Oxfow Have's ZWITSAL Nieuw projectiel bestookt Londen sinds énige weken Als U een kachel koopt Nog steeds verzet op Walcheren Churchill over de dood van Lord Moyne HOORN Lt. Generaal Dittmar over de militaire toestandl Tijdwinst en slijtage in het Westen bereikt Tabaks- eontfol® KH VIRGINIA U kunt wel van de vloer eten! KLOKPOEDER 10 leëen jL Doe geen „half werk"! Het dagelijksche bad is nog lang geen „baby verzorging" Daarvoor zijn drie dingen noodig: Zwitsal Balsem, Zwitsal Poeder en Zwitsal Zeep. kunt U hem vooraf keuren. Bij verpakte levensmiddelen kunt U vooraf niets keuren. Let dan op den naam w. a. SCHOLTEN. Een kwaliteitsgarantie. Voorkomend o.a. op W. A. SCHOLTEN'S Albu- mona, Butaroma, Transparants, Sago en verpakt Aardappelmeel. Flipje, de jiesscheri' trekker! Kón ik ze maar bij U weg trekken de leege Rüno- flesschen! Help ons toch: geef ze ons terug. Schóón want „aangekoekte" beschimmelde fleschjes en potten bezorgen onze spoel- machines zooveel last! Het weermachtsbericht van Woens dag maakt voor de eerste maal mel ding van het gebruik tegen het ge bied van Londen van de V. 2. Een in vergelijking met de V. 1 nog doel treffender projectiel. Sedert ver scheidene weken ilgt de Britse hoofd stad gelijktijdig cf afwisselend on der vuur van de V. 1 en V. 2. Daar door werd naar het D.N.B. ver neemt, een belangrijk sterkere uit werking der ontplofbare projectielen op Londen bereikt. De Britse rege ring heeft tol dusver tegenover haar volk gezwegen, dat behalve de z.g. „vliegende bommen", die intussen iedereen kent, een nog doeltreffen der en ook gevaarlijker wapen voor de verre afstand in de strijd ge bracht is: de V. 2. Naar aan het D.N.B. verder wordt gemeld, zijn aan de Duitse leiding nauwkeurige rapporten over het succes en de uit werking aer V. 2 na iedere beschie ting bekend. Over de technische bijzonderheden der V. 2, zo wordt tenslotte gezegd, kan natuurlijk voorlopig niets na ders worden meegedeeld. In Engelse berichten wordt vaak als karakteris tiek naar voren gebracht, dat men Inlevering grutterswaren bonnen De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend, dat detaillisten van bonnen voor grutterswaren, waarop naar keuze ook peulvruchten kunnen worden gekocht, aangewezen vpor het tijdvak van 12 t.m. 25 Nov. a.s., welke bonnen zij van het publiek vóór Woensdag 15 Nov. In ontvangst heb ben genomen, vóór of op Zaterdag 18 Nov. a.s. bij de plaatselijke distribu tiediensten, ter verkrijging van een toewijzing voor gort (zonder af ge- knipten hoek) dienen in te leveren De distributiediensten zullen deze toe wijzingen voorzien van den datum van 15 December 1944. Uitsluitend deze toewijzingen geven naar keuze reóht op het koopen van de onder de groep ..grutterswaren" ressorteerende artike len of peulvruchten. De tegen inle vering van deze toewijzingen verkre gen verzameltoewijzüigen voor gros siers, welke ook bovenvermeldten datum dragen, geven eveneens naar keuze recht op liet koopen van bovenver melde artikelen. E,r wordt met nadruk de aandacht op gevestigd, dat' de de taillisten, voor zoover zij nog over voorraden van deze producten beschik ken. In de eerste plaats de aanwezige voorraden grutterswaren dienen te verkoopen. Toewijzingen veevoeder Het bedrijfschap voor veevoeder, Plein 4 te 's-Gravenhage, maakt be kend. dat de toewijzingen van veevoe der (niet voor artikelen v. mensche- lijke consumptie) aan de hieronder vermelde groepen van dierhouders tot nader bericht zullen worden verstrekt door .de plaatselijke bureauhouders van de provinciale voedselcommissa- rlssenfok- en vermeerderingsbedrij- ven van pluimvee, sportfokkers van pluimvee, laboratoria, fokkers van Hl'oerdieren voor laboratoria, vossen- farms. particuliere en gemeentelijke dierenparken, ezelhouders en. circus sen. deze nieuwe ontplofbare projectie len voor de buitengewoon krachtige ontploffing niet kan horen of op enigerlei andere wijze waarnemen, dit in tegenstelling mei de V. 1, die men, zoals bekend, in de vlucht ziet aankomen. In vele berichten over de uitwerking van de beschieting met V 2 ontvangen, wordt gesproken vaa „on verklaarbare explosies" en een „bui tengewoon krachtige luchtdruk". De Britse regering streeft er angstval lig naar te verhinderen, dat de be volking bijzonderheden bekend wordt over de uitwerking van de beschieting met de V. 2, teneinde generlei berichten naar het buiten land te doen doordringen.- Deson danks meldde het Intern. Informa- tionsbureau uit Stockholm, dat neu trale correspondenten uit de Britse hoofdstad herhaaldelijk bericht heb ben, dat „nieuwe- ontplofbare pro jectielen van enorme uitwerking" de laatste weken op Londen zijn neer gekomen. Daarbij werd o.a. half Oc tober het nabij Londen gelegen sta tion vanEpson volkomen vernield. De Londense politie sloot daarop dit deel van de stad volkomen af en verhinderde de toeloop van nieuws gierigen. Uit enige Londense stads wijken wordt melding gemaakt van buitengewoon grote schade aan hele woonwijken en verkeersinstallaties. Ook een spoorwegbrug in het zuiden van Londen werd totaal vernield. Wegens de beschieting met de V. 2 heeft de Britse regering zich ge dwongen gezien de reeds weer toe- gelatén terugkeer van geëvacueer- eerden naar Londen opnieuw tot na der order uit te stellen. STOCKHOLM, 8 Nov Naar Reuter meldt, heeft Churchill Dinsdag in het Engelse Lagerhuis een verklaring af gelegd. over de aanslag op den Britsen minister-president in het Midden-Oos ten, Lord.Moyne. Hij zeide o.a.: /.Het parlement en het volk hebben een zeer zWaar verlies geleden door de dood van Lord Moyne. Wij hebben ^tot dusver nog geen officiële inlichting ontvan gen, welke opheldering omtrent de bewerkers van de moord zou kunnen geven of waardoor wij een aanwijzing omtrent de motieven voor de misdaad zouden kunnen krijgen. Het Huis zal de meest volledige inlichtingen ontvan gen. zodra deze beschikbaar zijn." Lord Moyne, aldus Exchange Tele- tot de rijke bierbrouwersfamilie Guin- ness. Als lid der conservatieve partij heeft hij 24 jaar zitting gehad in het Lagerhuis. In een conservatieve rege ring der twintiger jaren had hij de portefeuille van landbouw. In het kablnet-Churchill van 1940 was hij eerst onderstaatssecretaris. In 1944 werd hij benoemd tot minister-presi dent voor het Midden-Oosten, nadat zijn voorganger, Casey, gouverneur- generaal van Bengalen was geworden. Volgens een bericht van Radio Cairo was een van de beide daders van de aanslag op Lord Moyne in het bezit van een Mauserpistool, de andere van een gewone revolver. Bij het verhoor antwoordden zij in het Hebreeuws. De Bulgaarse regering heeft de betrekkingen met Japan verbroken. Te Lausanne is op 70-jarlge leef tijd overleden de Franse industrieel ea oud-minister Jean Hennesse?. Wekelijks overzicht van de Ned, Bank DEN HAAG, 8 Nov. In de week staat van de Nederl. Bank -per 6 No vember j.1. trekt onder de activa vooral de aandacht de aanzienlijke daling van de post correspondenten in het buitenland van 13.8 millioen gulden per 30 October tot thans nog slechts een bedrag van ruim een half millioen gulden. Vooral onder invloed van deze vermindering geeft het totale bedrag der vorderingen op het buitenland voor het eerst sinds weken een daling te zien van 4404 tot 4392 millioen gulden. De ultimo- invloed komt tot uiting in de stijging der beleningen van 128.6 tot 134.3 millioen gulden, terwijl voorts het rijk ter voorziening in zijn financiële behoeften niet alleen het gehele re- kening-courant-saldo, dat de vorige week nog 44 millioen gUlden bedroeg móest aanspreken, doch bovendien nog een bedrag van 10.7 millioen gul den als renteloos voorschot bij de bank moest opnemen. Door de aflos sing van vervallen schatkistp&pier stegen de rekening-courant-saldo's van derden van 319.7 tot 350.9 milli oen gulden. De diverse rekeningen onder de activa stegen van 16.9 tot 18.1 millioen gulden en bleven onder de passiva vrijwel onveranderd op onge veer 100 millioen gulden. Als gevolg van de verschillende genoemde muta ties geeft het bedrag der bankbiljet- tencirculatie een verdere stijging aan van 4879 tot 4892 millioen gulden. De totale voorraad aan gouden en zilve ren munt ën -materiaal bleef vrijwel onveranderd op ruim 931 millioen gulden. EEN ERNSÏIG ONGEVAL TE SPANBROEK In de gemeente Spanbroek bij Hoorn is deze week in de smederij van den heer Boonekamp een vat carbid, dat in de kelder stond opge slagen, tot ontploffing gekomen, ten gevolge waarvan een enorme ravage ontstond en drie personen meer of minder ernstig gewond werden. De oorzaak van het ongeval moet waar schijnlijk gezocht worden in het feit dat in het vat vocht is gekomen en dat, toen het vat in de smederij weid gebracht, het carbid in aanraking met het vuur is gekomen, waardoor het carbid tot explosie kwam. Zowel de smederij als het woonhuis werden zwaar beschadigd. De he,er Boone kamp met zijn beide knechts liepei) ernstige brandwonden op en zijn in het St. Jans Ziekenhuis te Hoorn op- graph, was" 64'jaar oüd. Hij behoorde genomen. Hun toestand is bevredi gend. GEMEENTELIJKE BEKENDMAKINGEN I De burgemeester van Hoorn maakt bekend: le. Dat in het tijdvak van 23 Oc tober t.m. 4 November 1944 in het, gemeentelijke binnenbadhuis zijn ge nomen 440 kuipbaden en 540 sproei- baden. 2e. Dat in verband met de-schaars te aan brandstoffen voor zaken met betrekking tot het Bevolkingsregister en de Burgerlijke Stand voorlopig op Zaterdag en op Maandag voor het publiek zitting zal worden gehouden ter Gemeentesecretarie des voormid dags van 10 tot 12'uur. Op de overige werkdagen is het bevolkingsbureau aan de Nieuwe Steeg gedurende de De vesting Duitsland vormt een dermate diep geëchelonneerd ver sterkt gevechtsterrein, dat daarin vroeg of laat iedere nog zo krach- tigen vijandelijke aanval doodloopt. Deze opvatting uitte lt. gen. Dittmar heden in zijn radiovoordracht over de militaire tóestand. Hij zeide daarbij o.a.:- Dé volledige uitbuiting van de Duitse volkskracht tezamen met wat de intensiviëring der Duitse oorlog voering genoemd wordt, staat op het punt een grondige ommekeer te scheppen. Nog is dit proces niet af gesloten, ook de uiterste verhouding tusen afweerkracht en de te dekken gebieden nog niet overal bereikt. De vesting Duitsland dit begrip moet niet beperkt worden tot het door de Duitse grenzen omsloten gebied kan eerst dan als volledig in staat tot verdediging gelden, wanneer de afweer daarin ook in grotere mate offensief gevoerd kan worden, daar aldus het snelst de eenzijdige druk uit de weg wordt geruimd, waaraan het Duitse rijk tot dusver in grote trekken aan alle fronten bloot stond. Er zijn reeds in belangrijke mate sporen van een gewijzigd ver loop van zaken ten gunste van Duitsland. De strijd in het westen droeg wel iswaar in hoofdzaak nog het karakter van een strijd om tijdwinst, doch daarbij ook dat van een de vijand opgedrongen voortdurende grote slij tage. In dit opzicht hebben de Duitse verzetscentra aan de mond van de Schelde,en de vooruityerchoven stel ling rond Aken hun taak evenzeer vervuld als de •'■■nronkelijk vertra gend strijdende Duitse formaties in het zuiden van het westelijke front, wier afweersuccessen de toestand ten westen van het Vogezenfront meer en meer hebben gestabiliseerd. Wan neer in het Hollandse laagland op Walcheren en Zuid-Beveland en ln de driehoek tussen Benedenmaas en de Rijndelta de gevechten op dezelfde wijze als bij Aken van Duitse zijde bewust werden doorgezet tot de laat ste beslissing, dan waren juist daar voor zeer ernstige zwaarwegende re denen beslissend, die in nauw verband staan met de Duitse totale plannen. gewone tijden toegankelijk voor het publiek. 3e. Ten opzichte van de centrale keuken: a. Dat in verband met het vroeger intreden van de duisternis de mid daguitreiking is vervroegd, n.1. orn 4 uur. b. Dat voor het tijdvak van 13 t.m. 26 November a.s. de tijden van uit reiking zullen worden omgewisseld. Op de posten, waar om 11.30 uur werd uitgereikt, zal in genoemd tijd vak worden uitgereikt van 4 tot 4.45 uur, terwijl op de posten, waar 's middags werd uitgereikt, van 11.30 tot 12.15 uur de uitreiking zal plaats vinden. c. Dat het noodzakelijk is, dat men zich stipt aan de dagen van kaart verkoop houdt. Na Zaterdag kan geen kaartverkoop meer plaats vinden. De tijden van kaartverkoop zij -v -itOa-r van 2 tot S uur en Zaterdag van 9 tot 12 uur. Voor overige inlichtingen wordt naar het aanplakbord verwezen. Hoorn, 1 November 1944, De Duitsers hebben op die manier veel bereikt, waaraan enkele weken geleden nog niet gedacht kon wor den. Men zal de offers, die ook zij daarbij gebracht hebben, in deze zin moeten zien. Zij hebben de geallieer-, den dat mag niet vergetten worden aanschouwelijk onderwijs gegeven over wat hun in de strijd nog te wachten staat. De gevechtsrust, die over het ge heel genomèn in Italië heeste, laat het daar bevochten afweersucces bij zonder blijken. Het feit, dat de Brit ten en Amerikanen hun offensief daar afbraken, vormt evenals de ver wijten tegen den opperbevelhebber aldaar, den Britsen generaal Alexan- der, een duidelijke waardering voor de prestaties der Duitse strijders in Italië. Het Balkangebied en de zuidelijke sector van het oostelijke front, waar thans tussen Donau en boven-Theiss de Sowjetaanval tot voor Boedapest is doorgedrongen, vormt wel datgene der Duitse gevechtsfronten, waarop de dingen op het ogenblik nog het verst van een stabilisatie verwijderd zijn. De Duitsers nemen de bedreiging van de hoofdstad van het met hen innerlijk nauw verbonden Hongaarse land niet minder zwaar op dan die van een of ander deel van het Duitse land. Ook hier zal doeltreffend hulp in het kader van de algemene recht zetting van de toestand in het zuid oostelijke gebied geleverd kunnen worden. De laatste gevechten op de Balkan, zowel als in het Hongaarse gebied, vormen een goede inleiding daartoe. De typische trekken van de strijd om de vesting Duitsland draagt reeds de strijd om Oost Pruisen. Hier liep de aanval van sterk over machtige sowjetstrijdkrachten ln het Duitse afweersysteem vast. De betrekkelijk snel tot stand gekomen herovering van Goldap heeft ook de aanvalskracht van de hier zeer rechtstreeks voor huis en hof, vrouw en kind strijdende Duitse I troepen bewezen. De vergeefse aan- vallen der bolsjewisten in het Koer- landse gebied vormen een kenmer'- i kende aanvuling valn het beeld der gevechten in het noordoosten, daar j zij even duidelijk een algemeen ver- flanwen der sowjetrussische aanvals kracht doen zien als een bijzondere getuigenis geven van de bekwaam heid der hier in de strijd gebrachte Duitse troepen. Al met al: de vesting Duitsland is de aangewezen basis voor een toe komstige succesvolle oorlogvoering, waar ruimte en gevechtskracht in de beste vorm tegen elkaar opwegegn. Weliswaar zal nog menige voor waarde vervuld moeten worden eer de Duitsers van een nieuwe stijging mogen spreken. Dit geldt zeer in het bijzonder in de luchtoorlog, die juist met het oog op het wegvallen van uitgestrekt voorterrein, voortdurend aan betekenis wint. Hier zal echter een belangrijk zwaartepunt der Duitse inspanningen liggen. De eer ste resultaten daarvan beginnen zich ook reeds af te tekenen. Alle zorg aan het tabaksblad be steed. Geen groeikracht verloren. Wees niet overhaast, maar stuur de oogst op naar een bekend adres ter fermentatie. Daarna zélf het rookgenot verhoogen met Ten Have'? origineele Virginia sans. Zotg er nóreeds voor deze voorradig te hebben. vP tabak saus TABAKSKERVERU SINDS 1828 Directeur: F. Butter, \Hoorn; hoofdredacteur: H. M. C. Schrö- der, Alkmaar; prov. nieuws: D. Klomp, Alkmaar; advertenties: W. Ragetlie, Koog a. d. Zaan. Drukker: N. V. De Arbeiderspers, Amsterdam. K. 113 *\Miriuij Zóó schoon is het, als U KLOK- POEDER hebt gebruikt Werkelijk ideaal voor tegels, waschtafels, bad kuipen, en ook voor emaille, vaat werk en zelfs voor vuile handen. Een goed product v»an Zeepfabriek „DE KLOK", de fabrikante van- KLOKZEEP enf SNEEUWWIT-ZEEPPOEDER dat iemand1, die er nu nog piekfijn uitziet, destijds zoo* verstandig -is geweest om zoo'n pracht van een OXFQRD-costuum te koo pen. Daar schijnt de tijd nu eenmaal geen vat op te hebben. Heeren- en Jongens kleeding

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 2