Felle strijd ten oosten van Aken duurt voort Strijd om Aken nadert hoogtepunt DAGBLAD VOOR Terreuraanvallen op Midden-Duitsland Mikolajczyk afgetreden Kwapinski zijn opvolger Voorlopig geen crematies te Westerveld Het program van Kwapinski Amerikaanse moeilijk heden in het westen Beschikking Ik zie» ik zie wat jij niet ziet! 148e Jaargang No. Dinsdag 28 Nov. 1944 I Hoofdkwartier van den Ftihrer, 26 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: ..Tegen ons afweerfront ten oosten van Aken deden het Negende en Eerste Amerikaanse leger ook giste ren met vrij sterke strijdkrachten aanvallen. Tegenstoten en tegenaan vallen wierpen den in sommige sec toren op onbelangrijke wijze gepene- treerden vijand terug, voor zover hij niet reeds in het |afweervuur bleef liggen. De Amerikanen verloren daar bij een vrij groot aantal tanks en gevangehcn. In het gebied van Metz blijven zich steunpunten vart de buitenste verde- digingsring handhaven. In Lotharin gen handhaafde de vijand zijn druk op ons gehele front met een reeks attaques en tankaanvallen. Ten noordwesten en oosten van het Bisch- woud zijn hem daarbij enige vrij kleine penetraties gelukt. Onze tank strijdkrachten ten noorden van Saar- burg zijn in verbitterde gevechten Gewikkeld met sterke vijandelijke ormaties. In de omgeving van Straatsburg, waarin zich de garnizoenen van enige fortificaties hardnekkig verdedigen, heeft de vijand zijn pcnetraticgebied slechts onbelangrijk naar het noor den en zuiden kunnen verbreden. Op de kam der Vogezen wordt vooral bij Markirch verbitterd gestreden. Ten noordoosten van Belfort hebben onze troepen, na een onbelangrijke distancièrlngsbeweging, de opdrin gende vijandelijke strijdkrachten weer tot staan gebracht. In de Bo- ven-Elzas en aan de Zwitserse grens zijn nieuwe gevechten met-vers aan gevoerde vijandelijke formaties ont brand. Eskaders Duitse jagers dreven bij succesvolle jacht langs de wegen vijandelijke ravitailleringscolonnes uiteen. Het gdrnizoen van La Rochelle is 20 k.m. ten oosten van de stad door sterk gefortifieerde vijandelijke stel lingen heengebroken, heeft verschei dene honderden gevangenen gemaakt en den tegenstander, die in destrijcj en op de vlucht zware verliezen leed, uit een reeks plaatsen geworpen. Na vervulling van hun opdracht keerden onze troepen met omvangrijke buit aan wapens en ravitailleringsgoede- ren terug. In felle luchtgevechten werden boven het westelijke front 14 Anglo- Amerikaanse vliegtuigen neergescho ten. De Duitse lange-afstandswapens bestookten ook verder het gebied van Groot-Londen, Luik en Antwerpen met hun zware projectielen. In de sector der Adriatische kust is de afweerslag uitgebreid tot in het gebied van Faenza. Onze dapper strijdende divisies hebben de op nieuw met sterke strijdkrachten uit gevoerde vijandelijke doorbraakpo gingen verijdeld voor nieuwe stellin gen ten zuiden van de Lamone- sector. Sedert het afvallen van Bulgarije worden de marsbewegingen onzer legers uit Griekenland en de Ooste lijke en Zuidelijke Balkan voortgezet. Onder voortdurend harder wordende gevechten en bij uiterst slechte weers- en wegentoestanden hebben onze =r>p.n in steeds herhaalde tegen aanvallen alle pogingen van sterké Bulgaarse en bolsjewistische strijd krachten om in de flanken van deze bewegingen te stoten, uiteengeslagen. Sterke achterhoedes hebben over machtige opdringende vijandelijke strijdkrachten afgeschud. Onder ver nietiging van talrijke benden in de achterwaartse gebieden, die de mars wegen trachten te versperren, werd ons front op de Midden- en Noorde lijke Balkan voortdurend versterkt. In het gebied ten wasten van Apa- tin en Batina bleven de opnieuw aanvallende bolsjewieken voor onze stellingen liggen. In Midden-Honga- rije ondernamen de bolsjewieken tus sen Boedapest en Ungvar talrijke aanvallen. Deze mislukten in het vuur van onze grenadiers, dat doel treffend versterkt werd door artille rie en batterijen granaatwerpers. In Koerland versplinterde de grote vijandelijke aanval op de hardnek kige tegenstand van onze troepen in plaatselijk beperkte gevechten. Zij leverden onze divisie een nieuw af- weersucces op. Anglo-Amerikaanse gevechtstoe stellen en vliegtuigen in scheervlucht hebben in de westelijke gebieden overdag steden in het gebied dicht bij het front en de burgerbevolking aangevallen met bommen en vuur uit de boordwapens. Bij een aanval van Amerikaanse terreurformatiesop Midden Duitsland werd vooral het stedelijk gebied van Merseburg be trokken, Storingsvliegtuigen wierpen in de afgelopen nacht hier en daar bommen, vooral op Zuid- en Midden- Duitsland. Afweergeschut schoot acht vliegtuigen neer. STOCKHOLM, 25 Nov. Naar de Britse berichtendienst meldt is de minister-president der uitgeweken Poolse regering te Lond,er\. Mikola- jezyk. afgetreden. Zijn opvolger is Kwapinski. Reuter meldt, dat de Londense bla den aan dit aftreden ..een zekere be tekenis" toekennen. De Daily Mail schrijft, dat de kans op overeenstem- min? tussen de Polen te Londen en de Sowjetregering thans zeer vermin derd wordt. Oorzaak van de crisis schijnt volgens dit blad te zijn. dat de Amerikaanse regering heeft gewei gerd. de uitgeweken Poolse regering gemeenschappelijk met Engeland een garantie voor de grenzen van een nieuw Polen te geven. De Daily Herald schrijft, dat de naaste toekomst-rijkelijk duister is. Het is nog niet zeker, of de boeren partij een vertegenwoordiger in het nieuwe kabinet wil hebben of dat de huidige coalitie uiteen zal vallen. Het is nog niet te voorspellen, welke poli tiek Kwapinski jegens de Sowjetunic zal voeren, hoewel hij waarschijnlijk wel zal weigeren, de door zijn voor ganger begonnen onderhandelingen voort te zetten. Naar wij vernemen zullen, In ver band met de stopzetting van de gas levering, voorlopig te Westerveld geen crematies meer kunnen ge schieden. NOORD-HOLLAND lijdelijke redactieburcaux: N.V. „DE ARBEIDERSPERS", HF.KELVELD 15, AMSTERDAM-C. TELEFOON 38811, TOESTEL 58 Verschijnt voorlopig Dins dag. Donderdag en Zaterdag Uitgave Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 8. Bureaux te Alkmaar.' Den Helder. Scha gen, Hoorn, Beverwijk, Koog a. d. Zaan. Losse nummers 5 cent UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Nov. (D.N.B.) Het» opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De afweerslag bij Aken nadert zijn hoogtepunt, Ter aanvulling van hun zware verliezen voerden de Amerika nen gisteren in het gebied tussen Geilenkirchen en Eschweiler nieuwe strijdkrachten uit het achterland aan en probeerden hun uitgangsstellin gen te verbeteren, teneinde de aan vallen voort, te zetten. Onze divisies vernietigden pantserconcentraties door geconcentreerd artillerievuur en wierpen den vijand in tegenaanvallen terug. In het hooggelegen woiid bij Huertgen raakte het gros van de Amerikaanse aanvallen in zware bos- gevechten verstrikt. Eigen gevechts groepen zetten in het gebied van Metz hun tegenstand in de oude for ten voort. Ten noorden en noordoos ten van Bischwald in oostelijk Lotha ringen zijn talrijke vijandelijke aan vallen mislukt. Tegenaanvallen van onze tanks drongen ten noorden van Saarburg de vijandelijke bewegingen van het noorden uit in de flank. In de stad Straatsburg en haar omge ving verdedigen zich gevechtsgroepen in vrij oude verdedigingswerken en vestingen. Om de bergkam van de Middeh-Vogezen heben zich levendige gevechten ontwikkeld. Onze troepen in dn Boven-Elzas hebben het groot ste deel van het bosgebied flink van den vijand vriigevochten en rukken over een breed front naar het wes ten en zuidwesten op. Ten noorden van Belfort houdt de sterke druk van den vijand op de grens van de Elsas. aan. Ontlastingsaanvallen op onze versperringsgrendel ten noordoosten van Deile en pogingen van den afge sneden vijand om uit te breken mis lukten. Aan de Bougondische poort werden volgens de. voorlopige berich ten sinds 16 November 98' vijandelijke tanks vernietigd. Behalve Londen en Antwerpen werd overdag en des nachts vooral weer het. gebied van Groot-Luik in versterkte mate met onze langeaf- standsvuurwapenen beschoten. In de Etruskische Apennijnen heb ben Amerikaanse formaties onze berg- stellingen ten zuidwesten vanVer- aato tevergeefs aangevallen. Tussen Faenza en Forli hebben onze troepen ook gisteren de met eeri geweldig ge bruik van materiaal ondernomen doorbraakpogingen van de Britse di visies, na zware gevechten die de ge hele dag aanhielden, uiteengeslagen. In Zuidelijk Hongarije zijn de bolsjewieken met sterke strijdkrach ten opnieuw uit de bruggenhoofden bij Epatin en Batina toti de door- braak overgegaan. In geconcentreerd afweervuur werden zij reeds na een korte opmars weer tot staan ge bracht. In midden Hongarije werd vlak ten zuiden van Budapest ver bitterd gevochten. In de brandpunten van de afweerslag bleven in het ge bied van Hatvan en aah weerszijden van Miskolc nieuwe sterke vijande lijke aanvallen vruchteloos, afgezien van onbetekenende terreinwinst. Ten Noordwesten van Ungvar en aan de Doeklapasweg stortten plaatselijke aanvallen der bolsjewieken voor onze stellingen ineen. In de tweede, grote afweerslag in Koerland behaalden onze dappere formaties tegen de stormloop van acht SowjetlegerSjÊen volledig afweer- succes. De doorbraak der bolsjewie ken, die na een artillerievoorberei ding van bijna 200.000 schoten met talrijke tanks werd ondernomen, werd, ten dele in tegenaanvallen, af geslagen, en onbelangrijke penetra ties werden opgeheven. De strijd op het schiereiland Sworbe is afgelopen. De dappere bezeting die naar het zui delijke deel van het schiereiland was opgedrongen, werd gisteren in de loop van de dag bij voortdurende afweer van veelvuldig overmachtige aanval len der Sowjets door formaties van de Duitse marine en landingspioniers naar het vasteland overgebracht. Vijandelijke stoorvlieguiigen wier pen in de afgelopen nacht verspreid bommen in verschilende delen van het rijksgebied. STOCKHOLM, 25 Nov. De toe komstige ..minister-president" van de uitgeweken Polen te Londent Jan kwapinski, is begonnen met zijn be raadslagingen voor de vorming van een kabinet. Hij heeft de partijen medegedeeld, dat zijn programma als volgt luidt: 1. Voortzetting der politiek van Si'korski en van de reggring-Miko- lajczyk, zoals die in hun officiële\ver klaringen i's vastgelegd. 2. .Voortzetting van het streven, te geraken tot een accoord met de Sow jetregering op de basis ,van het me morandum der Poolse regering aan ae Sowjetregering van 31 Augustus. 3. Volledige samenwerking met dé overige Geallieerde naties. 4. Versterking van de Poolse mili taire inspanningen aan alle fronten van de oorlog. Inzending advertenties Nu ons blad weer een zo ruim mogelijke verspreiding heeft gekregen, hebben de ad vertenties weer hetzelfde nut als vroeger. Hoewel ons blad thans te Amsterdam gedrukt wordt, kunnen de advertenties afge geven worden aan onze bij kantoren. Alkmaar: Voordam 9; Schagen: ten huize van den heer Jan Mens, Molen straat; Helder: Koningstraat; Beverwijk: Breestraat; Koog aan de Zaan: Sta tionsstraat; Zaandam: Ged. Gracht; Hoorn: Kleine Noord 9; Enkhuizen: Parklaan bij den heer Gross; Zuidscharwoude: bij den heer M. Kuiper. BERLIJN. 25 Nov. (D.N.B.) Alex Schmalfuss, de oorlogscorres pondent van het D.N.B in het wes ten meldt: Als gevolg van de nieuwe zware verliezen, die de Amerikanen in de slag om Aken geleden hebben, Is hun aanvalskracht de laatste 24 .uur verminderd. Deze verzwakking zal vermoedelijk yan korte duur zijn en slechts zolang aanhouden, tot dat het eerste en negende amerikaan- se leger hun geteisterde divisies weer hebben aangevuld. Amerikaanse ge vangenen uiten zich bijzonder depri merend. Wegens het slechte weer kan hun luchtmacht geen doeltref fende steun verlenen, terwijl het modderige en met mijnen bezaaide terrein 'den aanvaller de allergroot ste moeilijkheden berokkent, temeer daar de Duitse artillerie het front gebied onverpoosd bestookt. De grootste moeilijkheden staan de Ame rikanen evenwel nog te wachten, daar het dal van de Roer over grote afstanden overstroomd is. In noorde lijk Lotharingen maakt de Duitse aanval goede vorderingen. Een reeks plaatsen werd heroverd. Majoor Martin Sommerfeld, de woordvoerder van het Opperbevel van de Weermacht, heeft de nu reeds tien dagen durende grote strijd in het ge bied van Aken bestempeld als de zwaarste slag van deze oorlog'. De Amerikaanse en Britse formaties hebben nergens rtoemenswaardige ter reinwinsten kunnen maken. De slag in de Elzas is nog in zijn begin. Alleen Straatsburg en Muhlhausen bevinden zich in handen van den vijand. Daar tussen opereren Duitse gevechtsgroe pen, die de vijandelijke formaties reeds ernstig in het nauw hebben ge dreven. Beschikking van den Höh. fl- und Polizeiführer betreffende het verbod tot het afbeelden van personen en zaken in de open. lucht. Op grond van dé artikelen 7 en 8 van het de creet no. 15/1944 bepaal ik: Artikel 1. Het fotograferen, filmen, tekenen, alsmede het op enerlei an dere wijze afbeelden van personen en zaken, welke zich buiten besloten ruimten bevinden, is verboden. Artikel 2. (1) Hij die in strijd han delt met de bepalingen van artikel 1 dan wel deze tracht te ontduiken, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaar en imet geld boete tot een onbeperkt bedrag, dan wel met een dezer straffen, voor zo ver niet op grond van andere bepa lingen een Zwaardere straf is be dreigd. De bij het begaan van het strafbare feit gebruikte dan wel daartoe bestemde voorwerpen wor den verbeurd verklaard. (2) Uitlokkers, medeplichtigen en handlangere krijgen dezelfde straf als de daders. (3) Het nemen van 'maatregelen op het gebied van de Sicherheits Po lizei blijven voorbehouden. Artikel 3. De bijzondere bepalin gen voor leden van de Duitse weer macht, de Waffen-jj en de Duitse Politie alsmede de verdergaande be palingen van de beschikking van den Commissaris-Generaal voor de Open bare Veiligheid betreffende het foto graferen en het op andere wijze re produceren van installaties, welke voor het verkeer van belang zijn, blijven onaangetast. Artikel:4. De Höhere ff- und Poli zeiführer en Generalkommissar voor de Openbare Veiligheid kan in bij zondere gevallen vergunningen ver lenen tot uitzondering. Artikel 5. Deze beschikking treedt 'overeenkomstig artikel 8 van het de creet no. 15/1944 in werking op het tijdstip harer bekendmaking. Oproep De 30ste November a.s. tussen 9 en 12 uur vindt in het gebouw van het //-Ersatzkommar.do Nie- derlande. Nebenstelie, Dam 4, Amsterdam, een keuring plaats voor het Duitse Rode Kruis. Flin ke gezonde Nederlandse meisjes en vrouwen van 1830 jaar kun nen zich- hiervoor aanmelden. Nu, meer dan ooit is het de plicht van flinke gezonde Neder landse jongens, die het vaderland willen verdedigen en de geliefde bodem voor de totale verwoesting zullen beschermen, zich te melden voor dienstneming bij de Waffen- ff (Infanterie. Pantser. Luftwaf- fe, Flak, Pak. Artillerie enz.), Landstorm Nederland en even tueel voor de N.S.K.K. De 30ste November a.s. tussen 14 en 16 uur vindt in het gebouw van het //-Ersatzkommando Nie- derlande, Nebenstelie Dam 4. Am sterdam, een extra keuring plaats, - Mijn laatste peukje kaars is een paar dagen geleden opge brand. Bakolie of andere vet tigheden bezit ik niet meer. Vandaar dat ik ijverig aan het proefnemen gegaan ben, want een mens kan straks, wanneer het nóg vroeger donker wordt, toch niet om vier uur onder de wol kruipen. Ik heb een pitje in ons vuile afwaswater gestoken voor zover er nog iets af te was sen valt! om te onderzoeken of dat misschien wilde branden. Je kunt immers nooit weten welke verborgen zegeningen het water bevat: Maar het lukte niet. Daar na heb ik het willen proberen met het allerlaatste staartje oude klare dat ik al van 1940 af be waard had voor de komende Nieuwjaarsdag ja, mannen, daar heb ik al die jaren kunnen afblijven! Wie van jullie kan me dat nazeggen? maar op de val reep vond ik het jammer en heb het, in een ogenblik Van verzoe king, maar door mijn keelgat ge goten. Vervolgens heb ik van het enige plakje kaas, dat nog in huis was, een, papje gemaakt. Maar ook dat verkoos niet te branden, omdat er geen atoom vet in zat. En toen? Toen heb ik verder niets meer ondernomen om de donkerte te bezweren. Ik heb ge laten de duisternis over mij heen laten vloeien en omdat ik toch wat doen moest, ben ik met mijn huisgenoten aan een spel letje begonnen: ,.Ik zie, ik zie wat jij niet ziet!" Een schik, dat we 'gehad heb ben! Om half acht gingen we, hog bulderend van de pret, sla pen! OVIDIUS. ENKHUIZEÜ Loop der bevolking Ingekomen; A. M. v. Galen, Vest 3, van Laren: J..G. Tiesen. Doelenlaantje 1. van Schagen; M. Boeser en gezin, Korte Tuinstraat 15, van Haarlem. Vertrokken: J. Slootstra en kinde ren, van Breedstraat 60, naar Blokker B 150: D. v. d. Roest en gezin, van Wesetrstraat 232, naar Waddinxveen, Javastraat 8; R. Boijenga, van K. Tuin straat 38, naar Blokker. Noorderdracht A 210; C. M. Zijp, van Semeijnstraat 1. naar Mldwoud 24; T. P. Koniin en gezin, van. Visschersdijk 48. naar Zijpe; A. M. v. Westerhoven, van Noordeweg 17. naar Haarlem, Emostraat 6; C. G. Vriend, van Westeinde 187, naar Bo- venkarspel, Hoofdstraat 543. Burgerlijke Stand Geboren: Frieda. d. v. G. Rlenderhoff en A. Doornbos; Gerbrand. z. v. C. Va- lentèijn en E. Bijl: Aagje, d. v. J. Vol gers en H. Jongttra. Oridertrouwd: H. C. Mantel en A. v. d. Deure. Overleden: S. Mensch. 65 J., echtg. v. W. J. Asendörp; J. Fiima, 90 J., wed. v. K. de Boer. i Hoofdredacteur: H. M. C. Schröder, A'dam. Rayonredacteuren: .J. Groot, Enkhulzen: J. Broersen, Hoorn: A. van Kampen, Den Helder; M. Kuiper, Scha gen en Lahgedijk: D. Klomp. Alk maar: W. Harwijnen, Koog a.d.. Zaan; J. Belterman, Beverwijk. Verantw voor de advertentiesW. Ragetlie, Koog a.d. Zaan. Drukker: N.V. „De Arbeiderspers", Amsterdam. K 113

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1