechtgesteld Nieuws in 't kort. Geallieerde druk op Turkije Berlijn verwacht afbreking der diplomatieke betrekkingen Wantrouwen in de Sovjets Oorlog in het vooruitzicht General-Oberst Guderian „Bolsjewistische indringers zullen worden verdreven" Het Oostelijk front Martin Hallen^eben optimist Von Papen te Ankara Florence open stad Dr. Vlimmen op het witte doek Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V> Alkmaar - voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 ll)nen). postrekening 449041. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1944. HELDERSCHE EDITIE. «8e Jaargang, No. 178, 2 pagina's. momxLAm Hoofdredacteur: H. M. c. SCHR5DER, Alkmaar (afw.) Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: PrUs der gewone advertenties In deze Editie 11 ct. per m.m. BIJ contract binnen een Jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. ^AN den vooravond van belangrijke beslissingen in de buitenlandsche politiek vaij Turkije bespreekt heden de Auslands-informationsdienst actu- eele problemen van dit land. Men Wijst er op, dat men in Berlijn de bij eenkomst van de Turksche nationale vergadering met kalmte en gelaten heid tegemoet ziet. „Niet Duitsch- land", zoo schrijft de A.I.D. verder, ..maar Turkije staat voor een ernstige beslissing met groote consequenties. Geen Duitsche raadgevingen of waar schuwingen kunnen deze beslissing bepalen, maar alleen de scherpzinnig heid der Turksche staatslieden even als de onveranderlijke belangen van de Turksche natie. In deze oorlog heeft Turkije zich een ongewoon ster ke positie verschaft, doordat het zijn onafhankelijkheid heeft kunnen be houden. Het fundamenj der Turksche onafhankelijkheid was de Turksche neutraliteit. Die is weliswaar nu en dan als nonbelligerente status geïn terpreteerd of ook wel als status van een bondgenoot van Engeland. Maar dit Turksch-Engelsche bondgenoot schap werd gecompenseerd door het Duitsch-Turksche vriendschapsver drag. Dank zij dit verdrag kon Turkije buiten het Duitsch-Russische conflict blijven en zijn prestige als leidende mogendheid in het nabije Oosten nogmaals vergrooten. o De verbreking der betrekkingen met Duitschland is van den kant van de Britsche .diplomatie slechts ge dacht als een voorspel voor verdere eischen. Op het verbreken der betrek kingen zal het afstaan van steunpun ten aan de Anglo-Amerikanen volgen. Steunpunten voor de Engelschen en Amerikanen beteekenen automatisch steunpunten ook voor de Russen. Dat die in de geographische zóne van Turkije zullen liggen, die de Russen al eeuwen strategisch wenschen te beheerschert, behoeft niet vermeld te worden. Evenzeer kan men tot de conclusie komen, dat het verleenen van steunpunten aan de drie mogend heden, die Duitschland bestrijden en die deze steunpunten wenschen ter bestrijding van Duitschlands wen schen. Turkije vroeg of laat in den oorlog moet trekken. Deze oorlog zal voor Turkije niet uit zijn, wanneer de oorlog tusschen Duitschland aan den eenen. kant, en de beide Angelsaksi sche mogenheden en de Sovjet-Unie aan den anderen ten einde is. Turkije wordt tot oorlogstooneel niet voor ja ren, maar waarschijnlijk voor tiental len jaren. o— PEN verkeerde beqor deeling van de huidige militaire positie,, die de Turken zou kunnen bewegen tot het verbreken van de betrekkingen met Duitschland, zal zeer groote conse quenties met zich mede brengen. JJET verloop van den oorlog is nog op geen enkele wijze beslist, hoe wisselvallig het beeld aan de fronten ook moge zijn. Het potentieel van Duitschland is ongebroken en be kwaam tot een opvoering, die de we reld al spoedig verbaasd zal doen staan. Maar aangenomen, dat Britsche voorspellingen over het verloop van den oorlog juist zouden zijn, dan zou het voor Turkije desondanks een ver keerde politieke conclusie zijn om krachtiger aanleuning te zoeken bij Groot-Brittannië. Het lot van Polen, de Baltische republieken, de discus sie over de Finsche kwestie, die over de Balkanlanden hebben voldoende bewezen, dat Gr.-Brittanje's macht als gewicht tegenover Russische eischen zoo licht weegt als een veer. Zonder de macht der Ver. Staten is zij gelijk nul. Roosevelt is echter niet bereid deze macht in het perk te brengen tegen de Sovjet-Unie. De vraag, of de zee-engten in Turksch of Russisch bezit zijn, is voor de Ameri kanen in laatste instantie onverschil lig Want de Middellandsche Zee is voor de Ver. Staten niet van'vitaal belang. Dit jaar zijn tot in de provincie Utrecht en zelfs in meer noord oostelijke richting, hetgeen tot nu toe niet het geval was, vele colora dokevers gevonden- Ook thans kan het gelukken de vestiging van dezen kever onmogelijk te maken, als alle plaatsen, waar de kevers zijn terecht gekomen en zich hebben voortge plant, worden ontdekt. Iedere ver bouwer van aardappelen ook hij, die slechts voor eigen gebruik teelt dient er regelmatig op te letten, of kevers op zijn gewas dan wel vreterij van larven aan het gewas te bespeuren zijn. De kevers zijn ruim 1 cm groot, geel tot bruingeel van kleur met overlangsche zwarte strepen op den rug. De larven zijn kenbaar aan een dik, gezwollen lichaam van roode kleur met zwarte stippen op de zij den. Van elke vondst stelle men onmiddellijk de politie in kennis, nadat men de vindplaats met een stok of tak duidelijk heeft gemerkt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 31 Juli (DNB). - Het opper bevel der weermacht deelt mede: De vijand breidde is Normandië zijn met groot gebruik van materiaal gevoerden grooten aanval gisteren uit tot het geheele front van ten Zuidwesten van Caen tot aan de Westkust van het schiereiland Coten- tin. De gevechten worden aav beide kanten met steeds toenemende ver bittering gevoerd. Ten Zuiden van Hottot werden alle vijandelijke aan vallen uiteengeslagen. Aan weerszij den van Caumont kon de vijand een vrij diepe penetratie in ons front be werken. Eigen tegenaanvallen zijn daar gaande. Noordwestelijk en Wes telijk van Torlgni-sur-Vire mislukten hevige doodbraakpogingen der Ame rikanen. Met buitengewone felheid woedden de gevechten Zuidelijk van Sourdeval en Cerences. Pantserfor maties zijn overgegaan tot den aan val op den ver binnengedrongen vijand. Uit het gebied ten Noorden van Sourdeval baande zich een pantsergevechtsgroep der Waf f en 41, die tijdelijk van haar verbindingen was afgesneden, een weg naar het gros onzer strijdkrachten. Des nachts vielen formaties gevechtsvliegtuigen scheepsconcentraties voor den mond van Orne en Seine aan. De vijand verloor elf vliegtuigen. In het Fransche gebied werden 97 terroristen in gevechten vernietigd. Duitsche torpedomotorbooten vielen in den afgeloopen nacht een vijandelijk convooi onder de Engelsche kust ten Oosten van Eastbourne aan en plaats ten torpedotreffers op drie groote schepen. Londen ligt vrijwel ononderwoken onder zwaar vergeldingsvuur. In Italië heeft de vijand zijn grooten aanval op Florence tengevolge van de geleden verliezen gisteren niet voort gezet. Hij deed alleen hevige plaatse lijke aanvallen Zuidelijk en Zuidooste lijk van de stad, die met zware verlie zen ineenstortten. De afweerslag in het Oosten. In het Oosten duurt de strijd tusschen de Karpathen en de Finsche Golf met de uiterste felheid voort. In het voorterrein der Karpathen mislukten talrijke vijandelijke aanval len. Bij Sambor schoot een pantser divisie 20 van de 30 aanvallende tanks stuk. In verschillende sectoren wierpen onze troepen den vijand in den tegen aanval terug. In het gebied van Warschau werd in zware gevechten een doorbraak van sterke vijandelijke strijdkrach ten naar de stad verhinderd. Na her haalde Sovjetaanvallen op Siedlce te hebben afgeslagen, distancieerden onze troepen zich daar naar nieuwe stellingen verder naar het Noorden. Onder voorzitterschap van den chef der Rijkskanselarij, Reichsminister dr. Lammers, is te Berlijn een bespreking gevoerd door de Rijksministers, de lei ders der hoogste Rijksautoriteiten, de chefs van het burgerbestuur in de be zette gebieden en de Staatssecretarissen der Rijksministeries, in het middelpunt van welke besprekingen uiteenzet tingen stonden van den Rijksgevol machtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog, Rijksminister dr. Göbbels. In uiteenzettingen, die meer dan een uur duurden en diep op het onderwerp ingingen, waarbij hij ook talrijke be langrijke afzonderlijke problemen be lichtte, gaf Rijksminister dr. Göbbels een overzicht over de beginselen en methodes, waarmede hij voornemens is zijn opdracht als .Rijksgevolmachtig de voor het totale gebruik van ar beidskrachten voor den oorlog ten uit voer te leggen. Hij zeide o.m: „Onze vaste wil om den huidigen oorlogstoestand meester te worden dwingt ons ertoe ingrijpende maat regelen te nemen. Moedig en zonder voorbehoud moet er een begin ge maakt worden het geheele Staats apparaat uitsluitend op de oorlogs- noodzaak in te stellen. Werkzaam heden die niet rechtstreeks met de oorlogsbehoeften in verband staan, moeten stopgezet worden. Ook met de stopzetting van heeie arbeidsge bieden van den openbaren dienst moet rekening gehouden worden, aangezien vooral door zulke diep in grijpende maatregelen groote krachts reserves voor het rechtstreeksche oorlogsoptreden aan het front en in de bewapening worden vrijgemaakt." Rijksminister Göbbels legde in dit verband opnieuw den nadruk op het beginsel, dat alle offers en lasten die het Duitsche volk daarbij zullen tref fen, gelijkmatig en zonder onderscheid moeten worden verdeeld over alle la gen der natie en door hen gemeen schappelijk gedragen moeten worden. Aan het slot van zijn uiteenzettingen richtte hij een bijzonder beroep op alle chefs der hoogste Rijksinstanties om met eigen initiatief voort te gaan in de ontwikkeling van Duitschland tot een waar „volk in (den oorlog". Wij hebben, zoo zeide Rijksminister dr. Göbbels nadrukkelijk, de doeltreffend ste panden der overwinning in de hand, wanneer wij ze slechts volslagen mobiliseeren. Ik ben ervan overtuigd, dat wij ook het nieuwe, door den Führer aangegeven doel bereiken en dat dit in den waren zin van het woord beslissend voor den oorlog zal zijn. Rijksminister dr. Lammers gaf in aansluiting op de uiteenzetingen van den Rijksgevolmachtigde voor het to tale gebruik van arbeidskrachten voor den ooriog uitdrukking aan den wil der leden van het Rijkskabinet en alle aanwezigen om Rijksminister dr. Göb bels in aaneengesloten eensgezindheid te steunen en zijn eischen met alle energie in de daad om te zetten. Hij herinnerde aan het voorbeeld, dat de Führer met zijn wilskracht aan alle Duitschers geeft en besloot de bijeen komst met een trouwgelofte aan Adolf Hitier en met de uitdrukking van on buigzame vastberadenheid tot den strijd tot aan de overwinning van de rechtvaardige Duitsche zaak. Tusschen den middenloop van den Boeg en Olita werd het front gehand haafd. Bij Kowno zetten de bolsjewis ten hun aanvallen voort en konden zich in weerwil van hardnekkïgen te genstand van onze troepen van de stad meester maken. In Letland wordt hevig gevochten om Mitau en bij Birsen. Westelijk van Ostrof werden bolsjewistische aanval len in hoofdzaak afgeslagen. Op de landengte van Narwa verijdelden onze divisies in samenwerking met afdee- lingen der marine ook -gisteren, alle doorbraakpogingen van sterke bpvjet- strijdkrachten in zware gevechten. De vijand leed buitengewoon zware ver liezen aan menschen en materiaal. Eskaders slagvliegtuigen stelden bij aanvallen in scheervlucht talrijke vij andelijke tanks en kanonnen buiten gevecht en vernielden verscheidene honderden voertuigen. Luchtaanvallen op Hongarije. Een formatie Amerikaansche bom menwerpers viel gisteren het gebied van Boedapest en eenige andere plaat sen in Hongarije en Kroatië aan. Duit sche en Hongaarsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten vernietigden 15 vij andelijke vliegtuigen, waaronder elf viermotorige bommenwerpers. Duikbooten hebben drie koopvaar dijscheppen met een gezamenlijke^, in houd van 22.000 ton, twee bewakings vaartuigen en een mijnenveger tot zinken gebracht. VOETBAL-TENNIS. Onder zeer groote belangstelling is Zaterdag en Zondag op de achter terreinen van het Gemeentelijk- Sportpark te Hilversum ejn demon stratie gegeven met 't zgn- voetbal- tennis. Om dit spel in breederen f kring ingang te doen vinden, wor- den thans in het geheele land de monstraties gegeven. Het vcetbal- tennis wordt gespeeld op een veldje van achttien bij zeven meter; aan weerszijden van een in het midden van het veld opgehangen lint of net staan twee spelers achter elkaar, i.p.v. met een racket wordt de bal een gewone leeren voetbal over en weer over lint of net getrapt of gekopt. De bal mag hoog stens eenmaal stuiten en opun tentelling is juist als bij ewoon tennis- Het bleek een zee: j ïteres- sant spel te zijn, dat vc -.1 den trainingslust der voetbal t .bs zal kunnen <verhoogen want vjetbal- tennis is een prachtige oefening in balbehandeling, snel reageejen en uithoudingsvermogen. De belang stelling was in Hilversum vajp die.n aard dat men hier ook een vnicurn beleefde, nl. een voetbal-tennistour- nooi dat door 't Gooi was georgani seerd. Hieraan namen Gooische voet balclubs deel. De finale ging tus schen 't Gooi en Hilversum, waar bij t Gooi met 64 won. Osendarp word kampioen op de 100 meter voor heeren tijdens de jaarlijksche Nederlandsche athletiek- kampioenschappen, welke Zondag in het Olympisch stadion te Amsterdam werden gehouden CNF/De Haan/Pa* m Het Duitsche Obergericht in het be zette Nederlandsche gebied heeft als Sondergerlcht den Nederlander Jan Postma ter dood veroordeeld. Postma was een der leidende figuren van de C.P.N. en heeft op een voor aanstaande plaats gedurende de jaren 1942 en 1943 als leidend functionaris der illegale C.P.N. en als uitgever van een communistisch opruiend geschrift geijverd. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. De Nederlanders 1. Albert Huisman, kolenhandelaar te Zaandam, 2. Josephus Swolfs, laborant te Zaandam, 3. Willem van den Burgh, politie beambte te Amsterdam. zijn bij vonnis van het Duitsche Ober- gericht als Sondergericht ter dood ver oordeeld. De veroordeelden zijn op illegale wijze werkzaam geweest in dienst van de ver boden communistische partij en wel Huisman en Swolfs door deelneming aan aanslagen op verkeersinstallaties en installaties der Duitsche weermacht. Van den Burgh door het doorgeven van vuurwapenen. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. MEDEDEELING VAN HET NSKK GRUPPE LUFTWAFFE. 'S-GRAVENHAGE, 31 Juli. De aan dacht wordt erop gevestigd, dat alle ver zoeken óm inlichtingen over dienstne ming en/of aanmelding moeten worden gericht aan het NSKK Gruppe Luftwaf- fe, Ersatz-Dienststelle, Lange Vijverberg 10, Den Haag. Voor alle kwesties betreffende de ver zorging van de NSKK-mannnen in het algemeen, dient men zich te wenden tot den Fürsorgeoffizier van het NSKK, Lange Vijverberg 10, Den Haag. Indië hongert. In terzake kundige Britsche kringen is. men van meening, dat Indië opnieuw voor een honger-ca- tastrofe staat, welker gevolgeh vermoe delijk nog grootër zfillëri" zijn dan van den hongersnood van het vorige laar (CD.) Sneeuw in Noord-Zweden. In Noord- Zweden is reeds de eerste sneeuw ge vallen. Na een korte hittegolf in het be gin van Juli schijnt de zomer reeds nu Zweden den rug te gaan toekeeren. (C.D.) ANKARA, 31 Juli. (Interinf). - De 2e Augustus, de dag, waarop de Turksche nationale vergadering weer bijeen zal komen, zal den af gevaardigden een verrassing bren gen. Dien dag zal den afgevaardig den een besluit der Turksche regeering worden voorgelegd tot verbreking der diplomatieke en eco nomische betrekkingen met Duitsch land, zoo wordt nit Sovjet-Russische bron vernomen- Verder verneemt men hier, dat dit besluit der Turksche regeering aan En gelsche en Sovjet-Russische zijde be schouwd wordt als een eersten stap op den weg van deelneming aan den oor log door Turkije. Het moet ook de Turksche regeering duidelijk zijn, dat eenigerlei territoriale garanties door Engelschen en Amerikanen niet aan Turkije gegeven zullen worden. Bin nenkort zouden dan de verdere stappen der geallieerden volgen. Evenals bij de kwestie van het chroom heeft de Turksche regeering zich geplaatst gezien tegenover een En- gelsch ultimatum, dat door de Ameri kanen en Sovjet-Russen ondersteund werd, nadat een principieele overeen stemming tot stand was gekomen tus schen de drie geallieerden aangaande de behandeling van de Turksche kwes tie. Binnen afzienbaren tijd zal de over eengekomen gemeenschappelijke druk der geallieerden op Turkije een aan vang nemen om hen op Turksch gebied zoodanige faciliteiten voor de actieve oorlogvoering te verleenen als zij voor operaties in de Egeïsche Zee en op den Balkan noodzakelijk achten. Deze zou den in de eerste plaats neerkomen op het afstaan van lucht- en marinebases. Uit dit stadium van passieve oorlog voering zou dan voor Turkije automa tisch de actieve deelneming aan den oorlog voortvloeien- De overeenstemming met de Sovjet- Unie is ditmaal Voor de Engelschen niet gemakkelijk geweest, daar zij reke ning moesten houden met het Turksche wantrouwen in de Sovjet-Unie. Zij zouden echter ten slotte de in „zeer krachtige taal" naar voren gebrachte bijzondere Sovjet-Russische belangen hebben erkend ten aanzien van het recht der Sovjet-Unie op steunpunten en operatiebases aan de Dardanellen. De Berlijnsche ANP-correspon- dent meldt: Na een langen tijd van zwijgen publiceeren de Duitsche bladen heden eensluidende berichten over den van Anglo-Amerikaansche en Sovjet- Russische zijde op Turkije uitge- oefenden druk, die dit land zou no pen een ondubbelzinnige beslissing te nemen. Deze berichten hebben in politieke kringen alhier sterk de aandacht getrokken, daar zij er wei nig twijfel over laten bestaan, dat de Turksche nationale vergadering in h&tr Woensdag a.s. te houden bij- General-Oberst Guderian, de niéu we chef van den generalen staf van het leger, heeft een militair mede werker van het D. N. B. een kort onderhoud toegestaan. Deze mede werker trof den General-Oberst op een wandeling in zijn kwartier en overhandigde hem de laatste vijan delijke berichten over den toestand aan het Oostelijk front, vooral de dramatische Britsche berichten, en verzocht hem hierover zijn oordeel te geven. General-Oberst Guderian zag de berichten door en merkte daarna met een ironischen glimlach op: „Wat moet ik U daarvan zeggen? U weet even goed als ik, dat de vijand met het publiceeren van dergelijke berichten, die lijnrecht in strijd zijn met de feiten, zeer bepaalde, concrete politieke doeleinden najaagt. Ik ben soldaat!" Vraag: „Hoe beoordeelt U echter den toe stand aan het Oostelijk front?" „Natuurlijk bezorgt ons 't numerieke overwicht der Sovjets werk, maar wij zullen het klaarspelen. Onze troepen leveren verbazende prestaties. Hun verdedigings- en aanvalsgeest zijn voorbeeldig. De aanvalsgeest kan wel iswaar voorloopig slechts op bepaalde punten van het front naar voren ko men, maar hij zal daar in zeer korten tijd den bevolen toestand scheppen". Vraag: „Er kan dus klaarblijkelijk geen sprak» van zijn, dat de beslissing in den oor log tusschen Duitschland en de Sov jet-Unie gevallen is, zooals de Engel schen beweren?" „Van deze Britsche bewering zullen wij goede nota nemen. Niets is gunsti ger voor een oorlogvoerende dan dat de vijand zichzelf bedriegt. Zeker is, dat de Sovjets voornemens zijn ons on der de voet te loopen. Even zeker is het. dat hun aanvallen te meer het stempel van het avontuur dragen, naarmate zij het gebied van Duitsch land en zijn bondgenooten naderen. Het overzicht, dat ik heb over den toestand en over onze verdere maatre gelen, geeft mij de zekerheid dat de huidige Sovjetstormloop niet alleen gebroken zal worden, maar ook, dat, de bolsjewistische indringers uit alle gebieden, die zij thans zoo bruut ver woesten, verdreven zullen worden". De militaire correspondent van het D. N. B., Martin Hallensleben, geeft in zijn beschouwing van heden over den' stand van den oorlog als zijn meening te kennen, dat de Duitsche oorlogsleiding, dank zij haar weder toenemende qualitatieve superiori teit, tenslotte zal bewerken, dat deze ooriog zal eindigen met de garantie van het eigen leven van aile Euro- peesche volken. Wil men, zoo schrijft hij, de moeilijk heden waarvoor de huidige militaire toestand de opperste Duitsche oorlogs leiding plaatst, in de juiste verhouding zien, dan moet men zich eenige funda^ menteele feiten realiseeren. In de eer ste plaats moet niet uit het oog verlo ren worden, dat de Duitschers voor 1944 niet alleen rekening hebben moe ten .houden en naar uit meer dan één aanwijzing blijkt ook rekening gehoU' Trouw aan den Führer. Evenals in bet geheele Rijk kwam ook de bevolking van Weenen bijeen, om in een massale demonstratie haar afschuw over den moordaanslag op den Führer uit te drukken en hem haar gelofte van onwankelbare trouw af te leggen. Hoffmann/Staof/Pax m den hebben met een oorlogstechnische maximumprestatie der geallieerden, doch dat zij ook dit jaar de grootste krachtsontplooiing hunner tegenstan ders op alle 'oorlogstopneelen moesten verwachten. Geallieerden wilden dezen herfst een beslissing. Het was reeds het vorige jaar duide lijk en door Teheran bevestigd, dat de tegenstanders van Duitschland het doel nastreefden uiterlijk in den herfst van 1944 de beslissing te hunnen gun ste af te dwingen. Daar de Duitschers met deze ontwikkeling rekening moes ten houden, kan men aannemen, dat het sterkere defensieve karakter van hun oorlogvoering alleen erop gericht was, den geallieerden te verhinderen dit doel te bereiken. Het kon er voor hen in de eerste plaats slechts op aankomen i.tijd te winnen voor het ten volle ef fectief worden van bepaalde eigen in spanningen. De harde tegenstand der Duitschers op alle oorlogstooneelen is een bewijs, dat zij van de leiding tot aan den laatsten grenadier ervan overtuigd zijn den oorlog de laatste be slissende wending te geven, zoodra het gelukt het algemeene offensief der ge allieerden van dit jaar het hoofd te bieden en hun het laatste succes te be twisten, zelfs met zeer zware verliezen. Deze opvatting schijnt reeds juist te zullen blijken. De uitlating van den nieuwen chef van den Duitschen gene ralen staf, Guderian, wordt in kringen der Duitsche generaliteit ten volle be aamd. Generaloberst Guderian liet Zater dagavond tegenover een bekenden Duitschen journalist doorschemeren, dat de toestand aan het Oostelijk front geenszins eenigerlei alarmeerend ka rakter draagt, dat weliswaar de al daar sedert jaar en dag blijkende numerieke overmacht van den vijand thans menig ernstig probleem op werpt, doch dat de getroffen Duitsche tegenmaatregelen niet alleen door hun omvattend karakter het allereerst na gestreefde defensieve succes zullen waarborgen, d.w.z. de zekere tenuit voerlegging van het geheele strategi sche oorlogsplan van de opperste Duit sche oorlogsleiding, doch dat zij daar enboven de onbetwistbare militaire overwinning op de vijanden van Euro pa zullen brengen. Dit is des te op merkelijker omdat deze" man, die zoo karig met woorden is, behoort tot de vertegenwoordigers der Duitsche ge neraliteit, wier terughoudendheid elke opmerking, die over hun lippen komt, zeer nauwkeurig en voorzichtig doet afwegen. De Duitsche maatregelen. De Duitsche maatregelen zijn se dert dien getroffen met een energie, die de opmerkelijke uitlating vau den chef van den Duitschen gene ralen staf in ieder opzicht als bij de werkelijke kracht van het Dnitsche potentieel ten achter blijvend moet doen schijnen. Dit geldt niet slechts voor het Oosten, waar de ontwikke ling zeker voor dén niet ingewijde de laatste weken zeer dreigende vormen scheen aan te nemen, het geldt in het bijzonder ook voor den luchtoorlog en voor den pantser oorlog. eenkomst de economische en diplo matieke betrekkingen met Duitsch land zal afbreken. De woordvoerder der Duitsche- regeering v. enschte aan de desbetreffende Duitsche persbe richten niets toe te voegen, wees er echter op, dat het afbreken der di plomatieke betrekkingen in de meeste gevallen oorlog beteekent. De Duitsche commentaren herinne ren er aan, dat de Turksche regeering zich steeds met hand en tand er tegen heeft verzet, dat het land in den oor log zou worden betrokken, een politiek, die grootendeels werd ingegeven door het wantrouwen, dat Turkije jegens de Sovjet-Unie koestert. De militaire ontwikkeling in het Oosten schijnt evenwel niet zonder invloed op de Turksche houding te zijn gebleven, vandaar dat men hier thans een wijzi ging in verwacht. Zou Turkije zijn neutrale houding laten varen, dan brengt dit ook de po sitie van Bulgarije in het geding, zoo als trouwens de geheele situatie in Oost-Europa in dit geval een wijziging ondergaat. De betrekkingen tusschen Bulgarije en de Sovjet-Unie zijn het onderwerp van talrijke geruchten, die ten deele uit Moskou afkomstig zijn. Men laat hier de vraag in het midden, in hoe verre deze een onderdeel van den zenuwenoorlog vormen. In de Wilhelmstrasse werd heden meegedeeld, dat de Duitsche ambassa deur in Turkije, Von Papen, van zijn zomerverblijf naar Ankara is' terugge keerd. Hij heeft de laatste dagen be sprekingen gevoerd, onder meer heeft hij een onderhoud met den Turkschen minister-president Saradzjogloe gehad. De Duitsche ambassadeur heeft den Turkschen ministerpresident in zeer ernstigen vorm uiteengezet,, dat deze onder druk van Engeland voorgenomen verbreking Turkije thans definitief zal berooven van zijn vrijheid van hande len. die het als trotsche natie tot dus verre zoo naijverig bewaakt heeft. En geland wil met dezen stap zonder eenï- gen twijfel het door dat land geëischte deelnemen aan den oorlog door Turkije; met alle voor dit land zoo ernstige con sequenties afdwingen. Zooals bekend is, heeft het Duitsche opperbevel in Italië al lang geleden Florence tot open stad verklaard- en steeds als zoodanig behandeld. ïif de stad bevinden zich geenerlei Duitsche troepen, staven of commandoposten van welken aard ook. De stad Florence en haar installaties worden door de Duit sche troepen op geenerlei wijze militair gebruikt. Desondanks hebben de Anglo- Amerikanen den laatsteii tijd ffieêr dan eens bomaanvallen bij voorkeur op de binnenstad van Florence gericht en de stad en haar onvervangbare cultuur waarden uiterst zware, nooit weer te herstellen schade toegebracht. Boven dien. heeft de geallieerde opperbevel hebber in Italië, generaal Alexander, in een oproep tot de bevolking van Flo rence, deze uitgenoodigd er zorg voor te dragen, dat alle installaties der stad, zooals openbare bouwwerken en brug gen, telefoon en telegraaf, water-, gas- en electrische centrales, stations, spoor weginstallaties en trams zonder schade in handen vallen van de Anglo-Ameri kanen, opdat deze ze terstond zullan kunnen gebruiken. Terwijl de Duit schers dus bewust hebben afgezien van het militaire gebruik van alle installa ties en inrichtingen der stad Florence willen de Anglo-Amerikanen deze in stallaties zonder verwijl gebruiken in den strijd tegen de Duitschers. Het ge allieerde opperbevel neemt daardoor, evenals indertijd in Rome de ver antwoordelijkheid op zich, wan neer de stad Florence en haar cultuur schatten worden blootgesteld aan de vernielingen door bombardementen en straatgevechten- Naar wij vernemen, is op het oogen- blik bij de Terrafilm een film naar mo tleven van het bekende boek „Dr. Vlimmen" van den schrijver mr. A. Roothaert in bewerking. Het draaiboek, dat nogal sterk af wijkt van den oorspronkelijken roman, brengt hoofdzakelijk episodes uit de praktijk van den veearts. Op het oogenblik bevindt zich de staf van de Terrafilm in het zuiden des lands om in de omgeving, waarin dr. Vlimmen zijn praktijk heeft uitgeoefend, natuurgetrouwe opnamen te maken. Contact is niet alleen gezocht met den schrijver van het boek, doch ook met den veearts zelf. die daarin beschreven wordt, hetgeen ongetwijfeld goede re sultaten zal opleveren. De regie van dit filmwerk is in handen van den beken den regisseur B. Barlog. Hans Soehn- ker speelt de rol van dr. Vlimmen, Adel- heid Seek die van zün zuster Truus. De bekende artist Paul Wegener speelt voor V. d. Kalk, terwijl de directeur van het abattoir wordt voorgesteld door Albert Florath en de niet minder be langrijke figuur van Dacka wordt ge speeld door Gunther Luders. De opna men in ons land zullen hoofdzakelijk worden gemaakt in de omgeving van Den Bosch, Vught, Eindhoven en Hee- ze. Productieleider is Otto Lehmann met als assistent Werner Drake en architect Willy Hermann. Tweede cameraman is onze landgenoot Koopman, terwijl nog een landgenoot, H. W. G. Munzert Jr., als assistent aan den regisseur is toe- ge'oegd. VERGUNNINGEN VOOR AANKOOP VAN KANTOORMEUBELEN. Blijkens een publicatie in de Staats courant van 28 Juli '44 moeten, in afwij king van het eerder bekend gemaakte, Nederlandsche particuliere koopers, mits niet behoorende tot de categorie slacht offers van oorlogsgeweld, aanvragen om vergunningen tot het koopen van kan toormeubelen indienen bij het Rijksbu reau voor Glas, Keramiek en Houtpro ducten te 's-Gravenhage op bij dit Rijks bureau verkrijgbaar gestelde formulie ren. Vergunningen tot het koopen van kantoormeubelen moeten dus door be doelde gebruikers niet bi) de gemeen telijke distributiediensten worden aange vraagd.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1