Stijgende verliezen der Amerikanen DAGBLAD VOOR Vermindering Anglo Ameri- kaanse aanvalskracht V Straat- en huisgevechten in Schlettstadt De strijd om het Roerdal Noodmaatregel Loon belasting 1945 Met tegenwind s v. hoofdkwartier van den FÜHRER. 3 Dec.. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend „De verbitterde gevechten in het (pésten kosten den vijand, vooral den Amerikanen, stijgende verliezen aan mensen en materiaal. Volgens de thans beschikbare berichten maakten onze troepen in November meer dan 5200 gevangenen. Het aan tal dooden en gewonden van den vijand bedraagt een veelvoud daar van 1514 tanks en gepantserde ver kenningswagens werden door ons vernietigd of buitgemaakt, 82 vijan delijke vliegtuigen werden door for- jnaties van het leger neergeschoten. Ten noordoosten van Geilen- kirchen zijn pantsertroepen en gre nadiers in zware afweergevechten gewikkeld met vijandelijke strijd krachten, die in smalle sectoren het hoofdgevechtsterrein konden binnen dringen. Aan het gevechtsfront tus sen Eschweiler en Düren werden door krachtige eigeh aanvallen be langrijke hoogten heroverd en wer den onze stellingen naar voren ver plaatst. De regimenten van de 8e Amerikaanse divisie, die gisterén opnieuw in het sinds vijf weken óm- streden gebied d^r dorpen Hürtgen en Vossenack tot tien maal toe aan vielen, werden door tegenaanvallen weer verdreven of bleven in het frechterveld steken. Bij Saarlautern alsmede tussen Saaralben en de Boven-Vogezen hebben onze divisies alle doorbraakpogingen, die de vij and de gehele dag voortzette, ver ijdeld. In enkele sectove i onze stellingen na zware gevechten onbelangrijk teruggedrukt. Ten oosten van Ingweiler en ten Zuiden van Hagenau zijn aanvallen, van Amerikaanse regimenten na vijf maal tevergeefs te zijn opgetreden bloedig ineengestort. In de Midden- en Boven-Elzas handhaafden onze troepen zich in het gevechtsterrein tegen den in de Rijnvlakte van het Noorden uit aanvallenden vijand. In strijd om de huizen met den vijand, die de stad is binnengedrongen. Het gebied van Groot-Londen en Antwerpen ligt nog altijd onder de beschieting van onze lange-afstands- wapens. In Midden-Italië, is de slag ten Noorden van Forli opnieuw ontbrand. De vijandelijke divisies, die na zeer krachtig voorbereidend vuur aanvie len, konden slechts met zware ver- Hezen enkele kilometers oprukken. Grenadiers en jagersvingen de vij andelijke aanvalsspitsen door. tegen aanvallen op. In de overige deelen van de Adriatische kustseetor ondernamen de Britten vergeefse verkenningen naar onze stellingen. In Zuid-Hongarije handhaaft de vijand zijn sterke druk .ten westen van Fünfkirchen en in het gebied van de rivier de Kapos. Onze grena diers hebben in Midden-Hongarije de bolsjewieken uit het Zuidwestelijk deel van het Matra-gebergte terug gedrongen en daarmede in felle bos- gevechten van verscheidene dagen een vijandelijke penetratieplekopge ruimd. De harde gevechten bij Mis- kolc duren voort. Ook tussen de rivieren Sajo en Hernad wordt ver bitterd gevochten. Ondanks zijn groot gebruik van strijdkrachten kon de vijand slechts in enkele sectoren terrein winnen. Aan het gehele oostelijke front bleef de gevechtsactiviteit gering. Amerikaanse bommenwerpers wier pen gisteren bommen in Opper-Si- lezië, Zuidoost-Duitsland en het' ge bied van de Midden-Rijn. Anglo- Amerikaanse jachtvliegers onderna men aanvallen in scheervlucht op de burgerbevolking in West- en Zuid- west-Duitsland. Door aanvallen van Britse formaties, die tegen de avond naar West-Duitsland vlogen, ont stond in enige steden, vooral in Hagen, schade aan gebouwen. 40 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 31 viermotorige bommenwerpers, werden door strijdkrachten1 der luchtverdediging neergeschoten. Melk- en toiletzeep voor kinderen De secretaris-generaal van het Dept. van Landbouw en Visserij deelt mede, dat de plaatselijke dis tributiediensten in de provincies Noordhollarid, Zuidholland en Utrecht tegen inlevering van de bonnen E413 van het inlegvel 12 noodrantsoenbonnen 'Melk 1' zullen uitreiken, waarvan elk recht geeft op het kopen van IJ liter gestan daardiseerde melk. Verder zullen op elk van deze bonnen twee rantsoen bonnen voor toiletzeep worden uit gereikt. De melkbonnen zijn bestemd voor het tijdvak van 10' December 1944 tot en met 6 Januari 1945 en die voor toiletzeep voor het tijdvak van 26 November 1944 tot en met 20 Ja nuari 1945. Van. deze melkbonnen 146e Jaargang No. 127 Dinsdag 5 Dec. 1944 "wiutu utiu CLCLIIvajitiiULii vijanu. JLII Schlettstadt woedt een verbitterde "'dienen er aan het begin YJS week drie bij den rpelkhandelaar te worden ingeleverd voor het gebruik gedurende die week. Heeft men door de inlevering van een te groot aan tal bonnen aan het einde van een week een tegoed bij den melkhande laar, dan zal hierop de volgende week niets meer worden afgeleverd, zodat deze bonnen hun waarde ver liezen: Het publiek wordt er daarom in zijn eigen belang op gewezen, dat het de hierboven aangegeven ge dragslijn nauwkeurig opvolgt. Voorts zullen tegen inlevering van de bon nen D 413 van het inlegvel 12 nood rantsoenbonnen 'taptemelk' worden uitgereikt. Drie van deze bonnen geven tezamen recht op het kopep van 500 gram taptemelkpoeder óf van vijf liter taptemelk. Deze bon nen zijn eveneens bestemd voor het tijdvak van 10 December 1944 tot en met 6 Januari 1945. Getracht zal worden, aan het begin van deze periode de gehele hoeveelheid melk poeder, waarop men recht heeft, in eens tegen inlevering van alle tap- temelkbormen af te leveren. NOORD-HOLLAND XUdelljke redact leb ureaux: N.V. „DE ARBEIDERSPERS", HEKELVELD 15, AMSTERDAM-C. TELEFOON 38811, TOESTEL 58 Verschijnt voorlopig Dins dag, Donderdag en Zaterdag Uitgave Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordain C 9. Bureau* te Alkmaar, Den Helder, Beha gen, Hoorn, Beverwijk, Koog a. d. Zaan. Losse nummers 5 eent Over de toestand aan de fronten schrijft de militaire medewerker van' het D.N.B., dr. Adr. Max Krull: Kenmerkend voor de militaire toe stand in de drie grote sectoren van het Westelijke front is een vermin deren van de Anglo-Amerikaanse aanvalskracht, waarbij zich echter hun krachtsinspanningen met alle materiële middelen handhaven en een roekeloos gebruik van mensen. Dezelfde formaties, die in Juni naar Normandië werden overgebracht, staan voor het grootste deel ook nu nog aan het front, hoewel zij voort durend waren aangevuld en daardoor voor een deel algeheel 'vernieuwd zijn. Hun verliezen zijn bovenmatig groot. Ook jachtbommenwerpers en eskaders bommenwerpers worden in de laatste dagen onvermoeid steeds weer in de strijd geworpen. Dit geldt vooral voor het centrum van de vijan delijke aanvallen, het strategisch be langrijke gebied rondom Aken. Het eerste doel der Amerikanen is hier de westelijke oever van de Roer. Het Roerdal De noordelijke vleugel van de sec tor was, vergeleken met alle andere mislukkingen, in zoverre nog het suc cesrijkste, doordat deze er in slaagde, na het opofferen van enige duizenden soldaten, de plaats Linnich binnen te dringen en zo aansluiting te krij gen aan de Roer. Ook'de vanuit de bossen bij Hürtgen in westelijke rich ting opdringende vijandelijke forma ties proberen het dal van de Roer te bereiken. De tweede grote sector verloopt langs de grens van het Saargebied ten westen en ten noorden van de Warndt, dus ongeveer van Dieden- hofen ten westen van Saarlautern naar het gebied van St. Avold en ver volgens naar de streek van Saarunion. Hier .wordt gestreefd naar een con tact met de formaties, die ten noor den van Hagenau naar terreinwinst streven om de naar Straatsburg lei dende corridor een voldoende breedte en zodoende een grotere stabiliteit te verschaffen. Alleen in de buurt van Merzig kon de vijand de Saar berei ken, op alle andere punten werd hij afgeslagen. Toestand in de Elzas Ook in het verdedigingsgebied van de Elzas zijn geen belangrijke wijzi gingen gekomen. De vijand probeerde hier het eerste Franse leger met de troepen van het bevende Ameri kaanse leger te verenigen, hetgeen niet gelukte. De linie Hüningen Mülhausen—Oostelijke berghellingen van de Vogezen langs het noorden van Schlettstad tot aan de Rijn bleef behouden. Deze tijdelijke verslapping van de vijandelijke aanvallen betekent intus sen niet. dat het einde van deze aan vallen op handen is. Ook al is de aanvoer van den vijand nog zo moei lijk, ook al zijn de aanvoerweeen door dfe chaotische toestanden in ijet achterland nog zo lastig, toch on derschat men de overvloed van hulp bronnen niet en de kracht van de po.itieke middelen, waarmede ver- mpeiingsverschijnselen in de Britse Dominions kunnen worden tegenge gaan. In het Oosten Aan tye.t oostelijke front duurt de gevechtspauze tussen Koerland en de Doekla-pas boven verwachting nog voort, zodat het zwaartepunt van de Sowjetaanvallen nóg steeds in het Hongaarse gebied ligt. De kritieke toestand bij Fünfkirchen is nog niet geliquideerd. Via verscheidene brug genhoofden waren de Sowjets erin geslaagd, legers aan de westelijke oever van de Donau aan wal te zet ten, die zich in een aanvankelijk zwakverdedigd gebied snel konden ontplooien. Het gros van de bolsje wistische eenheden dringt op voor een frontale aanval op Boedapest. Door de goede verkeerswegen in dit gebied is een snelle tegenactie moge lijk.. zodat de vijandelijke tankvoor hoede bij de linie Kaposvar Paks tot staan werd gebracht. Ook de Sowjets werpen nieuw materiaal en reserves in de strijd, zodat de strijd ten zuiden van Boedapest en het Plattenmeer in de eerstvolgende da gen nog wel in hevigheid zal toene men. Opsporing verzocht De chef van de Kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders opsporing van Rudolf Jan Looijenga, oud 14 jaar, die sedert 9 November jl. wordt vermist. Hij is 1.60 m. lang, heeft een flink postuur, donker blond haar, en is gekleed in grijze overjas, blauwe lange zeil- broek, roode trui en lage zwarte schoenen. Daar tengevolge van verschillende omstandigheden sommige formulie ren voor de loonbelasting voor 1945 in de meeste! gevallen niet tijdig aan de inspecteurs der belastingen en door dezen aan de werkgevers kun nen worden toegezonden, is voor 1945 in de Staatscourant van 22 November 1944. no. 217 een noodmaatregel af gekondigd. Volgens dit voorschrift wordt voor lopig in 1945 geen loonbelastingkaart aangelegd, doch dient de loonstaat voorlopig tevens als loonbelasting- kaart d.w.z. dat de werkgever alles wat hij anders zou aantekenen op de loonbelastingkaart, op de loonstaat (het formulier, dat de werkgever- zelf koopt) dient te vernielden. Aan de werknemers, die op 31 De- coimber 1944 bij een werkgever in dienst zijn, behoeft hij in December 1944 geen werknemersverklaring uit .te reiken. De gegevens. Welke op 31 December 1944 op de loonbelastingkaart van 1944 staan vermeld, gelden, zolang niet andere wordt bepaald, tevens bij de inhouding van de loonbelasting in 1945. Met betrekking tot in 1944 verleen de verminderingen wegens aftrek voor meerderjarige kinderen, voor kosten van verwerving, of voor per soonlijke verplichtingen, is bepaald, dat deze ook in 1945 zullen gelden, zolang de inspecteur zijn beschik kingen niet intrekt. Een werknemereverklaring moet voor 1945 slechts in twee gevallen worden uitgereikt: le. Indien in de gegevens voor een werknemer, die reëds op 31 Decem ber 1944 in dienst was, een wijziging in het voordeel van den werknemer intreedt, 2c. Indien in 1945 een nieuwe werknemer in dienst treedt. In der gelijke gevallen kan de werkgever de ongebruikte werknemereverklaringen van 1944, welke nog in zijn bezit mochten zijn. daarvoor gebruiken, c. q. dient hij deze formulieren zelf te vervaardigen of aan te schaffen. Voor de loonbelastingaangiften (de bij den ontvanger in te leveren for mulieren) voor 1945 kan de werkge ver, zolang hij geen formulieren met het jaartal 1945 heeft ontvangen, ongebruikt gebleven aangiften van 1944 gebruiken, dan wel deze aangif ten zelf vervaardigen of aanschaffen. De werkgevers zullen over het bo venstaande en over verdere bijzon derheden door de inspecteurs der be lastingen worden ingelicht. Prijzen voor groenten en fruit In de maximum-veilingprijzen voor de tuinbouwproducten is deze week geen verandering aangebracht. ALKMAAR. Dodelijk ongeval Hedenmorgen (Woensdag) ongeveer kwart voor negen hebben er bij de herstelwerkzaamheden aan de Grote Kerk dodelijke ongevallen plaats ge had. Twee arbeidtere, de 55-jarige J. Vroegop Druivenlaan alhier en de 58-jarige P. Miesse, Jan van Scorel- kade, eveneens alhier, vielen van 15 m. hoogte en kwamen op de zijbeu ken van de gewelven terecht. Vroegop was op slag dood, teiwujl Miesse tij dens het vervoer naar net ziekenhui^, overleed. Wederom gasvergiftiging Dinsdagmorgen omstreeks 5 uur heeft zich in Alkmaar wederom een geval van gasvergiftiging voorgedaan. Het echtpaar Sch., wonende' aan de Bisschop Bottemannestraat had in de loop van de dag geprobeerd gas te ge bruiken en verzuimd de gaskraan dicht te draaien. In de buurt wonend politiepersoneel werd gealarmeerd, dat de slachtoffers in de open lucht bracht. Het gelukte hen weer tot be wustzijn te brengen. Clandestien slachten Dinsdagavond werden door de po litie twee personen op een tandem aangehouden, die een nog warm ge slacht kalf vervoerden. De politie stelt een onderzoek naar de herkomst er van in. - VELSEN T.B.C.-vereniging Als gevolg van de tijdsomstandig heden is dezer dagen slechts in alle eenvoud het feit herdacht, dat de Vereniging tot bestrijding der Tuber culose op 29 November 1919, dus 25 jaar geleden, werd opgericht. De pen ningmeester der vereniging, de heer K. S. v. d. Veen, die van de oprichting af als zodanig fungeert, verzoekt ons mede te delen, dat het gironummer der vereniging is 24967, zulks voor het overmaken van eventuele jubileum giften. Uit het zakenleven Wijzigingen in het Handelsregister: J. van Amerongen, slagerij, Hage- lingerweg 84. verplaatst naar Kleine Houtstraat 80. Haarlem, daarna ver plaatst naar Warmoesstraat 22, Haar lem; P. van Leeuwen, schoenhandel en schoenmakerij, Corverslaan 68, bedrijf tijdelijk stilgelegd. Correspondentie adres Kanaaldijk 4, Assendelft; Th. B. van der Molen, tabaksartike len (gesloten) en kruidenier, Dood weg 32, verplaatst naar Alkmaarse- weg 95, Bevei^vijk. Burgerlijke Stand Geboren: T. Hnnen d. G. J. T. Mooij d. B. Verhoog d. T. Hoogland z, P. T. de Rooij z. A. J. v. Splunter d, A. C. J. v. d. Meer z, P. Poelstra d, P. J. Borst d. J. v. Slooten, z, A. Krijger d, F. Schaap d, J. de Heer d, J. P. v. Zutphen d, C. v. Hooff z. Getrouwd: W. A. Harmsen en C. Brander, H. Alders en H. M. B. Dobbelaar, G. Blom en L. van Willi gen. D. van Duijn en L. <te Waard, W. Visser en A. S. Heilig, C. Mulder ep W. Pirovano, L. A. van Wijngaar den en J. Bakker, J. J. Dalmeijer en E. Hugens, J. Trap en E. F de Wit. De mensen worden bij de dag, om het zo eens te noemen, ethi scher voor de minder taal kundig onderlegde lezers merk ik even op, dat ethisch niets te ma ken heeft met „eten", doch alleen en uitsluitend op een ver edeling van hart en geest duidt. U begrijpt mij wel: de ene mens gunt den anderen tegenwoordig zo bar veel! Ik fietste dezer dagen van Alkmaar naar Amsterdam en gelijk gewoonlijk met een honende tegenwind. Er bestaat, geloof ik niets hatelijkere op de wereld dan wind van voren, wanneer men op de fiets zit, een lange afstand afleggen moet en haast heeft. Dan wenst men honderd maal in het uur, dat die wind een man van vlees en bloed was, dien men in een eer lijk vuistgevecht kon neerslaan. Een „dame" kwam van de an dere kant en had logischer wijs wind mee. In plaats, dat dit vrouwmens mij en mijn lot genoten, die zich naar een hart- verlamming toetrapten, beklaag de, begon zij ons... uit te jou wen en na te roepen: „Ik heb lekker de wind in mijn rug!" Verwensen vind ik over het algemeen een goddeloze bezig heid, maar toen heb ik toch gehoopt, dat die nobele juffrouw, vóórdat zij in Uitgeest was, met een ongevaarlijke, maar hevige en ietwat langdurige, buikpijn verder zou moeten rijden. Vriendelijk klonk het niet, maar het was er, dunkt mij, naar gemaakt. OVIDIUS ue hut •en L ,hd( flee: Lelijke val BEVERWIJK Een Haarlemse wielrijder, die op '•ptg zijn fiets een zak aardappelen ver- voerde, kwam op een der laatste, avon- v ji den op de Breestraat lelijk ten val afi, door het breken van de voorvork. De eiie man werd in café Burger binnenge- bracht en later onder hoede gesteld Jten van de Rode-Kruis-transportcolonne, f, ge- die de verwondingen van den man '.[-me verbond. Daar het den Haarlemmer 'i^ei niet mogelijk was nog dezelfde avond b zijn woonplaats te bereiken, werd hem bovendien onderdak verschaft, «ree jeu Diefstal van zout 1- s G. te IJmuideh, thans geëvacueerd \|!0TC te Haarlem, deed bij de politie aan- f giftë, dat uit zijn pakhuis aan de i ne(, Middenhavenstraat te IJmuiden een r-jge partij mijnzout is ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. o'o '!21 Noodkaarten odfc Het aantal uitdeelposten van de ïioodkeukeii is met ingang van Maan- f dag met een vierde post uitgebreid, i Deze is gevestigd in de Vondelschool aan het Moensplein. i$il< Hoofdredacteur: H. M. C. Schröder, A'dam. Rayonredacteuren: J. Groot, Enkhulzen; J. Broersen, Hoorn; A. van Kampen, Dep Helder; M. Kuiper, Scha- geu en Langendiik; D. Klomp, Alk maar; W. Herwijnen, Koog a. d. Zaan; J. Belterman, Beverwijk. Verantw. voor de advertenties: W, Hagetli. Koog a. d. Zaan. Drukker: N.V. „De Arbeiderspers'", Amsterdam. K113

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1