voa» Aanvallen ter weerszijden van de Orne afgeslagen Amerikanen dragen voor- naamsten last Twee belangrijke course-dagen te Alkmaar Weermachtbericht Amerikanen teruggeworpen uit St. Malo Bolsjewistische druk hoofd zakelijk in Letland Weermachtbericht van Zaterdag Amerikaansche schending van het Volkenrecht Westelijk front Hervatting der Canadeesche aanvallen verwacht Verdere consolidatie in het Oosten De vliegende bommen Nieuws in 't kort. Hongaarsche bloem van het Roode Kruis. Roosevelt ziet nog geen einde Sport van Zondag De onverslaanbare draak1 Het duurdere rookertje De nationale zwemkampioenschapperi De luchtoorlog in het Verre Oosten Baanwedstrijden Wieringen Westfr. kampioenschappen Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. MAANDAG. 14 AUGUSTUS 1944. BELDERSCHE EDITIE. mmmAm Me Jaargang, No. 199, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. c. SCHRÖDER, Alkmaar Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: PiUs der gewone advertenties ln deze Editie 11 ct. per m.m. BIJ contract binnen een Jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Augustus (DNB). - Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het front ter weerszijden van de Orne en ten Zuiden van Vire heeft de vijand talrijke afzon derlijke aanvallen uitgevoerd, die tot verbitterde gevechten leidden en die grootendeels afgeslagen werden. Om verscheidene penetratieplekken wordt nog gestreden. De gevechten in het gebied van Alenpon hebben zich nog meer naar het Noorden verplaatst en zijn toe genomen in omvang en felheid. Na krachtige luchtaanvallen zijn de Amerikanen opnieuw overgegaan tot den aanval op St. Malo. Weder om werden zij na felle gevechten, waarbij onze kust- en luchtafweer- artillerie doeltreffend ingreep, bloe dig afgeslagen. In de stad doorge broken vijandelijke troepen werden in een tegenaanval teruggeworpen, gevangenen werden binnengebracht. Beveiligingsvaartuigen der marine hebben in de wateren ten Westen van Le Havre een vijandelijke tor pedomotorboot tot zinken gebracht en een tweede zwaar beschadigd. Marine-afweergeschut en beveili gingsvaartuigen hebben boven de kust van West- en Zuid-Frankrijk 15 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. In het Fransche achterland wer den 102 terroristen in den strijd ge dood. Het vergeldingsvuur op Lon den duurt voort. In Italië zijn geen gevechtshande lingen van grooteren omvang voorge komen. In het Oosten zijn tusschen het bron- gebied van de Proeth en de groote bocht van de Weichsel verscheidene aanvallen der bolsjewieken afgesla gen, waarbij talrijke tanks werden vernield. Formaties slagvliegers on dernamen ten Westen van Baranow doeltreffende aanvallen op bolsjewis tische tanks en colonnes voertuigen. Ten Noordwesten van Bialystok werden nieuwe doorbraakpogingen van ruim 10 bolsjewistische divisies infan terie in harde gevechten opgevangen. Aan het Letlandsche front heeft de vijand ook gisteren weer op talrijke plaatsen tevergeefs aangevallen. Al leen ten Zuidwesten van het meer van Pskof kon hij zijn penetratiege- bied uitbreiden. Zware gevechten duren hier voort. 58 Bommenwerpers neergehaald. Na een aanval overdag van Ameri- kaansche bommenwerpers op de stad Metz hebben vrij zwakke Britsche formaties vliegers in den nacht bom men geworpen op Brunswijk, Hildes- heim, Rüsselsheim en Kiel. Door nachtjagers en afweergeschut werden 58 terreurbommenwerpers neergescho ten. „Ten zuidoosten van Caen en aan weers zijden van de Orne werden krachtige plaatselijke aanvallen met groote ver liezen voor den vijand afgeslagen. In den sector ten zuiden van Vire-Mortain zette de tegenstander zijn doorbraakpogingen den geheelen dag voort. Door onze on middellijk ondernomen tegenasnvallen kon hij echter op geen enkele plaats be langrijke terreinwinst behalen. Hevige gevechten zijn nog gaande. Ten noorden van Le Mans heeft de vijand zich versterkt en streeft hij er naar door 'n aanval naar het noorden in den rug van ons hoofdfront te stooten. Om Alengon zijn hevige gevechten ont brand. Het dappere garnizoen van St. Malo sloeg ook gisteren weer alle vijan delijke aanvallen in verbitterde gevech ten met groote verliezen voor den tegen stander af. Duikbooten brachten voor de kust van het invasiegebied en in andere zeegebieden vier vrachtschepen van tezamen 22.000 brt. en twee mijnenvegers tot zinken. Drie andere schepen en een torpedojager werden getorpedeerd, drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het gebied van Groot-Londen ligt dag en nacht onder zwaar vergeldings vuur van de V. 1. Uit Italië wordt geen melding gemaakt van gevechtshandelingen van beteekenis. Doorbraakpogingen ln het Oosten verijdeld. In het Oosten werden hernieuwde aan vallen der Sovjets bij Sanok en Moelec na harden strijd evenzeer uiteengeslagen als in de groote bocht van den Weichsel ten westen van Baranof en ten zuidoosten van Warka. Een vrij groot aantal vijan delijke pantserwagens werd stukgeschoten. Ten noordwesten van Bialystok werden hernieuwde doorbraakpogingen der Sow- jets door onze pantserformaties ver ijdeld. In een penetratieplek zijn de ge vechten nog aan den gang. Aan het Letlandsche front werden voortdurende ai nvallen der Bolsjewisten, die door pantserwagens en slagvliegtui gen werden gesteund, in hoofdzaak afge slagen. Plaatselijke penetraties werden af gegrendeld. Ten Z.W. van het meer van Pskof kon de vijand na verbitterde ge vechten, die met groote verliezen ge paard gingen, eenig terrein winnen. Aan het Narwafront bleven aanvallen der Sowjets zonder succes. Amerikaansche bommenwerpers onder namen terreuraanvallen op zuidwest Duitschland Vooral in de steden Straats burg, Saarbrticken en Mülhausen ont stond schade in woonwijken en aan cul tuurmonumenten. De Straatsburger Dom kerk werd beschadigd. Des nachts viel een vrij zwakke formatie storingsvliegtuigen de Rijkshoofdstad aan. Elf terreurbommenwerpers werden neer geschoten." Bewakingsformaties onderscheidden zich. In aanvulling op het weermachtbericht wordt medegedeeld: De "bewakingsformaties, die onder bevel van den kapitein-ter-zee Rehm de Itali- aansche westkunst beveiligen hebben zich bij den afweer van vijandelijke aan vallen ter zee en uit de lucht bijzonder onderscheiden. In de afgeloopen drie marnden hebben deze formaties een cor- vet en veertien motortorpedobooten tot zinken gebracht. Een duikboot en 21 motortorpedobooten werden zoo zwaar beschadigd, dat het waarschijnlijk is, dat een deel van deze schepen verloren is gegaan. Bovendien werden talrijke vlieg tuigen neergeschoten. In de groote bocht van den Weichsel heeft zich luitenant Wittrock van een regiment grenadiers door voorbeeldige dapperheid onderscheiden. Eenige dagen geleden heeft de wereld door berichten in de pers kennis gekregen van een oorlogs misdaad van Amerikaansche sol daten aan het Italiaansche front. Zes Duitsche soldaten, onder wie een zwaar gewonde, die bil Castel- lina Marittima. na hun laatste mu nitie te hebben verschoten, in Amerikaansche gevangenschap ge raakt waren, werden door elemen ten van een Amerikaansche infan teriedivisie in een stal gedreven en daar met handgranaten en karabijn- schoten vermoord. Na een grondig onderzoek van dit voorval, waarbij het eerste rapport tot in bijzonderheden werd bevestigd, heeft het Duitsche Ministerie van Buiten- landsche Zaken deze ongelooflijke vol kenrechtsschending tot het voorwerp van een nota gemaakt, die aan het Zwitschersche politieke departement is overhandigd om te worden doorgege ven aan de Amerikaansche regeering. Deze nota luidt: „Op 5 Juli 1944 heeft een groep van zeven Duitsche soldaten oostelijk van Castellina Marittima. nadat zij haar munitie verschoten had en door Ameri kaansche infanterie omsingeld was, zich aan deze overgegeven. De tot deze groep behoorende gewonde Duitsche grenadier Gögge werd direct in een stal door een Amerikaanschen soldaat met de karabijn doodgeschoten. De andere zes gevangen genomen Duitsche soldaten werden eerst verhoord en daarbij door de Amerikaansche solda ten van al hun voorwerpen van waar de beroofd. Daarop werden zij even eens in den stal gedreven en daar te gen een muur gezet. Van ongeveer zeven meter afstand schoten de Ameri kaansche soldaten met karabijnen op de Duitsche krijgsgevangenen en wier pen ook verscheidene handgranaten naar hen. De Duitsche luitenant Stro bel verzocht, om zijn lijden te verkor ten. een Amerikaanschen soldaat hem in het hoofd te schieten, waarop deze den luitenant door een schot in het hoofd doodde. De Duitsche Gefreiter Werner Tiet. die door een handgra naat gewond en daarna door de lijken zijner kameraden gedekt was. slaagde er na eenige uren in uit den stal te ontkomen en naar zijn onderdeel te rug te keeren. Deze gebeurtenis, die door de onder eede afgelegde verklaringen van den Duitsche Gefreiter onomstootelijk be wezen is. beteekent een ongehoorde schending van het volkenrecht door de Amerikaansche weermacht. De Duit sche regeering verwacht, dat de schul dige Amerikaansche soldaten voor dezen zuiveren moord gestraft worden en dat de Amerikaansche regeering maatregelen treft om een herhaling van dergelijke moorden verhinderen." BÜ onze vrijwilligers. Onze mannen onderzoeken een kapotgeschoten vüande- 1 ijken pantser. SS PK Büschel/O/H P.m. STRIJDT IN DE WAFFEN MEDE VOOR EEN NIEUW EUROPA. Keuringen. Het jj-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aan melden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen (Wiking), j( Pantzer Gre nadier-brigade Nederland, jj-Pantzer Jager-kompagnle Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaansche li in Nederland. 14.8.44 8—12 nur, Rotterdam, Deutsche Oberschule. Westerlaan L 14.8.44 16—18 uur. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 15.8.44 8—12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15.8.44 16—18 uur, Arnhem. Café Royal. 16.8.44 8—12 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek. 17.8.44 8—13 uur, Amsterdam. Dam 4. 18.8.44 8—12 uur, Utrecht, jj-Ersatz-Kommando Nicderlande Nebenstelle Vreden- burg 19. 18.8.44 15—17 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 Jaar die aanmeldlngsplichtig zijn voor de tewerkstel ling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen j) kan leder worden, die na tenminste een Jaar dienst- tild zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Wal len tt: Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Utrecht, Vredenburg 19. Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen Heerenstraat 46. Enschedé, Hengeloschestraat 30. Eveneens bij het ||-Ersatz-Kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijver berg 5. V 1. kort voordat zij afgeschoten wordt Telefoto Hoffmann/Stapf/Pax m Het Internationale Informations- büro meldt over de gevechten aan het Westelijk front: De groot opgezette omsingelings operatie van het geallieerde opper bevel in Normandië in het gebied tusschen Caen en Le Mans teekent zich steeds duidelijker af. De Ame rikanen, die met verscheidene ge motoriseerde en tankformaties uit Le Mans verder naar het Noorden oprukken, moesten ook Zaterdag, zooals reeds voortdurend in de laat ste dagen, den voornaamsten last van den strijd dragen. Het eerste Canadeesche leger, dat ten Oosten van de Orne naar het Zuiden in de richting van Falaise moest doorbre ken, heeft, afgezien van eenige plaatselijke aanvallen, hergroepee ringen in zeer grooten stijl uitge voerd, welke in de eerste plaats wel veroorzaakt zullen zijn door de zware verliezen aan tanks, maar ook aan manschappen gedurende de voorafgaande dagen. Nadat de tot dusver ondernomen doorbraakpo gingen alle met verliezen mislukt waren, kon thans een bijzonder sterke concentratie van aanvalswa pens van allerlei aard, talrijke tank formaties en de opstapeling van ar tilleriewapens waargenomen worden, zoodat de hervatting der Canadee sche groote aanvallen in den aller- naasten tijd verwacht moet worden. Teëenover deze voornaamste zwaar tepunten spelen de gevechten aan de lange, naar het Zuidwesten loopende flank tot in het gebied van Mortain slechts een ondergeschikte rol. Daar entegen komen aan den uitersten Wes telijken top van de Duitsche wig weer levendige gevechten tot ontwik keling. De hier staande Duitsche for maties werden naar een eenige kilo meters verder naar het Oosten liggen de linie verplaatst, zonder dat de Amerikanen deze beweging konden storen. Ook aan het front van de Loire beperkten de gevechtsondernemingen zich tot wederzijdsche activiteit van verkennings- en stoottroepen, waarbij opnieuw uitgebreide schanswerken waargenomen worden, die in zeer sterke mate met gebruikmaking van de burgerbevolking zijn opgeworpen. Deze schanswerken liggen onder het levendige vuur der Duitsche artillerie en het bombardement van de. gevechts formaties van het Duitsche luchtwa- pen. Naar het DNB verneemt, hebben de thans uit het binnenland toevloeiende nieuwe Duitsche strijdkrachten klaar blijkelijk een verdere consolidatie van den toestand bewerkstelligd. Zoo ble ven ook Zaterdag alle aanvalspogingen der Sovjets, die deels met krachtigen steun van tanks en slagvliegtuigen on dernomen werden, zonder resultaat. Bovendien ondernamen de Duitschers overal met succes tegenaanvallen, om op de brandpunten de bolsjewisten te rug te werpen of plaatselijke penetra ties op te heffen. Zwaartepunten der Sovjetaanvallen waren ook Zaterdag het gebied ten Noordwesten van Bialystok en de sec tor tusschen Mitau en het meer van Pskof. In bevoegde kringen te Berlijn ves tigt men, volgens het DNB. de aan dacht op den opmerkelijken climax die de laatste dagen bij de aanvallen op Londen viel waar te nemen. De oorzaak daarvan ziet men in een ster ke toeneming der Duitsche productie en in de betere afstelling van de vlie gende bommen. Zoodoende is het mo gelijk de voor den oorlog belangrijke quadraten in 't gebied van Groot-Lon den volgens een afwisselend systeem nu eens met V. 1 brisantbommen, dan weer met V. 1 brandbommen goed te treffen. Volgens uitlatingen van be voegde instanties vormt het gebruik van de V. 1 technisch gezien den eer sten stap naar de eeuw van de raket ten. De volgende stap zal resultaten opleveren, die, gemeten naar de maat staven van dit moderne strijdmiddel, verrassend moeten worden genoemd. Bij de snelle ontwikkeling van het Duitsche geheime wdpen en zijn resul taten is het zeer moeilijk de grenzen van de toekomstige snelheid, den ac tieradius, het gewicht van de bom en de uitwerking van beproefde nieuwe ontploffingsmiddelen reeds thans vast te stellen. In elk geval, zoo meent men in Berlijn, bevindt zich de aanval met de raketbom nog steeds in progressie ve ontwikkeling, zoodat de moeilijk heden voor Groot-Brittannië niet minder zullen worden, doch nog steeds- met sprongen kunnen toenemen. CHURCHILL IN ITALIë. Naar Reuter meldt heeft het Gealli eerde hoofdkwartier de aankomst van Churchill in Italië bekend gemaakt. Omtrent het doel of den waarschijnlij- ken duur van ziin bezoek werd niets medegedeeld. Eén krant per stad. Te Berlijn is medegedeeld, dat in principe in iedere stad, de allergrootste daargelaten, slechts één dagblad zal worden getolereerd. Bananen worden verbrand. Naar de United Fruit Co. volgens Folkets Dagblad uit Londen meldt, moet als gevolg van tonnage- en afzetmoeilijkheden flrievijfde deel van den West-Indischen bananen- oogst van dit jaar verbrand worden. VOOR KINDEREN. GEBOREN IN DE JAREN 1926 TOT EN MET 1939. Door bemiddeling van het Roode Kruis is een hoeveelheid bloem uit Hongarije geïmporteerd. Deze bloem zal in den vorm van een extra rant soen beschikbaar worden gesteld voor kinderen, geboren in de jaren 1926 tot en met 1939. Daartoe moet de bon „Reserve C 70" of „Reserve B 70" vóór of op 19 Augustus a.s., tegen ontvangstbewijs, bij den de taillist worden ingeleverd. Tusschen 17 September en 14 October a.s. zal men vervolgens op het ontvangstbe wijs 500 gram bloem per bon ont vangen. President Roosevelt heeft, volgens Reuter. Zaterdagavond in de haven van Seattle aan boord van een daar voor anker liggenden torpedojager een ra diorede uitgesproken, waarin hij, spre kende over zijn reis op den Stillen Oceaan, zeide niet te kunnen voorspel len, wanneer de oorlog in het Verre Oosten of in Europa zou eindigen. Ruim een millioen Amerikaansche soldaten strijden heden op het oorlogstooneel van den Stillen Oceaan. „Het Japan- sche gevaar" moet uit den weg ge ruimd worden. Dan pas zal er gelegen heid bestaan voor een economische ontwikkeling en bevordering van een omvangrijken handel met China en het gebied van den Stillen Oceaan. „WAAROM ZIJT GE NIET AAN HET FRONT?" Op Maandag 14 Augustus te 18,45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Waarom zijt gij niet aan het front?" Dr. GÖRDELER GEARRESTEERD. Naar de Berliinsche B.-correspondent meldt is de voormalige burgemeester van Koningsbergen en daarna eerste burgemeester van Leipzig b. d., dr. Gördeler. die sedert den 20sten Juli door de Duitsche politie wegens mede plichtigheid aan den aanslag op Adolf Hitier gezocht werd. Zaterdag gearres teerd. De arrestatie geschiedde in Oost-Pruisen, niet ver van de grens. Zaterdagmiddag hadden onder groote belangstelling de draverijen plaats. Het openingsnummer werd gewonnen door Eton Brewer, die winnend f 18 uitbetaalde. Het tweede nummer was voor Freddy Scott, die nog 15.10 bracht. De heatdraverij was in drie heats be slist ten voordeele van Job, die evenals Bobichon 7 p. behaalde, doch wegens de beste prestatie in de derde heat den voorrang kreeg. Een fraaie overwinning behaalde op nieuw Domina, die ondanks de 20 m. die zij er bij kreeg, schitterend gereden door Nottelman, af n Zampa v. N.Z. geen kans gaf. De Kortebaandraverij bracht Siderius den eersten prijs met Nerold Mc. G. De tweede aankomende Fiat V sprong door en finish, waardoor Fleetness T tweede en Zampa v. N.Z. derde werd. De gedetailleerde uitslagen waren: I. De Kaagprijs, dr voor paarden die nog geen f 3000 hebben gewonnen. Af stand 2040 m. Uitgekomen 10 paarden. 1. Eton Brewer 2060 m. van J. A. Bakker, rijder A. J. Bakker, tijd 3.21.8 (1.38); 2. Diana Guy; 3. George W: 4. H. Fozetti. Toto winnend: f 19, pl. f 3.30, f 1.80, f 2.60. II. Uddelermeerprijs, dr. voor N. paar den f3000—f 9000. 2040 m. Uitgekomen 12 paarden. 1. Freddy Scott 2080 m. van Stal Vita Nova, rijder W. H. Geersen, tijd 3.12.9 (1.32.9); 2. Herold Mc. G; 3. Yack; 4. Fiat V. Uitgeschakeld: Harold Hanover en Francisca. Toto winnend f 5.10, pl. f2.20, f2.10, f4. III. Alkmaardermeerprijs. Heatdr. voor amateurrijders, 1740 m. Uitgekomen 11 paarden, le heat: 1. Bobichon 1780 m. van Stal Nederhorst, rijder H. J. Venneman, tijd 2.42.7 (1.32.5); 2. Edward Anial; 3. Xaverius. Uitgeschakeld: Boyke Norton, Donna M en Admiraal Gray. Colombine S ingehouden voor de tweede heat. Toto winnend f7.30, pl. f 1.80, f2.10 en f2.80. 2e heat, 7 paarden: 1. Cisca B 1780 m. van Stal Delfla. rijder J. de Lijster, tijd 2.43.2 (1.31.7): 2. Job; 3. Bobichon, Xaverius uit geschakeld. Eduard Anvil en Cisca ge- distanceerd. Toto: winnend f 4.30, pl. f 1.90, f2 en f 1.40. 3e heat, 4 paarden: 1. Job 1800 m van Stal Dick, rijder C. H. Gademan, tijd 2.43 (1.30.6); 2. Cisca B; 3. Bobichon; 4. Wladimir. Toto: winnend f 1.90 pl f 1.30 en f 1.50. Definitieve uit slag heat: 1. Job 7 p (beste prestatie in de dlerde heat); 2. Bobichon 7 p.; 3. Cisca B 9 p.; 4. Wladimir 13 p. Toto definitief winnend f 19.80, pl. f4.90, f 2 en f2.90. IV. Loosdrechtscheplassenprys. Dr. In tern. voor paarden die f 9000 of meer hebben gewonnen. 2320 m. Uitgekomen 7 paarden, (Dromeleague bij den start teruggenomen). 1. Domina 2340 m. van P. Dekker, rijder A. R. Nottelman, tijd 3.27.3 (1.29.4); 2. Zampa van N.Z.; 3. Guy Ha nover; 4. Fiscus. Toto: winnend f 1.60. pl. f 1.20. f 1.20 en f 1.20. V. Uitgeestermeerprijs. Dr. Korte baan. Afstand 690—800 m. Uitgekomen 18 paar den. le serie: 1. Herold Mc. G, tijd 1.03, toto: f 1.90. 2e serie: 1. Fleetness T, tijd 1.04, toto: f2.10. 3e serie:l. Fiat V. tijd l.OB.r, toto f 2.70. 4e serie: 1. Zampo v. N.Z., tijd 1.04, toto: f2.40 Beslissing: 1. Harold Mc. G 710 m. van Stal Friesland, rijder M. Siderius, tijd 1.02.3; 2. Fleetness T; 3. Zampa van N.Z. De tweede aan komende Fiat V gediskw. wegens sprin gen door de finish. Toto finale: winnend f 1.70. Toto definitief: Herold Mc. G win nend f2.60, pl. f2, Fleetness T pl. f2.40, Zampa van N. Z. pl. f3.40. Domina opnieuw onverslaanbaar. Zondag werden de draverijen met veel succes voortgezet met een programma dat uit 7 nummers bestond. Nadat Irene D het eerste nummer met miniem ver schil gewonnen had voor Gratie Hanover, won W. H. Geersen met Harold Hanover K het tweede nummer. De heatdraverij, waarin Domina er 20 m. had bij gekregen, was in twee heats beslist in 't voordeel van Domina, die J.l. Zaterdag werd een verhooging van den tabaksaccijns aangekondigd- De banderolle van een pakje siga retten vermeldde tot dusver bijvoor beeld 35 cent 17% cent. De prijs wordt nu, becijfert het Rott. N.bl., 35 cent 35 cent, daar het aantal opcenten op sigaretten is verdub beld, zoodat een pakje van 52% cent voortaan 70 eant zal kosten. De prijs van een pakje van 60 30 of 90 cent wordt 60 60 of 120 cent en die van een pakje van 80 40 of 120 cent wordt 80 80 of 160 cent. De prijs van een pakje shag van 48 14% of 62'/« cent wordt nu 48 43% of 91Vt cent, daar het aantal opcenten op tabak tot 300 is ver hoogd. Voor sigaren wordt het aantal opcenten, evenals voor sigaretten, verdubbeld, zoodat een sigaar van 12 cent (namelijk 10 cent 2 cent) voortaan zal kosten 10 cent 4 eent is 14 cent. Daar sommige soor ten sigaren niet met 20 maar met 25"/« worden belast, wordt de prijs van een sigaar van 10 cent waarop tot dusver 2'/, cent belasting was en die dus 12 cent kostte, binnen kort 10 5 is 15 cent. met haar rijder Nottelman weer een schitterende prestatie leverde. Eduard Anvil behaalde een onver wachte zege ln de B. v. Brediusprijs. De groote prijs voor tweejarigen werd in twee series van 6 geloopen. Jason won de eerste en Judge's Dochter de tweede serie. Beide paarden uit Friesland en kinderen van Judge Scott. De eigenaars der winnende paarden werden door den heer Blom hartelijk toegesproken en met een krans omhangen. Judge's Dochter had den snelsten tijd getoond en de rijder N. Oosting kreeg den prijs door Bakkers Bouwbedrijf voor dien rijder uitgeloofd, n.1. een kruiwagen met bloemen en wijn. De Amateurrijderscourse werd na een zeer spannenden strijd tusschen Fleetness T en Elisabeth door de eerste gewon nen. Tenslotte won Harrold Hanover K de Kortebaandraverij voor Guy Hanover. De Zondaguitslagen volgen hieronder: I. Mastboschprijs, dr voor paarden, die nog geen f 3000 hebben gewonnen, 2040 m. Uitgekomen 9 paarden I. Irene D 2000 m Van Stal West-Frisia, rijder D, Zuldland, tijd 3.19.7 (1.38.9); 2. Gratie Hanover; 3. Eton Brewer; 4. George W. Uitgeschakeld George Wilker. Toto: winnend f6.80, pl. f2.10, pl. f 1.60 en f2.10. II. Zeisterboschprijs, dr. v. Ned. paar den die f 3000 doch nog geen f 10000 heb ben gewonnen. 2040 m. Uitgekomen 12 paarden. 1. Harold Hanover K 2040 m. van Stal Badhoeve, rijder W. H. Geersen, tijd 3.10.8 (1.33.5); 2. Freddy Scott; 3. Fran cisca; 4. Herold Mc. G. Toto: winnend f2.60, pl. f 1.30, f 1.40, f2 en f 1.40. ni. Soerenscheboschprijs. Heatpr.dra- verij voor paarden die f 14000 of meer hebben gewonnen. 1740 m. Uitgekomen 7 paarden, le heat: 1. Domina 1760 m. van P. Dekker, rijder A R. Nottelman, tijd 2.33.J (1.27): 2. Douglas H; 3. Zampa van N.Z; 4. Ciamphi Scott. Uitgeschakeld: Wladimir en R Kernei. Toto winnend: f 1.50, pl. f 1.30, pl. f 1.60 en f 1.90. 3e heat. Beslissing. 5 paarden. 1. Domina, tijd 2.36 (1.28.6): 2. Zampa van N.Z.; 3. Douglas H; 4. Boyke Norton Toto: winnend fl.20, pl. f 1.30 en f 1.60. Defenitieve uitslag: 1. Do mina 2 p.; 2. Zampa van N.Z. 5 p.; 3. Douglas H 5 p.: 4. Boyke Norton 9 p.; Toto definitief: Domina winnend fl.30, pl fl.30. Zampa van N.Z. pl. fl.fO, Douglas H pl. f 1.70. IV. Bosch v. Brediusprijs. Hand. dr. in tern. basis 1.32. 2300 m. Uitgekomen 6 paarden. 1 Eduard Anvil 2300 m. van P. Koster, rijder eig.. tijd 3.38 (1.34.9); 2. Ad miraal Guy: 3. Cisca B; 4. Donna M. Toto: winnend f8.40, pl. f3.30 en f2.50. V. Groote prijs der 2-jarigen. Dr. voor 2-j. Ned. paarden. 1100 m. 12 deelnemers, geloopen in 2 series, le serie, 6 paarden: 1. Jason 1100 m. van R. B. v, d. Veen. rijder A. B. v. d. Veen, tijd 1.52.4 (1-42.2): 2 Junior Axkit; 3. Johannes; 4. John D. Toto: winnend f9.70, pl. f3.30 en f2.20. 2e serie, 6 paarden: 1. Judge's Doch- tër 1100 m. van Stal Oosting, rijder N. Oosting, tijd 1.47 (1.37.3): 2. Ju-Ju: 3 Jungler; 4. Jonker Axkit. Toto: win nend f5.10, pl. f 1.80 en f 1.40. VI. Groenendaalsche Boschprijs. Dr. In tern. voor paarden die f 10000 of meer hebben gewonnen. Amateurrijders. 2040 m. Uitgekomen 8 paarden. 1. Fleetness T 2020 m. van Stal Dick, rijder C. H. Gademan, tijd 3.05.5 (1.31.9); 2. Elisabeth; 3. Caïd: 4. Fiscus. Toto: winnend f3.80, pl. fl.40. f 1.90 en f 1.40. VII. Veluweprijs, draverij kortebaan 690 800 m. Uitgekomen 17 paarden, le serie; 1. Guy Hanover, tijd 1.03.4, toto: f2.10. 2e serie: 1 Ipie Gregor, tijd 1.04.8, toto; f2. 3e serie: 1. Herold Mc. G. tijd 1.05.2, toto: f 1.50. 4e serie: 1. Harrold Hanover K, tijd 1.03, toto: f 1.10. Beslissing: 1. Har rold Hanover K 710 m. van Stal Bad hoeve, rijder W. H. Geersen, tijd 1.02.5: 2. Guy Hanover; 3. Herold Mc. G; 4. Ipie Gregor. Toto: Harrold Hanover K en Guy Hanover in Stalverb. f 1.30. Toto definitief: Harrold Hanover K en Guy Hanover in stadverb. f 2. H. H. K pl. fl.30, G. H. f 1.70, Harold Mc. G. pl. fl.40, Ipie Gregor pl. fl.80. HILVERSUM, 13 Aug. - De natio nale zwemkampioenschappen, welke gisteren en vandaag in het zwembad Crailoo werden gehouden leverden weinig verrassende resultaten op. Verschillende kampioenen van ver leden jaar wisten zich te handhaven. Jammer was het ongetwijfeld, dat twee kampioenen van verleden jaar thans niet in de gelegenheid waren den titel te verdedigen. Zoo ontbrak Iet van Feggelen op de 100 meter rug slag en op de 200 meter schoolslag Nel van Vliet. Deze belde titels kwamen nu in handen van de Hilversumsche zwemsters. Annie Veldhuizen legde niet alleen beslag op de 100 meter rug slag, doch ook op de 400 meter borst crawl. Wil Haverlag werd kampioene op de 200 meter schoolslag. Zij was een van de uitzonderingen, die een behoorlijken tijd noteerde, nl. 8 min. 2.7 sec. Ook de tijd van Annie Veld huizen op de 400 meter borstcrawl 5 min. 47.6 sec., mag er zijn. Bij het schoonspringen wisten de beide kampioenen, respectievelijk Rie Muijtjens en C. de Goede, zich te handhaven. De oude Godenleer spreekt over draken, die ook wanneer men hun kop en ledematen afgehakt had tóch springlevend bleven. In onze moderne Mythologie treft men eveneens zulke draken aan. De heilige Bureaucratius is er één van. Brieven aan den Raad van Arbeid kunnen ongefrankeerd verzonden worden. Dat is nobel van den Raad van Arbeid. Maar een eer zame inwoner van Hoorn kende die goedertierendheid niet en zond zijn brief naar den Raad van Arbeid te Alkmaar met een post zegel van zeven en een halve cent erop. De Alkmaarsche Raad van Arbeid restitueerde per ommegaande den briefschrijver het bedrag! Ja, dat zou U dénken. Maar die Raad deed anders! Hij redeneerde ongeveer alsvolgt: „Een brief aan mij. Raad van Arbeid, kan port vrij verzonden worden en wie het waagt zijn brief tóch te frankee- ren, krijgt hem ongeopend terug". En onze Hoornsche lezer kreeg inderdaad zijn brief retour, met de vermelding op de enveloppe: „Ge weigerd om het porto". Wie zei ook weer, dat er meer gekken buiten, dan in het krank zinnigengesticht rondloopen? V OVIDIUS. J medegedeeeld dat strijdkrachten van het Japansche leger en de Japansche marine in Juli in den strijd tegen vijandelijke luchtstrijdkrachten de vol gende resultaten hebben behaald: In. het Zuiden van den Stillen Oceaan werden 81 vijandleijke toestellen neer geschoten en 60 beschadigd, in het midden van dien Oceaan 154 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten en 112 beschadigd en in het Noorden 3 vijan delijke machines neergeschoten en 2 beschadigd. Boven China werden 80 vliegtuigen neergeschoten en 473 op een of andere wijze vernield. In den Indischen Oce aan werden 19 vliegtuigen neergescho ten en 44 vernield. De Japansche luchtmacht heeft dus in de maand Juli in totaal 1030 vijandelijke vlieg tuigen vernield. Zelf verloor zij 139 vliegtuigen. 34 daarvan hebben zich op vijandelijke doelen gestort en 105 werden op den grond vernield. BRITSCHE VLOOTVERLIEZEN. Volgens een Reuterbericht heeft de Britsche admiraliteit medegedeeld, dat de torpedojagers Isis en Quorn, de mijnenvegers Magie, Catto en Pylades, het kustschip Canilly en het hulpkust- schip Lord Wakefield in den loop der invasiegevechten zijn gezonken. De finale 100 m. borstcrawl bracht een verrassende zege voor S. Moole- naar, die met 0.4 sec. voorsprong op den kampioen van verleden jaar. J. van Merkesteyn. aantikte. De 100 meter borstcrawl dames was ook dit jaar onbedreigd voor Bep van Schaik, die in den tijd van 1.9.4, ruim twee seconden voor haar eerste rivale, aankwam. In het nummer 100 meter rugcrawl heeren wist Frits de Geest zijn kam pioenschap te hernieuwen. Hii maakte op deze 50 meter baan den tijd van 1 min. 13.8 sec. Bij de 100 meter rugcrawl dames ontbrak de kampioene van verleden jaar. Iet van Feggelen, zoodat de strijd hier open was. Annie Veldhuyzen van De Robben behaalde dit kampioenschap in den tijd van 1 min. 20.3 sec. De 200 meter schoolslag bracht een interessanten en feilen strijd tusschen W. Seton en H. Smitshuyzen, welke tenslotte in het voordeel van eerstge noemde werd beslist. De tiid van den nieuwen kampioen, die daardoor Smits huizen onttroonde, was niet slecht: 2 min. 51.2 sec. De 200 meter schoolslag dames bracht minder strijd dan men mocht verwachten Wil Haverlag zwom regel-- matig op haar concurrenten uit en won in den goeden tijd van 3 min. 2.7 sec. Frits de Geest behield ook zijn kam pioenschap in het nummer 400 meter borstcrawl heeren. Hij maakte den tijd van 5 min. 20.6 sec. Annie Veldhuizen behaalde haar tweede kampioenschap door de 400 m. borstcrawl dames te winnen. Haar tijd was zeer goed. n.1. 5 min. 47.6 sec. Bep van Schaik. die als kampioene onttroond werd. moest feilen strijd leveren met W. Soetekouw. Zij werd nog tweede in 5 min. 59.4 sec. De R. D. J.-zwemster tikte 0.2 sec. later aan. Wielrennen. Op de baan in Wieringen werden gisteren opnieuw interessante wed strijden gehouden. De uitslagen luiden: Wedstrijden 10 K.M. voor nieuwe lingen en amateurs: 1. F. Leeman tijd 15.5.2/5; 2. J. E. Bruin; 3. J. J. van Rijn. Af val wedstrijd profs; 1. J. Lust; 2. W. Reuter; 3. B. van der Wal. Klassementswedstrijd voor nieuwelingen en amateurs; 1. F. Leeman; 2. P. Smit. Eigenkrachtwedstrïjd profs. 10 K.M.: 1. W. Reuter tijd 13.19.2/5; 2. B. v. d. Wal; 3. J. Lust. Koppelwedstrijd 60 k.m. 300 ronden: 1 Peters—Klink 7 pnt., tijd 1.26; 2. BakkerOoms 11 pnt. op een ronde; 3. Buuron—Schelfhout 11 pnt., op 1 ronde; 4. Reuter—v. d. Wal 7 pnt. op 1 ronde; 5. Middelkamp—Pauwels 5 pnt. op 1 ronde; 6. LustPronk op 2 ron den. Dammen. Door een overwinning op Oud wist Grooteman beslag te leggen op het kampioenschap van West-Friesland. Meester en Leibbrand wisten Bizot nog voorbij te streven door resp. van Krui- der en Ravenstijn te winnen. Rab won zijn partij tegen Bizot, waardoor laatst genoemde naar dé 4e plaats afzakte. De drie hoogst geplaatsten zullen nu bin nenkort uitkomen in den wedstrijd om het provinciaal kampioenschap. De eindstand is als volgt: 1 (en kam pioen) A. Grooteman 11 pnt.; 2 en 3 C. J- J. Leibbrand en J. Meester, 9 pnt.; 4 A. H. Bizot 8 pnt.; 5. D. C. W. Rab 6 pnt-; 6 L. Ravenstijn 5 pnt.; 7 en 8 M. Oud en H. Kruider 4 pnt., alian uit 7 partijen.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1