De oorlog als waardemeter DAGBLAD VOOR V1 en V2 ook op Antwerpen Vijandelijke aanvalspogingen bij Moerdijk verijdeld Slag bij Lotharingen in felheid toegenomen Voorbereiding van offensief in Akense sectoren Bommen op Zwitsers gebied Rijksminister dr. Göbbels noudt, zich in het weekblad ..Das Reich" bezig met de uitwerkingen van deze oorlog op de' innerlijke structuur' dei- volken, in het bijzonder van het Duitse volk. Hij verklaart, dat deze oorlog de nationaal-socialistische staats- en maatschappelijke ordening hecht en onwankelbaar zal grondves ten en de laatste resten van een overwonnen verleden overboord zal werpen. Hij schrijft o.a.: I)eze staats- en maatschappe lijke ordening zal vanzelfspre kend dan ook beslissend zijn voor de vormgeving van ons ge hele openbare leven. Een volk; dat met opoffering van zoveel bloed zijn bodem verdedigt, heeft er .recht op te zeggen, dat hezit verplicht en dat wanneer deze verplichting niet erkend wordt, ook het bezit zijn rede van bestaan verliest. De generatie, die in deze oorlog haar grootste beproevingsperiode doormaakt, is er toe geroepen in de leiding van de staat te groeien. Want aan haar alleen zal het te danken •'zijn dat de staat sterker en hech ter uit deze oorlog te voorschijn komt. Deze nieuwe gemeenschap van ons volk, die er het resultaat van zal zijn, moet een socialistisch karakter dragen, en ook de laatste overblijf selen van een aan klassen gebonden denkwijze afwerpen. De leiding van de staat'moet zich meer nóg dan tot dusverre uit de ongebruikte brede massa's van ons volk aanvullen en voortdurend vernieuwen. Voorrech ten, die uit oude, lang verouderde titels voortvloeien, bestaan voor deze nieuwe waardémeting niet meer. Slechts de persoonlijkheid geldt, on verschillig welke haar beroep of af komst is. Vormde de Nationaal-socia listische revolutie reeds een door braak van het Volk naar de Staat, veel meer zal dit nog bij deze oorlog het geval zijn. Het resultaat van deze oorlog moet de voltooide Volksstaat zijn, anders zouden wij hem ondanks de komende overwinning verliezen. Want wat anders dan deze Volks staat verdedigen wij thans1? De sta ten die geen echte sociale organisatie bezitten storten onder de mokerslagen van de oorlog ineen en zullen vroeg of laat een buit van het Bolsjewisme zijp. D e deugd der Duitse standvastig heid is niet slechts een gevolg van ons stabilere volkskarakter, doch Ook van de logischer en in sociaal op zicht zinvollere inrichting van ons staats- en maatschappelijk leven. De volksstaat, zoals wij die nastreven, en na de oorlog definitief willen ver wezenlijken, is geen algemene ruwe gelijkschakeling. Daarin worden rechten en plichten bedongen. Wie de ene niet wil erkennen, komen de andere niet toe. In hoeverre dit in bijzonderheden het geval zal zijn, daarover beslist slechts de oorlog. Wij gaan met reuzenschreden een nieuw tijdperk tegemoet. Dit tijd perk zal staan aan de andere kant der traditionele oude banden. Daarin zal de verdienste jegens het Volk bo ven alle andere deugden worden ge steld. Slechts wie in liet gevaar trouw en onwankelbaar de natie en haar bestaan verdedigt heeft er aan- Schouwen door de Canadezen ontruimd Met betrekking tot de strijd in Zee land, meldt het Internationale Infor matiebureau, dat de bezetting van het eiland Schouwen Dinsdag de in de vroege morgenuren van Maandag gelande Canadese strijdkrachten, na uiterst bloedige en verbitterde ge vechten tot de terugtocht heeft ge dwongen. De Canadezen hadden te vergeefs geprobeerd, onder het in de strijd werpen van vliegtuigen, die aanvallen in seheervlucht uitvoerden, nieuwe strijdkrachten aan land te zetten. Door de zonder onderbreking vurende Duitse batterijen, kon dit evenwel doeltreffend worden verhin derd. In de avondschemering werden de overblijvende vijandelijke - strijd krachten door Britse torpedoboten opgenomen. Het D.N.B. verneemt, dat de Brit ten en Canadezen in de slag aan de Scheldemond. behalve de in het Duit se weermachtsbericht reeds vermelde 838 tanks, waarschijnlijk ongeveer 15.000 tot 20.000 doden en een veel voud van dit. aantal aan gewonden verloren hebben. Bovendien vernietig den de Duitse troepen of maakten buit 247 gepantserde verkenningswa gens en gepantserde transportvoertui gen, 125 vliegtuigen, 15 vrachtzweef vliegtuigen. alsmede talrijke landings- boten en grote hoeveelheden ander oorlogsmateriaal. Ongeveer 2000 ge vangenen vielen in handen van het vijftiende Duitse leger, waarvan de vijand beweerde het reeds in Nor- mandië te hebben vernietigd. Ondersteuning familieleden Ned. Vrijwilligers Het Fürsorgekommando bij de» Höheren <ƒ- und Polizeiführer „Nordwest" deelt mede: Op ondersteuning recht hebbende familieleden van Nederlandse vrijwil ligers bij het leger, de marine, het luchtwapen, de Waffen-jfde Land storm-Nederland. de Wasserschutz- Polizei de Technische Nothilfe en het Duitse Rode Kruis, die tot dus ver hun uitkering tot en met 31 December 1944 nog niet hebben ont vangen, moeten hiervan perpmgaan- de mededeling doen aan de naastbil- ziinde. voor hun huidige woonplaats bevoegde Ortskommandantur. Verklaringen van Engelsen minister van Landbouw Uit Londen wordt gemeld, dat de Engelse minister van Landbouw, Hudson, verklaard heeft-, dat de in voer van levensmiddelen ook na de oorlog ten achter moet blijven bij de invoer van belangrijke grondstoffen. Bovendien wenst Engeland niet lan ger dan nodig is de tegenwoordige bebouwde oppervlakten voor graan en aardappelen te handhaven! De En gelse bodem is beter geschikt voor veeteelt. Zolang Engelands deviezen- opbrengst beperkt is. moet de invoer wat voedingsmiddelen betreft be perkt blijven tot werkelijk belangrij ke levensmiddelen. spraak op uit naam van zijn volk te spieken, zijn rechten te behoeden en te waken voor het nakomen der ver plichtingen jegens zichzelf. Alleen het op de proef stellen door de oorlog is daarvoor beslissend. Zaterdag 11 Nov. 1944 146e Jaargang No. 218 NOORD-HOLLAND Tijdelijke redactiebureaux: N.V. „DE ARBEIDERSPERS", HEKELVELD ,15, AMST'ERDAM-C. TELEFOON 38811, TOESTEL 58 Verschijnt voorlopig Dins dag, Donderdag cn Zaterdag Uitgave Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureaux te Alkmaar, Den Helder, Scha den, Hoorn, Beverwijk, Koog a. d. Zaan. Losse nummers 5 cent Uit- het hoofdkwartier van den Führer maakt het opperbevel van de weermacht op 9 Nov. bekend: Westfront Het dappere garnizoen van het bruggenhoofd bij Moerdijk heeft ook gisteren de voortgezette po gingen der vijandelijke tankfor maties om er door heen te sto ten en het van de Maas af te snijden verijdeld. Aai) het gehele front in Nederland heeft de vij and de gehele dag sterke forma ties slagvliegers in de strijd ge worpen. je Van de 'sectoren aan weerszijden van Aken wordt toenemend artille rievuur en levendig afvuren van ne velgranaten gemeld. Evenals reeds op de Vorige dag, mislukte ook giste ren een aanval op Würselen. Onze tanks en grenadiers zetten de zuive ring in het gebied^ van Kommer- scheidt voort. Tegenaanvallen van Amerikaanse bataljons werden on danks krachtige steun uit de lucht met veel verliezen voor. den tegen stander afgeslagen en daarbij wer den opnieuw talrijke gevangenen binnengebracht. Een aantal Duitse soldaten werd uit de gevangenschap bevrijd. De afweerslag aan de grens van lotharingen woedt tussen Pont a Mousson en het RijnMame-kanaal op een breedte van 50 km. Tegen over de vastberaden tegenstand on zer stellingstroepen konden de Ame rikaanse divisies slechts in enkele sectoren in ons hoofdgevechtswld binnendringen, in andere, zo vooral ten noordoosten van Pont a Mous son werden zij bloedig afgeslagen, ten Westen van Chateau Salinsdoor tegenaanvallen teruggeworpen. In het gebied van Marsal zijn bijzonder felle gevechten aan de gang. Verdere aanvallen aan de bovenloop van de Meurthe brachten den vijand ook gisteren slechts geringe plaatselijke winsten. Het door V. 2 versterkte vuur op Ionden werd voortgezet. Italiaanse front In het oostelijke deel der Etrus- kische Apennijnen en in de aanslui tende sector aan het Adriatische front zijn de formaties van het achtste Engelse leger na geweldige vuurvoorbereiding tot vrij grote aan vallen overgegaan. In de bergen ten noorden van Rocca San Oasciano liep de vijand vast in het vuur van onze steunpunten. Op de vlakte van Forli kon hij onder krachtige con centratie van zijn strijdkrachten ons front terugdringen en de Ronco-sec- tor passeren. Onze troepen sloegen in een tegenaanval het vijandelijke bruggenhoofd uiteen. Het uit eenheden van de marl- ne en het leger bestaande garni zoen van het eiland Milos in de Egeische Zee heeft na dagenlan ge harde gëveehten den met steun van een Britse vlootfor- matie gelanden vijand terugge worpen, en hem weer van het eiland verdreven. Oostfront Binnen het bestek onzer bewegin gen op de Balkan Werd het Stroe- mitzadal volgens de plannen ont ruimd. In de sector van Papatin aan de Donau hebben de Bolsjewieken vaste voet kunnen krijgen op de westelijke oever. De gevechten zijn nog aan de gang. Bij het bruggen hoofd aam de Donau bij Dunafoeld- var, ten zuidoosten van. Boedapest en ten noorden van Szolnok mislukten aanvallen van Sowjetrussische for maties. Duits en Hongaars lucht doelgeschut en gevechtsvliegers gre pen doeltreffend in de gevechten ten zuidoosten van de Hongaarse hoofd stad in. Door de fenme tegenaanval len van onze troepen ten noorden van de middenloop der Theiss werd de tot in het gebied van Mezoekoe- vesd doorgedrongen vijand opgevan gen. Aan het overige front tot' de Golf van Riga heerste slechts ge ringe gevechtsactiviteit. Luchtoorlog Vijandelijke terreurvliegers heb ben aanvallen ondernomen op de woonwijken van Moers, Homberg, Rheine, benevens op plaatsen in midden-Duitsla.nd. Vannacht wierpen, Britse vliegtuigen bommen op Han- nover. Jagers en afweergeschut van het luchtwapen schoten 18 vijande lijke vliegtuigen neer. Qruppenkommandeur majoor Walter Nowotny, drager van de hoogste Duitse dapperheidson- derseheiding, heeft in de lucht- strijd na zijn tegenstander te hebben neergeschoten, de helden dood gevonden. Met hem verliest het Duitse luchtwapen een van zijn meest succesvolle jachtvlie- gers, die in totaal 258 luchtover winningen heeft behaald." Churchill roept Britse volk op voor de eindspurt In zijn rede aan het banket van den Lordmayor van Londen heeft Churchill o.a. verwezen naar de Brit se operaties aan de mond van de Schelde en in Italië. Hij verklaarde, dat de geallieerde verliezen zwaar zijn Daar de slag pas in het laatste kwart van de oorlog beslist wordt, moest hij het gehele Britse volk oproepen voor de eindspurt. Hij hoopte, dat Iedere man en iedere vrouw in GrootBrittannië alsmede iiedere soldaat aan het front het uiterste zou geven. Boven Duits land worden in steeds toenemende mate grote hoeveelheden brand- en explosiestoffen uitgeworpen. Wij we ten uit onze eigen ervaring, welke gevolgen dat kan hebben", zo zeide hij. De voorwaarden voor een Drie- mogendhedenconferentie, zijn vooral door de verkiezingen 16 de Ver. Sta ten, belangrijk beter geworden. Ove rigens kan met zekerheid worden aangenomen, dat in 1945 ook In Groot-Brittannië verkiezingen zullen worden gehouden. Churchill was ge lukkig de komende maanden met Roosevelt Jp. kunnen samenwerken. Finland en de Sowjet-Unie Het Zweedse blad „Aftonbladet" maakt melding van een verscherping in de betrekkingen tussen de Finse regering en de Sowjet-Riissische con trolecommissie waarvan de chef, ko lonel-generaal Sjdanow, na bespre kingen te hebben gevoerd men de Sowjet-regering in Moscou, in de Fin se hoofdstad is teruggekeerd. Het ge rucht gaat, dat een nieuwe aanslag, ditmaal op het vliegveld van Helsinki is gepleegd, waar twee Sowjet-Russi- sche officieren vermoord zouden zijn. Dit nieuwevoorval zou volgens „Af tonbladet" de aanleiding kunnen zijn tot de Sowjet-Russische eis de -Finse binnenlandse politiek zodanig te wij zigen, dat de rust en orde alsmede een „zuivering gewaarborgd" zijn. Kolonel Sjdanow zou van mening zijn. dat dit slechts mogelijk is, in dien Finland een regering heeft, die een radicaal links karakter draagt. De verkiezingen ,in de Ver. Staten Naar Reuter meldt, zijn tharts voor Roosevelt geteld 24.249.100 stemmen, voor Dewey 21.195.300. Volgens de laatste berichten te New York ontvangen leverden de congres- verkiezingën heit volgende resultaat op: Democraten 55 zetels. Republikei nen 37 zetels. Huis van Afgevaardig den: Democraten 241 zetels, Republi- keinen*185 zetels. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER maakt het op perbevel van de Weermacht op 10 November bekend: In wekenlange dappere gevech ten in het bruggenhoofd van Breskens, op Zuid-Beveland en het eiland Walcheren, hebben onze troepen voor den vijand de vrije vaart naar Antwerpen ver sperd. De Duitse leiding kreeg daardoor tijd, maatregelen te treffen voor de uitschakeling van de haven..Sedert weken ligt thans het havengebied van Antwerpen onder zware beschieting van qnze V 1 en V 2. In de stad en in de dok- en haveninstallaties is reeds zware schade ontstaan. In het gebied van Moerdijk werd het garnizoen van ons brug genhoofd naar de noordelijke oever van het Hollands Diep te ruggetrokken. Onder de indruk van hun zware verliezen hebben de Amerikanen hun aanvallen ten zuidoosten van Stolberg niet voortgezet. De slag aan de grens van Lotharingen is verder in felheid toegenomen. Ten noordoosten, van Pont 6 Mousson werden de aanval lende vijandelijke formaties met (uit zondering van een plaatselijke pene tratie afgeslagen. Ten oosten van de stad zijn onze grenadiers in bijzonder zware afweergevechten gewikkeld. Tussen Delme en Chateau Salins kon den de Amerikanen met gebruikma king van 200 tanks in een reeks plaat sen binnendringen, doch leden daar bij zware verliezen. Na felle vuurvoor bereiding ging de vijand -ook ten noorden van Metz tot de aanval over en slaagde er In. in het gebied van Diadenhofen de Moezel over te ste ken. Grenadiers hebben de tijdelijk ingesloten sterkte Königsmachem ont zet, de Amerikanen gedeeltelijk in zware gevechten in de plaats terug gedrongen en bij tegenaanvallen ge vangenen gemaakt. De beschieting Van Londen door de V. 1 en V. 2 wordt voortgezet. De gevechtsbedrijvigheid in Italië Is vodral in de kustsector der Adriatische zee opgeleefd. Na uiterst zwaar vijandelijk artillerievuur is het tot felle straatgevechten in Forli ger komen. Bij Kumanovo in Servië zijn we derom sterke Bulgaarse aanvallen mislukt. Onze grenadiers hebben ten oosten en noordoosten van Mitrowica belangrijke heuvels ingenomen. Ten Zuiden en Zuidoosten van Boeda pest zijn talrijke vijandelijke aan vallen gestrand voor de Duitse en Hongaarse stellingen. Onze tegenaan vallen hebben ten zuidoosten van Me- zoekoevesd de vijandelijke troepen teruggeworpen en hun aanzienlijke verliezen toegebracht. Ten oosten van de stad is de druk van den vijand versterkt. Bolsjewistische bataljons die trachtten op te dringen aan de Slowaakse grens, bleven in ons af- weervuur liggen. Nieuwe Sowjetrus sische concentraties werden door doeltreffend artillerievuur uiteenge slagen. Aan de rest van het oostelijke front verliep de dag bij voortdurende re gen zonder gevechten van enige om vang. 1 Anglo-Amerikaanse formaties vlieg tuigen hebben hun terreuraanvallen op West-Duitsland en Noord-Westfa- len voortgezet. Vooral in Saarbrü- cken ontstond schade aan gebouwen. Ondanks zeer moeilijke afweeromr standigheden werden 19 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Ter aanvulling op het weermachts bericht wordt gemeld: de op de Egeische. Zee in de strijd gebrachte formaties der marine hebben sedert 1941 ondanks voortdurend toenemen de vijandelijke tegenmaatregelen de verdediging ter zee van de sterk geëohelonneerde Griekse kust en de ravitaillering, van de talrijke wijd vertakte eilandensteunpunten veilig gesteld. Dezelfde eenheden hebben ook de distancieringsbeweging uit de Egeische Zee ondanks zeer krachtige vijandelijke aanvallen op zee en uit de lucht beveiligd en in opofferend optreden het terugvoeren van de troepen en het materiaal ten uitvoer gelegd. Anglo-Amerikaanse vliegtuigen hebben hedenochtend tussen 11.35 uru en 11.45 uur bommen geworpen naar de electrische centrale Rhein- feldenGlattfelden. Naar van be voegde Zwitserse zijde daaromtrent wordt medegedeeld, zijn ongeveer 20 zware bommen uitgeworpen. Het viaduct der spoorlijn' Eglisau—Ko- blenz werd getroffen. De overige bommen kwamen op 100 tot 300 me ter ten zuiden der electrische cen trale terecht. Drie personen werden gedood, vier gewond, onder wie twee leden van het Zwitserse leger. De centrale werd niet getroffen, doch liep door de luchtdruk ernstige schade op en de hoogspanningslei dingen braken. Door het bombarde ment in het gebied van Eglisau werd de spoorweg over de Glatt zodanig beschadigd, dat het spoorwegverkeer tot nader order gestaakt werd. Meer dan zes bommen weiden geworpen op de houten Rijnbrug, die Diessen- hofen verbindt met het Badense dorp Ta Hingen. Ziekenrantsoenen uitsluitend nog voor ernstige zieken De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visserij deelt mede dat de distribmiediensten in de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht voortaan uitslui tend aan zieken van de zgn. A-groep ziekenrantsoenen zullen uitreiken, zi^ks in overeenstemming met de door de hoofdinspectie van de volk* gezondheid vastgestelde normen.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1