Opruiming der clique voorwaarde tot de overwinning Vijand ondervindt in Bretagne feilen tegenstand Provinciale Athletiekkampioen- schappen te Amsterdam De Fdhrer over den aanslag Veiligheid in den rug eerste vereischte Amerikaansche wig in Bretagne Betuiging van trouw Duitsch luitenant-generaal gesneuveld Moskou en Turkije Weermachtbericht Roode opmarsch vordert nog slechts weinig Terreuraanvalle n op Duitsch gebied Legerbericht van Zaterdag Terreuraanval op Berlijn Consolidatie in het Oosten Twee kilogram aardappelen Slachtoffers van het water Brutale overval Sport van Zondag Drie titels voor Mevr, Blanken Koen, Courses te Duindigt en Groningen De groenten en fruitvoorziening Wielrenwedstrijd in het Stadion De Westfriesche tenniskampioenschappen Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2315 (2 lijnen). Postrekening 419041. MAANDAG 7 AUGUSTUS 1914. HÜLDCTSCFE EDITIE. dasbiad s mmmmm Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in de te Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een Jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. 88e Jaargang, No. 183, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöCER, Alkmaar De Nationalsozialistische Parteikorrespondenz meldt: Op 4 Augustus zijn de Reichsleiter en de Gouwleiders aan het slot van hun bijeenkomst door den Führer in zijn hoofdkwartier onivangen. Reichsleiter generaal Rltter von Epp maakte zich tot tolk der leidende partijinstanties, door met bewogen woorden uiting te geven aan zijn vreugde, den Führer na den snooden aanslag van 20 Juli in volle gezondheid en werkkracht te zien. Vervolgens sprak de Führer tot zijn politiek leiderscorps. Hij gaf een uiteenzetting van den achtergrond en het verband van de gebeurtenissen van 20 Juli. Bij de beoordeeling van de misdaad mag men, aldus zeide hij, niet vergeten, dat deze verraders in werkelijkheid niet pas sedert 1941, maar reeds sinds het aan het bewind komen van het nationaal-socialisme voortdurend de krachtsinspanning en den strijd van het land gesaboteerd hebben. De clique was in aantal beperkt, maar in invloed aanzienlijk. De Führer zette uiteen, hoe van deze kringen een permanent verzet tegen maatregelen der regeering uitging, dat groeide tot een openlijk verraad jegens de strijdende troepen en tot directe sa botage der frontvoorziening. De over weldigende meerderheid, waaronder dui zenden flinke Duitsche officieren, heeft met deze misdadige clique niets gemeen gehad en keert zich met verontwaar diging en afschuw van haar af. De Führer zeide het als een schikking van het lot en een persoonlijke verlichting te gevoelen, dat thans eindelijk dit interne verzet, dat men tevoren nooit had kunnen aangrijpen, ontmaskerd en de misdadigersclique uit den weg ge ruimd kon worden. Thans is het zaak, uit deze gebeurtenissen de consequen ties te trekken. Tenslotte zal men eens inzien, dat deze op het oogenblik zelf zoo smadelijke daad wellicht de meest zegenrijke voor de geheele Duitsche toekomst is geweest. Den strijd tegen de buitenlandsche vijanden vrees ik niet, aldus ver klaarde de Führer. Met hen spelen wij het tenslotte ondanks alles klaar. Ik moet slechts het bewustzijn hebben, dat in onzen rug volkomen veilig heid, een geloovig vertrouwen en trouwe medewerking heerschen. Dat is de voorwaarde. De mobiliseering van alle krachten in ons volk, zooals die thans geschiedt, zouden wij niet ten uitvoer hebben kunnen leggen, als het misdadige drijven der thans uit den weg geruimde saboteurs had voortgeduurd. Door het gebruik van alle militaire en binnenlandsche kracht van het land zullen wij alle moeilijkheden overwinnen. Ik ben, aldus de Führer, het lot, dat mij in het leven liet, dankbaar, alleen omdat ik den strijd kan voortzetten. Want ik geloof, dat ik voor het land noodig ben, dat het een man noodig heeft, die onder geen omstandigheden capituleert, maar vastberaden de vaan van het geloof en het vertrouwen hoog houdt, en omdat ik geloof, dat geen ander dat beter zou doen dan ik het doe. Welke slagen er ook van het lot mogen komen, steeds zal ik als drager dezer vaan vaststaan. Juist door den 20en Juli heb ik een vertrouwen ge kregen als nooit te voren in mijn leven. Het Internationale ïnformations- büro meldt over de gevechten in Noord-Frankrijk: Het beeld van den grooten slag in het Normandisch-Bretonsche gebied heeft in zijn geheel, vergeleken met de voorafgaande dagen, geen beslis sende wijziging ondergaan- Nog steeds ligt het zwaartepunt der Ameri- kaansch-Britsche acties op den wes telijken vleugel van het aanvalsfront. Hier zijn sterke Amerikaansche tank formaties diep doorgestooten op het Bretonsche schiereiland, zonder dat het daarbij tot dusver tot gevechten van eenigen omvang is gekomen, aangezien de Duitsche verdedigings strijdkrachten natuurlijk geconcen treerd zijn in de belangrijkste secto ren. Een andere, sterke Amerikaansche gevechtsgroep, bestaande uit verschei dene divisies tanks en gemotoriseerde infanterie, valt aan naar het zuiden, waar zij Zaterdag in de avonduren het gebied der stad Laval bereikte. Om trent de gevechten met Duitsche beveili- gingssstrijdkrachten, die hier zijn ont staan, zijn nog geen definitieve berich ten ontvangen. Ook in den Britschen invasiesector ligt het zwaartepunt op den westelijken vleugel van het tweede Britsche leger, welks druk in het gebied ten zuiden van Presles bijzonder sterk was. De na gestreefde doorbraak kon door de Duit sche grenadiers wederom verijdeld worden, zonder dat het noodig was reservestrijdkrachten aan te voeren. Vrijdag in den loop van den middag is het ook aan weerszijden van den weg CaenFalaise, bij Tilly, bij Verriere en ten noorden van St- Martin tot vrij levendige gevechtshandelingen geko men. De Britten slaagden er niet in door te dringen in het Duitsche hoofd- gevechtsveld Zij leden zware verliezen. Daarom zullen wij tenslotte dezen oor log tot een zegevierend einde brengen. Na de toespraak van den Führer bereidden de vergaderde partijleiders hem een demonstratie van trouw en geloovig vertrouwen. Reichsleiter en Reichsarbeitsführer Hierl gaf hieraan uiting met de woor den: „Gij kent uw oude medewerkers en medestrijders, mijn Führer. Gij weet, hoe wij met u verbonden zijn. Uw leven is ons leven. Ik geloof niet dat het noodig is, u nogmaals onze trouw te betuigen. Die trouw is v iets, dat vanzelf spreekt. Die trouw kan niet worden beperkt en ook niet grooter worden. Voor ons partijgenooten is er slechts één ware trouw en die sluit alles in zich: strijd en offer, lijf en leven. Leve onz Führer. Sieg heil!" Bij den strijd tegen een afdeeling Britsche tanks, die tusschen Vire en Ome de Duitsche stellingen was bin nengedrongen, is luitenant-generaal Von Drabisch-Wachter in een gevecht van man tegen man zwaar gewond. Luitenant-generaal Von Drabisch-Wach ter, die tot tweemaal toe op de beslis sende plaats de Duitsche grenadiers een tegenaanval heeft laten ondernemen, is op weg naar de verbandplaats aan zijn verwondingen bezweken. In Berlijnsche politieke kringen acht men het zwijgen, dat de Moskousche bladen over het verbreken van de be trekkingen tusschen Duitschland en Turkije bewaren, zeer veelzeggend. Een zwijgen der Sovjets over een kwestie, die de Sovjet-Unie raakt, zoo verklaart men, moest tot dusver steeds be schouwd worden als een teeken van ontevredenheid der Sovjets- Moskou volgt daarmede een taktiek, die reeds bij vele andere gelegenheden is toege past. Zoo moet dit opvallende zwijgen beschouwd worden in dien zin, dat Moskou geenszins tevreden is over den huidigen stand van zaken en den wensch tot inwilliging van vergaande eischen op deze ondubbelzinnige wijze tot uiting brengt. Men wijst in Berlijn op de verklaringen in de vijandelijke en neutrale bladen, die in dit verband de aandacht hebben gevestigd op de Dardanellen. De „Basler Nachrichten" heeft in zake deze kwestie gemeld, dat Turkije niet voornemens is aan de geallieerden steunpunten te verleenen. Het zal in ieder geval belangwekkend zijn, zoo verklaart men tenslotte in Berlijn, de verdere ontwikkeling van deze kwestie te volgen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 Aug. (DNB.) Het opperbevel der weeimacht maakt bekend: Ten zuiden van Caen viel de vij and herhaaldelijk, maar tevergeefs aan. Ook in het gebied ten noord oosten en ten westen van Vire, alsmede ten oosten van Avranches hadden de hevige, door tanks ge steunde vijandelijke aanvallen ge durende den geheelen dag slechts weinig succes. In eenige sectoren zijn tegenaanvallen op de binnen gedrongen vijandelijke strijdkrachten nog gaande. Uit het penetratiegebied ten zui den van Avranches dringen gemo toriseerde strijdkrachten van den vijand verder naar bet zuidoosten door. Hevige gevechten met onze garnizoenen zijn ontbrand bij Mayenne en Laval. Ook in Bretagne wordt om eenige onzer steunpunten verbitterd ge vochten. In het Fransche gebied werden wederom 57 terroristen in gevech ten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen werd overdag en des nachts voort gezet. Italiaansch front. In Italië opereerde de vijand tot dus verre slechts met verkenning-afdeelin- gen tegen den geheelen Arno-sector. Een poging om zuidelijk van Florence de rivier over te steken werd door ge concentreerd artillerievuur verijdeld. Noordelijk van Arezzo bewerkstelligde de vijand een plaatselijke penetratie, doch in een tegenaanval werd hij on middellijk teruggeworpen. Zware verliezen voor de bolsjewisten. Ten oosten van Warschau werd het sedert 1 Augustus afgesneden derde Sovjet-pantsercorps na harde gevech ten, die verscheidene dagen duurden, vernietigd. De bolsjewisten leden zware verliezen aan dooden en gewonden en verloren 192 tanks en 45 stukken ge schut. Tusschen Weichsel en Memel zette de vijand zijn aanvallen op dezelfde zwaartepunten voort. Op plaatselijke penetraties na werd hij in zware ge vechten afgeslagen. Noordelijk van de Memel leveren onze troepen een verbitterden strijd met vrij sterke binnengedrongen Sovjet- strijdkrachten. In den sector van een pantserleger werden gisteren opnieuw 62 sovjetta.iks stukgeschoten 27 andere tanks werden door slagvliegtuigen ver nietigd. Hiervan schoot majoor Rudel alleen 11 tanks stuk; hij vernielde zijn 300ste tank door de boordwapenen. In Letland wordt vooral bij Mitau en Birsen verbitterd gevochten. Hierbij werden in een sector 40 van de 50 aan vallende vijandelijke tanks stukge schoten. STRIJDT IN DE WAFFEN ij MEDE VOOR EEN NIEUW EUROPA. Keuringen. Het M-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aan melden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen (Wiking), Pantzer Gre nadier-brigade Nederland, ji-Pantzer Jager-kompagnie Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaansche in Nederland. 14.8.44 8—12 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule. Westerlaan 1. 14.8.44 1618 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant. Markt 45. 15.8.44 8—12 uur, Venlo, Deutsches Hans, Egmondstraat 16. 15.8.44 16—18 uur, Arnhem. Café Royal. 16.8.44 8—12 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek. 17.8.44 8—13 uur, Amsterdam Dam 4. 18.8.44 8—12 uur, Utrecht, Ü-Ersatz-Kommando Niederlande Nebenstelle Vreden- burg 19. 18.8.44 15—17 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. TUdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 Jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen jj kan Ieder worden, die na tenminste een Jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waf fen H: Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Utrecht, Vredenburg 19. Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen. Heerenstraat 46. Enschedé, Hengeloschestraat 30. Eveneens bij het -Ersatz-Kommando Niederlande. berg S, Den Haag, Korte Vijver- Tusschen de Duna en het meer van Pskof werden de op eenige plaatsen binnengedrongen Sovjets in den tegen aanval opgevangen. Op de landengte van Narwa misluk ten vrij zwakke vijandelijke aanvallen. Slagvliegers brachten in de baai van Narwa eén sovjettankschip van 2000 ton en twee transportschepen tot zin ken. Twee andere schepen werden zwaar beschadigd. Aanvallen op Maagdenburg en Brunswijk. Formaties vijandelijke bommenwerpers ondernamen terreuraanvallen op plaat sen in Midden-Duitschland. Vooral in Maagdenburg en Brunswijk ontstonden verliezen aan menschenlevens en schade aan gebouwen. Door luchtverdedigings strijdkrachten werden 36 vijandelijke vliegtuigen vernield. In den afgeloopen nacht lieten af zonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen vallen op het Rijnlandsch- Westfaalsche gebied en op Oost-Pruisen. Het weermachtbericht van Zaterdag luidde: In Normandië ondernam de vijand gis teren ten noorden van Vire alsmede ten noordoosten en oosten van Avranches krachtige door pantserwagens onder steunde aanvallen, die na een harden strijd werden afgeslagen. Verscheidene achter onze linies ingesloten vijande lijke gevechtsgroepen werden vernie tigd. In Bretagne boden ook gisteren de bezettingen van onze steunpunten den verder naar het westen en zuid westen opdringenden vijandelijken ge- motoriseerden strijdkrachten hevigen tegenstand. Slagvliegtuigen kwamen met goed effect in de gevechten tusschen- beide en sloegen vijandelijke colonnes uiteen. Des nachts vormden door den vijand bezette plaatsen en batterijen luchtdoelartillerie het aanvalsdoel van onze gevechtsvliegtuigen en nachtslag- vliegtuigen. In het Fransche achterland werden 59 terroristen in den strijd vernietigd. Londen ligt onder zwaar vergeldings vuur der V. 1. Florence werd gespaard In Italië werden onze troepen naar het gebied ten noorden van Florence terug getrokken, om de historische stad, die de vijand gisteren den geheelen dag door met zware artillerie beschoot, en haar onvervangbare kunstwaarden te sparen. Ten noorden van Florence worden hevige gevechten gevoerd met den vij and, die bij den Monte Altuccio in onze stellingen is binnengedrongen. Tijdens een zuiveringsactie in den Ligu- rischen kustsector werden meer dan 100 terroristen vernietigd. Italiaansche torpedovliegtuigen hebben ten Noordoosten van Bengasi een vracht schip van 7000 brt. tot zinken gebacht en twee andere van tezamen 14000 brt. zwaar beschadigd. Doorbraakpogingen in het Oosten verydeld. In het voorterrein der Karpathen en in de groote bocht van den Weichsel werden talrijke aanvallen van den vijand in on middellijke tegenaanvallen verijdeld. Al leen in het gebied van Milec en ten zuid oosten van Warka konden de Sowjets ter rein winnen. Tegenaanvallen zijn hier gaande. Ten oosten van Warschau zetten pant- sertroepen van het leger en van de Waf fen- ft alsmede de valschermdivisie Her- mann Göring hun aanvallen op de inge sloten. zich verbeten verdedigdende Bols jewisten, onder bevel van den generaal- veldmaarschalk Model met succes voort. Vijandelijke ontlastingsaanvallen misluk ten. Tusschen de Midden Boeg en de Memel Viel de vijand vooral aan weerszijden van Bialystok en in den sector Sudauen- Schaken verder aan. Zijn doorbraakpo gingen werden na zware gevechten in hoofdzaak verijdeld. In eenige penetratie- gebieden wordt nog verbitterd gestreden. Hierbij werden gisteren alleen in bet ge bied van één pantserleger 119 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. Bij Mitau en Bauske werden penetra ties der voorafgegane dagen opgeruimd. Ten oosten van de Duna, ten noord oosten van Schwanenburg en op de landengte van Narwa werden sterke vij andelijke aanvallen in heen en weer gol vende gevechten, waarin een groot aan tal pantserwagens werden stukgeschoten, afgeslagen of opgevangen. 41 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie neergeschoten. Tijdens den aanval van vijandelijke jagers met grooten actieradius op Roe- meensch gebied schoten Duitsche en Roe- meensche luchtverdedigingsstrijdkrachten tien vijandelijke vliegtuigen neer. Formaties vijandelijke bommenwerpers vielen gisteren verscheidene plaatsen in Noord-Duitschland, vooral Bremen, Ham burg, Anklam en Schwerin aan. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden 46 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Des nachts wierpen enkele vijandelijke vlieg tuigen bommen in het gebied van Inster-v burg en Gumbinnen. !n de veenrijke gebieden van Overijse! steken vele landbouwers Kun eigen •urf, die, als ze gedroogd is, een prima aanvulling van den huisbrand vormt. Een wagen met turf wordt uit het veen gereden CNF/v. Buiten/Pax m Sterke Amerikaansche formaties bom menwerpers hebben Zondagmiddag, naar het D.N.B. verneemt, een terreur aanval o-m. op het stedelijk gebied van Berlijn ondernomen. Duitsche formaties jagers bestreden hen reeds bij het na deren. Boven Noordwest-Duitschland en de Mark Brandenburg werden ver scheidene felle luchtgevechten geleverd. Dén formaties bommenwerpers werden verliezen toegebracht. Ook talrijke zware afweerbatterijen schoten een reeks toestellen neer. Deelen der Ame rikaansche formaties vlogen in ooste lijke richting door. Ook zij werden door Duitsche jagers en afweergeschut energiek bestreden- In militaire kringen in de Rijks hoofdstad wees men er op, dat de groote opmarsch der Sovjets aan het oostelijke front over het algemeen tot staan ge bracht werd. Slechts op twee plaatsen aan het front van het bruggehoofd ten westen van den Weichsel bij Warka uit en aan de Oost-Pruisische grens bij Sudauen-Scharken vallen de Sovjets nog steeds met sterke strijdkrachten de Duitsche verdedigingslinies aan. IN HET STADGEBIED BROOD ALS AANVULLING. 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. Van 7 tot en met 12 Augustus a.s. kan men op den bon Algemeen 203 twee kg. aard appelen en op bon Reserve B 65 één kg. aardappelen per bon koopen. Op de bonnen Toeslag 33 is een halve kg. aard appelen verkrijgbaar. Aan houders van toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid wordt op de bon nen Reserve M 65, M 66 en M 69 één kg. aardappelen per bon beschikbaar ge steld. Als aanvulling op het aardappelrant soen wordt op de aardappelbonnen 33 van de stadskaart 100 gram brood per bon beschikbaar gesteld. Op de aard appelbonnen „33 Land" kan derhalve geen brood worden betrokken. Zelfverzorgers voor aardappelen mo gen van de bonnen Algemeen 203 geen gebruik maken voor het koopen van aardappelen. Zij zijn verplicht bij het afhalen van de eerstvolgende bonkaart de bonnen Algemeen 203 mee te bren gen en in te leveren bij het Distribu tiekantoor. Op de bonnen Aardappelen 32 en Toe slag 32 kan men nog op Maandag 7 en Dinsdag 8 Augustus a.s. onderschei denlijk 1 kg. en kg. aardappelen per bon betrekken. Te Gorinchem zijn bij het zwemmen twee meisjes verdronken in het z.g. „Putje" buiten de Dalernpoort n.1 de 10-jarige Johanna van Hemert en de 11-jarige Teuntje Hofland. Een 19-jarige inwoner van Santpoort, B. R., was met enkele nichtjes in het natuurbad Velserend gaan zwemmen. Na eenigen tijd misten de meisjes hem, waarna spoedig bleek, dat R. in het bad om het leven was gekomen. Te Spakenburg is de 17-jarige W. M. bij het zwemmen in de haven ver dronken. Te Amersfoort is het 11-jarige jon getje V. S. in den vijver van den plantsoengordel in het So isterkwartier verdronken. Bij het zwemmen in de Lek, is onder de gemeente Vianen de 17-jarige E. H. verdronken. Ook uit Amsterdam en Rotterdam worden eenige verdrinkingsgevallen ge meld, waarvan jeugdige personen het slachtoffer zijn geworden. Donderdagavond is een brutale over val gepleegd op het groote St. An+onius Liefdegesticht aan den Nieuwen Binnen weg te Rotterdam. Een man en een vrouw, die het ge sticht waren binnengedrongen vielen met pistolen een geestelijken broeder, die hun in den weg trad, aan en bon den hem vast. Zij roofden de levens- middelen- en rookerskaarten en wisten met den buit te ontkomen. Boeren, de tijd dringt! Scheurt vóór 10 Augustus, Uw volk behoeft vet. SYNODE-ONTWERP AANGENOMEN De Algemeene Synode der Neder- landsche Hervormde Kerk aanvaardde in tweede lezing met algemeene stem men het ontwerp Generale Synode. Thans moet dit aan de hoofdelijke stem ming van de Provinciale Kerkbesturen en de Waalsche Commisie worden on derworpen. DRIELING GEBOREN TE SURHUIZUM. In het gezin van Jacob Nauta te Surhuizum is een drieling geboren van het mannelijk geslacht. Het zijn het 14e, 15e en 16e kind van deze ouders, van wie thans nog vijftien kinderen in leven zlin. mededeeling van het nskk gruppe luftwaffe. •s-GRAVENHAGE, 31 Juli. Het NSKK Gruppe Luitwaffe, Abrechnungsstelle Den Haag. Lange Vijverberg 12, deelt mede, dat allen, die voor een extra toewijzing kolen voor den winter 1944/45 in aan merking komen, zich met de witte „Be- rechtigungsschein" van de extra levens- middelentoewijzing tot de betreffende Ortsgruppe der NSDAP moeten wenden. Verder wordt nogmaals bekend ge maakt, dat correspondentie over lopnaf- rekening aan bovengenoemde Abrech nungsstelle van het NSKK verzonden moet worden. De uitslagen van de Zondag te Am sterdam gehouden athletiekkampioen- schappen in het district Noord-Holland zijn als volgt: Dames: 100 meter: 1. BlankersKoen 12,2 sec.; 2- N. Timmer; 3. Adema. 200 meter: 1. BlankersKoen 25 sec.; 2 L. Sluyters; 3- Huizinga. Vèrspringen: 1. BlankersKoen 5.51 meter; 2. Sluyters; 3. Dammers- Hoogspringen: l.Van BalenBlanken 150 meter; 2. Martens van Leeuwen; 3. Van Dijk. Speerwerpen: 1. Dammers 39,305 m.; 2 Kunne; 3. Landwehr- Discuswerpen: 1. Niesink 39,55 m.; 2. v. d- Raat; 3. Van Leeuwen. Relay-race: 1. Sagitta 56,1 sec.; 2- Zeeburg; 3. Sagitta 2. 4x100 meter: 1- Zeeburg 50,2 sec.; 2. Sagitta; 3. Zeeburg 2. Meisjes: 80 meter: M. Overdijk 10,8 sec. 4x60 meter: Doves 34.1 sec. 4 x 80 meter: Sagitta 421 sec. 60 meter: Vleeschouwer 8.1 sec. Vèrspringen: Vleeshouwer 4.85 meter. Kogelstooten: Marissen 10.80 meter. Discuswerpen: Fouweloos 28.45 meter. Heeren: 200 meter: 1. A. van Beveren (Ajax) 24.2 sec.; 2. Frank; 3. Hoog waarden- 800 meter: 1. Kooyman (Suomi) 2 min. 9.7 sec.; 2. Welker; 3. Baarda- 3000 meter D-klasse: 1. Pronk (AAC) 10 min. 5,4 sec-; 2. v. d. Poll; 3. Tulp. 1500 meter A- en B-klasse; 1. De Ruy- ter 4 min. 12,4 sec-; 2. Jansen; 3. Meyer. 3000 meter C-klasse: 1. v. d- Vooren (Blauw Wit) 9 min. 45,8 sec. Jongens: discuswerpen: 1. Vetter (AV '23) 39.64 meter; Polsh'oogspringen1- Mulder (BI. Wit) 3.30 meter. Duindigt. De uitslagen van de Zaterdag op Duin digt gehouden draverijen en rennen lui den als volgt: Prijs van Nunspeet 1 Gretha Bascom, toto winnend f 1.50, pl. f 1.10; 2 Irena Hanover f 1.30. Prijs van Wageningen: 1 Dutch Hano ver, toto winnend f 1.60, pl. f 1.30; 2 Ge- ziena Scott f 1.90. GEHEEL IN HANDEN VAN HET BE DRIJFSCHAP VOOR GROENTEN EN FRUIT Met ingang van 15 Augustus. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit deelt aan de veilingen en andere be langhebbenden mede, dat het noodzake lijk is gebleken de algeheele groenten- en fruitvoorziening in handen van het bedrijfschap te nemen, nu door den lang- durigen oorlogstoestand een geregelde voorziening vooral van de groote be volkingscentra vaak niet mogelijk bleek. Alleen op deze wijze zal het mogelijk zijn met de ter beschikking staande produc ten en de voor spreiding beschikbare vervoermiddelen de algemeene voedsel voorziening onder deze omstandigheden naar behooren te dienen. Tot deze centralisatie van aanvoer en spreiding, welke met ingang van 15 Augustus zal worden doorgevoerd, werd eerst besloten, nadat met de betrokken Duitsche autoriteiten ten opzichte van de te exporteeren boeveelheden zoodanige overeenstemming was bereikt, dat vast stond, welk kwantum bestemd is voor export en over welke overblijvende hoe veelheden ten behoeve van de eigen voed selvoorziening kon worden beschikt. Het systeem van export van een zeker per centage van de per veiling aangevoerde hoeveelheid was hiermede komen te ver vallen. Een grootere aanvoer ter veiling brengt dus niet automatisch met zich mede een ruimeren export. De voor het binnenland bestemde hoeveelheden zijn van dien aard, dat, indien zoowel de teler, de veilingen, de handel als de con sument bereid zijn de noodige medewer king in dezen te verleenen, een eenigs- zins dragelijke voorziening van groenten en fruit in den lande kan worden ver kregen. Geen hooge verwachtingen koesteren. Men mag evenwel van deze centralisatie geen al te hooge verwachtingen koeste ren, vooral niet als men In aanmerking neemt den steeds minder wordenden oogst van tuinbouwproducten door ge brek aan meststoffen en arbeidskrachten, waar tegenover staat een nog steeds grootere behoefte aan deze producten bij den consument. Ook het vervoersprobleem valt niet te onderschatten, terwijl de ille gale handel en hieruit voortvloeiende zwarte export in den vervolge onmoge lijk gemaakt moeten worden. Wat de voorziening met versch fruit betreft, deze zal niet zoo zijn als men zich wenschen zou, vooral ook door de 30 millioen kg. fruit welke per jaar noodig zijn voor de volksbehoefte aan jam. Het Aan- en Verkoopbureau van Tuin bouw- en Sierteeltproducten zal worden belast met dezen centralen aan- en ver koop, welke als een noodmaatregel, voort, vloeiende uit de tijdsomstandigheden dient te worden gezien. Aller medewerking wordt hiervoor ge vraagd. Een beroep wordt gedaan op de telers om te voldoen aan de verplichting tot het veilen van de producten. De vei lingen worden eveneens opgewekt den goeden gang van zaken te helpen bevor deren. Den grossiers en commissionnairs wordt medegedeeld dat zij worden inge schakeld, door hun eigen vakgroep, ter wijl ook met de belangen der kleinhan delaren rekening is gehouden. Het is te begrijpen, dat de verdere ont wikkeling van deze aangelegenheid door de belanghebbenden, de kweekers, han del en ook de consumenten, met groote belangstelling tegemoet wordt gezien. KERMISVERMAKELIJKHEDEN NIET VOOR W.H.N. OF N.V.D. De persdienst van Nederlandschen Volksdienst en Winterhulp verzocht opname van het volgende: Het gebeurt menigmaal, dat exploi tanten van kermisvermakelijkheden zich tot autoriteiten wenden om ver gunningen met de mededeeling, dat een deel der inkomsten ten bate komt van W.H.N. of N.V.D. De leiding van N.V.D. en W.H.N. deelt daarom met nadruk mede, dat beide instellingen met de exploitatie van kermisverma kelijkheden niet de minste bemoeienis hebben, noch op eenigerlei wijze daar bij financieel zijn betrokken of wen schen betrokken te worden. G. H. L. SPELBERG OVERLEDEN- Te Amersfoort is op ongeveer 70- jarigen leeftijd overleden de heer G. H. L. Spelberg, een belangrijke figuur in onderwijskringen en op het gebied van het vrijzinnig protestantisme- MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Op Maandag 7 Augustus spreekt Max Blokzijl om 18.48 uur via Hilv. I in zijn politiek weekpraatje over het onder werp: „Lof der helderzienden". Prijs van Boxtel: 1 Fougue, toto win nend f3.40, pl. f 1.50: 2 Kif Kif f3.10; 3 Orfosse f 2.60. Prijs van Harderwijk: 1 Frans, toto winn. f 1.50, pl. f 1.40; 2 David O. f 3.10 Batavieren-prijs: 1 Oome Jan. Presto in stalverband met beide winnend f 1.20. Oome Jan pl. f 1.10; 2 Bibi fl.30. Prijs van EIburg: 1 Herold Mac. G. winnend fl.80: pl. fl.20: 2 Hanover f 1.4". Prijs van Nijkerk: 1 Zoon van David Guy f 20.70, pl. f5.70; 2 Farisien f2.—. Groote Augustus-handicap; 1 Tomi, 'o- to winnend f2.60, pl. fl.20; 2 Beaux Ar f 1.40; 3 Plaisir de France fl.30. Prijs van Putten: 1 Glorie Scott, 'r. stalverband met Norbert Guy. beide win nend f 2.Glorie Scott pl. f 2.70; 2 Bo- bichon f 1.80. De uitslagen van Zondag luiden: Prijs van Uddel: 1 Hanover w. f 1.70, pl. f 1.20: 2 Gretchen f 2.70; 3 Fille de Flan- dre f 3.—. Groote zomerprijs: 1 Evelyn Hanover. w. f4.10, pl. f 1.40; 2 Casindra f3.—; 3 Flying Guy f 1.90. Groote zomerprijs: 1 Zoon van David Guy. w. f8.70, pi. f2.10; 2 Herold Mc. G.' fl.80; 3 Crack f 1.50. Pocahontasprijs; 1 Mer d'Antibes, w. f2.70, pl. f 1.—2 Regulatrice fl.10. Productendraverij le serie merries: 1 Ju- liana Lee, ln stalverband met Jane the Saint, beide w. f 3.—, Juliana Lee pl. f2.30; 2 Judge's Dochter f4.90; 2e serie (hengsten): 1 Johannes, w. f2.10, pl. 11.40; 2 Jay Mc. Gregor f2.20. Finale groote zomerpriis: 1 Evelyn Hanover, w. f 1.70, pl. f 1.10; 2 Flying Guy f 1.40; 3 Casindra fl.30; 4 Herold Mc. G. fl.50; toto definitief: w. 13.70, pl. f 1.50. f 2.50, f 3.80 en f 2.70. Generaal G. J. A. A. Baron van Heem stra-beker: 1 Marjolet met IV* lengte in stalverband met Etna 2, beide w. f 1.10, Marjolet pl. fl.10; 2 Magnor fl.50. Prijs van Epe: 1 Nivillers, w. f 2.70, pl. fl.30; 2 Bobichon fl.90; 3 Abdullah Scott fl.50: 4 Job f 1.60. Birkhoven-prijs: 1 Cassagnac, w. f5.50, pl. f 2.10; 2 Bosto f 1.70. Groningen. De uitslagen luiden: Saffier-prijs: 1 Don Pedro, toto win nend f3.50, pl. f 1.70; 2 Freule Bonning f 1.80; 3 Edeldame f 1.40. St. Nicolaas-prijs: 1 Buziau K. W., toto winnend f6.40. pl. f2.40; 2 Darwin fl.80. Saxumborg-prijs: 1 Mac Mellan, toto winnend f 1.50. Stormlooper-prijs: 1ste heat; 1 Baron Harvester, toto winnend f3.40, pl. fl.60; 2 Geluklooper f 1.50; 2de heat: 1 Baron Harvester. toto winnend f2.40; toto defi nitief: Baron Harvester winnend f 3.70, pl. f4.—. Slavin-prijs: 1 Eleonora, toto winnend fl.50, pl. fl.30; 2 Feldstecher f3.30. Schultinga-prijs: 1 Serdab, toto win nend fl.30. pl. fl.20; 2 Corvillia f 1.70. Sir Axworthy-prijs: 1ste heat: 1 Hea Scott in stalverband met Violetta, beide winnend f4.10; Hea Scott plaats fl.50; 2 Emma Signaal fl.50; 3 Cisca fl.70: 2de heat: 1 Cisca, toto winnend f8.60, pl. f2.30: 2 Emma Signaal fl.30; 3 Diadema f3.60; 3de en beslissende heat: 1 Diade ma, toto winnend f 10.20, pl. f2,50; 2 Em ma Signaal fl.20; toto .definitief; Emma Signaal winnend f3.—. pl. f3.10; 2 Cisca fl.50; 3 Diadema f3.70. Wielrennen. Opnieuw vormde een wedstrijd over 50 km. de hoofdschotel van het wieler- programma, dat Zaterdagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gegeven. Een premie van ƒ300,— sti muleerde de pogingen der renners. Tal rijke malen trachtten zij te ontsnappen, waardoor zich wilde en spannende jach ten ontsponnen. Arie Vooren uit Be verwijk legde in den aanvang een groote activiteit aan den dag. Hij was er echter niet bij toen Remkes, De Best, Van Gent, Middelkamp en T. Ooms zich een ruimen voorsprong konden ver schaffen. Dit vijftal draaide uitstekend en liep zienderoogen uit. In het peleton was het gevaar echter tijdig gezien. Onder leiding van Schulte, Van Am sterdam en Evers maakte een tweede groep van ongeveer 10 renners zich los, Zij zette de achtervolging in en be reikte kort daarna de kopgroep. Der tien van de 24 gestarte renners had den zich daarmede aan den kop gesteld. Van hen viel T. Ooms in den loop van korte gevechten af. Deze gevechten be reikten hun hoogtepunt toen Schulte 8 km. voor het einde het moment ge komen achtte om beenen te maken. Hij demareerde fel en slechts Middelkamp en B. v. d. Voort konden zijn wiel hou den. Dit drietal zette onvervaard door. Inmiddels werd het peleton zeer klein omdat de jury de op een en meer ron den achterliggende renners uit de baan nam. Wat Evers. Remkes, A. Voo ren, Joosen, De Korver en anderen in de hoofdgroep ook deden, met hun tienen waren zij niet in staat de plan nen van de groep Schulte te verstoren. De Bosschenaar nam met Middelkamp en v. d. Voort de ronden en won daar mee de uitgeloofde premie van 300, In een oijzonder prachtigen eindstrijd won Schulte op zeer fraaie wijze voor Middelkamp en v. d. Voort. Het tournooi om het Westfriesche kampioenschap werd Zaterdag en Zon dag op de Hoornsche tennisbanen voortgezet en er is nu in zooverre tee- kenmg m den strijd gekomen, dat vol gende week Zondag de halve en heele eindstrijden kunnen worden gespeeld. Er werd over het algemeen door dé deelnemers goed getennist en men heeft van tal van goed gespeelde par- kui?n?n genieten. Bij het heeren enkelspel had de favoriet Beek nogal moeite met Smit, die in de morgenuren reeds Buiskool had uitgeschakeld, maar Pa s®ts moest de Hoornaar toch het loodje leggen. Een verrassing was zeker de overwinning van Schuurman op m»- 6,~4' 5~7' 6-1- Het is jam mer, dat Beek zich voor de finales heeft moeten terugtrekken wegens deelname aan het invitatietournooi In Nijmegen. Schuurman zal het nu moeten uitvechten tegen den winnaar Schmidt Deetman, van welke twee vooral de laatste bijzonder goed op dreef was. Bjj het heeren-dubbelspel plaatsten zich in ieder geval reeds voor de finales BuiskoolStumpel, KokkesKerssema- kers en SchuurmanBeek. Bij de dames zorgde mevr. Schuur man bijna voor een verrassing door tegen mej. de Wit den eersten set met 63 te winnen en in den tweeden met 3—0 voor te staan. Toen herstelde de Enkhuizer speelster zich echter en won de partij verder met 64 en 64. In het gemengd dubbel speelden mej Eyken en Verron een uitnemende par tij tegen mej. Klopper en R. Keizer, welke zij wonnen met 6—1, 4—6, 6—4. Er zijn nog 15 partijen te spelen. De gedetailleerde uitslagen hopen wii morgen te plaatsen.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1