In Normandië verdere distancieerings- bewegingen Engeland wil nieuwe geheime wapenen vóór zijn Groot aantal Landstormers op den Führer beëedigd Interdistrictwedstrijden te Allernaar Weermachtbericht Hevige strijd ten noorden van Toulon Bolsjewistische krachtsinspan ning vergeefsch Weermachtbericht van Fransche regeering verplaatst haar zetel. Het eikenloof voor maarschalk Mannerheim Zaterdag Militaire plechtigheid Dramatische worsteling om den tijd Spoedige bezetting van Nederland en België beoogd Interessante nroefriemina 1 (De laatste Cijfers beteekenen het aan- imeressame proefneming tal gewonnen en verioren partijen). Dtie Verduister van 20.45-6.30 u. Anglo-Amerikaansche luchtaanval op Maastricht Meer dan 70 dooden en ongeveer 150 gewonden Verbijsterend beeld van verwoesting Na 2 September weer waschpoeder Inschrijving van amateur-tabaktelers Oostelijk front Zware gevechten bij Warschau ontbrand I ^frrpvr s' T Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 ülnen). Postrekening 449041. MAANDAG 21 AUGUSTUS 1944. HELDERSCBE EDITIE. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Aug. (DNB). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In Normandië gaan onze divisies al strijdende uit het gebied ten noorden van Argentan, ondanks harden tegenstand en het afweren van voortgezette vijandelijke flank- aanvallen, verder naar het oosten terug. In het gebied ten noord oosten en ten noorden van Char- tres leveren onze versperringsfor- maties strijd met aanvallende vijan delijke strijdkrachten, die uit zuid westelijk richting versterkingen' ontvangen. In Znid-Frankrijk probeert de vijand thans door sterke pantser strijdkrachten in den strijd te wer pen zijn bruggehoofd aan de kan ten en in noordelijke richting uit te breiden. Vooral in de berg- dalen ten noorden van Toulon wordt hevig gestreden. Luchtverdedigings strijdkrachten schoten boven Fransch gebied 48 vliegtuigen neer. In den strijd tegen lichte vijandelijke vlootstrijdkrachten beschadigden bevei ligingsvaartuigen van de marine ten noorden van Le Havre een torpedo jager en schoten zij twee motor-tor- pedobooten in brand. Eén eigen vaar tuig ging verloren. Londen en de buitenwijken van Lon den liggen nog steeds onder het zware vuur der V1. Strijd in Italië hervat. In Italië hervatte de vijand zijn doorbraakaanvallen in den Adriatischen kustsector. Zware gevechten duurden den geheelen dag voort, in het ver loop waarvan de vijand echter met zware verliezen slechts geringe ter reinwinst kon behalen. Oostelijk front. In het zuiden van het Oostelijk front deed de vijand na krachtige voorberei ding door de artillerie tusschen den Dnjestr en de Sereth talrijke vergeef- sche aanvallen. In het bruggehoofd over de Weich- sel ten westen van Baranof leverden onze divisies den geheelen dag zware afweergevechten, waarbij zij zich door snelle tegenaanvallen lucht verschaf ten. In het bruggehoofd ten zuidoosten van Warka werden vijandelijke door tanks en slagvliegtuigen gesteunde aan vallen in harde gevechten afgeslagen Ten noordoosten van Warschau konden de bolsjewisten ook gisteren, ondanks het in den strijd werpen van nieuw aangevoerde strijdkrachten, slechts geringe terreinwinst behalen. De verbitterde gevechten duren voort Aan weerszijden van Wilkowisjken, alsmede ten zuiden van Schaken, werden nieuwe doorbraakpogingen der Sovjets verijdeld. Enkele pene traties werden afgegrendeld. Aan het Letlandsche front woeden ten westen van Mocfohn verbitterde gevechten met binnengedrongen Sov jet-gevechtsgroepen. In Estland hield de sterke bolsje wistische druk ten westen van het meer van Pskof aan, zonder dat de vijand erin slaagde een groote ter reinwinst te behalen. In het hooge noorden werd een krach tig versterkte heuvelstelling der Sov jets door een gevechtsgroep van onze bergjagers stormenderhand veroverd Een vrij zwakke formatie Amerikaan- sche bommenwerpers viel het gebied van Ploesti aan. Vier vijandelijke 'vlieg dagen werden neergeschoten. zijn herhaalde pogingen der bolsjewieken om over te steken uiteengeslagen. In het voorterrein der Karpathen hebben Hon- gaarsche troepen ten zuidwesten van Delatyn een domineerend fceuvelterrein ingenomen. In het bruggehoofd aan de Weichsel ten westen van Baranof is de weerstand van den vijand voor onze aanvalsgroepen aanzienlijk verstard. Ten noordoosten van Warschau is de vijand, gesteund door tanks en slagvliegers, op een breed front tot den aanval overgegaan, doch heeft tengevolge van onze taaie verdediging en de terstond aanvangende tegenaan vallen slechts geringe successen kunnen bereiken. Ook ter weerszijden van Wilkowisjken hebben de bolsjewieken hun doorbraak aanvallen met sterke infanterie- en pant serstrijdkrachten voortgezet Ook deze mislukten onder zware verliezen voor den vijand. Eenige penetraties werden afgegrendeld. In den sector Modohn aan het Letland sche front stortten hevige vijandelijke aanvallen ineen. Tegen eenige penetraties zijn tegenaanvallen aan den gang. In Estland duren de zware, wisselval lige geveohten ten westen van het meer van Psko^r voort. Doorgebroken bolsje wistische gevechtsgroepen werden in een tegenaanval vernietigd. Beveiligingsvaartuigen van een Duitsch convooi hebben in Noord-Noorsche wa teren twee Sovjet-Russische motor torpedo booten tot zinken gebracht en een derde zwaar beschadigd. - De luchtoorlog. Amerikaansche bommenwerpers hebben Ploesti op nieuw aangevallen. Vier vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten Een betrekkelijk zwakke vijandelij ke formatie bom menwerpers heeft gisteren het stede lijk gebied van Metz aangevallen. Des nachts was Bremen> het doel van eerv Britschen terreuraanval. Er ontstond schade aan gebouwen en verliezen aan men- schenlevens. Vrij zwakke vijande- lnke formaties wierpen bommen op Rijnsch-West- faalsch gebied en op Berlijn. Op desbetreffende vragen is in de Wilhelm8trasse verklaard, dat de Fran sche regeering met het oog op de mili taire gebeurtenissen en gezien zekere organisa|orische noodzakelijkheden ge neigd is den zetel der regeering uit Vichy naar een andere Fransche stad te verplaatsen. Men noemt het moge lijk, dat deze verhuizing reeds aan den gang is. De vraag, of minister-president Laval zich nog in Parijs bevindt, werd ontkennend beantwoord. De Führer heeft §cn opperbevel hebber van de Finsche weermacht en maarschalk van Finland. Carl Gustaf baron Mannerheim, het Eikenloof be- hoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Voorts heeft de Führer aan den chef van den gene- ralen staf der Finsche weermacht, generaal der infanterie Axel Erich Heinrichs, het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. In het verleenen van deee onder scheidingen komt tevens een groote waardeering tot uiting voor de Finsche weermacht, die onder leiding van haar maarschalk den jongsten stormloop der bolsjewisten, die zeven weken aanhield, heeft afgeslagen en uit zware afweergevecht^p zegevierend te voor schijn is gekomen. Tn Normandië moeten de beraamde distancieeringsbewegingen over Orne en Dives naar het oosten op den vijand bevochten worden, die van het noorden tot in de ruimte van Trun is doorge- stooten. Daar z(jn gisteren zware pant sergevechten geleverd. in het gebied ten noordoosten van Chartres zijn vijandelijke aanvallen tot staan gebracht. Ten noorden daarvan strijden onze beveiligingen aan de Seine bij Mantes en Vernon met de voorste Amerikaanscbe verkennings troepen. In Zuid-Frankrijk heeft de vijand zich in het landingshoofd versterkt. Ver scheidene door tanks gesteunde aan vallen op het landfront van Toulon werden uiteengeslagen. De vijand verloor gisteren in luchtge vechten boven Normandië en boven de bezette westelijke gebieden 22 vlieg tuigen. In de wateren vcor het Zuidfransche bruggehoofd is een vijandelijk transport schip van 6000 brt. door gevechtsvlieg tuigen zwaar beschadigd1. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië is. gisteren de gevechtsactiviteit vooral in dén sector aan de Adriatische kust opgeleefd. Verscheidene door tanks gesteunde aanvallen van den vijand wer den daar afgeslagen. Aan den benedenloop van de Dnjestr Vt-0 bergruppenführer en General der Waffen-^r, Felbe Steiner, kom- mandierender General des 3. (Gerei.) ^f-panzerkorps, die door den Führer met het Eikenloof met de zwaarden behoorende bij hel Ridderkruis van het Uzeren Kruis onderscheiden b Hollminn/SUpf/Pen m U. M. c. SCHRÖDER, Alkmaar Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie II ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. BERLIJN, 19 Aug. (C.D.). Sinds den tweeden Augustus, toen het aan Ameri kaansche tankformaties gelukte bij Avranches door den stalen(ring heen te breken waarmede generakl-veldmaar- schalk Rommel de geallieerde krachten in het bruggehoofd van Normandië acht weken lang tot machteloosheid had ge doemd, heeft de stryd in West-Frank rijk een ander aanzien gekregen. De periode der eigenlijke invasie is thans afgesloten en de vier Amerikaansche, Britsche en Canadeesche legers, die op dit slagveld opereeren, zijn er in ge slaagd het lang aangekondigde tweede front op te richten. Dit feit staat in het middelpunt van alle Duitsche militaire beschouwingen. Zoo wel in de pers als door bevoegde sprekers wordt toegegeven, dat de tegenstander op deze wijze een succes heeft geboekt, dat men, tenzij men struisvogelpolitiek wil voeren, niet mag ontkennen, maar aan den anderen kant ziet men van Duitsche zijde in de huidige ontwikkeling toch ook nog veel, dat tot voldoening stemt. De ketelslag mislukte. Daar is in d>e eerste plaats de ketel slag, die in werkelijkheid nooit een ketel slag geworden is. daar dank zij den Duit- schen tegenstand de Canadeezen bij Falaise en de Amerikanen bij Argentan zoodanig werden vastgehouden, dat zij zich niet konden vereenigen. Op die ma nier kon de ketel niet worden gesloten en Reuter geeft thans toe, dat het meerendeel van het zevende Duitsche leger, waarvan de vernietiging bereids als vaststaande was aangekondigd, door de sluis tusschen Faïaise en Argentan kon worden geëvacueerd. Wat hierbij als een bijzonder stafltje van tactisch kunnen dient te worden genoemd is het feit, dat de Duitsche troepen kans hebben ge zien om een deel van hun zware wapenen, die bij dergelijke operaties practisch steeds afgeschreven kunnen worden, mee te nemen. Zulks hoewel de mincfer dan 20 km. breede doorgang van beide zijden onder artillerievuur lag, terwijl het geallieerde luchtwapen uiteraard zijn sterkste krachten concentreerde. Het ligt voor de hand, dat dit succes met overigens gerechtvaardigden trots wordt gevierd. Tevens echter sluit men te Berlijn de oogen niet voor de suc cessen, die de geallieerden aan andere sectoren van het front hebben geboekt De geblindeerde strijdkrachten, die op rukken uit het gebied van Le Mans-Alen- gon, in noordoostelijke richting naar den middenloop van de Seine. in zuidooste lijke richting naar den middenloop van de Loire, vormen feiten, waarmede men terdege rekening dient te houden, terwijl de Volkischer Beobachter legt daar den nadruk op de snelheid van dezen opmarsch de grootste opmerkzaamheid verdient. Het is waarschijnlijk nog te vroeg om reeds nu zijn gevolgtrekkingen te maken uit de richting waarin de Amerikaansche tankforma ies zich bewegen; deze rich ting wordt immers hoogstwaarschijnlijk tot groote hoogte bepaald door de grootere of kleinere intensiteit van den Duitschen tegenstand. Zoolang dc Duitsche tacti sche reserves hun krachten nog niet ten volle kunnen ontplooien, ontmoeten de Amerikanen op hun weg natuurlijk ge bieden, wa?r zij op betrekkelijk weinig tegenstand stuiten en die zij thans letter lijk overstroomen. Intusschen hoort men te Berlijn wel veelal de verwachting uitspreken, dat de Amerikanen en wanneer de slag aan de Orne eveneens in een bewegingsoor log zou overgaan de Engelschen cn de Canadeezen op breed front in de richting van de Seine zullen probeeren door te dringen, omdat een groot deel van het geen zij tot dusver hebben bereikt aan zienlijk aan waarde zou verliezen, wan neer zij de strijdkrachten van generaal- veldmaarschalk Rommel in de gelegen heid zouden stellen om zich in het kader van de distancieering. die met de eva cuatie van den ketel ten westen van de lijn Falaise-Argentan schijnt te zijn be gonnen, terug te trekken op nieuwe gunstiger stellingen. De vrees voor vertlere vergelding. Daar-komt nog iets bij. Ook in het ge allieerde kamp twijfelt men er op het oogenblik niet langer aan, of van Duit sche zijde wordt hard gewerkt aan nieuwe geheime wapenen, die binnen afzienbaren tijd in actie zullen treden. Amerikaan sche bladen hebben reeds het sensatio- neele bericht gebracht, dat zoowel de Engelsche als de Amerikaansche Inlich tingendienst hun agenten een maand ge leden opdracht hebben gegeven, om zich volledig te concentreer en op de Duitsche geheime wapenen. In het algemeen gaat men bij zijn beschouwingen over <Je komende Duitsche wapenen van de ver onderstelling uit, dat deze beduidend grooteren actieradius hebben dan de V1, zoodat Duitschland, ook in het geval, dat de huidige startbanen van de vliegende bommen verloren zouden gaan .en de V 1 onbruikbaar zou worden, zijn vergelding tegen Groot-Brittan je zou kunnen voort zetten. Deze overwegingen nu hebben eï toe geleid, dat Engeland het als een abso lute noodzaak beschouwt binnen den kortst mogelyken tijd zooveel gebied iir Noordwest Europa te bezetten, dat het geheel of althans zoo goed als geheel buiten de reikwijdte der Duitsche ge heime wapenen komt te liggen. Op deze wijze verklaart men te Berlijn dan ook den herhaaldelijk uitgesproken eisch van leidende Engelsche persoon lijkheden, dat Noord-Frankrijk, België en Nederland nog in den loop van dezen zomer moeten worden bezet. Intusschen staat de Duitsche legerlei ding voor het feit, dat zij in afwachting van de nieuwe wapenen, waarvan door bevoegde sprekers is gezegd, dat zij den oorlog een ander gezicht zullen geven, tijd moet winnen. Dit doel streeft zij met ijzeren consequentie na en dit is ook het leidend beginsel bij den nu begonnen bewegingsoorlog in het Westen. „Dit einddoel",zegt de Völk. Beob. ,,is voor de ^Duitsche legerleiding belangrijker dan gebiecfen en steden van wereldvermaard heid. Zij wil niet bepaalde provincies, maar operatieve bewegingsvrijheid be houden, opdat tenslotte de totale mobili satie van het binnenland tot uitwerking kan komen. Zoo wordt de huidige veldtocht in Frankrijk niet slechts een strijd van de troepen en hun bevelhebbers tegen elkaar, maar een dramatische worsteling tus schen de hoogste leiding aan beide kan- ien". Zondagochtend heeft op een groot sportveld in het centrum des lands een indrukwekkende militaire plechtigheid plaats gehad, tiidens welke eenige hon derden leden van den Nederlandschen Landstorm den eed van trouw aan den Führer hebben afgelegd. De Leider heeft den eed afgenomen in tegenwoor digheid van Vl Obergruppenführer Rau- ter. den Kommandeur van den Land storm Nederland, tt Standartenführer Kohlrooser. tal van hooge autoriteiten van staat, partij en Weermacht, bene vens tallooze familieleden van de jeug dige Landstormers. Nadat de Leider en tt -Obergruppen führer Rauter de troepen hadden ge schouwd. betrad laatstgenoemde het spreekgestoelte. In dit ernstige uur, al dus spreker, staan opnieuw eenige hon derden Nederlanders aangetreden om den eed van trouw op den Führer af te leggen. Reeds meer dan 20.000 Neder- landsche mannen, mijn kameraden, zijn u hierin voorgegaan. Zij allen staan trouw en dapper in de formaties der Waffen-W, zij houden Nederlands naam hoog aan alle deelen van het front. Met dankbaarheid gewaagde -Ober gruppenführer Rauter van de heldhaf tige vastberadenheid der Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostfront, die het mogelijk maakten, dat andere troepen zonder hinder van den vijand konden worden teruggenomen. Uitvoerig be handelde spreker verder de beteekenis van den af te leggen eed. De Leider spreekt. Hierna nam de Leider het woord. Er zijn in ons vaderland honderdduizen den volksgenooten. die on- min of meer beklagen, minstens ons belachelijk vin den. Over veertien dagen is het immers toch afgeloopen. Waarom staan wij dan hier?, vroeg de Leider. Omdat wij in nerlijk weten. welken weg ons volk gaan moet om uit zijn grooten nood n het heden te worden verlost. Op 14 Mei 1940. na een jammerlijken oorlog van 41/s dag, had Nederland geen leger meer. Maar het Nederlandsche volk, zal het kunnen leven, moet ook soldaten hebben, die bereid ziin het vad^rland- sche erfgoed te verdedigen. De Neder landsche soldaat van heden en morgen is echter soldaat van de Germaansche weermacht: dat is de zin van het Nieuwe Europa, want alleen in Euro- peesch verband kan een sterk en ge lukkig Nederlandsch volk groeien en bloeien. Natuurliik zouden wij gaarne zien. dat alle Nederlandsche jongeman nen den Germaanschen wapenrok droe gen. Zoover is het helaas niet. Gij, mijn kameraden. verricht pio nierswerk. Zoo ge hier staat, zijt gij niet-voor het Oosten bestemd, maar ter verdediging van den eigen Vaderland- schen bodem. Dit uur kan spoedig slaan. Europa's vijanden staan voor de poor ten van Parijs. Daarmede naderen zij de rivier, die in den wereldoorlog een begrip werd van onzegbaren helden moed. de Somme. d.w.z. het voorveld van de Nederlariaen. ■Gij zult uw plicht doen. zooMs uw kameraden in Cherkassy. Stalingrad. het Narwafront en overa] elders hun plicht mannelijk trouw hebben "edaan. Wij hebben een onverwoestbaar ver trouwen in Adolf Hitier. die door God geroepen is Europa voor den chaos te bewaren. Zoo aii de «ed. dien gij op hem aflegt, u heilig. Gedenkt uw roe ping vooreigen land en volk, voor Germanie. voor heel <jel Avondland. De Leider las hierop' de eedsformule voor. De regimentskommandeur her haalde daarop de eedsformule in de Duitsche taal. welke door de te beëedi- gen soldaten met geheven rechterhand werd nagezegd. Het muziekcorps speel de zacht en gedragen het tt-lied der trouwe. Nadat een heilgroet op den Führer was uitgebracht en een driewerf houzee op volk en vaderland, werd de indrukwekkende plechtigheid met het spelen der volksliederen besloten. AMERIKAANSCHE VERLIEZEN. EFE meldt uit New York, dat jle officieele Amerikaansche verliezen aan het Fransche invasitfront tot 6 Aug worden opgegeven als 112.673 soldaten. stand is echter niet geheel officieel, doch wel de meest zuivere. Immers, zooals ge zegd, werden er enkele partijen r.iet ge speeld, omdat de beslissing toch al ge vallen was en de tijd voor het verder spelen ontbrak. De wedstrijd West-Fries land—de Kennemers, welks uitslag van belang was voor den eindstand, werd ook al niet geheel uitgespeeld, maar de Kennemers hadden bereids het tweede gemengd-dubbel gewonnen gegeven, zoodat zij tenslotte met 5—4 vóórstonden, toen nog een heeren-dubbel gespeeld moest worden. Mr. Bulskool en stumpel kwamen tegen Koopmans en v. d. Bliek op 6—2, 2—0, toen de partij moest wor den gestaakt. Zeer vermoedelijk xou West-Friesland deze partij gewonnen heb ben, waardoor de eindstand dan cp 55 was gekomen en met dezen eindstand hebben wij hier rekening gehouden. De wedstrijden zelf leverden geen be paalde verrassingen op. Merkwaardig was wel, dat de West-Friezen tegen de Zaan- kanters al de heeren-enkelspelen verlo ren, om den wedstrijd zelf toch nog met 64 te winnen! Vermeldenswaardig was ook het goede spel van mej. Brandse. die al haar partijen won en zoo langza merhand tot onze sterkste speelsters ge rekend moet worden Het l3atste mag trouwens ook gezegd worden van mej. Eyken. één der jongste speelsters van ons district. De leiding van het tennisdlstrict Noord-Holland-Noord, dat in de laat ste jaren meer en meer van zich doet spreken, heeft gedurende het jongste week-einde een belangwekkende proef neming gehouden, welke in alle op zichten geslaagd mag heeten. Zij toch organiseerde op de Alkmaarsche ten nisbanen een lnterdistrict-tournooi voor haar geheele gebied en liet dit tournooi verspelen in den vorm van een halve competitie. De onderafdeelingen zorgden zelf voor haar sterkste teams, zoodat men een prachtig overzicht kreeg over het spelersmateriaal in ons gewest, ook al moet men rekening houden met het feit, dat enkele der sterkste spelers door een bijzondere bepaling niet mochten uitkomen, omdat zij in com petitieverband in een ander district gespeeld hadden. Zooals bijvoorbeeld Beek en Schmidt. De vier ploegen, welke op deze wed strijden uitkwamen, vertegenwoordigden resp. Alkmaar, Zaanstreek, Kennemer- land en West-Friesland. Daarvan bleek Alkmaar ver-uit de sterkste te zijn en deze ploeg won dan ook al de ontmoe tingen met groot verschil. Beverwijk ver loor van de Alkmaarders met 6—1 (drie partijen werden niet gespeeld), West- Friesland werd met 73 geklopt en de Zaanstreek leed met 7—2 een onverwacht groote nederlaag. De West-Friezen legden beslag op de tweede plaats. Zij klopten namelijk de Zaanstreek met 64, terwijl de ontmoeting tusschen hen en de Ken nemers weliswaar niet geheel werd uit gespeeld. maar in feite een gelijk spel werd. De Zaanstreek klopte vervolgens Kennemerland met 64 en zoo werd laatstgenoemde hekkesluiter van het tournooi. De eindstand was: Alkmaar 3 3 O' 0 6 206 West-Friesland 3 1113 1416 Zaanstreek 3 1 0 2 2 1217 Kennemers 3 0 12 1 10—17 22 Aug.: Zon op 6.34 u., onder 20.51 u Maan op 10.03 u.. onder 22.31 u In de late middaguren van 18 Aug. is Maastricht door Anglo-Amerikaan sche vliegtuigen aangevallen. Er ontstond aanzienlijke schade aan woonhuizen. Tot dusver zijn de lijken van 71 Nederlanders geborgen, 48 werden zwaar cn ruim 100 licht gewond. Aangezien' het opruimings- werk nog aan den gang is, moet een belangrijke stijging van het aantal dooden worden verwacht. Bij de aanvallen met boordwapens van 15 Aug is het aantal dooden gestegen tot 32. In de late namiddaguren van Vrijdag j.1. is, zooals gemeld, Maastricht het doelwit geweest van een luchtaanval van vijandelijke vliegtuigen, die boven de stad een aantal brisantbommen neerwierpen, welke vooral in de dicht bewoonde arbeiderswoon wijken groot onheil aanrichtten. Daarbij vielen vele dooden en zwaargewonden. Tallooze huizen werden vernield of zwaar beschadigd en door de geheele stad waren de sporen van dezen aanval merkbaar. Honderden gezinnen zijn door dezen aanval, den zwaarsten, dien Maas tricht tot nu toe te verduren had, dakloos geworden. Zware rookwolken hingen urenlang boven het geteisterde stadsdeel, dat een verbijsterend beeld van verwoes ting en menschelijke ellende gaf. Onmiddellijk kwam de luchtbescher mingsdienst met al zijn hulpdiensten in actie en tallooze vrijwilligers van de blokploegen meldden zich voor het bieden van de eerste hulp bij het vervoer en het bergen van lijken en zwaar gewonden. De Technische Noodhulp en verscheidene andere hulporganisaties werden Ingeschakeld en de Maastrichtsche politie, als mede leden van de Duitsche weer macht, werkten hard mede aan het scheppen van eenige orde in de ver warring, waarin de ontstelde en ver bijsterde getroffenen het eerste uur na deze; ramp verkeerden. Spoedig trad ook de Nederlandsche Volksdienst in actie, terwijl in den loop van den avond en den nacht de administratieve- en evacuatiediensten in het getouw kwamen om den hon derden, die niet bij familie, kennissen .of bij stadgenooten in de buurt een veilig onderdak konden vinden, hulp te verleenen en eten te verschaffen. In den loop van den avond was het aantal dooden reeds tot 71 gestegen. De zwaar gewonden warden in ver schillende deelen van de stad ter ver pleging opgenomen. De brandweer wist enkele uitge broken branden vrij spoedig meester te worden. „DE GOUDEN STAD" TERECHT. „De Gouden Stad", v aarvan onlangs een copie uit den Bosschen Casino- Schouwburg werd gestolen, is weer terecht. Daags na de bekendmaking, waarin de theaterdirectie 1000,uitloofde voor terugbrenging van de rolprent bf voor aanwijzingen, welke hiertoe zou den kunnen leiden, vond men 's mor gens in de hal van het gebouw een pakket, dat de complete film. op acht spoelen gewonden, bevatte Nadere aan wijzingen ontbraken. Zooals reeds bekend is gemaakt, is voor dc periode van 6 Augustus tot en met 2 September a.s. slechts één bon voor zeep aangewezen, namelijk bon 194 Algemeen, welke recht geeft op het koopen van één rantsoen eenheids toiletzeep. Voor deze periode is dus geen bon „Algemeen" voor waschpoe der aangewezen. Thans kan worden medegedeeld, dat het hier slechts een tijdelijken maatregel betreft Er is namelijk toe besloten nè 2 September as. eventueel om de andere vierweek- sche periode, zoowel op de Algemeene als op de Reservebonnen, weer wasch poeder beschikbaar te stellen. Het ligt Zooals bekend. is er in Nederland weer heel wat tabak uitgezet en van overheidswege zal wederom worden gezoegd. dat de gelegenheid bestaat, het geteelde product deskundig te laten be handelen. Al is het zeer verleidelijk de tabak zoo versch van de plant te ge bruiken. in het belang van de gezond heid moet ernstig worden aangeraden dit niet te doen. doch de tabak eerst te laten fermenteeren. Ook het zelf be handelen in weckketels. tusschen broeiend gras of met andere fermen- teerhulpmicTdelen moet sterk worden afgeraden. Het verdient daarom aanbe veling gebruik te maken van de van overheidswege getroffen regeling. Wie kerftabak, dus shag-, rook- of pruimtabak, wenscht terug te ontvan gen. dient zich te melden vóór 31 Aug. 1944 bij het Bureau voor de Kerftabak industrie. afd. amateurstabak. Rokin 93, Amsterdam Voor sigaretten dient men zich vóór denzelfden datum te melden bij de Vakgroep Sigarettenindustrie, Johannes Vermeerstraat 29. Amsterdam, in beide gevallen^ onder opgave van den fermenteur. aan wien men de voor keur geeft. De namen en adres'en van de aangewezen feTmenteurs. zoowel van die voor kerftabak, als van die voor sigarettentabak. heeft men onlangs in een officieele mededeeling kunnen lézen. „RIDDERLIJKHEID". Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 18.45 uur via Hilversum I in zijn politiek weëkpraatje over „Ridderlijk heid". In den centralen sector van het Oostelijke front begonnen bfl tempe raturen van ongeveer 30 graden, die hooge eischen aan de strijdende troe pen stellen, ten noordoosten van Warschau zware gevechten. De bolsjewisten gingen hier na een trommelvuur van meer dan een uur en met groot gebruik van slagvlieg tuigen over een breed front tot een aanval op de Duitsche linies over. In buitengewoon verbitterde gevechten, die aan belde zijden met groote ver liezen gepaard gingen, slaagden zij erin op één plaats een" vrij diepe penetratie tot stand te brengen, waar om thans nog gestreden wordt. Twee andere penetraties konden door in reserve gehouden Duitsche afdeelin- gen stormgeschut in den onmlddel- Hjken tegenaanval weder opgeruimd worden. Ontlastingsaanvallen in aangrenzende sectoren, waardoor de Duitsche strijd krachten gebonden moesten worden, mislukten alle. Ook van het brugge hoofd Warka uit ondernamen de bolsje wisten ten zuidoosten van de stad hevige aanvall-en in zuidelijke richting, waarbij zij verscheidene tamelijk gerin ge penetraties tot stand brachten, waartegen op het moment tegenaanval len worden ondernomen. In het gebied van Schaulen kwam het tot zware gevechten, tijdens welke gis teren 43 Sovjet-tanks werden stukge schoten- De Duitsche troepen, die/hier op eenige plaatsen het front rechttrok ken, stieten daarbij eerst op vrij zwak ken tegenstand, zoodat zij een aanzien lijke terreinwinst behaalden. De tegen stand der bolsjewisten werd echter steeds sterker en zij brachten sterke pantserstrijdkrachten in den strijd en gingen tot tegenaanvallen over, die in hoofdzaak afgeslagen konden worden. Duitsche slagvliegtuigen vie len de versterkingen aan en stel den negen pantserwagens, twee zware batterijen en elf granaatwerperstel lingen buiten gevecht. De bolsjewis tische doorbraakpogingen ten westen van Modohn werden voortgezet en door massaal gebruik van pantser wagens konden zij een vrij diepe pene tratie tot stand brengen, waardoor de Duitsche linies iets moesten worden teruggenomen. HEVIGE LUCHTGEVECHTEN BIJ BOEDAPEST. Naar het Internationale Informations- büro van zijn luchtmachtcorrespondent verneemt, zijn Zondagochtend Ameri kaansche bommenwerpers uit Italië naar Zuidoost-Duitschland gevlogen. Reeds op den heenweg werden de vijandelijke formaties aangevallen door op het alarm gestarte Duitsche en Hon- gaarsche jagers. Vooral in het gebied ten westen van Boedapest ontstonden hevige luchtgevechten. De nog onvolledige rapporten maken De uitslagen waren: AlkmaarBeverwijk 6-1. Heeren-enkelspel: Deetman si. Koop- mans 3-6, 6-3, 6-3; Kokkes si. v. d. Bliek 8-6, 1-6, 9-7; Verroen sl. De Waard 5-7, 6-2, 6-3. Dames-enkelspel; Mej. Koppen sl. mej. Klok 6-3. 6-1; mej. Brandse sl. mej. Pranger 7-5, 6-i Gemengd-dubbel: Mevr. en mr. Schuur man verl. van mevr. Dingler en Koop- mans 5-7, 6-2, 3-6. Dames-dubbel: Dames Koppen en Baas- bank sl. dames Dingler en Teer 6-2 8-3. Alkmaar—West-Friesland 7-3. Heeren-enkelspel: Deetman verl. van Stumpel 6-8, 6-4, 7-9; Kokkes sl. Gijzelaar 6-3, 6-3; Verroen sl. Teriep 6-4, 4-6, 6-1. Dames-enkelspel: Mevr. van Baasbank verl. van mej. A. de Wit 0-6, 2-6; mej. Brandse sl. mevr. Postma 7-5. 6-2. Gemengd dubbel: Mevr. en mr. Schuur man sl. mevr. en mr. Buiskool 6-3, 6-4: mevr. v. Baasbank en Haasbroek sl. mej. Eyken en Bos 6-2. 6-4. Dames-dubbel: Dames Schuurman en v. Baasbank verl. van dames De Wit en Buiskool 6-3, 3-6. 2-6. Heeren-dubbel: Deetman en mr. Schuur man sl. Stumpel en mr. Buiskool 6-4. 6-3: Kokkes en Haasbroek sl. Bos en Ter- lep 5-7, 6-3. 8-6. alkmaarZaanstreek 7-2 Heeren-enkelspel: Deetman verl. v. H. v. Leyden 4-6. 6-0: Kokkes sl. Dekker 6-3. 6-0: Haasbroek sl Kroon 9-7. 4-6, 7-5. Dames-enkelspel: mej Koppen sl. mej. N. de Wit 6-1, 6-1; mej. Brandse sl. mej. Sonneveld 6-3, 7-5. Gemengd dubbel: mevr. en mr. Schuur man sl. mevr. Eveleens en D. v. Leyden 4-6, 6-4. 6-3; mej Koppen en Verroen sl. mej. Jürjens en Veenis 6-1. 6-2. Damesdubbel: dames Schuurman en y. Baasbank sl. dames Eveleens en N. de Wit 6-2. 6-4. Heerendubbel: Kokkes en Haasbroek verl. v. Dekker en Kroon 0-6. 5-7. Beverwijk—West-Friesland 5-5. Heeren-enkelspel: Koopmans sl. Stum pel 6-0, 6-2: V. d. Bliek sl. Buiskool 6-4, 6-2: v. d. Ploeg sl. Bos 6-3. 6-0. Dames-enkelSDel: mej. Teer verl. v. mej. A. de Wit 1-6, 0-6: mej. Klok verl. v. mevr. Buiskool 1-6, 3-6. Gemengd dubbel: mej. Pranger en Langedijk sl. mevr. Postma en Gijzelaar 6-1. 6-1: tweede gemengd dubbel door B. gewonnen gegeven. Damesdubbel: dames Dingler en Pran ger verl. v. dames Pcstma en v. Eyken 1-6. 5-7. Heerendubbel: Kpopmans en v. d. Bliek verl. v. Stumpel en mr. Buiskool 2-6. 0-2 gestaskt; v. d. Ploeg en Langedijk >1. v. Gijzelaar en Bos 6-1, 1-6. 6-2. Beverwijk—Zaanstreek 4-6. Heeren-enkelspel: v. d. Ploeg verl. v. D. v. Leyden 1-6, 4-6; v. d. Bliek verl. v. H. v. Leyden 0-6 6-8; de Waard sl. Kroon 9-7, 6-0. Dames-enkelspel: mej. Pranger sl. mej. Sonneveld 6-4. 6-4; mevr. Dingler verl. V mej. v. Walbeek 3-6, 4-6. Gemengd dubbel: mej. Pranger en Langedijk verl. v. mej. Jürjens en D. v. Leyden 9-10. 5-7; mej. Klok en de Waard verl. v. mej. v. Walbeek en Kroon 8-1, 4-6. 3-6. Damesdubbel: dames Teer en Dingler verl. v. dames Eveleens en de Wit 8-8. 6-8. Heerendubbel: Koopmans en v. d. Bliek sl. D. en H. v. Leyden 2-6. 6-3. 6-3: V. d. Ploeg en Langedijk sl. Dekker en Veents 4-6. 6-1. 6-2. West-Friesland—Zaanstreek 6-4. Heeren-enkelspel: Teriep verl. v. D. Leyden 1-6. 1-8: Bos verl. v. Dekker 8-8, 1-6: Gijzelaar verl. v. Veenis 7-9. 2-8. Damesenkelspel: mej. A. de Wit sl. mej. .Türiens 6-1. 6-2: mej. Eyken sl. mej. V. Walbeek 2-6. 6-3. 6-3. Gemengd dubbel: mej. A. de Wit en Stumpel sl. mevr. Eveleens en H. v. Ley den 6-2, 6-2: mevr. en mr. Buiskool mej N de Wit en Veenis 1-6. 6-1. 6-S. Damesdubbel: dames Postma en Buls kool sl. dames Jürjens en v. Walbeek 6-4. 6-4: Heerendubbel: Stumpel en mr. Buiskool verl. v. H. v. Leyden en Dek ker 1-6. 3-6: Gijzelaar en Teriep sl. Kroon en Veenis 8-1, 3-6, 6-4. tevens in de bedoeling ook zeepver- melding van vijf neergeschoten vlieg- vangende waschmiddelen in distributie I tuigen, alle viermotorige bommen-i te brengen, Paarden. HOOGE TOTO-UITKEERING TE LEEUWARDEN. De uitslagen van de Zondag te Leeu warden gehouden courses lulden: Prijs van Berlikum: 1. Gelukster K, w. f7.80, pl. fl.60: 2. Irene D f 1.30; 3. H. Zoon van Lady Bond f 1.40. Groote prijs van Leeuwarden: 1. Baron Harvester, w. f 16.10, pl. f2.50; 2. Feronica Scott f 1.70; 3. Allright fl.80; 4. Caesar S f 3.60. Prijs van Menaldum. le heat: 1. Hea Scott in stalverband met Eppo Ooststar. beide w. f6.60: Hea Scott pl. f2.50; 7. Helena Scott f6.90; 3. Fanfare Nefabrewer f 16.50: 4. cisea. 2e heat: 1. Dictator, w. f4.30, pl. f 12.60; 2. Eppo Ooststar f3.60; 3. Cisca f2.70. 3e heat: 1. Fanfare Nëfa- brewer, w. f8.—, pl. f2.60; 2. Dictator f2.40; 3. Helena Scott; 4. Cisca. Toto definitief: 1. Fanfare Nefabrewer w. f 74.50. pl. f 18.20; 2. Helena Scott f7.—; 3 Dictator f 4.10. Prijs van Gaasterland: I. Serdab, w. fl.60: 2. Mac Mellan. Oude Waag wissel-prijs: 1 Casindra, w. fS.—pl. f 1.20; 2. H. Smlling fl.40; 1. Mesnil Cher f 1.50. Prijs van Hardegarijp (korte baan): le serie: 1. Eppo Ooststar, f2.50; 2e serie: 1. Doriethe, fl.60; 3e serie: 1. Baron Har vester, f2.30: 4e serie: 1. Hea Scott, fl.40. Finale: 1. Doriethe. w. fl.80: 2. Baron Harvester; 3. Hea Scott: 4. Eppo Oost star. Toto definitief: w. f4.70. pl. fl.60. fl.80, fl.10 en f2.60. Dravertien te Mereveld. De uitslagen van de Zondag op Mere veld gehouden draverijen luiden: Prijs van Stal Nederhorst: 1. Irene Gregor, w. f8.60, pL f2.20; 2. Edenlza Norton f 1.60: 3. G. de Mascotta f 1.80. Prijs van Stal de Badhoeve: 1. Dorian, w f 11.90. pl. fLSO; 2. Bleriot fl.70; 3. NÓrbert Guy fl.50. Prijs van Stal Henri: 1 Illustre Hanover w. f 1.30, pl. fl.10: 3. Intrepld fl.20. Prijs van Stal Wassenaar, le heat: L Narclso, w, f2.20, pl. fl.60; 2. Ciamphle Scott f2.—. 2e heat: 1. Narclso; 2. Flying Guy. Toto def.: Narclso, w. fl.90, pl. fl.40; 2. Flying Guy fl.80 Prijs van Stal Voorburg: t. Harrold Hanover K. w. fl.80, pl. fl.40; l. Akron B f2.—; 3. Absyrtus f2.80. Prtjs van Stal Friesland: 1. Highway-

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1