DAGBLAD VOOR Walcheren verloren Vergeldingswapen No. 2 (V2) in werking Geallieerde conferentie over de Iraanse olie verwacht - Vijandelijke concentraties in Zuid-Beveland doeltreffend onder vuur Bolsjewistische doos braak pogingen in Koerland mislukt De strijd in Nederland Zware verliezen der Geallieerden HOOFDREDACTEUR H. M. C. 8CHRÖDER. Tijdelijke redactiebureaux N. V. „DE ARBEIDERSPERS", HERELVELD 15, AMSTERDAM-C. TELEFOON 38811, TOESTEL 58. DONDERDAG 9 NOVEMBER 1944 146ste JAARGANG Verschijnt voorlopig Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Uitgave Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureaux te Alkmaar, Den Helder, Schagen, Hoorn, Beverwijk, Koog a.d. Zaan. Postabonné's die in deze omstandigheden moei lijk te bereiken zijn,, kunnen wij bun blad thans nieit toezenden. Zij kunnen dit aan vragen bij de verschillende bureaux. Walcheren is niet meer. Engel se bommen hebben de West- kapelse zeedijk vernield, teneinde de Duitse afsluiting van de toe gangsweg tot de Antwerpse haven in het nauw te brengen. Ruim twintig duizend hectaren uitmondende cul tuurgrond, bewoond door 50.000 men sen, -zijn daardoor prijsgegeven aau de Noordzee en dus aan de woelende en ilitschurende werking van eb ery vloed. Dat dit vruchtbaré en histori sche eiland even groot als de Wie- ringermeerpolder ooit weer zal kunnen worden bedijkt en herwon nen, is derhalve practisch onmoge lijk, aldus lezen wij in het Alg. Han delsblad. Welke uitwerking eb en vloed zul len hebben op duinen, dijken, lande rijen en gebouwen, moge enigermate duidelijk worden uit het feit, dat het verschil tussen hoog en laag water te Westkapelle gemiddeld 3.30 m. be draagt, te Vlissingen 3.75 m. en te Veere 2.96 m. Deze cijfers geven dus aan het verschil tussen de gemiddelde hoogwateis en laagwaters en wel ge durende een peripde van tien jaren. Zij geven dus niet aan het verschil tussen hoog- en laagwater per dag, want dit het zg. verval lpopt uiteen naarmate van de maanstand. Bij Vlissingen b.v. bedraagt het groot ste verval 4.40 m. en het kleinste 3.00 m. Deze regelmatig in- en uitstromende watermassa's schuren en woelen wel dra aan alles. Wat te zamen Wal cheren vormde. Zoo zal dan dit wel varende eiland, het werk van talloze generaties, langzaam ten onder gaan. Wij vestigen neg eens de aandacht op Walcheren's treurige lot, omdat het ons was ongevallen, dat in 't alge meen uit politiek" wanbegrip zeer weinig wordt gesproken over deze catastrophe. Veel meer hoort men over de inundaties, welke de Duitse bezetter in verscheidene delen van ons lage land heeft gesteld, waarbij echter slechts snrake is van laag, zoet en stilstaand water. Het spreekt van zelf, dat daardoor een zekere schade wordt veroorzaakt. Niet alleen, dat de onder water gezette landerijen tijde lijk uit de productie zijn uitgescha keld, doch bovendien moet men er op rekenen, dat, waar het weiland be treft, de grasmat later vernieuwd zal moeten worden. Schade aan de behui zingen is in 't algemeen gering, om dat de inundaties zich om begrijpe lijke redenen beperkten tot. een klein laagje water, dat de bodem dras, dwz. onbegaanbaar en onbevaarbaar maakt. Een vergelijking met het rampzalige Walcheren gaat dus niet op. Veel erger is het lot, dat onze havens heeft getroffen, doch men denke in dit verband terug aan wat de Engelse verpielings-patrouillles de enige geallieerde hulp In de Mei dagen van 1940) deden of poogden te doen: zij staken onze Amsterdamse petroleumhaven in brand en het was slechts aan hun gebrek aan tijd te danken, dat het vernielen der IJmui- dense sluizen met alle waterstaat kundige gevolgen daarvan voor de hoofdstad in de poging is blijven staken. Ook denke men aan de talrijke ge allieerde bombardementen op Neder landse steden In de afgelopen jaren, waarvan het aantal slachtoffers, 'zo wel als de schade, ver uitgaan boven die van Rotterdam In de Meidagen van '40. Met bloedend hart denke men ook aan de kolossale verwoestingen, die thans in het zuiden van ons land als gevolg van de gevechtshandelingen worden aangericht en God alleen weet, welke rampspoeden ons nog verder staan te wachten, nog afgezien van honger en koude. Doch genoeg hierover: belangrijker is de vraag: welke houding moeten wij, benarde Nederlanders, tegenover dit gebeuren aannemen? Voorop in onze gedachten moet staan, dat wij Nederlanders niet „toevallig", doch wereldhistorisch aan de orde gesteld, in deze revolu- tionnaire oorlog zijn meegezogen en dies zware slagen krijgen te incas seren, ongeacht van welke zijde zij komen. En om al deze rampspoeden en hun langdurige gevolgen weer te boven te komen, zullen wij een be grijpende en werkende eenheid moeten gaan worden. Slechts vereend en hopende en vertrouwende cp onze volkskracht, die wij vmet Gods hulp zullen aanwenden iifc een beter ge bouwde samenleving, zullen wij ons kunnen handhaven en een nieuwe toekomst funderen voor onze kinderen en kindskinderen. Eendracht en een heid. zekef, doch niet in het nega tieve, maar in het positieve, de een heid nl. ener organische samenleving van in gemene nood beproefde volks genoten, een samenleving, die noch kapitalistisch, noch communistisch, maar volks zal zijn. Dat is de diepere zin van gans het vreselijke wereldge beuren, dat werelddelen, volken en gezinnen dooreenschudt als dorre blaren. Eden over de betrekkingen met Finland In antwoord op een vraag heeft Eden In het Lagerhuis verklaard, naar Reuter meldt, dat Engeland de diplomatieke betrekkingen, met Fin land niet heeff hervat, doch dat F. M. Shephard tot vertegenwoordiger in Finland is benoemd. Op een an dere vraag antwoordde Eden, dat de kwestie der houtleveranties uit Fin land. reeds ln overweging ls genomen. Uit het hoofdkwartier van den Führer, maakt het opperbevel dei- weermacht op 8 Nov. bekend:' Nadat sinds de 15ile Juni het ge bied van Groot Londen met slechts korte onderbreking en met afwisse lende kracht onder het vuur van de V. 1 heeft gelegen, wordt deze be schieting sinds enige weken door het gebruik van een nog veel doeltreffen der projectiel, de V. 2, versterkt. Op de noordelijke punt van Wal cheren hebben de eigen steunpunten zieh ook gisteren gehandhaafd tegen den van het westen en het oosten aan vallenden vijand. Het bruggehoofd Moerdijk werd in felle gevechten tegen sterke tank- aanvallen gehandhaafd. Onze artillerie bestookte doeltref fend vijandelijke concentraties en voortdurende bewegingen in het ge bied van Nijmegen en ten oosten van Helmond. i Tanks en grenadiers vernietigden ten zuidoosten van Stolberg de daar afgesneden Amerikaanse gevechts groep en heroverden na zware ge vechten de plaats Kommerscheidt, ondanks verbitterde tegenstand. Daarbij werden 15 Amerikaanse tanks stukgeschoten, twee buitge maakt en meer dan 300 gevangenen binnengebracht. Na sterke voorbereiding door artil lerie ging de vijand in de vroege ochtenduren tussen Pont a Mousson en Chateau Salins tot de daar ver wachte grote aanval over. Er zijn zware "gevechten ontbrand. Eigen stoottroepen drongen ten zuiden en Zuidoosten van Chateau Salins en in de noordoostelijke hoek van het woud van Parroy diep in de vijandelijke stellingen door, bliezen 25 kazemat ten op en keerden met gevangenen en grote buit naar de eigen linies terug. In de Etruskische Apennijnen wer den vijandelijke aanvallen in de frontbocht ten noorden van Rocca San Oasciano in de diepte van hiet hoofdgevechtsterrein door de daar strijdende divisie infanterie opgevan gen. Van het Balkanfront wordt op nieuw melding gemaakt van leven dige gevechtsactiviteit zonder j be langrijke verandering in de toestand. In het dal van de zuidelijkije Mora- va zijn sterke aanvallen der Bulga ren mislukt. Op tde Egeïsche Zee heeft een eigen torpedoboot een duik boot van den vijand tot zinken ge bracht. Voor Boedapest en ten noorden van de spoorlijn Cegled—Szolnok hebben onze tanks en grenadiers sterke aanvallen der bolsjewieken af geslagen. Door' tegenaanvallen wér den de bolsjewieken uit verscheidene p'aatsenverdreven. Aan de Midaen- Thelss zijn Duitse en Hongaarse for maties in felle gevechten gewikkeld met vrij sterke vijandelijke aanvals- groqpen. Slagvliegers ondernamen overdag en des nachts doeltreffende aanvallen op de Sowjet-Russische 'ravitaillering. In het Oostpruisische grensgebied ontstonden slechts plaatselijke ge vechten. De kracht van de bolsjewis tische aanvallen op ons noordelijke front is gisteren ook in het gebied van Autz verminderd. Waar de vijand verder aanvalt, werd hij ten dele in tegenaanvallen verdreven. Daarmede is de door de bolsjewieken beoogde doorbraak in Koerland mis- lukt. In een verbitterde afweerslag van 12 dagen hebben onze divisies stand gehouden tegen de stormloop van overmachtige bolsjewistische strijdkrachten en daarmede een groot deel van de bolsjewistische aanvalsformaties, vooral van de op gestelde pantsertroepen, uiteengesla- gsn. Van 26 October tot 7 November werden 602 vijandelijke'tanks vernie tigd, 239 bolswistische vliegtuigen bo ven het strijdgebied neergeschoten, waarvan 110 door luchtdoelartillerie van de luchtmacht. In Finland ontstonden ten noord westen vanIvaJo en ten westen van de Varangerfjlbrd plaatselijke ge vechten met Finnen en bolsjewieken. Bij aanvallen van Amerikaanse terreurvliegers op het zuidelijke rijksgebied werden door luchtdoelar tillerie van-de luchtmacht 7 viermo torige bommenwerpers neergescho ten. In de woonwijken van Marburg aan de Drau en van Wenen ont stond geringe schade aan gebouwen. "Tet opperbevel van de Weermacht maakt verder bekend: De georganiseerde opstandige be weging ln Slowakije is ineengestort en uiteengeslagen. In moeilijke, meer dan 2 maanden geduurd hebbende Het „Dagblad voor Noord-Holland" Onze lezers ontvangen ..hier mede weer een exemplaar van ons dagblad. Nadat de uitgave idoor ve_schiller.de omstandighe den gestaakt is moeten worden is thans de medewerking tot her uitgave Verkregen. Waar de eigen drftkkerij niet in staat is tot het drukken van het blad. heeft de N.V. „De Ar beiderspers", Hekelve'd 15 te Am sterdam, de zorg voor de uitgave op zich genomen. Uit den aard der zaak zal het niet moge'ijk ziin om de krant \op dezph'ae dag der uitgave be zorgd te krijgen, maar er wordt getracht vervoersmogelijkheden te scheppen om de lezers zoveel mogelijk te gerieven. Waar het niet waarschijnlijk is, dat alle lezers naar behoren bediend kun nen worden, zien wij er van af om abonnementsgeld, dat nor maal bij vooruitbetaling is, te innen en stellen, wij daarom het blad tegen de prijs van 5 ct. per exemplaar beschikbaar. Wie van geen directe bezorging aan huis kan genieten, zal zich dan ten kantore kunnen vervoegen om een exemplaar tegen deze prijs te bekomen. bos- en berggevechten hebben troe pen van de Waffen-SS en het leger ónder bevel van( de SS-Obergrupper>- ftihrer en generaals dpr Waffen-SS Berger en Hoefle Westelijk en Middenslowakije gezuiverd van een onder bolsjewistische en Tsjechoslo- waakse leiding, staanden arglistigen vijand en zijn aanhangers. Generaal Viest, lid van de uitgeweken rege ring te Londen en bevelhebber van het z.g. Tsjechoslowaakse nationale leger en de chef van zijn staf werden gevangen genomen. De poging om ons oostelijk front in de rug aan te vallen heeft den opstandelingen meer dan 400 doden en bovendien >meer dan 15.000 gevangenen gekost. Volgens de voorlopige gegevens wer den twee pantsertreinen, 267 vlieg tuigen, 104 tanks, 309 stukken ge schut en alle voorraden der opstan delingen buit gemaakt. De volledige zuivering des lands van de overblij vende bendegroepen wordt voortge zet. Zon en Maan 10 Nov.: zon op 7.52 uur, onder 16.55 uur. Maan op 1.27 uur, onder 15.34 uur. 11 Nov.: zon op 7.54 uur; onder 16.53 uur. Maan op 2.32 uur, onder 15.51 uur. 12 Nov.: zon op 7.56 uur, onder 16.52 uur. Maan op 3.39 uur, onder 16.08 uur. BERN, 8 Nov. De Lonöense cor respondent van c'e „Nfue Zilricher Zeiuuig" meldt, dat men in Engelse oliekringen het Russisch-Perzische olieconfllct als een zuiver politieke aangelegenheid beschouwt.'/op .er on middellijke economische eb' guen- ties. Zelfs ingeval de reger ng van Iran aan de eisen van de So et-Unie zou toegeven zou deze laatste .oor het einde van de oorlog moeilijk n staat zijn eventue'e olieconcesr'es in Noord- Iran intenskr te rr len, aan gezien de Sow,,-U: m band piet de verwoesting van een gedeelte van haar trac toren en industriële In stallaties in de eerste tijd na de oor log vermoedelijk niet eens aiis haar ter beschikking staande oite zal kun nen gebruiken. In vakkringen neemt men aan, dat de regering der Sowjet-Ume van de aangelegenheid der Iraanse ollecon- cessies zoveel ophef maakt om zich na de oorlog het voorkeursrecht aan de ontwikkeling der Noord-Iraanse oilegebieden te verzekeren en aan an dere internationale olie'ielr.iiTen reeds bij voorbaat de lust wil ontnemen om op dit gebied activiteit te ontplooien. Ket wordt dan^pok niet onwaarschijn lijk geacht, dat de regering dor Sow- jet-Unie deze aangelegenheid lang zaam zal laten doodbloeden om dan later met des. te meer nadruk haar eisen te stellen. Het huidige oliecon fllct toont echter wel aan. hoe moei lijk het zal zijn de Engels-Amerikaanse olieovereenkomst uit te breiden tot een wereldovereenkomst, hetgeen ech ter toch wei het doel is geweest van de ln Augustus l.L door Engeland en de Ver. Staten ondertekende overeen komst. Inmiddels blijft de pers ln de Sow- Jet-Unie, naar Reuter meldt, heftige aanvallen richten tegen de Iraanse regering. In de „Iswestija" werd een uiterst felle aanval op de regerlng- Saed gedaan, waarin deze wordt ge schilderd als een Instrument der reactie. In. genoemd blad wordt er verder op gewezen, dat de bewering der regerlng-Saed. dat BIJ op de basis der gelijkberechtigdheia handelt, niet overtuigend genoemd kan worden. En geland heeft reeds grote olieconces-„ sies in Zuid-Iran, waarom ontvangt de Sowjet-Unlc een Weigering op Jiaar voorstel ondanks de gunstige voor waarden voor Iran? Ook aan Ameri kaanse maatschappijen heeft de re gering van Iran bereidwillig conces sies verleend. Naar United Press weet te melden zullen zeer spoedig tussen Engeland, de Verenigde Staten en de Sowjet- Unle besprekingen over het probleem der olieconcessies ln Noord-Iran wor den gevoerd. Een officiële bevestiging hiervan werd echter nog niet uit een der drie genoemde staten ontvangen. (Van den oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het y westen, Alex Schmalfuss.) Nu de kern van het 15e Duitse leger onder de straffe, meeslepende leiding van den generaal der infan terie von Zangen in een golfvormige distanciëringsbeweging naar de noordkant van de Maas is terugge bracht, waar hij zich voor nieuwe tegenstahd heeft geformeerd, mag men in een blik terug op zijn presta ties het volgende vaststellen: aan het 15de leger en zijn hardnekkige strijdvaardigheid is het mede te danken, dat de gealli'eerden uiterst kostbare weken hebben verloren en thans staan voor de noodzakelijkheid om een winterveldtOQht vol verliezen te voeren. Ruim twee maanden lang hebben de divisies van dit Duitse leger den vijand het gebruik van de haven van Antwerpen, die voor hem ten behoeve van de aanvoer van zijn ravitaillering beslist noodzakelijk is, ontzegd. Het is ongetwijfeld niet overdreven, wanneer men de lang durige gevolgen van deze harde weerstand aldus taxeert, dat den ge allieerden het gebruik van de Schel- demonding ook nog geruime tijd tenminste in de door hen verwach te omvang ontzegd blijft. Men moet zich, wanneer men recht wil dóen wedervaren aan de tot dus ver geleverde prestaties van dij. Duit se leger, de door de Anglo-Amerika- nen vaak gepropageerde bedoelingen voor ogen houden, n.1. dat zij het 4 lade leger volkomen wilden vernieti gen. Dit doel is geenszins bereikt, ofschoon de vijand met de kern van 8 tot 10 divljies infanterie, drie divi sies tanks en zes zelfstandige tank brigades dit leger bestormde. Het heeft ten noorden van de Maas nieuwe stellingen betrokken en zal ook verder standhouden tegenover den opdringenden vijand. De verliezen, die het 15de leger heeft moeten incasseren, worden door die van de Canadezen en de met hen strijdende "hulpvolken verre overtroffen. Sedert de zesde Sep tember verloren de geallieerden ijl het mondingsgebied van de Schelde en de Maas 17 officieren, 1853 gevan genen, in hoofdzaak Engelsen r Ca nadezen, 883 t^nks, 247 gepantserde verkenningswagens en andere ge pantserde voertuigen, 26 landings- boten, i25 vliegtuigen, 15 vracht- zweefvliegtuigen en veel ander oor logstuig. Dr. Aljecliin speelde simultaan De wereldkampioen in schaken dr. Aljechin, speeldie in Valiadolid si multaan aan dertig" borden. Hij wist 29 partijen te winnen. De séance duurde bijna vijf uur.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1